s Nederland: remise tegen Westduitsers Zwakke start Piet Vet in NK 71/2 Schaatscoach Leen Pfrommer: Minieme zege voor Kinzo De unieke Ford fiesta Ghia als hoofdprijs EENS HEEFT EEN VROUW GENOEG ODEUR, MAAR NOOIT GENOEG BOEKEN. J H _Jdac_. IOEKEN) jnolanr „Een coördinator is hard nodig" ■MMMB y De exklusieve Ford Fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. 7.5 Hockeyers groepswinnaar in Lahore een miljoen gulden aan prijzen V R IJ D A G 1 9 NOVEMBER 19 7 6 SPORT 33 (Van onze sportredactie) Nieuwe figuur Rolschaatsen Als u precies wilt weten welk boek u wilt geven óf krijgen, kijk dan in de laatste Boekenmolen. Een gids met ca. 5Ó() cadeautips plus 8 voordeelaanbiedingen. Nog niet ontvangen? Vraag bij de boekhandel. Daar vindt u nog veel meer ideeën. GRONINGEN De Nederlandse schaatssport mag dan een glorieus Olympisch seizoen achter de rug hebben (en de verwachting is dat de opleving zich de komende winter zal continueren), bondscoach Leen Pfrommer ziet niettemin met grote bezorgdheid de toekomst tegemoet. „De huidige generatie topschaatsers groeit kwalitatief zover bij de rest hier in Nederland vandaan, dat er een enorm groot gat bezig is te ontstaan. Dat is een zeer zorgwekkende ontwikkeling”. >n 100 km^ 'r Piet Vet: tweemaal verlies. Ans Dekker „Principe-zaak”. De eindstanden in de groepen zijn: Groep A: 6 De onverwachte reactie van de turn- sen 3,30 L.J 5.97 Leen Pfrommer „In de toekomst zou ik wel coördinator willen zijn”. (ADVERTENTIE) 9 e- (ADVERTENTIE) k 1. 3- r- n it Turnsters zeggen af voor interland 100.W 90,M WO, 00 4 4 4 2 2 0 O O 177 198 189 97 61 78 43 29 85.71 35.29 22.22 26.00 16.76 17.94 9.32 9.00 Pakistan Maleisië India Polen Egypte Groep B: Nederland West-Duitsland Japan Pakistan b 4 4 4 4 4 3 3 3 3 4 3 2 1 0 2 2 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 0 1 2 3 4 1 3 3 3 0 0 2 2 9 7 7 7 2 0 1 1 376-32S 431-440 455-465 390-430 V e- he il- )e si de „De zijn 57,60 137,50 62,50 8,50 69,00 152,70 17,70 69,10 38,00 120,00 91,50 107,50 1,80e 228,00 40,50 6,30 115,00 48,00 76,50 141,50 65,00 66,50 47,90 57,00 37,20 99,80 215.60 128,80 143.10 26,40 130,00 75,70 184 JO 65,10 64,50 56,40 61,50 42,00 48,50 >95.00 57,40 74,80 76,50e 65,60 31,10 19,60 176.00 32,80 55,50 84,00 71,00 48,50 3,10 103,00 154,20 150,30 89,00 238,00 62,00 77,00 165,00 175,50 34,30 196,00 88,20 113,00 142,00 38,60 96,00 104,20 93,60 68,00 249,00 32,90 144,90 241,50 176.50 72,00 41,50 62,00 190.06 1. 2. 3. 4. •d ■J Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonda Beter Leven HEERLEN. De turnsters van de A- selectie van het KNGV hebben op niet mis te verstane wijze gereageerd op het besluit van het bestuur om nationaal kampioene Marian Heeren alsnog toe te laten tot de selectiewedstrijden voor de interland tegen Noorwegen op 27 en 28 november in Moss. Zij stuurden een telegram naar de bond waarin zij laten weten zich niet beschikbaar te stellen voor de selectiewedstrijd die vandaag op Papendal zou worden gehouden in ver band met genoemde interland. Zij voe gen er in het telegram aan toe ook niet, beschikbaar te zijn voor de landenont- moeting. DE STAND IN GROEP D IS: R. Mechelen Aspo. Tours UBSC Wien K. Amstelveen eerst van Willy Steures van Vultink. De immer kwieke schaatscoach gaat in ieder geval eerst nog een seizoen tegemoet dat voor hem een ongebruike lijke voorbereiding heeft gehad, aange zien hij zelf voor het eerst de volledige conditietraining op zich heeft genomen. Over die ervaring vertelt hij: „Er zijn voor- en nadelen aan verbonden. Het gevaar bestaat dat je eerder op elkaar uitgekeken raakt, omdat er nu een heel jaar wordt samengewerkt. Zodra ik ech ter het gevoel krijg dat de jongens mij Vultink Bessems Velthuis Van Deventer Steures Havermans Van Nijnatten Vet Om onze aktie nog grootser te maken, hebben wij een unieke finale-prijs. De Ford Fiesta Ghia, het meest luxueuze model van deze nieuwe Ford serie. Met een sterke, soepele motorvan 45 DIN pk. Met zeer luxueuze bekleding binnenin. Perfekt gevormde stoelen en veilige hoofd steunen. Daarnaast biedt de Fiesta Ghia brede lichtgewicht metalen velgen en 155 SR 12 staalgordel radiaalbanden voor een nog betere wegligging. Uitgerust met o.a. gelaagde voorruit, oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, achterruitverwarming met een sproeier/wisser installatie op de derde deur. Deze unieke auto kunt u winnen 8 26- 1 8- 7 4 10- 8 7-13 2-24 LITER PER In verband met de gerezen problemen heeft het bestuur van het KNGV inmid dels besloten de vastgestelde selectie wedstrijd niet te laten doorgaan. Van daag gaan de turnsters op Papendal met een deel van het bestuur, onder wie voorzitter Tielrooy, rond de tafel zitten om alsnog naar een oplossing te zoeken. Voordat het KNGV-bestuur het be sluit om Marian Heeren toch te laten deelnemen aan de selectiewedstrijd we reldkundig maakte, heeft directeur W. de Wolf de meisjes hiervan persoonlijk op de hoogte gesteld. Er is openlijk over gediscussieerd en het gesprek scheen sters, zeker na het gesprek met directeur De Wolf, is ingegeven door enkele ou ders van de turnsters die erop staan dat de gedane belofte wordt nagekomen. Die beslissing hebben zij destijds ook bij het KNGV afgedwongen. De ouders willen die garantie als tegenprestatie voor de offers, die zij zich moeten- getroosten bij het afstaan van hun dochter. Een garan tie die het KNGV-bestuur wel moest geven (al is er veel over gediscussieerd) wilden zij de levensvatbaarheid van het turninternaat niet in gevaar bren gen Precies hetzelfde hebben we meege maakt in de periode Schenk-Verkerk- Bols en Verheijen. Alleen Nottet haakte soms even aan. Voor een grote groep bleek de kloof veel te groot en die zag je na korte tijd helemaal niet terug. Toen de generatie-Schenk stopte, ont stond er daarom een fikse daling van het niveau. Het heeft drie to vier jaar geduurd voordat we die Slag weer te boven zijn gekomen. Ik voorzie precies hetzelfde als over pakweg drie, vier jaar de top van nu ermee ophoudt, want nog steeds is de zorg voor de jongens onder de top beslist onvoldoende”. Leen Pfrommer, sportofficier in de rang van majoor aan de militaire acade- Een grote overwinning leek in het verschiet te liggen, maar de Duitsers kromden de rug voor een eindsprint- Via een doelpunt van Wolfgang Stroedter en een benutte strafcorner van Michael Pe ter kwam de nummer vijf van de Olym pische Spelen alsnog naast Nederland, dat in Montreal een plaats hoger eindig de. De verrassing van de dag was de sensationele 5-0 zege van Pakistan op India, dat hiermee de halve finales mis te. mie in Breda en inmiddels bezig aan zijn negende seizoen ais KNSB-coach, voorziet problemen met zowel het all- roundschaatsen als de sprint. „Weliswaar is er pas dit jaar gestart met een aparte sprintselectie onder leiding van Henk Gemser, maar door de bijzondere aan dacht die deze specialisten op de 500 en 1000 meer nu krijgen, zullen over enige tijd een paar toppers zover boven de anderen gaan uitsteken, dat je met een groep gefrustreerde rijders komt te zit ten, die ver achterop is geraakt”, is de verwachting van Pfrommer. De aan voer van jong talent via jong- Oranje. is volgens Pfrommer niet toerei kend voor de opvolging van de regeren de schaatstop. „Er zal op zo kort moge lijke termijn verbetering moeten komen in de begeleiding van schaatsers, die niet op het hoogste niveau zitten. De jeugd moet gemotiveerd worden oni toch door te gaan, al heeft ze de wereldtop voor zich. Ik heb al eens een plan ingediend om tot een andere opzet te komen, maar daar is nooit werk van gemaakt. Het is nu echter de hoogste tijd daar eens aan te beginnen’, laat Pfrommer met veel overtuigingskracht weten. goed te zijn verlopen. Alleen Ans Dek ker ópperde wat bezwaren, maar die bleken niet zo ernstig als nu naar buiten is gekomen. Ans Dekker is de woordvoerster van de rebellerende groep: „Het gaat ons om het principe. Aan de ouders is beloofd dat alleen meisjes die op Papendal trai nen in aanmerking komen voor interna tionale wedstrijden. Als we de lijn van dit KNGV-besluit doortrekken, zouden bijvoorbeeld ook Jeanette van Raven- stijn en Carla Braam, die het internaat verlieten, recht hebben op deelname aan de selectiewedstrijd. Het gaat ons dus niet om Marian Heeren persoonlijk”. Marian Heeren, die part noch deel heeft aan de ontstane moeilijkheden, zegt: „Ik heb zelf nooit gevraagd om aan dip selectiewedstrijd te kunnen deelne men. Ze zoeken het maar uit. Trouwens, als ik in zo’n sfeer moet turnen dan hoeft het voor mij allemaal niet meer, dan blijf ik liever thuis”. Voorzitter John Tielrooy betreurt het besluit van de turnsters: „Ik vraag mij af of dit wel een juiste beslissing is. Ik kan er wel inkomen dat ze dit doen, maar het vertroebelt de sfeer voor nader overleg”. Mochten de gewesten bezwaar maken tegen de financiële gevolgen van het samenstellen van regioselecties, dan moet de KNSB volgens Pfrommer, pres siemiddelen gebruiken door aan de be steding van het beschikbaar gestelde geld voorwaarden te verbinden, coördinator zou iemand moeten voor wie de regiotrainers respect heb ben. De trainer van de kernploeg heeft het te druk voor die functie”, vindt Pfrommer, die toegeeft een dergelijke taak in de toekomst wel te ambiëren Pfrommer: „Ik heb weer een contract gesloten voor twee seizoenen en ik vind dat je die opzet reeds het volgend jaar zou moeten starten, dus in dat geval zal naar een ander moeten worden uitgeke ken. Ik denk bijvoorbeeld aan Jorrit Jorritsma of Eddy Verheijen. Maar mocht men mij over enige tijd hiervoor benaderen dan sta ik daar niet onwel willend tegenover. Ja, het lijkt me wel erg aantrekkelijk”. „Ik voel in ieder geval dat ik er wel degelijk succes mee heb gehad. Een nieuw element in de training is het gebruik van rolschaatsen. De jongens stonden er eerst sceptisch tegenover, maar naderhand waren de reacties erg positief. Er werd gereden op rolschaat sen die we uit Rusland hadden meege nomen. We hebben er zelf oude schaats- schoenen opgezet. Op deze manier zijn de schaatsbewegingen technisch goed te benaderen”. LAHORE (SID). Het Nederlandse hockeyteam heeft gisteren in Lahore (Pak) zijn laatste groepswedstrijd voor het internationale Quaid-e-Zam-toernooi gelijk gespeeld met 3-3 (1-0) tegen West- Duitsland. Nederland eindigde daardoor met een beter doelgemiddelde als eerste in groep b en speelt voor de halve- finales tegen Maleisië. West-Duitsland. dat tweede in de groep werd, speelt tegen Pakistan. HOENSBROEK (ANP). Na de eer ste dag van het toernooi om het Neder lands kampioenschap biljarten ankerka- der 71-2 in Hoensbroek zijn Vultink, Velthuis en Bessems nog zonder punten verlies. Van dit drietal heeft titelverde diger Vultink veruit het hoogste gemid delde (85.71). Nederland _jen West Duitsland, van oudsher behorend tot de tophockeylan- den van Europa, hebben elkaar voor het eerst sinds de Olympische voorberei dingsperiode weer ontmoet. Destijds zege vierde in een proefwedstrijd West Duits land met 6-1, in Lahore zag het er een tijd naar ulit dat Nederland met dezelfde Cijfers revanche zou nemen. Door tref fers van Paul Litjens en Theodor Doyer leidde de ploeg van Van Heumen na 38 minuten met 2-0 en na 52 minuten zelfs met 3-1. Een treffer van de Duitse aanvalsleider Peter Caninenberg was be antwoord door een doelpunt van Rön Steens. 5 6-4 5 10-7 2- 4 3- 6 enden te laten meedoen aan wedstrij den in Zakopane. De KNSB zal wel met financiële bezwaren komen, maar ik weet zeker dat een groepje ambitieuze schaatsers ook zelf best een paar hon derd gulden over zal hebben voor zo’n tripje” „Je moet het aantrekkelijk houden voor die jongens die de top nog niet gehaald hebben, daar gaat het om. Nu valt zo iemand na de Nederlandse kam pioenschappen terug op het niveau van een baanselectie. waar voor hem hele maal niets te koop is”, aldus Pfrommer. Kinzo rest nu alleen nog de uitwed strijd tegen het Franse Aspo Tours, dat gisteravond in Mechelen van Racing Maes verloor. Werkelijk onbegrijpelijk was de manier waarop de pupillen van Jan Hluchv zich aan het eind van het duel in de boot lieten nemen. In een sterke eerste helft verwierf Wien zich een overwicht dank zij de formidabele inbreng van de Amerikanen Maloy en Taylor. Eerstgenoemde scoorde in die eer ste twintig minuten even zoveel punten, terwijl zijn massieve landgenoot desnoods tussen vier Kinzo-spelers bijna elke re bound veroverd. De 2.12 m lange Taylor roeide iedereen en alles opzij - Fopma had al drie persoonlijke fouten na zes minuten. Ziin vervanger Pluim daar nog minder tijd voor nodig. Via 12-15 werd het 24-24 na tien minuten. Kinsbergen verving de nog niet op peil zijn de Cramer door Kruidhof, maar ook hij kon geen imponerende bijdrage aan de score leveren. Alleen Wallace kon gewoontegetrouw als spelmaker ook tot scoren komen. Het overwicht van Wien resulteerde in 45-52-ruststand. Wien hield Kinzo na de hervatting lange tijd op dezelfde afstand. Met name het spelletje van de snelle uitval bracht de Oostenrijkers winst. Taylor zwiepte de bal met grote vaart naar voren waar de rappe Hasselbacher zes punten op rij mocht laten aantekenen - het tekende de verdedigende nonchalance van de Amstelveense ploeg. Jan Hluchy mocht blij zijn dat de Oostenrijkse Amerikaan Obermann zich met vier „p’s” al vroeg uit de wedstrijd manoeuvreerde ten gunste van die Hasselbacher. Halverwege de tweede helft al moes ten Everett Fopma en Herman Pluim met de maximale score van vijf per soonlijke fouten naar de kant. Fopma had drie punten gemaakt, Pluim geen enkel. De sobere Faber gedroeg zich heel wat gedisciplineerder en speelde de hele tweede helft met vier p’s. Ook Owen Wells gaf ditmaal het goede voorbeeld door zich niet aan allerlei grappen te buiten te gaan. Voor hij kort voor tijd met vijf fouttn uit het veld moest, bracht hij maar liefst 30 punten in. De wat minder zuiver schietende Ma loy zag zijn taak overgenomen door Tecka. Op 75-86 leek er nog niets aan de hand voor de Oostenrijkse basketballers maar een wat straffere mandekking maakte hen nerveus. Ook de zone, die het team in de verdediging hanteerde (na in het begin man-to-man te hebben geprobeers sloot minder correct. Het uitvallen van de reus Taylor echter betekende de genadeklap voor UBSC Wien. De voorsprong was toen nog steeds vijf punten, maar de press van de thuisclub, gesteund door maar 200 toe schouwers, had succes. Tecka maakte een fout en het was 87-90. Het verschil slonk tot een punt en met nog 29 seconden benutte Kruidhof twee vrije worpen: 91-90. De laatste aanval van Wien mislukte en dat betekende voor Kinzo de tweede triomf na de thuiszege op Aspo Tours. Pfrommer: „Ik schat dat we momen teel toch wel over vijftien tot achttien goede trainers beschikken. Er is dus kader voldoende voor die sub-top. Het is van het grootste belang, dat die groep de kans krijgt om aan attractieve internati onale wedstrijden mee te kunnen doen. Het is bijvoorbeeld een goede gedachte geweest om een week na de Nederlandse kampioenschappen een B-ploeg tegen de allrounders van Zweden te laten uitko men. Jaarlijks komen er erg veel bui tenlandse invitaties binnen bij de KNSB voor diverse wedstrijden. Daar wordt alleen maar gebruik van gemaakt door Egbert van ’t Oever met zijn jeugdploeg. Maar wat is er nou op tegen om zo’n regioselectie twee opeenvolgende week- .Misschien hadden we er zelfs iets eerder mee kunnen beginnen, want het komt erop neer dat het werkelijke schaatsen wordt vervroegd. Rolschaatsen heeft trouwens ook beperkingen. Omdat de bewegingen erg zwaar zijn kun je alleen intervaltraining doen. Het komt allemaal het beste tot zijn recht als je van een lichte helling afgaat. Het vol gend jaar willen we ons er nog meer op gaan toeleggen. Er is bewust naar een vroege vorm toegewerkt in tegenstelling tot het vorig seizoen, dat veel langer was. In vergelijking met een jaar gele den zijn we drie weken verder. De weersomstandigheden hebben enorm meegezeten en ook dat is debet aan de snelle tijden die nu al gemaakt zijn. Verder werkt natuurlijk ook de enorme niveaustijglng van de vorige winter mentaal door. De trend zet zich gewoon voort’’. AMSTELVEEN Een in de slotfase feljagend Kinzo is er in de laatste mi nuut in geslaagd de laatste thuiswed strijd in het Europa-Cupgebeuren in winst om te zetten. De Oostenrijkse basketbalkampioen UBSC Wien ver speelde in de vijf slotminuten een voor sprong van elf punten op de Nederland se titelhouder. De ploeg van eigenaar- coaeh Theo Kinsbergen greep via twee vrije worpen van Ron Kruidhof een minimale 91-90 overwinning. Tijdens het Grand Prix-tennistoernooi op Wembley heeft Tom Okker In de tweede ronde de Australiër Col-in D-ibley verslagen met 6-2 en 7-6. Gerrit Mintjes van De Graafschap is voor drie tot vier maanden uitgeschakeld. De ver dediger scheurde in de wedstrijd afgelopen zondag tegen Haarlem een spier. Bert! Vogts, de verdediger van Borussia Mönchengladbach en het Westduitse elftal, zal voor zeker zes weken zijn uitgeschakeld. Vogts Mep woensdag in de vriendschappelijke interland tegen Tsecho-Slowakije een liesbles sure op. De blessure was dermate ernstig, dat Vogts gisteren (met goed gevolg) werd geope reerd. Hij rekende in de eerste ronde gedeci deerd af met Wim van Deventer in vier beurten en had nog een beurt minder nodig om de partij tegen Vet winnend af te sluiten. Bessems en Velthuis won nen van Van Nijnatten en Havermans. De Limburger Bessems deed dat in een veel kleiner aantal beurten dan de Ol- denzaler (17 om 27), heeft bovendien de hoogste serie achter zijn naam (198), en ligt in moyenne ver achter op Vultink. Na twee ronden zijn behalve Van Nij natten en Havermans ook Piet Vet nog zonder winstpunten. De lange Berkhou- ter blijft heel ver onder de vorm, die hij twee weken geleden in Amersfoort bij het Europese kampioenschap pentathlon demonstreerde. Na de eerste dag staat hij troosteloos onderaan met een gemid delde van precies negen. Hij verloor en vervolgens niet meer lusten, zal ik de bond advise ren maar naar iemand anders uit te zien. Een groot pluspunt is wel dat de schaatsers van mij sneller iets accepte ren, omdat ik uit de eerste hand kan verwijzen naar bepaalde technische on volkomenheden in de winter. Hiermee wil ik geen kritkek leveren op Gemser, maar hij zal dat precies zo ervaren als hij na dit seizoen de droogtraining gaat doen met de sprinters”. Ontwikkeling zorgwekkend’ 5 4 5 2 5 2 5 2 Aan de hand van een schetsje maakt de coach zijn bedoelingen duidelijk. Tus sen de vier huidige selecties (heren all round, heren sprint, dames en jong- Oranje) plaatst Pfrommer een nieuwe figuur, een coördinator. Deze dient in contact te staan met de vier betreffende coaches en met trainers die een vijftal regionale selecties moeten gaan begelei den. De regio-selecties (Noord. Oost, West-1, West-2 en Zuid) dienen voort te komen uit de diverse baanselecties. Pfrommer geeft als voorbeeld dat de beste rijders van Groningen. Assen en Heerenveen in een groep kunnen wor den ondergebracht en beurtelings op een van de noordelijke banen trainen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 33