Provincie richt zich op de kleine monumenten r Provincie geeft ton voor oprichten van wijkgez ondheidscen tra Provinciaal onderzoek naar knelpunten in regionale arbeidsmarkt Voorkom problemen voor u en voor ons. Vergeet de 9 cijfers niet. Bankrekeninghoude Waarom u de 9 cijfers op uw bank giroformulier niet mag vergeten. 5 e 5 K I G I I l Kort IJmondnieuws Kort IJmondnieuws Kort IJmondnieuws DINSDAG 23 NOVEMBER 19 7 6 IJMOND 6 (Van een onzer verslaggevers) I II ill T Als u geld overmaakt, zet u het bankrekeningnummer van de betrokkene op uw bankgiroformulier. U vindt dat vanzelfsprekend. En dat is 't ook. De 9 cijfers sluiten misverstanden uit en bespoedigen de betaling. Toch komt het voor, dat u een bankrekeningnummer niet weet. Probeer in zo’n geval eerst zelf die 9 cijfers aan de weet te komen. Een telefoontje naar de betrokkene is meestal voldoende. U kunt hem dan meteen attenderen op het feit dat zijn bankrekeningnummer nergens op vermeld staat. Lukt het niet, neem dan contact op met uw bank. Stuur zo’n bankgiroformulier in ieder geval niet in zonder die 9 cijfers; dat veroorzaakt grote problemen bij uw bank. Omdat vanaf 1 januari 1977 het bankgirosysteem volledig is geautomatiseerd, kunnen wij bankgiroformulieren zonder rekeningnummer dan niet meer verwerken. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. |l ::|fii|||l|||||1| „T (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Provincie en de Regionale Raad voor de Arbeids markt willen via een „project ar beidsmarktonderzoek” inzicht krij gen op de arbeidsmarkt en de knel punten die daarbij een rol spelen. Provinciale Staten wordt gevraagd daar een krediet van 750.000 gulden beschikbaar te stellen. HAARLEM Met ingang van 1 januari kan men weer bij de provin cie Noord-Holland aankloppen voor geldelijke steun voor restauraties van monumenten(pandjes). Provinciale Staten hebben maandag besloten akkoord te gaan met de door gedeputeerde Suurbier ingediende nota monumentenzorg. In de nota wordt een beleid bepleit, dat vooral de restauratie van kleine monumenten wil aanmoedigen. De zorg voor de grote (nationale) monumenten, kerken en dergelijke is in beginsel een taak voor het Rijk. Subsidiestop monumenten opgeheven scl (Van een onzer verslaggevers) 26b«r Het bankgiroformulier. hoofdprijzen I I I I metaalindustrie, de voeding- en genots middelenindustrie en de schoonmaakbe drijven nog verder zal toenemen. Dit door de groeiende scheve verhoudingen tussen vraag en aanbod op de arbeids markt. Woensdag 24 november ’s ochtends om half tien vergadert de commissie Econo mische Zaken en de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in he* confectiecentrum van Amsterdam. Een zelfde regeling - met ingang van 1977 - wordt in de nota bepleit voor de subsidie van grote restauraties, waaron der kerkrestauraties, waarvoor de pro vincie in het verleden speciale verant woordelijkheid heeft genomen. Hieron der vallen de Oude Kerk te Amsterdam en de Ned. Herv. Kerken in Naarden en Weesp. Met ingang van 1977 zou daar voor jaarlijks tenminste 400.000 gulden in het fonds moeten worden gestort. be so< tr< rei de va zij he re de si! 1 va: da nis eer en ne ne mr P£ Hi ca m v< tf V d v r< n - Ruiten vernield. Onbekenden hebben dit weekeinde ruiten van zowel de kosterswoning als het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente Beverwijk aan het Meerplein vernield. si T s’ I C 3 2 P 2 C d fisve 1 bnoi Monumentenzorg zoals dat in de Zaanstreek plaatsvindt, waardoor een stichting historische waardevolle panden bij elkaar zijn neergezet. - Ontvreemd. Een in Alkmaar wonen de Italiaan heeft bij de Beverwijkse politie aangifte gedaan va diefstal van zijn Simca 1000 Rally personenauto met het kenteken 51-42-UU. De oranjekleuri ge wagen verdween vanaf het parkeer terrein op het Meerplein. Daar werd weer tegen ingébracht, dat de subsidie van het Rijk in rehabilitatie- gebieden toch al hoger was, dan een subsidie van de provincie kon zijn voor een gewone restauratie buiten een reha- bilitatiegebied. Het was dan onbillijk om boven die rijkssubsidie ook nog eens de provinciale subsidie te stapelen. Die kon men beter gebruiken voor dringende restauraties elders. En als bewoners van restauratiepanden in lehabilitatiegebie- den die als gevolg van herstel en restau ratie gestegen woonkosten toch niet zou den kunnen opbrengen, was er nog al tijd de mogelijkheid van de individuele huursubsidie, zo werd betoogd. Men werd het niet eens, ook niet nadat de heer Schilstra zijn motie nog Bij de provinciale monumentenzorg kwam men voorts met talrijke andere problemen in aanraking. De nota somt op: de gebrekkige contacten tussen pro vincie en de rijksdienst voor de monu mentenzorg, de stijging van de verkoop waarde van gerestaureerde panden, het onderhoud, het achterstallige onderhoud, de verzekering, het stellen van prioritei ten, de kwestie van de beschermde dorps- en stadsgezichten, het gebruik van de grote monumenten, de restaura- Mefrouw A. F. M. Hamm Tonnaer (VVD) vond, dat ook het particulier initiatief van artsen en spontaan opge richte wijkcentra, moesten worden ge steund en niet alleen initiatieven vanuit het SPEL Noord-Holland en SOSEL. (SPEL is de afkorting voor Service Plat form Hulpverlening Eerste Lijns Ge zondheidszorg Noord-Holland, een orga nisatie die zich op heel de provincie met uitzondering van Amsterdam richt. SO SEL staat voor Stichting Ontwikkeling Samenwerkingsverbanden in de eerste lijn gezondheidszorg, en is speciaal op Amsterdam gericht). Voor de monumentenzorg heeft de provincie voor 1977 drie miljoen gulden beschikbaar. Daarvan moet evenwel ten minste 350.000 gulden worden gestort in het monumentenfonds voor restauraties van kleine monumenten, waarvoor voor 1975 restauratiesubsidie is aangevraagd. Elk jaar, te beginnen vanaf 1977. zal minstens 135.000 gulden in dat fonds moeten worden gestort. Omstreeks 1980 denkt men dan de achterstand in subsi die geheel te hebben weggewerkt. Onder deze categorie valt ook de restauratie subsidie voor kleine kerken tot een maximaal bedrag van 500.000 gulden. 74 99 39 834 DE HEER B.M. STATIONSWEG J14 SPOOKSTAD 8888 KIENAVOND TVS De Turnvereniging Santpoort organiseert zaterdag in het gebouw Velserhooft te Santpoort-Noord een kienavond voor de leden van twaalf jaar en ouder, aanvang acht uur. De toegang is gratis. CONCERT SPAARNEBAZUIN De Haarlemse muziekvereniging Spaameba- zuin geeft zaterdagavond onder leiding van K. van der Geest een concert voor de donateurs van Soli in het Muziekcen trum aan de Hagelingerweg te Driehuis- Santpoort. JONGE KERK - De Jonge Kerk van Santpoort houdt zondagmorgen elf uur een bijeenkomst in het gebouw Voloptee aan de Wüstelaan te Santpoort. SAMEN OP WEG - De cursus „Wat is de mens” van het programma „Samen op weg" te Santpoort heeft grote be langstelling getroken- Na de bijeen komst van 23 november volgt op 30 november de slotavond in de Duinpan te Santpoort-Zuid, aanvang acht uur. Ook voor de cursus „Komt nu met zang” bestond veel animo. Een dergelijke cur sus zal opnieuw op 10 en 17 maart in Santpoort worden gegeven. JEUGDDIENST - Het interkerkelijk jeugdkoor zal medewerking verlenen aan de maandelijkse jeugddienst die 28 november om 19.00 uur wordt gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Voorganger Ds. P C. Koster zal spreken over het onderwerp „Beïn vloedt de komst van Jezus jouw leven?” I iii> imoiliddnW “><1 .nsrloalg^in De provincie Noord-Holland is in steeds toenemende mate bij de monu mentenzorg betrokken geraakt. Met de oude havenstadjes langs het Usselmeer en Amsterdam (waar zestig percent van de monumenten staat) is de provincie rijk aan oude gebouwen, die waard zijn te behouden. In 1970 begon de monu mentenzorg in een impasse te geraken. Omdat er steeds minder geld beschik baar was voor subsidie van monumen tenrestauratie, moest de monumenten commissie, die Gedeputeerde Staten ad viseert omtrent de subsidieverzoeken, zich meer en meer matigen bij het uitbrengen van haar adviezen. had afgezwakt en „moeten” had vervan gen door „kunnen”. De motie werd ver worpen met 40 tegen 35 stemmen (De fracties van de VVD, de CPN, DS’70 en de PSP stemden voor). Een andere motie van de heer Schil stra, waarin voorrang werd bepleit van we subsidie van de restauratie van kleine monumenten werd door GS overgeno men, nadat er eveneens een wijziging in was aangebracht.De heer Schilstra moest de zinsnede dat met name de woonhui zen moesten worden gesubsidieerd schrappen. Het confessionele statenlid W. F. Reus bracht nog in het midden dat contractu ele verplichtingen uit het verleden moesten worden nagekomen. Hij doelde darbij vooral op toegezegde steun aan restauratie van kerken. We moeten niet het rijk opschepen met dingen waar wij geen zin in hebben. Gedeputeerde Suur- bier stelde hem gerust. Eenmaal gedane beloften zouden worden nagekomen. De heer Reus stelde ook voor om na te gaan of bepaalde grote monumenten, in kleine, afzonderlijke te subsidiëren onderdelen konden worden gesplitst. Bij een kerk is de toren soms in handen van een andere eigenaar dan die van de kerk. Hij wees op een voorbeeld in Sint Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men bij de subsidiëring per onderdeel is te werk gegaan. HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland zijn maandag in beginsel akkoord gegaan met het verlenen van geldelijke steun bij het van de grond helpen komen van wijkgezondheidscen tra. In deze wijkgezondheidscentra wordt het zich welbevinden van de mens doel van een geïntegreerde hulp verlening vanuit de medische èn de maatschappelijke hoek. Want het is ge bleken dat ziekteverschijnselen nogal eens hun oorsprong vinden, niet in me dische, maar in sociale factoren, zoals woon- en werkomstandigheden. De Sta ten besloten de mogelijkheid open te stellen voor een startsubsidie voor dit werk van maximaal honderdduizend gulden totaal. Mevrouw Hamm was het er niet mee eens, dat in Amsterdam een arts met veel patiënten van de ziekenfondsen geen compagnon mocht nemen, omdat de komst van het wijkcentrum moest worden afgewacht. Een dergelijke op stelling vond zij te dwangmatig. Gedpu- teerde De Vrieze zegde toe, dat de subsi- diewoorwaarden en verdere detaillering nog in de commissie gezondheidszorg zouden worden doorgesproken. De heer J. Maasdam (PvdA) juichte de totstandkoming van wijkcentra toe en betreurde dat een en ander al zo lang op zich heeft laten wachten. Hij benadrukte het belang van participatie van de be volking in de centra, een punt dat naar zijn mening in de nota nog onvoldoende was uitgwerkt. Een en ander zal nog verder worden doorgesproken in de ver gadering van de commissie gezondheids zorg. ||f|O||||| t - De wensen van beide instellingen wor den in het nieuwe onderzoek gebundeld. Het onderzoek moet meer inzicht ver schaffen over de situatie op de arbeids markt. Ontwikkelingen en knelpunten kunnen liggen op ruimtelijk gebied, zo als de spreiding van wonen en werken, maar ook naast elkaar bestaan van te korten en overschotten roept problemen op. Een begeleidingscommissie, waarin provincie en Regionale Raad vertegen woordigd zijn, zal in direct contact met de uitvoerders het werk begeleiden. Ook zal een vervolgonderzoek worden ingesteld naar de positie van de buiten landse werknemer in het Noordholland- se bedrijfsleven. Dit op basis van een eerder verrichte studie, waaruit onder meer blijkt dat de economische terug gang in de periode 1974-1976 niet heeft geleid t ot een a fname van het aantal gastarbeiders bij de bedrijven. Verwacht wordt dat het aantal buitenlanders in de Als bezwaar tegen deze regeling noemde de heer G. Maas (CPN) het gevaar, dat na de tot standkoming van de wijkcentra minder gebruik zou wor den gemaakt van regionale ziekenhuizen en andere voorzieningen. Die zouden dan bij gebrek aan belangstelling moeten worden opgeheven. Gedeputeerde mr. E. H. de Vrieze zag daar evenwel eerdër een voordeel in, want een dergelijke ontwik keling zou betekenen dat de wijkgezond heidscentra optimaal dienst deden. nodinlzubnl (ADVERTENTIE) X|:' "i- Uit M.H Ö3U5I Het arbeidsmarktonderzoek wordt uit gevoerd door de Economisch Technologi sche Dienst; ‘rinder f Verantwoordelijkheid van het provinciaal bestuur en het be stuur voor de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt .Met de 7,5 ton zijn kosten voor zo’n kleine drie jaar onderzoek gedekt. De ETD heeft zich de afgelopen jaren intensiever bezig gehouden met eigen onderzoek op het gebied van eco nomie en werkgelegenheid. Daarbij is de noodzaak gebleken te komen tot een systematisch continu onderzoek. Ook de regionale raad voor de Arbeidsmarkt heeft een pleidooi gehouden voor een dergelijke aanpak, maar heeft zelf geen middelen om een dergelijk onderzoek te houden. Daarom voelde het bestuur veel voor aansluiting bij het provinciale on derzoekwerk. tie in rehabilitatiegebieden, de nationale monumenten en de voorlichting over de monumentenzorg. In de nota worden onder meer maat regelen bepleit die speculatie met monu menten tegen gaan. Het zou namelijk onjuist zijn dat de mogelijkheid bestond zich te verrijken door de verkoop van monumenten, waaraan de gemeenschap in de vorm van restauratiesubsidie heeft bijgedragen. GS bepleiten voorts een wettelijke verplichting tot onderhoud van gerestaureerde panden. Een speciaal probleem vormt de res tauratie van panden in rehabilitatiege bieden. Dat bleek bij de bespreking van de nota. De Staten waren er uiterst verdeeld over. In de nota wordt voorge steld geen subsidie té verlenen aan res tauraties in rehabilitatiegebieden. Het herstel van die gebieden wordt al zwaar gesubsidieerd door het rijk, is daarbij de gedachtengang. Daartegenover stonden verschillende Statenleden, die ook subsidiëring van panden in rehabilitatiegebieden noodza kelijk vonden. Hun tolk was de heer J. J. Schilstra (VVD), die een motie indien de, waarin werd gesteld, dat het uit oogpunt van een sociaal rechtvaardig beleid wenselijk was, dat ook monumen ten in rehabilitatiegebieden moesten worden gesubsidieerd. Dat was nodig omdat financieel zwakken anders voor te hoge woonkosten zouden komen te staan, waardoor het voor hen onmoge lijk zou zijn in een restauratiepand te blijven wonen. f** KIENEN - Vrijdag 26 november wordt in het Adelbertuscentrum van de Oud Katholieke Kerk aan de Sparren- straat 46 weer een grote kienavond wor den gehouden ter bedtrijding van de bouwschuld van deze parochiekerk. De avond begint om kwart voor acht. Door de Adelbertusvrouwencontact is opnieuw de Adelbertusvrouwencontact is opnieuw voor aantrekkelijke hoofdprijzen ge zorgd. SUOMI - De Atletiekvereniging Suo mi houst op dinsdag 30 november haar jaarlijkse algemene vergadering. Plaats van handeling De Griffioen, Frans Nae- renboutstraat 9 IN IJmuiden. Aanvang 20.00 uur. Ondermeer zal de contributie verhoging onderwerp van gesprek zijn. VORMINGSWERK - De gemeentelijke werkgroep plaatselijk vormings en ont wikkelingswerk, eind vorige maand in gesteld, vergadert woensdag 24 novem ber in het Cultureel Centrum aan het Meorbergplantsoen 22 te IJmuiden. Aan vang 20.00 uur. 8 Geen voorrang. Op de voorrangs- kruising in de Ruijsdaelstraat in Heems kerk verleende een 23-jarige Amster damse automobilist in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen half drie geen voorrang aan een 17-jarige Heemskerkse bromfietser. De jongen werd per ambu lance naar het ziekenhuis vervoerd met beenwonden, maar hij kon na behande ling naar huis.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6