DUITSERS OPVOLGERS VAN AMERIKAANSE GI’S Atheense studenten herdachten de opstand Polytechnische hogeschool 0 PTT bespaart 3 miljoen op telefoongidsen Amsterdamse sociale academies staakten VVDM’er krijgt schadevergoeding COWS fel tegen vrijlaten van oorlogsmisdadiger life •w- Fl 19 7 6 24 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG DC 14 n 3 Misdaden nemen toe I (Door Heleen Schuttevaer) BANGKOK. Na safari’s in Kenia en cultuurtrips naar Mexico brengen de nimmer rustende touroperators nu ook het sprookjesachtige Thailand in Zuidoost-Azië binnen het bereik van de gemiddel de Nederlander. Vijftienduizend landgenoten lieten zich het afgelopen jaar reeds naar Bangkok vliegen, I tegen maar liefst 70.000 Duitsers. Wat is er daar zo aantrekkelijk voor de westerling? Niet alleen de I exotische cultuurschatten, maar vooral de Thaise schatjes maken het tot een vakantieparadijs voor vrijgezellen. De georganiseerde sekstrips gaan als warme broodjes over de toonbank van de reisbureaus, I staatsgreep en studentenonlusten ten spijt. Want de deelnemers aan deze reisjes komen dogor een paar dollar opgepikt te worden. Reputatie Mannelijke vrijgezel Carters overwinning Geladen liederen ATHENE. De driedaagse herdenkingsviering van de opstand op de Polytechnische hogeschool in Athene van 1973 werd onlangs afgesloten met een grote markt in de namiddag en avond, waarvan de regering wil dat ze bij de universiteit wordt ontbonden en de organiserende studenten dat ze doorgaat tot 200 meter voor de Amerikaanse ambassade die twee kilometer verder ligt. In een stemming, die met het uur geladener wordt, begon men zich aan de voor avond af te vragen of het bij een viering zal blijven of dat het tot ongeregeldheden zal komen, zoals in 1973. 9 T. Bangkok: Vakantieplaats bij uitstek Fl voor vrijgezellen iis ■Hen uur EN K. Vooral bij onze oosterburen vinden de AU De hotelhallen en ingangen van cafèes zitten vol met deze kleinetsexpoppetjes. Twee tientjes is al veel voor deze meisjes. Het contact is erg snel gelegd. 1 Een tank ramt de poort van de Polytechnische hogeschool, waar de studenten zich achter hebben verschanst. «te Het Grace-hotel ligt aan een rustige weg even buiten Bangkok-Centrum. Op de gevel hangen banieren die de bezoekers alreeds Herzlich Willkommen toeroepen. De eerste indruk na binnenkomst is over weldigend. In het halfdonker staan onge veer 300 poezelige meisjes met amandel vormige ogen in groepjes als giechelende, sexy bakvissen bij elkaar. Vanuit twee hoeken schallen jukeboxen tegen elkaar in. Er staan een paar meisjes in strakke broeken en uitnodigende truitjes op toren hoge plateauzolen te bumpen. Hier en daar kun je in een wel wat erg overdadig opgedirkt type met ’n iets te sexy jurk een travestiet herkennen. Maar de drank is er zo goedkoop en vloeit dan ook zo overda dig, dat dat op een gegeven moment als het maar laat genoeg is niets meer uitmaakt. Het aanbod van meisjes is gro ter dan het mannenaantal, dus niemand hoeft bang te zijn: iedere buitenlander dik of dun, mooi of lelijk komt aan zijn trekken. Overal zitten dan ook uitgelaten heren met in de ene hand een glas pils of ander gedistilleerd, in de andere arm een of meer Thaisen. Ze wijden me meteen even in in de tarieven: twintig, dertig gulden voor een nacht en over de prijs valt te praten als je een leuke jongen met weinig poen bent. „Als je in de smaak valt, heb je een geweldige vakantievriendin, die tot het eind van je verblijf bij je blijft, in ruil voor eten en zo nu en dan een cadeautje. Maar als ze in de gaten hebben dat je in een duur hotel zit, gaat de prijs meteen omhoog”. Maar zoals alles in Bangkok: er valt af te dingen, of het nu om een taxirit, een broche met juwelen, een op maat gemaakt pak of een vrouw gaat. Zij kan daarmee het geld voor haar ticket bij elkaar sparen, hij verdient door thuis de heroïne voor een flinke prijs te verko pen ruimschoots zijn reis terug. Deze „human wave approach” is een vast onderdeel van de bedrijfsvoering van de groothandelaren in narcotica. Weg uit Thailand dus, en er is dan ook een levendige handel in gestolen of verval ste paspoorten. Maar nog levendiger is de handel in goedkope hasjiesj en hard drugs hoofdzakelijk heroïne die han delaren uit de hele wereld aantrekt. Soms zit daarin een mogelijkheid om het land te kunnen verlaten. Het gebeurt vaak dat een meisje haar buitenlandse vriend ver leidt om een pakje heroïne mee te nemen. De droom is weg te komen uit Thailand, waar de sociale voorzieningen slecht zijn en deze meisjes geen andere toekomst hebben dan prostitutie te blijven bedrij ven tot ze er te oud voor worden. Op een huwelijk maken ze weinig kans, want de Thai-mannen stellen een rein meisje als bruid op prijs, hoewel het heel normaal is dat getrouwde mannen, zelfs in de armste bevolkingsgroepen, er een maitresse op nahouden. Eén van de argumenten van de regering is dat al drie keer eerder (21 april 1975, 23 juli 1975 en 25 mei 1976) is gebleken dat extreem rechtse en extreem linkse ele menten in een eigenaardig monsterver bond van dit soort evenementen gebruik maken om bloedige ongeregeldheden te. provoceren. Op elk van deze drie dagen was de Griekse hoofdstad het toneel van ernstige onlusten die in overvloedig traan gas werden gedempt. Het organiserende studentencomité van zijn kant stelt, dat de mensen die in de twee voorafgaande jaren ter gelegenheid van de Polytechnion- herdenking werden gehouden ook naar de ambassade gingen en dank zij de goede organisatie vredig verliepen. Een andere manier om naar het buiten land te komen en waarvan veel meisjes dromen, is trouwen met een buitenlander. Maar hoewel de meeste vakantiegangers de lieve, bereidwillige leukerdjes een ide aal vakantiegezelschap vinden, zien ze die nauwelijks een woord over de grens spre kende, volkomen anders denkende en aan het Westerse leven onaangepaste meisjes beslist niet iri het kader van hun dagelijk se leven. Het ideaalbeeld dat de Thaise hoertjes zich van het Westerse leven vormen, draagt bij) tot de levendige handel in meis jes naar het buitenland. Frankfurt staat bekend als een van de trefpunten van deze handel, maar onlangs werden ook drie Zuidlimburgers door de politie gearres teerd op verdenking van handel in min derjarige Thaise meisjes voor bars, nacht clubs en bordelen in het zuiden des lands. hij de studenten oproept de Verenigde Staten één jaar respijt te geven. Maar het overkoepelende studentencomité, waarin alle partijen behalve de rechtse regerings partij zijn vertegenwoordigd, blijft bij zijn besluit: een mars van de Polytechnion via de universiteit naar de ambassade. Berichten over wangedrag van Ameri kaanse marinemannen aan boord van een Grieks schip waren ook niet bevorderlijk voor de kans dat de studenten op het laatste moment nog tot andere gedachten kwamen. Alle vijf oppositiepartijen, die overi gens juist de laatste dagen begonnen zijn aan een poging tot grotere onderlinge samenwerking op initiatief van de socia listenleider Andreas Papandreou, hebben het regeringsverbond afgekeurd. De rege ring van haar kant bereidt uitvoerige ordemaatregelen voor, zowel bij de wel of niet twee weken met dezelfde bui tenlander willen doorbrengen en voor welke prijs, en nemen vrijaf als ze daar zin in hebben. Dat draagt ertoe bij dat de prostitutie daar zo’n vriendelijk karakter draagt. Maar het is duidelijk en onvermijdelijk ambassade als bij het punt waar de stu denten en de talloze andere burgers die aan deze mars plegen deel te nemen niet verder mogen. „Democratie is niet hetzelfde als krachtmeting met de staat”, zei de minister van orde in een laatste dringende oproep. daden toeneemt. Steeds meer toeristen maken melding van gewapende bedrei ging, roof, diefstal en afpersing. Het is zeer onverstandig om met veel contant geld, travelers cheques, paspoort en vlieg ticket op zak het winkel- of nachtleven in te gaan. In ieder hotel wordt de gast geadviseerd zijn kostbaarheden en papie ren bij de hotelbalie in bewaring te geven, want in dit arme land is een Westerling met dollars op zak een gewild doelwit voor beroving met geweld of zakkenrol lerij. Vaak neemt men niet eens de moeite de gegevens te noteren. „Tja, die dingen gebeuren, wij kunnen er niets tegen doen”, schijnt het stereotiepe antwoord te zijn, ,,’t Is verdomme één corrupte bende”, beklaagde een Nederlander met zijn kaak in de krammen, arm in het verband en een blauw oog zich, die door een taxichauf feur in elkaar was geslagen na een woor denwisseling over de ritprijs. In een brief aan minister Van Agt van Justitie en de Tweede Kamer zegt het centraal orgaan met grote verontwaardi ging en gevoelens van onrust te hebben kennis genomen van deze besluiten. Voortaan krijgt de abonnee alleen auto matisch thuis de gids waarin zijn telefoon nummer is opgenomen. De andere dis- trictsgidsen krijgt hij alleen, als hij daar uitdrukkelijk om verzoekt, aldus heeft gisteren een lid van de centrale directie van de PTT in Den Haag meegedeeld. In de districten Utrecht, Den Bosch en Rotterdam heeft de PTT de nieuwe opzet reeds doorgevoerd. In het district Zwolle zal dat volgend jaar gebeuren. De PTT hoopt ook in de overige negen districten waar mogelijk de verandering te introdu ceren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg heeft gisteren tijdens een openbare hoor zitting in Straatsburg besloten dat VVDM’er Engel recht heeft op een scha devergoeding van honderd gulden. Wit, Dona en Schul hebben geen recht op een schadevergoeding. Volgens het hof hebben zij door de uitspraak op 8 juni in voldoende mate voldoening gekregen. Het Europese Hof constateerde toen dat Nederland op twee punten het Europese verdrag voor de rechten van de mens had geschonden. Het voorlopig arrest dat in 1970 aan C. Engel werd opgelegd bij wijze van krijgstuchtstraf was onjuist, en ook de krijgstuchtprocedure tegen De Wit, Dona en Schul was onjuist geweest omdat de mondelinge behandeling van hun zaak voor het hoog militair gerechtshof achter gesloten deuren had plaatsgevonden. AU ÏM =N DEN HAAG (ANP). Het Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Slachtof fers (COWS) wil weten waarom de straf van een in 1974 in Den Haag gearresteer de oorlogsmisdadiger is teruggebracht van levenslang tot vier jaar. Het COWS verzoekt met klem af te zien van het eventueel in vrijheid stellen van de man op 11 december wegens goed gedrag. UTRECHT (ANP). De PTT bespaart door een andere opzet met de telefoongid sen in vier telefoondistricten ruim drie miljoen gulden. De verandering komt erop neer dat de abonnee niet automa tisch alle gidsen krijgt thuisbezorgd die betrekking hebben op het district waarin hij woont. 1 De regering heeft echter nog een tweede argument tegen: waarom ook dit jaar weer een mars naar de Amerikaanse ambassade, vlak na de overwinning van de pro-Griekse Carter die perspectieven biedt op een nieuwe opstelling van Washington ten aanzien van Griekenlands buiten- en binnenlandse positie. Oud- premier Kanellopoulos, die door zijn hou ding tijdens de dictatuur groot aanzien geniet bij de studenten, heeft dit argu ment daags voor de mars kracht bijgezet in een dramatische proclamatie, waarin Een westerse vrouw in de coffeeshop! Dat is andere koek dan de Duitse, Hol landse, Amerikaanse en Australische mannen die er altijd het rijk alleen heb ben. De meisjes vergapen zich ongege neerd aan me. Gaan naast me staan en lachen om hun kleine lijven, die ondanks plateauzolen van 15 centimeter in het niet verzinken naast mijn één meter tachtig. „Bjoetiefoel”, fluisteren ze. en mijn kleren en make-up ondergaan een nauwgezette inspectie. Als ik aan een tafeltje ga zitten, komen ze nieuwsgierig om me heen staan en willen weten waar ik vandaan kom. „O ja, Holland”, herhalen ze, en sommigen halen foto's van Hollandse vrienden voor de dag. bootjager Albany aan Pyreus. De drijven de atoomraketten van eerstgenoemd schip op de haven van Pyreus gericht, worden als provocerend ervaren. Achter „Franse spiegels”, (waar je van één kant door heen kan kijken) staan tientallen meisjes uitgestald. Een nummertje op hun verpleegstersuniform om te kunnen kiezen. Toen de Amerikanen zich terugtrokken uit Zuidoost-Azië was er bij velen de angst dat de welvaart die deze reputatie met zich meebracht zou ophouden, maar bijna 1 net zo vlug als de Amerikaanse militairen verdwenen, doken de Duitse toeristen op. En ook vele andere nationaliteiten hebben hun weg gevonden naar het „land van de glimlach”. „Het Grace-hotel is bij voorkeur geschikt voor de mannelijke vrijgezel, dus niet voor echtparen en gezinnen, daar vooral in de coffeeshop rendez-vous plaatsvinden tussen Europeanen en Thai- meisjes”, aldus de folder van de reisorga nisaties Christoffel en Neckermann. Slechts een zwakke afspiegeling van de realiteit. Iedereen kent het Grace-hotel, waar de zaken 24 uur per dag doorgaan. Tijdens mijn eerste avond in Bangkok word ik al ingelicht over „the unbelieva ble Grace” door een paar enthousiaste Amerikanen. Een bezoek aan de Grace- coffeeshop is iets dat je als man of je nu een berooide hippie of heer van stand bent niet mag missen. AMSTERDAM (ANP). De stad en ongeveer 3000 studenten van de drie Amsterdamse sociale academies hebben gisteren gestaakt. Zij wensten daarmee hun verontwaardiging tot uitdrukking te brengen over de voorgenomen verdere I bezuinigingen zowel op personeelsbezet- ting als op gebouwen, zo deelde een woordvoerder mede. „Dit soort hoger beroepsonderwijs heeft de laatste jaren al een aderlating van 25 percent moeten ondergaan, nu zou er weer 5 percent bovenop komen”, verklaarde hij. Eenmaal in de Westerse wereld beland, blijkt dat ze er niet veel op vooruitgaan. Ze zijn nog steeds prostituée, maar staan nu onder controle van een pooier, waar door de zaken minder vrijblijvend wor den en meer in de criminele sfeer komen te liggen. In Thailand behartigen de meis jes hun eigen zaken. Ze bepalen zelf of ze dat mét het toerisme ook het aantal mis- De meeste studenten zien in Carters overwinning geen waarborg voor een fun damentele wijziging in de politiek van de Verenigde Staten, die algemeen beschouwd worden als begunstigers, zo niet instellers van de dictatuur in Grieken land. Zij zien zich in deze mening gesterkt door het onverdacht bezoek dat het vlag- geschip van de zesde vloot, de torpedo- Afpersing komt vaak voor: geregeld worden toeristen die met Thaise hoertjes zijn meegegaan, met behulp van een medeplichtige in het politiekorps, beschuldigd van aanranding, waarbij dan als keus wordt geboden een eventuele vervolging met een fors bedrag af te kopen. De politie onderneemt weinig als je met je verhaal op het politiebureau komt. Thailand heeft niet ten onrechte de naam een land te zijn waar het met de zéden niet te nauw wordt genomen. Vrij- wel alle nachtclubs ontlenen hun popula riteit aan de bijna ongelimiteerde beschik baarheid van vrouwelijk schoon. In slechts enkele luxe hotels worden prosti- tuées geweerd. Bordelen en massagesa lons zijn niet te tellen. Sommige Europese touroperators nemen een bezoek aan zo’n massagesalon zelfs in hun „dienstenpak ket” op. Veel toeristen komen voor de exotische cultuurschatten, de gouden tempels, het prachtige tropische landschap en de fraaie stranden. Maar naar schatting een derde van de toeristen bestaat uit vrijge- I zeilen, die slechts één ding in het hoofd hebben: seks. Vorig jaar lieten ruim 15.000 Nederlanders zich naar de Thaise hoofd- stad vliegen. Maar bij de Polytechnion, waar duizen- de studenten al twee dagen bijeen waren, luisterend naar de geladen liederen die hen ook in 1973 inspireerden, en bij de poort die toen door een tank werd stukge- reden opnieuw is neergelegd, ziet men affiches met teksten als „De strijd gaat door”, „Het Polytechnion is geen feest” en ^.November 1973 was er niet ter ere van Karamanlis”. Ré 1 georganiseerde reizen naar Thailand gre- 2 «tig aftrek: per jaar bezoeken 70.000 Duit- sers dat land. Ze worden min of meer beschouwd als de opvolgers van de Ame- rikaanse GI’s, die tijdens de Vietnamoor- log Bangkok al een van de aantrekkelijk- ste steden van heel Azië vonden om hun J verlof door te brengen. Reden was dat het E toen al de reputatie van seksuele vrij- I plaats had.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15