Over nationalisatie vliegtuig- en scheepsbouwindustrie: Karami niet beschikbaar Demonstratief onthaal Van der Stoel naar het Midden-Oosten SURINAME WIL SOBERE VIERING VERJAARDAG als premier Breznjev in Boekarest 1 TBirdy^ tooqaangeveqde mode iii fyiislipiidtextiel SJ d dinsdag el en Teken van bereidwilligheid" Waarnemers: Ondertekening overeenkomsten FEESTPROGRAMMA GERICHT OP JEUGD :es Zuid-Afrika wijst Nederlander uit een miljoen gulden aan prijzen CPN fel tegen vrijlating van oorlogsmisdadiger >er en Vliegtuigbotsing in West-Duitsland eist vijf levens ng nt ote de is ge- op •40 )rk mi ller OMGEVING en SNELWEG TAFELTJE Compensatie on BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 6 NOVEMBER 2 3 2 i t.w.v. 27,50 )St l” de rst D« iki, an- rdt «n og- aer jk V J “l trijfel Politiek pingpongspel in Engeland door Nico Scheepmaker Nicolai Ceausescu (rechts) verwelkomde Breznjev in Boekarest. Breznjev scheen er zozeer van onder de (ADVERTENTIE) Elke week 18 Birdy tafelgarnituren r Dat lesje is dat het Hogerhuis zich te veel bemoeit met zaken die het Lagerhuis tot zijn exclusieve bevoegdheden rekent. Zowel minister van binnenlandse zaken Merlyn Rees, als de uiterst linkse minister voor energie, Anthony Benn, hebben inti miderende waarschuwingsschoten gelost met het dreigement dat het Hogerhuis in zijn huidige opzet grondig gewijzigd zal moeten worden, of zelfs opgeheven. Ik heb me laten verteUen dat dit wel voorgekomen is. Zo werd er voor 6200 gulden een doek van de Vlaamse schilder Constant Permeke geveild, dat vermoede lijk werkelijk van de hand van de in 1952 overleden Permeke was, maar waarvan de handtekening vals was! Vandaar dat het schilderij in de catalogus werd aange duid als te zijn van C. Permeke in plaats van Constant Permeke, de van Enge land overgenomen code waarmee men wil aangeven dat de herkomst dubieus is. Een andere, bij oudere schilders toege paste methode om twijfel over de juist heid van de handtekening uit te drukken is, er tussen haakjes achter te zetten (of omgeving van). Daarmee wil niet gezegd zijn dat Joachim Pateniers huishoudster of buurman het schilderij waarschijnlijk geschilderd heeft, maar een collega uit zijn tijd en omgeving die in dezelfde stijl schilderde, maar niet zo goed om even beroemd te worden. ■ige i in liet net een ren het ing nd- ein bel zei Karami weet deze gang van zaken aan „kunstmatige barrières” die tussen hem en de president waren opgetrokken. Hij ging daar echter niet nader op in. In een vraaggesprek zei heij „niet de kracht te hebben om de enorme verant woordelijkheid daarvoor te dragen”. Over zijn betrekkingen met het staats hoofd erkende hij dat hij sedert diens ambtsaanvaarding slechts zelden met hem gesproken had, hij kende Sarkis beter uit de tijd vóór diens installatie. De heer Eggenhuizen, een ex-priester, is hoofd van een missiecentrum voor stede lijke zwarten en lid van het comité voor mensenrechten. De voorzitter van het comité voor men senrechten wordt al twaalf weken vastge houden op grond van de wet o® de binnen landse veiligheid. De argumenten van het Hogerhuis zijn dat de reparatiewerven winstgevende bedrijven zijn die geen nationalisatie nodig hebben om financieel bijgespron gen te worden. De regering die, zoals hét Hogerhuis opmerkt, genoegen had kun nen nemen met de rest van het wetsvoor stel (nationalisatie van de twee industrie ën zonder de reparatiewerven), heeft ech ter alles op alles gezet om de lords een lesje te leren. Het was minister Rees die echter de eigenlijke achtergrond van de woede van Labour tot uiting bracht, toen hij zei dat het overwegende conservatieve Hoger huis zich tijdens het bewind van een Labour-regering altijd anders opstelde dan wanneer de conservatieven aan de macht waren. En achter de uitdaging van minister Benn steekt het feit dat hij zelf eens de adellijke titel van burggraaf (vis count) van Stansgate voerde, maar daar als links georiënteerde politicus afstand van deed, en nu blijkbaar vindt dat de lords ook tot democratisering van het parlement moeten bijdragen. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven De regering zal nu in de volgende zitting van het parlement (die morgen door koningin Elizabeth na een week uitstel wordt geopend) een beroep doen op een- speciale maatregel die het Lagerhuis kan toepassen en die erop neerkomt dat het Hogerhuis zijn vetorecht op een door het parlement in een vorige zitting goedge keurd wetsvoorstel wordt ontnomen. Dat betekent wel dat het voorstel opnieuw ingediend moet worden, en dan enkele maanden nodig heeft om in de boeken te worden bijgeschreven. De verwachting is dat de omstreden wet op de nationalisatie op deze manier eind februari of begin maart toch zijn beslag zal krijgen. deling dat het bedrijf toch binnenkort genationaliseerd zou worden. Daartegen over staat dat afgevaardigden van tien andere particuliere scheepsreparatiewer- ven gisteren bij parlementariërs een peti tie indienden om nationalisatie te voor komen. Lord Garrington, leider van de conser vatieven in het Hogerhuis, kon gisteren zijn mede-nobelen dan ook met enig recht oproepen niet toe te geven aan de chanta ge van het Lagerhuis. „De regering is in de minderheid”, zei hij. „Niettemin heeft zij zich voorgenomen hardnekkig haar eigen weg te gaan”. BOEKAREST (Reuter) Roemenië, dat tien jaar lang de „rebel” van het Sovjet-blok is geweest, heeft gisteren de Kremlin-leider Leonid Breznjev een mas saal welkom bereid. Langs de route van het vliegveld van Boekarest naar het cen trum van de Roemeense hoofdstad ston den naar schatting 200.000 mensen terwijl Breznjev en de Roemeense president Nicolae Ceausescu voorbij reden, naast elkaar staande in een open limousine. De Surinaamse regering heeft in totaal 23 landen en internationale organisaties uitgenodigd om de feestelijkheden bij te wonen. De officiële Nederlandse verte- van het corps diplomatique in de Suri naamse hoofdstad, zullen daarbij aanwe zig zijn. indruk te zijn, dat hij bij een pauze in zijn intocht de bevolking van Boekarest dank te voor „een schitterend en warm welkom, dat ik nimmer zal vergeten”. Richardson tekende zondag in Boeka rest een nieuwe overeenkomst tot econo- De precieze datum van de rondreis van Van der Stoel is nog niet bekend, naar het schijnt omdat er moeilijkhe den van het laatste ogenblik zijn ten aanzien van de tijdsduur van de over eenkomst. De EEG heeft gesteld dat de overeenkomsten tot 1981 lopen, maar alle betrokkenen wensten oorspronke lijk een kortere periode, aangezien dat zou betekenen' dat dezelfde hoeveel heid geld over een kortere periode zou worden verdeeld Israel heeft zich bij deze gang van zaken neergelegd het is niet duidelijk of dat met de Arabische partners ook het geval is. Volgens een verdeelsleutel van de EEG is het geld zodanig verdeeld, dat Israëlische pogingen om meer te krij gen op niets zijn uitgelopen. Aanvankelijk werd als datum voor de reis van Van der Stoel 4 tot 8 decem ber opgegeven. ïke ran len ten sti- sin ten (Ven onze parlementsredactie) OEN HAAG. De CPN heeft grote bezwaren tegen het voommeen van de justitie om in 1974 te Den Haag gearres teerde oorlogsmisdadiger op vrije voeten te stellen. De man die onlangs gratie kreeg, zon volgens berichten op 11 de.cem- ber van dit jaar op vrije voeten gesteld kunnen worden. AUGSBURG (DPA'UPI) Bij een bot sing van twee Westduitse militaire vlieg tuigen boven Beieren zijn alle vijf inzitten den van een landmetingsvliegtuig om het leven gekomen. De twee inzittenden van het andere toestel, een Fiat G-91, konden zich met hun schietstoel in veiligheid brengen Het landmetingstoestel. een Hansa-jet, stortte op nog geen 100 meter van de rand van het dorp Zimetshausen bij Güzburg neer. Het andere toestel kwam terecht in het veld bij het dorp Langenneufnach in de buurt van Augsburg. 57 er lan Er ior- >er- oor om igs- 'er- de «if ge- PRETORIA (ANP) De 38-jarige Nederlander Toine Eggenhuizen is door de Zuidafrikaanse regering gelast deze week het land te verlaten. Een reden voor het deportatiebevel is niet gegeven. ote au- ige aar ter in eel >en len In theorie is het op die manier mogelijk dat iemand de naam van X op een schilde rij van Y zet, omdat X beroemder is dan Y, maar dat Y in de loop der jaren beroem der wordt dan X zodat het zaak wordt de signatuur van X te veranderen in die van Y. on- an- er- jke er- De are BEIROET (AFP) Rasjid Karami, seders 25 september demissionair pre mier van Libanon, heeft verklaard dat hij zich niet meer voor het premierschap beschikbaar wil stellen als president Elias Sarkis een nieuwe regering gaat vormen. Iedere gemiddelde timmermansleerling kan zo’n tafeltje gemakkelijk namaken, maar daarmee wordt dan wel het „idee” getorpedeerd dat je iets unieks hebt, en daar gaat het toch om. Bij een der schilde rijen van Cornelis Springer werden de kopers in spé gewaarschuwd, dat het in werkelijkheid van Kaspar Karsen was overigens ook een heel bekwame schilder, al brengt hij lagere prijzen op dan Springer. va- is ras ird oss ier, ine ver ge 'al- 300 na ive de liet ge- zig im- he- co- :en rd. en- olg in, ld, ?n. ag in- ijn Het tafeltje van Rietveld ging dan ook voor 2500 gulden naar een particuliere bieder op de veiling van Sotheby Mak van Waay. En als u vraagt of het dat bedrag waard was, moet ik op mijn beurt vragen: als wat? Als bijzettafeltje met gebarsten blad, als kunstvoorwerp in de kamer naast de papyrusplant, of als „idee”: dit is een tafeltje in de Stijl-stijl”, gemaakt door Gerrit Rietveld zelf, alweer 55 jaar gele den en ik ben misschien de enige in de hele wereld die zo’n tafeltje heeft! Wie doet me wat? Honderdduizend Nederlan ders hebben 2500 gulden, maar niet één van hen heeft zo’n tafeltje! mische samenwerking tussen Roemenië en de Verenigde Staten en gisteren had hij een gesprek van anderhalf uur met presi dent Ceausescu, vlak voordat de Roe meense leider naar het vliegveld toog om Breznjev te begroeten. Het huidige bezoek van Breznjev is het eerste, dat hij aan Roemenië brengt. Van Roemeense zijde is verklaard, dat er de afgelopen maanden een aanzienlij ke vermindering te bespeuren is geweest in „de vroegere animositeit tussen de Sovjet-Unie en Roemenië”. Naar Roemeense opvatting is een prik kel tot de huidige toenadering voortgeko men uit de in juni gehouden conferentie van Europese communistische partijen in Oost-Berlijn, waarop de Sovjet-Unie officieel het recht erkende van elke partij tot het bepalen van haar beleid. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Minister Van der Stoel zal binnenkort naar het Midden- Oosten komen voor de ondertekening van de overeenkomsten die een viertal landen in het Midden-Oosten met de EEG hebben gesloten. Het gaat om Egypte, Israel, Jordanië en Syrië. Van der Stoel zal in zijn hoedanigheid van voorzitter van de raad van ministers de protocollen ondertekenen die een aanvulling zijn op de overeenkomst die de bovengenoemde landen met de EEG hebben gesloten. De overeen komst met Libanon is vanwege de bur geroorlog uitgesteld. Het communistische Kamerlid Wolff heeft in vragen aan minister Van Agt zijn verontrusting hierover uitgesproken. De oorlogsmisdadiger werd na de oorlog bij verstek ter dood veroordeeld, welke straf later in levenslang werd omgezet. De voormalige SS’er, die werd beschuldigd van moordpartijen in Drente, zat zijn straf echter niet uit omdat hij spoorloos verdwenen was. In april 1974 werd hij in Den Haag gearresteerd in het huis van zijn ouders, waar hij 29 jaar lang volledig onopge merkt ondergedoken had gezeten. Eerder deze maand kreeg hij gratie en werd zijn levenslange straf omgezet in een van vier jaar, welke dus pas in april 1978 afloopt. Wegens goed gedrag zou hij in december vrijgelaten kunnen worden. Volgens Wolff verblijft de ex-SS’er momenteel in een open inrichting, waar hij grote bewegingsvrijheid zou hebben. Wolff houdt Van Agt voor in een ver vroegde vrijlating een aansporing te zien voor „een figuur als Menten, die zich evenals de ex-SS’er deed, aan justitiële vervolging onttrekt”. Vervroegde vrijla ting zal. zo vreest Wolff, tot heftige reac ties vanuit de bevolking leiden, en hij vraagt Van Agt dan ook af te zien van de vervroegde invrijheidstelling. De Surinaamse bevolking wordt op 23 november uiteraard een vrije dag vergast op een parade door de Surinaam se krijgsmacht, de politie en andere groe pen. Tot de hoogtepunten van die dag behoren ook de vlootschouw op de Suriname-rivier. het tuinfeest in de pal mentuin achter het presidentieel paleis (reeds 8500 kaarten verkocht) en een vuur werk op het onafhankelijkheidsplein voor het paleis van de president. Minister president Henck Arron zal de Surinaamse bevolking reeds woensdagavond via radio en televisie toespreken De Bristol Channel-maatschappij, een van de twaalf scheepsreparatiewerven die het Hogerhuis heeft geweigerd te laten nationaliseren, had om negen miljoen gul den gevraagd, die door de toenmalige minister van industriezaken, Anthony Benn, niet werd toegewezen, met de mede- De lords in het Hogerhuis hebben giste ren met een grote meerderheid van 193 tegen 90 stemmen voor de derde keer de voorgestelde nationalisatie van de scheepsreparatiewerven afgewezen. De regering kondigde onmiddellijk aan de wet in de volgende zitting van het parle ment opnieuw in te dienen. PARAMARIBO (ANP). De viering aanstaande donderdag van het een jarig bestaan van de onafhankelijke republiek Suriname wordt een sobere aangelegenheid. Dat is althans de ver wachting van de heer A. Lail Mohamed. Als hoofd van het bureau COC (Coördina tie Onafhankelijkheids Ceremoniën) is hij belast met de organisatie van ver schillende festiviteiten, waarvoor de Surinaamse regering ongeveer 1,2 mil joen Nederlandse guldens heeft uitge trokken. Uiteraard valt de kunstwaarde van een schilderij niet via vierkante centimeters beschilderd linnen te berekenen, maar deze waarde houdt wel degelijk verband met kleine en grote formaten, dus zo absurd is die rekenarij nu ook weer niet. Die 143 gulden per vierkante centimeter voor „omgeving van Roelant Savery (1576-1639)” was nog twee gulden meer dan de 141 gulden per vierkante centime ter die de „klapper” van de veiling: een herbergscène van David Teniers de Jon gere, gekocht door een in Zwitserland wonende Nederlander, opbracht! Teniers jr. vestigde daarmee een nieuw eigen wereldrecord met 470.000 gulden (inclu sief de 16 pet. dus 545.200 gulden), maar bleef desondanks per vierkante centime ter onder Savery’s omgeving, en zelfs ver onder een stilleven van Ambrosius Bos- schaert de Jongere (1609-1645), dat met zijn 64.000 gulden per vierkante centime ter 186 gulden opbracht! Nu moet je ook nog eens uitrekenen, zei iemand tegen me, hoeveel een nieuwe snelweg per vierkante centimeter kost, maar dat wordt me te ingewikkeld Ik hou me echter graag aan bevolen1 (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. Het Hoger- en het Lagerhuis zijn in een bitter politiek pingpongspel verwikkeld geraakt, waarbij volgens de regering miljoenen ponden en duizenden banen op het spel staan. De bal die door beide partijen hardnekkig wordt terugge speeld, is de wet op de nationalisatie van de vliegtuig- en scheepsbouwindustrieën. De heer Lall Mohammed benadrukt, dat het feestprogramma vooral gericht is op de Surinaamse jeugd Reeds vanaf 15 juli zijn er dagelijkse schoolradio- uitzendingen om de jeugd te motiveren. Het motto van de uitzendingen is; Surina me, hier is mijn bijdrage. Aan de andere kant heeft Roemenië een. Het officiële Roemeense persbureau bezoek aangegrepen van de Amerikaanse minister van handel Elliot Richardson om te kennen te geven, dat het nog steeds grote prijs stelt op handhaving en ontwik keling van de banden met het westen, in het bijzonder op economisch gebied. Woensdag schreef ik dat elk kunstwerk behalve zijn kunstwaarde ook zijn markt waarde heeft. Een aardig voorbeeld daar van leverde „een rechthoekig wit geschil derd houten tafeltje met rechte regels onder het blad en staande op vier rechte poten (het blad gebarsten)” dat Gerrit Rietveld omstreeks 1921 timmerde of liet timmeren. Het tafeltje was 60,5 cm hoog, 60 cm breed en 40 cm diep, kortom een tafeltje dat voor twee gulden aan „hout waarde” bezat, voor een tientje aan „tafel- waarde” (of „Waterloopleinwaarde”, zo u wilt), voor ruw geschat 100 gulden aan „kunstwaarde” en 2388 gulden aan „marktwaarde” allias „zeldzaamheids- waarde”. De omvang van het welkom, dat groter scheen, dan de ontvangst in 1975 van de Amerikaanse president Ford, wordt door waarnemers gezien als een teken van de bereidwilligheid van Roemenië, zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbe teren. Desondanks kan zo’n schilderij soms nog een goede prijs maken. Een klein schilderijtje van „omgeving van Roelant Savery” op koper van 6 x 10 centimeter bijvoorbeeld ging toch voor 8600 gulden weg, dat wil zeggen dat het 143 gulden per vierkante centimeter opbracht. Terwijl een Jan van Goyen 210.000,-) maar 44 gulden per vierkante centimeter kostte, een kerkinterieur van Saenredam 230.000.-) maar 133 gulden per vierkan te centimeter opbracht, een Jan Steen 94.000,-) maar 24 gulden per vierkante centimeter kostte, en een mooie Melchior d’Hondecoeter 15.500,-) slechts het schamele bedrag van 2,70 per vierkante centimeter opleverde. genwoordiger is staatssecretaris de Goede van financiën. Hij reist naar Paramaribo als „ambassadeur met bijzondere missie”. Het onderbrengen van de naar verwach ting vijftig officiële buitenlandse gasten kost Suriname inclusief transportkosten ongeveer anderhalve ton Nederlands geld. Koren zongen, jeugdorkesten speelden en delen van de menigte, die met speciale vervoermiddelen waren gebracht, riepen „Ceausescu-Breznjev, hoera”, daarbij zwaaiend met vlaggen van beide landen. De feestelijkheden in Suriname begin nen donderdag ’s morgens om half zes op het Onafhankelijkheidsplein (vroeger Oranjeplein) in Paramaribo, waar voor het presidentieel paleis een eerste vlaghij- sing zal plaatsvinden. Om acht uur ’s mor gens volgt een plechtige openbare verga dering in het parlement. President Johan Ferrier, de raad van ministers en leden Op deze overeenkomsten, die traps gewijs de wederzijdse tarieven voor im- en export afbreken, is een aanvul lende overeenkomst gemaakt, waarbij de EEG een bedrag van ruim 800 mil joen dollar ter beschikking stelt van de groep in het oostelijk Middellandse- Zeegebied, Israel, Egypte, SYrië’ en Jordanië. Bovendien bevat deze aan vullende overeenkomst projecten over wetenschappelijke, technische en industriële samenwerking. De EEG stelt Israel hiervoor een bedrag van ruim 30 miljoen dollar ter beschikking, een bedrag dat naar de mening van de Israëliërs te laag is, omdat Israel een tekort heeft op de handelsbalans met de EEG van 1,2 miljard dollar. De regering, die zich niet op het niveau van persoonlijke aanvallen op het Hoger huis kan begeven, voerde als zakelijke argumenten aan dat een aantal particu liere scheepsbouwbedrijven nu nog net het hoofd boven water kan houden met het vooruitzicht van nationalisatie, maar uitstel daarvan niet zal kunnen overle ven. De grote werven van de Swan Hunter-industrie zouden bijvoorbeeld een „nationalisatie-compensatie” van 50 miljoen gulden hebben gekregen en moe ten nu met aanzienlijk minder zien rond te komen. Agerpress heeft het bezoek van Breznjev beschreven als „een gedenkwaardig ogen blik in de geschiedenis van de traditionele Roemeens-Russische betrekkingen. Breznjev zei gisteravond dat de toekomst van de twee landen ligt in verdere econo mische samenwerking. Hij vond dat er geen belangrijke niet-opgeloste vraag stukken zijn tussen beide landen. Deze bedragen mogen hoog lijken, vol gens de heer Lail Mohamed zijn zij aan de lage kant. Hij verwacht binnen zijn begro ting van 900.000 Surinaamse guldens te blijven’ Tot nu toe heeft zijn bureau ruim acht ton uitgegeven, zegt hij De EEG heeft met de landen om de Middellandse Zee in de loop van de afgelopen anderhalf jaar overeenkom sten gesloten ter bevordering van een vrijhandelszone. Het gaat hier om drie groepen: de Arabische landen in het westelijke Middellandse-Zeebekken, in het oostelijke Middellandse- Zeebekken en Israel. het 3or Lgt, lUt, de ran ten ne- de( nu-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3