Reactie op provinciale nota Noordzeekanaalgebied Verdedigers ex-SS’er weer omhoog 20 Koffieprijs binnenkort Vereniging van dienstencentra Standpunt over Voorhaven en Schiphol pas na uitslag studies '1 heft zich op geen rechtsvervolging twee dagen laag: Rapport-Menten waarschijnlijk vandaag klaar f ÉL Tl "o Spaanse geest Het woord is aan Angola zou nu lid VN kunnen worden Jack Anderson nu zelf in opspraak Israel waarschuwt Voedselvergiftiging: Buien zeven gevangenen in Witbank overleden AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Syrië: Blijf weg uit Zuid-Libanon I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) vfmnmmmm/mmfHmufwmi CRM WEIGERDE STEUN man SME Dierenbevrijdingsfront Kunst Strips 9 Beurs 10 13 t/m 19 Sport DIAMANT DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% Portret door 21.000 .'.Ji pagina 4 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden- Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. A IJmuider Courant G. B. Shaw: Wee mij, als iedereen mij prijstl Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,- p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-)p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 Cfr Regering wil wonen en werken bij elkaar houden Vandaag in onze sportbijlage: maakten MBHHI (Van onze speciale verslaggever) (Van onze redactie economie) Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5 7 9 Radio en tv (ADVERTENTIES) K Luidsprekers Inkoop Verkoop MAANDAG 22 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 17 NEW YORK (AP) - Volgens Ameri kaanse kringen bij de Verenigde Naties hebben de VS hun houding ten aanzien van het lidmaatschap van de VN voor Angola gewijzigd en zal er geen nieuw veto uitgesproken worden over de her nieuwde aanvraag van dat land. 2e sportpagina Telstar toonde tegen Vitesse klasseverschil tussen ere- en le divisie aan. 3e sportpagina Enorme financiële chaos bij de Budobond. Castrol GTX p. Itr. 2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) JOHANNESBURG (AFP, UPI). In de gevangenis van Witbank, 130 km ten noordoosten van Johannesburg, zijn gis teren zeven zwarte gedetineerden over leden. De doodsoorzaak is waarschijnlijk voedselvergiftiging. Vijftig gevangenen zijn in ziekenhui zen opgenomen. Vier van hen verkeren in levensgevaar. Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. (Van een onzer verslaggevers) le sportpagina Haarlem miste Van den Berg en Huyg al te erg en verspeelde tegen Roda de bekerkansen. Ajax-keeper Piet Schrijvers stelt werklust van winnend FC Utrecht als voorbeeld. rsrofifT Het ministerie wil de dienstencentra in de eerste plaats een taak geven als coördinatoren van de bestaande vormen van bejaardenzorg. De vereniging is het daarmee niet eens, zij stelt de direct dienstverlenende taak voorop. Op grond van dit verschil in visie werkt het ministerie aansluiting van dienstencentra bij de VDC tegen. Ook krijgt de ver eniging niet de subsidie die ze nodig heeft om een goed functionerend ver enigingsbureau op te zetten. Dit is een beel tenis van de voormalige Amerikaanse president Wood row Wilson. De voorstelling werd samengesteld door ongeveer 21.000 officieren en soldaten, in het jaar 191.8, op een basis in de staat Ohio; de fotograaf, die op een 21 meter hoge toren stond, gaf met een megafoon aan wijzingen over de opstelling. De foto werd onlangs in een Ameri kaans tijdschrift gepubliceerd. AMSTERDAM - Naar alle waar schijnlijkheid gaat de koffie over een paar weken weer duurder worden. Hoe groot de prijsverhoging zal worden is nog niet bekend. Sinds het begin van dit jaar is de koffie per half pond 1,59 duurder geworden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 7e sportpagina Damclub Heemstede in na- competitie voor promotieplaats. buiten Nederland, d.w.z. op Russisch ge bied. Hoofdofficier van Justitie mr. M. J. Bruigom bestreed fel dat de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roer mond onbevoegd zou zijn. Hij meende dat de wetgever heeft voorzien in de problematiek die door de oorlogsjaren is ontstaan. Verdachte voelt zich Nederlan der en wil als Nederlander terecht staan. „De belangen van verdachte en openbare aanklager lopen parallel, om dat bij önbevoegdverklaring van de Ne derlandse rechtbank de verdachte dient te worden uitgewezen naar Duitsland of Rusland”, aldus mr. Bruigom. Nu en dan buien maar ook en kele opklaringen. Vrij krachtige tot harde wind uit noordwest tot noord. Minimum temperaturen van 5 graden aan zee tot onge veer 1 graad in het binnenland. Maxima morgen omstreeks 6 gr. Het ondergronds opererende „Dierenbevrijdingsfront” van Groot-Brittannië heeft in de nacht Van zaterdag op zondag toegeslagen in een kennel op 5 kilometer van Llandeilo in Wa les. Het front bevrijdde 13 jonge honden van het Beagleras, die bestemd zouden zijn geweest voor experimenten ten behoeve van de schoonheidsmiddelenin dustrie. Sensatie in het KNVB-beker- toernooi: Ajax gewipt door FC Utrecht (2-1). Na het laatste fluit signaal bestormden Utrechtse supporters het veld 'óm hun fa vorieten te feliciteren (foto). ROERMOND. De verdedigers van een 58-jarige in Limburg wonende oud- SS’er hebben vanmorgen aan het begin van diens proces voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roer mond betoogd, dat van strafvervolging moet worden afgezien. Na beraad heeft de rechtbank echter het verweer van de verdedigers van de hand gewezen en besloten de zaak toch in behandeling te nemen. DEN HAAG. De regering is het op belangrijke punten (nog) niet eens met de opvattingen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied, zoals die zijn neergelegd in de nota van uitgangspunten. In een brief aan GS, die van avond openbaar gemaakt zal worden, delen de ministers onder meer mee, dat zij de uitspraken van GS over Hoogovens, de Voorhaven bij IJmuiden en de ontwikkeling van Schiphol, niet op de voorhand delen. rs$l andere woorden: de plannen van G.S. over de huisvesting van mensen die bijvoorbeeld op Schiphol werken (of nog komen werken) kunnen leiden tot uitge breide pendel tussen de woonplaats en het werk. De provincie zou de Schiphol- werkers het liefst willen verwijzen naar Almere of naar de groeikernen boven het Noordzeekanaal, terwijl minister Gruijters in zijn verstedelijkingsnota juist pleit voor een situatie waarin bin nen een stadsgewest ook gewerkt kan worden door de mensen die daar wonen. Voor Schiphol zou dat kunnen beteke nen dat er in de Meerlanden voor de Schiphol-werkers gebouwd moet wor den. Wat Schiphol betreft, wijst de rege ring er nogmaals op dat deze luchthaven zeker nog jaren als enige nationale luchthaven van ons land zal fungeren. De gevolgen daarvan voor het vervoer en de woningbouw zijn nog onvoldoende doordacht, aldus de ministers. Zoals ge meld vindt het kabinet het nog te vroeg om de nota van G.S., met name waar het Schiphol, de Voorhaven en Hoogo vens betreft (G.S. geven een voorkeur aan uitbreiding van Hoogovens boven de aanleg van een Voorhaven en een beper king van de capaciteit van Schiphol) al Zaterdag 20 november een jaar gele den stierf de Spaanse dictator Franco. Op 20 november 1976, zaterdag jongstle den, was Madrid voor het eerst na de dood van de generalissimo weer een falangistische stad. Het Spaanse fascis me. verborgen geraakt onder wildgroei van nieuwe politieke denkbeelden maar niet uitgeroeid, stak zaterdag weer hevig het hoofd op het hoofd met de on misbare, kenmerkende uniformpet, het symbool van de politieke massaficering onder een straf militair bewind, waarte gen de democratische stromingen in Spanje ondergronds en de laatste tijd openlijker hun hervormingsstrijd hebben aangebonden. Wat zaterdag in Madrid te zien was, illustreerde duidelijker dan wat ook dat de dood van een dictator niet voldoende is om een volk te bevrijden van onmon digheid. Koning Juan Carlos heeft het laatste jaar met een voorzichtige drang gestreefd naar een beëindiging van het autoritaire systeem en op zeer diploma tieke wijze wat ruimer baan gegeven aan de elementen in het land die de politieke medezeggenschap van het volk in het regeringsbeleid zouden kunnen institutionaliseren. Hij heeft de greep van het leger op de landspolitiek ver zwakt en zijn steun gegeven aan een vergroting van de parlementaire invloed. Er zijn kort geleden nieuwe wetten gesanctioneerd die de macht van het parlement vergroten en de weg effenen naar algemene verkiezingen met deel neming van diverse politieke partijen. Maar zaterdag werd in Madrid duidelijk, dat met het democratiseringsproces de grootste terughoudendheid geboden is. Want voor vele Spanjaarden blijkt de autocratie nog grote aantrekkelijkheid te hebben. De mentaliteit van Spanje blijkt door het bijna veertigjarige fascistische regime grondig bedorven te zijn. Het beginsel van de eenpartij regering met ruggesteun van leger en kerk telt nog enorm veel aanhangers. Jarenlange pro paganda, die enge denkbeelden heeft in gegoten in de opgroeiende jeugd en de ouderen het gefascineerd door het fa langistische succes in de burgeroorlog, heeft alles wat met democratie, mensen rechten, politieke vrijheden en sociale mondigheid te maken heeft, op de ene grote hoop van het communisme gesme ten. Het is nog steeds de grote vraag of Spanje in het ontwikkelingsstadium van vandaag een meerderheid van overtuigde democraten danwel een meerderheid van angstige weifelaars heeft, waarbij de laatstgenoemde groep onder druk staat van een vastberaden ijzeren colonne van fascisten in merg en been. Ook in de rangen van de beroepsmilitairen lijkt het fascistische ideaal nog steeds te overheersen. De zee van vlaggen, partij uniformen, gestrekte armen en fanatieke fascisten gezichten die zaterdag door Madrid golf de, voorspelt een nog lange, harde strijd om de Spaanse geest. globaal te toetsen aan het regeringsbe leid. De studies over de Voorhaven en de tweede luchthaven, die meer duidelijk heid moeten brengen, worden in de ko mende maanden verwacht. Het concept voor de reactie van de regering werd opgesteld door minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening). Voorzover bekend gingen zijn collega-ministers afgelopen vrijdag akkoord met zijn voorstel, zonder daar belangrijke wijzigingen in aan te bren gen. Minister-president Den Uyl noemde dit onderwerp „van zeer groot belang”. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM - Israel heeft via de Amerikaanse regering Syrië gewaar schuwd uit Zuid-Libanon weg te blijven. De waarschuwing komt na berichten uit Libanon - in Jeruzalem ontkend - als zouden eenheden van het Syrische Leger in de nabijheid van de Israëlische grens controleposten hebben opgezet. Bovendien had het stadje Nahariah, in West-Galilea, gisteravond te lijden van een bombardement vanaf Libanees grondgebied. Er vielen geen slachtoffers. (Zie verder pagina 3). Strijd om IJsselcup een veelbelovend begin van het nieu we schaatsseizoen. 6e sportpagina Favorieten maakten zich waar bij nationaal kampioen schap trampolinespringen in IJ muiden. Buitoni weer in oude doen. DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Dienstencentra (NVDC), waarbij ongeveer zeventig dienstencen tra voor bejaarden zijn aangesloten, heeft op een vergadering in Den Haag besloten zichzelf op te heffen. Reden daarvan is het gebrek aan medewerking dat de vereniging in haar zesjarig be staan heeft gekregen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk (CRM). De Washington Post berichtte vorige week dat bijna de helft van het aande lenpakket in de Diplomat National Bank van Washington in alle heimelijkheid is opgekocht door de Moonorganisatie en de omstreden zakenman Tongsoen Park en geassocieerden. Anderson heeft de bank enkele jaren geleden helpen op richten ten behoeve van Amerikanen van Aziatische afkomst. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse journalist Jack Anderson, die gewend is wantoestanden in Washington aan de kaak te stellen, heeft gisteren bekend gemaakt dat hij zich ontdoet van zijn financiële investeringen, omdat er vragen zijn gerezen over zijn aandeel in een bank die gedeeltelijk in het bezit is van volgelingen van de omstreden Zuid- koreaanse evangelist Moon. Met het uitspreken van een voorkeur wil de regering wachten tot studies op nationaal niveau over deze onderwerpen zijn afgerond en tot de Provinciale Sta ten zich over de nota van G.S. hebben uitgesproken. Dat zal volgende maand gebeuren. In de reactie van de regering wordt wel al een duidelijk oordeel uitgespro ken over het door G.S. voorgestane „ver- stedelijkingsbeleid”. „De opvattingen van het college zullen volgens de regering tot gevolg hebben dat de balans tussen wonen en werken binnen een stadsge west niet gerealiseerd kan worden. Met Het doen en laten van Park wordt onderzocht in verband met berichten dat de Zuidkoreaanse regering heeft gepro beerd invloed te kopen bij Amerikaanse regeringsfunctionarissen. Anderson maakt deel uit van de directie van de Diplomat National bank, maar hij heeft er volgens zijn zeggen geen geld in gestoken. Een persbureau werd later op gebeld door een dame die mee deelde dat de dieren naar goede tehuizen zouden gaan. Het die renbevrijdingsfront heeft het af gelopen jaar een keer of zes toegeslagen, onder andere in Noord-Engeland, waar dieren werden bevrijd, een transport- auto voor hun vervoer vernield en kantoor en archiefstukken van een hoge regeringsadviseur voor dierenbehandeling overhoop ge haald. Verdediger mr. M. C. van der Poel uit Roermond meende dat verdachte op vrije voeten moet worden gesteld omdat hij de hem ten laste gelegde feiten (massamoord in een kamp in Rusland) niet had gepleegd als Neder lander. Hij zou in buitenlandse krijgs dienst zijn geweest en daardoor zijn vaderlanderschap hebben verloren. Bo vendien, zo zei mr. Van der Poel, heeft de man geen Nederlandse belangen ge schaad en heeft hij de feiten gepleegd DEN HAAG. Het rapport van de Amsterdamse procureur-generaal mr. Hartsuiker over de gang van zaken rond de verdwijning van de 77-jarige Blari- cumse zakenman Pieter Menten, die van oorlogsmisdaden wordt verdacht, zal waarschijnlijk vanmiddag klaar zijn. Het rapport werd donderdag door minis ter Van Agt tijdens de debatten over de zaak-Menten toegezegd aan de Twee de Kamer. De Nederlandse koffiebranders onder handelen op het ogenblik met het minis terie van Economische Zaken over een nieuwe prijsverhoging. Toen de fabri kanten een maand geleden toestemming kregen de prijs van een pak koffie met 37 cent te verhogen, werd er reeds op gewezen dat de nieuwe prijs nog steeds niet in overeenstemming is met het prijspeil op de wereldkoffiemarkt. 4e sportpagina Opvallende prestatie van WH (tegen Spaarnevogels) in de HVB-competitie. 5e sportpagina KIC en Kennemers vergisten zich in bekertegenstanders.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1