As van Jean Gabin Dirigent Otakar Trhlik op dreef bij imponerend afscheidsconcert Memoires van Simone ISI Hans de Roo, directeur Nederlandse Operastichting: ’n schrander spaaridee. 1 Kasbiljetten van Mees Hope: ceremonieel in zee 0 Nola Rae: voorspelbare mimekunst op niveau Signoret Kioiwa 99 Bank Mees Hope nv WEGBLIJVERS MISTEN EEN ZEER MUZIKAAL GEBEUREN Tumult rond Père Lachaise u GOED VOOR EEN EERSTE KENNISMAKING Operastichting opnieuw met Don Pasquale Op korte termijn Omschakeling Het zuiden Wasserij DUYN JW 'F a Mm MMW*1 ZATERDAG 2 O 19 7 6 NOVEMBER 13 KUNST r Looptijd Coupures 1.000.- Er zi jn ook coupures van 5.000.- en 10.000,-. De rente bij een looptijd van 2 jaar is 7%, bij 5 jaar 8en bij 8 jaar zelfs I Wij komen iedere week en laten u niet in de steek 2 jaar 5 jaar 8 jaar Voor uw persoonlijke lening en financiering naar „SAFETY HAARLEM” B.V. Schoterweg 21 - Haarlem 023-254570 ev. binnen 1 uur geregeld Aankoopbedrag f873,40 f665,- f492.70 HAARLEM. Op het concert, dat vrijdagavond door het Noord- hollands Philharmonisch Orkest in het Haarlemse Concertgebouw werd gegeven, leidde de Tsjechi sche gastdirigent Otakar Trhlik de uitvoering van het laatste pro gramma van de drie, welke hij dit seizoen met het orkest ter vertol king heeft voorbereid. Vier wer ken van uitmuntend muzikaal gehalte, elk met een gepronon ceerd karakter, waren voor dit eerste concert in de serie C geko zen. Nog steeds wordt, gezien de beperkte belangstelling, die vrij dagavond getoond werd, de aan duiding „serie C” door vele muziekliefhebbers blijkbaar als een synoniem voor het begrip „onverteerbare moderne muziek” opgevat. MOZAÏKA HAARLEM Tegeldocumentatiecentrum Bel 023-331403 en u ontvangt het boekje „TEGELS” plus elke gewenste folder Inzake tegels De noodzakelijke informatie voor vakman en doe-het-zelver sL EERSTEIJMUIDÊR UARKieZENFABRlEK i T es. Je t 71 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK land van Zo’n schaarse zaalbezetting bij een 10 n (ADVERTENTIE) Directeur Hans de Roo van de Nederlandse Operastichting. Stadsschouwburg 91% me. ing bij de Nederlandse Opera als bij Forum. Wij kennen het blokkensysteem-. Dat wil zeggen dat wij een produktie een aantal keren achter elkaar spelen. Dat kent Forum niet. Zij spelen hun totale repertoi re over het heie seizoen. Het blokkensys teem zou je ook bij Forum moeten toe passen.” „Deze werkwijze leidt tot een grotere variatie in het opera-aanbod in het hele land. Dat betekent dat er in Nederland per seizoen zo’n 25 tot 27 produkties gaan draaien. Natuurlijk moet je niet verwach ten dat alle produkties die in het westen gespeeld worden ook in het oosten en zuiden komen. Dat hangt af van de geschiktheid van de zalen. Niet elke pro duktie kun je aanpassen aan de zalen. Dat is artistiek niet verantwoord. Bepaalde stukken zullen wij hier zo instuderen, dal „Uiteindelijk is het natuurlijk een kwes tie van geld. De Nederlandse Operastich ting en Forum worden op verschillende wijze gesubsidieerd. Samen kost opera de rijkskas op het ogenblik 27 miljoen gul den. Als de samenvoeging volledig is, zou dat tot 32 miljoen opgetrokken moeten zijn. De eerste fase van de samenwerking zou het rijk 2 miljoen méér moeten geven. Geleidelijk aan loopt de verhoging op tot ze aanpasbaar zijn aan zalen waar we nu niet komen.” wilde toevertrouwen en de kist niet bleek te zinken. Enige salvo’s uit de kanonnen waren nodig om zoveel lekken in Dumeu- nils laatste rustplaats te slaan, dat de begrafenis tenslotte toch nog plaatsvond. vijf miljoen. Maar dan reken ik het zuiden mee. Daar is geen vast opera-instituut.” MIDDENHAVENSTRAAT 27 IJmuiden - tel. 02550-14108 Hans de Roo voelt er voor om al op korte termijn tot samenwerking te komen. „In de eerste plaats moet je een beslissing nemen over de datum waarop de samen werking ingaat. Volledige versmelting van de twee gezelschappen kan alleen maar geleidelijk aan tot stand komen. Voor het seizoen 1977-’78 kunnen we al weinig meer verwerkelijken. Voor de Operastichting staat dat seizoen al vast. Voor 1978-’79 is al een flink aantal dingen gepland. Wij moeten lang vooruit plan nen, omdat wij moeten werken met diver se symfonieorkesten, solisten, regisseurs, dirigenten, die lang vooruit gecontrac teerd moeten worden.” „Als de samenwerking dus in 1977 start, is er in dat seizoen voor het publiek niet veel van merkbaar. De voorbereidingen voltrekken zich achter de schermen. Maar in 1978-’79 kan er al een aantal dingen gebeuren, zoals het brengen van een aan tal NOS-voorstellingen, die daar geschikt voor zijn in het oosten en noorden.” Heel komisch is Nola als zij een aanko mend balletmeisje als vrolijke parodie laat zien en een lichte neiging tot macabe re humor toont zij heel kortstondig in „Nola’s afstotelijke mime”, een nummer met enkele kleine expressies. Obligaat is in deze kunstvorm een Pièrrotverhaal. Nola waagt het toch, maar ik mis er de diepe melancholie die zo’n Pièrrot bij het mislukken van zijn liefdesaanzoek moet overvallen. Veel beter werk maakt zij van een componist en een krachtpatser. Ook al weer onderwerpen die de uitbeeldingen voorspelbaar maken, maar ze zijn in elk geval goed afgewerkt, met hier en daar tóch een onverwachte kwinkslag. KO VAN LEEUWEN. „Dat betekent zowel een omschakeling Precies honderddertig jaar geleden, ook op 19 november, werd het Allegro op een „Het is ook niet te verwachten dat het er komt. Het westen en het oosten hebben eigen operahuizen. Logisch dus dat het oosten het voornaamste, volledig geoutil leerde steunpunt wordt, waar het hele jaar door aan opera wordt gewerkt. In het zuiden kan dat niet. Hooguit kunnen we het laatste deel van een produktie in het zuiden voorbereiden. Je kunt niet van het Brabants of Limburgs Orkest verwachten dat ze steeds naar Amsterdam of Den Haag reizen.” Caecilia-concert te Amsterdam voor het eerst uitgevoerd. Nu, na zo vele jaren, bleek het werk uitnemende muziek te bevatten, voortreffelijk van structuur en bijzonder aantrekkelijk door de intieme, vaak lyrische schoonheid der geïnspireer de melodieën. Otakar Trhlik dirigeerde en de zestien strijkers van het orkest musiceerden al even geïnspireerd met grote zorg voor een bezielde, schone klank van verwante instrumentale timbres. Simone Signoret schrijft over de politie ke initiatieven die zij met haar man heeft genomen, zoals het ondertekenen van het appel van Stockholm, het manifest tegen de oorlog in Algerije, het verzoek om gratie voor het echtpaar Rosenberg. Over hun betrekkingen met de Franse commu nistische partij zegt ze: „We zijn verloofd, maar trouwen niet.” opera voorzien „Een groot voordeel is dat ook uitwisse ling tot de grote mogelijkheden behoort. Voorstellingen uit het oosten speelt Forum in het westen en wij komen met sommige produkties naar het oosten en noorden van het land. Dat was tot nog toe niet mogelijk.” Voor de uitvoering van het tweede ■werk, de Ritmische Studies van de Hon gaarse Nederlander Geza Frid waren (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Forum blijft ook na augustus 1977. Dat kan bijna niet anders nu onze cultuurminister positief blijkt te staan tegenover het interimrapport, waarin een landelijke werkgroep een fusie van Forum met de Nederlandse Operastichting adviseert. En ais Forum onverhoopt toch moet verdwijnen, dan zal Hans de Roo, directeur van de Neder landse Operastichting in Amsterdam, alles doen om „degene die een liquidatie- besluit neemt” van zijn onzalige gedach te af te brengen. (Van onze correspondent) PARIJS. De urn met de as van de beroemde Franse filmspeler Jean Gabin werd vrijdag ter hoogte van Bront in zee gezet. De ceremonie speelde zich met militaire eer af. Een admiraal, de minister van marine en de president van de republiek hadden ervoor gezorgd dat de plechtigheid zou geschieden vanaf een oorlogsbodem. PARIJS. De Franse filmactrice Simone Signoret heeft een boek met her inneringen gepubliceerd dat zij „La nos talgie n’est plus ce qu’elle etait” noemt, dat vertelt over een rijk en bewogen leven en dat schrijverstalent verraadt. Signoret heeft het over politiek en engagement van uiteenlopende aard, haar vrienden, de film en echtgenoot, zanger-acteur Yves Montand, aan wie ze passages van een bepaald soort tederheid en bewondering wijdt. „Ik ben er trots op de vrouw van deze man te zijn”, schrijft zij. AMSTERDAM. De Nederlandse Operastichting zal opnieuw een aantal voorstellingen geven van Donizetti’s ope ra Don Pasquale, die voor het Holland Festival 1973 geënsceneerd werd door Frans Boerlage en Jelle Rispens en een herhaling kreeg in het winterseizoen 1973-1974. Het concert werd begonnen met de ver tolking van het Allegro voor vier strijk kwartetten, een gaaf, fraai werk van Johannes Bernardus van Bree, een van de begaafdste Nederlandse componisten uit de eerste helft van de negentiende eeuw. plechtigheid voor het familie-album. Waarbij men altijd dient te rekenen met de door de grote geïllustreerde bladen te charteren helikopters met fotografen en hun telelenzen. Een begrafenis in volle zee komt in de historie van de Franse marine nauwelijks meer voor sinds de lijken in koelkamers kunnen worden bewaard. Een lugubere begrafenis deed zich voor toen men in 1946 admiraal Dumeunil aan de golven De bezetting is geheel gewijzigd. De bas Lieuwe Visser debuteert in de titelrol. De solistenbezetting vermeldt verder de namen van de Tsjechische sopraan Jana Jonasova en de jonge Amerikanen David Kübler, William Parker en Ivan Thomas. De regisseur Frans Boerlage, tegenwoor dig als lector verbonden aan de universi- teit van Zuid-Californië in Los Angeles, is weer uitgenodigd om de instudering op zich te nemen. De muzikale verantwoor delijkheid draagt de Tsjechisch- Amerikaanse dirigent Franz Allers. Er worden voorstellingen gegeven in Sche- veningen, Rotterdam en Amsterdam. fotograaf, die een kiekje zal maken van de „De enige verandering voor het zuiden van het land is-dat er wat meer voorstel lingen gespeeld kunnen worden. Wij heb ben de indruk dat er behoefte bestaat aan een operavoorziening. Ik verwacht dat het zuiden meer gaat afnemen dan nu het geval kan zijn.” Het plan, dat in het interimrapport is uitgewerkt, richt zich op het binnen rede lijke termijn bereikbare. Helemaal ideaal is het niet. Dat geeft Hans de Roo volmon dig toe: „Je hoort vaak de kreet dat Neder land geen operaland is. Ik zeg: dat is niet waar. Wij zien het aan de publieke belang stelling. Wij draaien goed. Je zou in vol doende mate opera moeten aanbieden om vast te stellen dat Nederland een opera land is. Dat is nooit gebeurd.” „Met hetzelfde recht zou je kunnen zeg gen: Nederland is geen muziekland. Maar Nederland heeft vele voortreffelijke orkesten. De orekstsituatie steekt toren hoog boven die in verschillende omrin gende landen uit. De ontwikkeling van opera in Nederland, gesteund door lagere en hogere overheden, is ontzettend laat op gang gekomen. Ik denk dat dat oorzaak is van de kreet dat Nederland geen opera land is. In ons land is zeker plaats voor drie volledig geoutilleerde zelfstandige operagezelschappen. En met drie ben ik nog aan de lage kant.” „Forum heeft jarenlang moeten vech ten tegen moeilijkheden. Sommige aan vallen waren volledig onredelijk. Die had den vaak te maken met de wijze van subsidiëring. Maar als vakman heb ik meerdere voorstellingen van Forum gezien van een vertrouwenwekkend niveau. Als we in Nederland willen komen tot een operavoorziening waarvan ieder een die dat wil gebruik kan maken, dan moeten de uitgangspunten gelijkluidend zijn. Wat dat betreft, heeft Forum het altijd moeilijk gehad.” „Ons plan is een duidelijke ingreep in de epera in Nederland. Als het gereali seerd wordt, verwacht ik er grote voorde len van En eerlijk gezegd, kan ik me niet anders voorstellen dan dat de minister dit streven honoreert.” voorstelling als deze is wat triest. Wat Nola Rae aan mimekunst laat zien mag dan niet getuigen van nieuwe ontwikke lingen, haar verrichtingen vormen een uitstekende gelegenheid voor een eerste kennismaking met mime. De verhaaltjes en personages die deze Australische uit beeldt zijn gemakkelijk herkenbaar. Nola Rae gaat rustig tewerk en wijkt niet ver af van de grondprincipes die voor mime gel den. Dat betekent een voorstelling waarin veel spelontwikkelingen voorspelbaar zijn, maar vakwerk blijft het wel. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Degenen, die door dit schrikbeeld nu niet aanwezig waren, hebben in elk geval een concert gemist, waarop in muzikaal opzicht veel te genieten viel. Niettemin kon men de wegblijvers dankbaar zijn, want de half bezette concertzaal had nu een verrassend gunstige akoestische gesteldheid verkregen, ideaal voor een optimale indruk van de gegeven uitvoe ringen. (ADVERTENTIE) IJMUIDEN. Met een programma van mimekunst dat vooral vakmatig soepel in elkaar zit, trad de in Australië geboren mimekunstenares Nola Rae vrijdagavond op in het Witte Tejater. Nola is een vrouw die het vak beheerst. Daar is haar oplei ding ook naar, zij vervolmaakte haar mimekunst bij Marcel Marceau na een gedegen balletopleiding in Engeland aan de Royal Ballet School. Maar Nola heeft ook een erg fijnzinnig talent om haar zwijgende theaterkunst tot leven te wek ken. Dat demonstreerde zij vrijdag moe dig voor tien personen betalend publiek. „Sommige produkties, die in Amster dam worden voorbereid, krijgen meer voorstellingen dan de huidige tien. Als je een stuk in het oosten voorbereidt, krijg je te maken met zo’n dertig voorstellingen. Misschien beïnvloedt dat de mogelijkheid nadelig om bepaalde topsolisten naar hier te krijgen. In de praktijk zouden dan de hoofdrollen dubbel bezet moeten worden.” De Tsjechische gastdirigent Otakar Trhlik meer instrumenten nodig om het karakter van de pittige, inderdaad ritmisch- kemachtige, vaak sprankelende, flitsende en zelfs mysterieus klinkende muziek te accentueren. Het uitstekende resultaat, door de dirigent met het orkest verkregen, werd mede bereikt door een gelukkige aanpassing van de dynamiek. Toen kwam, nog vóór de pauze, de talentrijke Nederlandse pianiste Toos Onderden- wijngaard een overrompelend, ja verbluf fend virtuoze, door machtige stuwingen en ook door sterke kracht gekenmerkte vertolking geven van het eerste Pianocon cert van Serge Prokofief. Te midden van bruisende, stormachtige ontwikkelingen klonk even het Andante als een oase van vrede en rust bij de uitdrukkingsrijke zang van de vleugel en de mild-sonore begeleiding van de dirigent en het orkest, die de eminente soliste eveneens voortref felijk hadden vergezeld op de weg naar hoogtepunten van onstuimigheid. Jean Gabin stak in de Tweede Wereld oorlog naar het kamp van de geallieerden over, waar hij in de marine diende. Hij beschouwde zich graag als zeeman en had gewild dat zijn as boven zee zou worden verstrooid. Admiraal Gelinet heeft ervoor gezorgd dat deze wens zo indrukwekkend moge lijk in vervulling zou gaan. Als oud- oorlogsvriend van Gabin zag hij kans voor de plechtigheid de 1100 ton metende „Lieutenant-Destroyat” zee te laten kie zen. Ook Gabins familie was aan boord. Verder waren bij de plechtigheid slechts de filmacteur Alain Delon en Lino Ventu ra uitgenodigd, benevens de geliefde sce narioschrijver van Gabin. Gilles Gran- gier. Op dezelfde kade waar nu de .as van Gabin aan boord ging, nam de filmspeler een jaar geleden afscheid van zijn zoon Matthias, die zich had ingescheept op het marineschoolschip de „Jeanne d’Arc”. Hoewel het de bedoeling was dat Mat thias de plechtigheid op volle zee zou verrichten stortte de jongen in na de tumultueuze taferelen die zich bij de uit vaartplechtigheid op het Parijse kerkhof „Père Lachaise” hadden afgespeeld. Een enorme meute van sensatiezoekers had zich verzameld om de beroemdheden te zien die zich achter de baar hadden gesch aard. De plechtigheid eindigde in een zeer onprettige chaos en de familie en de vrien den moesten langs zijuitgangen voor de dood door vertrapping worden gered. Aan boord van de „Lieutenant- Destroyat” is er alleen de marine- Amsterdam kan niet het hele „In het stadium waarin we nu zijn gekomen met een rapport op tafel waar de minister positief tegenover staat, lijkt het me bespottelijk om Forum te laten ver dwijnen. Het is geen pakje sigaretten. Een bedrijf dat twintig jaar bestaat, kun je niet wegvagen alsof die twintig jaar nooit hebben bestaan. Als Forum wegvalt met zijn orkest, koor, technische outillage, dan kun je het hele plan voor een operavoor ziening in Nederland wel vergeten. Het is uitgesloten dat wij heel Nederland vanuit Amsterdam van onera kunnen voorzien.” Hans de Roo zat evenals zijn Enschede- se collega Gustav Fulleborn, in de werk groep die de minister adviseert. Hij onder streept de onmisbaarheid van Forum. Hij onderschrijft het fusieadvies. Reden genoeg om hem in zijn kantoor in de Amsterdamse Stadsschouwburg te bezoeken. „Wij vragen geen overbodige luxe. De opera in Nederland is in verhouding tot onze nabuurlanden zeer karig bedeeld. België, kleiner dan Nederland, heeft vier volledig geoutilleerde operahuizen. Tsjecho-Slowakije, een land met 8 a 9 miljoen inwoners, heeft acht operahuizen. Dat is op elke miljoen mensen één opera huis. Wij vragen de minister om twee volledig geoutilleerde operahuizen. Dat is één op elke 6,5 miljoen inwoners.” „In feite gaat het om één nationale ope ravoorziening met een vast steunpunt in Enschede en een wat losser steunpunt in het zuiden van het land. De Nederlandse opera geeft per seizoen rond 170 voorstel lingen van gemiddeld twintig operapro- dukties. Forum geeft er ongeveer 140 van vier a vijf operaprodukties. De Opera stichting geeft honderd voorstellingen in Amsterdam. Er zijn vaste series in Den Haag, Rotterdam en Utrecht, en losse voorstellingen in plaatsen als Nijmegen, Eindhoven, Breda, Groningen. Maar Forum komt met zijn kleinere repertoire in 30 tot 35 verschillende schouwburgen, waarvan er vele onvoldoende geoutilleerd zijn. Dat geheel moet in elkaar geschoven worden.” - Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020- 5 27 91 II Amsterdam-Buitenveldert. \ssumburg 150. tel 020- 42 98 60 Haarlem. Houtplein 8. tel. 023 - 31 59 50. Voor de uitvoering van de vierde Sym fonie van Bohuslav Martinu werden mas saliteit van klank en dynamische ontla dingen karakteristiek. Voor het Allegro vivo was er zelfs sprake van demonische opwinding, welke bezworen werd door de rust van het Largo, waarna het poco Alle gro de uitvoering met een apotheose van maximale geluids-expansie, gehoord de langdurige, geestdriftige bijval van de toe hoorders, buitengewoon imponerend besloot. ÖBMH'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13