VAN AGT ZEGT ONDER SCHERPE KRITIEK KAMER DRIE ONDERZOEKEN TOE IN ZAAK-MENTEN ROMME KENDE Opmerkingen topambtenaar MENTEN NIET Justitie oorzaak consternatie Menten was niet ondergedoken Sectiebestuur 36 V erzendhuis Vforlands artendori gedeeltelijk uitgebrand I blijft aan „Berechting Menten wettelijk ónmogelijk II „Meer politieke gevangenen” Een samenvatting Het woord is aan, Rechercheteam had wantrouwen Kwestie Prof. Rüter (strafrecht): IN IJMUIDEN pi Bijna overal droog AGENDA pagina 27 Aantal pagina’s vandaag: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN See morris before you buy 1F ito „Drie van Breda” Vergeefse inval politie Amnesty over Chili: j 2 Wachttijden 1 maten Luidsprekers 22, 24 uw warme bakker lamsvacht jassen ook in grote KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Voor het lekkerste brood en fijn banket I, Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 13, 15 Medische diensten 15 Toerisme19 Radio en tv21 Strips21 Kunst 25 Schrijvende lezers 27 Puzzel27 Economie 31 Beurs32 Sport 33, 35 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 15 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant Bannink Paul G. G. s r. p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et* Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement n bij vooruitbetaling-f 13 Nog vandaag rapport over „lek (Zie verder pagina 2). MINISTER VAN AGT (Van een onzer verslaggevers) (Van onze Haagse redactie) i AMSTERDAM (ANP) Eén van de grootste deskundigen op het gebied van het verantwoorde (ADVERTENTIES) i (Zie verder pagina 7) I Wie nooit naar een ander luistert kan geen eigen mening hebben. „Maar de heer Mulder heeft daaraan toegevoegd dat hij, als hij een zittende minister van Justitie daarover zou moe ten adviseren, misschien een anderslui dend advies zou geven.” De politie in Breda zei dat de actie die voor de kloosterlingen als een volledige verrassing kwam, was gevoerd „op grond Van verkregen, niet onbetrouwbare in lichtingen”. Minister Van Agt zei later in de Tweede Kamer dat de tip afkom stig was van „Accent”. ZEIST. Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB blijft aan. Van morgen werd na een schriftelijke stem ming van de clubs definitief bekend dat het merendeel der clubs achter het hui dige bestuur staat. Een aantal verenigin gen had een motie van wantrouwen tegen dit college ingediend, maar kreeg niet het vereiste aantal stemmen om het bestuur te wippen. Dit betekent ook dat de heren Zwikstra, Kernkamp en Zon hun plaats behouden hebben. Gisteren zijn 168 politieke gevangenen vrijgelaten, nadat voor 134 Chilenen woensdag een einde aan een periode van gevangenschap was gekomen. Het eindresultaat van dit derde onder zoek wordt binnen twee weken ver wacht. De Kamer zal dan opnieuw een debat aan de kwestie-Menten kunnen wijden, vooral als bekend wordt aan wie precies bij justitie de gemaakte fouten te wijten zijn. IJMUIDEN. Een felle brand heeft gisteren in de namiddag voor naar schatting een half miljoen gulden schade aangericht in het gebouw van verzend- bedrijf Addressers Mailing Services International (A&MSI) in IJmuiden. Het bedrijf is gevestigd in een van de gebou wen van het vroegere koelhuis IJsvries op de hoek Ericsonstraat en de Prins Hendrikstraat. Het bedrijf verzendt en distribueert reclamemateriaal. Bovendien bestonden de voor een groot deel verloren gegane goederen uit zakken onbestelbare post die in het bedrijf wordt uitgezocht. De brandweer was tot half elf gisteravond bezig met nablussen. De bouwkundige schade wordt geschat op 2,5 ton terwijl voor de inventaris en opgeslagen goede ren met eenzelfde bedrag moet worden gerekend. De brand is vermoedelijk ont staan doordat in de directe nabijheid van een gas-gevelkachel een hoeveelheid drukwerk stond opgestapeld. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: DEN HAAG Het ministerie van Justitie vindt niet dat de drie tot levenslang veroordeelde oorlogsmisdadgers Lages, Kotalla en Aus der Fünten, de in Breda ge vangen zitten, moeten worden vrijgelaten. „Zolang dit kabinet regeert, zullen de drie niet worden vrijgelaten”, verklaarde staatssecretaris Zeevaiking van Justitie afgelopen nacht in de Tweede Kamer. Hjj ontkende dat in een gesprek met ver tegenwoordigers van het Centrum ’40-’45 een officiële opvatting over die vrijlating zou zijn verkondigd. Wèl gaf hij toe dat de secretaris-generaal van het departement, mr. A. Mulder, in het gesprek als zijn persoonlijke mening heeft gegeven, dat vol gens hem de drie wei op vrije voeten zouden mogen worden gesteld. Van Agt beloofde verder dat „de on derste steen boven moet komen” om uit te zoeken of „M.” inderdaad tijdens het afgelopen weekeinde een tip heeft ont vangen en zo ja van wie dat zijn arrestatie op handen was. SANTIAGO (AFP, UPI). Amnesty International, de internationale organisa tie tot steunverlening aan politieke ge vangenen, heeft gisteren verklaard dat zij is ingenomen mét het Chileense be sluit ruim 300 politieke gevangenen vrij te laten, maar roept de junta op ook andere gevangenen de vrijheid te geven. Amnesty zegt over informatie te be schikken dat er andere gevangenen zfln, die niet onder het recente regeringsbe sluit vallen. Deze zouden op onbekende plaatsen in het land worden vastgehou den. Romme. Dat heeft een van de recher cheurs die aan dit onderzoek deelnam verklaard. Volgens deze man, die niet wil hebben dat zijn naam in de publiciteit komt, is lange tijd overwo gen Romme aan een verhoor te on derwerpen. Waarom dit tenslotte niet gebeurde, is niet bekend. Door dat verhoor had het rechercheteam de eventuele banden tussen Menten en Romme willen onderzoeken. Mr. Romme verklaarde vanmorgen dat hij van deze zaak niets begrijpt. Hij zegt Menten nooit gekend te heb ben. „Dat hoefde ik formeel niet te tweehonderdduizend gulden die Men ten aan de KVP gegeven zou heb ben.„Dat hoefde ik formeel niet te weten, maar ik kan me voorstellen dat het partijbestuur toen over zo’n hoge gift mij wel iets verteld zou hebben”, aldus Romme. Mr. Romme heeft voor en na de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol gespeeld in de Katholieke Volks Partij. Hij had zitting in de Tweede en Eerste Kamer, was minister van Sociale Zaken in het vierde ministe rie Colijn, jarenlang was hij leider van de KVP-fraotie in het parlement en menigmaal was hij sleutelfiguur bij kabinetsformaties. In 1961 trok hij zich definitief terug uit de politiek. HAARLEM Het rechercheteam dat aan het eind van de jaren ’40 de zaak Menten als onderdeel van de Velser Affaire probeerde uit te zoe ken heeft in die tijd zeer ernstig wantrouwen gehad tegen de toenma lige leider van de KVP prof. dr. ZUNDERT (ANP). Tientallen poli tiefunctionarissen, sommigen met hon den, anderen met getrokken pistool, heb ben gistermiddag een zoekactie uitge- Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind krimpend naar noordwest tot west. Minimum temperaturen van 6 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima omstreeks 7 graden. Dat ook het openbare vervoer in Londen aan lager wal is ge raakt, wordt geïllustreerd door onderstaande brief aan de hoofd redactie van de Evening Stan dard: „Ik draag een wijnrode schipperstrui van grove wol. Er zijn 19 kluwen wol van 40 gram per stuk in verwerkt en zij was in twee weken klaar. „Aangezien ik er alleen aan gebreid heb terwijl ik elke avond wachtte op of reisde met buslijn 19 van Piccadilly naar Tooting, is elk verder commentaar op de tijd besteed aan reizen op dit bepaal de traject, overbodig. „Desge vraagd mag elke functionaris van het Londense openbare ver voer de trui komen bekijken”. strafprocesrecht, de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. C. F. Rüter, zegt dat het wetteljjk ónmogelijk is om de van oorlogsmisdaden verdachte Menten in Nederland te berechten. Rüter is hoogleraar in het strafrecht en het strafprocesrecht aan de Amsterdamse universiteit. AMSTERDAM HAARLEM LEIDSESTRAAT 9 (bi| Koningsplein) BARTELJORISSTRAAT 20 (bij de Giole Markt) Tel. 020 223596 Tel 023 312655 was zeer ontevreden over het antwoord van Van Agt, dat hij „pedante juristerij” noemde. De justitie is bij de aanpak van het hele onderzoek overdreven voorzich tig te werk gegaan, behalve bij het bewaken van de villa van Menten, zo vatte hij zijn kritiek samen. Zeevaiking reageerde daarmee op een opmerking van de communist Wolff, die de staatssecretaris en de secretaris-gene raal (de hoogste ambtenaar) verweet zeer onzorgvuldig met de gevoelens van de mensen van het Centrum, allemaal oorlogsslachtoffers, te hebben omge sprongen. Volgens Zeevaiking was de opvatting van Mulder niet uit eigen beweging gegeven, maar op grond van een vraag van een van de leden van de delegatie van het Centrum. „Maar nooit heeft iemand uit mijn mond kunnen horen dat ik vind dat de drie vrijgelaten moeten worden,” zei Zeevaiking, die door minister Van Agt speciaal voor deze verklaring in de Ka mer werd gehaald. Ook al zal dit kabi net die beslissing niet nemen, Zeevaiking sloot niet uit dat een volgende regering een ander antwoord op die vraag zal kunnen geven. Mulders uitlating inzake de drie heeft onder de zes mensen van het Centrum ’40-’45 grote consternatie veroorzaakt, aldus een van hen; een consternatie die nog werd vergroot door Mulders ver weer tegen het protest dat daarop volg de. DEN HAAG Minister Van Agt heeft het gisteren in de Kamer zwaar te verduren gehad bij het debat over de geruchtmakende vlucht van de van oorlogsmisdaden verdachte Menten. Enkele kleinere partijen eisten in de Kamer het aftreden van Van Agt, maar een meerderheid bleek daar niet voor te voelen. Wel was men vrijwel algemeen van oor deel dat Van Agt en de justitie in de zaak-Menten veel te laks zijn op getreden en dat met name het niet bewaken van Menten gedurende het afgelopen weekeinde een ernstige fout is geweest. 4 van het Besluit Buitengewoon Straf recht echter om te kunnen veroordelen, aldus de hoogleraar. Om nadere uitleg gevraagd, laat prof. Rüter met enige tegenzin blijken, dat hij het probleem met juristen heeft bespro ken. Hij is ei- ook lang niet zeker van dat de Limburgse verdachte, die maan dag voor de rechtbank van Roermond wegens oorlogsmisdrijven in het buiten land terecht zal staan, tot in hoogste instantie (de Hoge Raad) zal worden gestraft. Wel heeft Nederland in 1969 bepaald dat oorlogsmisdrijven in dit land nim mer zullen verjaren, maar volgens hem slaat dat alleen op oorlogsmisdrijven, die de vijand heeft gepleegd. „Onze eigen oorlogsmisdrijven zijn wel verjaard,” zegt hij. Het ministerie van Justitie kent de opvattingen van prof. Rüter en noemt die „volstrek honorabel”. Maar het mi nisterie meent, dat er wel het een en ander tegen in valt te brengen. Mevr. Toos Faber (voorlichting) deelde mede, dat over een juridisch vraagstuk als het onderhavige dient te worden beslist „in het kader van een concreet geval ter zitting”. Daarbij doelde zij op de recht bankzitting van maandag in Roermond, waar het probleem voorzover zij kon verwachten terstond zou worden behandeld. De felste kritiek op Van Agt was afkomstig van de communist Wolff. Hij Grote beroering ontstond in de Kamer toen Van Agt niet in staat bleek ant woord te geven op de vraag waarom de justitie de arrestatie van Menten tot afgelopen maandag heeft uitgesteld, ter wijl de dinsdag daarvoor al tot zijn aanhouding was besloten. Van Agt wilde aanvankelijk de beantwoording ver schuiven naar het rapport dat over de zaak-Menten in de maak is, maar de Kamer stond er uitdrukkelijk op, dat hij dit antwoord nog donderdagavond laat zou geven. Na een schorsing van drie kwartier deelde Van Agt daarop mee dat in het weekblad Accent van deze week, dat afgelopen woensdag is verschenen, nieuw belastend materiaal over „M.” zou verschijnen. Besloten werd toen dat de arrestatie pas kort voor de verschijning van Accent zou plaatsvinden. Zo zou de justitie nog wat extra tijd hebben voor pogingen om meer bewijzen uit de Sov- jet-Unie te krijgen en materiaal uit Polen te vertalen. Waarom het huis van Menten gedurende het weekeinde niet is bewaakt, zei Van Agt niet te weten. Er is in elk geval door het OM geen bewaking gelast. De reden daarvoor moet in het rapport over de zaak boven water komen, aldus Van Agt. Minister Van Agt zei nog vandaag een voorlopig rapport te zullen krijgen van de procureur-generaal in Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker over het mogelijke lek, dat de Blaricumse zakenman getipt zou hebben dat zijn arrestatie aanstaan de was. Het debat had uiteindelijk tot resul taat dat drie onderzoeken naar de zaak- Menten zullen worden ingesteld. Het eerste gaat over de relatie tussen de Nederlandse justitie en Menten vanaf 1945 tot de zomer van dit jaar. Het tweede behandelt het nieuwe bewijsma teriaal dat vooral vanuit Oost-Europa tegen Menten is verzameld. Het derde zal een overzicht geven van de in het debat zo bekritiseerde gebeurtenissen van de afgelopen week. De toezegging van minister Van Agt tot het instellen van de onderzoeken was voor Drees (DS’70) aanleiding zijn motie dienaangaande in te trekken. Eerder had Van Agt deze motie onaanvaardbaar ge noemd, omdat het een afkeuring zou inhouden van het al in gang gezette beleid, maar na enig overleg trok Van Agt zijn wat (te) zware kwalificatie in. voerd in het Trappistenklooster in Zun- dert. Ze zochten daar naar de voort vluchtige Pieter Menten na een tip dat hij zich in de abdij of in het erbij behorende gastenhuis zou schuilhouden. Anderhalf uur lang duurde de actie, waarbij ook uit niets was gebleken dat de gezochte in de abdij was geweest. Hij noemt het zo goed als zeker, dat Menten in Nederland niet kan worden berecht wegens oorlogsmisdrijven, die hij in Polen zou hebben begaan, „omdat Nederland voor die delicten rechtsmacht mist”. Om dezelfde reden zou ook de uitlevering van Menten aan Nederland, zo hij al ergens mocht worden opgepakt, niet mogelijk zijn. Prof. Rüter wijt dit aan het feit, dat alle delicten, dié Nederlanders zonder hun nationaliteit te verliezen in de Tweede Wereldoorlog konden plegen, in tussen zijn verjaard. „Het enige delict waarvoor nog kan worden vervolgd, brengt met zich dat de dader zijn Ne derlanderschap heeft verloren.” Gevraagd op welk delict hij daarbij doelt, zegt hij: ,,Op het in vreemde krijgsdienst, bijvoorbeeld de SS, treden.” In dat geval mist volgens hem Neder land rechtsmacht, omdat dader, slachtof fer en plaats van het delict geen van alle enig verband met Nederland heb ben. Zo’n verband eist de wet in artikel Voorlopige conclusie uit een enerver end Kamerdebat en een soms meelij wekkend optreden van een in de houd greep geraakte minister: de van oorlogs misdaden verdachte Menten heeft hulp gekregen uit de zeer kleine kring van justitieel ingewijden, de minister is ver antwoordelijk gesteld (en heeft zichzelf verantwoordelijk verklaard) voor deze gang van zaken en tevens toegegeven, dat hij ten onrechte heeft vertrouwd op een integere, afdoende, werkwijze van justitie. Wat nu? Een snelle arrestatie van Menten (die overigens door niemand wordt verwacht) en een daaropvolgende bevredigende afwikkeling van de rechts vervolging en eventuele bestraffing van de verdachte zouden niets meer kunnen veranderen aan het ontstellende feit, dat een minister van justitie door eigen zorgeloosheid zich door ondergeschikten heeft laten beetnemen. Zelfs het aange- kondigde drieledige onderzoek, zo het al een optimaal resultaat zou hebben, zou die blamage niet meer kunnen wegwas sen. De blamage is nog groter geworden doordat de minister de kritiek op zijn beleid als aanvallen op zijn persoonlijke integriteit opvat en het dreigement van aftreden heeft laten dóórschemeren- Men zou daaruit helaas kunnen conclu deren, dat noch Van Agt, noch zijn geschrokken en onthutst zwijgende „Ag- terban” zich realiseert hoe diep de kwet suur aan het vertrouwen in de „grote” politieke voormannen uit het verleden en het heden wel is. Het gaat niet meer alleen om „zekere M.”. Het gaat om alle „M.’s” in onze samenleving1 om allen die onder eervolle dekmantels oneervolle daden verrichten te eigen bate of om wille van politieke macht en aanzien, en die daarbij misbruik maken van het vertrouwen dat grote, machteloze groe pen in onze samenleving in hen stellen. Corruptie is een ellendige term. Maar het is een goed woord voor sommige activiteiten die het algemeen belang schaden en het rechtsgevoel van gewone mensen verzieken. Het wordt een steeds beter passende term, naarmate men die activiteiten hoger op de maatschappelij ke ladder waarneemt, ontdekt, vermoedt. Mensen van de wat oudere generatie zullen duidelijker dan anderen beseffen dat er waarheid schuilt in de nu volgen de samenvatting van de affaire Menten tot nu toe: „Degenen die Menten willens en we tens hebben gedekt, beschermd of ge waarschuwd met gebruikmaking van kennis of invloed die zij uit hoofde van hun ambt bezaten, op welk tijdstip sinds 1945 ook, moeten als medeplichtigen aan oorlogsmisdaden worden beschouwd”. Het is de vraag of de minister en degenen die om hem heen staan wel tenvolle begrijpen wat dat zeggen wil.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1