I Britse raketten voor Iran in Navo ruil voor olie bezorgd over SSX-20 Klacht van Harm Dost: Franco’s staatsbestel definitief begraven Amalrik somber over FDP-voorzitter Genscher wil in deelstaten coalities met CDU Jamaicaanse Miss World Russische toekomst Nederland in VN op de bres voor mensenrechten Chili „Post I vastgehouden” .1 Tijdens lezing aan Tilburgse hogeschool Westduitse vrije democraten in congres bijeen Callaghan blijft bij nationalisatie van alle werven IN ITALIË WEER GIFGASWOLK DE ZAAK-VAN AGT VRIJDAG 1 9 NOVEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 Nucleaire plangroep bijeen er d n I n haar deelname zinvol te maken, zijn de enige stappen die nu nog ontbreken. IgS eri- in gel okt ent het c is oer »g nt is oo »ef in eg ir door Nico ScheepmakerJ Opinie-onderzoek Stemming (Van onze redacteur in Barcelo na, R. Bosschart) MADRID. Gisteravond om half tien werd Franco’s staatsbe stel definitief begraven door zijn eigen politieke erfgenamen. Na een debat van twee en een halve dag in het schijnparlement dat hij in 1942 had opgericht, werd een grondwetsherziening goedge keurd die vrije en democratische parlementsverkiezingen in het begin van 1977 mogelijk maakt. Een referendum halverwege december, dat ongetwijfeld gun stig zal uitvallen; en zware onder- handelingen met de democrati sche oppositie, die hoge eisen zal stellen om de verkiezingen met DUSSELDORP (ANP). De in de gevangenis in Dusseldorp ver blijvende Arnhemmer Harm Dost heeft bezwaarschriften ingediend bij het Oberlandesge richt aldaar, waarin hij klaagt over het niet doorsturen van post en het maken van fouten in de gevallen waarin van hem afkom stige brieven wel worden doorge stuurd. A Applaus van premier Adolfo Suarez nadat het Spaanse parlement de hervormingsplannen heeft aangenomen. Cortes akkoord met maanden mei, juni. De CDU in Nedersaksen en Saarland moet uiteraard ten ft Of zat die zelf vertwijfeld en handenwrin gend voor het tv-toestel thuis, werkeloos toeziend hoe de door hem op het CDA- paard geholpen Van Agt door de meedo genloze Kamer gedemonteerd werd? n ie Eerder had de Nederlandse gedelegeer de in de derde commissie van de algemene vergadering (die de sociale en humanitai re aangelegenheden behandelt), drs. H. J. Heinemann het Nederlandse standpunt ten aanzien van Chili uiteengezet. NEW YORK (ANP). Nederland heeft gisteren samen met een aantal andere landen in de Verenigde Naties een ont werpresolutie ingediend, waarin de alge mene vergadering van de Verenigde Naties gevraagd wordt zich in duidelijke en krachtige bewoordingen uit te spreken over de schendingen van de rechten van de mens in Chili. (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) FRANKFURT Het partijcongres van de FDP, de vrije democraten, wordt vandaag en morgen in Frankfurt gehouden. Voorzitter Hans-Dietrich Genscher (minister van buitenlandse zaken) is van mening dat coalities van de liberale FDP met de conservatief-christelijke CDU in de deelstaten Nedersaksen en Saarland mogelijk moeten zijn. Met andere woorden, Genscher gelooft niet dat de verhouding tussen FDP en SPD in Bonn door een dergelijke ontwikkeling wordt geschaafd. De vrije democraten hebben al in mei van dit jaar in Freiburg vastgelegd dat zij met de SPD op landelijk niveau willen verder regeren. En dat gebeurt ook, want SPD en FDP beschikken in de nieuwe Bondsdag, die 14 december voor het eerst bij elkaar komt, over een meerderheid van 30 zetels. naar de situatie in Chili de autoriteiten daar niet welkom is. Drs. Heinemann noemde drie zaken waaruit de alarmerende minachting voor de waardigheid van de mens in Chili blijkt: de staat van beleg, de misbruik van macht door de staatsveiligheidsdiensten en een falende rechtsspraak. Het ziet ernaar uit dat de meerderheid van de 400 liberale afgevaardigden wel aan Genschers kant zullen staan. Niettemin is de kans op een interessant debat groot, want velen, onder wie de jonge democraten, wijzen coalities met de CDU sterk van de hand. behoeve van een eventuele regeringsmeerderheid in die deelsta ten concessies aan de FDP doen. Zo’n concessie kan zijn dat de FDP bepaalt, of op zijn minst sterk mee bepaalt, hoe in de Bondsraad wordt gestemd. Dat zqu betekenen dat als mensen van deze groepen in overheidsdienst willen, ze niet meer eerst worden „onderzocht” op hun trouw aan de grondwet door de veiligheidsdienst Een communistische machinist of brievenbesteller mag dan van de FDP aan de slag blijven. Verder laat het zich aanzien dat er met name over de gezond heidspolitiek en een liberalisering van het radicalenbesluit wordt gesproken. Waarnemers geloven dat het ten aanzien van dit laatste punt weleens zo kan zijn dat de FDP besluit het Radicalen-Erlass voor arbeiders en lagere ambtenaren op te heffen Na lange debatten waarin regering en Franco-getrouwen langs elkaar heen praatten (en de laatsten derhalve met onthoudingen en tegenstemmen dreigden als zij niet gehoord werden) kwam de doorbraak gistermiddag rond zes uur. De Franco-getrouwen waren in twee groe pen verdeeld: degenen die helemaal geen veranderingen wensten, en degenen die dat wel zouden slikken als het kiessys teem gunstig voor hen uitviel. Een ander obstakel is dat de mensen in de Sovjet-Unie er steeds minder voor voe- Amalrik ziet als oorzaak van de onvrij heid in zijn land dat de mens louter gebruikt wordt als een voorwerp.om een totalitair systeem door te voeren. „Om deze doelstelling te bereiken zijn er sinds de revolutie 60 miljoen mensenlevens opgeofferd”, aldus Amalrik. De machtspolitiek van de Sovjet-Unie ziet Amalrik als het resultaat van een historische ontwikkeling. In de Byzantijn se tijd gold al het principe van één wereld staat, één wereldreligie. Dat is precies ook het doel van het marxisme. In haar stre ven heeft de Sovjet-Unie echter een rivaal ontmoet in China, dat dezelfde ideologie aanhoudt. LONDEN (DPA, Reuter). De minis tersconferentie van de nucleaire plan groep van de NAVO heeft op de bijeen komst in Londen opdracht gegeven tot nieuwe studie over de ontwikkeling van de kernaanvalscapaciteit van de Russi sche strijdkrachten. Naar secretaris-generaal Joseph Luns gisteren na afloop meedeelde zijn met name de Europese NAVO-landen bezorgd over de nieuwste Russische raket voor middelgrote afstasd, de SSX-20. Deze raket zal het totaal evenwicht tussen de NAVO en het Warschau-Pact weliswaar niet veranderen, maar wel de aanvalsca- paciteit van het oostblok in Europa ver sterken. Luns zei nog dat de Verenigde Staten wellicht hun nieuwe Cruise-raket naar Europa zullen brengen als tegenwicht. Bestudeerd zal worden hoe dit wapen in Europa kan worden ontplooid. De Cruise, die nog in het ontwikkelingsstadium ver keert, kan van schepen, vliegtuigen en van de grond worden gelanceerd. Hij is vrij wel onontdekbaar, doordat hij onder de radar doorvliegt en obstakels als bergen kan ontwijken. Er zijn echter op het ogenblik nog geen „tastbare bewijzen” dat de Sovjet-Unie de SSX-20 in Europa heeft ontplooid. De plangroep omvat de permanente leden: de Verenigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek, Engeland en Italië. Niet- permanente leden zijn momenteel Cana da, Nederland, Noorwegen en Grieken land. Amalrik maakt daarbij uitdrukkelijk het voorbehoud dat zulk een samenleving niet een afspiegeling mag zijn van de westerse liberalistische samenleving, die nergens in de Sovjet-Unie aanhang vindt. Het is daarom des te moeilijker een derde ideologische richting te vinden. Amalrik zegt ook nog weinig hoop te kunnen put ten uit de onafhankelijke opstelling van diverse Europese communistische partij en die hij nog te veel aan Moskou gebon den! acht. len als instrument voor deze politiek te worden gebruikt. Om deze ontwikkeling niet uit de hand te laten lopen, is het voor de leiders in Moskou een onvermijdelijke noodzaak een ideologie te ontwerpen die is gebaseerd op democratische principes. LONDEN (AP, Reuter)Miss Jamaica, de 22-jarige Cindy Breakspeare, is gister avond in Londen tot Miss World 1976 gekozen. Nummer twee werd Miss Aus tralië en als derde eindigde Miss Goeam. De verkiezing werd verstoord door de terugtrekking van negen landen die met hun aktie tegen de apartheid in Zuid- Afrika protesteerden. Tot het laatste ogenblik toe werd ver wacht dat de Jamaicaanse zich ook uit de wedstrijd zou terugtrekken. Hoewel eer der op de dag de Jamaicaanse regering in een verklaring de „beschamende praktijk van de apartheid” had veroordeeld, zei zij met de macht te hebben tussenbeide te komen. Volgens mij zit hij ergens in Nederland bij vrienden ondergedoken en heeft hij gisteren ook naar de televisie zitten kij ken, zich verbijtend omdat hij op zoveel vragen zo’n afdoend antwoord zou kun nen geven. Vermoedelijk voelt hij zich ook weinig op zijn gemak, omdat zijn inlich- tingenapparaat kuren heeft vertoond. r i t t o t n s- t, 1- g r i 22 lit an 20 ij- d r u e •n et el ie le en tig ?er zal net in- er- :en >1” m ar B” ste len •in !hi- eid ge- om ijn ees in ten 'an ■ni es in 'in di- iol- its- ?ne *vel fan ed, pa in m m ie le >P ar er ;h trijfël Donderdagavond immers was al het besluit gevallen hem te arresteren, en toch duurde het tot zondag voordat hij er van door ging! Zou hij zo lang gewacht heb ben, als hij meteen al op donderdag of vrijdag een tip had gekregen? (Van onze correspondent) TILBURG. „De toekomst van de Sovjet-Unie hangt af van de vraag of zij er in zal slagen een derde ideologische richting te ontwerpen die noch Aziatisch- totalitair, noch Westers-kapitalistisch is en die de Russische maatschappij kan hervormeji tot een democratische samen leving waarin de mens als subject cen traal staat. Slaagt zij daar niet in, dan dreigt een enorme anarchie, waarvan de aanleiding zal gevormd kunnen worden door een oorlog met China. Ik kan u geen garantie geven dat dat in 1984 zal gebeu ren, dat kan ook veel later". Deze laatsten boden rond zes uur aan om het regeringsvoorstel te steunen, in ruil voor een compromis over het kiessys teem. De regering had een meerderheidsstel- sel voorgesteld voor de senaat (207 leden) en een evenredig systeem voor het lager huis (350 leden); zij weigerde om ook voor het lagerhuis een meerderheidsstelsel te aanvaarden, zoals de Franco-getrouwen eisten. Het compromis bestaat tenslotte daaruit dat de naam van evenredig kies stelsel voor het lagerhuis bewaard blijft, maar met een aantal „correcties om een overmaat van partijfracties in de Kamer te voorkomen”; in werkelijkheid zal het dus iets meer op het systeem voor de senaat gaan lijken. Bijvoorbeeld krijgen de onderbevolkte plattelandsprovincies naar verhouding nu meer parlementszetels in de Tweede Kamer dan hen volgens een zuiver evenre dig stelsel zou toekomen. Dat begunstigt de grote conservatieve partijen en maakt daarentegen voor progressieve regionale partijen de toegang tot het parlement zeer moeilijk. Bovendien zal er een flinke kies drempel ingesteld worden om splinterpar tijtjes buiten het parlement te houden. Soms dacht ik even dat Van Agt gevlucht maar nog net op tijd gepakt was om het kruisverhoor door de Tweede Kamer te kunnen ondergaandie rol van „plaatsbekleder” van Menten werd hem als het ware opgedrongen. Maar ja, eigen schuld dikke bult, hij had het er ook wel naar gemaakt, en hij maakte het er met zijn verklaring ook niet beter op: „Hulpe loos”, de vicieuze cirkel met paspoort- verhoor-bevel tot arrestatie waarvoor mevrouw Koppeyne van de WD een open doekje van het publiek kreeg, en zijn verhaal over de Russische toestemming die er niets toe deed, waren kluiven die hij zijn verslinders eigener beweging had toe geworpen. Stel u voor dat Men ten niet gevlucht was, maar gewoon gearresteerd, dan zouden we deze tv-uitzending niet gezien hebben en nog altijd denken dat de leden van de Tweede Kamer geen behoor lijk doortimmerd betoog kunnen afleve ren! Ik troost me verder maar met de gedachte dat Menten al 77 is, en nu op zijn leeftijd nog in de sores zit en weet dat zijn poging om als een geacht man te sterven voorgoed en eeuwig is mislukt TEHERAN (Reuter). De „British Air craft Corp.” (BAC) gaat Iran geleide luchtdoelraketten van het type „Rapier” leveren op grond van een gisteren in Teheran getekende overeenkomst. Voor een waarde van 400 miljoen pond sterling 1,6 miljard) zullen wapens tegen olie worden geruild. Er is acht maanden over het contract onderhandeld. Het Brits-Iraanse contract voorziet verder in de oprichting door de BAC en de Iraanse elektronische indus trie van een onderneming die Irano- British Dynamics wordt genoemd. De olie wordt door Shell van de BAC gekocht en buiten het Verenigd Konin krijk op de markt gebracht. Dat betekent dat BAC voor de aan Iran geleverde wapens deviezen terugkrijgt. Ook de SSX-20 is moeilijk te localise- ren. Deze raket heeft drie kernkoppen. De plangroep heeft zich onder meer bezig gehouden met technologische vraagstukken en met de kwestie van ver betering van de tactische kernwapens van het bondgenootschap. Ook is gesproken over „verfijning” van het politieke overleg in het geval van een crisis. grondwetsherziening Volgens de persbureaus AFP en UPI blijkt er weinig heimwee in Spanje te bestaan naar het tijdperk van generalissi mo Franco. Volgens de uitslag van een opinie-onderzoek dat gisteren is gepubli ceerd vinden de Spanjaarden dat zij nu meer vrijheid genieten en dat het prestige van Spanje in het buitenland groter is geworden. Op de bij het onderzoek gestelde vraag of zij de omstandigheden onder het Fran- cobewind terug zouden willen of de voor keur geven aan de huidige gang van zaken koos 54,8 percent voor het heden, 11,5 percent voor Franco en 33,7 percent zei daar geen oordeel over te hebben. Het resultaat betekent echter wel dat de conservatieven enigermate de bewegings vrijheid van premier Suarez hebben beperkt in zijn komende onderhandelin- gen met de democratische oppositie over de kieswet. Niettemin is het waarschijn lijk dat de oppositie eveneens een compro mis met Suarez wil aanvaarden, bijvoor beeld in ruil voor algehele partijvrijheid. Al met al blijven koning Juan Carlos en zijn premier het initiatief behouden; zij hebben de Franco-getrouwen nu als doorslaggevende (rem)kracht uitgescha keld en kunnen zich nu geheel aan ondei;- handelingen met de oppositie wijden. Het verbaasde me wel dat niemand, inzake de paspoortkwestie, erop wees dat lang geleden al eens door mr. Hartsuiker, als ik mij niet vergis, werd opgemerkt dat Menten niets in de weg kon worden gelegd als hij wilde vluchten. Dat leek toen al op een invitatie te vertrekken. Het gekke is ook dat ik het gevoel heb veel meer van de zaak-Menten af te weten dan de minister, die op Schiphol zei dat zijn eerste kennis name van de zaak via een artikel in Vrij Nederland was geweest. Dat is op zichzelf al tekenend, want Vrij Nederland (herin nerde hoofdredacteur Rinus Ferdinan- dusse zich) schreef voor het eerst over Menten in augustus, toen Igor Comelisse van vakantie was teruggekeerd. Accent begon zijn publikaties echter al in de nam glimlachend een warm applaus in ontvangst. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft gisteren besloten het hogerhuis te weerstaan door voor de tweede keer een amendement van de lords te verwer pen op het wetsontwerp tot nationalisatie van de scheeps- en vliegtuigbouw. Het hogerhuis wil dat twaalf winstge vende reparatiewerven buiten de nationa lisatie vallen. Premier Callaghan zei gisteren in het lagerhuis, dat het niet-gekozen hogerhuis niet het recht heeft zijn standpunt te laten gelden in een zaak waarover de kiezers zich hebben uitgesproken en die door het gekozen lagerhuis is aangenomen. Hoe is het te verklaren dat Van Agt pas maanden na de eerste publikaties over een zo opzienbarende zaak er voor het eerst van vernam? Omdat hij, getuige zijn activiteiten in de zaak van de Drie van Breda, pas in actie komt als oorlogsmisda digers gevangen zitten? Die verklaring lijkt me te simpel. Ferdinandusse had een nog simpeler verklaring. In het stuk in Vrij Nederland werd de naam van Van Agt genoemd (daar was in Accent nog geen reden voor geweest), en vermoede lijk heeft hij het VN-artikel om die reden in zijn persmapje gevonden. Zo komt een minister nog wel eens iets te weten. Volgens het persbureau AP zijn vier van de 133 Chileense politieke gevange nen die woensdag zouden worden losgela ten vastgehouden op andere beschuldigin gen. Dat is gisteren in Santiago bekendge maakt. Gisteren zouden er opnieuw poli tieke gevangenen worden vrijgelaten. In totaal zouden het er, woensdag en donder dag samen, ongeveer 300 zijn. Dank zij dit compromis viel de stem ming tenslotte als volgt uit: van de 531 huidige leden waren er 497 aanwezig (de rest wilde de ondergang van Franco’s bewind niet aanzien). 425 van hen stem den voor, 59 tegen en dertien onthielden zich. Het regeringsvoorstel had dus een klinkende overwinning behaald. Premier Suarez, met diepe wallen onder de ogen, Dit oordeel gaf gisteren tijdens een lezing aan de Tilburgse hogeschool de dissidente Russische schrijver Amalrik, die dit jaar toestemming kreeg zich in Nederland te vestigen, nadat hij tien jaar lang vervolgd was door de autoriteiten in zijn land vanwege zijn kritische houding tegen het Russische-regime. Eerder klaagde Dost, die een straf van drie jaar en negen maanden uitzit wegens beweerde verkoop van hasj in Nederland aan jonge Duitsers, over het verbod van het Landgericht in Kleef om kritische tijdschriften te lezen. Dit verbod is inmid dels door het Oberlandesgericht, na een bezwaarschrift van Dost, ongedaan gemaakt. Brieven aan Nederlanders, onder wie zijn ouders, zijn op last van het Landesge- richt in Kleef vastgehouden. Het ging hier om aogenaamde kettingbrieven met tek sten waarin ongerustheid wordt uitge sproken over de politieke ontwikkelingen en het justitie-optreden in de Bondsrepu bliek. Wat een prachtige televisiedag! En al die arme mensen dan die overdag moeten werken en het daardoor niet konden zien? Kan de regering er niet voor zorgen dat in de toekomst bij soortgelijke gelegenheden iedereen van staatswege een videoappa- raat krijgt uitgereikt? Ik heb even een kleine rondvraagenquête gehouden, maar iedereen was het er over eens dat het Kamerdebat-Bernhard met straatlengtes werd geklopt door het debat-Menten. Of beter gezegd: het debat-Van Agt, want het gênante was dus eigenlijk dat iedereen heel omzichtig en met verschuldigde eer bied en godsvrucht over prins Bernhard sprak in de Lockheed-affaire, maar dat niemand een blad voor de mond wenste te nemen in de zaak-Van Agt. Goed, af en toe riep iemand dat hij Van Agts integriteit niet in het geding bracht, maar niemand voegde daar aan toe dat hij uiteraard ook niet wil suggereren dat ’s ministers dom heid en onbekwaamheid voor het opscheppen lagen! De Nederlandse afgevaardigde zei dat de regering in Den Haag de houding van de Chileense autoriteiten betreurt, die een onderzoeksgroep van de Verenigde Naties de toegang tot het land blijft weigeren. Deze houding van Chili kan niet anders dan tot de conclusie leiden, dan dat een vrij, objectief en ongehinderd onderzoek APRILIA (UPI). Bijna 200 arbeiders zijn gisteren getroffen door een gifgas wolk in de Yale-fabriek voor veiligheids- uitrusting in Aprilia, 40 kilometer ten zuiden van Rome. Vijf arbeiders zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het gas ontsnapte door een lek in een boiler. Volgens Genscher kunnen CDU-FDP-coalities in bepaalde deelstaten ervoor zorgen dat niet slechts daar een meer liberale politiek wordt gevoerd, maar ook dat de blokkade-politiek van de CDU-CSU in de Bondsraad, een soort Eerste Kamer, die bestaat uit vertegenwoordigers van de deelstaten, wordt door broken. Ik had een beetje te doen met Van Agt. Ten eerste zat hij daar zo in zijn eentje, duidelijk bezig zijn memoires te schrijven maar daarin voortdurend gestoord door mensen die „meneer de minister” zeiden zodat hij even moest opkijken. En ten tweede zat hij daar „hulpeloos”, wat door Van Dale wordt omschreven als „zonder hulp of steun, verlaten”. Het zou toch aardig zijn geweest als een paar andere ministers hadden aangeschoven achter de tafel, maar die waren blijkbaar allemaal naar Roemenië vertrokken. En Piet Steen kamp? Had die niet even bij hem kunnen gaan zitten? Of zat die zelf vertwijfeld en handenwringend voor het tv-toestel thuis, werkeloos toeziend hoe de door hem op het CDA-paard geholpen Van Agt door de meedogenloze Kamer gedemonteerd werd? Achttien prominente gevangenen, onder wie enkele vooraanstaande linkse politici, zullen worden vastgehouden zon der dat tegen hen een aanklacht is inge diend. 'SÉ

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3