Bankrovers na gijzeling en vlucht gepakt Belgische bisschoppen pleiten voor soberheid Overeenkomst KLM-Aeroflot Israel wil HOOFDOFFICIER HIELD ARRESTATIE OP bufferzone in zuid Libanon TV-uitzending Espagnol- Feyenoord nog zeer onzeker 32 V an Mierlo uit politiek Jl KOFFIE HAG mag! Wfeftehop drink gerust nog zo’n lekker kopje koffie want r 1 K De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. 'n Aanrijding Kerstmis biedt afleiding 1 Aantal pagina’s vandaag: POSTPAPIER SHOWROOM J j| J Aa Het woord is aan. !2 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Twee miljoen mark losgeld weer terecht wmummnumnmnmmmum, i f f 2 AGENDA 9 F I pagina 6 Luidsprekers 8, 12, 14 Van der MEIJ de BIE HAARLEM ^Apeldo orn&Zn S HAARLEM (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Justitie heeft Menten laten ontsnappen hoewel men juist daarvoor zo bevreesd was. Op de zaterdagmiddag dat de politie door een telefoontje van Menten zelf eindelijk zekerheid kreeg omtrent zijn aanwezigheid thuis, besloot de Amsterdamse hoofdofficier van Justitie, mr. A. N. Messchaert, de arrestatie toch pas maandagmorgen uit te voeren we gens afspraken met het departe ment in Den Haag. Minister Van Agt had intussen al sinds 10 no vember de mededeling van Men- tens aanhouding op zijn tafel lig gen. Maar geen ambtenaar atten deerde hem erop. Veel vragen ook of Menten werd getipt blij ven onbeantwoord. Vrij zacht coffeinevrije Zoekt, en gij zult Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 15 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 Radio en tv17 Strips 17 Beurs 18 Economie 19 Kunst 21 Sport 25, 27 Knaller Vertraging KW 8» W ft WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 19 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. i u i „Tegen sport van belastingontduiken” - Oh Umuider Courant Cicero: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13. p. mnd-, f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et.- (Van onze redactie buitenland) Geen antwoord op vraag I Messchaert (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Van onze parlementsredactie) Gedempte Oude Gracht *7 - KB -105 tel 324550 kSE", FRANKFORT. De Westduitse politie heeft vanochtend twee overvallers, die na vier mensen in een bank gegijzeld te heb- Verwachting van het KNMI tot donderdagavond (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) Niets is te moeilijk voor degene die bemint. STEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023-244827 CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF DEN HAAG Hei D’66-Kamerlid Hans van Mierlo zal na de verkiezingen van mei ’77 niet meer terugkeren in de politiek. Na 10 jaar Kamerlidmaatschap zal Van Mierlo tijdelijk enige afstand nemen van de politiek”, zei de woord voerder van D’66. Van Mierlo zelf was onbereikbaar voor een nadere toelich ting: hij is op het ogenblik in Amerika. zijn huis ontving - om zich te beklagen over fotografen - en de volgende zon dagmorgen toen hij zijn huishoudster vertelde voor een paar dagen te vertrek ken, moet Menten tot het inzicht zijn gekomen of getipt, dat hij beter kon verdwijnen. Hij en zijn vrouw vertrok ken zondagavond om circa zeven uur- Op grond van te weinig bewijslast kon Menten niet eerder worden aangehouden en kon ook zijn paspoort niet worden ingetrokken, of vrijlating zou noodzake- Ijjk zijn waarna hij zeker zou verdwij nen. Maar wel werd op Schiphol de marechaussee geïnstrueerd dat Menten Het tweetal was gistermorgen de bank binnengedrongen en had vier personeels leden twee mannen en twee vrouwen gegijzeld. Politiemannen arresteerden aanvankelijk een der twee bandieten, 'terwijl de andere zijn gijzelaars in een kluiskelder boeide aan de verwarmings- radiators. Hij dwong de politie vervol gens zijn medeplichtige vrij te laten en eiste een losgeld van twee miljoen mark. De medeplichtige sloot zich bij hem in de kluiskelder aan. De politie zette het bankgebouw her metisch af en plaatste scherpschutters achter schilden van autobanden. Na ver scheidene uren van onderhandelen met dat de Amerikaanse stad bij al het slechte nieuws over haar naderend bankroet ook Wel eens iets prettigs in het verschiet wil hebben. Hier wordt een kerstboom van 20 meter met behulp van een hijskraan op het Rockefeller Center geplaatst. Doordat de fotograaf een 15 mm lens heeft 'gebruikt lijken de gebouwen van de stad echter (symbo lisch?) op instorten te staan. JERUZALEM. Israel heeft via de Verenigde Staten aan Syrië voorgesteld om in Zuid-Libanon een bufferzone te creëren, waar alleen plaatselijke milities, in naam van de regering in Beiroet, zouden mogen patrouilleren. ri|mopfcd spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden-perspex signs-vinyl ben met twee miljoen mark uit Frank fort gevlucht waren, aangehouden. Het geld is ook terecht. De twee mannen, respectievelijk 36 en 31 jaar oud, werden aangehouden in een hotel in Fulta ten oosten van Frankfort op aanwijzing van een taxichauffeur, die hen had vervoerd. Eén bedrijf heeft zich inmiddels be reid getoond aan het verzoek van de NOS te voldoen, het andere bedrijf had bij het ter perse gaan van dit nummer nog geen toezeggingen gedaan. Het is daardoor mogelijk dat1 pas zeer kort voor de wedstrijd een beslissing valt. Het tv-programma op Nederland I wordt dan ook onder voorbehoud gepu bliceerd. In New York gaan de gedachten al weer uit naar Kerstmis, misschien om- Intussen gaat Israel door in alle open baarheid haar troepen langs de Libanese grens te versterken, in een poging druk op Syrië uit te oefenen zijn 30.000 man troepen en ruim 400 tanks niet de rivier de Litani te laten oversteken de „ro de lijn” die Israel gesteld heeft. Deze troepenconcentraties gaan samen met publieke en diplomatieke waarschuwin gen aan het adres van Syrië. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. Tussen KLM en Aero flot, de Sowjet-Russische staatslucht vaartmaatschappij, is een pool-overeen- komst tot stand gebracht. Van passagiers en vracht op het traject Amsterdam- Moskou zullen de opbrengsten gelijk worden verdeeld tussen beide maat schappijen. Ook zullen KLM en Aeroflot op het traject vergelijkbare capaciteit inzetten. De overeenkomst heeft terug werkende kracht tot 1 april jl. en is voor onbepaalde tijd afgesloten. Dit is het resultaat van een overleg in Moskou dat een week in beslag heeft genomen. Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek Plavuizen KL Houtstraat 1 - Haarlem - t.o. Anegang - tel. 323994 Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige wind uit noordwest tot west. Minimumtemperaturen rond 6 graden, maxima om streeks 9 graden. de begeleidende brief van minister Van Agt waarmee het rapport aan de Twee de Kamer is gezonden. In zijn brief schrijft minister Van Agt dat hij op donderdag 11 november - de dag na die waarop de mededeling over de arrestatie op zijn bureau moet zijn gelegd - aanwezig is geweest op de ochtendzitting van de jaarlijkse confe rentie van het Openbaar Ministerie in Berg en Dal (bij Nijmegen). De daarop volgende dag vertrok de minister naar Roemenië. Tussen het moment waarop Menten zaterdagmiddag twee politiemannen in (ADVERTENTIE) Van Russische kant werd toegezegd dat in Nederland geen tariefontduikin- gen meer zullen plaatsvinden. Het punt was dat in Nederland door Aeroflot tickets naar de Sowjet-Unie werden aangeboden onder de daarvoor vastge stelde prijs. De rijksluchtvaartdienst had hiertegen herhaaldelijk bezwaar ge maakt, maar de Russen gingen door tickets tegen lagere tarieven te verko pen. BRUSSEL (UPI) Het Belgische rooms-kathoiieke episcopaat heeft gisteren een aanval gedaan op de Europese „Sport van het belasting-ontduiken” en de Europeanen gehekeld yoór hun jacht op materieel welzijn. In een beroep ge richt tot „geheel Europa” heeft de Belgische bisschoppenconferentie gepleit voor beëindiging van deze niets ontziende jacht. „In het bijzonder veroordelen wij de kapitaalsvlucht naar landpn met ver gaande belastingfaciliteiten”, aldus de bisschoppen. Volgens hen overdrijven de Europeanen hun neiging tot individuele vrijheid. „Wij hebben toegelaten dat wij worden getiranniseerd door de najacht op winst en materieel wel zijn”, aldus het beroep. Het episcopaat van België kritiseert rechtstreeks de EEG, die haar eigen be langen dermate zelfzuchtig in het oog zou hebben gehouden, „dat de visie op wat waarlijk goed is voor de gemeenschap teloor is gegaan”. De Europeanen hebben toegelaten dat de macht in handen van een kleine minderheid is gekomen en zij hebben een maatschappelijk systeem laten ont staan waarin economische, sociale en politieke onrechtvaardigheid in wetten zijn vastgelegd, aldus de Belgische bisschoppen. Een patrouilleboot van de Nieuwzeelandse marine is enke le uren op zoek naar zichzelf geweest. De piloot van een lijn vliegtuig had gemeld dat hij een rendez-vous had waargenomen tussen een buitenlands schip en een groot wit vaartuig, 19 km vóór de kust. Een smokkelaffaire werd gevreesd en de politie ging vanuit de lucht zoeken. De grote witte boot spoedde zich toen naar de kust. Nu kreeg het pa trouillevaartuig Rotoïti, waarvan men wist dat het in de buurt was, opdracht de smokkelaar te zoeken. De Rotoïtj is een grote witte boot. Enkele uren later kwam men achter de waarheid: de piloot van het lijnvliegtuig had de Rotoïti een Japanse vis sersboot zien controleren. De opklaring van de toestand in Liba non, waarvan men hoopt dat het een permanente vredessituatie zal worden, heeft in Israel tot verhoogde waakzaam heid geleid. De ontwikkelingen in Liba non betekenden weliswaar een militaire nederlaag van de Palestijnse gevechts- troepen van Jaser Arafath en een politieke nederlaag van de PLO, die zich in bepaalde stadia al Leer en meester van een nieuwe Libanese Palestijnse staat waande, maar brachten Israel geen grotere veiligheid. Dat Syrië de Palestijnse annexatie van Libanon heeft verhinderd, betekent al lerminst dat het Israel gunstiger gezind zou zijn dan voorheen. Het zuiden van Libanon, dat sinds jaren uitvalsbasis van de Palestijnen voor terreurdaden in Is rael was, is door Syrische troepen vrij wel ongemoeid gelaten. Het vermoeden bestaat dat de „Arabische 'vredesmacht”, die vrijwel identiek is met het Syrische expeditieleger in Libanon, de PLO de gelegenheid zal geven haar Palestijnse troepen te hergroeperen in concentraties nabij de Israëlische noordgrens. Op den duur zou de bedreiging van Israel hier weer kunnen uitgroeien tot een zodanige omvang, dat Israel zich gedwongen zal zien preventieve militaire acties op Liba nees gebied te ondernemen. Dergelijke acties, die in het verleden meermalen tot bloedige gevolgen voor de bewoners van Zuid-Libanon hebben geleid, zouden het prestige van Israel op het internationale forum veel kwaad kunnen doen en ook de kansen op versterking van Israels politieke positie tegenover de Arabische wereld vermin deren. Die versterking is hard nodig. De commandowisseling in Washington en het mogelijke verdwijnen van Kissinger scheppen grote onzekerheid voor de ver wachtingen die Israel mag hebben ten aanzien van de Amerikaanse steun en sympathie. De verhoogde activiteit van Arabische superkapitalisten op de inter nationale investeringsmarkten kan ook in de Verenigde Staten een zekere te/- rughoudendheid van het bedrijfsleven en du5 van de regering ten opzichte van Israel veroorzaken. Ook elders in de wereld is het Arabische oliegeld in volle opmars. De afhankelijkheid van het geïndustrialiseerde Westen van Arabische olie en Arabisch investeringsgeld wordt steeds groter. In die situatie kan de regering van Jimmy Carter in 1977 niet vrijuit en naar behoefte van de toestand in het Midden-Oosten doorgaan met mi litaire en economische steunverlening aan het betrekkelijk arme Israel. Ondanks de schijnbare toeneming van vredeskansen in het Midden-Oosten schrijdt de Arabische omsingeling van Israel voort, zodat het schrikbeeld van een nieuwe politieke en wellicht daar mee gepaard gaande militaire program tegen de joodse, natie nog allerminst uit de catalogus van internationale conflic ten kan worden geschrapt. Libanon heeft alleen de herordening van de Ara bische broederschap aanzienlijk ver traagd. Een 24-jarige Britse metaal arbeider heeft zelf een kanon gebouwd dat op vuiurwerkpoeder werkt en een loden kogel af schiet. Het heeft hem ook een fikse boete opgeleverd. Hij gaf een 'iemonstratie met het kanon on een bouwterrein met een ver plaatsbaar toilet als doelwit. Hij verwachtte dat de kogel tegen de wc-wand zou ketsen en op de grond zou vallen. De kogel ging echter dwars door de twee wan- dén heen en de klap deed zes brandweerwagens en de politie uitrukken. HILVERSUM. De uitzending van de voetbalwedstrijd EspagnolFeyen oord blijft tot op het laatste moment onzeker. Gisteren besloot de NOS de directe reportage niet door te laten gaan indien de reclameborden die door twee Nederlandse bedrijven in het stadion van Espagnol zijn geplaatst niet worden weggehaald. Dit blijkt uit het voorlopig rapport van de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, mr. J. F. Hart suiker, over de mislukte aanhouding van de 77-jartge Pieter Nicolaas Menten en SS j® bemiddeling van een advocaat, lieten de twee bandieten, die erg zenuwachtig lek ken, de vier gijzelaars gaan ir ruil voor, twee rechercheurs. Met dezen vertrok ken zij in snelle vaart in de door de politie verschafte auto. Artsen behandelden een van de vrij gelaten vrouwen wegens shock. De vluchtende auto werd door pa trouillewagens en helikopters van de politie gevolgd, maar bij het vallen van de avond moesten de helikopters het opgeven- De politie vond de vluchtauto van de overvallers aan de rand van een bos. De overvallers lieten een recher cheur gaan in het drukke spitsuurvér- keer in Domstad en de tweede in Oberroden ten zuiden van Frankfort. Het was bekend dat Van Mierlo - een van de oprichters van de partij en jarenlang fractievoorzitter - de laatste maanden aan het twijfelen was of hij na 1977 zijn politieke carrière moest voortzetten. Hij heeft nu de knoop door gehakt door zich niet meer te laten opnemen op de kandidatenlijst voor het Kamerlidmaatschap. of Menten getipt werd bij passeren moest worden aangehouden. Dat zijn aanhouding ook zaterdagmid dag 13 november niet plaatsvond en dat er zo weinig bewaking rondom zijn huis was, doet bij mr. Hartsuiker de vraag rijzen „hoe deze bedrijfsblindheid heeft kunnen ontstaan in dit uit hoofde van hun beroep toch met een gezond wan trouwen behept gezelschap, dat boven dien zeer gespitst was op een goede afloop van de plannen”. Het Openbaar Ministerie heeft „tussen 9 en 11 november” beslotep Menten op 15 november aan te houden. Tot de gang van zaken bij Mentens voorgenomen ar restatie behoorden ook nog drie bespre kingen: twee op vrijdag 12 november en een op zaterdag de dertiende. Tijdens al deze bijeenkomsten heeft de hoofdoffi cier van justitie in Amsterdam, mr. Messchaert, ondanks aandrang uit poli tiekringen om tot onmiddellijke aanhou ding over te gaan steeds vastgehouden aan maandag de vijftiende. Een van de overvallers met een re chercheur, die in de plaats kwam voor het gegijzelde bankpersoneel, bij een bestelauto vóór de bank. Als Syrië met zo’n plan akkoord gaat, 'dan stemt Israel er mee in dat kleine Syrische eenheden in Zuid-Libanon ge stationeerd worden om activiteiten van Palestijnse commando’s tegen Israel vanaf dat gebied tegen te gaan. Het Israëlische voorstel dat in Wash ington via het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan Syrië is overgebracht, komt in feite neer op het handhaven van de status quo in Zuid- Libanon, aangezien de plaatselijke chris telijke militia een groot deel van de grensstreek met Israëlische hulp contro leren.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1