DUMPHANDELAAR BESCHIKT OVER RIJK ASSORTIMENT CURIOSITEITEN IN IJMUIDEN RUSTEN EEN BRUG TE VER Prijzen voor tuinen Damiate Pers Grondverkoop Per spoor heel Nederland door Voor de halve prijs op reis Burgerlijke stand Schouw over de wateren „SLACHTOFFERS” VAN I Th i I 1 ■M II I IBM HBMR A Ik •- Kort IJmondnieuws e w ■Km 19 7 6 ZATERDAG 20 NOVEMBER IJMUIDEN - VELSEN door Eli Vlessing Atjeh T» Velseii-IJniuiden Op zaterdag 27 november 1976 of zondag 28 november 1976 ln samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag" aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 15,— (i.p.v. f 29,50) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) f 7,50. Lijken 11 a'1 0 - Af SS» I 1 F ■ti rf Bas Smit temidden van zijn verzameling dorlagsrequisieten. r 3 1 I >«®S Ooit een peperdure simulator nu goed voor een apenkooi! (fe losplank ie 1- de I Haarlems Dagblad: (Van een onzer verslaggevers) IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: OVERLEDEN: t 1 Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum/ Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein - Haarlem (Schalkwijk) Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk J g GEBOREN: W. H. Griep-Engelhart, d., IJmuiden. G. Emmelot-Schekkerman, d., IJmuiden. Zijn laatste aanwinst haalde de 36- jarige IJmuidenaar uit Deventer. Figu- te van VELSEN In de donderdagavond te houden openbare raadsvergadering komt onder meer in behandeling een voorstel ij i- i- j s n Is g n LS ig e. !k )e Jt n 2 e e r i 'ij ?n ie at et el et B- Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. VELSEN In de donderdagavond te houden raadsvergadering zal de raad zich bezighouden met de benoeming van leden van de commissies voor de woon- ruimtevordering en -verdeling. Voor de commissie woonruimtevorde- ring staan kandidaat als lid en plaats vervangend lid, respectievelijk leden van het NVV en NKV, te weten F. J. Koning (lid) en F. van Sikkelerus (plaatsvervan gend lid). Kandidaten voor de commissie woon- rumteverdeling zijn: voor de vakorgani saties: als lid A. T. Stoop te Santpoort (NKV-FNV) en als plaatsvervangend lid T. v. Slooten, IJmuiden (CNV) en voor SANTPOORT De prijswinnaars van de dit jaar gehouden voortuinkeuringen zullen maandag 22 november worden bekendgemaakt op de ledenbijeenkomst van de plaatselijke afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De avond heeft plaats in het Jeugdhuis te Bloe- mendaal, aanvang acht uur. De heer A. Donker, hoofd van de terreinen der provinciale ziekenhuizen in Noord-Hol- land, zal op de bijeenkomst een lezing houden over de toepassing van klim planten voor gevels, schuttingen en per gola’s. Een „slachtoffer” van Een Brug te Ver ondersteund door verkoopster Elly en de zesjarige Bennie Smit. III veranderden van eigenaar voor 90 per bak. De kleinste soort ging vlot van de hand voor 45 tot 36 per bak. Met de verder aanwezige vis kon de reis toch worden afgesloten met een besomming van 108.000. kwam er een man die er zijn apen in wou huisvesten. Maar het gaat zo met al mijn handel. Het is een kwestie van geduld. De kopers komen. Soms na een paar jaar. Vooral met de kleding kun je dat merken. Jaren geleden kocht ik een paar duizend parka's en Nato-jekken. Plotseling werden die dingen populair. Ik kan er nu wel weer een paar duizend gebruiken”. ranten en requisieten van „Een brug te ver”. Het miljoenenverslindende filmbe drijf dat tijdens de zomermaanden een stukje tweede wereldoorlog imiteerde. Metro Goldwyn Maier heeft zijn biezen gepakt. De rest van de duurste oorlogsfilm die ooit op het celluloid werd vastgelegd zal worden opgenomen in de studio’s. De lokatie bij de brug over de IJssel is verlaten. Een gigantische hoeveelheid rommel hebben de filmers achtergelaten. Via een openbare verkoping belandde die in handen van handelaren en verza melaars. Bas Smit was er bij. „De eerste dag dat je kon „kijken” ben ik direct weer naar huis gegaan. ,t Was er ver schrikkelijk druk. Op de dag van de verkoping was ik erg vroeg en heb ik nog wat kunnen rondneuzen”. Dumpstores en smiffle-shops. Een nieuw soort winkels dat zich na de oorlog heeft ontwikkeld. Aanvanke lijk verkooppunten van legergoederen die, nadat de wereldbrand was ge blust, „overbodig” werden. Toen de ergste honger naar warme en prakti sche legerkledij was gestild en de welvaart het koopgrage publiek weer in de gelegenheid stelde zich „mode bewust” te gaan kleden, leek het einde van die merkwaardige rommel- winkels nabij. Maar de dumphande- Smit wijst op de wachthuisjes die voor zijn winkelpand staan en waar een soldaat in oorlogsuitrusting als een slap pe dweil in hangt. „Die wachthokken heb ik gekocht. De kerel die er in staat ook. Zo heb ik er een stuk of twintig. Je kunt ze in alle gewenste standen en houdingen neerleggen. Ze hebben als „lijken” dienst gedaan bij de filmopna men. Het waren moffen. Toen ik ze kocht waren ze naakt. Ik heb ze maar als Tommies aangekleed. Duitse kleren zijn natuurlijk schaars. Die zijn apart verkocht”. In de winkel ligt een partij tentjes. Ook al afkomstig van de filmlokatie. laren slaagden er in het kopersvolk in hun greep te houden. De school gaande jeugd gedijde heel wel in de legerkleding en de pukkel werd een praktische vervanger van de conven tionele schooltas. Het assortiment werd uitgebreid met tal van spullen die pasten in het leefpatroon van de welvaartsmaatschappij. Elektrisch gereedschap, draagbare radio’s, porto- foon’s, sport- en kampeerartikelen en uiteraard een assortiment kleding- Zo is ’t eigenlijk allemaal begonnen. Ik heb veel plezier in m’n werk. Vooral om de verrassingen waar je dagelijks weer voor komt te staan. Mensen vragen naar dingen met een gezicht vandat zal- ie wel niet hebben”. Ais ik dat merk en weel dat ik hel wel heb doe ik net of dat de gewoonste zaak van de wereld is. Wat het verzamelen betreft. Mijn va der deed in de oorlog dingen die toen niet mochten. Hij praat er nooit over. Maar ik weet dat hij medeoprichter was van de Patriot. Hij is er voor gepakt. Die tijd heeft gewoon mijn belangstel ling”. MUZIEKAVOND VELSERHOOFT Voor de bewoners van het gebouw Vel- serhooft te Santpoort en hun leeftijdge noten wordt woensdag 24 november een muziekavond gehouden met medewer king van de mandolineclub Ercelsior uit IJmuiden.. FILMAVOND DE TOORTS In kof fiebar De Toorts aan de Hoofdstraat te Santpoort wordt zaterdag om 20.30 uur de film „Als een dief in de nacht” vertoond. De toegang en de koffie zijn gratis VERGADERINGEN In de komende vergadering dinsdagavond in „De Abeel” om 17 uur het dagelijks bestuur van de Stisa, diezelfde dag om 19.30 uur in het stadhuis de commissie voor de volksge zondheid en op donderdag 25 november, ook in het stadhuis en eveneens om 19.30 uur is er een openbare raadsverga dering. „Uit het koopgedrag van mensen kun je een merkwaardige conclusie trekken. Duitsers en Nederlanders bijvoorbeeld hebben een uitgespro ken duidelijke belangstelling voor legerspullen. Gebruiksvoorwerpen en kleding. De belangstelling van Spanjaarden en Italianen bijvoor beeld is praktischer ingesteld. Ze talen niet naar uitrustingsstukken. De verzamelwoede is trouwens ook onvoorstelbaar. Onderscheidings tekens, insignes en aanverwante zaken zijn ontzettend in trek. De Amerikanen hebben daar geen moeite mee. Sturen ons scheepsla dingen van dat goed. Insignes vijb ruimtevaarders bijvoorbeeld. Het Nederlandse leger vernietigt al die zaken. Dat is veiliger voor het ge val we weer eens een bezetter krij gen. Als je trouwens ziet wat dat zelfde leger te koop aanbiedt dan heb je de neiging te veronderstel len dat die zaak failliet is stukken dat verwant aan de legerkle ding zijn doelmatigheid had bewezen. Nieuw en gebruikt. Opgetast langs wanden in pakhuizen en oitgebroken winkelruimten. Wel gesorteerd maar altijd voldoende onoverzichtelijk uit gesteld om de snuffelwoede en de nieuwsgierigheid van Jan Publiek te bevredigen. Dumpstores en snuffle- shops. Op de meest merkwaardige plekjes. In vrijwel alle steden van Nederland. VELSEN. Sloten en vaarten en de talloze andere waterlopen in de gemeente Velsen zullen er weer op en top uit moeten gaan zien. Want burgemeester en wethouders van Vel sen hebben meegedeeld, dat op woensdag 1 december schouw over de wateren gevoerd zal worden. Dan zal gekeken worden of de sloten, vaarten, beken en wat voor waterlopen al niet meer niet zijn dichtgegroeid of dicht- geslibt en zo een goed waterverloop belemmeren. Schouwplichtigen zullen dus voor die datum moeten zorgen voor een zo nauwkeurig mogelijke uitvoering van de schouwvoorschrif- ten om moeilijkheden te voorkomen. GEHUWD: J. J. Lettenmeijer-G. A. M. Bakker, IJmuiden, F. Bos-J. C. Swart, Amster dam, P. J. M. van Gulik-A. Mandenma ker, IJmuiden, P. J. van Zantvliet-H. M. Jasperse, Beverwijk, M. Olivieri-M. J. M. de Roon, IJmuiden, J. Groot-C. M. van Ron, Alkmaar, N. P. Blok-M. A. J. Kok, Alkmaar, P. Duivestein-C. J. Purkins, Rotterdam, J. Bakker-S. Walraven, IJmuiden, A. de Niet-S. W. W. Bakho ven, IJmuiden, M. Prins-G. de Vries, beiden te IJmuiden, J. Wennips en M. C. Mertens, beiden IJmuiden, A. J. M. R. Nijssen, Santpoort en T. J. Peters, IJ muiden, P. J. Wullems-J. A. Visser, bei den IJmuiden, N. Noordzij-M. E. Postma, IJmuiden, J. Vlaanderen, IJmuiden en S. Hoekstra, Driehuis, C. T. Potuijt, Bo degraven en J. G. Post, IJmuiden, J. W. Kouwenoord, Velsen (noord) en G. J. M. Scheenaard, IJmuiden, B. M. Gelder- blom-B. van Doorn, IJmuiden, J. A. Stolk, Velsen (zuid) en H. Meerveld, Heemstede, J J. Haasnoot-M. Asma, IJmuiden. DE KW 123. DIE OOK DEZE WEEK aan de markt verwacht werd, meldde halverwege de week aan de rederij, dat men zich in zwaar stormweer bevond in de Noordelijke wateren en dat er nog maar een goede 600 kisten vis aan boord waren. Bovendien was een der vislijnen gebroken en is men een hele dag bezig geweest om het uitstaande Vistuig bin nenboord te krijgen. Begin komende week zal zeker op de binnenkomst van dit schip gerekend kunnen worden, on geacht de hoeveelheid die de KW 123 heeft kunnen vangen. De vangst van de Aan de vrijdagmarkt kwamen nog enkele Texelaars, die de aanvoer van platvis wat opvij zelden. DEZE HARING was van prachtige kwaliteit, maar ze kon door de handel toch niet aangemerkt worden als de zogenoemde „Binnenzeeharing”, waarop de handel zat te wachten. Allereerst liep er te veel kleine haring doorheen en bovendien was zeker twintig percent als „ijle” haring aan te merken. Hierdoor werd er niet meer dan 35 tot 32 voor betaald, hetgeen beslist een tegenvaller was voor de spanvissers. Het span is direkt na de afslag weer naar zee ge trokken in de hoop nog zo’n dagje te maken. Dat is echter totaal mislukt. Met slechts 80 kantjes en zo’n 100 bakken verse haring is men vrijdag Schevenin - gen binnengelopen om de vangst te los sen. Maar de mooiste aanwinst is niet koop. Het is een opklapbare kaart Europa. Het ding heeft een lengte van 17% meter en een hoogte van 4% meter. Er was een speciale vrachtauto voor nodig om hem naar IJmuiden te vervoe ren. „Ik ben zelf verzamelaar van oorlogs- souvenirs”, vertelt Bas Smit. „Die kaart is exclusief. Als er in de omgeving van IJmuiden een geschikte plaats en gele genheid is om hem eens te exposeren, stel ik hem zo beschikbaar”. Een ander opvallend attribuut dat deel uitmaakt van het verkoopprogram- ma van de IJmuidense dumphandelaar is een glazen kood die naast de winkel prijkt. „Het is een simulator. Ik heb het ding gekocht van Estec in Noordwijk. Die hebben daar raketjes in beproefd. Op een bepaald moment was hij geloof ik overbodig. En iets wat „overbodig” is laat ik niet staan. Er komt altijd wel iemand opdagen die het gebruiken kan. Voor dit apparaat is er belangstelling geweest van het bestuur van een zeil vereniging die er wel iets in zag als starttoren. Een paar weken geleden NAAST DE NORMALE AANVOER aan de maandagmarkt en de aanvoer van de IJM 57 „Zeehaan” vanuit de Noordelijke wateren is er de gehele week maar heel weinig te doen geweest. Aan de dinsdagmarkt kwam het span Tx 52 en Tx 56 met een goede 500 bak ken haring en ongeveer 100 bakken kleine makreel. Dit span was maandag middag rond vier uur naar zee vertrok ken om in de omgeving van het Engels Kanaal te gaan vissen. Even ten westen van het zogenoemde Zandvoortse muni- tieveld begon de echometer teken van leven te vertonen. Men bevond zich juist boven de zogenoemde kruisers, die ge zonken oorlogsbodems uit de Eerste We reldoorlog. Op deze wrakken zijn reeds verscheidene netten verspeeld, maar nu wisten de spanvissers in een trek een school haring weg te vangen. Nadat gehaald was, konden 180 vaten haring gevuld worden met daarnaast de reeds vermelde hoeveelheid verse haring en makreel. Dat zegt Bas Smit in zijn dumpwinkel aan de Kromhoutstraat in IJmuiden. Een winkel die zich in weinig opzichten onderscheidt van soortgelijke verkoop ruimten. Militaire attributen sieren de gevel. Internationaal vlagvertoon. Rekla- meborden en het konterfeitsel van een correct saluerende soldaat op één van de muren. NAAST DIT ALLES was de handel weer aangewezen op de vangst van de kustvissers, die iedere dag uitvoeren. En met een heel wisselend succes. Het is deze week voorgekomen, dat men genoe gen moest nemen met een besomming van een nacht van 2000, maar de UK 48 en UK 78 haalden een nestje uit door een besomming van 30.000 in een nacht. Over de wal kwamen vanuit Den Helder het span VD 19 en VL 73 met een besomming van f 21.000 .en het span UK 18 en UK 23 met een uitkomst van ruim f 30.000. Bas Smit baant zich een weg door zijn winkel waar de negotie nauwlijks ruim te laat voor wandelpaden. Op de eerste verdieping waar hij leeft met zijn vrouw Leni, zoon Bennie (6 jaar) en dochtertje Marga (11 jaar) wordt alle ruimte die het gezin niet gebruikt in beslag genomen door opgeslagen goede ren. Doosjes met militaire tekens van metaal en textiel zijn er min of meer ordelijk gerangschikt. „Vrijwel dagelijks zijn er mensen die hier iets van hun gading vinden. Een aanvulling van hun collectie of een herinnering aan een onderdeel waarbij ze hebben gediend”. Smit’s eigen collectie is keurig beves tigd op een aantal met linnen bespannen tableau’s. In speciale albums bewaart hij onderscheidingstekenen. Een heel bijzon dere is zonder twijfel een penning aan een lintje waar de kop van Zijne Ko ninklijke Hoogheid Willem III wordt omkranst door de tekst „Atjeh 1873-1880 Voor Krijgsverrichtingen”. Een ander pronkstuk is een zilver kleurige adelaar. Een encyclopedie ver duidelijkt dat dit een deel is van een Pools generaalsinsigne uit de tweede we reldoorlog. Rijst de vraag hoe deze be trekkelijk jonge IJmuidenaar terecht is gekomen in dit wat exclusieve bedrijf en waaruit zijn belangstelling is ont staan voor de verzameling „oorlogsrequi- sieten”. Bas Smit: „Tja.ik was vroeger monteur in een garage. Kreeg ruzie met m’n baas en begon voor mezelf. Nou, dat ging niet zo goed. Ik begon in de handel in tweede-hands auto’s. Een nogal con junctuurgevoelig bedrijf. In 1970 kocht ik een partij radiootjes van de Amster damse koopman Jaap Granaat. Die heeft een snuffelshop in Alkmaar. .Li De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: N.S.-Stationsloketten. Reijner, IJmuiden en als plaatsvervan gend lid W. J. M. v. d. Putte, Santpoort. A. M. Aarts, 70 jr., weduwe van A. Wassenaar, IJmuiden. koolvis. Slechts een enkele kist grote koolvis maakte deel van de lading uit, waar dan ook tot 260 per 125 kg voor werd betaald. De enkele kisten koolvis van ourgemeester en wetnouaers om aan de Overbildtweg 230 vierkante me ter grond te verkopen aan de heer A. J. Drost in Santpoort - en wel tegen een prijs van f 90.- per vierkante meter.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5