Spelers telefonisch ingelicht BOSKOV NIET ERG GESCHOKT Timman ontsnapte in tweekamp aan nederlaag SPORT Nieuw van de Melk Unie. Dagverse magere chocolade-vla. ter introduktie van 134 tototips treffers en missers h E o voor 1,24 (literpak) ..Het heeft geen zin meer” *5^ Bfli 99 Alweer. O ALLE 13 GOED t mti 13' GOimw DE HITS VAN NU! fl 21 SPORT 19 7 6 DINSDAG 23 NOVEMBER Gevaar Bijdragen Leen van der Lugf Geruststellend MK/petf kalomel IK MOET EK r« cal r N phonogram ^A(\KENJ0OKbJ0& - (Van onze sportredactie) Boskov: Manager Brox telefonisch gevraagd om Feyenoorders te waarschuwen. Kortsnoi (Van onze schaakmede werker) John Newcombe stopt ermee r (ADVERTENTIE) >el. (ADVERTENTIE) het door ook i i-i 3-1 1-0 3-0 0-2 5-3 2-2 2-0 1- 0 6-1 2- 1 1-0 3- 0 1-1 1- 5 2- 4 1-1 2-1 0-0 1-4 0-0 6-0 1 1 3 3 1 3 1 1 2 1 1 1 1 n de erste cam- e zes open in In MELBOURNE. Het ziet er naar uit dat Australië zijn laatste tennistopper verliest. John Newcombe heeft bekend gemaakt niet aan de Australische kam pioenschappen te zullen deelnemen. Zijn den beëindigd beschouwt: Eef Melgers: Op weg naar vaste plaats in Haarlem-elftal. :erde DEM Kok >bel- j de ker- lale- verd dit i de “1 te wil n de trict serd. van iets van van een van gens en. van :fse- 1 de uit jdo- ?een >let- bel- trijd de ;rste tier- be- hter van de vin keen naat Ed- leen ■nan /erd een de feit, eeds ters ■slo- orp. laar uit di- eel- •erd met at, en im in de de u- ch ;c en jn op. •en :11e as. it- an ir- :op dit in in ree de nd 1e- 31- )S- rie lat >r- de de John Newcombe heeft lange tijd een schier onverslaanbaar dubbel gevormd met zijn landgenoot Tony Roche. Vijf keer wonnen zij de finale op Wimble don, waaronder in 1969 van Tom Okker en Marty Riessen. In 1967 was Newcom be ook succesvol met Ken Fletcher. Daarnaast won Newcombe vele andere toernooien in het enkelspel en het dub belspel onder andere met Tom Okker in 1973 het toernooi in Italië. Laconiek liet Guus Brox echter we ten: „Het is eigenlijk volkomen overbo dig dat ik de selectie ook nog eens ga waarschuwen voor het gevaar van Espa- nol. Iedere speler zal al voldoende ge waarschuwd zijn door die verrassende overwinning van deze Spaanse club. Ei genlijk is dat succes van deze ploeg uit Barcelona precies op het goede moment gekomen, want als er bij Feyenoord al een greintje onderschatting voor Espano) was dan is dat nu wel volkomen ver dwenen. Ik verwacht dat Boskov dins dagavond onmiddellijk zelf de spelers nog eens zal waarschuwen en precies za) wijzen op het gevaar van elke speler van Espanol”. Zijn laatste grote overwinning dateert inderdaad alweer van twee jaar geleden. Toen versloeg hij in de finale van het toernooi in Melbourne de huidige num mer één, Jimmy Connors uit de Ver enigde Staten. Lange tijd is de in Sydney geboren tennisser zelf de absolute topper geweest. Het waren de jaren dat hij op Wimbledon zijn klasse toonde en won. In 1967 pakte Newcombe de belangrijk ste titel in het tennis voor de eerste keer. Hij versloeg toen in een wel heel korte partij de Westduitser Wilhelm Bungert met 6-3, 6-1, 6-1. Dat jaar stond hij ook als eerste op de wereldranglijst. In 1970 en 1971 heerste Newcombe eveneens in het tennismekka. Hij weer hield zijn landgenoot Ken Rosewall van de enige titel, die deze kleine grote man nog niet in bezit had. Tegen Stan Smith uit de Verenigde Staten zegevierde de Australiër in een service-duel. Beide partijen waren vijf-setters. FC Utrecht-Eindhoven FC Twente-Telstar FC WV-G.A. Eagles NAC-Feyenoord Ajax-FC Amsterdam Sparta-Roda JC FC Den Haag-NEC PSV-De Graafschap Haarlem-AZ ’67 Volend.-FC Den Bosch PEC/Z.-Wageningen Vitesse-Willem II Excelsior-Wageningen instrueren over de bewaking van deze beweeglijke aanvaller. Wat overdreven sprak Boskov zelfs dat hij „een tweede Eusebio” heeft ontdekt. Boskov kon ook vaststellen dat doel man Fernandez terecht de bijnaam „Ga- to” (kat) heeft. Deze ruim 1.90 meter lange keeper (nota bene invaller voor de aan zijn kniebanden geopereerde Luis Borja) is een spectaculaire sluitpost in de defensie van Espanol. Brox troost zich met de gedachte dat Feyenoord in het Europa-Cupvoetbal een enorme er varing heeft. Door het chauvinistische hysterische publiek zullen de Rotter dammers woensdagavond in Barcelona vooral mentaal onder grote druk komen te staan. Maar Guus Brox is ervan overtuigd dat de Feyenoorders ervaren genoeg zijn om deze heksenketel te kun nen verdragen. commentaar daarbij doet sterk vermoe- dat Newcombe ztfn carrière als „Ik heb genoeg gehad. Het heeft geen zin door te gaan, nu ik zo slecht speel. Ik heb ontzettend veel successen meegemaakt in een fan tastische loopbaan. Waarom zou ik die op het spel zetten?” Nadat de wilde avonturen voorbij wa re: en Kortsnoi een duidelijk positioneel overwicht had vanwege de lopers van óngelïjké kleur met de bijbehorende matmotieven, toen ging hij in de fout. netP'0Ol»n* ,dhro In town, part tl Wsy RntoUm* Issst a l’myota puppet Httiiw«bl| Os&esss Mr:w««t ummer tufa f&SsSsssw l'artfa pamow PfatofatOmefaM atmeinttewutt Op de 28e zet. terwijl beide spelers nog een kwartier bedenktijd over hadden, werden de handen geschud, dromden de toeschouwers om de speeltafel en begon Kortsnoi aan zijn zelfkritiek en Timman aan zijn verademing. De stand is nu 3,5 tegen 2,5 in het voordeel van Kortsnoi, en de zevende partij wordt vandaag gespeeld. een positionele chaos geworden zijn. Slechts heel precies spel hield hem op de been. Hits-van-nu zoals Best Disco in town van The Ritchie Family, First of June van Trinity en Feel like dancing van Leo Sayer Altijd-goed-kado-elpee (14,90) of -musicassette (15,90) Wildbret. Eef doet het met plezier. „Het is heerlijk om in dit Haarlem te voetballen. Het team is een eenheid en op het middenveld is het met deze combinatie prettig voetballen. Tak- tisch kan ik veel van ze opsteken, want er blijft nog erg veel te leren in dit voetbal. Ik ben blij met de huidige stand op de ranglijst omdat het voor mijn ontwikkeling beter uit komt niet iedere week met degrada tiewedstrijden geconfronteerd te wor den”. Zijn lichaamsbouw maakt hem voor vele plaatsen in een elftal ge schikt. De op conditie en inzet geba seerde huidige speelwijze geeft hem voordeel op zijn leeftijdsgenoten. Ook de 78 kilo en de 180 cm die hij in de strijd gooit geven hem all-round mo gelijkheden. Toch zal hij enkele, voor een goede voetballer onontbeerlijke zaken, moeten verbeteren. Zijn startsnelheid en technisch vermogen zijn beperkt, en zijn concentratie zal aan negentig minuten voetbal aange past moeten worden. Eef Melgers: „Ik weet dat ik nog niet aan mijn pla fond zit. Hpt is gek dat wajineer ik in moet vallen mijn concentratie beter vanaf'Ie eerste minuut in het veld sta. Ik zie het vanaf de bank beter en ik kan mij dan beter inleven. Een kwestie vaa routine, die eveneens bij mijn wed- strijdindeling om de hoek komt kij ken. Ik heb geen gebrek aan conditie, maar het verdelen van de kracht over twee helften gaat mij nog niet 100 pet af”. Eef Melgers kan een goeie worden in het Nederlands voetbal dat op dit moment niet veel talenten telt. Flair en wil zijn aanwezig, maar andere dan in het verleden geldende normen hebben meer nadruk gekregen. Mel gers’ slotopmerking: „Voor het indivi du is jammer genoeg niet veel plaats meer. Improvisatie en technisch kun nen worden ondergeschikt gemaakt aan het elftal en tet resultaat. Het is jammer dat juist dat aantrekkelijke uit ons voetbal is verdwenen”. LEEUWARDEN „Mijn combinatie was goed, maar de taxatie van de stel ling niet”. Dat zei Kortsnoi hoofdschud dend nadat hij door middel van het zogeheten eeuwig schaak de zesde partij in remise had laten eindigen. Timihan liet de zelfkritiek van zijn opponent tevreden over zich komen. Hij had het een 15-tal zetten heel moeilijk gehad om het hoofd boven water te houden. Het was zelfs de vraag of Kortsnoi’s taxatie fout was. Want bij de diepgaande analy se in de zaal kwam men met behulp van enkele meesters tot de conclusie dat Kortsnoi niet de meest kansrijke voort zetting gekozen had. Ifa mfaTfatert MHfadfadiis/ don’t wanl tojoMwithMtyou tatssSsi Swinoteny tayWte ttotrtiwfa me walt too tong i wont you piyma^ WüfarS' laatje sun Toen deze variant naderhand wat schuchter aan de grootmeesters voorge steld werd, konden zij geen weerlegging vinden. Ergo: het zou er voor Timman zwart hebben uitgezien. Daarom is een compliment aan het publiek zeker op zijn plaats. De partij had een aardig verloop. Al snel na de opening verzonk Kortsnoi in diep gepeins. En alras bleek wat er allemaal voor schone ideeën en diepe vallen geboren waren. Timman zag zich achtereenvolgens voor een pion- offer, een kwaliteitsoffer en een schijn- offer geplaatst. Hij moest alles wel aannemen, want anders zou zijn stelling „Ik taxeerde mijn stelling verkeerd Gerrit Wolsink is als vijfde geëindigd in een motorcross op het circuit van Sears Point bij Sonoma in Californië. De finale van het tenniscircuit van Sao Paulo zal gaan tussen de Spanjaard Jos’ Higueras en de Argentijn Guillermo Vilas. De uitslagen van het ijshockeytoernooi om de N.N.-beker zijn: Brussel-Heerenveen 6-18, Utrecht, Groningen 8-5 en Amsterdam-Nijme gen 7-1. De Nederlandse Judo Bond zal vijf dames afvaardigen naar de Europese kampioenschap pen judo die 10 en 11 december in Wenen worden gehouden. Het zijn: Homminga, Mat- teman, Van der Meulen, Thomas, Van Bonn. Luis Esteba heeft zijn wereldtitel in het junior vlieggewicht behouden. Hij versloeg zijn Mexicaanse uitdager Valentin Martinez in de elfde ronde met een knock out. De Gemenebestspelen van 1973 zullen in de Canadese plaats Edmonton worden gehouden. is dan wanneer- ik Het venijn van toto nr. 48 kan deze keer in de eerste divisiewedstrijden schuilen. In de vier wedstrijden die op het formulier staan ontmoeten de ploegen uit de bovenste helft elkaar, en wondt beslist of men voorlopig in de race om het kampioenschap of periodetitel blijft. Volendam ontmoet op eigen veld FC Den Bosch. De bewoners uit palingcity hebben de laatste wedstrij den het juiste ritme gevonden, en lijken nu hun favorietenrol waar te gaan maken. FC Den Bosch, onder Ad Zonderland konstanter maar te veel gericht op gelijke spelen, zal moeilijk te bestrijden zijn, maar de voorkeur gaat uit naar de thuisclub. de Oostelijke derby’s zijn bij uit stek moeilijk voorspelbaar. Ook die tussen PEG en Wageningen zal daar niet vanaf wijken. De uitstekend door Rinus Israel georganiseerde PEC-ver- dediging kan de doorslag geven. Vi tesse moet, na het bekerverlies tegen Telstar, de juiste draad tegen Willem II weer kunnen oppakken, en dat ziet er op eigen Monnikenhuizen wel naar uit. Excelsior en FC Groningen kun nen als ex-eredivisionisten nog niet overtuigen. Ook hier betekent verlies tijdelijke uitschakeling voor de hoge re plaatsen. De eredivisie kent verschillende wedstrijden die de echte totospeler weer grijze haren zal bezorgen. Een geruststelling is het dat er geen be ker. maar kompetitiewedstrijden op het formulier staan, en voor het laat ste wordt meestal wel alles in de strijd geworpen. Feyenoord moet naar het thuis moeilijk te bespelen NAC. Alleen Ajax won erg fortuin lijk in Breda, maar zes anderen sneu velden kansloos. De Rotterdammers, met een zware wedstrijd en dito reis naar Espanol Barcelona in de benen, zullen tot het uiterste moeten gaan. Bij FC Utrecht-Eindhoven, Ajax-FC Amsterdam, PSV-De Graafschap en FC Den Haag-NEC gaat de voorkeur naar de thuisploegen. FC Twente en Telstar gaan op zoek naar de punten om enigszins uit de degradataehoek te komen. Telstar speelt in Enschede zijn beste wedstrijden, maar of dat voldoende is zal moeten blijken. Haarlem en A.Z.’67 gaan de strijd om de hegemonie in Noord-Holland aan. Haarlem lijkt, ontbreken van Piet v.d. Berg, wat terug te vallen. A.Z.’67 daarentegen heeft resoluut de weg omhoog inge slagen. De gemakkelijk scorende Alk- maarders kunnen hun goede positie handhaven. 2-2 1-tt Verder is de blonde middenvelder Amado een voortdurend sluimerend ge vaar achter de aanvalslinie. De verdedi ging van Espanol kon Boskov weliswaar minder imponeren, maar Nico Jansen bijvoorbeeld kan er toch op rekenen dat hij met evenveel fysiek geweld als hij zelf kan etaleren tegemoet zal worden getreden. Boskov: „In ieder geval is Espanol defensief niet zo zwak als bij voorbeeld mijn collega Miljanic, de trai ner van Real Madrid, mij wilde doen geloven”. ROTTERDAM Feyenoord-trainer Vujadin Boskov is wél terdege gewaar schuwd maar allerminst geschokt door de imponerende 4-1-zege van^Espanol op Real Madrid in het afgelopen weekeinde- De Rotterdamse oefenmeester die zondag getuige was van deze krachtmeting in Barcelona keerde niet terug naar Neder land, maar zal dinsdag Feyenoord on middellijk opwachten op het vliegveld van Barcelona. Toch was Boskov wel zo onder de indruk van het wervelende spel van Espanol dat hij maandag nog eens telefonisch contact opnam met di recteur Guus Brox van Feyenoord met het verzoek de spelers nu al te waar schuwen voor deze Spaanse tegenstander die Feyenoord woensdagavond in Barce lona ontmoet voor de UEFA-Cup. Snelle opmars Eef Melgers Parallel met de verrassende opmars van Haarlem loopt de ontwikkeling van Eef Melgers, één van de spelers die deel uimaakt van dit solide elftal. Deze in Amsterdam woonachtige eer stejaars kontraktspeler is onverwacht in het A-elftal van Haarlem geko men, en lijkt dit seizoen op weg naar een vaste plaats. Als elfjarige werd hij door Ajax uit het veelvuldig aan geboden talent gekozen. Na in alle leeftijdsgroepen in het hoogste elftal gespeeld te hebben werd hij op 18- jarige leeftijd door Haarlem overge nomen. In het eerste jaar bij zijn nieuwe vereniging speelde hij in de Interregionale Jeugd, waarna het af gelopen seizoen het C-elftal van zijn klasse gebruik maakte. Toen de com petitie het afgelopen seizoen nog on geveer tien wedstrijden van het einde af was, vond Barry Hughes hem rijp de overstap naar de A-selectle te maken. Eef Melgers: „Beer Wentink had ruim voor afloop van die competitie aangekondigd met de voetballerij te zullen stoppen. Trainer Hughes selec teerde mij, en de laatste tien wed strijden kon ik via de bank meema ken. Hughes vond dit de beste plaats om mij de sfeer te laten proeven. Zo kon ik me inwerken als vervanger van Beer. Alhoewel ik op alle plaat sen inzetbaar ben is de rechtsback- plaats van origine mijn stekkie. Uit eindelijk besloot Beer te blijven en wijzigden de plannen zich”. Aan het begin van het afgelopen seizoen te kende Eef een tweejarig kontrakt en wachtte op wat zou komen. Eef Melgers: „Dat tweejarig kon- trakt heb ik met een speciale bedoe ling afgesloten. Ik ben ervan uitge gaan dat het mij het eerste jaar niet zou lukken een vaste plaats te vero veren. In het tweede jaar zou de doorbraak moeten komen, en daar richtte ik mij op. Uiteraard ben ik dolblij met de huidige situatie, het kan alleen maar het rijpingsproces versnellen’’. Tot op dit moment heeft Melgers tien competitiewedstrijden (vier inge vallen en zes keer in de basis) achter de rug, en scoorde hij zijn eerste goal in de thuiswedstrijd tegen NEC. De meeste wedstrijden speelde hij als verdedigende middenvelder, als wa terdrager voor Abe v.d. Ban én Joop Toch kon Vujadin Boskov via de tele foon ook nog enige geruststellende me dedelingen naar Rotterdam doorseinen. Zo liet hij weten dat hij wel geïmpo neerd was maar toch geenszins geschokt door de forse zege van Espanol op Real Madrid. De Joegoslavische trainer, opti mistisch als altijd, vertelde namelijk dat Feyenoord tot meer in staat moet zijn dan het Real Madrid dat zondag in Barcelona op de grasmat verscheen: „Deze ploeg uit Madrid is geen schim meer van de grote formatie die het ooit geweest is. Real Madrid was tegen Espa nol bovendien sterk verzwakt omdat vaste spelers voor het eerste team als Jensen en Camacho, Benito en Delbos- que geblesseerd waren en niet speelden. Bovendien speelde de Duitser Paul Breitner erg zwak”. Boskov liet dan ook weten dat hij in de eerste helft van de wedstrijd Espa- .qior.irtoi-Real Madrid allerminst onder de indrük kwam van het spel van <jeze 'i', '"ttveede club uit Barcelona. „Maar na de rust kwam Espanol goed in zijn spel en toen lieten de Spanjaarden zien dat ze onberekenbaar snel, gevarieerd en ge vaarlijk kunnen spelen. Bovendien is het hysterische publiek van Espanol van enorme invloed op het spel van de club. In die tweede helft liet Espanol zich echt opjagen door de steeds maar jui chende toeschouwers”. Onmiskenbaar is de aanvalslinie de sterkste sector van het team van Espanol. Vooral de kleine, maar geblokte spits Jorge de Silva Jere- mias, een uit Brazilië geïmporteerde ne ger, maakte grote indruk op Boskov. Nu al is het zeker dat Boskov speciaal Wim Rijsbergen apart zal nemen om hem te melkunie De ere-divisie na veertien wed strijden: 0 Feyenoord is elf van de veertien speeldagen lijstaanvoerder geweest. NAC kan slechts in één wedstrijd niet tot scoren komen. Roda JC, A3 ’67, FC VVV, Ajax en Feyenoord slaagden daar twee ontmoetingen niet in. Bij A.Z.’67 de meeste spelers (11) die gescoord hebben. Bij FC Den Haag en De Graafschap troffen tien spelers doel. Er- werden 399 doelpunten gescoord (vorig seizoen 406). De thuis spelende ploegen namen er daar 250 (252) van voor hun rekening. In de eerste helft der wedstrijden vielen 187 (151) goals. De buitenlandse in breng bedraagt 51 doelpunten. De meest voorkomende uitslag is 1-0 (18 keer) Met zeventien keer volgt 3-1. De meeste doelpunten vielen bij FC Den Haag-Go Ahead Eagles 8-2. Van de 126 wedstrijden wannen de thuisspelende ploegen er 65, ein digden er 34 gelijk, en gingen de gasten 27 keer zegevierend naar huis. Er werden 313 spelers ingezet. NAC gebruikte de minste met veer tien. De Graafschap en Telstar met 21 de meeste. De eertte-divisie nat veertien speeldagen. PEC (Zwolle) heeft met zeven tegengoals de minst gepasseer de defensie van het betaalde voetbal. 0 Wageningen en Vitesse konden slechts in een wedstrijd niet scoren MVV en Veendam slaagden daar twee wedstrijden niet in. Bij PEC en Volendam kwamen tien spelers tot scoren. Bij Willem II Vitesse-Fortuna SC en MVV kwamen negen spelers tot een produktie. Er werden 321 goals gescoord (vorig seizoen 336). De thuisspelende ploegen maakten er 210 (200) van. In de eerste helft der wedstrijden vielen 136 goals. De buitenlandse inbreng bedraagt 31 doelpunten. De meest voorkomende uitslag is 1-0, die 28 keer op het score-bord kwam. Op ruime afstand volgt met 19x 2-0. De meeste doelpunten vielen bij Vitesse-FC Den Bosch 5-3. Er werden 353 spelers ingezet. Vitesse en FC Groningen gebruiken er zestien. Heracles, met 23 spelers, bracht de meesten in de strijd. Newcombe is eigenlijk snel in de schaduw geplaatst door de jonge genera tie van Connors en Borg, in 1974 versloeg hij de Zweed nog in de finale om het WCT-kampioenschap, maar mede door een aantal blessures bleef het daarbij. Een onwillige rechterknie maakte het hem zeer moeilijk zijn plaats aan de top te handhaven. Newcombe slaagde er dan ook niet in. Daarmee raakte Australië zijn toppositie in de tenniswereld kwijt aan de Verenigde Staten. Het kleinste werelddeel moet het doen met de bijna bejaarde vedetten Rosewall en Laver, die af en toe nog een toernooi winnen. Newcombe zal niet als vergane glorie op de tennisbanen staan, maar nog wel langs de kant zitten. De Australiër volgt een zeer populaire stap van andere top sporters na afloop van de carrière, die naar de commentaarpositie. iJJOT' 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21