■■M CUNARDLINE I I I SIDON. 19tbMA¥. I rOt s, 'a' y.-.^ rè TWEERICHTINGSVERKEER VAN VLUCHTELINGEN De vloedgolf van Europese Emigranten Guerilla’s fra iiik door Kees van der Maas r Noodlijdend SIX GUINEAS Avondklok k M' r Zwartehandel i J Hf il3 - ra I J w t In Thailand ruikt het nog steeds naar oorlog Mwan I* z Aan de overkant van de rivier ligt de volksrepubliek Cambodja, gezien vanuit Thailand DESTINATION De aankomst van emigranten in New York, die per stoomboot worden overgebracht naar Castte Garden (1858). SIN HR. Een plaggenhut van een pioniersfamilie in Dakota (1885) Vlak voordat de verkenningstocht naar de grensgebieden met Laos en Cambodja begint stapt een man de bus binnen. Hij blijkt een ambtenaar van het Thaise ministerie van binnenlandse zaken. Druk gebarend bindt hij ons op het hart om ’s avonds na zonsondergang de buitenwegen (ook per auto) te mijden. De nacht is er voor misdadi gers, infiltranten en guerrillafiguren, doorgaans bijeengeveegd onder de verzamelnaam „communisten”. En daar hebben ze in Bangkok de wennen aan de revolutionaire buurlanden Laos en Cambodja. De bus rijdt Aranya Prathet binnen, een hoogst luidruchtig stadje op enkele kilometers afstand van het land van de Rode Khmers. Doorgaand verkeer is er niet, want de Cambodjanen houden de grens sinds 17 april 1975, toen ze met hun tanks de hoofdstad Phnom Penh binnenrolden, hermetisch gesloten. De half houten, half betonnen brug over het riviertje Klong Luk is een toeristische bezienswaardigheid geworden. Wat dat betekent proef je uit de sfeer die er op het ogenblik heerst in Bangkok en het achterland: er wordt jacht gemaakt op alles wat maar iets met „commusnisme” te maken heeft, er is perscensuur ingesteld, lectuur die het huidige bewind niet aanstaat is verboden, veel studenten zijn in de gevangenis gezet en in het binnenland opereert de guerrilla. Kees van der Maas reisde in de eerste dagen na de oktobercoup in Thailand rond. Koud een maand is in Thailand een door militairen gepousseerde regering aan het bewind, die zegt dat ze het „democratisch socialisme” wil invoe ren, gebaseerd op bestuursmodellen in Engeland en een aantal Scandinavi sche landen. De nieuwe premier, Tha- nin Kraivichien, heeft dat tenminste zo uitgelegd aan buitenlandse journa listen die hem kortgeleden interview den. Maar dezelfde eerste minister heeft er aan toegevoegd dat Thailand „om te leven een beschermend schild nodig heeft, een schild dat bestaat uit de strijdkrachten". afgelopen maand nog zonder pardon mee geprobeerd af te rekenen. De Amerikaanse vliegbases zijn al weer een tijdje terug ontruimd; de toeristenindustrie bewerkt in kleurige folders de Europese markt brutaler dan ooit; Bangkok’s uitgaanswereldje doet alsof er niets bijzonders aan de hand is. Maar toch ruikt het in Thailand nog steeds naar oorlog. nistische guerrillastrijders twee etmalen lang zware slag leverden met eenheden van leger en politie- voelt Thailand dage lijks de spanning van de ingewikkelde onderlinge verhouding met het nieuwe bewind in Laos. Het rode stof van de enige nog redelijk begaanbare weg in de rich ting van de rivier de Mekong dringt door alle kieren en gaten de bus binnen. Vienti ane, Laos’ hoofdstad, ligt op zichtafstand van de Thaise grens. Veel contact tussen beide landen is er niet. Het vertrek van de Amerikanen uit de steden en dorpen langs de militair strate gische wegen, die hier op het hoogtepunt van de oorlogen in Indochina zijn aange legd, heeft in Thailand een volstrekt nood lijdend horecawezen achtergelaten, waar in een katerachtige sfeer hangt. Overal nachtclubs, discotheken, badhuizen en massage-instituten, super-de-luxe-hotels, waarin de verre van benepen Thaise hou ding tegenover alles wat met sex te maken heeft volgens Amerikaans recept is opge poetst. Maar de exploitanten zijn stuk voor stuk in financiële moeilijkheden. Het alomtegenwoordige pretwereldje is danig verschraald en verschrompeld; eigenlijk weet het zich alleen nog in Bangkok te handhaven. Thailand, het westerse bolwerk in Zuidoost-Azië, heeft vooral langs zijn oos telijke grenzen nogal wat moeite om te Een poster ter gelegenheid van de opening van emigran- tenvervoer door de Cunard-lijn (1863). jer- ang de ele- eën tot .De ?ck. Vierhonderd kilometer naar het noor den in Loei waar vorige week commu- DIETARY A ier- een den OC toe- ,zij Het i en ma keer tus- ’nie ijds eie ren ter- inst i te de win te tast Ze ■en- 853 ide ime ;en. kio slij- terug zijn op Thais grondgebied trekken ze de planken van het smokkelbruggetje in. Daarna verdwijnt de bedrijvigheid. Het gezicht van Cambodja bij deze vroeger belangrijke grensovergang is zwijgend en dreigend. Over wat erachter schuil gaat is niet veel meer bekend dan uit de verhalen van de vluchtelingen, die nu al weer anderhalf jaar in de kampen langs de grens huizen. Hun ervaringen en waarnemingen dateren voor het meren deel uit de eerste weken en maanden na de machtsovername. Af en toe worden ze aangevuld met het relaas van een enkele nieuwkomer, die het is gelukt om onge zien de grens te passeren. Voor de meeste Thailanders is het onwezenlijk zwijgende Cambodjaanse gezicht de camouflage voor terreur, wreedheden, intimidatie en onvrijheid in een revolutionair commu nistisch geregeerd land waar m’en zich totaal heeft afgeschermd van de buiten wereld. En de Thailander weet niet wat hij met zo’n buurland aan moet. Terug in de hoofdstad Bangkok. De receptionist van het hotel schuift me een briefje onder de neus, waarop er melding van wordt gemaakt dat de militaire lei ders het opnieuw nodig hebben gevonden om een avondklok in te stellen. Van tien uur ’s avonds tot vijf uur 's morgens mag niemand zich op straat vertonen. De hotel- directie verontschuldigt zich bij de gasten voor het ongemak. De bar blijft wat lan ger open, voegt ze er beleefd aanbeve lend aan toe. Bangkok, de westerse metropool waar hét verkeer overdag zo chaotisch is dat je er alleen met gevaar voor eigen leven de straat kunt oversteken, is die avond een onwezenlijk uitgestorven stad. Het lange kleurige lichtlint van autokoplampen op de Gaysom Road lost kort na het begin van de spertijd op in het duister van de vochtige hete nacht. Thailand maakt zenuwachtige dagen door, waarin het ruikt naar de oorlog die in het binnenland eigenlijk voortdurend onderhuids aanwe zig is. En Bangkok is een beetje bang van zichzelf geworden. Het is al laat in de middag wanneer de chauffeur eindelijk de gigantische ver- keersknoop van de Thaise miljoenenstad achter zich heeft gelaten. Een paar uur lang stond de bus in de stinkende uitlaat gassen waarmee de Chinese wijk wordt bedwelmd, om de haverklap klemvast. En nu jakkert hij er op los om de rit door het donker zo kort mogelijk te houden. Later zal David Jamieson, de Schotse veldwerker van het VN-commissariaat voor vluchtelingen, me uitleggen dat de waarschuwing aan reizigers in Thailand in hoofdzaak bestemd is voor de provin ciewegen in het oosten, hoge noorden en diepe zuiden. Politie en militaire patrouil les raken daar van tijd tot tijd slaags met plotseling opduikende groepjes gewapen de lieden die zich niets aantrekken van de regering in Bangkok of de lokale autori teiten en die de boerenbevolking soms stevig onder de duim hebben. Vandaar ook die slagbomen op de weg bij militaire doorlaatposten in een wijde kring om de bebouwde kernen van steden en dorpen; vandaar ook die steekproef controles op het passerende verkeer. Maatregelen waarbij je je overigens afvraagt wat ze in vredesnaam kunnen uithalen tegen een al zo ver doorgedron gen probleem van openbare onveiligheid. En de schrik zit er goed in bij de bevol king. Jamieson: „Toen ik hier pas was ben ik een keer ’s avonds om elf uur in mijn witte VN-landrover van Aranya Prathet naar Chanta Buri gereden over de weg die zo ongeveer parallel loopt met de Cam bodjaanse grens. De wachtposten die ik aan het eind van de rit passeerde ver klaarden me ronduit voor gek. Een Engel se televisieploeg kreeg hier kort geleden bij avondopnamen militaire bewaking mee, compleet met stenguns”. Jones gaat in op de achtergronden van die immigratie-beweging (ook naar andere continenten vertrokken veel Europeanen); hij beschrijft de vaak barre overtochten (in 1852 gingen 43 emigrantenschepen verloren) en de ontvangst van de immigranten in Ame rika. Hij wijdt aandacht aan de conflic ten, die er ontstonden tussen oude en nieuwe immigranten. Jones ontrafelt ook de mythe van de „Smeltkroes der naties”; hij laat zien, dat veel groepen zich hecht aaneensluiten (bijv, de jood se immigranten in nieuwe diaspora). Tenslotte neemt hij de immigranten wetten van 1920 en 1924 (de National Origins Act) onder de loep. Deze wet ten moesten een einde maken aan de massale immigratie. Het jaarlijks aan tal toegelaten vreemdelingen is te- ruggdrukt officieel althans tot 155.000 per jaar. Qaarnaast werd een quote-systeem van twee percent van de per 1910 in de VS wonende etnische sinds 1820 tot nu toe de oversteek. Om wat cijfers te geven: 6 miljoen Duit sers, 5 miljoen Italianen, 4 miljoen Engelsen, 3 miljoen Russen (van wie tweederde joden), 4 miljoen Oost- Europeanen (naast de Russen), 4'/zmil- joen Ieren en een kwartmiljoen Neder landers. Duidelijk meer dan het geschatte totaal van 450.000 mensen in de hele achttiende eeuw. Over deze brug werden in mei vorig jaar de laatste konvooien buitenlanders afgevoerd, die zich na de val van de Cam- bodjaanse hoofdstad hadden verzameld in de Franse ambassade daar. Sindsdien hebben de Khmers alle pottenkijkers bui ten de deur gehouden. Aan de overkant van de brug staat een ijzeren hek, erboven een breed bord met het opschrift „Volks republiek Cambodja”. Een van de weinige boodschappen naar de buitenwereld. Grenswachters onder gammele afdakken hebben de lange dag niets omhanden. Af en toe beloeren ze elkaar met verrekij kers. Op de brug probeert een Thais jon getje (oud) Cambodjaans bankpapier van vóór de machtsovername te verkopen. Hij heeft er een handvol van. Aan de andere kant van de rivier heeft het communisti sche bewind van Khieu Samphan het geld volledig afgeschaft. Dat maakt de voor raad van het ventje toch wel zeldzaam. Even verderop, aan de modderige oever van de Klong Luk, wordt nog wat zwarte handel gedreven. Er gaat zo zout de grens over. De Khmers staan het oogluikend toe. In een stalletje zijn soep en frisdran ken te koop. Wanneer de scharrelaars bij Aranya Prathet hun dagelijkse handel naar de overkant hebben gesjouwd en In de grote reeks van boeken, die dit jaar verschenen zijn rond het twee honderdjarig bestaan van de VS, mag „Destination America” bij de boeiend ste gerekend worden. Professor Mald- wyn A. Jones van de universiteit van Londen beschrijft hierin de massale immigratie naar de States in de jaren vanaf 1820. Het gaat hier om de „moderne volksverhuizing” vanuit Europa naar de Nieuwe Wereld. Niet minder dan 35 miljoen Europeanen van allerlei landsaard waagden AjP I Sinds enkele weken heeft zich het opvallende verschijnsel voorgedaan dat het vluchtelingenprobleem er „weder zijds” is geworden. Thailand heeft sinds de zomer van 1975 zo’n 65.000 mensen opgenomen, voor wie de grond onder de voeten wat te heet werd in Laos. In de kampen zitten ze dicht opeengepakt de dagen af te tellen, wachtend op wat ooit misschien een nieuw bestaan mag heten. Maar er zijn nu ook enkele gevallen bekend van Thailanders, die een goed heenkomen hebben gezocht naar Laos: studenten van de Thammasat Universiteit in Bangkok. Nog net op tijd wisten ze er tussenuit te knijpen toen het leger op 6 oktober naar de macht greep, de linkse opstand op de campus van de universiteit bloedig de kop in drukte en vervolgens honderden jongelui achter slot en grendel zette. Eenvoudig is het niet om de grens tus sen Laos en Thailand over te komen. De Mekong is in deze tijd van het jaar breed en de bewaking scherp. Voortdurend zijn er berichten van mensen die op de vlucht worden neergeschoten en verdrinken. Lukt het toch om het Thaise grondgebied te bereiken, dan gaan ze doorgaans eerst een tijdje naar de gevangenis om doorge meten te worden op politieke betrouw baarheid. Er kunnen immers infiltranten tussen de vluchtelingen zitten. Officieel zijn de grenzen van Thailand en zijn communistische buurlanden aan de oostkant gesloten. In werkelijkheid zijn ze zeker in één richting lek. En dat maakt de Thailanders onrustig. Met een opnieuw uitgesproken rechts militair bewind in Bangkok, een regering die de parlementaire democratie buiten werking heeft gesteld en zwaar leunt^jp de strijd krachten, zijn de verhoudingen met Laos en Cambodja er niet eenvoudiger op geworden. irse in lan :ul- iro- ces i de rap /an gen die vas aal zan en len de ch- ler- jle- op de eze da ten net srs. ati- sld. <- 5» z.,.. A Brug over de drijvende markt in Bangkok. groepen ingevoerd. Het doel was natuurlijk om de volkenkundige samenstelling van de Amerikaanse bevolking te stabiliseren, maar Mald- wyn Jones toont aan dat de economi sche recessie en de mislukte politiek van president Wilson na de eerste wereldoorlog ook moesten leiden tot de immigratie-quotering. Toch zijn er in de laatste dertig jaar nog zo’n zeven miljoen buitenlanders toegelaten (o.a. in 1975 122.000 Vietnamezen). Dat vond dan weer o.a. zijn oorzaak in het feit, dat Amerikanen na de eerste militaire conflicten oorlogsbruidjes en oorlogs kinderen mee terug namen. In „Destination America”, dat in het Engels verscheen bij The English Book Club (Leidsestraat 52, Amsterdam) en dat 26.40 kost voor leden, staan veel goede illustraties. r :<S,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19