Strauss wil niet 1 IMF-EISEN BEDREIGEN EENHEID LABOURPARTIJ a LIKKER toegeven Mentaliteit nog te koloniaal bsï Vijftig doden vliegramp Griekenland n 'ar HMF ÊhdKa Kwestie CDU-CSU ZEVENTIGDUIZEND SPAANSE LEERKRACHTEN LEGDEN WERK NEER Heroïnesmokkel verijdeld door Deense politie VERTALING Meerderheid in parlement op het spel Arron na een jaar onafhankelijkheid Suriname: MOORDAANSLAG Geen invoerrechten op aardappelen Nawerking van ramp in Seveso MALRAUX «rl‘« LX» 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 NOVEMBER WOENSDAG 2 4 A. Ki Export Jonge Jenever De Spaanse regering heeft de staking een bedreiging genoemd van de „ontluikende democratie” in Spanje. Weerslag Geen fricties Onzekerheid Het nieuwe geluid van JOHN WOODHOUSE en zijn éénmans-orkest! phonogram MADRID (UPI) Gisteren zijn meer dan 70.000 Spaanse leer krachten in staking gegaan, waardoor naar schatting 2,8 mil joen Spaanse kinderen voor onbepaalde tijd vakantie hebben. jüri INK I trijfël Regering: staking bedreiging door Nico Scheepmaker van tl Het wrak van de neergestorte YS-11. De machine, een YS 11 van Japanse makelij, was op weg van Athene naar Kozani. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Premier Henk Arron. Deze communistische activiteit heeft ertoe geleid, dat in de loop van gisteren achttien arrestaties zijn verricht. In de wijk Quevedo loste de politie waarschu wingsschoten toen een menigte de politie trachtte te beletten van agitatie verdachte personen te arresteren. De stakende leerkrachten zijn verbon den aan lagere scholen en in dienst van de staat. Zij eisen salarisverhoging, pensio nering met behoud van volledig loon na dertig dienstjaren en onderwijshervor mingen. De regering heeft een loonsverhoging voorgesteld van 4000 peseta of 10 percent per maand. Zij zegt geen geld te hebben voor het toekennen van de geëiste loons verhoging van 10.000 peseta per maand. De staking omvat niet de particuliere en confessionele scholen, waaraan ongeveer 40 percent van de 120.000 onderwijzers in Spanje verbonden is. De Surinaamse minister-president zei zeer tevreden te zijn met de manier, waar op zich de diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Suriname hebben ont wikkeld. Er bestaan uitstekende relaties Volgens de politie zijn alle 46 passagiers en de vier bemanningsleden van het toestel, dat in brand vloog, omgekomen. Hoewel Du Perron natuurlijk stellig van mening was dat „La Condition Humaine” vertaald diende te worden, onderging hij dit werk toch als een sisyfusarbeid. „Die verdomde vertaling!” schrijft hij op 25 februari 1934 aan Menno ter Braak, en op 1 februari schreef hij: „Het vertalen van Malraux boeit me soms, maar blijft me over het algemeen knap vervelen, ook omdat het gedwongen werk is, dat gauw af moet”. Op 16 april is hij nog niet klaar: „Ik blijf beestachtig in beslag genomen door mijn vertaling. Nog 90 bladzijden het is een obsessie! Ik wist niet dat ik er zó mijn bekomst van zou krijgen”, en op 20 april schreef hij: „Mijn handschrift is, geloof ik, totaal bedorven sinds ik zoveel per dag schrijf; ik heb tenminste soms het gevoel dat mijn pennen weerbarstige stokjes zijn: half staal, half luciferhout aan de punt”. Ter Braak had al in mei 1933 „La Condi tion Humaine” van Malraux zelf ontvan gen, met opdracht. Hij vraagt Du Perron Malraux te bedanken, maar Du Perron schrijft: „Ik zal Malraux je boodschap overbrengen, maar het zou toch aardig zijn als je hem persoonlijk bedankte. Als het je hindert het in het Frans te moeten doen, doe het dan gerust in het Duits. Hij leest die taal vloeiend en heeft er een zekere predilectie voor! Schrijf hem har telijk en op de man af; voor complimenten in auteursstijl is hij ongevoelig, maar als je het boek gelezen hebt en hem precies zegt hoe en waarom je het goed vindt zal hij het erg appreciëren Het regent op de NRF, sinds de publikatie in het tijd schrift, aanvragen om te vertalen, te ver filmen, etc. een van de kandidaat- verfilmers is onze Joris Ivens himself”. „Zou Tsjen proberen het muskieten gaas op te lichten? Zou hij er doorheen stoten? Angst verwrong zijn maag; hij kende zijn eigen flinkheid, maar was op dit ogenblik alleen in staat er wezenloos aan te denken, gebiologeerd als hij was door de massa witte neteldoek die van het plafond afviel op een lichaam minder zichtbaar nog dan een schaduw en waar van enkel die ene voet uitstak, half verbo gen door de slaap en toch levend men senvlees”. Enzovoort. De rest van het boek was ik vergeten, maar dat geldt voor het gros van de wereldliteratuur, dus dat pleit alleen tegen mij, niet tegen André Malraux. De waarschuwing 'is een toespeling op het referendum van 15 december over politieke hervormingen, die voorzien in de vervanging van instellingen uit het Franco-tijdperk door een Westers parle mentair stelsel, gegrond op algemeen kiesrecht. 'Minister Martin Villa verklaarde, dat legale politieke partijen op de kieslijsten van de 53.000 kiesdistricten zullen zijn vermeld. De campagne voor het referendum begint deze week. Van officiële zijde is vernomen, dat de regering van plan is 1,4 miljard peseta’s uit te geven aan publici teitsactie tot informatie van het publiek en tot aansporing tot deelneming aan het referendum, zonder evenwel aan te drin gen op het stemmen van ja of neen. Het Spaanse ministerie van Onderwijs heeft gewaarschuwd, dat de staking onvermijdelijk haar weerslag zal hebben op de openbare orde en rust, die nodig zijn „voor de consolidatie van nieuwe vormen van politieke organisatie, die de vrijheid en vooruitgang van het Spaanse volk waarborgen". Een van de leuzen van de regering luidt: „Weet goed waar het over gaat en stem”. Een andere maant tot stemmen, omdat „in een democratie elke stem nodig is”. De kiezers kunnen overigens ook blan co stemmen. De regering wil weten wat het Spaanse volk ervan denkt en .zij wil dat op een eerlijke en oprechte manier, aldus Villa. De regering zou evenwel elk georgani seerd verzet bestrijden tot het boycotten van het referendum. Het aantal mensen, dat zal kunnen stemmen is volgens de Spaanse minister 23 miljoen. De 700.000 in het buitenland wonende Spanjaarden kunnen per post stemmen. In Spaans Baskenland heeft de politie gisteren 130 van de 150 linkse separatisten vrijgelaten, die zaterdag in een klooster werden gearresteerd. De Italiaanse pers heeft onlangs voor het eerst foto’s getoond van onherkenbaar verminkte kindergezichtjes, die na de ramp eerst slechts lichte verbrandings- verschijnselen vertoonden. De Deense autoriteiten verklaarden gis teren dat de man 6,8 kg heroïne, die op de zwarte markt een waarde van meer dan zes miljoen kronen (2,4 miljoen gulden) heeft, in drie ivoren schaakborden had verstopt. De Australiër zei dat hij de heroïhe in opdracht van een onbekende Chinees in Bangkok via Tasj kent en Kopenhagen naar Amsterdam had moeten brengen en daar in een hotel aan een koper had moeten overdragen. Een tussenlanding in Larissa was vanwege het slechte weer niet mogelijk. Het toestel verloor contact met de verkeerstoren van Larissa na gemeld te hebben dat het in verband met de zware mist probeerde een noodlanding te maken. SALONIKI (UPI). Een vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways is gisteren op een binnenlandse vlucht in Noord-Griekenland tegen een berg gevlogen. In de Londense financiële wereld heerst al sinds enkele weken verwarring zowel over de conclusies van het IMF-rapport, Arron zei niet teleurgesteld te zijn over het feit, dat de Nederlandse regering „slechts” staatssecretaris De Goede van Financiën naar Paramaribo heeft afge vaardigd ter bijwoning van de viering van het eenjarig bestaan van Suriname. Arron ontkende het bestaan van „fric- 8 Strauss verdedigt „de historische beslis sing” die door de gekozenen van de CSU is genomen als „in het belang van de Duitse politiek” in een brief gericht aan 7.000 verantwoordelijken van de bewe ging en medeondertekend door Friedrich Zimmermann, leider van de Beierse par- lementsfractie. Het besluit werd destijds genomen omdat er een tekort aan aardappelen tegen redelijke prijzen was in de gemeen schap tengevolge van de droge zomer. BRUSSEL (AP). De ministers van landbouw van de EEG hebben gisteren besloten hun besluit geen invoerrechten op aardappelen te heffen te verlengen met drie maanden tot 1 maart 1977. klaring uitgelegd alsof het IMF inderdaad op het punt staat eisen te stellen die de Labourregering van premier James Cal laghan ten val zouden kunnen brengen. ties” tussen Nederland en Suriname over de besteding van de Nederlandse ontwik kelingshulp. „De commissie ontwikke lingssamenwerking Nederland-Suriname (CONS) heeft veel kritiek op de plannen van de Surinaamse regering, maar dat geeft niet. Een strakke houding van de CNS is juist een stimulans om te komen tot een grotere zelfwerkzaamheid in Suri name”. KOPENHAGEN (DPA). Na een tip van Nederlandse collega’s heeft de politie op het vliegveld Kastrup van Kopenhagen een Australiër gearresteerd en de tot nu toe grootste hoeveelheid heroïne in Dene marken in beslag genomen. r 3 S 1 De oppositiepartijen zijn gisteren bij eengekomen om hun standpunt ten aan zien van het referendum te bepalen. Link se oppositiepartijen hebben eerder ver klaard, dat zij eén campagne zullen voe ren voor „actieve onthouding”, zolang de regering niet meer vrijheden verleent én de communistische partij toelaat. ROME (DPA). In het noordelijke Ita liaanse giframpstadje Seveso is de vrees voor nawerking groter geworden. Twee vrouwen zijn in het ziekenhuis opgeno men, een 55-jarige met ernstige leverinfec- tie en een andere met huiduitslag tenge volge van het giftige TCDD (dioxine). alsook over de koers die de regering zal of moet gaan volgen. In sommige kringen wordt gesuggereerd dat het kabinet zou kunnen besluiten van de lening af te zien, maar het is even onduidelijk wat in dat geval het alternatief is voor de dramatisch verslechterde Britse economie. MÜNCHEN (AFP). Franz-Josef Strauss, voorzitter van de CSU, de Beier se zusterpartij van de Westduitse chris tendemocratische unie CDU, heeft zich gisteren krachtig verzet tegen herstel van een gemeenschappelijke vertegen woordiging van de CDU/CSU in de West duitse Bondsdag, waarom de leider van de CDU, Helmuth Kohl, hem maandag had verzocht. Ter Braak en Du Perron vonden „La Condition Humaine” overigens een prach tig boek, daar wil ik geen misverstand over laten bestaan. Het speelt tijdens de Chinese burgeroorlog en begint op een manier die me altijd is bijgebleven. Ik citeer het begin ter nagedachtenis van Malraux: Onzekerheid bestaat in Londen vooral over de maatregelen die de regering zal nemen. Er wordt veel en vaag gesproken over „beperkingen van de openbare uitga ven”. In de praktijk vertaald zal dat waar schijnlijk betekenen dat het mes wordt gezet in sociale uitkeringen die geïndi ceerd zijn en vooral in de staatspensioe nen. Verder is het vrijwel zeker dat de BTW (8 percent, en 12 percent voor weelde-artikelen) en ook de directe belas tingen verhoogd zullen worden. Op 11 november 1934 bedankt Menno ter Braak Du Perron voor de toezending van diens vertaling van Malraux en in het bijzonder voor de opdracht: M. schrijft boek met opdracht voor P., P. vertaalt het boek en geeft het met opdracht aan B. Ter Braak meldt wel enige bezwaren tegen de vertaling te hebben. Du Perron vraagt hem wat dat betreft vooral niet te sparen, maar voegt eraan toe: „Maar denk er óók aan, dat Malraux allesbehalve glad schrijft. Een dag later schrijft hij: „Malraux schrijft in het Frans een zeer eigenaardige, vaak „getourmenteerde”, soms „opgedreven” stijl; ik kon dit natuurlijk niet verbeteren”. De aanmer kingen van Ter Braak blijken later zeer miniem te zijn, een paar gallicismen, maar het boek leest heel „vlot”, schrijft hij geruststellend, maar Du Perron ant woordt een aantal brieven verder toch dat het gekke is dat „jij en Wim en Truida (of is dit achter Wim aan?) voortdurend doen alsof die vertaling maar zo-zo is, terwijl ik het gevoel heb dat hij verdomd goed is, vooral gegeven de vier maanden die ik er voor had”. Strauss verklaart voorts, dat de CSU de partijen van de christendemocratische unie de meerderheid wil bezorgen. Strauss vindt de reacties tot dusver van de CDU ondoordacht en waarschuwt, dat een strijd tegen de CSU slechts koren op de molen van de socialistische SPD en de liberale FDP zal zijn, die momenteel aan de regering zijn. Zij blijven volgens Strauss „politieke tegenstanders". De muziek uit zijn IVuitzendiiig -zoals Hochzeils Maiscli.Sabeklans en Minutenwals-nu al op IP (15.25) en ninsieasselle (16.25) PARAMARIBO (ANP). De Surinaamse premier Henck Arron is na één jaar onafhankelijkheid van zijn land nog ontevreden over de mentaliteit en arbeids prestaties van het Surinaamse volk. Hoewel hij zei verrast te zijn door de manier waarop de Surinamers in een jaar tijds zijn uitgegroeid tot één natie, moest het de Surinaamse premier desgevraagd toch van het hart, dat het Surinaamse volk nog onvoldoende heeft afgerekend met het „koloniale verleden”. Veel aandacht werd besteed aan de ver klaring van senator Edward Kennedy, die zei verontrust te zijn over berichten dat het Amerikaanse ministerie van financiën „onrealistische en zelfvernietigende” con dities zou hebben gesteld aan de Britse regering om in aanmerking te komen voor de IMF-lening. In Londen wordt zijn ver- Tegelijkertijd is de verboden commu nistische partij in Spanje een week begon nen van agitatie in Madrid. Communisten verspreiden propagandamateriaal, met inbegrip van het ondergrondse blad .Mundo Obrero”. Voetgangers worden uitgenodigd voor politieke discussies. Volgens Arron is het Surinaamse volk nog teveel behept met een koloniale men taliteit. „In het verleden hebben wij geleerd naast elkaar te leven, nu moeten wij samenwerken. Surinamers moeten afleren elkaar dingen te misgunnen en leren hun eigen aansprakelijkheid te aan vaarden”, aldus Arron. Hij kondigde aan het Suriiiaamse volk in deze geest te zul len toespreken in zijn radio- en tv-rede aan de vooravond van onafhankelijk heidsdag: 25 november. In het schrijven van Strauss wordt het standpunt van Kohl aangevochten. Strauss verklaart, dat „de scheuring” het gevolg is van een evolutie van het kiezers korps tijdens de verkiezingen van 3 okto ber, waarbij de CSU winst geboekt had terwijl de CDU niet de verhoopte resulta ten had behaald. (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN In Britse politieke kringen wordt er rekening mee gehouden dat de eisen van het Internationaal Monetaire Fonds voor de door Engeland aange vraagde lening van bijna 15 miljard gul den zó ingrijpend zullen zijn, dat de uiterst linkse Labourministers zich gedwongen zullen voelen hun ontslag in te dienen. Hoewel het officiële rapport van het IMF over de Britse economie nog niet openbaar is gemaakt, wordt gemeld dat ook minister van financiën Denis Healey niet was voorbereid op de drasti- scne conclusies ervan. De regering, waaraan juist nu veel obstakels in de weg worden gelegd door de steeds luidruchtiger wordende extreem linkse vleugel van de Labourpar- tij, zal bij zijn beslissingen rekening moe ten houden met het effect ervan op deze extremisten die in het partijbestuur opvallend in de opmars zijn. In het ergste geval is een afsplitsing te voorzien die de structuur van de Labourpartij grondig kan ondermijnen en die het zijn toch al papierdunne meerderheid in het parle ment kan kosten. Suriname behoudt evenwel zelf het recht haar eigen ontwikkelingsprogram ma samen te stellen, meent hij. De Suri naamse premier betwistte de mening als zou zijn regering de uitvoering van enige prestige-objecten opsparen tot vlak voor de verkiezingen eind volgend jaar. De minister Healey lichtte gisteren tij dens zijn zitting van bijna drie uur het kabinet in over zijn gesprekken met de IMF-delegatie die nog steeds in Londen is om de Britse nationale boekhouding door te lichten. Zijn verslag was somber, zo wordt gemeld en weinig optimistisch over de maatregelen die de regering zou moe ten nemen. Waarnemers zeiden dat het IMF-rapport neerkwam op een „ultima tum” aan de Britse regering. tussen beide landen, ook op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking. Arron was ook best te spreken over het tempo waarmee verschillende ontwikke lingsprojecten met Nederlands geld (2,7 miljard over tien a vijftien jaar) worden uitgevoerd of worden voorbereid. ’s Werelds bekendste Nederlandse schrijvers zijn Multatuli, Jan de Hartog, Erasmus, Anne Frank, Jan Cremer en Eddy du Perron. Multatuli heeft dat te danken aan Max Havelaar, Jan de Hartog aan verschillende boeken, Erasmus aan De Lof der Zotheid, Anne Frank aan haar dagboek, Jan Cremer aan Ik, en Eddy du Perron aan de gisteren overleden Franse schrijver (en ex-minister) André Malraux, die zijn beroemdste boek, „La Condition Humaine”, in 1933 opdroeg aan Eddy du Perron. De Nederlandse vertaling is van E. du Perron en is bij Uitgeverij Contact aan zijn elfde druk toe. “i De Surinaamse minister-president sprak tenslotte over de remigratie uit Nederland van „Nederlanders van Suri naamse afkomst”. De remigratie naar Suriname zal het belangrijkste onder werp van gesprek zijn tijdens de ontmoe ting, die minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking medio volgende maand in Paramaribo zal hebben met de Surinaamse regering. Basis voor dit gesprek is een nog geheim rapport van de Nederlandse regering over remigratie. Arron kon niet zeggen of het overleg met Pronk een definitieve remigratieregeling zal opleveren. A. - .ikl Will». a

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3