Menten Alleen Industriebond NVV ligt dwars beschikt LOONOVERLEG START DONDERDAG over twee valse namen Minister Gruijters reageert op nota van uitgangspunten André Malraux overleden aan Syrië 22 Waarschuwing van Israel Bosch inloop keukenstudio Veiligheidsraad beveelt assemblee Angolees VN-lidmaatschap aan J Nog geen oplossing impasse Rhodesië-top Duikboot helpt moederschip nljman haarlem Aantal pagina’s vandaag: Kunsthandel Jos de Graaft Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN wHmfmi/mnuumf/mwmum. Heit slachtoffer Papegaai Buien wiiiiiinHiii/iiiinniiii/ii/iif/iiii eigen ontwerpstudio voor houtmarkt 21 023-319309 AGENDA pagina 7 Telefoonbeantwoorders perspex lichtbakken neon lichtreklames Relatiegeschenken Bosch-Keukenstudio «Mbmetzelaarbv. Beschoten Kiene keukens voor iedere smaak, beurs en ruimte. - - IJmuider Courant Oliver Holmes: p.mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-),p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement n bij vooruitbetaling-f 13. (Van onze redactie economie) ARIE GROENEVELT Kabinet houdt nog rekening (Zie verder pagina 17) (Zie verder pag. 4) (ADVERTENTIES) 2 13 20, 8, 14 Luidsprekers (ADVERTENTIE) DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 18 9 15 15 17 18 19 21 Wisselend bewolkt met af en toe buien. Matige aan de kust af en toe harde wind tussen noord en west, in de nacht tijdelijk af ne mend. Minimumtemperaturen van 4 graden aan zee tot min 2 gra den plaatselijk in het binnenland Maxima omstreeks 7 graden. de in teit, en die is een ieder die naar de werkloosheidscijfers en prijsstijgingen kijkt bekend”. ming te brengen met de bewering dat Angola echte onafhankelijkheid geniet”, verklaarde de Amerikaanse VN-ambas- sadeur William Scranton. Deze aanwezigheid was voor Amerika reden op 23 juni in de Veiligheidsraad zijn veto tegen een aanbeveling voor het Angolese lidmaatschap uit te spreken. „Het is duidelijk dat het Cubaanse leger, een buitenlandse, niet-Afrikaanse macht, een bloedige en zware guerilla- oorlog voert in drie afzonderlijke stre ken van Angola”, aldus Scranton. „Naar de berichten luiden zijn enkele duizen den Angolezen hiervoor over de grens heen naar Namibië gevlucht”. De Cubaanse V.N.-afgevaardigde Ri cardo Alarcon zei dat zijn land soldaten naar Angola had gestuurd op verzoek van de Angolese regering. Het leven is een dodelijke en bij zonder besmettelijke ziekte. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. AATEBO-AMSTELVEEN, tel. O2O4S64S6 in Riga (ADVERTENTIE) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 die- de Letland te weer bezoeker De NEW YORK (DPI) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vandaag Haarlem, Prins Bernhard laan 2, tel. 023-31 90 05 AMSTERDAM Van de Indus triebond NVV gaat het afhangen of de Federatie Nederlandse Vakbewe ging de komende loononderhandelin gen met de werkgevers ingaat met als belangrijkste inzet: een netto ver betering van de lonen voor de gemid delde werknemer met een half per cent. Als enige van de 26 bij de FNV aangesloten bonden verschilt de In dustriebond van Arie Groenevelt van mening over de definitieve uitgangs punten die gisteren door de top van de FNV zijn opgesteld. tussen vakbonden en werkgevers op het programma. Vice-voorzitter Wim Spit van de FNV zei maandagavond van het eerste overleg niet al te hoge verwachtingen te hebben. De belangrijkste eis die de FNV bij de werkgevers op tafel zal leggen, is een bruto loonsverhoging van 4,5 per cent, die netto op een half percent uitkomt. Verder zal de FNV streven naar de voor jeugdigen van belang zijnde koppeling van leer- aan ar beidscontracten. Hierdoor is ontslag na afloop van de leerperiode onmoge lijk. Verder wil de FNV het ver vroegd pensioen aan de orde stellen (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) JERUZALEM. Israel heeft troepen samengetrokken langs de grens met Li banon. Tegelijkertijd heeft de Israëlische regering via de Amerikaanse regering Syrië gewaarschuwd geen troepen Zuid- Libanon te laten binnentrekken. De Is raëlische stap heeft in Israel de grootst mogelijke publiciteit gekregen, naar ge zegd is om duidelijk te maken dat het hier om een waarschuwing gaat tegen mogelijke agressieve Syrische plannen en dat Israel zelf geen enkele plannen heeft om Zuid-Libanon binnen te vallen. en zal, daar waar dat nog niet het geval is, worden aangedrongen op een vijfdaagse werkweek van hooguit 40 uur. Spit verklaarde gisteren dat de ge kozen uitgangspunten vallen en staan met de doelstelling van de regering, de prijsstijging voor volgend jaar be perkt te houden tot 6,5 percent. Spit zei verder nog dat de FNV over dit jaar, als gevolg van de loonmaatregel in juli, 2,2 percent loonsverbetering heeft moeten laten zitten. Ter verde diging hiervan zei hij: „Waar het om gaat is, dat we ons beleid hebben af te zetten tegen de economische reali- I PARIJS (AFP). De Franse schrij ver, oud-minister en oorlogsveteraan André Malraux is vanochtend overleden. r Malraux is 75 jaar geworden. Hij stierf in een ziekenhuis in de Parijse voorstad I Creteil aan een longembolie. Hij was i daar een week tevoren opgenomen met een lichte infectie als gevolg van een longoperatie die hij drie maanden gele den had ondergaan. Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport Twee spelers van het Belgische voetbalclubje Sint Antelinks in Vlaanderen zijn tijdens een wed strijd door een schot hagel ge raakt en moesten in ’n ziekenhuis voor hun verwondingen worden behandeld. De politie vermoedt dat een ietwat kippige jager, die tijdens de dichte mist was afge- dwaald naar het niet omheinde voetbalveld de spelers heeft aan gezien voor wild en daarop het vuur heeft geopend. Naar de on bekende schutter wordt door de politie nog gezocht. Vandaag komt de bondsraad van de Industriebond NVV bijeen om zijn standpunt vast te stellen. Nog twee andere bonden, de Grafische bond van het NW en de NVV-ambtena- renbond, die eveneens bezwaren had den tegen de loonvoorstellen van de FNV, lieten hun bedenkingen maan dag evenwel varen. „Zij hebben hun bezwaren ondergeschikt gemaakt aan een gecoördineerd beleid”, zoals vice- voorzitter Spit maandagavond na af loop van het beraad opmerkte. Morgen is het standpunt van de werkgevers te verwachten. Voor don derdag staat dan het eerste gesprek Dit blijkt uit de brief van minister Gruijters van Ruimtelijke Ordening aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland Zoals gemeld wordt de brief, waarvan gisteren al een eerste samenvatting werd gegeven, door het kabinet onderschre ven. De brief kan worden beschouwd als een voorlopig antwoord van de regering op de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied. Minister Gruijters stelt in zijn brief vast dat de luchthaven Schiphol grote groeimogelijkheden heeft. Hij wijst er op, dat beperking van de groei van Schiphol (een van de uitgangspunten van de Provinciale nota) een beperking Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in eén imposante keukenstudio. Komt u maar! (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De spoorloos verdwe nen Menten gebruikt waarschijnlijk de naam van zijn vrouw om zich niet bekend te hoeven maken. Die naam is Pauw. Ook bestaat de mogelijkheid dat hij gebruik maakt van de naam Van Heekeren, een naam die ook in de fami lie van zijn vrouw voorkomt. De Hollandse Bank Unie, waar Men ten klant is, denkt er niet over Menten af te stoten. Al vele jaren lang koopt en verkoopt de bank voor Menten aandelen. Er is bij de bank geen juridisch onder zoek gaande om de contacten met Men ten op te zeggen. De bank wil niet bevestigen of het kapitaal van Menten bij de bank 10 miljoen gulden bedraagt. De politie van Bloemendaal heeft het Aerdenhoutse huis waarin Menten vroe ger woonde, van onder tot boven door zocht. Het huis kent tal van geheime bergplaatsen. De politie had geen hoop nieuwe documenten of aanwijzingen te vinden, maar heeft volgens politiechef Brinkman het zekere voor het onzekere genomen. Ook heeft de Bloemendaalse politie een tip nagetrokken dat koffers van Menten in een leegstaand huis zou den zijn binnengebracht. Het bleek een vals alarm te zijn. V- Minister Van Agt heeft tijdens een CDA-bijeenkomst in Amersfoort de par lementaire opwinding rondom de ont snapte Menten gekenschetst als „het eer ste hoofdstuk van de actie Beschadiging Lijsttrekker CDA.” Een slimme en waarschijnlijk zeer doelmatige taktiek om de sympathie te winnen van aan staande kiezers, die niet gewend zijn koel en afstandelijk te oordelen maar merendeels op hun emoties afgaan. Het is wel vaker gebleken dat mensen die volgens algemeen aanvaarde normen van eerlijkheid, bekwaamheid of be trouwbaarheid radikaal door de mand vielen, later grote populariteit bleken te hebben gewonnen. Een van de factoren die daarbij een zwaarwegende rol ver vulden bleek dan de televisie te zijn. Nu is vastgesteld dat de beruchte Kamerzit ting, die tot ’s nachts 2 uur duurde en het karakter kreeg van een schietwed strijd op een ministeriële ledepop, een optimale kijkdichtheid heeft gehad. De miljoenen die aan de buis gekluisterd hebben gezeten reageren allemaal op hun manier. In de eerste plaats reage ren zij als primitieve mensen met primi tieve emoties. Pas in de tweede plaats komt het politieke vooroordeel een woordje meespreken en ten derde speelt dan nog het collectieve bewustzijn een rol. Slechts bij een kleine minderheid mag men als overheersende norm van onder scheid een zekere objectiviteit en een juiste interpretatie van de feiten veron- drstellen. Hij gaat in de verkiezings strijd niet om die minderheid. Een paar duizend stemmen meer of minder van de zwevende groep kan de grote partijen geen parten spelen. Als men al deze overwegingen bijeenvoegt, kan men tot de conclusie komen dat minister Van Agt, de hoofdrolspeler in het televisie drama „Menten”, waarschijnlijk bij een klein aantal potentiële CDA-kiezers is afgegaan maar bij een veel groter aantal beïnvloedbare en emotioneel reagerende lieden van allerlei slag populair is ge worden. Het lijkt onwaarschijnlijk dat degenen die de verkiezingscampagne van de CDA voorbereiden, dit niet zouden hebben beseft. Het is uit het oogpunt van „pro motion” verklaarbaar, dat Van Agt nu voorlopig verder gaat als het bloedende slachtoffer van zijn politieke vijanden, in de eerste plaats omdat hij dan ont komt aan de eis dat hij zich in eigen kring voortdurend opnieuw moet ver antwoorden voor zijn ministeriële falen en ten tweede omdat de populariteit, die een lijsttrekker moet vergaren, nu een maal in hoofdzaak moet worden geput uit de geheimzinnige bron van emoties, die in de menigte sluimert. Er wordt in Israel gesproken over een veranderende situatie in Zuid-Libanon. Dat hangt samen met twee factoren. De Palestijnse commando’s hebben hun ac ties tegen Israel vanuit Zuid-Libanon hervat. Er zijn twee aanvallen met Kat- joesha-raketten geweest op Israëlische nederzettingen gedurende de afgelopen twee dagen. Verder maakt Syrië aanstal ten troepen naar Zuid-Libanon te stu ren, ondanks de Israëlische waarschu wing, dat zo’n actie Israëlische interven tie met zich mee kan brengen. Israëlische militaire kringen spreken echter berichten uit Libanon tegen, als zouden reeds Syrische troepen ten zui den van de rivier de Litani, de „rode lijn”, aanwezig zijn. Een mogelijke hervatting van guerril- la-acties tegen Israel vanuit Zuid-Liba non zou een totale mislukking betekenen van de Israëlische politiek van het afge lopen half jaar, die tot doel had een buffer te creëren langs Israels noordelij ke grens. Voor het eerst waren gisteren direct langs de grens Israëlische tanks zichtbaar, die daar demonstratief ston den opgesteld. met 13 tegen 0 stemmen bij onthouding door de Verenigde Staten en niet-deelneming van de Chinese Volksrepubliek, besloten de Algemene Vergadering aan te bevelen Angola toe te laten als 146-ste lid van de volkerenorganisatie. De verwachting is dat de assemblee de aanbeveling van de raad nog vóór het einde van de huidige zitting zal overne men, in afwachting van de komst van de Angolese minister van Buitenlandse Zaken van de Rhodesiëconferentie in Genève. De Verenigde Staten hebben zich niet langer actief tegen het Angolese lid maatschap verzet „uit respect voor Afri kaanse oplossingen voor Afrikaanse problemen”. Zij blijven niettemin ernstig twijfelen aan ’s lands onafhankelijkheid. „Het is moeilijk de aanwezigheid van een groot Cubaans leger in overeenstem- LONDEN—GENÈVE (Reuter, UPI, DPA) Ivor Richard, voorzitter van de Rhodesië-conferentie in Genève is na besprekingen in Londen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Antho ny Crosland, gisteravond in Genève te ruggekeerd. Bij aankomst in Genève zei Richard dat hij geen nieuwe instructies had gekregen en niet met nieuwe initia tieven zou komen. Niettemin meende hij dat de Rhodesië-conferentie, die al we ken in een impasse verkeert over het tijdstip van onafhankelijkheid, er toch in moet kunnen slagen Rhodesië binnen 15 maanden naar de onafhankelijkheid te voeren. Vandaag zou hij de besprekingen met de leiders van het patriottische front. Nko- mo en Moegabe, voortzetten. De andere twee nationalistische leiders en de blan ke delegatie hebben geen bezwaar tegen dt flexible Britse formule, die 1 maart 1978 als streefdatum voor onaf handel! jk- heid neemt. Nkomo herhaalde gisteren zijn bezwaar dat de Britse formule niet voorziet in bindende afspraken, en dus geen garanties biedt dat Rhodesië inder daad op 1 maart 1978 onafhankelijk zal worden. Het patriottisch front houdt vast aan onafhankelijkheid per 1 decem ber 1977, maar heeft laten dóórscheme ren dat drie maanden later geen onover komelijk bezwaar hoeft te zijn, mits Engeland zich verplicht dan ook op 1 maart 1978 de onafhankelijkheid te ver lenen. Een papegaai rentuin van Russische republiek heeft zich met succes gesteld tegen de snode die hem wilde meenemen, dief raakte zo verbijsterd door de stortvloed van krachttermen en scheldwoorden die de pape gaai krijsend over ’m heen deed gaan, dat hij een heenkomen zocht. Maar volgens het Russi sche tijdschrift „De mens en de wet” had de man bloedvlekken op de kooi achtergelaten en aan de hand daarvan kon hij achter haald worden. Toen man en pa pegaai met elkaar geconfronteerd werden keek laatstgenoemde zijn belager vanuit de hoogte en van terzijde aan en krijste: doerak” (domkop). (Van onze redacteur ruimtelijke ordening) HAARLEM De regering houdt nog steeds rekening met de aanleg van een vijfde baan op de luchthaven Schiphol. De mogelijkheid daartoe moet worden opengehouden, onafhankelijk van de vraag of er al of niet een tweede nationale luchthaven moet worden aangelegd. van de luchtvaartaktiviteiten in ons land als zodanig zou betekenen. Dat komt door de monopoliepositie van Schiphol. De minister spreekt zich over een twee de nationale luchthaven verder niet uit. Wel attendeert hij er op dat een Tweede Nationale Luchthaven pas op zijn vroegst over vijftien jaar in werking kan komen, ook al zouden alle beslissin gen thans in snel tempo worden geno men. „Dat betekent dat Schiphol, al dan niet voorzien van een vijfde baan, nog lange tijd de functie van internationale luchthaven alleen zal moeten vervullen. De consequenties daarvan zijn, naar mijn aanvankelijk oordeel, in de Nota met vijfde baan op Schiphol de Nota van Uitgangspunten op de mo gelijkheid om bepaalde Schiphol-bedrij- vigheid naar het westelijk havengebied af te leiden. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, Piaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Voor de Japanse zuidkust ligt in internationale wateren een drijvende Russische onderzeeër uit de F-klasse voor anker en verbonden met een 6750-tons moederschip. Het diesel-aangedreven vaartyig van 2000 ton, dat 10 torpedo lanceerinrichtingen heeft, kampt kennelijk met een mechanisch defect. ■Kantoor: Lange Nieuwstraat427,IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. structuurschema opmerking van een van Uitgangspunten en ook in de Ver- stedelijkingsnota nog onvoldoende tot hun recht gekomen”, aldus de bewinds man. De minister onderschrijft daarmee overigens de kritiek die van verschillen de kanten op zijn Verstedelijkingsnota naar voren is gebracht. Met betrekking tot de Voorhaven en de uitbreiding van Hoogovens, waar GS in de Nota van Uitgangspunten duidelijk hebben gekozen voor Hoogovens en te gen de Voorhaven, houdt de minister zoals gemeld een slag om de arm. Wel komt hij tot de conclusie dat er meer duidelijkheid over het effect op de werkgelegenheid bestaat met betrekking tot de uitbreiding van Hoogovens dan met betrekking tot de aanleg van een Voorhaven. Wat betreft de Amsterdamse haven merkt de minister in zijn brief aan GS nog op, dat de mogelijkheid om handels- ondernemingen en industrieën te vesti gen in het westelijk havengebied moet worden onderzocht (binnen het raam van de verstedelijkingsnota en het nog op te stellen structuurschema Zeeha vens). Deze opmerking van minister Gruijters is strijdig met een eerdere uitlating van minister Westerterp over het westelijk havengebied. Zoals gemeld was de minister van Verkeer en Water staat van mening, dat de Amsterdamse haventerreinen gereserveerd moesten bjijven voor zeehaven-gebonden activi teiten. Minister Gruijters valt daarente gen GS bij. Zoals bekend wijzen GS in

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1