Amsterdam wil het breed bel 319053 voor een gratis proef abonne ment J49 3?8 2?5 IP I?8 8?5 39® 29?° C24 -79 s E 89 89 99 3?° ■I 5 I Toch vergunning voor Mobil Oil zien stel dat er geen krant was E 199 w C48 c cs c (023) CS O OX) CS Q CS CS X 225 Semi racefiets r I f f f - I WOENSDAG 1 7 NOVEMBER 1976 IJMOND W 6 ANNA MARIA AARTS Rananen Driehuis: IJmuiden: IJmuiden; Geen toespraken JOHANNA HENDRIKA PRINS f ikworsV •akk Grote meerkoppige Kerstster, per stuk Frikandeau vZd ham 500 gram Peijnenburg, Couque de Fctris, in Fhrijse trommel AH Kano’s, pak 6 stuks AH Halfvolle melk, pak 1 liter Uit de afdeling warm brood: Stokbrood. - 400 gram Uit de afdeling delicatessen: Gekookte boerenachterham, 100 gram Sun sip limonade, geconcen treerd, sinaasappel, mandarijn, appel of grapefruit, fles 0.36 liter Page tissue toiletpapier, 4 rol Uit de diepvries: Slagroomschnitt, met gesor teerde vruchten, per stuk Domaine de la Rtpinerie, frisse, droge rode wijn, doos 6 flessen a 0.70 liter Vrijdagavond a.s. om 19.30 uur bidden wij in het mortuarium voor de overledene In- en Verkoop Juwelen, Goud, Zilver echtgenote van Jan Stolk op de leeftijd van 69 jaar familie Kraaijeveld familie Stolk nichten en neven Velsen, 16 november 1976 De H. Eucharistieviering voor de zielerust van de overledene zal gehouden worden op zaterdag 20 november a.s. om 10 uur in de H. Laurentius van Brindisikerk, Willemsbeek- weg 100, IJmuiden. Hierop aansluitend is om 11 uur de bijzetting in het familiegraf op de begraafplaats „Duinhof” te Velsen. Moeder ligt opgebaard in het mortuarium van het Zeewegziekenhuis ingang Velser- duinweg. Bezoek van 19.00 tot 19.30 uur. Na afloop van de plechtigheid is er gelegen heid om te condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. weduwe van Adrianus Wassenaar. Zij bereikte de leeftijd van 70 jaar. kinderen en kleinkinderen IJmuiden, 16 november 1976 Co rresp.-adres: Fam. G. A. van Dieren, Gijsbrecht van Aemstelstraat 195, Haarlem Bedroefd om haar heengaan, is verlost van een langdurig ziekbed, voorzien van het H. Sacrament der zieken ove’rleden, onze dier bare moeder en oma JOHANNA HENDRIKA STOLK-PRINS Aan huis geen bezoek Geen bloemen H. W. DAMES AH Wortelen-extra fijn, Vi blik Fijne braadworst 500 gram_3<24'2.98 in kiloverpakking <Z) Nestlé chocolade, puur of hazelnoot, tablet 100 gram X36' Dr. Oetker broodmix, volkoren 2.45,rozijnen 3.45, of Drentse stoet 1.95, pak nu op de leeftijd van 69 jaar „Uw genade is mij genoeg”. Velsen-Zuid: IJmuiden: J. Stolk J. Stolk A. J. Stolk-Wijnhoff K. Stolk H. M. Stolk-Leeuw. J. H. Stolk B. Stolk-Peereboom L. J. Stolk W. Stolk-Dijkhuizen. en kleinkinderen. Velsen-Zuid, 16 november 1976 Kerkesingel 5, Stegeman cervelaatworst, 400 gramj4r35" Nieuwe oogst- NavelsioaasapPe e 25 stuks Desert Flower parfum de toilette, flakon 60 cc Meester roo- vacuumverp; Heden heeft de Here tot Zich genomen, na een moedig gedragen lijden, mijn innig geliefde vrouw, onze zorgzame moeder en lieve oma De rouwdienst zal D.V. gehouden worden zaterdag 20 november om 11.00 uur in de Engelmunduskerk te Velsen-Zuid (dorp), waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatshebben omstreeks 12.30 uur op de begraafplaats Westerveld te Driehuis. Met groot verdriet geven wij kennis van het overlijden van onze zuster, schoonzuster en tante Na de plechtigheid gelegenheid tot condole ren in de ontvangkamer van de begraaf plaats. er .kilo f Zolang de voorraad strekt O\ O 761117 5» 1; B Kruisstraat 19 - Haarlem b.d. Ridderstr. Tel. 320431. De vorige artikelen werden gepubli ceerd op 13, 15 en 16 november. Daarmee doelde Amsterdam op het transportvoordeel dat een voorhaven met zich zou meebrengen. De schepen hoefden de lange en tijdrovende weg door het Noordzeekanaal niet af te leggen, hetgeen geld bespaarde. Dat dit geld in de zakken zou verdwijnen van de grote vervoerders maakte voor Amsterdam bij de opzet niet veel uit, want de hoofdstad wilde de voorhaven breed zien, althans macro- economisch. Aan de functie van de voorhaven als overslagplaats werd in tegenstelling tot het Inbucon-rapport wel grote betekenis gehecht, daar entegen weer minder aan de overslag van stukgoederen in contai ners. „Aangenomen moet worden dat de overslag van stukgoedladingen in de landinwaarts gelegen havenbek kens langs het Noordzeekanaal blijft gelokaliseerd”. Het Rijk moest voor tweederde van de kosten opdraaien waarbij Amster dam uitging van de steun die het Rijk voor soortgelijke projecten in het Rijnmondgebied had gegeven. De voorhaven was volgens Amsterdam een uitermate belangrijke zaak voor de werkgelegenheid, die bij een niet- realisering van het project door de toch al achterblijvende investerings- drang dreigde te verschalen. De nota becijferde dat de buitenhaven in 1990 aan 800 en in het jaar 2000 1300 mensen werk zou verlenen. Niet be paald grote getallen, zeker gezien het enorme bedrag dat geïnvesteerd moest worden. En hoewel de Amsterdamse studie economisch gericht was, hadden de samenstellers ook nog wat geruststel lende woorden over voor de herrie schoppers in IJmuiden, die zich druk maakten over het milieu. „De excen trische lokatie en de beperkte ar- beidsbezetting van de voorhaven, als mede de reeds in het Noordzeeka- naalgebied aanwezige en/of geplande infrastructuur ten b ehoeve van het water- en landverkeer doen verwach ten dat uit dien hoofde geen negatie ve maatschappelijke effecten zullen ervaren hadden als een ontoelaatbare beperking van de vrijheid om alle aspecten van de vestiging te bestude ren. Velsen kwam nog steeds niet met een eigen standpunt over de voorha ven, bleef voorzichtig, maar kondigde wel een nota aan. Ook om te voorko men dat doer eenzelfde truc als met Mobil Oil de provincie Noord-Hol- land en de gemeente op het punt van de voorhaven door Amsterdam voor een voldongen feit geplaatst zouden worden. De studie van Amsterdam had ook tot gevolg dat de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat drs. J. A. Bakker aan de commissie Zeehaven- overleg opdracht gaf, de mogelijke maatschappelijke bijdrage die de aan leg van een voorhaven kan leveren” te onderzoeken. De commissie was een paar jaar geleden in het leven geroepen om een nationaal zeehaven- beleid tot stand te brengen. Minister Bakker ging niet zo ver dat hij de wens van Amsterdam vervulde om ook gelijktijdig advies te vragen aan de Raad voor de Ruimtelijke Orde ning en de Raad voor de Waterstaat. Die afwijzing betekende voor Am sterdam een jarenlang oponthoud, want eerst in 1975 zou de Commissie Zeehavenoverleg haar studie over de voorhaven afronden en pas daarna zouden in opdracht van de minister de planologische en milieu-hygiëni- sche aspecten worden bestudeerd. Het is niet bekend waarom Bakker niet gelijktijdig verschillende advie zen gevraagd heeft. Wellicht dat zijn uitspraak bij zijn adviesaanvraag in 1970 aan de Commissie Zeehaven overleg over het toekomstig beheer en bestuur van de Nederlandse zeeha vens iets duidelijk maakt: „Om een De Kroon (in dit geval minister Vor- rink en de koningin) is het daar niet mee eens. Wel worden enkele voorwaar den op ondergeschikte punten ver zwaard, maar over het algemeen gaat de Kroon er toch mee akkoord, dat de door Amsterdam verleende vergunning al af doende voorschriften bevat. De uitspraak wordt onder meer gemotiveerd door te wijzen op het feit dat de uitstoot van zwaveldioxide het toelaatbare daggemid- delde niet overschrijdt. Van risico voor de bevolking van Amsterdam is nauwe lijks sprake, terwijl het fakkelsysteem volgens de Kroon geen ernstige geluids hinder zal veroorzaken. Voor uw man om heerlijk te trimmen. Voor uw zoon om echt sportief te fietsen. Van 348,- voor slechts 248.- Dus maar liefst 100 gulden goedkoper!!!! Met Simplex derailleur met 10 versnellingen, origi nele synchroon racerem- men en kompleet met slot, pomp en verlichting. Kijk eerst bij de rijwiel handel wat een semi- racefiets kost. Dan zult u zeggen; zo goedkoop als bij Hoenson koopt u ner gens anders. Zelfs niet bij een Cash Carry. Koop ’m nu bij Hoenson. Want zo goedkoop koopt u nooit meer. Deze aanbieding geldt alleen tot en met 5 december a.s. Hoenson showroom dagelijks - dus ook zater dags - van 10 tot 5 uur geopend. Volop par keren. nationaal beleid te kunnen voeren zal men de toch altijd beperkte financië le mogelijkheden moeten uitbuiten, derhalve overinvesteringen en onge zonde concurrentie moeten vermij den. Ook met betrekking tot het stel len van vestigingsvoorwaarden met name onder meer op het gebied van de milieu-hygiëne is het noodzakelijk tot een geïntegreerd beleid te gera ken”. Bakker heeft waarschijnlijk de onhaalbaarheid van de voorhaven in gezien en door zijn procedure de zaak op de lange baan willen schuiven. Amsterdam hield daar in ieder ge val geen rekening mee, evenmin Rijkswaterstaat. De pachtovereen komst tussen deze overheidsinstantie en Velsen voor het strand ten zuiden van de zuidpier was al teruggebracht op jaarbasis (voorheen altjjd voor een periode van vijf jaar), terwijl Velsen bij de verlenging zomer 1971 reke ning moest houden met een mogelij ke aanleg van het project in het komend pachtjaar. Dat was ook aanleiding voor Vel sen haast te zetten achter het plan Zeebad, een groot recreatieplan voor het strand w’aarop de voorhaven ge realiseerd moest worden. Toen het bestemmingsplan door de provincie goedgekeurd moest worden, wisten Gedeputeerde Staten dat het plan naar het zuiden zou worden opge schoven en werd goedkeuring ont houden voor het meest noordelijk deel waarop de voorhaven was’ge pland. Ook een teken dat de provincie Nnord-Holland aanvankelijk gepor teerd was voor de Amsterdamse plannen, in ieder geval daar sterk rekening mee hield. ’n Week lang laag t.m. woensdag 24 november ^^F ^^F Een maand na de publicatie van het rapport Unger-De Vos kwam Amsterdam met een „Economische beschouwing over de voorhaven te IJmuiden”. Positief in alle opzichten, was de eindconclusie. In een begelei dend schrijven aan de minister stelde Amsterdam dat zowel eigen progno ses als de vervoersverwachtingen van Inbucon als uitgangspunt gehanteerd waren. „In de eigen prognoses wordt uitgegaan van een voorzichtiger aan zet en een meer vertraagde ontwik keling gedurende de beginjaren, doch in later jaren van een meer gevari eerde vervoersstroom. Ook is de eigen prognose gecombineerd met zwaarde re investeringsaannamen. Desondanks blyven goede verwachtingen voor de rentabiliteit van het voorhavenproject aanwezig, zowel in bedrijfsecono misch als in een maatschappelijk op- zich” (brief van 10 maart 1971). Drie dagen laag t.m. zaterdag 20 november ^^F ^B^F optreden. Ook op het gebied van de milieu-hygiëne zullen vermoedelijk geen nadelige effecten optreden, om dat in de voorhaven geen industrie zal worden gevestigd”. Zoete woorden die hun uitwerking echter misten. Amsterdam drong aan op een spoedig regeringsstandpunt. Doordat Velsen altijd het direct overleg had afgewe zen en verwezen had naar een bestu dering op nationaal niveau was er een „ernstige vertraging” ontstaan, die de hoofdstad met de „allergroot ste zorg” vervulde. Amsterdam ver wees naar het regeringsstandpunt voor wat de vestiging betreft van Mobil Oil (communiqué 24 februari 1965) en stelde dat deze procedure voor wat de vestiging betreft van het streekplan voor het Noordzeeka- naalgebied aanzienlijk versneld had. Maar de hoofdstad vergat er bij te vertellen dat veel instanties die bij het streekplan betrokken waren, dat DEN HAAG Burgemeester en wet houders van Amsterdam mogen Mobil Oil een voorwaardelijke vergunning ver lenen voor de olieraffinaderij aan de Hornweg 10 (het westelijk havengebied). Het beroep van enkele Amsterdamse afdelingen van de Partij van de Arbeid, het Comité Leefbaarheid Noordzeeka- naalgebied en andere, tegen de afgifte van deze hinderwetvergunning, werd door de Kroon ongegrond verklaard. De protesterenden hadden bezwaar tegen de uitbreiding van de raffinaderij, omdat daardoor de stankoverlast, de geluids hinder en het gevaar voor de bevolking bij ongelukken onverantwoord groot zouden worden. Het sportiefste Sinter klaas kado tot en met 5 december a.s. met extra Sinterklaas korting! Alleen tot en met 5 december a.s. En alleen bij HOEN SON RIJWIELFABRIEK B.V., Maerten van Heemskerkstraat 69 Haarlem (zelfde straat als Ziekenhuis de Deo) 4 'a

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6