Hij is een bewogen man door Theo Klein TERLOUW EN ANDRIESSEN: M Witte boorden Enthousiast „CDA zal over twee jaar scheuren” V- iW St een kamp bewees land politiek een slechte dienst” I X IM Dick de Zeeuw ging niet met Resoluut ten onder maakten, Frans Andriessen Jan Terlouw fc. JfcfW It I n D „Voorlopig hou ik me een paar maan den buiten de politiek. Misschien wel tot na de verkiezingen. Ik wil eerst weer wat afstand nemen van het geheel, voor ik een beslissing neem bij welke partij ik me aan zal sluiten”, aldus de man die jarenlang vergeefs probeerde om de vorming van een kleurloos CDA te voorkomen; die zijn voorzitterschap van de KVP opgaf toen in de lente van 1975 bleek dat hij te weinig steun kreeg voor zijn plan om de KVP om te vormen tot een open volkspartij. Een come-back met zijn progressieve beleid als inzet mislukte. Op het partijcongres leed De Zeeuw en met hem zijn plannen een fikse nederlaag. Voor hem en enige getrouwen aanleiding om op te stappen. Terwijl ex-partijgenoten als Steen kamp, Andriessen, Van Agt, Lubbers, Westerterp en Van der Stee zich in CDA- verband laven in het succes, is er voor Dick de Zeeuw bij deze verkiezingsstrijd slechts een rol als aandachtig toeschou wer weggelegd. Na zijn uittreden uit de KVP raakten De Zeeuw en zijn getrouwen er steeds meer van overtuigd dat het CDA geen blijvend machtsblok is. Dat het geen echte derde Dat zou de glorieuze wederopstanding van Resoluut moeten worden; van de groep waarin humanisten, progressieve christenen, vrijzinnig democraten, enzo voorts, elkaar kunnen vinden. De politi cus in Dick de Zeeuw is niet samen mèt zijn Resoluut afgebrand. Integendeel, hij zit vol plannen, slechts zijn taktiek is tijdelijk gewijzigd. De Zeeuw: „We heb- „Persoonlijk ben ik het met Dick de Zeeuw op vrijwel geen enkel punt oneens geweest. Ik had hem wel graag in onze partij willen hebben. Wij zijn beiden geen socialisten. Het verschil tussen De Zeeuw en mij is echter dat ik het in de toekomst ook nooit zal wor den, en hij wel.” Resoluut, die zelf manhaftig voorstelde om zijn eigen creatie maar weer om zeep te brengen „Ik heb vanaf het begin gezegd dat het geen enkele zin zou hebben om alleen als splinterpartij door te gaan”, legt hij uit, „het is flauwekul om door te gaan terwijl je ziet dat het niet lukt om een heel nieuwe stroming links van het centrum tot stand te brengen. Om je politieke overtuiging uit te kunnen dragen heb je macht nodig. Als je die niet kunt verwerven is het flauwekul om door te zetten. Het is zinloos om met een paar man in de Kamer te gaan zitten”. Dus kappen ermee. Daarmee zette Dick de Zeeuw, ex-voorzitter van de KVP, oud-Eerste- Kamerlid, zich, althans voorlopig, buitenspel. Dat zijn eerste poging om een nieuwe partij van de grond te krijgen, zo jammer lijk mislukte, wijt Dick de Zeeuw voorna melijk aan de weigering van D’66 om zich op te heffen, teneinde samen met Reso luut op te gaan in een nieuwe organisatie. Hij vertelt: „Na vorig jaar alle mogelijkhe den afgewogen te hebben, kwamen we bij D’66 terecht. Er werden besprekingen gevoerd met Terlouw, Glastra van Loon, Van Mierlo, Brinkhorst Dat lag lekker. We dachten dat we wel samen op zouden kunnen trekken. Er werd ook besloten om samen de verkiezingen in te gaan. Voor ons was een absolute voorwaarde echter dat D’66 zich dan eerst op zou moeten heffen. We zagen niets in een vernieuwd D’66. Dan zouden we niet afkomen van de bestaande reputatie van die partij. Ik ben er van overtuigd dat die de mensen zou afschrikken. Tenslotte is het imago van den we meer vertrouwen in de goede afloop. Later zijn er wel eens momen ten geweest waarop de mensen konden zeggen: die De Zeeuw heeft toch gelijk. Dat De Zeeuw nu tot tweemaal toe zijn doel niet heeft kunnen bereiken, komt volgens mij omdat hij typisch een man van ideeën is. Hij identificeert zich te snel met een idee en dat kan vaak tot overhaaste beslissingen leiden.” denis leren. In ieder geval voelde ik er niets voor om te blijven zitten omdat de stoel zo goed zat. En dat kan je lang niet van iedereen zeggen. Kijk maar eens wat er met de ontwerpresolutie van de Partij van de Arbeid en de PPR gebeurde. Nog helemaal afgezien van de vraag of je er mee instemde of niet. Daar lag een besluit van het partijbestuur. Maar wat doet een aantal PvdA-bewindslieden, gelukkig niet allemaal, die beginnen zich enorm druk te maken, omdat ze hun eigen comfortabele zetels in gevaar zien komen. Ik ben er voor om bewindslieden niet langer dan acht jaar in functie te laten. Dat is lang genoeg. Daarna kunnen zij weer terug op een andere post in de maatschappij”. Zelf weet de gestrande Resoluut-leider nog niet wat hij na een rustperiode van enkele maanden gaat doen. Toetreden tot VVD, CDA of een splinterpartij lijkt uit gesloten. Partij van de Arbeid of PPR ligt voor de hand. Hij besluit: „Ondanks de grote moeilijkheden die links momenteel heeft, geloof ik dat de mensen op den duur toch zullen ontdekken dat daar een groter stuk rechtvaardigheid is. Op het morele front mag Dries van Agt met zijn ethisch reveil misschien indruk maken, voor mij is het nog altijd zo dat daar waar vemieu- wingsgezindheid ophoudt het ethisch reveil start”. VOLGENS FRANS ANDRIES SEN, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft de hele gang van zaken rond de totstandkoming van het CDA, aangetoond dat Dick de Zeeuw vorig jaar te vroeg tot zijn besluit is gekomen om uit de KVP te stappen. Andriessen: „Het probleem was destijds dat De Zeeuw de vorming van het CDA niet meer zag zitten en een initiatief van de KVP wilde om dat samengaan te bewerkstelligen. Wij vonden dat strijdig met hetgeen we hadden afgesproken. Bovendien had- FRACTIEVOORklTTER Jan Ter louw (D'66) heeft de afgelopen maan den vaak met Dick de Zeeuw gespro ken over het mogelijke samengaan van zijn partij met Resoluut. Hij zegt over de ex-KVP-voorzitter: „Ik heb hem leren kennen als een eerlijke, bewogen man, die oprecht probeert het goede te doen. Dat hij nu tweemaal binnen anderhalf jaar zijn doel niet heeft bereikt, kan volgens mij niet toege schreven worden aan een gebrek aan flexibiliteit. Binnen de KVP had hij gewoon te weinig aanhangers en bij de besprekingen met ons bleek dat er bin nen Resoluut heel wat politiek- strategische tegenstellingen beston den. Het ging hier eigenlijk om een groep mensen die sociaal-democraat willen worden maar niet in de Partij van de Arbeid treden omdat ze de links-radicale vleugel in die partij vre zen. Dat geldt zeker voor Dick de Zeeuw”. ben zaterdag afgesproken dat we onze politieke ideeën nu binnen bestaande par tijen uit zullen gaan dragen. Verder zijn er geen afspraken gemaakt. Iedereen is vrij om de partij te kiezen die hij wil”. Als dan het uur der verlossing slaat, zullen zij dan op de puinhopen van het CDA een nieuw alternatief bouwen, maar dan wel volgens De Zeeuw een levensvatbaar. Intussen is het CDA een feit, spreken voorspellers van spectaculaire winsten en droomt Van Agt c.s. al over een overheer sende positie in het volgende kabinet. Was het niet voorbarig van de toenmalige KVP-voorzitter om te stellen dat een CDA met KVP, AR en een complete CHU, inclusief de rechtervleugel, niet aan zou slaan bij met name de jonge Nederlan ders? De Zeeuw: „Nee, ik geloof nog altijd dat dit CDA geen lang leven beschoren zal zijn. De prognoses zijn nu zeer gunstig. Het CDA heeft de wind mee, maar de werkelijke verkiezingsstrijd moet nog beginnen. Daarin zal het CDA al terrein prijs moeten geven, omdat dan de wankel moedigheid van deze combinatie zal blij ken. Het is niet mogelijk om zo sterk verschillende figuren als Lubbers en Beemink, Kruisinga en Aantjes onder te brengen in een partij met een christelijke noemer. In de politiek moet niet het geloof van iemand, maar zijn politieke overtui ging maatgevend zijn”. grote partij wordt die vele Nederlanders blijvend aan zal spreken. „Was dat wel het geval geweest; had het CDA zich onder Aantjes tot een gematigd vooruitstreven de partij kunnen ontwikkelen, dan zou voor ons de vorming van een nieuwe par tij niet nodig zijn geweest. Ik geloof dat in dat geval de drie grote partijen alle klein tjes zouden vermorzelen. Maar juist omdat het niet zo gelopen is, omdat het CDA geen echt hecht politiek blok is geworden en ook niet worden zal, zag ik mogelijkheden voor een nieuwe partij. Het is jammer dat het nu nog niet gelukt is, omdat de besprekingen met D’66 zijn stukgelopen, maar ik ben er zeker van dat er na de scheuring in het CDA een plat form zal ontstaan waarop wij wellicht met het linkerdeel van het CDA de gematigd progressieven uit andere partijen aan kunnen trekken”. landbouwkundig onderzoek, blijft hij bij zijn oude standpunt dat alleen een CDA zonder de ultra’s kans op een langdurig bestaan zou hebben. De Zeeuw: „Toen ik nog voorzitter van de KVP was, fungeerde Steenkamp al als leider van de contac- traad van het CDA. We hebben in die tijd samen veel gesproken over de toekomsti ge mogelijkheden. En, dat moet maar eens duidelijk gezegd worden, we waren het er beiden over eens, dat succes slechts moge lijk was wanneer Beemink (waarmee de rechtse vleugel van de CHU wordt bedoeld, red.) af zou haken. Alleen een CDA zonder verre uitersten zou het op den duur halen. De linkervleugel was al opgestapt (PPR) en er was geen twijfel over mogelijk dat rechts moest volgen. Nu wordt daar niet meer over gesproken. Steenkamp heeft met veel duwen, vlemen en persen de groepen bijeen gekregen. Maar ik noem dat geen verdienste. Hij heeft te veel bij elkaar gebracht, wat niet bij elkaar hoort. Daarmee heeft hij de Nederlandse politiek een slechte dienst bewezen”. Maar wanneer ik nu overzie wat we bereikt hebben, dan kan ik vaststellen dat we toch alle afspraken die we indertijd maakten, gerealiseerd hebben.” „Hoewel ik het met de politieke benadering van Dick de Zeeuw niet eens ben, heb ik toch wel respect voor de mens De Zeeuw. Het is een bewogen man, die volgens mij binnen het CDA toch zijn plaats zou kunnen vinden. „Het kan niet anders dan dat een CDA met zo’n sterk uiteenlopende linker- en rechtervleugel een kleurloze politiek met een confessioneel sausje gaat voeren, omdat er wel steeds compromissen tussen de uitersten moeten komen. Maar dat kan niet lang doorgaan. Ik verwacht dat het CDA bij de volgende verkiezingen nog wel een kleine winst over zal houden. Lang niet zoveel als nu voorspeld wordt, want voor 25 mei zal een aantal kiezers die nu naar de confessionelen neigen al in zien hoe onaantrekkelijk de nieuwe com binatie is. En bovendien zal Van Agt het in de verkiezingsstrijd, die vooral op sociaal- economisch terrein (werkloosheid) gestre den zal worden, af moeten leggen tegen een expert als Den Uyl. Maar dan na de verkiezingen zullen er beslissingen geno men moeten worden. Dan zal duidelijk worden dat de spanbreedte van links naar rechts in dit CDA te groot is. Ik verwacht dat het CDA het twee jaar uit zal houden, dan volgt onherroepelijk een scheuring”. „Ik zeg altijd: D’66 is alleen aangeslagen bij de Centrale voor Hoger Personeel, met andere woorden bij de witte- boordendragers. Om enige kans op succes te hebben moesten we daar vanaf. Op 22 oktober legden we D’66 daarom een brief voor met de punten die wij verwezenlijkt wilden zien. Punt één was: D’66 en Reso luut moeten zich opheffen om in een nieu we partij op te kunnen gaan. Daar wilde D’66 niet aan, en toen was het voor ons afgelopen. Zo simpel was het. Ik begrijp dan ook niet dat D’66 zo verontwaardigd moest reageren toen bekend werd dat de samenwerking werd verbroken. Ik vind Dick de Zeeuw praat met een enthou siasme als was hij niet net op een dood spoor gezet. Op zijn kale bureau op het ministerie van Landbouw en Visserij, waar hij werkt als algemeen directeur Temidden van het politieke geweld aan het begin van de verkiezingsstrijd, viel een klein overlijdensbericht in het afgelopen weekend nauwelijks op. Toch kwam er met de mededeling dat de politieke beweging Resoluut van ons heen was gegaan een abrupt einde aan een mooie droom van ongeveer zevenhonderd Nederlan ders. Een snel einde, want Resoluut is de wieg nooit ontgroeid. Ruim een jaar was de nieuwkomer pas toen zestig sympathisanten zaterdag besloten er mee te kappen. Slechts vier van de aanwezigen waren nog niet zo ver,“zij stemden tegen opheffing, vóór doorgaan. Op naar het eerste tiental. Onder die enthousiastelingen behoorde niet dr. ir. Dick de Zeeuw, geestelijk vader van D’66 altijd gebleven als van een partij die zich voornamelijk richtte op staatsrechte lijke veranderingen. Er was geen sociaal- economisch geworteld zijn in de samenle ving, de partij was slechts gericht op het doen ontploffen van andere partijen. D’66 heeft een prima programma en in Jan' Terlouw een uitstekend leider, maar dat is niet voldoende voor electoraal en maat schappelijk succes. Een partij kan pas echt een succes worden, wanneer zij wor telt in de bevolking en dat is bij D’66 niet gebeurd”. „We hadden daarmee misschien tien tot twaalf zetels in de Kamer kunnen halen. Maar D’66 heeft nog steeds geen affiniteit met de massa. Het lijkt alsof ze alleen nog één keer willen bewijzen dat ze niet zo’n slechte partij hadden hoeven te zijn. Ik wens D’66 bij de komende verkiezingen alle succes toe, maar ik verwacht niet dat ze resultaat zullen boeken bij hun pogin gen grote groepen voor zich te winnen”. Dick de Zeeuw is er trots op dat Reso luut het op kon brengen om zichzelf te liquideren, toen bleek dat het ideaal niet bereikt kon worden. „Wij zijn de eersten die dat gedaan hebben”, zegt hij met nadruk. Voor de tweede maal binnen anderhalf jaar weigerde hij omwille van zijn positie zijn overtuiging te verlooche nen, wat hem dan ook prompt op twee nederlagen kwam te staan. Hij zegt: „Dat vind ik niet erg. Ik ben ook nu zeker niet verbitterd. Politiek is voor mij een bloed serieuze zaak. Ik zal nooit van mijn stand punt afwijken om op een bepaalde stoel te kunnen komen. Als ik dat gewild had, dan had ik maar één van de aantrekkelijke aanbiedingen aan hoeven nemen, die me als partijvoorzitter werden gedaan”. vaak voorkomt dat men ergens mee instemt, niet omdat men erachter staat, maar om het behoud van de stoel waar men op zit. Ik ben daar tegen. Toen ik als KVP-voorzitter merkte dat ik mijn idea len, ondanks herhaalde pogingen niet ver wezenlijken kon en dat ik binnen de KVP steeds meer op een eilandje kwam te staan, was aftreden voor mij het enige alternatief. Je kan het dan wel wat rusti ger aan gaan doen en zo je positie redden, maar dan ben je niet geloofwaardig meer. Of ik achteraf bezien toch niet te snel uit de partij ben getreden weet ik niet. Wim Aantjes heeft dat weleens tegen me gezegd. Persoonlijk zeg ik: ik heb er nog steeds geen spijt van, of ik de situatie van toen verkeerd beoordeelde zal de geschie- het erg jammer dat D’66 de beslissende stap niet durfde zetten. Na de vorming van het CDA is de ruimte voor kleine partijen, voor deze verkiezingen althans erg klein geworden. Dat is een realiteit. Om de mensen die wij wilden bereiken uit de bestaande partijen te kunnen trekken, heb je een volkomen nieuwe organisatie no<jig. Dan moet je gokken op het explosie-effect, zoals D’66, de PPR, DS’70 en de Boerenpartij dat eens gekend hebben”. -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17