Krachten bundelen in havens van Ams ter dam-N oor dzeekanaalgebied Fusie L.T.S.-HuishoudschooI nog steeds op laag pitje nterieur ttaitm Oubollig verlengstuk op tap sluizen @oo havens ^^■S[ klassiek liefdesdrama b urm 8 72 Corduroy pantalons diverse kleuren 'Kom ns feest bij me vieren. SE M WETHOUDER GOEKOOP BIJ AANLEG AZIEHAVEN: In december kans op aanleg kunstijsbaan in Haarlem Solidariteit met woningzoekenden ROMEO EN JULIA ONTLUISTERD bittere noodzaak *11 13 IJMOND V R IJ D A G 1 9 NOVEMBER 19 7 6 smokingkostuums. i Herenmode Lange Nieuwstraat/hoek Marktplein - Tel. 12348 IJmuiden BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? GROTE HOUTSTRAAT 59, Haarlem, tel. 023-321965. viisnRLA\\ z SONFST7\\ i VELSEN. De Israëlische schrij ver Ephraim Kishon, die door zijn bewonderaars wel eens met „onze” Simon Carmiggelt wordt vergele ken, is voor zijn nieuwste komedie ,,’t Was de leeuwerik!” van een origineel Standpunt uitgegaan. Hij stelde zich namelijk de vraag hoe het met Romeo en Julia, het klas sieke liefdespaar van William Sha kespeare verder zou zijn afgelopen, wanneer zij destijds in Verona hun tragisch einde op de een of andere manier hadden overleefd. Om zijn antwoord nu maar direct voor het publiek aanschouwelijk te maken, is hij zo vrij geweest een soort ver volg op dit beroemde drama te schrijven, waarmee Shakespeare dan döor hem in zekere zin wordt gecorrigeerd. Volgens Kishon is het vergif voor Romeo en Julia minder dodelijk geweest dan eenmaal door Shakespeare werd gesuggereerd, zodat zij in staat zijn hun tragisch lot te overleven. Hierna heeft ken nelijk hun huwelijk niets meer in de weg gestaan, al is dit dan ook verder niet bepaald „lang en geluk kig” meer geweest. verrassend spannend Ook voor N In het Congres en Cultureel Centrum van het Amsterdam Sonesta Hotel. H| VAN RIXEL |BI zo’n drukker (ADVERTENTIE) P-- (ADVERTENTIE) unie KENNEMERLAAN 38 IJMUIDEN (ADVERTENTIE) ARIE VAN DER VEER (ADVERTENTIE) JAN VAN DAM (ADVERTENTIE) A, I Mits Heemstede, Janny Bos-de Boer van de PvdA stel de er geen moeite mee te hebben wan neer de fusie tussen deze twee scholen voor lager beroepsonderwijs zou worden gerealiseerd in een stichtingsvorm, maar in zijn antwoord op haar vragen ging wethouder Scheeper niet uitgebreid in op de bestuurlijke organisatie. het kiezen bermaand Sedert I849 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023- 312992 VOOR EXCLUSIEVE HERENMODE k VELSEN Wethouder J. W. Meijer be hartigt de belangen van het hete hangij zer uit onze samenleving. Woningbouw, nieuwbouw en renovatie. Gisteravond is hem dat, voor zover hij het nog niet wist, nog eens in zijn geheugen geprent. Scheeper bevestigde dat er inderdaad uitvoerige gesprekken zijn geweest en meldde slechts de conclusie dat het erg moeilijk was om alle partijen tot de stichtingsvorm te bewegen. De bespre kingen zullen naar zijn zeggen in de toekomst wel weer worden hervat, maar hij stelde niet ongelukkig te zijn met deze vertraging. Liever wacht hij eerst de resultaten af van de landelijke dis cussie die gaande is over de inhoud van lager beroepsonderwijs.. Daarnaast is de L.T.S. ook in bespreking met een andere huishoudschool en omdat de fusie toch niet op de prioriteitenlijst stond, acht hij het geenszins bezwaarlijk de zaken nog even aan te zien. VELSEN. De mogelijke fusie tussen de L.T.S. en de gemeentelijke huishoud school en de daarbijbehorende (toekom stige) nota structuur voortgezet onder wijs zijn tijdens de begrotingsbehande ling gisteravond door meerdere raadsle den aan de orde gesteld. Dit omdat onderhandelingen hierover al geruime tijd geleden - op vrijblijvende basis - zjjn gestart en er nog steeds geen duidelijk heid is over een te verwachter, resultaat. Wethouder Scheeper kon over dit onder werp melden dat de zaak in feite op een laag pitje staat. worden genomen. En wat kan hiervoor beter worden gehanteerd dan de klassie ke gifbeker. Kattengat 1, Amsterdam. Tel. 020-21 22 23 WANT BIJ het door Kishon opnieuw ten tonele gevoerde paar is na dertig jaar huwelijk nog maar bitter weinig romantische liefde overgebleven. Julia werd immers een kijfzieke en ontevre den feeks, met aan haar zijde een impo tente en luie vetzak, die er alleen nog maar naar streeft het fabelachtige ver mogen van zijn schoonfamilie in de wacht te slepen. Trouwens, het bezit van een kreng van dochter als Lucretia, is voor een gelukkig gezinsleven evenmin bepaald bevorderlijk. Een dergelijke trieste gang vin zaken blijkt zelfs tot het graf van Shakespeare te zijn doorge drongen en hij besluit uiteindelijk als geest op aarde terug te keren, zodat door hem de zaak opnieuw ter hand kan De heer Goekoop dacht hierbij aan de oprichting van een havenontwikkelings maatschappij, waarin bedrijfsleven en overheid deelnemen. Een dergelijke maatschappij zou initiatieven kunnen nemen, zoals het deelnemen in een lijn verbinding, de stichting van een distri butie- of handelscentrum tussen rijks waterstaat, Hoogovens, de gemeente Am sterdam en Zaanstad. Voor deelneming in de havenontwikkelingsmaatschappij kon wellicht ook de rijksoverheid ’wor den geïnteresseerd zo meende de Am sterdamse wethouder. Mr. Goekoop (VVD) liet zich in zijn toespraak kritisch uit over de manier, waarop volgens hem de wet op de In de na-oorlogse jaren is de stoom trawlers verdrongen door de motortraw- ler en intussen is dit scheepstype alweer verouderd want thans is de hektrawler het belangrijkste visserij vaartuig voor de grote trawl visserijWe hebben het eer der vermeld dat in ons land de eerste motortrawlers in het jaar 1931 in ge bruik kwamen en dat waren de Antje RO.15 en Betje RO.15 van de Visserij Mij. Piscator, gevestigd te Rotterdam. De schepen hebben tot het einde van IJmuiden uit aan de visserij deelgenomen evenals de in 1933 grotere Clasesje RO.46 en de in 1934 gebouwde Dirkje RO. 53. IJmuiden begon pas in 1947 met de eerste motortrawlers, de Medan IJ.57 en de Batavia IJ.99 van de Visserij Mij. Medan-Batavia, nieuw opgerichte maatschappijen onder directie van de heren D. J. Gouda, Jac. de Groot en E. de Groot. Bestaande rederijen in IJmuiden, gingen er in diie tijd ook toe over tot aanschaf van motortrawlers: De Vem met de Thorina IJM. 33 in 1947 en De Marezaten met de Johannes Polderman IJM. 20 in 1948 en later bracht de Nationale Stoomvisscherij de motor- trawler Eveline IJM. 116 in de vaart. Die eerste Medan IJM 57 vzas in 1928 ge bouwd te Quincy döor de Bethlehem Shipbuilding Corporation onder de naam Trimount voor de Massachusetts Traw ling Corporation te Boston. Tijdens de oorlog voer het schip voor de U.S. Navy als AM. 81 en in die periode werd de 380 pk motor vervangen door een Atlas diesel van 600 pk en de naam van het schip luidde toen Chaffinch. Met het zusterschip, dat in IJnuiden de naam Batavia kreeg kwam het schip op 26 december 1946 in IJmuiden aan en kon, na een veerbouwing te hebben onder gaan, op 9 juni 1947 ter visserij vertrek ken onder schipper H. Krab. Deze Medan, groot 250 ton, werd in 1952 verlengd waardoor de bruto inhoud steeg tot 268 ton maar een jaar later werd het schip weer naar Amerika verkocht en heeft nog lang onder dezelfde naam gevaren voor de Silver Sea te Portland. De HAARLEM De cc municatiegroep ,.De Praatpaal” verzorgt op donderdag 25 november een avond over jeugdcrimina liteit in de zaal Nieuwe G ■•cenmarkt 12- Spreker is voorlichter Jan Groot van de Haarlemse politie. HAARLEM. Mits de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Velsen en Haarlemmerliede- Spaarnwoude akkoord gaan, kan op 13 december worden begonnen met de bouw van de regionale kunstijsbaan in Haarlem. Ter geruststelling beloofde wethouder Meijer dat hij alles in het werk zou stellen om - naar aanleiding van een opmerking daaromtrent van mevrouw N. Groot-Water (PvdA) - er voor te zorgen dat subsidies voor renovatie terecht zou den komen op de plaats waar ze beho ren. AMSTERDAM Wethouder Mr. C. H. Goekoop heeft donderdag, bij het officiële begin van de aanleg van een nieuwe insteekhaven (Aziëhaven) in het westelijk haven gebied, gepleit voor nauwere sa menwerking tussen de havenbe heerders in het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied. Volgens de wet houder moest het gebied van de IJmond, het Noordzeekanaal en de Zaanse en Amsterdamse havens als één havengebied worden be schouwd. Een havengebied, dat aanzienlijk krachtiger zou worden als er een geïntegreerd actief ha- venbeleid zou worden gevoerd. De wethouder kondigde aan stappen te zullen ondernemen om te zien of zijn idee was te verwezenlijken. VAN DIT GRAPPIGE gegeven werd door Ephraim Kishon een „komisch dra ma” gemaakt, waar H. Sleeswijk vol doende brood in zag om het als vrije produktie in Nederland uit te brengen. Donderdagavond kwam dit kleine en semble, bestaande uit Lex Goudsmit, Willy van Heesvelde en Doris van Ca- neghem met dit stuk naar de Velsense Stadsschouwburg, alvorens hiervan straks in Amsterdam de officiële pre mière te geven. Uit de reacties van het publiek is gebleken dat ,,’t Was de leeuwerik” garant kan worden gesteld voor enige uren luchtig amusement, waarbij deze ontluistering van Romeo en Julia vooral door het optreden van de beide Vlaamse acteurs een oubollig karakter verkreeg. Vooral omdat door hen moet worden gedoubleerd en zelfs getripleerd, waardoor het burleske van dit gebeuren nog meer op de voorgrond kwam. Verder was er een fraai en doelmatig decor van Alan Barlow, waar regisseur Jo Dua de spelers alle vereiste zwier en jolijt in kon verlenen. Alleen de mechanisch uitgevoerde muziek werkte wel eens ontnuchterend. In ieder geval komen wij na de officiële premiè re nog nader op stuk en spelers terug. vermogensaanwasdeling was voorbereid, en het regionale spreidingsbeleid van ce regering. De wethouder vreesde dat de vermogensaanwasdeling buitenlandse be drijven zou afschrikken zich in Neder land te vestigen. Vooral de manier waarop het wetsontwerp naar buiten is gekomen en de mate waarin door de voorbereiding daarvan werkgevers, werknemers en de regering tegenover elkaar zijn komen te staan, zou buiten landse investeerders huiverig en kop schuw hebben gemaakt. De plaatselijke overheid, die haar industrieterreinen met het oog op de werkgelegenheid moet opvullen, ondervindt daar van direkte hinder, aldus mr. Goekoop. Als illustratie van zijn misnoegen over het spreidingsbeleid vertelde de Amster damse wethouder een verhaal over een buitenlands industrieel bedrijf, dat al verschillende verstigingen had in de Amsterdamse haven. Dat bedrijf wilde nog een bedrijf vestigen. Omdat het buitenland, vooral Belgie, een forse sub sidie gaf, vroeg het bedrijf of de ge meente niet bij het ministerie van Eco nomische Zaken wilde bemiddelen voor een investeringssubsidie van dezelfde hoogte voor vestiging in Amsterdam. De gemeente verleende bemiddeling en het bedrijf kon komen praten op economi sche zaken. In dit gesprek werd evenwel een subsidie aangeboden voor vestiging in Born (Zuid-Limburg). Op vestiging in Amsterdam zat evenwel geen premie. De onderneming wees vestiging in Born echter af en liet weten België als vestigingsland te zullen uitkiezen tenzij de vestiging in Amsterdam alsnog zou worden gesubsidieerd. Vervolgens bood het ministerie Bergen op Zoom aan als gesubsidieerde vestigingsplaats. Deze ves- Visserij Mij. Medan kwam in 1954 in het bezit van een tweede Medan, ook weer IJM 57, welke afkomstig was van de Scheepswerf De Dageraad te Woubrugge, groot 227 bruto ton en uitgerust met een Bronsmotor van 500 pk. Ook schipper H. Krab ging met dit vaartuig voor de eerste reis ter visserij en dat was op 19 augustus 1954- Deze Medan heeft korte tijd tot de IJmuider trawlervloot be hoord, want in 1956 en wel op 12 novem ber, zagen we het schip vertrekken naar Brazilië, waar het onder de naam Pescal I thuisbehoort te Rio de Janeiro met als eigenaar de Brasimar Industrie e Pesca S.A. Meteen werd een nieuwe motor- trawler besteld te Alphen aan de Rijn bij de Scheepsbouwwerf De Industrie van D. Joh. Boot en op 25 mei 1957, bij de tewaterlating, werd dit schip Medan IJM 57 gedoopt. In augustus kon Mevrouw Groto-Watei wilde graag duidelijk inzicht in de mogelijkheden die er zijn voor aanspraak op subsidie ten behoeve van woningverbetering. Meijer zegde toe daar een diepgaand onderzoek naar te zullen instellen. F. F. J. Reichen- feld wist te melden dat het ministerie over een uitgebreid assortiment folders beschikt waar „alles” instaat. Meijer be loofde die folder te zullen bestellen. De communist G. Hoorn verwachtte dat er ten aanzien van de woningbouw een beleid zou worden gevoerd dat ge tuigde van solidariteit met de woningzoe kenden. Een schot voor de boeg dat Meijer dankbaar opving door te stellen dat het hem ook bijzonder onwelgevallig wat dat actiecomité’s en stichtingen be zwaren maken tegen nieuwbouwplannen omdat ze liever tegen een spoorlijn aan kijken dan tegen een overbuurman. „Er worden dan zaken aangesleept door mensen die zelf goed wonen en die zeggen bang te zijn dat het dorpsgezicht wordt aangetast. De Amsterdamse wethouder van ha venzaken mr. C. H. Goekoop (inzet) legt met het tot explosie brengen van een onderaardse springstof de eerste hand aan de nieuwe haven. van de juiste kleding voor de decem- tigingsplaats had een direkte verbinding met de Amsterdamse haven, door het Schelde-Rijnkanaal. En zo werd een vestiging gesubsidieerd, die 300 tot 400.000 ton zeevracht per jaar zou ople veren en en half miljoen aan havengeld, welke omzet en opbrengst ïen goede komen aan de haven van Antwerpen, aldus de Amsterdamse wethouder. Mr Goekoop vond het onjuist dat bedrijvigheid alleen werd aangetrokkén voor de economisch zwakke gebieden en dat de sterke regio’s maar -op eigen kracht moesten zwemmen. Hij vond dat „uiterst gevaarlijk" omdat de economi sche sterke regio’s nodig waren voor het economische draagvlak van heel het land. Tenslotte toonde de wethouder zich weinig enthousiast over de oliepijplei- ding, die van Rotterdam naar Amster dam loopt. De exploitatiekosten voor aanleg drukken nog steeds als een zware last op de gemeente. De kosten zijn twee miljoen gulden r>er jaar. Door de hoe veelheid olie die door de pijpleiding stroomt, wordt evenwel vier miljoen gulden aan havengeld gederfd. De heer Goekoop vroeg zich af of de pijpleiding, wel de juiste manier is geweest om een raffinaderij naar de Amsterdamse haven te trekken. De Stichting Kunstijsbaan Kennemer- land heeft aanbesteding gehouden. De laagste inschrijver blijft onder de 3.560.000,- waarvoor de gemeenten ga rant zullen staan. De begroting is ge splitst in werkzaamheden voor het cul- tuur-téchnische deel (grondwerk en be tonbouw), de elektrotechniek en de koel techniek. De gemeenten hebben inmid dels de begrotingen ontvangen en als zij daarmee kunnen instemmen zal op 3 december de gunning de deur uitgaan. deze nieuwe aanwinst ter visserij, schip- ner was C. Zwart. Deze derde Medan is hierbij afgebeeld, groot 259 br. ton, leng te over alles 40,76 m. Breedte 7,02 m en holte 3,54 m. De hoofdmotor was een Indus tried! esel van 600 pk. Bijna vier jaar heeft dit schip tot de IJmuider trawlervloot behoord want in juni 1961 had de verkoop plaats naar Canada. Op 3 juli 1961 verliet het de Vissershaven met bestemming St, John’s op New foundland waar het, onder de naam Zinnia toebehoort aan de Galantry Fish eries. Er zijn heel wat jaren mee heengegaan voordat de naam Medan in de visserij terugkeerde en dat was in 1973 toen bij de Scheepswerf v.h. H. J. Koopman te Dordrecht een kotter gereed kwam onder de naam Medan, welke echter werd ingeschreven te Den Helder als HD 115, Op 15 december 1973 werd dit nieuwe schip, de vierde Medan, in de vaart gebracht, maar heeft slechts korte tijd onder deze naam gevaren. In 1974 werd deze 226 bruto ton metende kotter verkocht aan de Zeevisserij Mij. Limburgia en heet van die tijd af Swift, IJM 115. Zoals bekend bestaan de plannen voor een kunstijsbaan al sinds 1971 toen on der de bevolking een inzamelingsactie werd gehouden. De opbrengst was veel te laag om de plannen te kunnen reali seren. De sportraden deden een beroep op de gemeente Haarlem, maar ook dat liep op niets uit. Daarna werden de omliggende gemeenten erbij betrokken om bij de dragen in het exploitatietekort dat op 282.000,- per jaar is begroot. Een plan voor een commerciële ijshal •'el door de gemeenten verwor- groot dat ditmaal de plannen oo" de kunstijsbaan eindelijk gftstP,‘ ’-rijgen en dat in de cember me' wordt begonnen. "Ik ben de officiële ’feestenmaker’ van het Amsterdam Sonesta Hotel. U kunt het zo gek niet bedenken of ik regel het voor u. Eten, drinken, dansengezelligheid voor 10 tot 800 personen. Kom d’r voor bij mij." Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden (ADVERTENTIE) ^„7

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13