STAATSSECRETARIS BRINKHORST NA BEZOEK AAN PARIJS: tussen de bedrijven door Reisleiders willen CAO BRITS POND STIJGT NA MAATREGELEN i bcur5 deze week Rabobank O Aan oplopende beurskoersen kwam een abrupt einde I b r 1 I toum nd Britse minimumrente 0,25 pet omlaag Werkloosheid in België neemt toe Merkwaardig khIN Marokkaanse Amicales op de vingers getikt 19 7 6 NOVEMBER 2 0 ZATERDAG 10 ECONOMIE nnl) «ÉS U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar extra Premieboekje voordelig is. als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. ikJtl geld en goede raad Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar extra Premieboekje niet voordelig voor u. SCHIPHOL (ANP) Alle uitspraken over een mogelijk mislukken van de noord-zuid-dialoog spelen personen in de kaart die de zaak willen laten mislukken. Dit verklaarde de staatssecretaris Brink horst van Buitenlandse Zaken gisteren op Schiphol na terugkeer van een bezoek aan de noord-zuid-conferentie in Parijs. SI (Van een medewerker) AMSTERDAM. De beursont wikkeling was deze week opnieuw futloos, hoewel Wall Street per saldo toch nog behoor lijk vooruit kwam. Voor het Dam rak echter verliep de week zonder meer teleurstellend, want rond het afgelopen weekeinde leek het erop dat het vaak voorkomende jaarultimo met herstel zou wor den ingezet. Maar na een paar dagen van oplopende koersen kwam daaraan een abrupt einde. Hoewel Wall Street per saldo niet onvriendelijk was, en zelfs pogin gen in het werk stelde om de beurs van verdere dalingen te weerhouden, bleef het econo misch nieuws niet opbeurend. Nederland wil mislukken van I 1276S Jgt I 4 lag n ’n ting. s (ADVERTENTIE) n de plein privé waar- ssten, welke anten essen essen essen essen essen essen essen n een ij ons eilijk- Bovendien blijven in de november maand steeds nieuwe berichten binnen druppelen over teruglopende omzetten, onder andere in de automobielindustrie, zodat in de nu nog lopende maand de dalingstrend van de conjunctuur lijkt door te zetten. Tot overmaat van ramp meldde deze week ook de woningbouw in de VS een flinke teruggang in nieuwe binnenkomende orders, zodat een belang rijke industrie voor het overeindhouden van de conjunctuur het nu kennelijk ook laat afweten. Wall Street had deze ontmoeting met spanning tegemoetgezien, omdat Burns gezien wordt als een kampioen in de infla- tiebestrijding. Een hoedanigheid die op de beurs hoog staat aangeschreven. Verder blijft het in de VS een afwachten en staat het regeringsgebouw in het teken van de overdracht van ’s lands zaken. De nog twee maanden zittende president Ford zal alleen nog de nieuwe begroting moeten opstellen Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, gisteren bepaald. Hij deed dit bij de uit spraak in het kort geding tussen de stich ting en de Amicales, dat een week geleden werd behandeld. De eis van de stichting, dat de beschul digingen in de bladen van de Amicales zouden moeten worden gerectificeerd, werd door de president afgewezen. Kortom: veel prettig nieuws was er niet voor Wall Street. Dat het koerspeil deson danks toch eerder een neiging tot verbete ring liet zien, werd op meer beurstechni- sche gronden gebaseerd na de forse koersdalingen van de voorafgaande week. De staatssecretaris wees erop, dat het Nederlandse kabinetsbeleid gericht is op een maximale inspanning om een misluk king te voorkomen. Eerder deze week had minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking verklaard geen enkele hoop te hebben dat de noord-zuid-dialoog iets zal opleveren. Volgens staatssecretaris Brinkhorst die er nadrukkelijk op wees dat de eerste verantwoordelijkheid hiervoor in Neder land berust bij minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken en hem zelf, zei dat er te grote belangen op het spel staan. „Het is niet alleen een ontwikkelingsconferentie en geen confrontatie tussen industriële en Unilever deed het in dit opzicht veel beter. De tot 107 teruggelopen koers werd flink opgevijzeld tot 113 nu de kans er duidelijk inzit dat 1976 een jaarre sultaat kan afwerpen dat nog nimmer in de geschiedenis van het concern werd bereikt. En dat terwijl de vleesfabrieken in Nederland en Engeland nog altijd enor me verliezen boeken. De obligatiemarkt heeft deze week vrij wel geen wijziging voortgebracht. Ook op de geldmarkt is het vrijwel bij hetzelfde gebleven. Krap, maar dank zij steun van de Centrale Bank geen uit de hand lopen de rentestijgingen. De Nederlandsche Bank heeft de 1,3 miljard gulden bele- ningssteun aan het bankwezen wel terug gebracht tot bijna driekwart miljard, maar is in elk geval nog altijd bereid de helpende hand te bieden. „Er zijn velen die hopen dat de confe rentie mislukt, waaronder de radicale lan den in de groep van 77 (de niet gebonden ontwikkelingslanden). Maar het zijn niet de armste ontwikkelingslanden die op een mislukking uit zijn”, zo vervolgde hij. India en Pakistan bijvoorbeeld oefenen Ook ten opzichte van de Duitse mark gaf het pond gisteren een belangrijke verbetering te zien. Tegen de middag werd gehandeld op DM 4,10 vergeleken met een slotnotering DM 4,02-4,03 don derdag. Een positieve invloed ging ook uit van de beperking van de kredietverlening in Engeland die het gevolg is van de herin voering van het systeem van „aanvullen de speciale deposito’s” voor banken en spaarinstellingen. Het systeem was al eerder van kracht en werd op 28 februari van het vorige jaar afgeschaft. LONDEN (Reuter). De Britse centra le bank heeft gisteren haar minimumren te (vergelijkbaar met het disconto in ande re landen) verlaagd van 15 tot 14,75 per cent. grote druk uit om niet tot een drastische olieprijsverhoging te komen. Eerder had ook de andere staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, P. Kooij- mans, die vrijdag uit New York terugkeer de, gezegd, dat er in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties bij de ont wikkelingslanden, welke niet deelnemen aan de noord-zuid-dialoog een groeiend ongeduld ontstaat en een toenemende zorg dat er mogelijk geen succes komt. industriegroep Elcoma van Philips in Eindhoven zijn zestien panelen met elk 34 zonnecellen opgesteld, die zonne- energie omzetten in elektrische energie. De verkregen energie wordt opgeslagen in een aantal batterijen. Men heeft er bijvoorbeeld een kleurentelevisietoestel op aangesloten. Bedoeling van deze proefneming is na te gaan hoe de zonne panelen zich in ons klimaat houden en hoe lang hun levensduur hier is. Daar naast zullen ook elektrische proefne mingen plaatsvinden. Deze omslag is des te merkwaardiger, omdat het ditmaal ook de week was van Het houdt in dat banken en andere financiële instellingen een bedrag op een niet-rentegevende rekening bij de centra le bank storten dat in een bepaalde ver houding tot de groei van hun rentegeven- de middelen staat. RLEM Aals Een teleurstelling was ook de lage inzet van de op 300 miljoen gulden gestelde nieuwe staatslening, waar op het ministe rie de emissiekoers van 100 percent had gesteld. De eerste beursnotering kwam daar een half percent beneden, kennelijk in verband met de pal na de inschrijving bekendgemaakte nieuwe 8,75- percentlening van de Nationale Investe ringsbank, maar ditmaal van korte duur en nog onbekende emissiekoers. t en het n. u zich zaken, traat5 Vooral het besluit dat banken en han- delsondememingen in Engeland geen leningen in ponden sterling meer aan buitenlanders mogen verstrekken voor de financiering van zaken tussen landen van het sterlinggebied buiten het Vere nigd Koninkrijk betekent een belangrij ke steun voor het pond. De dialoog is vorig jaar begonnen en bedoeld als een onderhandelingsronde tussen rijke en arme landen over vraag stukken als energie, grondstoffenhandel en financiële problemen. Eind vorige week werd door flinke koersstijgingen aan het Damrak de indruk gewekt dat het einde van de koers dalingen in zicht was en het lang verbeide beursherstel tegen het jaareinde zich zou gaan aandienen. Die indruk werd ver sterkt toen deze week de opgewekte stem ming werd voortgezet. Maar dinsdag, en vooral woensdag, kwam de ontgoocheling met forse koersverliezen en sterk inkrim pende omzetten. De koers van het Britse geld steeg vrijdagmorgen tot 1,9610-1,6930 dollar vergeleken met een slotnotering van 1,6650-1,6700 donderdag. Donderdag avond steeg de koers in New York na de bekendmaking van de maatregelen al tot 1,6840-1,6850 dollar. belangrijke en gunstige bedrijfsresulta ten. Zowel Philips als Unilever maakte in de eerste helft van de week het derde kwartaalbericht bekend, en dat was de beurs niet onwelgevallig. Het Philips- bestuur was echter nogal onzeker over het conjuncturele beloop in de nabije toekomst en zag het herstel, dat het con cern dit jaar heeft vertoond, eigenlijk alweer min of meer vastgelopen. De beurs reageerde er dan ook niet op, en het aandeel verloor deze week een paar gulden. Ook in oktober is de industriële produk- tie in de Verenigde Staten teruggelopen, na een eerste daling in september. Hier door zijn de aanwijzingen nog sterker geworden, dat ook de samenvattende con- junctuurindex over de oktobermaand, die altijd tegen het einde van de volgende maand bekendgemaakt wordt, een verde re daling zal vertonen, nadat deze index ook over de twee voorafgaande maanden was teruggelopen. Mammoet Transport. Mammoet Trans port (meerderheidsbelang van KNSM Group) is druk bezig een serie steun punten in het Midden-Oosten op te zet ten. Mammoeth Gulf Ltd te Dubai ver zorgt al enige jaren zware transporten in het Midden-Oosten. Sinds kort zijn nieuwe vestigingen geopend in Qatar en Oman. Directeur J. I. Hoeben zei desge vraagd dat Mammoet Transport meer mogelijkheden ziet in het Midden- Oosten. Thans zijn besprekingen aan de gang over activiteiten in Saoedi-Arabië en Iran, zo zei hij. In Dubai werken permanent circa tien Nederlanders, welk aantal indien nodig, tijdelijk worden uitgebreid tot ongeveer twintig. Optiebeurs. Om de voorbereiding van het tot stand komen van een Europese optiebeurs in Amsterdam ter hand te nemen is opgericht de Stichting voorbe reiding European Options Exchange, aldus de Vereniging voor de Effecten handel. In het bestuur van de stichting zitten de heren E. M. M. Lemberger (voorzitter), J. C. Bangert. J. Henkelman, mr. J. G. Muntinga en mr. C. J. van der Slikke. Als directeur van de stichting zal optre den mr. L. W. G. Scholten, secretaris van de Vereniging voor de Effecten handel. Meer omzet VW. Het automobielconcem Volkswagen AG heeft in de maanden januari tot en met september voor 15,79 miljard mark omgezet. Dat is vijftien percent meer dan in de overeenkomsti ge periode vorig jaar. Van het totaal werd 9,88 miljard mark buiten West- D uitstand omgezet. In de eerste negen maanden van 1975 was dat 8,94 miljard mark. Volkswagen verwacht dat zij over heel 1976 een erg goed resultaat zal behalen. Hoe groot de winst zal zijn valt nog niet te voorspellen. Er bestaat nog onduide lijkheid over de vraag hoe het de Mexi caanse dochteronderneming van VW gedurende de rest van het jaar zal ver gaan. Op het ogenblik werkt deze met verlies. Het Volkswagenconcem heeft tot nu toe dit jaar 817 miljoen mark geïnvesteerd tegen 736 miljoen in de overeenkomstige periode vorig jaar. Westland-Utrecht. Westland-Utrecht Hypotheekbank NV heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een 38 pet. hoger bedrijfsresultaat geboekt dan in dezelfde periode van 1975. Deze uit komst steeg van 36,9 mln tot 50,8 mln. Verwacht wordt dat de huidige trend van de resultatenontwikkeling zich in de rest van dit jaar zal voortzet ten, zo blijkt uit een kwartaalbericht dat voor het eerst is uitgebracht. Het bedrijfsresultaat kon worden bereikt nadat uit de extra baten uit hoofde van vervroegde hypotheekaflossing ten las te van het bedrijfsresultaat 6 mln. als egalisatiereserve onder crediteuren werd geboekt. Van dit bedrag werd reeds 3 mln in het eerste halfjaar verantwoord. Jn de loop van het derde kwartaal passeerde de hypotheek- portefeuille de grens van 5 miljard. Per 30 september stonden hypotheken uit tot 5,17 miljard hetgeen in de eerste negen maanden van dit jaar een toene ming van 1077 mln betekent (vorig jaar 725 mln). Philips-dividend. Philips zal op vrijdag 10 december een beslissing nemen ten aan zien van de declaratie van een interim dividend over 1976. Zonne-tv. Voor een gebouw van de hoofd- LONDEN (Reuter) De koers van het pond sterling is gisteren op de wissel markt in Londen flink gaan stijgen als gevolg van de monetaire maatregelen die de Britse regering donderdag heeft bekendgemaakt. Ook verliep het eerste steekspel tussen Carter en Burns, respectievelijk de komende president van de VS en de na een jaar gaande president van het centra le bankwezen, niet onbevredigend, en rea geerde vooral Jimmy Carter nogal enthousiast. UTRECHT (ANP). De federatie van Marokkaanse Amicales mag de stichting buitenlandse werknemers Midden- Nederland voortaan geen „stichting van de dieven” meer noemen op straffe van 5.000 boete bij elke overtreding. AMSTERDAM (ANP) De Stichting Europees Tourisme beklaagt er zich in een persbericht over, dat de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) niets van zich laat horen op het verzoek met de bond van reislei ders CAO-besprekingen te openen. De bond heeft de uitnodiging wel geaccep teerd. Als de ANVR ook op een tweede uitno diging, die deze week verzonden is, niet zal ingaan, zal de stichting begin decem ber de minister van Sociale Zaken verzoe ken krachtens de wet minimumloon en minimumvakantiebijslag ambtshalve vast te stellen bij welke arbeidsduur de reisleiders recht hebben op het minimum loon. De Stichting zal voorstellen: 40 uur per week. De minister had zelf eind juli al het advies gegeven om deze problematiek nader te bekijken. Hij stelde voor, dat de bond van reisleiders met de Nederlandse reisorganisatoren om de tafel zouden gaan zitten ter bespreking van de opstel ling van een CAO. Volgens de stichting werken reisleiders nu veelal zeven dagen per week en 24 uur per dag voor de helft van het minimum loon. BRUSSEL (ANP). De werkloosheid in België is in oktober gestegen tot een nieuwe na-oorlogse recordhoogte van 244.312 personen, zo is gisteren in Brussel bekendgemaakt door het nationale arbeidsbureau. noord-zuid-dialoog voorkomen ontwikkelingslanden. Het gaat om een nieuwe economische orde”. Het nieuwe werkloosheidscijfer houdt in dat 9,2 percent van de Belgische beroepsbevolking in aanmerking komt voor werkloosheidsuitkeringen. Een jaar geleden waren 213.880 (8,1 per cent) Belgen werkloos. Het vorige na oorlogse record werd in januari van dit jaar bereikt. Toen hadden 233.322 Belgen geen werk. De stijging van het aantal werklozen wordt door het nationale arbeidsbureau toegeschreven aan de schoolverlaters, die in juni eindexamen deden en nu werkloos heidsuitkeringen krijgen uitbetaald. V’ H I 7M% rent met’t nieuwe, Spaar-extra-Premie boekje.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11