Gert Bals weer in selectie Vitesse HELFT VAN TWEEKAMP ZTT EROP Meijer terug bij Amsterdam Fok: flinke sprong op tennisranglijst SPORWH® Winst sectiebestuur was overduidelijk een miljoen gulden aan prijzen KNGV-bestuur geeft toe Kalender KNMV uitgebreid o Keepersprobleem opgelost Okker en Stöve weer bovenaan Tegenkandidaten verloren royaal 15 SPORT NOVEMBER 19 76 •ZATERDAG 2 0 t Opmerkelijk Kansen geven Veranderingen Verrassing Gemser bleef i Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven De wereldberoemde serviezen van WEDGWOOD en het zwaar verzil verde CHRISTOFLE bestek zijn een hartewens van allen, die van een feestelijk gedekte tafel hou den. U kunt een uit 88 delen bestaande samenstelling winnen van het fraaie WEDGWOOD ovenvaste ser vies Arctic en de 87 delen bestek in cassette van het eigentijdse model Concorde van CHRISTO FLE. Een geschenk van importeur N. F. VAN GELDER B V. te Amsterdam, met een totale waarde van 4.992,85. JOS VALENTIJN: HET VALT NIET MEE (Van onze sportredactie) Victor Kortsnoi nam voorsprong van 3-1 (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Marianne Heet en: niet opgesteld. I i l in van HILVERSUM Tom Okker en Betty Stöve voeren de nationale tennisrangiysten aan, die de commissie speltechniek van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) voor dit jaar heeft samengesteld. By de heren wordt Okker gevolgd door Nederlands titelhouder Lonk Sanders en Fred Hemmes. Wouter Fok steeg ten opzichte van 1975 van de achtste naar de vierde plaats. Dames: 1. Betty Stöve (1), 2. Elly Vessies (2), 3. Tine Zwaan (4), 4. Nora Lauteslager (6), 5. Marijke Schaar (3), 6. Astrid Suurbeek 7. Judith Salome (7), 8. Anneloes Schothorst (9), 9. Trudy Walhof 10. Ada de Laive (5). voordat Beukhof weer ingezet kan wor den. Hoe hoog het vergoedingsbedrag is dat FC Amsterdam voor Meijer moet betalen is niet bekend gemaakt. Wel heeft Amsterdam een optie op Meijer. gevraagd om me volledig te gaan inzet ten voor de sprinters heb ik die job met beide handen aangegrepen”. Jos Valentijn: „Ik was moreel verplicht om door te gaan”. aarzelen doen als blijft. i i r l In een knus woninkje in een schilder achtig straatje in Grouw, dat hij sinds enkele maanden bewoont met Haitske Pijlman, de nationale recordhoudster op eveneens de 500 en 1000 meter, legt Jos Valentijn uit: „Er was na afloop van het vorig seizoen totaal geen motivatie meer. Als er weer geen sprintploeg was geko men had ik me wel twee keer moeten bedenken om door te gaan. Ik bedankte ervoor om weer voor het vermaak van de allrounders te moeten dienen, want zo voelde ik het wel. De sprinters wer den met een allrounder op een kamer gezet zodat hert tussen de allrounders beter klikte. Ik kreeg de indruk dat we als Vijfde wiel aan de wagen mee moch ten, hoewel ik zeker niet wil beweren dat Pfrommer ons verwaarloosde”. De ranglijsten zien er als volgt uit (tussen haakjes de plaatsingen op de ranglijst van vorig jaar): Heren: 1. Tom Okker '(1), 2. Louk Sanders (2), 3. Fred Hemmes (3), 4. Wouter Fok (8), 5. Marian Laudin (5), 6. Martin Koek 7. Jan Hordijk (4), 8. Rolf Thung (6), 9. Guido Hornman 10. Hans Adama van Scheltema „Er is een duidelijke verandering ge komen in het trainingsprogramma. Alles wordt nu geheel afgestemd op de sprint. We besteden minder tijd aan de training dan de allrounders, maar zijn wel inten siever bezig. We doen veel en gerichte krachttraining. Hiervoor maken we ge bruik van een nieuw apparaat van het Hij heeft dit onder meer te danken aan twee toernooi-overwinningen tijdens het wintercircuit, winstpartijen tegen de buitenlanders Sturdza, Christensen, Nunna en Neely en het bereiken van de halve finales tijdens de strijd om het Nederlands kam pioenschap. De tweede Nederlandse tennisprof (naast Tom Okker), Rolf Thung, moet tevreden zijn met de achtste plaats op de ranglijst. In 1975 stond hij zesde. Bij de dames zijn er weinig opvallende verschuivingen. Betty Stöve leidt voor Elly Vessies en Tine Zwaan, die een plaatsje opschoof. Nora Lauteslager steeg van de zesde naar de vierde plaats. Vijf en dertig clubs uit het betaalde voetbal hadden de stemmen (vier voor een eredivisieclub en drie voor een club uit de eerste divisie) in speciale couverts uitgebracht. Van twee clubs (uit de ere divisie) waren geen reacties binnengeko men. Eén eredivisieclub stemde blanco. In totaal werden 117 stemmen geregi streerd. Helga Hradecka plaatste zich voor het hoofdtoernooi van het in Enschede begonnen tweede tennistoernooi van het wintercircuit van de KNLTB. Inge Korsten werd met 6-4, 6-3 door de Tsjechische verslagen. Gorter verloor bij de heren van Komman: 6-2, 6-3.- Voetbaltrainer Wijngaard van le klasser bij de zaterdagamateurs ,,De Zwervers”, is na onenigheid met enkele van zijn spelers ont slagen. Hij coacht zijn elftal nog wel in het bekertreffen tegen eerste divisieclub MVV uit Maastricht. Het niveau dat zich bij Jos Valentijn in het prille stadium van het seizoen reeds openbaarde, kwam voor Henk Gemser allerminst als een grote verras sing: „Die 39,4 en 1.20 kwamen voort uit een testcase en beloven inderdaad wel veel. Maan- niet iedereen is al zover, dat zou ook te mooi zijn. Bleeker moet bijvoorbeeld eerst veel ijs in de benen hebben en Uilkema 'Ontwikkelt zicih in die schaduw van Valenitijn”. Valentijn: „Ik wil me niet aan die tijden ophangen. Over vorm kun je nog niet praten, want dan moet het helemaal feilloos gaan. Maar anders begon ik steeds met 42 seconden en nu rijd ik rond de 40, en dat geeft uiteraard meer perspectief voor de rest van het seizoen”. „Daarom ben ik er bij voorbaat op tegen als Hans van Helden weer wordt aangewezen voor de wereldkampioen schappen. Hij zal beslist niet eerste wor den. hooguit vijfde en om daarvoor weer een jongere aan de kant te houden, vind ik niet juist. Er mogen dit jaar best een paar falen. Dat is helemaal niet erg, maar we zullen toch met die jongens moeten doorgaan. Doch daarentegen moet de sprintploeg een eigen gezicht krijgen en niet meer in de schaduw van de allrounders leven- De animo bij jonge schaatsers om zich te gaan specialiseren, is zonder meer groeiende. Het is gewoon spectaculairder dan het allroundwerk, maar het biedt de jongeren ook meer kansen. Ga maar na. de eerste drie a vier jaar staan de plaatsen in de allround ploeg vast. Daar komt normaal gesproken niemand meer tussen”. ARNHEM (ANP). Op de wedstrijd- kalender van de Koninklijke Nederland se Motorrijders Vereniging (KNMV), staan voor het seizoen 1977 152 wedstrij den op het programma. Dit zijn er vier meer dan in het afgelopen seizoen. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Gert Bals zal de ko mende weken de eerste divisieclub Vi tesse versterken. De 40-jarige doelman, die drie seizoenen geleden afscheid nam van het betaalde voetbal, helpt daarmee de Arnhemmers uit het keeperspro bleem. Toen de KNSB toch geld vrijmaakte voor een afzonderlijke kernploeg voor sprinters (overigens met steun van Pfrommer. die voor de conditietraining een geringe honorering accepteerde), be tekende dat niet alleen een verlenging van Jos Valentyns carrière. Ook Henk Gemser, aangetrokken als coach, bleef zodoende voor de schaatssport behouden. AMSTERDAM. - Ajax zal Geert Meijer tot het einde van dit seizoen uitlenen aan FC Amsterdam. Het huurcontract dat beide verenigingen hebben afgesloten gaat in op 1 de cember. Zondag 28 november spelen Ajax en Amsterdam nog een compe titiewedstrijd tegen elkaar en dat vormt de reden dat Ajax Meijer niet onmiddellijk aan zijn oude vereniging wil afstaan. CIOS in Heerenveen. Rugklachten heb ik niet meer, zodat ik alle oefeningen volledig kan doen”. Tooh kunnen er volgens Jos Valentijn deze winter niet ineens wonderen wor den verwacht van de sprintselectie, die momenteel verder bestaat uit de Friezen Bert de Jong, Henk Hospes, Sies Uilke ma en Eppie Bleeker en de Groninger Berend Oasemier. „Onervarenheid zal voor die meesten voorlopig een probleem vormen. Daarom vind ik het zo jammer dat jongens als Uilkema en Hospes niet eerder naar grote toernooien zijn uitge zonden. Er werd steeds .de voorkeur gegeven aan allrounders, zoals Harm Kuipers twee jaar geleden nog. Je weet dat zo iemand toch nooit wereldkampi oen-sprint kan worden, en daarom was het veel verstandiger geweest jonge toe komstige sprinters alvast ervaring te la ten opdoen”. „Vanzelfsprekend ging de meeste aan dacht uit naar de allrounders, want wij hadden nu eenmaal geen kampioenen in ons midden- Dat maakte het ook zo moeilijk een aparte selectie voor sprin ters af te dwingen. Toen die er dit voorjaar toch kwam, was ik natuurlijk moreel verplicht door te gaan, maar ik moet bekennen dat ik me erg heb moe ten aanpassen aan deze groep. Het zijn verder allemaal jonge jongens, je hebt ineens met een heel maken. Eigenlijk valt het nu nog niet mee, maar los hiervan, de nieuwe aan pak op zich, daar sta ik volledig achter”. Aan het einde van het seizoen zullen Ajax en FC Amsterdam over een eventuele transfer van Meijer gaan praten. Meijer werd twee seizoenen geleden door Hans Kraay voor ruim zes ton van Amsterdam gekocht. Maar zowel ^nder Kraay. Michels als Ivic h,eeft Meijer zich nooit kunnen ontpoppen als een kracht van beteke nis. Ook dit seizoen is de vleugelspits niet meer dan een zeer dure reserve bij Ajax geweest. LEEUWARDEN. Ook in de vierde partij van de match KortsnoiTimman heeft Kortsnoi toegeslagen. Daardoor is de stand nu 3-1 in het nadeel van Timman geworden, terwijl de helft van de acht partijen tellende ontmoeting ge speeld is. In de vierde partij had Kortsnoi wit en evenals in de tweede ronde opende hij met c2-c4, zijn geliefkoosde variant Dit keer zette Timman anders voort: kennelijk bang voor een voorbereide va riant want in de tweede partij was hij goed uit de opening gekomen. Al na vier zetten was er grote spanning gekomen door een zwart paard dat midden op het bord was beland. Vacature Zwikstra: 84 stemmen voor Zwikstra, 33 stemmen voor tegenkandi daat Timman., Vacature Kernkamp: 86 stemmen voor Kernkamp, 31 stemmen voor tegenkandidaat Hoppenbrouwer., Vacature Zon: 88 stemmen voor Zon, 29 stemmen voor tegenkandidaat Van Zan ten. GRONINGEN Hoe dikwijls nog zal Jos Valentijn eraan herinnerd worden? De Nederlandse recordhouder op de bei de sprintafstanden lijkt het meest raad- selachtige en tragische moment in zijn schaatscarrière zelf grotendeels uit zijn gedachten te hebben verdreven. Hij wil er niet te veel meer bij stilstaan, het geen met een onverschillige gelaatsuit drukking duidelijk wordt gemaakt- „Ach, soms komt het nog wel eens boven”, laat Valentijn even weten zon der een spoor van zelfbeklag. Gert Bals springt bij, omdat afgelopen zondag doelman Dick Beukhof in de streekderby tegen Wageningen ernstig geblesseerd raakte. Hij brak bij een onschuldige botsing met Bish het neus been en liep tevens een hersenschudding op. Het zal zeker nog vier weken duren jaar heb ik voor de de conditietraining een gegeven moment vicieuze cirkel. Ik had nooit de kans om de begeleiding op het ijs voort te zetten en te voltooien en dat was op den duur toch wel onbevredi gend. Ik wilde daarom op die manier 'niet verder gaan, maar toen ik werd DEN HAAG. De uitslag van de stemming voor de drie plaatsen in het sectiebestuur betaald voetbal KNVB waarover nogal wat te doen is geweest, heeft aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. Gemser: ..Zeven heren all roun ders verzorgd en op raakte ik in een Zoals gewoonlijk trok Timman het initiatief al in een vroeg stadium naar zich toe, maar voor dit initiate! moest hij wel een stuk in de strjd gooien. Vangt de verdedigende partij zo’n stuk- offer niet volledig correct op dan ont staan er boeiende en soms historische partijen. Maar Kortsnoi consumeerde het aangeboden offer, dacht lang na in het middenspel en hoefde het eindspel niet te spelen omdat Timman met nog steeds een sbuk achter, maar nu zonder enige compensatie, opgaf. Toch was er voor het publiek veel te genieten en mee te analyseren in de riskante zwarte spelopbouw. Zelfs nog vier zetten voor het einde had Kortsnoi abrupt mat kunnen gaan als hij niet de juiste zet zou vinden. Voor Kortsnoi was het echter een kinderachtige taak want na elke zet blikte hij Timman in de ogen met opgetrokken wenkbrauwen. Na 35 zetten had de Nederlandse kampioen er genoeg van. Mistroostig kwam hij bij een kort stondige nabeschouwing tot de conclusie dat deze nederlaag aan zijn incorrecte aanvalsspel te wijten was, want hij had op de zevende zet in rustig vaarwater terecht kunnen komen met gelijke kan sen. Voorlopig zal volgens plan de komen- de wedstrijden reserve doelman Ben Nij'huis het doel van de Arnhemmers verdedigen en houdt Vitesse Gert Bals, die nog steeds lid is van deze vereniging, achter de hand- Vrijdagavond werd Bals tijdens de training onder handen geno men dooi- trainer Henk Wullems. Bals toonde rich niet ontevreden. „Eerlijk gezegd viel de training me mee. Ik heb nog een goede conditie omdat ik nog veel aan sport doe.” De Velpenaar beoe fent nog badminton en tennis en is bovendien actief bij het minivoetbal. Maar anderen zullen hem waarschijn lijk nog wel vaak de stommiteit verwij ten die hem in maart van dit jaar, toen het vorige schaatsseizoen ten einde liep, de wereldtitel kostte. Op het moment dat hij op de nieuwe Westberlijnse kunst ijsbaan het kampioenschap voor het oprapen had wierp Valentijn zich im mers zelf uit de strijd door met alleen de slotafstand nog voor de boeg drie valse starts te veroorzaken. Inmiddels is het hem wel gelukt de aandacht te verplaatsen naar enkele voor de tijd van het jaar opmerkelijke prestaties gedurende de aanloop naar weer een nieuwe schaiatswinter. waarvoor zoals gebruikelijk het startsein .wordt gegeven met de strijd om de IJsseloup. De schaatsouvertuire (vandaag in De venter). die altijd het karakter heeft van een reunie na de zomerpauze, is officieel weer een krachtmeting tussen de negen gewesten, maar de direct betrok kenen hebben de meeste belangstelling voor de individuele verrichtingen want daar zal het de komende maanden ten slotte ook allemaal om draaien. Jos Valentijn, deel uitmakend van de sterk favoriete Friese ploeg, en Jan Bazen, kunnen de 500 meter erg aantrekkelijk maken gezien hun recente tijden. Valen tijn maakte indruk met 39,4, de terugge treden Bazen zorgde ’t afgelopen week eind? yoor een sensatie door in Den Haag de stopwatches 39,2 te laten regi streren, de snelste tijd ooit door een Nederlander op Nederlands ijs gemaakt. Het heeft trouwens niet veel gescheeld of Jos Valentijn had dit jaar verstek laten gaan, want het hing hem danig de keel uit om als gespecialiseerd sprinter steeds in de pas te moeten lopen met de allrounders. In het verleden heeft hij meermalen de noodzaak, van een aparte sprintselectie aan de orde gesteld, maar met name Leen Pfrommer zag hiervan het belang niet zo in. De bondscoach wees daarbij op het ontbreken van vol doende talent en een gebrek aan ambitie bij de wat ouderen, een enkeling zoals Valentijn uitgezonderd, en achtte een extra investering daarom niet zinvol. De winst voor de drie zittende leden Zwikstra, Kernkamp, Zon (over welk resultaat wij gisteren in een deel van deze editie reeds berichtten) was over tuigend zoals men uit het volgende overzicht kan af lezen: DEN HAAG (ANP). De Nederland se kampioene Marianne Heeren zal bij de turninterland Nobrwegen-Nederland van zaterdag 27 november in Moss aan de kant zitten. Het bestuur van de KNGV heeft gehoor gegeven aan de eis van de op Papendal verblijvende top- turnsters, dat alleen meisjes van het turninternaat voor internationale wed strijden in aanmerking dienen te komen. Marianne Heeren zal overigens op bondskosten de trip meemaken, maar niet in actie komen. Gemser: „Ik heb regelmatig contact met Jan Bazen en als hij zo blijft rijden, kan hij erop rekenen dat ik voor de interland tegen Noorwegen (over een maand in .Eindhoven) bij hem langs kom. Ook hoop ik hem bij de Neder landse kampioenschappen aan de start te zien. Hoe meer snelle mannen, hoe be ter. Welke problemen er na een eventu ele selectie van Bazen om de hoek komen kijken, is van secundair belang”. Zeer spectaculair werd Valentijn dit weekeinde overtroffen door Jan Bazen en dat terwijl deze het schaatsen minder intensief is gaan beoefenen. Bazen wilde niet meer in aanmerking komen voor de kernploeg en heeft tevens te kennen gegeven van buitenlandse trips af te zien, omdat zijn werkkring de voorkeur heeft gekregen. Gemser zal echter niet toch een beroep op hem te de vorm van Bazen zo goed Zowel Connors als Fibak plaatsten zich voor de .halve finales van het internationale tennistoernooi in Londen. Fibak verlsoeg Nas- tase (7-6, 6-7, 6-4) Connors won van landge noot Smith: 6-3, 7-5. De enige Nederlander in het internationale concours hippique van Toronto, Henk Nooren, eindigde op een gedeelde tweede plaats in het puissance-springconcours safnen met de Belgische amazone Van Paesschen. Peter de Groot is weer terug in de landelijke technische commissie van de schaatsers. Eensgezins werd de Noordhollan- der met Smit (Zuid-Holland) en Assendorp (Brabant-Limburg) door de kiesmannen van de gewesten in de LTC gekozen. De Belgen Sercu-Vandenhaute leiden in de wielerzesdaagse van Gent. Het Nederlandse koppel Schuiten-Duyndam bezet de’ laatste plaats met 15 ronden achterstand. Argentinië is zegt voorz. Havelange van de FIFA, verder met zijn voorbereidingen voor het WK voetballen, dat volgend jaar daar zal worden gehouden, dan West-Duitsland vier jaar geleden. Raul Ramirez Is winnaar geworden van het met bijna 406.000 gulden gedoteerde Grand-Prix tennisklassement in Londen. De van fraude beschuldigde Nederlandse kampioen Kurt Lich gaat de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie verlaten. Dat is het resultaat van besprekingen tussen een door het hoofdbestuur ingestelde -commissie onder leiding van mr. E. G; IJspeert en de Schutter uit Assen. andere sfeer te

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15