Kop koffie wordt een luxe-drank Inklapbare wasdroger Moeder zijn, niet altijd zo fijn Eet (opnieuw) een beetje heet Él Wil i Waarom vliegen de prijzen zo omhoog? Snelheid op de fiets r f 2^.5^ 'll SLEUTELEN Vrouwen luchten hun hart in Houtpoeder om te Schoon afvalwater AAN AUTO Hl r „Moederboek” van de Bonte Was kleien” «fe H in 28 5 X. Fl s B '1 door Piet Peperkamp sgw -^>^5 Risicospreiding RECHT-VOOR-DE-RAAP >1 Vrije markt i— JKsljF' MF'-" Manipuleren Is het in Nederland zo populai re kopje koffie bezig zich uit de markt te prijzen? Volgens de handel drinken de Nederlanders gemiddeld nog even veel koffie als enkele jaren geleden, maar het is diezelfde handel, die zich erover verbaast „dat er zo weinig flexibiliteit zit aan de vraagkant”, waarmee de handelaren willen zeggen, dat ze eigenlijk wel had den gedacht dat de scherpe prijsstijgingen van de laatste maanden de koffieconsumptie hadden doen dalen. Niemand weet evenwel wat er in de komende maanden staat te gebeuren. A 4 1>I1 (v ffifl p axo GASTON GOURMET LEENS MACARE ook het moeder-zijn) aan elkaar probeert te toetsen. „Ik kan niet tegen gehuil en gezeur en gedram, ik schaam me voor de buren die horen dat ze ver velend doen. Ik schaam me voor mezelf dat ik niet rustig reageer en dat ik driftig ben, wat het allemaal voor de kinderen nog erger maakt. Ik kan ze zo vaak wel ik weet niet wat doen en zou ze wel de deur uit willen trappen. Toch hou ik wel van ze, maar ik voel me zo’n rot- moeder. Hoe doen al die andere moeders dat dan?” ten en het duurt een jaar of vier, voordat je daarvan kunt oogsten”. „Hoe doen al die andere moeders dat dan?”. Vrouwen die zich in zeer uiteenlopende situaties bevinden, vertellen in het Moederboek wat de praktijk van het moeder-zijn voor hen betekent, of betekend heeft Vaak zijn het bekend aandoende verhalen: het uitputtende leven van de alleenstaande moeder die veel te je „vrijheid” betekenen na het leven in het ouderlijk huis. Kortom: getui genissen van „bewustwordingspro cessen” zoals een aantal vrouwen ze in de laatste jaren heeft doorge maakt. Van schrijfster Beb Vuyk is bij de uitgeverij Luitingh te Laren (N.H.) een herziene uitga ve verschenen van haar boekjeo Eet een beetje heet. Ook nu is het een meer dan voortreffelijk boekje gebleven, waarin de schrijfster ons verha lenderwijs inwijdt in de gehei men van de Indische keuken. Lees en herlees bijvoorbeeld het hoofdstuk over de sambals uit de Stille Kracht. Draai de ophangbouten wat los en daarna ook de bout(en) voor de riem- spanning. Duw de dynamo naar het motorblok toe, haal de riem van de poelie af en verwijder nu de ophang bouten helemaal. Wanneer u klaar bent, haalt u de hoes eraf en klapt de droger weer tegen de muur. dec luggy apart »upé. nodo- Opel 1971 ipider. ipring, 1450 I50 2 70- 1301 >r 160 sedes alleen 5 sta- 1750 mooi 1970. 20 M goed luxe. Tra- goed luxe. 1950 1973 1970 Aif A De prijs van „Sleutelen aan auto’s” is 10. Voorop bij repa raties blijft natuurlijk staan: neem geen enkel risico. Als u niet zeker bent van een goede aanpak laat het werk dan over aan een deskundige. o Informatie f. w Uif. iï>|llu kwmi Daarnaast bevat het Moederboek onder meer beschouwingen over eenzijdige en gedeelde verantwoor delijkheid voor de opvoeding, een poging tot analyse van het ontstaan van het moderne moederschap, en enkele informatieve verslagen over het wonen van alleenstaande moe ders met kinderen in een zoge naamd wooncollectief. Een citaat dat heel wat moeders vertrouwd in de oren moet klinken, en dat ontleend is aan een zojuist verschenen „Moederboek”. Die titel zou verwarrend kunnen werken, want het begrip moederboek wordt meestal geassocieerd met degelijke voorlichtende bundels vol nuttige tips en praktische raadgevingen voor (aanstaande) moeders. Maar dit „Moederboek” is een produkt van de feministische uitgeverij De Bonte Was. Dat betekent een door vrouwen geschreven boek dat theo rieën en ervaringen inzaken feme- nisme en vrouw-zijn (en in dit geval In één van onze vorige rubrie ken hebben wij een viertal tips doorgegeven van het Hoogheem raadschap van Rijnland om het afvalwater zo schoon mogelijk te houden. Daarin werd o.a. gead viseerd om terpentine, fotoche- micaliën en bestrijdingsmidde len in de vuilnisbak te stoppen (bijv, in een oude fles of bus). Omdat deze stoffen op verschil lende manieren schade kunnen veroorzaken in of na de vuilver werking heeft de dienst Gemeen- tereiniging van Haarlem er ons op attent gemaakt dat deze genoemde afvalstoffen niet in de vuilniszak, container of vuilnis emmer moeten worden gedepo neerd. Men kan het best telefo nisch of schriftelijk melding maken van de aanwezigheid van die afvalstoffen bij de reini gingsdienst van de eigen gemeente. Die afvalstoffen zul len dan gratis door de desbetref fende reinigingsdienst (Haar lem, Heemstede, Bennebroek en we nemen aan ook in andere gemeenten) worden opgehaald. Wie het leuk vindt om een kilometerteller en een snelheidsmeter op zijn fiets te hebben om die snelheid dan voor zijn neus (op het stuur) in de gaten te kunnen houden, kan bijv, een VDO-meter aanbrengen op zijn tweewieler. De importeur Tunit BV (Van Gijnstraat 12, Rijswijk ZHi doet het in een begeleidend schrijven wel voorkomen alsof zo’n snelheidsmeter van direct levensbelang is („in het huidige verkeer is het levensgevaarlijk even niet op te letten. Dan kan 8,3 meter per seconde 30 km per uur wel eens net te veel zijn”), maar dat is natuurlijk onzin. Het kan zelfs gevaarlijk zijn als je op je metertje gaat zitten kijken in datzelfde drukke verkeer. Het is gewoon aardig meer niet. Je zou voor trimmers als argument kunnen aanvoeren, dat het leuk is om je snelheid in de gaten te houden: controle of je constant rijdt of hoeveel je in een sprintje fietst. Maar geen flauwekul over fietsvei- ligheid. De meter is uitgevoerd in stevige kunststof, heeft een duidelijk afleesbare wijzerplaat en een goed mechaniek (aldus de importeur). De Trio 70 kan op alle types fietsen met de gangbare wielmaten, 24, 26 en 28 inch worden gemoneteerd. Met aandrijfka- bel kost het apparaatje 38. «V I Maar er zijn nog meer koffielan den. Is er niet een soort risico spreiding mogelijk? „Er wordt al meer ingevoerd uit Centraal- amerikaanse landen, zoals Guate mala en San Salvador, en de import uit Afrikaanse landen, die vorig jaar daalde, zal dit jaar waarschijn lijk groter zijn”. Uit het commen taar van de heer De Vries bleek, dat deze importen nog weinig zoden Zij besluit het hoofstuk met: „Sambal is zo’n belangrijk onderdeel van de rijsttafel, dat men vroeger, in tempo doeloe in de in vorstelijke stijl levende landherenfamilies, aparte sambalwrijfsters gebruikte. Ging de familie aan tafel dan zaten achter de dames gehurkt de baboes en wreven sambal naar verschillende sma ken”. Aldus Couperus in het der de hoofdstuk van De Stille Er zijn nogal wat mensen, die zeker in deze dure tijden wat meer zelf zouden willen doen aan het onderhoud van de auto. Er zijn flink wat boeken over de auto. Daar is nu weer een nieuw exemplaar aan toege voegd, een zogenoemd lang-boek van Sijthoff (uiteraard vanwege de lengte van het boek; wel wat onhandig trouwens dat for maat). De titel: „Sleutelen aan auto’s”. Het is in stripformule uitgevoerd, eerst steeds even in het kort het onderwerp van han deling en vervolgens de techni sche aanpak in woord, maar vooral beeld. Als je een aardige technische kennis hebt kun je ook de wat ingewikkelder en gewaagdere reparaties of onderhoudsbeur ten aan (zoals het afstellen van de koppeling of de kleppen, ver vangen van de thermostaat, bij stellen van de remmen enz.), maar voor de op dit gebied niet zo bekende dilettant zijn de aan wijzingen uit het boekje wat te simplistisch. Dat geldt niet voor wat eenvoudiger klussen, die ook in beeld worden gebracht zoals de montage van een spie geltje, onderhoud bougies e.d. Dat er een nieuwe prijsstijging in de lucht zit, staat wel vast, hoewel een pakje roodmerk (250 gram) op 1 november nog met 37 cent werd verhoogd tot 4,23. Dat betekent een stijging met ongeveer honderd procent vergeleken met 26 augustus 1975, een dag voordat de prijsstij gingen begonnen. Toen kostte zo’n zelfde pakje koffie namelijk 2,14. Waren die prijsstijgingen nu onvermijdelijk en wat was de oor zaak? We hebben deze vragen voor gelegd aan de heer J. P. C. de Vries uit Bussum, die secretaris is van de Vereniging van Nederlandse Kof- fiebranders en Theepakkers, geves tigd te Amsterdam. „Oorzaak is”, zei hij, „de stijging van de door de koffiebranders te betalen inkoop prijzen”. De Economische controle dienst van economische zaken heeft het allemaal kunnen controleren, zo voegde hij daaraan toe, op basis van de informatie die de Neder landse koffiebranders hebben ver strekt. Er is toen een verklaring van geen bezwaar gekomen van het ministerie. r jpC' Wie stelt die inkoopprijzen vast en hoe gebeurt dat? „Nou, het is een vrije markt. Hij is niet helemaal vrij, want we hebben een internatio nale koffie-overeenkomst. Er is pas weer zo’n overeenkomst van kracht geworden op 1 oktober 1976. In die overeenkomst zijn allerlei maatre gelen opgenomen, waardoor we de stand van zaken ten aanzien van koffie in de wereld kunnen volgen, waardoor we de prijs weten die werkelijk is betaald en waardoor er hulpmiddelen als quoteringsmaat- regelen (verdelingsmaatregelen) zijn voor situaties, die tot ingrijpen nopen. Overigens is nu geen enkele quoteringsregeling van kracht”. Hoe gaat nu de vaststelling van die prijzen in zijn werk? „De prijs wordt op de beurzen vastgesteld. Dat zijn voornamelijk de beurzen van New York en Londen en in mindere mate Hamburg, Le Havre en Marseille. Dat gebeurt tussen de exporteurs van de producerende landen en de inkopers van ruwe koffie, bijvoorbeeld uit Nederland”. Nu de oorzaak van de stijging van de inkoopprijzen. „Die ligt in Brazi lië, dat nog altijd de grootste koffie- exporteur van de wereld is. Van de totale wereldproduktie van 70 mil joen zakken koffie nam Brazilië er 20 tot 25 miljoen voor zijn rekening. In de nacht van 16 juli 1975 vroor het zo hard in dat land (let wel: Brazilië ligt op het zuidelijk hal frond), dat in een groot gebied alle koffieplanten zijn bevroren. Toen is niet de produktie bevroren, want die was al rijp; die hebben ze nog kunnen plukken. Maar de planten zijn vernield, in sommige gevallen tot de stam en in andere gevallen tot de wortel toe. Dat betekent dat ze het hele gebied hebben moeten beplanten met nieuwe koffieplan- Een wasdroger is een prima apparaat, maar vaak is er geen plaats voor in huis. Bij Carmen Nederland (Pampuslaan 188. Weesp) heeft men daar iets op gevonden. Men klapt de droger gewoon tegen de muur op als hij niet in gebruik is. Het is dan ook bepaald geen conventioneel model. In „sluimerende” toe stand is het een kastje van 12 cm diep, 60 cm breed en 41 cm hoog. Uitgeklapt heeft de droger als afmetingen: 41 cm diep, 60 cm breed en 143 cm hoog. En nu we toch met cijfers in de weer zijn: de Carminet zo heet het ver nuftige apparaat heeft een gewicht van 5.7 kg inclusief de droogzak; de drooglengte is 6.6 meter waslijn; vermogen 2000 W en 220 volt. Er kan een kleine drie kilo aan wasgoed tegelijk gedroogd worden. Als u de dro ger wilt gebruiken, klapt u hem dus uit. Met een paar drukkno pen hangt u de bijbehorende drooghoes of zak om het droogrek, ritst de hoes dicht (nadat u uiteraard de was opge hangen heeft) en draait de knop om. De Carminet kan op twee standen drogen: één voor de fij ne en één voor de gewone was. De warme lucht circuleert langs het wasgoed U kunt de droger op een bepaalde tijd afstellen. Daarop slaat hij automatisch af. Kracht, waaraan Beb Vuyk dit citaat ontleende. Zij roept tenslotte op om voortaan zélf onze sambals te maken. Dat is iets wat, wanneer de pepers goedkoop zijn, zeker aan te bevelen is. Zij geeft heer lijke ideetjes. Overigens is het wrijven (oeleken) wel mannen werk, dat een krachtige hand en een soepele pols vereist. Aanbe volen. aan de dijk zetten. De Braziliaanse koffieproduktie zakte door de vorstschade tot onder de 10 miljoen zakken per jaar en in feite daalde de wereldproduktie toen tot onder het consumptieniveau. Daarbij kwam, dat over de gehele wereld om economische redenen de koffie- voorraden waren verminderd. Men vond de kosten van het aanhouden van zeer grote voorraden te hoog. Hoeveel bedrijven in Nederland voeren koffie in? „Dat weet ik niet precies. Het zijn er maar enkele”. Zit er geen oplossing in samenwer king met andere EEG-landen? „Op het ogenblik proberen wij Neder landers bij besprekingen over de internationale koffieovereenkomst (tussen producenten- en consumen- tenlanden) onze stem via de EEG te laten horen. En dat gebeurt in bepaalde zaken ook per geval”. Konsumenten Kontakt heeft ver klaard, dat de koffieprijs onnodig hoog blijft, doordat de grootste kof- fiebrander in Nederland, Douwe Egberts, de verticale prijsbinding voor dit produkt (er wordt een vaste prijs opgegeven) niet wil opgeven. „Het is juist”, aldus de heer De Vries, „dat alleen Douwe Egeberts de vaste prijs handhaaft. Daarnaast zijn er ongeveer 70 andere koffie- jong moest trouwen en na haar echtscheiding een kind heeft moe ten onderhouden zonder dat ze een studiebeurs, behoorlijke woon ruimte of aangepast werk kon krij gen. De strijd om af te rekenen met het moederbeeld dat met de paple pel is ingegoten, het buitenspel gezet worden als je durft te zeggen dat moederschap niet onverdeeld leuk is, de misrekening dat huwe lijk en moederschap voor een meis- sionsd» 'I worden ileerd en afgele- i. vanaf Gehele 9 u. t.m Boeken van De Bonte Was win den, zoals bekend, nergens doekjes om. De vrouwen die hun ervaringen erin spuien, doen dat recht-voor-de- raap, in begrijpelijke taal. Ook in het Moederboek gebeurt dat weer, en het laat dan ook weinig over van de zachtroze en hemelsblauwe frut sels waarmee zwangerschap, geboorte en jong moederschap nog altijd worden versierd. De ontdek king dat die rooskleurige wereld weinig van doen heeft met die van de praktijk van het moederschap, valt menigeen rauw op het lijf. IX c >1 Break ed Audi >v. 1972 2 x VW atom. en 0. Ford a’s. Zeer 50. Ford s nieuw 6 17001 mooi, Rekord 000 km rt, 1970, )pel GT er mooi ar 2500 te uitv Record t. 1973 ixe, nov s nieuw ixe, nov 50 Toy- X» km, 50 Toy ed, type •02 luxe, ramen lampen, it. mooi 12.750 i. 1973 Renaull er goeo CL, type !50 Dal st. van Dat 55 fanl. 50. Dal >e 1974 al 2800 3500. l, 1970, Merce- 71, Am |en K70 3950 m, geh je 73 special Citroen ar mooi Cherry, 1 100A Datsun 1972 Station- Datsun J, zeer Simca oi, 73- <e. zeer 73-74 during, nault 5 1973 r. 1974 fa Sud, n, ook jlkswa- nieuw. 112 TS, f 4950 3. fant branders (bij wie maar vier of vijf grote), die een vrij of variabel prijs beleid voeren. Het verschil tussen Douwe Egberts en de anderen is, dat Douwe Egberts tegen de handel zegt: u mag niet anders dan zoveel procent winstmarge nemen en dat de anderen een adviesprijs geven en de distributiehandel de vrijheid geven hun eigen winstmarge te bepalen. Dat betekent, dat de con sumentenprijs voor koffie van Dou we Egberts overal hetzelfde is, maar dat de consumentenprijzen van de andere merken kunnen ver schillen”. Wat is de achtergrond van dit verschil? „Douwe Egberts gelooft, dat de consument (zijn consument dus) het prettig vindt om overal voor dezelfde prijs dezelfde koffie te kunnen krijgen. De andere kof fiebranders zeggen: wij adviseren om die consumentenprijs aan te houden (en die ligt dan om de prijs van Douwe Egberts heen; dat hangt bijvoorbeeld van de kwaliteit aft, en zij laten de tussenhandel dus vrij in het bepalen van de werkelijke prijs. Daarbij wordt gemikt op de aan trekkelijkheid van koffie. Koffie verkoopt snel en kan gebruikt wor den om mensen naar andere pro- dukten te trekken. Die eventueel te lage prijs komt er dan wel uit”. Het blijft merkwaardig, dat Dou we Egberts, hoewel hij alleen vasthoudt aan een vaste prijsaan duiding, toch vijftig procent van de markt heeft. „Kennelijk hebben veel consumenten behoefte aan dui delijkheid. Niet lang geleden waren er voor vele levensmiddelen vaste prijzen. Dat systeem is losgelaten onder druk van de ontwikkelingen in de distributie. De supermarkten en discountzaken met hun gestroomlijnde aan- en afvoerlij- nen, hun massaverkoop en hun mindere service werkten aanzien lijk goedkoper dan de gewone bedieningswinkels”. De heer De Vries legde uit, dat deze ontwikke ling leidde tot de conclusie bij de fabrikanten, dat zij het systeem van vaste prijzen moesten loslaten, omdat de verschillende soorten tus senhandel niet uit de voeten konden met één geblokkeerde winstmarge. Alleen Douwe Egberts heeft daar dus aan vastgehouden. En waarom dan? „Douwe Egberts heeft een merkwaardig produkt. „DE” heeft een produkt met een enorm hoge omloopsnelheid en voor deze fabri kant bleef het kennelijk aantrekke lijk om voor iedereen dezelfde mar ge te geven. Dat kon ook, omdat er De Stichting Goed Speelgoed heeft voor het jaar 1976 weer een aantal bekroningen gedaan voor speelgoed. In de categorie „Kre- atief en hobbyspeelgoed” werd o.a. een eervolle vermelding toe gekend aan Talens Model- powder. Deze Modelpowder (waarom in Nederland niet gewoon poe der genoemd; van die anglicis- mes krijg je gewoon wat) wordt met water aangemengd en vormt dan een houtpasta. Het materiaal kan bewerkt worden als een soort boetseerklei. Het laat zich dan plezierig behande len en bewerken zo vindt ook de jury Het blijft niet aan de handen kleven. Wanneer een werkstuk droog is, kan het als hout worden behandeld: dus boren, schroeven, schuren, vij len. Daarna kan het werkstuk, indien gewenst, geschilderd worden. De jury acht vooral de kreatie- ve speelwaarde groot. Terecht, want men kan zich met deze poe derpasta uitleven in de vreemdste fantasieën. Met de jury zijn we het eens, dat een betere verpakking het materiaal aantrekkelijker zou maken. In ieder geval is er al wel een duide lijker informatie omtrent de mogelijkheden van de Model- poeder aan toegevoegd. ML TSrT.PItv verder vrijwel geen vaste prijzen zijn”. Minister Lubbers van Economi sche Zaken zei kort geleden op een politieke bijeenkomst in Hoofd dorp, dat de stijging van de koffie prijzen in de producentenlanden hem deed denken aan de olieprijs opdrijving door de OPEC-landen. De heer De Vries: „Ik kan me dat heel goed voorstellen. Bij de bespre kingen over de internationale kof fieovereenkomst in september is ook gezegd dat we moeten oppassen dat we niet gemanipuleerd worden. Wij hebben aanwijzingen, dat Bra zilië koffie heeft gekocht in San Salvador en Hamburg. Officieel is gemeld, dat Brazilië als producen- tenland is begonnen in de markt te opereren”. Wat kun je nu doen om te pogen de koffieprijs op een redelijk peil te houden? „We kunnen alleen tegen de producent zeggen dat hij reke ning moet houden met de reactie van de consument. Die kan minder koffie gaan drinken of een schepje minder in het filterzakje doen. Want het enige echte gevaar in deze zaak is dat ze de prijs zo ver opschroe ven, dat we de consumptie zien teruglopen en dat zou ons natuur lijk raken maar de producenten ook”. De oplossing kan ook een vervan gend produkt zijn voor de consu ment. „Dan zijn wij koffiebranders de pineut. Maar dat zie ik nog niet, want welke drank is goedkoper dan een kopje koffie, dat nu vijftien cent kost? Thee misschien, maar bij een massale overstap op thee vlie gen de prijzen daarvoor ook de pan uit”. Naast magere melk en magere pap zal het straks wel magere koffie (zuinig met het schepje) worden. Tenzij de omloopsnelheid van de prijzen toch kan worden afgeremd. Omdat de (nu twee jaar bestaan de) uitgeverij De Bonte Was werkt met „gratis arbeid, energie, ideeën, tijd en overtuiging” van een aantal medewerksters, kan zij de verkoop prijs van haar boeken laag houden. Het (rijk geïllustreerde) „Moeder boek” kost acht gulden en kan besteld worden bij de boekhandel of rechtstreeks bij de feministische uitgeverij: postbus 10222, Amsterdam. 'Lagj f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29