Rhodesië-overleg gesplitst Bisschop Gijsen achter eisen Vaticaan Lijk van vermist meisje gevonden Helft huishoudafval wordt onjuist gestort 28 Den Uyl maakt haast met debat over de zaak Menten STRIJD OM HOTEL IN AMMAN 1 J Nieuwe haai juwelier aronson Aangetast vertrouwen MM Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Van Agt keert terug van werkbezoek in Roemenië «J Minister Vorrink in Tweede Kamer: Aantal pagina’s vandaag: AGENDA pagina 10 KOOIJMAN SANITAIR B.V. Rustig weer «■st. SPELLEN HOBBY I PM' WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 VERLOVINGSRINGEN STROET-VIVO EXTRA 1.49 Intiem 2 Brutaal SANTPOORT 023 - 37 03 50 (COMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. All voordeelpak, 2000 gr6.95 Vivo sinas, literfles79 ct. Iglo spinazie a la crème van 1.89 nu Iglo lunchkroketten van 1.49 nu1.19 vumuwfmnffmfHUfmMmmt r ^>7 W,- IJmuider Courant Paus Johannes XXIII p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et* Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Honing Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13. Tactiek Richard (Van een onzer verslaggevers) (Van onze speciale verslagever in Genève, Fred Sanders) MOLLEMAN GEURTSEN (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) Zij zegt dit in de memorie van ant- (ADVERTENTIES', (ADVERTENTIE) Gedempte Oude Gracht 97 -103 106 tel. 32 46 50 Luidsprekers 14, 16, 17 (ADVERTENTIE) het zou Op aanwijzing van een tipgever graaft de recherche in het talud van een nieuwe snelweg (Apeldoorn-Zwolle) bij een viaduct. Het meisje blijkt te zijn vermoord. De sectie van de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust heeft vandaag uitgewezen dat het meisje is overleden aan steken in de borst en bloedverlies. Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 Lange Nieuwstr. 9 - Pegasusstr. 56 Over deze kwestie, waardoor zowel justitie, het Amsterdamse parket en het rijksrechercheteam onder leiding van de commissaris Peters in opspraak zijn ge bracht, heeft gisteravond in Den Haag een spoedoverleg plaats gehad. Daaraan werd ook deelgenomen door premier Den Uyl, die minister Van Agt verving Desirée - Constant en Martins Hof v.a. f 122,- p.p. zware dier werd begin deze week bij het eiland Oahu uit de Atlantische Oceaan gehaald. De haai was klemgeraakt tus sen de ankerkettingen van een marine- vaartuig. DEN HAAG (ANP). Volgens minis ter Vorrink van Volksgezondheid is de afvalverwerking in ons land „onbevredi gend”. Ongeveer de helft van alle huis houdelijke a fvalstoffen wordt op een niet of minder verantwoorde wijze ge stort. nl|maplost spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl GENÈVE Na de mislukking van de onderhandelingen over een vaste datum voor de onafhankelijkheid van Rhodesië, is de Britse voorzitter van de Rhodesië-conferentie in Genève, Ivor Richard, ertoe overgegaan de gesprekken te splitsen. Met bisschop Moezorewa en dominee Si thole, die de vrij vage Britse toezegging over de onafhankelijksheidsdatum hebben geaccepteerd, praat Richard sinds gistermiddag over de regelingen voor het instellen van een overgangsbewind. Uit een natuurfilm die is ge maakt door schoolkinderen van tien jaar is een scène verwijderd over parende grasparkieten. In de film met een speelduur van 2l/t minuut van de leerlingen van een lagere school in Not tingham in Midden-Engeland, wordt het leven in de natuur bij de school gadegeslagen. Maar de British Council besloot de pa- ringsscène uit de film te knip pen, aangezien deze is bestemd voor vertoning op een internati onale tentoonstelling over weten schap en techniek in Cairo en gevreesd werd dat Islamieten er zich aan zouden storen. ROERMOND. Het bisdom Roer mond heeft gisteren een communiqué uit gegeven, waarin mgr. dr. J. M. Gijsen verklaart zich met nadruk te distantië ren van berichten volgens welke de Nederlandse bisschoppen de eis tot ont slag van gehuwde priesters-docenten aan de katholieke theologische faculteiten en hogescholen afwijzen. Mgr. Gijsen staat volledig achter deze eis die - naar hij meedeelt - op 23 oktober door de kardi nalen Garonne en Seper aan ieder van de Nederlandse bisschoppen afzonderlijk is gesteld. APELDOORN (ANP). Gisteravond omstreeks negen uur is nabij een viaduct over de nog niet in gebruik genomen rijksweg 50 op de grens van de gemeen ten Hattem en Heerde het in een deken verpakte stoffelijk overschot van het sinds 17 september van dit jaar vermiste 20-jarige Apeldoornse meisje Anneke Gerritsen opgegraven. In de nabijheid van de plaats waar Anneke Gerritsen was begraven, trof de politie een zak aan waarin zich onder andere haar brom fietshelm bevond. RICHARD gevaarlijk genoemd Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 13, 15 Radio en tv21 Strips 21 Kunst 23 Bibliotheek 25 Beurs 26 Economie 27 Sport 31, 33 DEN HAAG. Waarschijnlijk morgen al zal de Tweede Kamer debatteren over de zaak-Menten Daarvoor zal minister Van Agt met spoed vandaan terugkomen van een werkbezoek aan Roemenië. Van Agt besloot terug te keren nadat de Tweede Kamerleden Geurtsen, Mol- leman en Kosto vragen hadden ge steld over het spoorloos verdwijnen van Menten. Zij willen weten of er sprake is van een tip, waardoor Menten zijn koffers kon pakken en verdwijnen. AMMAN (UPI, AFP, Reuter) Eén terrorist is gedood en een tweede ern stig gewond toen troepen van het Jor daanse leger vanmorgen het Intercon tinental Hotel in Amman bestormden, nadat enkele uren eerder een aantal ge wapende mannen het hotel hadden be zet. De soldaten zjjn erin geslaagd de onderste verdiepingen van het gebouw te veroveren op de aanvallers, zo heeft radio Amman gemeld. Voorts werd gezegd dat de soldaten nog steeds strijd leveren met de bezet ters om ook de andere verdiepingen van het hotel te kunnen veroveren. Oogge tuigen hebben ambulances gezien die gewonden vervoeren. In de officiële verklaring van Radio Amman werd gezegd dat een eenheid speciale soldaten het hotel bestormd heeft en de ontvangsthal, de eerste, tweede en de derde verdieping bezet heeft. tie gezonden, waarin Menten wordt be schuldigd betrokken te zijn geweest bij de moord op 39 Poolse hoogleraren. Ook het weekblad Accent, dat de zaak na bijna twintig jaar doofpot opnieuw in de publiciteit bracht, heeft getuigenverkla ringen uit Rusland overgelegd. Van Menten is nog geen spoor gevon den. Inmiddels is Interpol gevraagd naar Menten uit te kijken. Eenzelfde verzoek is uitgegaan naar de Britse en Ierse politieautoriteiten. Naar België is een verzoek om opsporing en aanhouding gegaan met het oog op uitlevering. Het ministerie van justitie heeft laten weten dat als Mentens verblijfplaats in het buitenland bekend wordt, een uitleve ring zal worden gevraagd. Sinds vanmorgen staat het huis van Mentens huishoudster dat zich bevindt aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord onder bewaking van de recherche. Dat heeft de Velsense politie gedaan op ver zoek van de rijksrecherche in Amster dam. Er is bij de politie een tip binnen gekomen dat verschillende koffers het huis zijn binnengebracht. De politie houdt sterk rekening met de mogelijk heid dat <jeze koffers van Pieter .Menten afkomstig zijn. Volgens de Velsense commissaris Van Buuren, die om twaalf uur een telefoni sche toelichting gaf, is de politie van plan een kijkje in het huis te nemen. „Wij hebben op de telex de aanhouding verzocht gekregen van Menten en dan mag je niets onbeproefd laten. Wij doen dit op verzoek van de rijksrecherche.” (Zie verder pagina 4) Directeur Leighton van het Waikiki Aquarium op Hawaii (rechts) en zijn assistent tonen veel interesse voor de kaken van wat verondersteld wordt een nieuwe haaisoort te zijn. Het 750 kilo Mr. Hartsuiker procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft op dracht gegeven tot een diepgaand onder zoek. De PvdA-ër Molleman, een van de vragenstellers, heeft al verklaard dat hij de zaak tot op d e bodem wil hebben uitgezocht. Den Uyl is een duidelijke voorstander van een zo spoedige moge lijke beantwoording van de vragen en wil daarom de affaire-Menten in de Kamer brengen. Het bewijsmateriaal tegen de Blari- cumse kunstverzamelaar en miljonair Pieter Menten stapelt zich inmiddels op. Begin novembeiral heeft de Oostenrijker Simon Wiesenthal een dossier aan justi- De politie van Miami Beach heeft een 13-jarig knaapje gear resteerd, dat pal tegenover het hoofdbureau woont en dat er een gewoonte van had gemaakt daai*- uit allerlei spullen te ontvreem den zonder ooit te worden ge snapt. Tot zijn buit behoorden drie magnumpistolen, bijna 400 patronen, een politie-insigne, handboeien, een knuppel en zelfs portofoons en luidsprekers. De politie had de diefstallen wel 'ontdekt, maar kreeg het dadertje pas te pakken toen hij werd aangehouden in een auto die hij van de gemeentelijke waterlei ding had gestolen. woord op de afvalstoffenwet, welke be oogd aan de huidige onbevredigende si tuatie een einde te maken. Een van de doelstellingen uit het ontwerp van wet is de beperking van de afvalstroom. In de memorie deelt de, minister mee, dat „alle inspanning” er op gericht is nog deze parlementaire periode te ko men tot indiening van een wet op de bodembescherming. Binnenkort zal een ontwerp „Wet Algemene Bepalingen Mi lieuhygiëne worden ingediend. Minister Vorrink ontkent dat er spra ke zou zijn van een nodeloze versnippe ring van de regels over afvalstoffen over diverse wetten. In de memorie wordt grote aandacht geschonken aan het ontstaan en de sa menstelling van zogenoemd zwerfvuil, hét soms met opzet of soms uit noncha lance weggegooide of achtergelaten af val. Minister Vorrink illustreert de om vang van dit .probleem door te verwijzen naar de situatie in Amsterdam, waar het verzamelde veegvuil (waaronder het zwerfvuil) naar gewicht ongeveer tien percent van de totale hoeveelheid vrij komende huishoudelijke afvalstoffen be draagt. Uit de mededelingen van de minister blijkt, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar het zwerfvuil op recrea tieterreinen. Bij dit onderzoek zal wor den gelet op de aard van het materiaal, de herkomst en de funktie die het heeft vervuld. (Zie verder pagina 2). Dat is een voorlopige regering die de onafhankelijkheid van Rhodesië moet voorbereiden. Tegelijk moet Richard trachten de beide andere zwarte leiders, Moegabe en Nkomo, weer om de tafel te krijgen, nadat zij die gisteren uit onte vredenheid over de vaagheid van de Britten over de datum van de machts overdracht, hebben verlaten. De Britse regering heeft voor de ge sprekken over de overgangsperiode een werkdocument ingediend. Volgens diplo matieke bronnen is daarin een tijdsche ma opgenomen voor de verschillende taken die de overgangsregering moet vervullen. Verder zou volgens het Britse Overwegend droog met op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwak ke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Minima om streeks 3, maxima morgen onge veer 7 graden. 4 De affaire Menten stelt opnieuw het vertrouwen in de Nederlandse justitie zwaar op de proef. Opnieuw, omdat overduidelijk was gebleken dat in eerste instantie het onderzoek naar de gedra gingen van deze verdachte niet was gevoerd met de zorgvuldigheid en ver antwoordelijkheid die in zulke gevallen kan worden verwacht van een justitieel apparaat, dat zich op geen enkele wijze aan zijn verplichtingen wil onttrekken en aanspraak op volkomen integriteit maakt. Die eerste maal is de niet verantwoor de justitiële behandeling verzonken in de warboel van een mislukte „bijzondere rechtspleging” en weggeschoven naar de hoek der vergetelheid de tesamen met an dere duistere zaken. De tweede maal, nu Menten onder een stapel van nieuwe aanwijzingen en bewijzen eindelijk de kans liep te worden berecht zoals het behoorde, laat de justitie de verdachte uit haar vingers glippen, en wel op een manier die grote twijfels wekt aan de betrouwbaarheid van de lezing die van het geval wordt gegeven. Een maand geleden was de rijksre cherche praktisch klaar met de con structie van de bewijsvoering tegen Menten. Men was zo zeker van de zaak, dat van de kant van de rijksrecherche zelf niet eens meer de ijzeren zwijg zaamheid werd betracht die in zulke ernstige gevallen volkomen aanvaard baar zou zijn geweest. Wat moet men daaruit concluderen? Het blijft een spe culatie, maar als men op het journalis tieke vlak de discipline en de volstrekte geslotenheid van het justitiële apparaat in minder ernstige gevallen als dit heeft leren kennen, dan wekt het grote verba zing dat de poging tot arrestatie van de verdachte pas plaats had toen een maand verstreken was na het moment, waarop de recherche er zeker van was en liet blijken de zaak rond te hebben. Misschien heeft intussen de „rijksre cherche toegevoegd aan de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amster dam” eveneens verrassingen en verba zing beleefd. Bijvoorbeeld over het uit blijven van een bevel tot vastneming van Menten, of een opdracht tot bewa king van de verdachte. Natuurlijk was de rijksrecherche ervan op de hoogte dat Menten zou proberen zich aan arres tatie en berechting te onttrekken. Na tuurlijk moet het ook voor individuele rechercheurs een verbazingwekkende uitzondering op logische maatregelen zijn geweest, dat Menten de gelegenheid kreeg te verdwijijnen. Misschien ook was de rijksrecherche een maand geleden te optimistisch over de draagkracht van het verzamelde materiaal en heeft de afronding meer tijd in beslaggenomen dan de rechercheurs hadden verwacht. Maar de recherche wist dat de buiten wereld op de hoogte was van de nade rende climax. Tot de buitenwereld be hoorde ook Menten. Of wist hij toch nog net iets méér dan die buitenwereld, en van wie? Een raadselachtig, beangstigend, erger niswekkend probleem, dat al bij voor baat het vertrouwen op de afloop aan tast, document de overgangsregering moeten bestaan uit een groep ministers, die collectief verantwoordelijk zou zijn voor gehele regeringsbeleid. Daarnaast een soort parlement staan, een staatsraad. De staatsraad zou niet ge kozen, maar benoemd zijn. Belangrijkste taken van de overgangsregering: de op stelling van een grondwet en de organi satie van algemene verkiezingen, die voor het einde van de overgangsperiode een democratisch gekozen parlement en regering zouden moeten opleveren. Tastbare resultaten leken de gesprek ken van Richard met Sithole en Moezo rewa vanmorgen niet te leveren. In conferentiekringen werd de tactiek van de Britse voorzitter zeer gevaarlijk ge noemd. Enerzijds zet hij Moegabe en Nkomo onder druk om hun verzet tegen de in Britse ogen noodzakelijke vaagheid over de onafhankelijkheidsdatum op te geven. Want elke dag dat de overgangs regelingen worden besproken zonder dat Moegabe en Nkomo (die immers ner gens over willen praten, zolang, de da tum niet is vastgelegd) erbij zijn, dreigt hun invloed op de machtsstructuur tij dens de overgangsperiode te verminde ren. Anderzijds echter loopt Richard het risico dat met name Robert Moegabe, die het snel groeiende guerrillaleger ZI- PA achter zich heeft staan, besluit de conferentie definitief de rug toe te ke ren. Moegabe en Nkomo waren al zeer gebelgd op de conferentievoorzitter, om dat die volgens hen Moezorewa en Sithole beter behandelt dan hun eigen patriottisch front. Vooral bij Moegabe kan die verontwaardiging en de ver wachting dat de conferentie toch geen bevredigend resultaat zal opleveren, de overhand krijgen. Voof Nkomo, die al leen een niet overduidelijk gestructu reerde politieke groepering, de ZAPU achter zich heeft staan, is het veel moeilijker de conferentie te verlaten. Nog sterker geldt dat voor Moezorewa en Sithole, van wie nog minder duidelijk is hoe groot hun aanhang is. Richard reageerde gisteren gelaten op de boze afwijzing van zijn, voorstellen en de scherpe aanvallen op zijn beleid, die eerder door Nkomo en Moegabe waren gedaan. Toen ik jong was wilde ik erg graag journalist worden. Maar ieder gaat zijn eigen weg. Volgens inspecteur R. A. J. Ham ming van de Apeldoornse politie bevindt de dader zich onder de vier mensen die de afgelopen dagen zijn gearresteerd. 67e jaargang nummer 13 Kanttor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden- Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. WW» t

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1