Liesbeth List HARMONIE BIJ SYD WALKER Bosch-collage werd tam door absentie zangeres In het weekend koken maakt nog geen moeder van u, meneer. [OTCTER kuipers Kip.J komt uit jterneM (èarovirj weigert rol Biermann-comité PRIN 1 I 1 Kips'EüïLLl specialiteiten „Kips katjang” I J opgericht I Studio Laren nostalgisch in Shaffy Tegen apartheid voor Schotse landschappen in Galerie Eylders NU VELE MODELLEN VERLAAGD TOT HALVE PRIJZEN!! R. Davies overleden „Prix Medicis” Doris Lessing ÖHWOUWE 17 KUNST 19 7 6 DINSDAG NOVEMBER 2 3 16 in V i André Malraux OPRECHT V- van Bekebrede-Barnevel ATLAS ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 HAARLEM JOOP’S JEUGDBOETIEK IS UNIEK! Pracht bontkollekties voor iedereen Grote Houtstraat 7 - Haarlem Moeder zijn betekent veel meer. Het is in feite een onbetaalbare baan. Ook financieel gezien. Dat blijkt maar al te zeer, als zij er niet meer zou zijn. Zorg daarom voor een goede verzekering. Praat met elkaar en met uw verzekeringsadviseur over de Hartttyrouwpolis van de Utrecht, de speciale verzekering voor de getrouwde vrouw. (Van onze correspondent Parijs, Rudolph Bakker) PARIJS. Frankrijk heeft zijn grootste levende zoon verlo ren. André Malraux stierf in een Parijs’ ziekenhuis, nadat in een speciaal belegde persconferentie de behandelende doktoren al eer der vertelden dat Malraux was opgegeven. «HF* XT* EEN GOEDE WAGEN KA HUURT U V BIJ ATLAS André Malraux was bepalend voor de Franse denkwereld (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) Daar staat AMEV achter. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) CEES STRAUS Y///77///A\ 7///////M\ ZANDVOORT. Het land waar het leven goed is. Die populaire reclameslo gan zou best kunnen fungeren om het allesomvattende onderwerp aan te geven van het werk van de Schot Syd Walker die momenteel een expositie heeft bij Galerie Eijlders. Walker woont op het land, in een klein dorp Montrose genaamd, dat blij kens de vele olieverven en aquarellen van zijn hand in een welhaast idyllische en paradijselijke omgeving is gesitueerd. Syd Walker houdt van de natuur, dat spreekt duidelijk uit zijn werk want hij getuigt er graag van. Voor hen is Syd Walker een warm pleit bezorger. De 75-jarige schrijver, filosoof, avontu rier, etnoloog, kunsthistoricus en minister van Cultuur in regeringen van president De Gaulle („hij zorgde ervoor dat de open bare gebouwen gezandstraald werden”) wordt in Frankrijk zó bewonderd, dat de radio de uitzendingen onderbrak om het nieuws over Malraux bekend te maken. Het leven van Malraux is vol mysteries. Zijn kunsttheorieën worden aangevoch ten. Zijn vertrouwelijke relatie met De Gaulle die in Malraux zijn enige intel- Ondertekenaars van een door het comi té opgestelde verklaring zijn onder meer prof. dr. G. A. van der Wal (voorzitter Amnesty International Nederland), de schrijvers Theun de Vries, Huub Ooster- huis, Bert Schierbeek, Simon Carmiggelt en Louis Ferron en de voetballer Barry Hulshoff. Vanuit de journalistieke hoek hebben inmiddels getekend Johan van der Minnen, Koos Postuma, Martin van Amerongen, Tessel Pollman en de uitge ver Rob van Gennep. RIJKSSTRAATWEG 145 HAARLEM TEL. 260585 lectuele gelijke erkende zijn nu tegelijk met de erfenis van de generaal, naar de achtergrond geschoven. Maar de Frans man vergeet niet de heldenrol van Mal raux als kolonel Berger in de Franse ondergrondse beweging tijdens de Twee de Wereldoorlog. En iedere Fransman heeft een diepe verering voor Malraux’ borende intelligentie, die zich in de ogen van de buitenlander wel eens in een al te romantisch struweel verloor. Het is het simpele leven dat deze Schot van de Lowlands trekt. Niet de spectacu laire bergen met vervaarlijke hellingen of wilde stroomversnellingen, maar lieflijke heuvels en zacht kabbelende beekjes. Een landschap dat nauwelijks door mensen hand is aangeraakt, zo lijkt het wel. Wal ker hoeft nooit ver van huis te gaan om zijn onderwerpen te vinden: hij loopt zijn tuin maar uit en vindt de aardigste situa ties om uit te beelden. Als beschouwer van zijn werk moet je dan wel weten dat zich vlak bij het dorp Voor een naoorlogse generatie was Mal raux het grote orakel, tot zijn ministeriële functies de achterban in verlegenheid begonnen te brengen. Was deze man van het establishment nog de revolutionair van weleer? De officiële toespraken van minister Malraux deden de gelovigen naar het hoofd grijpen en het boekje van een tweetal vlijmscherpe essayisten over de oorzaak van de behoefte om links te zijn gaf nieuwe stof tot discussie over een man als Malraux. Het was in deze jaren dat de man links werd gedetermineerd als de bastaard die zijn onmin met de wereld probeerde te verdrinken in heftige veront- waardigheid met onrecht waar ook ter wereld, met acties en protesten, met toe spraken en heldhaftige daden. Deze mening viel samen met de indruk die de boeken van Malraux al eerder hadden gewekt, namelijk dat de schrijver dood, bloed, moord en marteling alleen zocht omdat hij met zichzelf als onderdeel een winplaats van olie bevindt die onge twijfeld voor de nodige vervuiling en ver storing van het milieu zal zorgen. Maar het lijkt er wel op alsof Walker dat niet wil zien, dat het een inbreuk op zijn visie zou geven. En, er naar gevraagd zegt Walker, niet geheel ten onrechte, dat het bedrijf veel arbeidsplaatsen oplevert voor een gebied waar werkloosheid sinds mensen heugenis bestaat. De Engelsen hebben altijd op het gebied van het landschapschilderen een traditie hooggehouden. Waren het in de vorige eeuw niet Turner en Constable die niet alleen in eigen land een grote invloed hadden, maar tot zelfs in Nederland effect sorteerden. Syd Walker is een exponent van die traditie en hij zet zelfs sommige kenmerken van zijn tonalistisch werken de voorgangers onverdroten voort. Want Walker bouwt zijn stemmingsbeeld in veel grijzen op. Was Sartre de denker en schrijver van na de oorlog, Malraux behoorde tot een generatie die allang daarvoor de wereld versteld deed staan en die ook na 1944 nog niet uitgeblust was. Zijn dood zal de over blijvende middelmatigheid ruimer baan geven. Een opvolger voor Malraux is ech ter ondenkbaar. derhalve dat je op revolutionaire gedach ten brengt, eerder op het spoor zettend van de groep van milieu-activisten die vooruitgang zoeken in het vastleggen van al wat mooi is. De gelijknamige prijs voor Franse schrijvers is toegekend aan Mare Chodo- lenko (26 jaar) voor „Les Etats du Desert”. LONDEN (DPA). De Britse acteur Rupert Davies, die door zijn vertolking van de Franse pijprokende politiecom missaris Maigret internationaal bekend werd, is maandag in een Londens zieken huis aan kanker overleden. Hij werd 59 jaar. Winterlandschap heet dit werk van Syd Walker dat geeposeerd wordt bij Galerie Eijl ders. en meer mogelijkheden: paté, cervelaat, kookworst enz. Het comité is momenteel bezig met een handtekeningenactie. Te zijner tijd wil het de lijst met handtekeningen aanbieden aan de Oostduitse ambassadeur in ons land. De Oostduitse regering ontnam Wolf Biermann zijn staatsburgerschap van de DDR toen de zanger een tournee maakte door West-Duitsland. Het boeiendste en tot nu toe het ondui delijkst gebleven is zijn lange liefdesaffai re met Zuidoost-Azië. Bezocht Malraux werkelijk de school voor oosterse talen, zoals hij beweerde? Met zijn toenmalige vrouw Clara vertrok hij in 1923 naar de grenzen van het toenmalige Siam en Cam bodja onder de dekmantel van een arche ologische expeditie in Laos. Tijdens deze ondernemingen werd hij gearresteerd wegens het wederrechtelijke los wrikken en meenemen van bas-reliëfs van Bentai Srei. Later dook Malraux in Kanton op en in Sjanghai, waar hij deel van de staf van Borodin uitgemaakt schijnt te hebben. In 1927 is hij in Frankrijk terug. Na een raid in Saoedi-Arabië komt Malraux thuis met onbekende beelden uit Kaboul. Een aantal essentiële passages in Mal raux’ leven spelen zich af tijdens de poli tieke aarbevingen die aan de Tweede Wereldoorlog voorafgingen. In 1936 voegt hij zich in de republikeinse gelederen in de Spaanse burgeroorlog, waarvan de roman „l’Espoir” het resultaat is. Later is Malraux lid van het anti- fasicistische wereldcomité en van de wereldliga tegen het anti-semitisme. In Berlijn is hij samen met de schrijver An dré Gide om Dimitrov te verdedigen, die ervan wordt beschuldigd de Rijksdag in brand te hebben gestoken. In 1934 vinden we Malraux in Moskou waar hij aan het eerste congres van Sowjet-schrijvers deel neemt. Zoals zo vaak bij de Haagse Scholers de zon niet wist door te breken, zo hangt er. over de landschappen van Syd Walker immer een fijne mist van regendruppels. Dat geeft een heel intiem karakter aan zijn werk, ingetogen ook en met een beschouwelijke ondertoon. Geen werk Daarnaast heeft de ledenvergadering van de Vereniging van Nederlandse toneel-radio- en TV-schrijvers zich una niem achter het initiatief van het Utrecht se comité gesteld. Leden van die vereni ging zijn onder meer Jaap van der Merwe en Eli Asser. Bij zijn leven was Malraux al een legen de geworden. Bereid tot steeds schaarsere interviews, ging een van de laatste geheel en alleen over de aard van de kat. Zijn lichtelijke geromantiseerde memoires vonden grote aftrek. In zijn „Les chênes qu’on abat. geeft hij waardevolle getuigenissen over zijn vele gesprekken met de Gaulle, na diens aftreden als presi dent. „Hoewel het een kleine rol is die ik had moeten spelen, zou dit een waanzinnig grote kans voor mij zijn geweest om in de internationale filmwereld door te dringen. Maar toen ik vorige week van mijn mana ger in Londen hoorde hoe de vork in de steel zat, stond mijn besluit om niet mee te doen ogenblikkelijk vast. Ik ben een fel tegenstander van apartheid. Ik zou het niet met mijn geweten in overeenstem ming kunnen brengen om voor filmopna men naar Zuid-Afrika te gaan. Ik zou compleet ongelukkig zijn als ik daar zou zitten”, aldus Liesbeth List. Aanvankelijk zou slechts een klein deel van de film in dit land worden opgeno men. Liesbeth List: „Het ging volgens de berichten om een essentiële lokatie, die onmogelijk in een ander land kon worden gevonden. De opnamen zouden dan hoog uit een week geduurd hebben. Daar had ik eigenlijk al de grootste moeite mee. Nu bleek mij vorige week dat er minstens acht weken in Zuid-Afrika zou worden gedraaid, en dat het geheel bekostigd wordt met Zuidafrikaans geld. Dat ging mij allemaal veel te ver”. Door haar afzien van haar contractuele medewerking komt Liesbeth List eerder dan gepland naar ons land terug, name lijk op 10 december aanstaande. Zij heeft ruim twee maanden in Londen gewoond voor de promotie van haar langspeelplaat „Aznavour presents Liesbeth List”. „Aznavour doet vier solonummers, ik zing er acht, en één lied doen Aznavour en ik samen. Zaterdag wordt het programma gemonteerd. Ik weet nog niet precies wan neer de KRO de show op het scherm brengt”. van het dagelijks bestaan in onvrede leefde. Ook de kunsthistorische escapades van Malraux hebben tot bewondering zowel als tot kritiek geleid. In de jaren van zijn ministerschap was Malraux het orakel, de auteur van „Het imaginair museum” en van „De stemmen der stilte”. Nadat Malraux zich uit de politiek en het openbare leven had teruggetrokken keerde de rust om zijn persoon enigszins terug. Men herinnert hem zich als een constant woedende intellectuele tornado, onder de kracht waarvan nieuwe werel den zijn opengegaan. De „Prix Femina” voor de beste vrou welijke auteur in het Frans is verleend aan de Belgische romanschrijfster Marie- Louise Haumont (57 jaar) voor „Le Trajet”. Malraux was de grote vriend van onze Nederlandse vooroorlogse schrijver- essayist Eddy du Perron. Malraux’ groot ste boek „La Condition humaine” werd aan Eddy du Perron opgedragen. En het was Du Perrons meest in het oog lopende „Het land van herkomst” dat hij aan Mal raux opdroeg. PARIJS (ANP). De Britse schrijf ster Doris Lessing (57 jaar) heeft maan dag de „Prix Medicis’ voor niet-Franse auteurs gekregen voor haar roman „The Golden Notebook”, verschenen in 1962. AMSTERDAM In het Shaffy-theater werd zondagmiddag een aan de figuur van Jeroen Bosch verbonden „collage" van middeleeuwse muziek gepresenteerd door Studio Laren. Dit ensemble, bestaande uit een viertal musici, waaron der Marijke Ferguson die de leidende kern ervan vormt, heeft de tijd van Jeroen Bosch min of meer als muzikaal specialis me. Het reproduceren van middeleeuwse- en renaissancemuziek op authentieke instrumenten, was een gemakkelijk uit gangspunt om een verbond te sluiten met de denkwereld van de Bossche kunst schilder. Wat er van die wereld is overgeleverd, bestaat onder meer nog in de vorm van troubadoursliederen en gedichten, die hier door Donald de Marcas werden voor gedragen en gezongen. Die voordracht was uitstekend, maar dat zingen kan De Marcas beter aan anderen overlaten, want zijn stem heeft te weinig om de liederen over het voetlicht te brengen. De sopraan Marianne Blok, die in het programma als uitvoerende kracht was aangekondigd maar niet verscheen, werd dus wel als wezenlijk element daarin gemist. Zij zou op tijd uit Londen, waar zij geëngageerd was, zijn teruggekeerd, maar liet het blijkbaar afweten. Mede als gevolg hiervan werd het na de pauze geplande programmagedeelte een enigszins tamme aangelegenheid. Beter zou in deze omstandigheden geweest zijn om de volgorde van de volkse en hoofse liederen om te draaien. De aankleding had overigens, waar schijnlijk wegens een beperkt budget, iets amateuristisch. Er is met weinig middelen veel te bereiken. En de aandacht die aan het muzikale aandeel was besteed, zou zich op dezelfde manier ook hebben moe ten uitstrekken naar de beeldende kant. De van Jeroen Bosch’ schilderijen af geke ken hoeden die door de muzikanten wer den opgezet en het speelgoedbeest op het hoofd van Donald de Marcas gaf in de verste verte geen suggestie van Bosch’ wereld. Door Studio Laren werd in elk geval wel duidelijk gemaakt dat door dit gezel schap zij het op wat padvinderachtige wijze de diverse instrumenten zoals luit, fluiten, kromhoorn, gamba, op (voor zover men kan nagaan) stijlvolle wijze worden gehanteerd. Al met al paste het geheel van muzikale eenvoud en simpele erotiek van de teksten best in het modieuze, nostalgische omkij ken waar vandaag de dag zo’n behoefte aan is. schijf Kips’ leverworst, daarop schijf komkommer, even onderdompelen in gloeiend hete pindasaus uit: serie inzendingen op onze advertentie (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Liesbeth List weigert mee te werken aan de internationale filmproduktie „Speed”, waarin beroemd heden als Mia Farrow, Trevor Howard en Peter Finch meespelen. De reden van haar weigering is dat de film grotendeels in Zuid-Afrika wordt opgenomen en met Zuidafrikaans kapitaal gefinancierd wordt. heerlijk gekruid___ UTRECHT (ANP) Studenten en docenten van het instituut „Frantzen” voor Duitse taal- en letterkunde van de Rijksuniversiteit Utrecht hebben een actiecomité „Biermann blijft DDR- staatsburger” opgericht. Steeds de nieuwste modellen. Alle auto's met radio. vanaf 27 p. dag, inkl. 100 km

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17