as Helmut Kohl betreurt JOODSE LEIDERS VERSCHILLEN VAN MENING MET ISRAËLISCHE REGERING Sithole tijdelijk uit Genève vertrokken PAT HEARST IS VRIJ RAPPORT OVER FRANSE TELEVISIE VOL KRITIEK Mirage stort in België neer vrouw komt om beslissing van CSU r r- 11 SS MARGARETH THATCHER REORGANISEERT SCHADUWKABINET BERICHTEN OVER ONDERLINGE GEVECHTEN TUSSEN GUERRILLASTRUDERS Staking geëindigd F Ziekte van Marburg nu in Engeland Deelnemers Namibië- conferentie gaan met Vorster praten Autotentoonstelling Parijs weer in 1978 Radioactieve wolk drijft naar Amerika I I 2 BINNEN- EN BUITENLAND 3 NOVEMBER 19 7 6 ZATERDAG 2 0 n Schotten N I Documenten n Genscher Kremlin (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse conser vatieven hebben weer een Win ston Churchill. Margareth That cher, leidster van de conservatie ve oppositie, heeft in een reorga nisatie van haar zogenoemde „schaduwkabinet” de 36-jarige naamgenoot en kleinzoon van Winston Churchill benoemd tot de „tweede man” op de post van defensie. Britse conservatieven hebben weer een Winston Churchill 1 1 J t GENÈVE. SALISBURY (Reuter, UPI). I door Rudolf Bakker e d IS rt r- n a De zaak is in de publiciteit gekomen door de Oostenrijkse kanselier Kreiski, die heeft geklaagd dat dit Egyptische initi atief door Israel is getorpedeerd. Daarop heeft premier Rabin onthuld dat Gold mann en Schindler na het ontvangen van Dominee Sithole, leider van een van de vier nationalistische delegaties bij de Rho- desiëconferentie. is donderdagavond uit Genève naar Dar Es Salaam vertrokken voor „partij-zaken”, zo heeft zijn woord voerder in Genève meegedeeld. Hij zou ongeveer een week wegblijven Dat was ruim een jaar geleden. Sadat is daarna echter van zijn oorspronkelijke voorstel teruggekomen en heeft een aan tal joodse leiders afzonderlijk uitgeno digd, niet als groep dus, met als voorwaar de dat het bezoek geheim zou blijven. Over de beschuldiging van Kreiski merk te Rabin op dat „naïve Europese leiders die genoeg eigen zorgen aan hun hoofd hebben, zich beter met hun eigen zaken kunnen bemoeien”. een uitnodiging hem, Rabin, om advies hebben gevraagd, en dat Rabin hen heeft aangeraden te gaan. plaatsvervanger, Keshiwi Malandi, aange wezen als delegatieleider. Premier Smith van Rhodesië rekent erop dat hij militaire hulp van de Verenig de Staten krijgt als de huidige conferentie over een regeling voor de toekomst van zijn land door toedoen van de zwarte nationalisten zou mislukken. De premier, die in een televisieprogram ma vragen van journalisten beantwoord de, benadrukte dat hij dienaangaande echter geen harde toezeggingen heeft gekregen. Hij was door zijn persoonlijke overtuiging tot deze conclusie gekomen na een onderhoud met de Amerikaanse minister Kissinger. Over de conferentie in Genève herhaal de Smith dat daar alleen gesproken dient te worden over de vijf punten van het plan-Kissinger met betrekking tot de structuur van een interim-regering, voor- Het vliegtuig was 15 minuten voor het ongeluk van de vliegbasis Florennes opge stegen voor een oefenvlucht. Onmiddellijk nadat de Mirage neerge stort was, ontplofte het toestel, waardoor de getroffen huizen in brand raakten. Het toestel, een Mirage V, stortte neer op een rij huizen op slechts 50 meter van het centrum van de plaats. zaken die hem vertrouwelijk zijn meege deeld kunnen alleen maar schaden. Gold- mann zei dan ook in de toekomst Rabin niet meer vooraf in te zullen lichten. Israëlische regeringsambtenaren zeg gen dat zij tegen een dergelijke reis zijn. inkomsten uit de recla mespots, het tweede net voor 50,7 percent. Dit betekent dat het eerste net meer geld heeft en meer kan ondernemen. Het geeft president Sadat een alibi om niet rechtstreeks met Israel te onderhan delen. Zij kunnen echter niet in het open baar zeggen dat Israel bezwaar heeft tegen deze gang van zaken, en daarom heeft Israel de joodse leiders dan ook haar fiat gegeven. Op het bureau te Francistown in Bots wana van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), waarvan Nkomo voorzitter is, is gistermorgen een bomaanslag gepleegd. In Gaberone, de hoofdstad van Botswana waar dit werd bekendgemaakt, is meege deeld dat er bij deze aanslag vijf gewon den gevallen zijn. Een regeringswoordvoerder sprak in dit verband van een terreurdaad, waartoe vanuit Rhodesië is aangezet. De grens met Rhodesië ligt op nog geen 50 kilometer van Francistown. Botswana, een enorm land met nauwe lijks 750.000 inwoners, heeft een gemeen schappelijke grens met Rhodesië die rond 700 kilometer lang is. Ook vanuit Bots wana opereren guerrillastrijders in Rho desië. hem bewijzen dat er juist niet over onder handeld kan worden. (Vervolg van pagina 1) CDU-voorzitter Helmut Kohl betreurt de beslissing van de CSU. Volgens de man die er vast van overtuigd was oppositieleider van een gemeenschappelijke CDU-CSU- fractie in de nieuwe Bondsdag te zijn, betekent het besluit van de CSU een „stap terug”. Omdat deze ontwikkeling zo volstrekt onverwacht was, beperken de meeste commenta ren zich tot - uiteraard - eerste indrukken. De Bondsregering wil de toestand eerst analyseren. Een voorstel van ex-premier Harold McMillan, die in een televisie-uitzending voorstelde om in deze crisis van het Ver enigd Koninkrijk een „coalitieregering” te vormen om het hoofd te bieden aan een verontruste polarisatie en de „bitterheid” onder de bevolking, had geen kans. Zijn voorstel werd door vrijwel alle dagbladen en politieke commentatoren afgedaan als het gezeur van een vervelende grijsaard die als een soort „vader des vaderlands” meende nog een nationale politieke rol te kunnen spelen. Mevrouw Thatcher, in de Britse pers gemeenzaam aangeduid als „ijzeren Mag gie”, stelde John Davies aan als schaduw- minister voor buitenlandse zaken hij is 60 en een jaar ouder dan Maudling), Tom King voor energiezaken en Edward Tay lor voor arbeid. Taylor is een Schot en mevrouw Thatcher heeft met zijn benoe ming vermoedelijk de participatie van de Schotten beoogd op een tijdstip dat het parlement zich bezighoudt met de vraag of Schotland en Wales een eigen parle ment moeten krijgen. De grootste verrassing was de benoe ming van Christopher Tugendhat als assistent van Roy Jenkins in de raad van de EEG. Zijn benoeming vereist de goed keuring van premier James Callaghan en was, volgens politieke kringen, eigenlijk weggelegd voor John Davies (een voorma lige minister voor de industrie in het kabi net van de conservatieven). De reorgani satie van het conservatieve schaduwkabi net werd niet beschouwd als een belang rijke omwenteling. DETROIT (DPA). Na een van de kortste stakingen in de geschiedenis van de Amerikaanse auto-industrie zijn de grootste autofabrikant ter wereld, Gene ral Motors, en de vakbond van auto- arbeiders het gisteren eens geworden over een nieuwe cao voor de 390.000 weerkne- mers. Nog geen halve dag eerder waren 80.000 werknemers in 16 fabrieken van General Motors in staking gegaan. Het congres werd gisteren sterk over- schaduwd door het als een bom ingesla gen besluit van de CSU haar samenwer king met de CDU in het parlement te beëindigen. Annemarie Renger nog vier jaar aan kan blijven. Maar dit is niet van het allergroot ste politieke belang. PARIJS (UPD- De jaarlijkse autoten toonstelling in Parijs zal volgend jaar niet gehouden worden. Volgend jaar vindt alleen een tentoon stelling van motorrijwielen, fietsen en autotoebehoren plaats. De deelnemers hadden om zo’n gesprek verzocht. Op de agenda staat met name de vorming van een multiraciale overgangs regering, die Namibië naar onafhanke lijkheid zou moeten leiden. Een functionairs van de betrokken gevangenis, waar de 22-jarige dochter van een krantenmagnaat het grootste deel van haar tijd heeft doorgebracht sinds zij 14 maanden geleden gearresteerd werd, zei dat zij omstreeks één uur in de nacht was vertrokken. Het bewakingsplan zou zodanig zijn opgesteld, dat de rechter er zeker van is dat Pat Hearst geen vluchtpoging zal ondernemen. Pat Hearst was destijds ont voerd door het Symbiotische Bevrijdings leger, dat haar overhaalde zich als Tania bij de organisatie te voegen. Een voorwaarde van het vijfpuntenplan is dat de ministers van recht en orde en van defensie in de interim-regering blan ken moeten zijn. Smith houdt staande dat Kissinger hem verzekerd heeft dat het plan door zwart Afrika is geaccepteerd en dat het een bindend contract vertegen woordigt. a e t s i i n g i- 1- i- e n ■s >f >i- •n lg ld te it- afgaande aan een zwart meerderheidsbe- wind. Hij heeft deze punten al aanvaard, maar de zwarte nationalisten in Genève hebben enkele punten verworpen. In de praktijk van het parlement houdt de scheiding tussen CDU en CSU in, dat er nieuwe commissies moeten worden gemaakt, dat afgevaardigden van de CSU eigen spreektijd krijgen. Van nu af aan zal de CSU alleen voor zijn eigen positie opkomen, hoewel wel is verzekerd dat men nauw met de CDU wil blijven samen werken. Het permanente internationale bureau van autofabrikanten, dat dit gisteren bekendmaakte, deelde mee dat vanwege de stijgende kosten en het afnemende nut van de tentoonstelling deze voortaan eens in de twee jaar georganiseerd zal worden, voor de eerste maal in 1978. Goldmann is op zijn beurt nu razend op Rabin vanwege zijn onthullingen. Volgens Goldmann is de zaak nog steeds niet van de baan, en Rabins openbaringen over Het persbureau DPA meldt, dat de Westduitse vrije democraten, FDP, giste ren op het partijcongres in Frankfort hun voorzitter, minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, met grote meerderheid voor een volgende periode van twee jaar hebben gekozen. Rabbijn Schindler wilde zich niet zo scherp uitlaten, iets wat hij, als leider van de Amerikaanse joodse gemeenschap, zich ook niet kan veroorloven. Hij ver klaarde dat de mogelijkheid van een bezoek aan Egypte nog niet van de baan is, daarmee de versie van Goldmann bevestigend. Hij voegde daar echter aan toe alleen te zullen gaan als hij een directe uitnodiging van Egypte krijgt, zonder tus senpersonen, en als het geheel openbaar zal zijn. De reorganisatie van het schaduwkabi net speelt zich af tegen een achtergrond van ingwikkelde intriges, waarbij ex- premier Edward Heath heeft geprobeerd de idee van een coalitieregering op gang te brengen. Heath had een geheime lunch met David Steel, leider van de liberalen,' die zich al meer dan eens gretig heeft getoond om met zijn partij eindelijk deel uit te maken van de regering. De Rhodesische premier waarschuwde gisteren dat als de Verenigde Staten en Engeland dit bindende karakter zouden aanvechten - en in feite hebben beide landen al gezegd dat het een onderhande lingspakket is - hij zou overwegen gehei me documenten te publiceren, die volgens WASHINGTON (AP). Een luchtmas sa met radioactieve deeltjes, afkomstig van een Chinese kernexplosie komt de kant van Amerika opdrijven en kan van daag de noordwestkust van het land bereiken. Het Amerikaanse bureau voor milieu bescherming kon donderdag niet voor spellen welke mate van radioactieve neerslag kan worden verwacht. De naar het oosten drijvende luchtmassa bedekt naar schatting 600 vierkante kilometer. Volgens het milieubeschermingsbureau blijft de meeste radioactieve straling beperkt tot de bovendste delen van de atmosfeer, maar in het geval van extreem lage-drukgebieden en hevige regenval kan een aanzienlijke mate van radioactie ve neerslag plaatsvinden. Volgens deze functionarissen gaat het hier om een tactische zet van Sadat, om tweespalt te zaaien binnen de joode gemeenschap. Een mogelijkheid die rab bijn Schindler, bekend om zijn gematigde ideeën, niet uitsluit, „maar we moeten proberen of het mogelijk een stap kan zijn, een tussenstation voor direct Israelisch-Arabisch contact”, aldus rab bijn Schindler, die op het ogenblik in Israel op bezoek is. De ultra-linkse Labour-parlementariër Michael Foot, een met grijze manen gesierde, welbespraakte lange man zei tegen de jonge Winston Churchill na de nieuwe postenverdeling bij de conserva tieven: „Daar zullen ze vannacht in het Kremlin van wakker liggen”. Wat Chur chill antwoordde is (helaas) niet voor de geschiedenis vastgelegd. Verwacht wordt dat de federale rechter William Orrick er in zal toestemmen dat mej. Hearst wordt vrijgelaten onder een opgesteld bewakingsplan, terwijl zij wacht op de uitslag van haar beroep tegen het vonnis van zeven jaar gevangenschap wegens bankroof. Genscher sprak zich onomwonden uit voor voortzetting van de regeringscoalitie met de sociaal-democraten. Tegelijk ver klaarde hij zich echter in principe bereid tot samenwerking met de christen democraten in de deelstaten. Alleen de mogelijkheid liberale politiek te verwe zenlijken kan het antwoord zijn op vragen over juiste coalitiebeslissingen, zei Gen scher. Westerse inlichtingenbronnen leggen verband tussen Sithole’s vertrek en berichten over onderlinge gevechten tus sen ZANU-guerrilleros. Strijders die Sithole, de vroegere ZANU-leider, zijn trouw gebleven, waren slaags geraakt met aanhangers van Robert Moegabe, die op de grootste guerrillasteun kan rekenen. WINDHOEK (Reuter). De delegaties die deelnemen aan het constitutioneel beraad voer de toekomst van Namibië gaan volgende week donderdag in Preto ria met de Zuidafrikaanse premier Vor ster praten, zo is gisteren in Windhoek bekendgemaakt. SAN DIEGO (Califomië) (Reuter). Patricia Hearst is gisteren in alle stilte uit de gevangenis in San Diego ontslagen, enkele uren voordat een federale rechter in San Francisco haar naar verwachting op borgtocht zou vrijlaten. De piloot van de Mirage wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te stellen en raakte niet gewond. verweten dat vernieu wingen in de presentatie van het nieuws met veel bombarie worden aange- kondigd, terwijl er in fei te niets verandert. talent de laan uitsturen. De directeur van het eer ste net, Jean Cazeneuve, heeft als reactie op het voortijdig bekend wor den van het tv-rapport verteld wat er het vol gend jaar de kijker alle maal te wachten staat. De beroemdste namen van de Franse literatuur en toneelkunst buitelen in dit project over elkaar. En - sprak Caze neuve - wij willen het publiek geven wat het verlangt, terwijl we tege lijk het peil proberen te verhogen. Ook de rapporteurs spreken aan het eind van hun opsommingen over de toekomst. Zij spreken de hoop uit dat het alle maal veel beter zal worden. Wat de nieuwsuitzen dingen betreft zijn de rapporteurs allereerst boos over de presentatie, omdat ze dat over de inhoud moeilijk kunnen zijn die door de regering van de dag nauwlettend in de gaten wordt gehou den. De tv-makers wordt Maar Reginald Maudling, ooit door de oude Churchill aangesteld en tot gisteren de schaduwminister voor buitenlandse zaken, werd op 59-jarige leeftijd wegge promoveerd naar de parlementaire „ach terban” van de conservatieven. men „vooral op het gebied van de ontspan ning te veel zijn heil zoekt in Amerikaanse tv- films die te dikwijls van een te laag niveau zijn. Bovendien heeft de gramschap van de rap porteurs opgewekt „al die spelletjes en stom vervelende overjarige debatten die het hoofd gerecht vormen van wat als een feest van beelden aan de kijker wordt opgediend”. Dit jaar drijft het eer ste Franse tv-net voor 61,5 percent op de PARIJS. Het gaat met de Franse televisie nog steeds niet goed. In een rapport dat is uitge bracht om te worden besproken bij de behan deling van de staatsbe groting staat te lezen dat de rijksrapporteurs met name over twee dingen ontevreden zijn. De tv- bazen maken zich er te gemakkelijk van af met aftandse films en goed kope doch oninteressan te discussie-avonden. Bovendien proberen ze in hun strijd om de kijk dichtheid resultaat te breiken met het laagst mogelijke niveau. De Franse tv heeft altijd al geleden onder de doem van de staats- censuur, die haar onwaarachtig maakte, soms tot het ridicule toe. In het rapport wordt nog weer gewezen op een ander oud zeer, namelijk op het monopolie van de succesvolle bazen, die zich aanbiedend jong Patricia’s vader, Randolph Hearst, heeft donderdag een borgsom van 500.000 dollar gestort bij de rechtbank in Los Angeles om zijn dochter vrij te krijgen tot januari, wanneer zij voor elf tenlasteleg gingen moet terechtstaan. Het probleem voor de televisie-bazen is dat zij afhankelijk zijn van de inkomsten van de adver teerders en dat de adver teerders kiezen voor het net met de grootste kijk dichtheid. Om de groot ste kijkdichtheid te behalen menen de pro grammamakers dat zij zich moeten afstemmen op de bij de consument veronderstelde gemak kelijkst aanspreekbare instincten. LONDEN (UPI). Het Britse ministe rie van gezondheid heeft meegedeeld dat de microbioloog Geoffrey Platt de gevreesde, uit Afrika afkomstige ziekte van Marburg beeft opgelopen, ook wel groene-meerkatziekte genoemd. Hij werkte in een onderzoekcentrum in Porton Down met een virus van het Marburg-type. Achtendertig contactper sonen zijn in quarantaine geplaatst. De Britse minister van sociale diensten David Ennals heeft meldingsplicht voor de ziekte gelast. Aan vermoedelijke lij ders kan isolering en behandeling worden opgelegd. Er is nog niet veel over de ziekte bekend. In Zaire en Soedan zijn dit jaar honderden mensen aan de ziekte bezweken. Er zouden verscheidene doden zijn gevallen in deze gevechten, die vorige maand hadden plaatsgevonden in Rhode sië, of in Mozambique. Sithole heeft een PHILIPPEVILLE (UPI). Een bejaar de Belgische vrouw is gisteren omgeko men toen een jachtbommenwerper van de Belgische luchtmacht neerstortte op haar woning in het dorp Philippeville in de provincie Namen. I I De „Commissie voor de kwaliteit” voor de Franse tv heeft tegelij kertijd vastgesteld dat wat de „kwaliteit” betreft het bescheiden derde tv-net met de eer gaat strijken als zij kan bogen op 56 punten, gevolgd door het eerste net met 45 en het tweede net met 43 punten. In het rapport ten bate van de debatten over het budget, waaruit gedeel ten door het dagblad France Soir werden gepubliceerd, staat onder meer te lezen dat (Van onze redacteur in Jeruzalem. Jaap van Wesel) JERUZALEM. Er zijn ernstige ver schillen van mening gerezen tussen de Israëlische regering en joodse leiders bui ten Israel naar aanleiding van een initia tief van president Sadat om een aantal joodse leiders naar Cairo uit te nodigen, onder wie Nahoem Goldmann, voorzitter van het Joodse Wereldcongres en rabbijn Alexander Schindler, voorzitter van de Amerikaanse conferentie van joodse organisaties. De sociaal-democratische partij beschikt in de nieuwe Bondsdag, die 14 december voor het eerst bijeenkomt, nu over de grootste fractie en dat houdt waarschijnlijk in dat bondsdagvoorzitster Sinds 1974 worden pogingen ondernomen om uit het slop van de verstarring te geraken middels een herstructu rering. De machtige ORTF werd opgebeld in zeven afzonderlijke „maatschappijen”. Pre sident Giscard d’Estaing beweert bij hoog en bij laag dat omroep en tele visie een hoge mate van vrijheid dienen te bezit ten. En toch brengen de drie Franse tv-netten het voor elkaar tot de verve lendste van West-Europa te behoren.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3