cinefielen richten Hoe het Alfredo en Olmo Dalco verder verging K RLMS MHi «Br Studio gaat zich op OVER VAN GROOT BOUWPROJECT Afd. keukens bdiMvmatrdh JF1 J i 40* 23 1 9 19 76 FILM V R IJ D A G NOVEMBER 22 1” 5 Vrijheidsmaand Cmeclub Prolongaties Filmmuseum f D MG lag- ken uw Het zien van het tweede deel van Bertolucci’s meesterwerk „Novecento” maakt het toch wel pijnlijk duidelijk dat een vertoning van deze meer dan vijf uur durende film met een tussenpauze van vier weken, zoals nu gebeurt, groot onrecht doet aan de film. „Novecento” of „1900” is officieel in twee delen geknipt waardoor op een juist ogenblik de handeling voor een pauze wordt onderbroken. Maar het maakt wel een groot verschil of na 15 of 20 minuten de draad van het verhaal wordt opgevat of dat de toeschouwer een maand moet wachten voor hij het vervolg kan gaan zien. In de situatie komt nu wel enige verandering, het tweede deel gaat deze week in Rembrandt 1 in Utrecht lopen, het eerste wordt naar Rembrandt 2 overgeplaatst, zodat een ijverig bezoeker met een beetje uitrekenen de hele film op één dag onder ogen kan krijgen. De filmrecensent is dit voorrecht echter onthouden. Hij heeft een maand Nachtvoorstellingen Ingetogen Western Mager slot geleden de zoon van een Italiaanse pachter in het eerste deel zien op groeien met de zoon van de „padrone” tot ze door He acteurs Gérard Depardieu en Robert de Niro gespeeld konden worden, hij heeft ze mee gemaakt in hun vriendschap en ruzies, in hun sociale contrasten en in hun eerste liefdes. De eerste wereldoorlog diende zich aan en Alfredo, de zoon van de padrone viel buiten de actieve dienst en liet Olmo Dalco, de pach- terszoon het vuile werk voor hem opknappen en daarna stak het fascisme de kop op en bracht een nieuwe scheiding in beider sociale en politieke opvattingen. Olmo werd versterkt in zijn communistische opvattingen en Alfredo, hoewel te veel aristocraat om een zwart heAid te kunnen dragen, stelde zich neutraal op en wachtte glimlachend op het einde van een be vlieging. „Turks Fruit” terug J 60 witte kunststof hangkasten ■Ij Jp f| - 1 51 Ted (ADVERTENTIE) Een kleine intrige waarbij o.a. de nu '25 Harvey Keitel en Robert de Niro in ..Mean Streets’’- lan ge- Nijverheidsweg 27 Haarlem 023 - 319120 (toestel 23) 97,- 92,- 87,- Uit depit over de voor zijn gevoel valse veronderstellingen die naar aanleiding van de film de ronde gingen doen, maante Griffith het volgende jaar Into lerance”, een vierluik over „De Onver draagzaamheid”, een zeer persoonlijk antwoord aan zijn tegenstanders. Voor de liefhebbers van films met een historisch aroma vertoont The Movies „De Roverssymphony” en tegelijk in zaal I Eisenstein’s „Pantserkruiser Potemkin”. City 1 brengt „De lachende Politieman”, een film van Stuart Rosenberg met Walter Matthau als de befaamde Zweed se detective die door de boeken van Sjöwall en Wahlöö naam gemaakt heeft. Op de Utrechtse Cinemanifestatie was Bo Widerberg vertegenwoordigd met de verfilming van een andere speurdersro man van dit tweetal, ,De man op het dak”.„Barry Lyndon” beleeft zijn 12de week in Kriterion en lopende films als „Cousin, Cousine”, „De Huurder”, ,>The Omen” en „Murder by Death” zijn ook ’s nachts in het weekend in de betrokken theaters te zien. f' 'f; Over „The Shootist” die in Tuschinski 2 in premiere gaat, is op deze plaats al het een en ander geschreven. Don Siegel die anders van nogal wat geweld en actie in zijn films houdt, is ditmaal bijna in een meditatieve stemming als hij John Wayne introduceert als een voormalige Sheriff die ongeneeslijk ziek verklaard is door de dokter en in een rustig pension ergens in een stil plaatsje zijn einde afwacht. Er ontstaat hechte vriendschap met de jonge van speeld loop to’ die ae film bij voorbaat verdacht maak ten. Vooral omdat de film zo emotioneel gemaakt was, werden de vooroordelen van Griffith ten aanzien van de negers schromelijk overdreven. Zij verschilden n.l. in wezen niets van de gangbare opvattingen van die tijd, maar kwamen in verband met de gebeurtenissen in de film die bijv, het ontstaan van de Ku Klux Klan beschrijft, harder over dan bedoeld was. Het is zeer de moeite waard na te gaah welk effect de film thans op de neutrale bezoeker overbrengt en om die reden alleen al is een bezoek aan „Birth of a Nation” van harte aan te bevelen. Het filmmuseum begint maandag a.s. zijn vierde Griffith-programma met „Birth of a Nation”, de gigantische film van meer dan drie uur over de Ameri kaanse Burgeroorlog die in 1914 ge maakt werd en voor die tijd';het grootste De op 5 november gestarte Vrijheids maand van de Cineclub wordt vrijdag 10 november voortgezet in Akhhaton, Nieu we Zijds Kolk om 20.30 uur met .,Als het Volk ontwaakt” en „Aan de Volke ren var de Wereld”, zaterdag op dezelf de plaats en zelfde uur met „De Moed van het Volk”, zondag om 14.30 uur met „Kafr Kassem”. dinsdag om 20.30 uur met „Vertrouyven op eigen Kracht” en China Nu”, woensdag, ook weer om 20.30 uur met „De Hoofdvijand” en don derdag, zelfde tijd met „De Verraders”. het opgraven de communistische vlak, samengesteld uit alle ondergedoken kleinere vlaggen, het kwasi-serieuze tri bunaal waar Alfredo voor moet ver schijnen en de speelse sfeer waarin het bevrijde pachtersvolk komt te verkeren en waarbinnen nauwelijks plaats is voor afrekening en toekomstplannen, in dat alles is de Bertolucci van deel I te herkennen. In de overwinningsroes legt hij al de kiemen voor latere teleurstel ling en ontgoocheling, maar hij gunt zijn bevrijde figuranten de tijdelijke il lusie van gezegevierd te hebben en zich gereed te maken om een betere toe komst tegemoet te treden. Het blijft intussen een feit dat „Nove cento”, zo enigszins mogelijk, in zijn geheel of met een zo gering mogelijk interval gezien moet worden. De gebrui kelijke pauze tijdens bioscoopvoorstellin gen, de grote ergernis voor alle bio scoopbezoekers die h^t best twee uur zonder versnaperingen kunnen stellen, is vaak al dodend voor een film, een pauze van vier weken werkt volledig disloce- rend en devalueert in dit geval de waar de van een filmwerk dat alle tekenen vertoont van grote waarde te zijn. De verantwoordelijkheid voor dit negatieve beleid komt te liggen bij de importeur die niet de moed heeft gehad een expe riment aan te durven met een voorstel ling van iets meer dan 5 uur. Een experiment ongetwijfeld met de nodige risco’s die echter niet minder groot drei gen te zijn dan welke nu genomen worden met de gesplitste vertoning in twee theaters. Met spanning wachten we het resultaat af. Een wat mager slot dat de voortgaan de sociale strijd moet symboliseren maar te gemakkelijk komisch aandoet om een imponerend epos te besluiten dat vijf en veertig jaar van onrecht, armoede, strijd en bloedige onderdrukking met groot elan in beeld heeft gebracht. Het in tijd gescheiden zien van de film wreekt zich nu. Men is geneigd deel 2 als een geheel te zien en té beoordelen en eventueel zelfs te vergelijken mét de eerste helft. Wat dan zeer ten nadele van dit vervolg uitpakt. In de verdere uitwerking van „1900" is Bertolucci zich, vooral aanvankelijk, met allerlei familie-aangelegenheden gaan bemoeien en met onderlinge onenighe den, wat allemaal met veel zwier en in een prachtige aankleding op het doek komt, maar emotioneel weinig oproept. De verhouding tussen Alfredo en zijn Bertolucci’s „Novecento” deel 2 valt tegen na meesterlijk begin Dat „Big John” niet in zijn bed zal sterven, staat wel bij voorbaat vast, hij zal zelf zijn rendez-vous met de dood bepalen. Een ongewone western dus die erg veel is gaan lijken op een filmtesta- ment van John Wayne. Dinsdag a.s. wordt een film uit „Film International” van Rotterdam 1975 ver toond, n.l. de Russische film „Het Adels- nest” van Andrei Mikhalkow-Koncha- lovsky en woensdag en donderdag is Griffith weer aan de beurt, eerst met „Intolerance (3 uur en elf minuten), daarna, op donderdag met „Hearts of the World” een in opdracht van de Britse regering gemaakte anti-Duitse film die in 1918, dus op het einde van de gruwe lijke strijd uitkwam en toen uiteraard veel aan propagandistische waarde had ingeboet. Niettemin werd de film een groot succes, niet in het minst door het spel van Lillian Gish die ook in „Birth of a Nation” en „Intolerance”was voor gekomen en trouwens daarvoor al in het kortere werk van Griffith haar intuïtief gevoel voor filmspel had gedemon streerd. Voorlopig zet Studio voorzichtig in. In de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag en op de middag- en avondvoorstellingen van maandag (2.00, 7.00, 9.15 uur) zal een „ander soortige” film vertoond worden, waarbij dient te worden aangetekend dat het hier toch gaat om films die buiten Haarlem normaal in de gewo ne bioscopen rouleren. Deze week kan men nu op de vermelde dagen en tijden een film van Truffaut zien, een lichte liefdescomedie, die een va riant genoemd k an worden op een van de vroegste films van deze vérte- genwoordiver van de „Nouvelle Va gue”. n.l. zijn „Jules et Jim”. Ging het destijds om een drie- Als onderdeel van het Wolff-con- cern, dat o.m. de Cinemanifestatie Utrecht mogelijk heeft gemaakt, is Studio bij uitstek geschikt om met En verder zijn er de bekende prolon gaties: „Cousin. Cousine” voor de 27ste week in De Uitkijk, „One flew over the Cuckoo’s Nest” voor 32ste Amsterdamse week in Nöggerath, „Max Havelaar” voor de 11de week in Flora, Visconti’s „L’Innocente” voor de 10de week in Tuschinski 3 en meer recente prolonga ties als de Japanse erotische film „L’Empire des Sens” in Alhambra I en The Movies, Polanski’s „De Huurder”in Calypso, Bertolucci’s „1900” deel 1, in Tuschinski I, ,,The Omen” in City I en Saskia en Bergman’s „Face to Face” in Tuschinski 5 en Alhambra 2. en indrukwekkendste schouwspel werd dat men zich kon denken. En nog altijd geldt „Birth of a Nation” als een mijl paal in de geschiedenis van de cinemato grafie en waarschijnlijk als de eerste film die omvangrijke tegenstellingen on der het publiek opriep. Zeker niet om zijn artistieke waarden die onmiddellijk vrijwel door iedereen werden erkend maar om de racistische opstelling van Griffith die als zoon van een bevelvoer der van de Zuidelijke legers in die Burgeroorlog in een bepaald ideeënpa troon over de neger was opgevoed. Bovendien was het boek „The Clans man” van Thomas Dixon waarnaar de film was vol uit gesproken rascistische opvattingen omtrent de geestelijke en maatschappelijke waarde van de neger Frans Hals tenslotte heeft terugge grepen naar „Turks Fruit”, de meest succesvolle Nederlandse film van de laatste jaren die waarschijnlijk voor hele- generaties van inmiddels „vol wassen” geworden Haarlemmers op nieuw een trekpleister zal zijn. De aanwezigheid van Monique van der Ven naast Rutger Hauer in de film van Paul Verhoeven, alle drie op nieuw in de belangstelling door res- pestievelijk „Sil de Strandjutter” en door de eerste opnamen van „Soldaat van Oranje”, zal misschien niet hele maal onschuldig zijn de keuze van Frans Hals die straks zeker op het prolongatielijstje zal voorkomen. In de nachtvoorstellingen vallen de prolongaties in Palace met „De Rode Zon” en in Roxy met Pasolini’s „1001 Nacht”. De jeugd kan zich amuseren op de matinees van Palace met „Volkswagentje op drift” en op di* van Studio, waar Disney’s „101 Dal- matiërs geprolongeerd is. DE BEIDE PREMIERES die Amster dam deze week „rijk” is, komen van de Utrechtse Cinemanifestatie en hebben dus een zekere voor-publiciteit meege kregen die zeker in het geval „Main Street” (Ltidseplein Theater) wel nodig zal zijn. Main Street is min of meer het debuut van Martin Scorsese die pas veel later bekendheid zou krijgen met „Alice doesn’t live here anymore” en vooral met „Taxi Driver”. Daarvoor was hij onopvallend de filmwereld binnengeko men met „Who’s that knocking at my door” en de eveneens in Utrecht gel ceerde maar voor „Main Street” maakte „Boxcar Bertha’’. Scorsese schijnt toch een filmer te zijn aan wie de kritiek langzaam heeft moeten wen nen. Dat Utrecht zes jaar na datum met „Main Street” komt aanzetten, spreekt in dit verband boekdelen. De film is dan ook alleen maar interessant als men hem als voorstudie van bijvoorbeeld „Taxi Driver” beschouwt en, geholpen door de kennis van late:' werk, er voor barig hier en daar de hand van de latere meester in meent te herkennen. capricieuze Ada, een tot mislukking ge doemd huwelijk, wordt oppervlakkig uitgewerkt, haar liefde en vooral be wondering voor de aardse, mannelijke Olmo krijgt te weinig reliëf. Het is alsof Bernardo Bertolucci die een bewogen en in zijn conflicten bijzonder meeslepende aanzet aan „1900” heeft gegeven, bij een verdere behandeling (die dus in deel 2 valt) een minder vaste greep op het geheel heeft, waardoor de hooggestemde bezoeker zijn sterke en emotionele aan dacht snel verliest. Tegen het einde, als de oorlog voorbij is en het volk zijn recht komt halen, beginnen de zaken weet op te leven. De afrekening met Attila (Donald Suther land) en zijn vrouw Regina (Laura Bet ti), de echte „schurken” van het stuk. t I hoogte 200 cm x 60 x 60 cm 102,- De fascistische bedrijfsleider Atillai n „Novcento” deel 2. Jean-Pierre Leaud als Claude en de beide Engelse zusjes in „Les deux Anglaises et le Continent” van Fran cois Truffant. Zo stonden de zaken ongeveer toen het doek viel over deel I van „Novecen to”. Alfredo had kennis gemaakt met de grillige, onberekenbare Ada Fiastri Paulhan (Diminique Sanda). En er is een derde mannelijke figuur in schets aan wezig, de rentmeester Attila die gedien stig en onderdanig wacht op de volledige machtsovername door de zwarthemden. Zonder een tijdsduur van enige belang over te slaan sluit deel 2 vrijwel onmld- dellijk aan op de gebeurtenissen van I en dat begint als Alfredo per telegram naar huis geroepen wordt omdat zijn vader stervende is. Tijdens de begrafenis en ook kort daarna op het huwelijks feest van Alfredo en Ada dienen de eerste moeilijkheden met de fascisten zich aan als deze onder aanvoering van Attila beide plechtigheden in uniform bijwonen. Ada eist dat ze verwijderd zullen worden maar Alfredo, de nieuwe „padrone” 'is geen krachtige figuur en tracht met redelijke argumenten de vre de te bewaren. Deze en andere inciden ten leiden er toe dat de sterke en meer principiële Ada eerst aan de drank gaat en tenslotte haar man verlaat. Ook Olmo heeft het als communist onder het nieuwe bewind moeilijk, er zijn openlijke ruzies met Attila die zich heer en meester op het landgoed van de Berlinghieri’s begint te voelen. Als de (tweede) oorlog uitbreekt moet Olmo onderduiken, hij gaat ongetwijfeld in het verzet maar we zien hem pas terug na de oórlog als afgerekend wordt met de landverraders en er een soort boeren republiek wordt uitgeroepen onder de arbeiders en arbeidsters van het land goed. Alfredo wordt, zeer vernederend, door een schooljongen die zich van een oud geweer voorzien heeft, gearresteerd en blijft gedurende zijn geïmproviceerde proces in de buitenlucht onder schot van zijn jeugdige bewaker. Zijn levenslange vriend Olmo weet hem van een zekere dood te redden door hem als een oude, afgedankte man voor te stellen die moet blijven leven als bewijs dat het afgelo pen is met de onderhorigheid. De film eindigt met een ruzie tussen Olmo en Alfredo die in stompen en duwen over gaat en zich voortzet als de camera in een „tracking shot” omhoog gaat, de landerijen in vogelvlucht laat zien en ook de beide ruziemakers, rondhollend en in fasen ouder wordend. dit experiment te beginnen. Dat het grote succes van die manifestatie in dit opzicht stimulerend heeft gewerkt is niet uitgesloten. Niet alleen de grote toeloop van voornamelijk Utrechts publiek op onbekende films, meestal zonder uiterlijke attracties, maar vooral ook de publieksqaarde- ring die op de bij iedere voorstelling uitgereikte stembiljetten viel af te lezen hebben weer eens duidelijk ge maakt dat er, in het bijzonder onder de jeugd, een groeiende belangstelling voor de eigentijdse filmerij bestaat. En waarom zou wat in Utrecht leeft niet in aanleg ook in Haarlem aan wezig zijn? bezorgd p st. afgehaald ongemonteerd ongem -afgeh alle prijzen incl. B.T.W. hoeksgeval dat zich tussen twee man nen en een vrouw (Jeanne Moreau) afspeelde, ditmaal ligt de verhouding anders en vormt de liefde van twee (Engelse) zusjes voor een jonge Fransman (Jean-Pierre Leaud) het thema van de film. „Les deux Ang laises et le Continent” heet de film, twee werelden met verschillende op vattingen omtrent de liefde. De Fransman Claude doet er dan ook met zijn lichtzinnige instelling talloze jaren over om er achter te komen wie van de „deux Anglaises” werke lijk van hem houdt. Een charmante film die met humor en wat nostalgie een grote maar verborgen liefde ont hult uit de Victoriaanse tijd en een inviterende oproep inhoudt voor de Haarlemse cinefielen om dit experi ment van Studio te doen slagen. In de overige voorstellingen hand haaft Studio de Belgisch-Nederlandse produktie „Dood van een Non” met Josine van Dalsum, Jules Hamel en Elisabeth Andersen. Ook Palace prolongeert en wel de James-Bondfilm „Live and let die” met Roger Moore als geheimagent 007, Luxor doet hetzelfde met „Max Havelaar” en Lido met „Survive”. Roxy heeft „Lipstick” laten vallen en ingeruild voor een meer mannelijk onderwerp, „Hang ’em High” van een der „Peyton Place”-regisseurs, Ted Post en met Clint Eastwood in de hoofdrol. Voor wie het interesseert, de film is van 1968. STUDIO GAAT HET toch weer eens proberen of er niet een deel van het Haarlems bioscooppubliek te vin den is dat althans bij tijden wel eens iets anders wil dan een karatefilm, een Tiroler sexproduktie of de reprise van een oud meesterwerk. Er roule ren op het ogenblik zoveel boeiende, aangrijpende, amusante en sociaal- critische films door ons land die om de een of andere duistere reden Haarlem niet aandoen dat de vraag voor de hand ligt of er niet tenminste een kern van filmvrienden binnen Haarlems muren (of daarbuiten) aan wezig is die ontevreden is met deze gang van zaken. En aan die ontevre denheid het recht ontlenen een kans te vragen om ook eens inzage van die „betere” film te krijgen. Ook een minderheid kan in deze democratie bepaalde rechten opeisen. Studio wil aan dit legitieme eisen tegemoet ko men, voorlopig in een paar voorstel lingen per week. bekende acteurs als Robert de Niro 6, Godfather 2”, „Taxi Driver”, „1900”), Harvey Keitel en David Carradine be trokken zijn, speelt zich af tegen een achtergrond van nachtelijke straten, slecht verlichte „pool-rooms” en donkere bars. Een deprimerende studie van een New Yorkse wijk en haar, zelfs in de misdaad mislukte bewoners, zo zou men „Main Street” kunnen omschrijven, want meer dan een studie is deze lichtelijk chaotische film niet geworden. een zoon de pensionhoudster (ingetogen ge- door Lauren Bacall) en een aan- ot een idylle tussen de milder geworden ..gun-shooter” en zijn gast vrouw en verder wacht het dorp gelaten af tot de legendarische sheriff zal ster ven en zij van zijn na-roem zullen kunnen profiteren (de kapper die het afgeknipte haar van Wayne bewaart als een kostbaar relikwie voor de toekomst). De film speelt zich af in de New Yorkse wijk „Little Italy” waar de „kleine” misdaad geconcentreerd is maar in houding, gebaren en gedrag de echte gangster geïmiteerd wordt. -/ a'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23