F I Sta an p' o Bs B® IbS ï/n i- Id. 1 Hf ALE ...-ANCES tlM.ES I Fl 19 TOERISME 1976 V R IJ D A G 1 9 NOVEMBER 8 ■■■R9K gmoyy - Sv ffl Alfabetisch pierewaaien in eigen land U hebt nog wat van me tegoed. Belofte maakt nu eenmaal schuld. De belofte dateert uit Kessel, waar de K in deze serie me onlangs op een zeer onrustige dag heen voerde. Direct daarna ben ik stroomopwaarts de Maas gevolgd, richting Ardennen, naar de plaats waar de rivier resoluut naar het zuiden buigt en naar de Franse grens snelt. In Wepion nam ik m’n in trek, in het comfortabele GB Hotel Jacques Borel, nog onwetend wat een bijzondere ontmoeting later zou volgen. Wepion ligt direct onder Namen; het vervlogen tijden uitademende casino dus bij de hand. Het is niet meer dan een dorp, beroemd om de aardbeien, want daar is het het centrum van. Het heeft dan ook een aardbeienmuseum, dat het jaar rond geopend is. „Het is hier een vruchtbare grond, er waren vroeger zelfs wijngaar den”, vertelt me de Nederlander Catrinus van der Velde, die in het hotel werkt. feW - jan - Een merkwaardige ontmoeting DR in de herfstige Ardennen a Herinneringen in Hastière. A Herfst, in zwart wit gevangen. SNEEUW IN DUITSLAND M ‘«a» - het in stenen reuzen Het kasteel van Veves gevangen in nevel. nu «ot, Na deze zijsprong naar de Ardennen via de K van Kessel, volgende keer ge woon weer in de pas naar de L. Die van Langbroek in de provincie Utrecht. ting. Benig, met een gehaaste trek om de vriendelijke ogen, die vermoeid in hun kassen liggen. Na Frankrjjk. Zwitserland en Oostenrijk is dit maal buur Duits land te gast op deze pagina. Dr. H. Kettelhake uit Heemstede, directeur van het Duits Reis-Infor- matiebureau in Amsterdam (Spui 24. telefoon 020-241293) vertelt hieronder wat meer over de wintersport- DE VOLGENDE MORGEN al vroeg op pad. Naar het zuiden, naar Hastière, waar massa’s jeugdherinneringen liggen. Ski Slee Schaats Schoen: de vier attributen voor de winter. Als je over de winter denkt of praat Is het beeld voor je sneeuw en ijs, zon en een strakke blauwe hemel en dan gaat het niet over de winterse ongemakken van gladde wegen, bevroren kranen, auto’s die niet willen starten. Ski, slee, schaats, schoen: dat zijn de artikelen die je nodig hebt om in de wintersport vooruit te komen. Die schoen heb je overal bij nodig, maar hjj wordt hier nog eens afzonderlijk vermeld, omdat het OVER DE MAAS, aan de achterkant van het hotel, staat een trots kasteel. Een Spaanse hertog koestert het als tweede huis, maar komt niet meer dan vijftien dagen per jaar naar het Belse. „De enige keer dat ik het Chateau de Dave, want zo heet het, open heb gezien was tijdens het huwelijk van koning Boudewijn en Fabiola. De hertog schijnt een vriend van de koningin te zijn”, weet Marie Jacob de Beueken, die sales manager is van het hotel. DE JUFFROUW van de kaartjes ver koopt er niet enkel souvenirs, maar heeft ook de taak het slot tijdens de wandeling van de bijbehorende sfeer te voorzien. Coppee, die ’n trouwe gids blijkt, troont me van de ene zaal naar de andere. Bij het zien van opgezette vogeltjes klinkt plots getsjilp en gefluit door de luidsprekers en het aanschou wen van een muur vol geweien gaat gepaard met de luide klanken van een jachthoorn. Drie jaar achtereen werd ik ruim voor dat de andere kindertjes van hun va kantie mochten proeven, van school ge haald en toog de familie naar een verla ten bungalow op een uitgestrekte groene weide. Zwemmen en bergwandelingen waren het programma van de dag. En in de avond werd in het plaatselijke hotel, dat direct aan de weide grensde, de mens gelaafd. De aardappelsoep van ma dame mocht er zijn, herinner ik me. Van groot belang voor hen, die uitzien naar een (Duitse) wintervakantie, is dat van 15 december af weer de hele dag de sneeuwtoestanden telefonisch te beluis teren zijn. Dat geschiedt door het ant woordapparaat van het Duitse Reas-In- formatiebureau te Amsterdam tel. (020) 255231. Dan nog enkele cijfers over kos ten, die in een begroting van een win tersportvakantie gelden kunnen: skiles sen (meestal van 10-12 en 14-16, dus 4 uur per dag) DM 55-65 per week van 5 dagen (soms met de zaterdagochtend er nog bij). Voor kinderen is het (niet overal) 10 pet. goedkoper. In de meeste plaatsen worden verhuurd, per dag; ski’s voor 5-7 DM, skischoenen DM 3, schaat sen DM 2, een slee DM 2. In de zeer mondaine oorden zijn de tarieven nau welijks hoger dan elders, maar er zijn ook dorpjes waar alles heel eenvoudig moet toegaan en het er ook wel eens de helft goedkoper is”. VOOR HET SLAPEN GAAN sloop ik altijd nog even langs het forellenaquari um, om de vissen te tellen. Dat was dan meestal rond het uur dat in het restau rant de oudere gasten aanschoven en meermalen kwam het dan ook voor dat ik het vlechten dragende dochtertje van de patron met een schepnetje in het water zag stoeien om zich vervolgens met de vangst naar de kok te spoeden. Het zijn vervlogen tijden, het hotel blijkt een bejaardentehuis en het aqua rium is van de muur verdwenen. Als je wat ouder wordt schijnt een stuk vet spek ineens voldoende te zijn. Voor het restaurant, buiten, staat een rijtje stoe len met rechte leuning. Binnen wordt ondanks het vroege uur al een kaartje gelegd. Van de malse weide achter het hotel is niets meer te zien, zij is bedekt met talloze caravans en vakantiehuisjes. Jammer, het was er zo mooi. DE WINTERSPORT heeft een interes sante geschiedenis. Het begon zowaar in het Zwarte-Woud. En het waren geen Duitsers, die ermee begonnen, maar En gelsen. Dat was in de Victoriaanse tijd, toen de welgestelde, zelfbewuste Engelse jeugd in een dorst naar avontuur tot ongekende initiatieven kwam; van een rotsige kust maakte hij de Franse Rivie ra; nietige vissersdorpen werden het Cannes, Nice, Menton van vandaag. De Engelsen waren het, die van de winter een „sport” maakten. De Phineas Foggs van toen kwamen overal: in Zuid-Noor- wegen ontdekten zij de ski: in de hoofd stad van de provincie Telemark, Skiën. De ski kennen wij nu maar al te goed; INDRINGEND KIJKT HIJ me aan, maar ook ontwapenend. En dan pas zie ik dat de rest van zijn lichaam uit nevelen is opgebouwd. Flarden ervan veermengen zich met de nevelen die deze ochtend al vergezelden. „U kunt me toch niet helpen hèdat is door de eeuwen nog niemand gelukt”, zegt hij met een stem, die helder is alsof hij uit een weids gewelf galmt. Terwijl hij spreekt penseelt hij door. Een nog groen fris blad vertoont door slechts een streek de tinten, die wij in het algemeen als herfstkleuren aanduiden. Hij lacht als hij m’n verwondering ziet. „Dat doe ik al jaren, dit seizoen is het mijne, ik ben de herfst”, zegt hij met diezelfde helder heid. Ik probeer er wat woorden uit te prutsen, maar weet niet wat. Het lijkt of m’n denken in een stalen dwangbuis gevangen zit. ÖOr- INTUSSEN BEN JE MET het „Dich terbij en Veraf” nog lang niet uitgepraat over de Duitse winter: van noord naar zuid, van Düsseldorf naar Frankfort zijn er de gebergten, met de namen Westerwald, Vogelsberg, Taunus; tegeno ver de Taunus, aan de overzijde van de Rijn en ten Zuiden van de Moezel, de Hunsrück en dan verder zuidwaarts het Odenwald en de Schwaische Alb en tenslotte, tegen de Tsjechische grens, het Fichtelgebergte en het Beierse Woud en overal, stellig ook in deze gebieden, die geografisch de Duitse middelgeberg ten genoemd worden, weet man alles van winterse wanten- „BENT U DAN MENEER HERFST?”, stamel ik tenslotte en schrik van m’n eigen trillende stemgeluid. Hij knikt als antwoord. „Ja”, klinkt het nu afwezig, „ja”. „Maar is het niet een vreselijk werk om overal, die kleuren, het is toch overal herfst”, probeer ik nog eens. „Het is een heel karwei, drie maanden hard werken, dag en nacht, maar daar staan dan ook negen maanden vakantie tegen over”, staart hij in de verte. In de paar minuten dat we staan te praten heeft hij met een ongelofelijke snelheid een handvol eiken en een heel veld struiken onder handen genomen. Zonder het ei genlijk te merken ben ik met hem meegelopen en moeten we vele meters hebben afgelegd. „Ik moet nu verderop zegt hij en beent, nee zweeft, de verte in en verdwijnt in de nevelen waaruit hij geboren is. DE HERFST, het werk van een man, ik kan het bijna niet geloven. Onder de Opper-Beieren, dat München als „metropolis” heeft. Dit he- 1. Duitse zuiden is immens van groots heid van verrassende afwisseling; er zijn de hoge wouden, er zijn de majesteitelij ke Alpen, die in Beieren zelfs boven de boomgrens tronen. DOOR EEN METERSDIK schietgat zie ik buiten herten lustig in de omheinde kasteelweide springen, onwetend van het feit, dat hier binnen het jachtgeschal weerklinkt. Maar ook hun gewei zal vermoedelijk ooit een stoelpoot of deurknop sieren. In de verte, in het woud, meen ik dan plots wat te zien, ’n arm die zich in nevelen heftig beweegt. Ik knipper met m’n ogen en tuur tot m’n nek er pijn van doet. Maar helaas, ik ontwaar niets meer, ’t Zal wel ge zichtsbedrog zijn geweest VANUIT HASTIÈRE DE MAAS OVER, op weg naar kasteel Vêves. En dan ineens gebeurt er iets. Een ontmoe ting waarvan je alleen maar kunt dro men. Tussen het kleur verliezende stru weel staat hij ineens voor me. Een man, in de rechterhand ’n penseel geklemd die hij koortsachtig over de bladeren beweegt. Op het palet in de andere hand domineren rood en bruin en geel en lopen in elkaar over. Hij lijkt m’n aanwezigheid niet te merken, maar dan plots wendt hij het gelaat in mijn rich- ZE VERTELT HET me in de bar, volgens de wet een gelegenheid zonder winstbejag. ASBL staat op een plaatje bij de deur, dat zoveel betekent als Association sans but lucratif. Om de wet die dat allemaal voorschrijft even te vertalen: sterke drank schenken in een hotel in België is eigenlijk verboden en daarom wordt de bar tot een soort besloten club gemaakt, waar enkel leden een neut nemen mogen. Vandaar ook dat een hotelbar bij onze zuiderburen altijd een deur rijk is, want dicht moet hij kunnen. Ik heb het nooit geweten, er zelfs nimmer wat van gemerkt, hoewel ik toch menige bestelling in dit soort gelegenheden heb geplaatst. „Daar merkt ge ook niets van”, zegt de aantrekkelijke Marie de Beucken, die als liefhebberij parachute springt, „er komt wel ’ns ’n controleur, maar die geniet dan van ’n goede whisky en komt ’n jaar later weer eens terug”. Tja, had ik anders kunnen verwachten? WINTER IN DE BERGEN: nog niet zolang geleden de nare maanden van het jaar; het getijde van de eenzaamheid, van het afgesloten zijn van de wereld; toen er nog geen televisie was en het vervoermiddel feitelijk de slede en de sneeuwschoenen waren: de paarden en later de postauto kwamen vaak weken, zelfs maanden niet door de ingesneeuw de wegen heen om de bergdorpen te bereiken. De kernen van die dorpen zijn er alle n og, zo ook de kerkjes, de herbergen en de betegelde grote kachels in de Gaststuben. Maar daaromheen is een nieuwe wereld ontstaan, die van de wintersport. 1 lil Mllilu een wervelende schoonheid, hij toch eigenlijk moeten WE BLIJVEN DICHT-BIJ-HUIS: Sauerland. Plaatsjes als Winterberg én Altastenberg komen er al boven de 800 meter; een paar dozijn wintersportoor- den hebben wel zo’n honderd skiliften bij elkaar om nog hoger te komen. En, dit Sauerland is gemakkelijk te berei ken. Het ligt maar iets achter Dortmund en die stad is maar een uurtje van de Nederlandse grens. DE HARZ LIGT verder van huis een uniek gebergte, dat als een enorme dichtbeboste steenklomp uit d e Noord- duiitse laagvlakte oprijst. De Harz is eigenlijk ook nog „dichtbij” door de uitstekende verkeersverbindingen: auto baan Hannover, dan richting Kassei, en je bent er al bijna. De Harz heeft iets heel speciaals: het is er verschrikkelijk oud, zoals Goslar, waar in de Middeleeu wen Duitse keizers woonden; er zijn zilvermijnen, diep in het gesteente; er zijn heksen en trollen, die zich juist op een geheimzinnig rotsblok als de Broe ken (1140 m) zo thuis gevoelen, dat ze er elk jaar samen komen praten en feesten. de telemark en de, eveneens Noorse, kristiania werden bepaalde manoeuvres in de skïsport. GOED, DE ENTHOUSIASTE Britten gingen met hun „ontdekking” naar het Zuiden, wellicht op weg naar hun Riviè- ra en bleven „hangen” in het Zwarte- Woud en maakten daar een echte sport van het gaan op de lange, latten. Dat was omstreeks 1890. De Engelsen moes ten weer naar huis, maar aan hun capriolen hadden de jongens in de ber gen hun ogen goed de kost gegeven en omdat de winter er toch zo lang duurt hebben zij geleidelijk aan de skisport ontwikkeld. SNEEUW, GOEDE SNEEUW, is er overal wel. Als het maar ver genoeg van de zee is; het middel-Europese klimaat maakt het land daar altijd goed wit, maar ook dichtbij de lage landen kan naar hartelust de‘ wintersport bedreven warden. Naast de deur is de Eifel. Je kunt zeggen, van Maastricht tot de Moe zel. ’s Zomers maken vele Nederlandse kinderen er met pa en ma hun opwindende eerste buitenlandse va kantiereisje en je kunt je dan niet voorstellen, dat het in de winter met dikke sneeuw ingepakt kan zijn- Maar, het is er ook zevenmaal zo hoog als de Westertoren van Amsterdam. Nürburg is er dan wel het drukst. CHATEAU DE LAVAUX is een rijke ervaring. Alle aandacht hier voor het vorstelijk gewei, talloze beestjes moeten naar de eeuwige jachtvelden zijn gezon den om te bereiken wat hier geschapen is. Zware eiken tafelbladen steunend op als sierlijke poten ineengevlochten ge weien. Stoelen ook, met om de rugleu ning een kroon van hetzelfde attribuut. Muren vol met mooie en lelijke, met geweien van zieke en gezonde dieren. En in de kapel, boven het altaar, rust het kruisbeeld op een smalle schedel, om kranst door de grillige armen. CATRINUS WIL WETEN of ik ei genlijk iets over het ontstaan van de indrukwekkende druipsteengrotten van Hannes weet. Ik niet. ,,Wel, een Neder lander had een stuiver verloren en is die gaan zoeken”, grinnikt hij. Dachten wij dat wij enkel moppen over Belgen kon den maken. En plots daar meneer Herfst. Tekenaar Klaas Metz stelde aan de hand van mijn gegevens dit unieke portret van de meesterschilder samen. Als je de kaart bekijkt van het Harzge- bergte, met daarin aangetekend de win tersportplaatsen, kabelbanen, gondels, sleep- en stoeltjesliften, springschansen, rodelbanen, noem het maar op, dan sta je versteld: dat er in zo’n betrekkelijk klein bestek zo’n voortreffelijk gebruik gemaakt is van wat de natuur op een presenteerblad aanbood. Er is een goed dozijn aan wintersportoorden; het hoogst liggen Braunlage en Sankt Andreasberg: bijna 1000 m. WIL JE WERKELIJK heel hoog gaan om je neus aan de winterzon te laten zien dan moet je helemaal in het Duitse Zuiden zijn, in het grensgebied met Zwitserland en Oostenrijk. Wat is ver en wat is hoog? Hoog in het Zwarte-Woud, met een reeks van toppen, die tot 1500 m reiken; hoger is de AllgAu met vier knapen van bijna 2700 m en het hoogst kom je in Opper-Beieren, waar ook de allerhoogste staat, de Zugspitze, drie ki lometer boven de zeespiegel en met aan zijn voet de vermaardste wintersport plaats, Garmisch-Partenkürchen, waar in 1978 de wereldkampioenschappen op de ski gehouden zullen worden. EN WAT IS VER? Het valt eigenlijk wel mee. Als je begint bij Düsseldorf zo dicht bij (het Hollandse) huis en op weg naar het zuiden moet je er gewoon lijk toch wel langs dan is het in ronde cijfers: Zwarte-Woud 500 km, Allgö 600 en Opper-Beieren 700. Alles bereikbaar in een reisdag. Voor het Zwarte-Woud zou je de okers moeten zetten op Freiburg, als de poort tot dat geheimzinnige land, dat zomaar tot op grote hoogte uit de Rijn vallei tussen Frankrijk en Zwitserland oprijst. De Allga 8 met Augsburg als voordeur is een lieflijk Alpenlandschap in verge lijking met het machtige decor van de indruk van de ontmoeting strijk ik met m’n hand langs een pas geverfd blad, dat door die lichte aanraking van de tak breekt en omlaag dwarrelt. M’n vinger is nat, maar niet gekleurd. Langzaam stap ik naar de weg terug, vochtige twijgen breken onhoorbaar onder m’n voeten, die een paar centimeter in de zompige aarde wegzakken. Dan stap ik in m’n auto, maar niet nadat ik ’n schitterend gekleurd blad op zijn weg naar de grond heb gevangen. De kleuren zijn van Zoiets zou signeren. DOOR NAAR VÊVES, maar het tem po is er uit. M’n ogen dwalen van de weg af, de bossen in, in de hoop hem nog een keer te zien. Boven een steile helling staat het kasteel Vêves, militant en stoer uit de vijftiende eeuw. Het dorpje Celles met het onvolprezen res taurant La Clochette van Paul Pochet slaapt aan zijn voeten. Het kasteel is door graaf Christian de Liedekerke Beaufort aan de „Vriendenkring van het kasteel van Vêves” geschonken. Secreta ris Jean Coppee leidt me er trots in het rond. Door de gift is de familie De Liedekerke niet aan de bedelstaf ge raakt. Vanuit het raam is het kasteel Noisy zichtbaar, waar op het moment een school is gehuisvest. Dat behoort nog aan de graaf, samen met tien boer derijen en 1600 hectare grond Die grond grenst weer aan de domeinen van ko ning Boudewijn, die in de provincie Namen drie kastelen heeft. Tijdens de jachttijd is hij nogal eens op het kasteel Ciergnon aanwezig. Zo ook nu; voor het hek wacht een rijksveldwachter en in het laagland maken drijvers zich op voor de jacht. mogelijkheden in zjjn land. MAAR NOG EVEN VÊVES, dat is tot 1 april voor groepen wordt na af spraak een uitzondering gemaakt ge sloten. Dat is niet het geval met het verderop gelegen jachtslot Chateau de Lavaux Ste Anne, waarin een nationaal natuurmuseum is gehuisvest. Wie trou wens de kastelen allebei bezoekt krijgt een speciale prijs. Maar voordat we uit Celles vertrekken nog even een kijkje in het romaanse kerkje, waar de voorge slachten van de familie De Liederkerke liggen begraven. Voor de nog levende telgen is tussen twee zuilen in het kerkje een bank gereserveerd. Maar vaak zullen de adellijke knieën er niet in het rode pluche wegzakken, want de familie heeft domicilie gekozen nabij Parijs. En Jean Coppee beheert rond Celles de eigendommen. wandelen in het sneeuwlandschap in enkele jaren een onverwachte vlucht heeft ge nomen, zo groot, dat alle wintersportplaatsen zich gehaast hebben om in hun oord een stelsel van fraaie paden door bos en veld na sneeuwval begaanbaar te maken en te houden. f RÉ UKiÏAi' ven 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19