Gruijters is somber 5 over woningbouw MOTOR VAN ROMMEL Onrust onder Nettowinst CSM hoger Koersen pond en dollar vrouwen bij Philips Oss Consumenten bond: buitenlandse pockets te duur omlaag VAN CHOCOLA KRUG JE MAAR ÉÉN LETTER, IN EEN BOEK STAAN ER DUIZENDEN Ook bedrijf textielgarens (100 man) dicht C^KSR Van Gennep Uraniumverrijkingsfabriek bij grens Beroep tegen ontslagen bij Zal ’t wel met een sisser aflopen, denkt u? BS© - Akzo Zout PLAN VAN WESTDUITSE MAATSCHAPPIJ: Modale werknemer wordt er in 1977 2 pet beter van Ik» WM arst mmm F 4 19 ECONOMIE 19 7 6 NOVEMBER 2 3 18 y Als u precies wilt weten welk boek u wilt geven óf krijgen, kijk dan in de laatste Boekenmolen. Een gids met ca. 550 cadeautips plus 8 voordeelaanbiedingen. Nog niet ontvangen? Vraag bij de boekhandel. Daar vindt u nog veel meer ideeën. iw.fe .v*r - DIN S D A G V'KÜ- 9 ARNHEM (ANP). Enka Glanzstoff, de vezelonderneming van Akzo, gaat het bedrijf in Emmer-Compascuum sluiten. In samenspel met de regering zal worden gezorgd voor een passen de opvarig van de 300 vrijkomen de arbeidskrachten. Ontslagen zullen worden vermeden. Gedacht is ondermeer aan een tijdelijke uitgebreidere toepas sing van de werktijdsverkorting bij de gehele onderneming in de regio Emmen, totdat alle betrok kenen hun definitieve bestem ming hebben gevonden. Deze plannen zijn gisteravond bespro ken met de vakorganisaties en vandaag zou de centrale onder nemingsraad van Enka Glazstoff worden ingelicht. van 300 overplaatsing man (ADVERTENTIE) ten 5.98 len worden in de dagploeg. misl-t I UTRECHT (ANP) Met behulp van het verstandig met aardgas stook een graadje lager verstandig met energie (ADVERTENTIE) De heer Kombrink (PvdA) had aange drongen op het beschikbaar stellen van 600 miljoen en een reservering van 400 miljoen om de gunstige ontwikkeling van dit ogenblik te kunnen handhaven. moest waarschuwen voor een voorkeur spositie voor de bouw binnen het prioritei tenschema van de overheid. Scholten had hierom gevraagd, omdat hij de indruk had dat de bouw een beetje het kind van de rekening was geworden. Gruijters vertelde de commissie nog eens dat de regering er niets voor voelt de fiscale aftrekbaarheid voor de bewoners van eigen woningen van de onderhouds kosten weer in te voeren. Ook de onder- houdssubsidies konden, tegen de achter grond van de budgettaire situatie, in zijn ogen geen genade vinden. Gruijters zei op dit ogenblik in de bouw niet de motor van onze economie te zien. Meedraaien betekent niet dat er sprake is van een krachtbron. Verschuiving van de interesse in de richting van het eigen woningbezit zou de bouw uit de zorgen kunnen halen. Maar er worden nog wel eens prijzen gevraagd die best wat lager zouden kunnen liggen, aldus de bewindsman. De koersdaling van beide munten ging gepaard met een stijging van de goud prijs. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De zogenoemde „moda le” werknemer (gehuwd en twee kinde ren, 26.000 per jaar) kan in 1977 rekenen op een reële loonsverhoging van 24 per cent. In guldens gaat hij er volgend jaar bruto ongeveer 2000 op vooruit, waar van netto bijna 1600 gulden overblijft. Het modale inkomen zal in 1977 liggen rond de 27.800 gulden. Dit blijkt uit een overzichtje dat door het ministerie van Sociale Zaken is gepu bliceerd. De minimumloner gaat er reëel 2,7 percent op vooruit (het minimumloon wordt ongeveer 20.170 gulden bruto), terwijl de werkelijke inkomensverbete ring voor mensen met een inkomen van nu 22.220 gulden 2,6 percent zal zijn (wordt bruto 24.000). De CSM houdt er in haar dividendpoli tiek geen rekening mee dat een groot deel van het kapitaal in handen is van twee groot-aandeelhouders (Suiker Unie bezit circa 40 pet en KSH circa 24 pet), maar zij houdt wel rekening met haar kapitaalver schaffers aldus het bestuur. Volgens een woordvoerder van Philips is het voortbestaan van de avondploeg op geen enkele wijze aangetast. „Uit oogpunt van efficiëncy heeft de directie alleen aan de werkneemsters uit de avondploeg Secretaris Frans Gottmer van Mercuri- us deelde mee, dat zijn bond de stakers weliswaar niet materieel heeft gesteund, maar dat zij wel konden rekenen op soli dariteit van de vakorganisatie. Volgens Uranit zal gebruik worden gemaakt van het ultra-centrifugeproces dat ontwikkeld is door Nederland, Enge land en West-Duitsland. Het voorgenomen bedrijf zal voldoende brandstof produce ren voor acht kerncentrales. Het bouw plan maakt deel uit van het streven om de het voortdurend zwakker worden van de lire stimulerend op de export. Schnoor legde er de nadruk op, dat tot nog toe in geen enkel geval al een binden de beslissing is gevallen. Gedurende bijna vier maanden zullen in het komende jaar deskundigen, organisaties en alle belang hebbende burgers worden gehoord en hun bezwaren onderzocht, voordat het plan in oktober 1977 aan het parlement van de deelstaat zal worden voorgelegd. Ook daarna zal het, volgens de staatsse cretaris, nog mogelijk zijn over de centra les en hun verstigingsplaatsen te spreken. En dit mag toch wel een positief geluid worden genoemd. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het voorstel van commissarissen om op de jaarvergadering van het volgend jaar oud-premier P. J. S. de Jong to benoe men tot commissaris in. de vacature die dan zal ontstaan door het aftreden van de oud-Tweede-Kamervoorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel,, wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens. OSS (ANP) Onder de negentig vrou welijke personeelsleden van de avond ploeg van Philips in Oss is grote ongerust heid ontstaan over, het voortbestaan van die ploeg. De vrouwen vragen in een pam flet. dat ook is ondertekend door het arbeidersmacht-comité Oss, de garantie dat de ploeg niet wordt opgeheven. Komt die garantie er niet dan zullen, aldus het pamflet, harde acties volgen. he li fe si te DEN HAAG (ANP). Volgens de Con sumentenbond zijn de Engelse en Ameri kaanse pockets in ons land veel te duur. Door de prijzenbeschikking boeken 1976, die de regering heeft afgekondigd, is deze situatie in feite gelegaliseerd, aldus de Consumentenbond. De bond heeft daarom gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin de consument wordt aangeraden buitenlandse pockets in het buitenland te kopen of te bestellen. Volgens de prijzenbeschikking mag men voor buitenlandse pockets vragen de inkoopprijs plus een voor deze boeken gebruikelijke marge. De bezwaren van de Consumentenbond richten zich tegen deze marge. Al in januari 1975 wees de bond op grote verschillen in prijs tussen een Engelse pocket in Nederland en in Engeland. M.M «2,00 57,00 «0.00 42.50 51,50 «95,00 56,50 72.50 77,00 W.OOf 20,30 173,00 32.80 56.00 63.10 71,80 46,10 3,10 197.00 154.00 150.50 86,50 234,00 63.00 75,70 164.00 174.00 34,00 196,20 87,50 110.40 36,30 94,00 104.50 94 JO 68,00 157,50 33,00 44,90 141.50 175,00 72.50 39,60 «0.00 192.00 104.00 90.50 180.00 I LONDEN (ANP, Reuter) De koersen van het pond sterling en van de dollar hebben gisteren op de wisselmarkten in Londen en in andere belangrijke Westeu- ropese geldcentra een flinke veer moeten laten. In enkele gevallen was de druk zo groot dat de centrale banken zich genood zaakt zagen het aanbod van ponden of dollars gedeeltelijk uit de markt te nemen. 1 'jt'.'ü. ADVERTENTIE) Een negenjarig Amerikaans jongetje zit hier op een bejaarde motormet zijspan, in 1341 door BMW gebouwd. Het bijzondere van dit vehikel is dat het eens de Duitse veldmaarschalk Rommel door de Noord- afrikaanse woestijn voerde. De motor werd aanvankelijk gebouwd voor gebruik aan het Russische front, maar later aan gepast aan de Afrikaanse omstandig heden. KM 137,00 «240 8.801 «9,00 155,00 17,00 «8,00e 37,80 ‘19,00a 93,00 108,00 1,80 824,00 38,10 6.30 111,80 4840 7540 139,00 «4,00 8«40 47,00 5540 38,00 00.00» 11040 26,00 4350 2630 30,80 74,00 84,00 De koersen op de Newyorkse effecten beurs stegen eveneens voornamelijk onder invloed van de dalende rentetari- ven in de Verenigde Staten en van de betere kans op de financiële redding van de stad New York. Enka sluit vezelonderneming DEN HAAG (ANP) Minister Gruijters is niet al te optimistisch over de haalbaarheid van de geplande 110.000 woningen voor volgend jaar. Tijdens de openbare commissievergadering over de bouwnota zei de minister gistermiddag dat het aantal bestekklare bestemmingsplannen steeds verder zal afnemen en dat de bezuinigingsexcercitie van de regering het onmogelijk maakt zo maar grote bedragen ter stimulering van de woningbouw uit te trekken. Zeer uitdrukkelijk is, volgens de minis ter, rekening gehouden met de éénpercents-operatie van de regering. Deze is gericht op stimulering van de particuliere investeringen, dus beperking van de stijging der overheidsuitgave ter- wille van de economische groei. Vandaar dat Gruijters de heer Scholten (ARP) Het pond sterling sloot in Londen op 1,6460-1,6480 dollar vergeleken met 1,6780- 1,6795 vrijdag. De koersverbetering van het pond vorige week ging geheel ver loren. mogelijke bouw van dertien elektrische centrales. Volgens de staatssecretaris van algemene zaken Herbert Schnoor worden in het ontwerp, dat in januari aan het kabinet in Dusseldorp zal worden voorge legd, alleen aan de beneden-Rijn zes plaat sen genoemd, waar hetzij conventionele, hetzij kerncentrales zullen kunnen wor den gebouwd. Volgens de laatste weergave van het Economisch Instituut Bouwnijverheid komt de produktie dit jaar uit op 110.000, inclusief 3.000 wooneenheden nieuw bouw. Dat betekent een uiteindelijke uit komst van 115.000. Maar voor volgend jaar ziet de situatie er zorgelijker uit. Zo komt de verhuur van duurdere woningen maar moelijk van de grond. Er bestaat uiterst weinig belangstelling bij de huur ders, terwijl de interesse van beleggers in deze sector bepaald niet overloopt. JUTRECHT (ANP) Met behulp van het Pompen-kompressoren bureau arbeidsrecht van het NW zullen Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 de zes stakers bij uitgeverij en boekhan- del Van Gennep in Amsterdam, die giste ren op staande voet zijn ontslagen, deze beslissing via een juridische procedure aanvechten. Ook het eerdere ontslag van een medewerkster, dat de directe oorzaak was van de staking, wordt bij het arbeids bureau betwist door de NW-bond Mercu- rius. Met behulp van de installatie, waarvan de bouwkosten worden geraamd op één miljard mark (ruim 1 miljard) kan het splijtbare uranium-235, waarvan in natuurlijk uranium 0,7 percent aanwezig is, worden verrijkt tot ongeveer drie per cent. Dit percentage is nodig voor het gebruik in kerncentrales. In West-Duitsland en de Benelux- landen is het verbruik van dames kousen en panty’s tussen 1970 en 1975 met 20 percent ofwel 190 miljoen stuks gedaald. De goedkope importstroom uit Italië groeide van 45 miljoen in 1970 naar onge veer 190 miljoen stuks vandaag. Onder zoekingen en publikaties tonen volgens Enka aan, dat de gunstige kostenstruc tuur van de Italiaanse producenten wordt veroorzaakt door lagere grondstofkosten, lagere arbeidskosten, lagere overheidkos- ten, lagere afschrijvingen en financie ringskosten (subsidies en renteloze kre dieten van de overheid). Daarnaast werkt Het bestuur achtte het nog te vroeg om een uitspraak te doen over de gevolgen van de hogere winst voor het dividend over het zojuist verstreken boekjaar (vorig jaar 2,80 plus een bonus). EEG onafhankelijk van anderen te maken wat verrijkt uranium betreft. Dergelijke installaties werken al in Almelo en in Engeland. De Westduitse bijdrage beperkte zich tot dusver tot financiële steun en technische kennis. De installatie waarvan nu sprake is, moet in de jaren tachtig op volle capaciteit werken. Een Britse onderneming, Urenco, zal worden belast met het coördineren van de produktie en de verkoop voor de drie landen. In een eerste ontwerp voor het ontwik kelingsplan van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen waarin Gro- nau en Ahaus liggen is sprake van de AMSTERDAM (ANP) Centrale Sui ker Maatschappij (CSM) heeft in het op 30 september geëindigde boekjaar 1975-1976 een hogere nettowinst behaald dan in 1974-1975, toen de winst 17,1 mln bedroeg. „Hiermee zijn de optimistische geluiden uit ons halfjaarbericht bewaar heid”, aldus het bestuur in een buitenge wone vergadering. Voor de verbetering van het rendement bij de verliesgevende nylon- en polyester textielgarens zal het aantal arbeidsplaat sen bij het bedrijf in Breda met ruim 100 worden verminderd. Deze vermindering kan volgens Enka worden bereikt via natuurlijk verloop, wachtgeld en over plaatsingen naar andere bedrijven van de onderneming. Enka Glanzstoff zegt te ver wachten door deze bezuinigingen in 1977 weer uit de rode cijfers te komen. De jaarlijks toenemende verliezen bij nylontextielgaren en de verslechtering van de Westeuropese kousenindustrie hebben ertoe geleid dat Enka Glanzstoff zich stapsgewijs uit de sector kousenga rens gaat terugtrekken. Dit betekent dat de produktie van de zogenoemde nylon 6.6-garens in de Duitse bedrijven te Kel- sterbach en Obefnburg stap voor stap tot stilstand komt. Daardoor zal het bewer ken (textureren) van deze kousengarens in Emmer-Compascuum eveneens gelei delijk worden beëindigd en daarmee de vestigingsplaats worden opgeheven. Als gevolg van de ontwikkelingen in de laatste jaren van afzet en prijs van dime- thyltereftalaat (dmt) en de vooruitzich ten voor de toekomst is de directie van Akzo Zout Chemie Nederland van plan de produktie van dmt in de locatie Delf zijl van AZC op korte termijn te beëndi- gen. De ongeveer 200 personeelsleden zul len volgens de directie nagenoeg allen geplaatst kunnen worden bij nieuwe produktie-eenheden in de loeatie Delfzijl, waar thans een investeringsprogramma van circa 280 miljoen wordt uitgevoerd, waarin het belang van Akzo ongeveer 50 percent bedraagt. De ondernemingsraad is gevraagd over de beëndiging van de produktie van dmt advies uit te brengen. De vakorganisaties zjjn eveneens van het plan in kennis gesteld en uitgenodigd om op korte ter mijn de besprekingen hierover te openen. De produktie-eenheid voor dmt werd in 1964 in Delfzijl in gebruik genomen door de toenmalige Petrochemie AKU-Amoco NV en bestaat uit een tpa-fabriek (voor teraftaalzuur) en eën dmt-fabriek (voor dimethyltereftalaat). Het geproduceerde tereftaalzuur wordt omgezet in dmt, dat gebruikt wordt als grondstof voor polyes tergarens. Enka Glanzstoff heeft voorts meege deeld dat de onderneming de eerstkomen de jaren moet blijven bezuinigen om weer voldoende geldmiddelen beschikbaar te krijgen voor toekomstige investeringen in goede groeiprodukten. De bezuiniging op vaste kosten, die sinds eind vorig jaar al tot een besparing van 100 miljoen op jaarbasis heeft geleid, wordt voorname lijk bereikt door vereenvoudiging van alle dienstverlenende activiteiten in de centra le kantoren, bedrijven, research en ande re algemene diensten. DUSSELDORP (DPA) De Westduitse maatschappij „Uranit” ia van plan in de Bondsrepubliek een installatie voor het verrijken van uranium te bouwen. De onderneming acht vier plaatsen daarvoor bijzonder geschikt, waaronder Gronau en Ahaus nabij de grens met Nederland. op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken. Een graadje minder scheelt echt niet zoveel in behaaglijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aargasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daarmee een jaar kunnen verwarmen. We weten nog. niet, welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we ’t horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aard gas is bijvoorbeeld een 'rustige’ energie het wordt kris kras door heel Nederland verwerd, in eervondergronds bwizensysteem. Je ziet het niet en je .hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang moge- lijk te doen met wat. he.bben. Door nü al i X>i «'Ml O qzH I \'i‘. go. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N. V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres. postbus 19. Groningen I gevraagd of zij eventueel opgenonjen wil- len worden in de dagploeg.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19