Hopelijk in tweede helft 1977 betere berichten Estel nu lid van DENELUX Midden-Oosten CIA beraamde 20 aanslagen op Castro Moeilijkheden bij reinigingsactie in Schoonebeek NOS wil grotere verhoging van VNO-voorzitter wil invoering UNESCO keurt Klein komt PvdA niet tegemoet doeltreffender EG verwerpt VN-rapport Meubelfabriek I Jet, Oisterwijk „Rijnvervuiling I Geloogd Massief Eiken omroepbijdrage CARLDËbllG j resolutie tegen Israel goed te lijf gaan” „werkspeurders” Baby ontvoerd Emotioneel afscheid Gezondheid. Hotel-Café-Rest. VAN AKEN K Wist u dat wi j uwgordijnen op maat maken, ook velours. ST( Cubaans blad: Invloed studenten op universiteiten Studie kunstmatig Noordzee-eiland Overval in Amman Drie doden bij verkeersongeval Omvangrijke reeks inbraken opgelost kostte acht doden VI V R IJ D A G 1 9 19 7 6 BINNEN- 4 NOVEMBER EN BUITENLAND ON 24 12 66 Wlldselzoen 1976 Itho B.V. Schiedam 4 ITHO Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365-324709 Me be< sel Alk Specialiteit van deze week: BAAN, hoek Houtplein HAARLEM Sm Ha Tel (Van een onzer verslaggevers) VELSEN/NIJMEGEN Drs. J. D. Hooglandt noch ir. O. H. A. van Royen, beiden leden van dé Raad van Bestuur van Estel en twee van de woordvoerders donderdag tijdens de persconferentie rond de kwartaal cijfers van het derde kwartaal van Estel in Nijmegen kon optimistische geluiden laten horen over de directe toekomst van het staalconcern. En dat ondanks de netto winst in het derde kwartaal van 14 miljoen, voor het eerst sinds het eerste kwartaal van vorig jaar. Uit hun woorden bleek dat er sprake is van een terugslag, versterkt door voorraadvorming en minder export en meer import, hetgeen de situatie voor het eerste kwartaal van 1977 somber doet inzien. II de Meubelmakers uit het zuiden J 'll des lands il wintersport/kleding/tennis VERBOUWINGSOPRUIMING interessante aanbiedingen Weteringschans 113 - Amsterdam Met ’n Itho luchtbevochtiger. Als de verwarming aan is en de lucht te droog wordt, verdampt de Itho luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is. Gezond voor u, uw planten en huisdieren. LB 20 Fl. 174,-; LB 30 Fl. 248,-. (ADVERTENTIE) Directe toekomst voor Estel (Van een onzer verslaggevers) ziet er niet rooskleurig uit (ADVERTENTIE) ^Ham/feur (ADVERTENTIE) de moeder is in (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) van LB 30 Tel. 023- i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) k SCHIJNDEL (ANP). Gisteren zijn de 31-jarige Paul Jagroep uit Aalburg, zijn 28-jarige vrouw en hun 2-jarig zoontje bij een verkeersongeluk in het Brabant se Schijndel om het leven gekomen. Een 4-jarig dochtertje werd zwaar gewond. Het viertal zat in een auto die frontaal botste op een inhalende bestelauto. Geflambeerde watersnippen met paté- saus Wijnadvies: 1966 Chateau Fieuzal VE als steed: avonc deiin nogm den. dat gcacl plann aan voeg< urn i gaan misti Me de e richt eens moge derst wing is g( stree kome Oo van mevi Dirk rugh van er ac stukj bied, fing mins In hoeft vig 1 ten over bouv het 1 Urm De te o van De commissie draagt de naam STU- NET, welke letters staan voor Stuur groep Studie Noordzee-Eilanden en Ter minal. Het is een interdepartementale commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen, van Financiën, van Verkeer en Waterstaat en van Economi sche Zaken. Zij is ruim een jaar geleden bij besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat ingesteld en is nu zo ver, dat zij weet, hoe zij de vele kwesties, die met de bouw van een Noordzee-eiland samenhangen, moet bestuderen. De vol gende maand gaan deze studies beginnen en zij moeten een duidelijk inzicht bren gen in de economische, waterbouwkun dige en technologische, maar ook in de sociale, milieutechnische, planologische, juridische en strategische vraagstukken en in hun onderlinge samenhang. dies”. De VNO-voorzitter denkt aan de mo gelijkheid dat bedrijven die daartoe fi nancieel en organisatorisch in staat zijn, jongeren een jaar eerder aantrekken dan deze strikt nodig zijn, door ze in een soort dienstverband in opleiding of stage te nemen. „Essentieel zou daarbij zijn dat het dienstverband wederzijds zonder ingewikkelde procedures zou kunnen worden beëindigd. Dit zou althans voor een aantal jongeren kunnen betekenen, dat de ww niet aan de schooldeur staat te wachten”. Van Veen zei, dat de werk gevers de oprechte intentie willen uit spreken, dat zij binnen de mogelijkhe den alles ziullen doen om zoveel moge lijk arbeidsplaatsen te scheppen en te behouden. NEW YORK (ANP). De negen lan den van de Europese gemeenschap kun nen niet akkoord gaan met een rapport van twintig VN-landen over de Pales tijnse kwestie. Namens de negen landen zei de Nederlandse permanente verte genwoordiger gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties dat het rapport gekenmerkt wordt door one venwichtigheid omdat slechts twee en niet drie elementen worden besproken. DEN BOSCH (ANP). De recherche van de rijkspolitie in Den Bosch heeft in samenwerking met de politie in Eindho ven. Uden en Oss een omvangrijke reeks diefstallen met ruim drie miljoen gulden aan buit opgelost. In totaal achttien inwoners van Oss, Uden, Nuenen, Lieshout, Helmond en Mill, zijn gearresteerd en hebben bekend vanaf 1973 te hebben gestolen uit wo ningen, winkels en bedrijven. Hij zette uiteen, dat Denelux hoopt op een betere discipline op de Europe se markt. Beter althans dan tot dus ver en daardoor mogelijk een positief uitstralingseffect op de andere produ centen kan bereiken. Denelux al dus de heer Solbach werkt naar twee kanten als een katalysator. Ten eerste tegenover de Europese Com missie, die spoedig een Europees con cept voor een crisisplan zal uitwer ken, het zogenoemde „plan Simonet” Ten tweede tegenover de overige le den van de Club van Staalindustrië- len, bij wie een denkproces over een beter georganiseerd Europees samen werkingsverband op gang is gebracht. Juist dit proces zal vermoedelijk nog dit jaar leiden tot de formele oprich ting van Eurofer. Leden van Eurofer zullen de leden zijn van de nationale verengig van staalproducenten. Ech ter ook in bepaalde gevallen indivi duele ondernemingen uit alle negen lidstaten, zoals bijvoorbeeld de Bri tish Steel Corporation. Eurofer moet het onontbeerlijke schakelstation zijn om het mechanisme volgens het plan Simonet geheel te kunnen laten func tioneren. Deze maand: Kippefilets met venkel en dragonsaus 14,50 p.p. Geopend vanaf 17.00 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Bloemendaalseweg 28, Bloemendaal, tel. 023 - 254939. HAVANA (AFP). Volgens het Cu baanse blad Bohemia heeft de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA tot 20 keer toe geprobeerd premier Fidel Cas- stro van Cuba te vermoorden. Acht van deze complotten zijn al bekend gewor den door de hoorzittingen van de Ame rikaanse senaatscommissie die de CIA- activiteiten onderzocht. Chileense politieke gevangenen omhelzen elkaar alvorens zij worden vrijgelaten uit de Tres Alamos-gevangenis in Santi ago. Woensdag en gisteren werden in totaal ruim 300 gevangenen vrijgelaten. AMMAN. Het aantal slachtoffers in een hotel in de Jordaanse hoofdstad Amman is gestegen tot acht. Gisteren overleed een Egyptische hotelgast aan de verwondingen die hij tijdens de overval opliep. Een van de vier Nederlanders die zich in het hotel bevond blijkt bij de ontzetting door Jordaanse commando’s lichtgewond te zijn geraakt. Hij zou inmiddels het ziekenhuis alweer hebben verlaten. eerste kwaliteit eikehout® goed uit-, gewerkt in eigen droogkamers ge- u loogd volgens oud recept eigen M originele modellen 12 jaar garantie (fl ongekende service® gratis thuisbe- JV zorgd door geheel Nederland W Hl Expositie in toonzaal Beverwijk, 1(1 Ijl! Parallelweg 100 (Industrieterrein), tel. W 02510-26923. Ma t/mza 9-18 uur. IV DEN HAAG (ANP). Over een jaar hoopt een speciale regeringscommissie een voorlopig antwoord te kunnen geven op de vraag, of er al dan niet een kunstmatig eiland voor industrievesti ging in de Noordzee voor de Nederland se kust moet worden aangelegd, wat dan op zijn vroegst in de jaren 1985-1990 zou kunnen worden verwezenlijkt. Oud-mi- nister mr. B. Biesheuvel, voorzitter van deze commissie STUNET, heeft dit giste ren in een persconferentie meegedeeld. 1023 toe te De EEG-ministerraad heeft enige tijd geleden besloten dat de Europese ge meenschap als zodanig zal deelnemen aan het werk van de Rijncommissie. De Europese Commissie, het „dagelijks be stuur” van de gemeenschap, zal er op aandringen dat het bestaande verdrag tegen chemische verontreiniging wordt aangepast aan de laatste technische en wetenschappelijke ontwikkelingen, zo zegde Henri Simonet, in de commissie belast met milieukwesties, het parlement toe. Om doeltreffend te kunnen optreden tegen de bestaande vervuiling, en verde re verslechtering van de toestand tegen te gaan, zullen de modernste methodes voor o.a. metingen, analyse, controle, biologische proeven moeten worden aan gewend. Over de te volgen methode bij het reinigen van de tuinen en landbouwge bieden zal de Heide Mij maandag advies uitbrengen. Specialisten in het schoon maken van kassen uit Naaldwijk zijn in het tuinbouwgebied in Erica gestart met schoonmaakwerkzaamheden. Achteraf bleek ook in dit gebied veel schade te zijn aangebracht. De schoonmakers zijn de komende zes tot zeven weken bezig met het reinigen van 400.000 vierkante meter glas. Ondanks het conjuncturele herstel, ligt het tempo van dit herstel te laag om positieve gevolgen voor de staalindustrie te kunnen hebben. En mocht het herstel na de huidige aarzeling zich toch voort zetten dan is er toch nog een aantal ontwikkelingen - zoals in de scheepsbouw en de bouwnijverheid - die maken dat alles niet direct op gang zal komen. Afhankelijk van de mogelijke opleving van de kapitaalgoederenindustrie ver wacht men dat pas in de tweede helft van 1977 een duidelijke acceleratie van het staalverbruik zich zal doorzetten. Op wat langere termijn - zo wordt ver wacht - zal de situatie op de staalmarkt zich gunstiger ontwikkelen dan de laat ste tijd het geval is. „In de tussenliggen de tijd” aldus ir. Van Royen - „zal het overigens heel wat chauffeurskunde vragen van de Europese staalindustrie om niet al te ver achterop te geraken.” De aanslagen zijn beraamd tussen 1960 en 1971. Drie aanslagen waren gepland in een honkbalstadion (honkbal is Cas- tro’s faviriete sport), twee in een res taurant waar hij vaak komt, twee bij de woning van de secretaresse van de mi nisterraad. Ook zaten er nog beschietin gen met mortieren, granaten of bozoo- ka’s in de pen op het presidentieel paleis, de universiteit van Havana, of het vlieg veld, op tijdstippen waarp Castro daar aanwezig zou zijn. Weer een ander plan voorzag in een moord op minister van Buitenlandse Za ken Raul Roa, waarna Castro bij Roa’s begrafenis uit de weg geruimd zou kun nen worden. Ook zouden twee plannen om Castro te vergiftigen zijn uitgewerkt. Een zo’n vergiftigingspoging mislukte, omdat de man in het restaurant die het gif in de maaltijd moest verwerken, dat ingrediënt in de diepvries had bewaard, zo heeft Castro eens verteld. Slechts een aanslag is ook feitelijk gepleegd, zo meldt het blad. De auto van vice-pre mier Carlos Rafael Rodriguez is eens beschoten, maar de vice-premier werd niet getroffen staalproduktie in dat derde kwartaal lag op 91 percent van het gemiddelde niveau van 1974. Dat is nog niet hoger dan het peil van het eerste kwartaal van 1975, toen de invloed van de recessie al duide lijk merkbaar was. Voor het concern nog geen bevredigend resultaat, maar wel duidelijk beter dan het voorgaande. Toch achtte hij het noodzakelijk vraag tekens te plaatsen bij de directe toe komst. De personeelsbezetting is ten opzichte van het voorgaande kwartaal gestegen met 1088 man. Een stijgiing in het derde kwartaal is bij het concern niet onge bruikelijk, omdat dan weer een nieuwe lichting van de bedrijfsscholen wordt aangenomen. Dat geldt zowel voor IJ- muiden als voor Dortmund. Vergeleken bij het einde van het vorige jaar is de personeelsbezetting gestegen met man. Bijna 780 hiervan zijn (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM - De NOS heeft in een brief aan de vaste Kamercommissie voor CRM laten weten dat zij de verhoging van de omroepbijdrage niet op 6 maar 12 wil stellen. De verhoging met zes gulden zou, aldus de brief, de kostenstij ging niet dekken. Er is een verschil dat de eerste vijf jaar kan worden gedekt met gelden uit de algemene reserve, maar in 1981 zal deze pot zijn uitgeput. Ook gelden van het nieuwbouwfonds van de NOS moeten worden aangevuld. Om daar aan toe te komen omroepbijdrage in 1981 ineens met 35 gulden omhoog moeten gaan. Daarom bepleit de NOS een geleidelijke stijging van de omroepbijdrage met 12 gulden per jaar. De Dien niet mon Beja tech de s gew< sidie won door beja moe: zien ren, aam D< nog ie o1 wijk trurr vonc de 1 ners het der cow den werl stich van dusd Stiso om een de s eens uitgi het gebr VELSEN-NIJMEGEN. Het standpunt van de heer E. van Veilen voorzitter van de raad van bestuur van Estel om nieuwe mechanismen uit te werken opdat ten tijde van recessies effectieve maatregelen kun nen worden genomen heeft ertoe ge leid dat Estel lid is geworden van een internationale vereniging van ijzer en staalproducenten afgekort Dene lux. Hierin zijn bijeen de staalcon cerns uit Duitsland Luxemburg en Nederland. Hun doel is enerzijds de gemeenschappelijke interesse naar buiten uit te dragen en anderzijds onderling informaties uit te wisse len. Dit onthulde gisteren in Nijme gen de Duitse plaatsvervanger van de voorzitter de heer H. Solbach. viteiten op een onvoorzien probleem ge stuit. De wind waait het vuil van de nog niet gereinigde bomen op de pas schoon- gespoten daken. Dat betekent volgens woordvoerder Oosting van de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM), dat sommige huizen opnieuw moeten worden gereinigd. Vandaag had de ploeg van 200 man bijna zeven dagen na de ramp met de spuitende olieput waarbij in bijna 48 uur grote delen van Schoone beek met olie werden bedekt, 100 van de 140 bevuilde huizen schoongespoten. De resterende huizen, tuinen en land bouwgebieden komen volgende week aan de beurt. NAIROBI (AFP-Reuter). Op de al gemene vergadering van de UNESCO in Nairobi is gisteren een resolutie goedge keurd waarin de culturele en onderwijs politiek van Israel in de bezette Arabi sche gebieden wordt veroordeeld. De resolutie was ingediend door 29 Afrikaanse en Arabische landen. Zij was door amendementen wel afgezwakt en bevatte niet meer de beschuldiging dat Israël het betrokken gebied op onder wijs- en cultureel gebied „stelselmatig verjoodst". Over het geheel van de tekst spraken zich 73 lid-staten voor en 6 tegen uit. Dertig onthielden zich. In de resolutie wordt de secretaris generaal uitgenodigd een commissie naar de door Israel bezette gebieden te sturen om er haar licht op te steken en aan de UNESCO te rapporteren. De resolutie werd goedgekeurd in de programcom- missie van de UNESCO en moet nog worden goedgekeurd door de algemene vergadering, wat echter een formaliteit is. De Verenigde Staten stemdentegen de resolutie en een lid van hun- delegatie, congreslid Albert Quie, zei dat het nu veel moeilijker zou zijn het Amerikaan se congres over te halen de contributie voor 1975-76 aan de UNESCO te vote ren. Veel zal volgens hem nog afhangen van het eindresultaat' van de conferentie van vijf weken. LUXEMBURG (ANP) Ondanks het werk van de internationale Rijncommis sie wordt de Rijn steeds vuiler. Er zijn tot nu toe geen tastbare resultaten be reikt „bij het streven, Europa’s grootste open riool schoner te maken”, aldus de Westduitse christendemocraat Hans-Ed- gar Jahn. Vandaag in het Europese Par lement in Luxemburg. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - VNO-voorzitter mr. Chr. van Veen wil ter verbetering van de arbeidsbemiddeling aan de arbeidsbu reaus „werkspeurders” verbinder, die re gelmatig bedrijven en instellingen bezoe ken ter bespreking van bestaande en toekomstige vacatures die wellicht uit het arbeidsaanbod zijn te vervullen. minste voor tweederde uit personeel in vaste dienst. PvdA-woordvoerder Masman heeft over de samenstelling van het vakgroep bestuur een wijzigingsvoorstel ingediend om het bij de bestaande tekst in de wet te houden, die stelt dat slechts de helft van het vakgroepbestuur moet bestaan uit de professionele kern. Een en ander gebeurde bij de behan deling van het wetsontwerp dat de wet universitaire bestuurshervorming uit 1970 wil verlengen tot 1 september 1982. De staassecretaris heeft van deze gele genheid gebruik gemaakt om enkele veranderingen in de wet aan t. brengen, waarvan de samenstelling van het vak groepbestuur er een is. „Inderdaad is de bepaling dat twee derde van het totale vakgroepbestuur moet bestaan uit vast personeel minder flexibel, maar wij winnen daarmee naar mijn smaak toch een behoorlijke garan tie dat het wetenschappelijk <-n niet- wetenschappeiijk personeel goed aan bod komen. Ik vind dat een winstpunt ten opzichte van de vaagheid in de huidige wetstekst”, aldus Klein. Hij ontkende dat de door hem voorge stelde wijziging van het vakgroepbestuur ten doel heeft studenten uit dat bestuur te weren. „De wetgever moet recht doen aan de mensen aan wie de taak en het vertrouwen is gegeven de opdracht van de universiteit waar te maken’’, aldus de Pvdxi-bewindsman. De professionele kern binnen de vakgroep vormt volgens hem het primaire samenwerkingsver band waar de verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van het onderwijs en on derzoek ligt. Speciaalzaak in gordi|nen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 - - 's Maandags gesloten Haarlems Gordijnenhuis „Zoiets lijkt mij praktischer dan bij voorbeeld een verplichte melding vacatures door bedrijven”, zei hij in zijn openingsrede voor de algemene jaarver gadering van het VNO. Van Veen deed een dringend beroep op de werkgevers het probleem van de jeugdwerkloosheid te onderkennen en al het mogelijke te doen om jongeren het gevoel te geven dat zij welkom en nodig zijn in het bedrijfsleven. „Ik vind dit zo belangrijk, dat ik er voor durf te pleiten drempels,, die het in dienst nemen van jongeren in de weg staan, te verlagen, meer nog dan wat minister Boersma probeert te doen in de vorm van subsi - „De bescheiden bedrijfswinst in het derde kwartaal, betekent dat wij een droge boterham hebben verdiend” - al dus drs. Hooglandt. Hij betoogde dat de DEN HAAG (ANP) PvdA-staatsse- cretaris Klein van Onderwijs en weten schappen is niet bereid tegemoet te ko men aan de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, die wil dat de invloed van studenten en wetenschappelijk personeel in tijdelijke dienst in het zogenaamde vakgroepbestuur op universiteiten en hogescholen niet vermindert. Klein handhaafde gisteren in de Tweede Ka mer zijn standpunt, dat een meerderheid van het vakgroepbestuur moet bestaan uit wetenschappelijk personeel en ten- SCHOONEBEEK (ANP) De zes schoonmaakploegen in het Drentse Schoonebeek zijn bij hun reinigingsacti- VLISSINGEN (ANP). Gistermiddag heeft een 31-jarige tot voor kort in Vlissingen wonende Marokkaan zijn vier maanden oude zoontje ontvoerd. De man. die in onmin leefde met zijn vrouw, bezocht gistermiddag in Vlissin gen zijn zoontje, dat door de rechter onder toezicht van de moeder is ge plaatst. De echtelieden kregen ruzie in de gang, waarop de man de ruit van de voordeur insloeg en de baby door het ontstane gat aan een handlanger buiten overhandigde. De twee mannen verdwe nen in een lichtkleurige personenauto met Frans kenteken. De politie van Vlissingen heeft alle politie- en douaneposten gewaarschuwd, maar de baby is tot op heden spoorloos. schrijven aan nieuwe consolidaties. De werkelijke stijging sedert dat moment bedroeg - volgens drs. Hooglandt - slechts ongeveer 240 man. Ir. Van Royen zette uiteen dat het tempo aan opleving belangrijk lager ligt dan in voorgaande opgaande fases van de conjunctuur het geval is geweest. Indien het herstel volgens een normaal conjunctuurverloop zou hebben plaats gevonden, dan had het groeitempo ruim boven de 12 percent op jaarbasis gelegen en zouden tevens twee bij deze fase van de conjunctuur passende symptonen zich hebben voorgedaan; namelijk een af ne mende werkloosheid en een geleidelijk aantrekken van de investeringen. Overi gens wijzen berichten uit Amerika en West Duitsland erop dat de investerin gen op gang beginnen te komen. Spre kende over het verloop van de staalcon- junctuur merkte ir. Van Royen op dat tegenover het terugvallen van de totale industriële produktie in 1975 met zo’n 6 tot 8 percent, in datzelfde jaar een pro- duktievermindering stond van de staalin dustrie met meer dan het dubbele per centage, namelijk 15 tot 20 percent. Wanneer de staalproduktie van 1974 als uitgangspunt wordt genomen, name lijk ruim 12 miljoen ton in Dortmund en IJmuiden - en dit op 100 wordt gesteld, dan is het concern in 1975 teruggevallen op een gemiddeld niveau van 79 percent met een dieptepunt in het vierde kwartaal van ruim 72 per cent. In het eerste halfjaar van 1976 produceerde Estel op een niveau van 82 percent; in het derde kwartaal op 91 percent, maar in het nu lopende vierde kwartaal valt men weer terug op een niveau van circa 75 percent. De algemene vergadering besprak een rapport van een commissie van twintig landen, welke vorig jaar werd ingesteld door de algemene vergadering. De com missie had de opdracht een program uit te werken ter verwerving van de Pales tijnse rechten op zelfbeschikking als na tie en voor terugkeer naar eigendom waaruit de Palestijnen waren verwijderd in de loop van vier oorlogen in hef Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, dir. J. Kaufmann, betreurt de EG het dat sinds de vorige algemene verga dering er geen enkele vooruitgang is geboekt bij het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten. De negen landen zijn van mening dat de onderhandelingen om naar een globale regeling van het con flict te komen binnen de kortst mogelij ke termijn moeten worden hervat. De landen van de EG blijven ook bereid het hunne bij te dragen aan een regeling en zij zijn bereid deel te nemen aan een systeem van internationale garanties- zou de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4