In Engeland doet nieuw compromis-voorstel Oliemaatschappij uit VS koopt A Industriebond stemt Brits weekblad in met FNV-eisen Regering Italië ziet af van bevriezing hogere lonen D’66: duizend nieuwe leden u or KAMER LOOFT vr WELZIJNSBELEID Proces tegen hooidverpleger duurste zaak in historie ILUJIBim „Ik ken maaréén halfzware met dubbele omslag voordubbele versheid? mijn idee. van Nederlandse rechtspraak II AUTOVEILING al met Lubro kennis gemaakt vandaag I E SHAG HALFZWj Quality cigareHÈ^0^ Ds. Kotze in Zuid- Afrika veroordeeld Poging Rhodesiëtop te redden Britse mijnwerkers mogelijk in staking Chinese moordzaak: beroep aangetekend installatiebouw Moórdzaak „Dordtsche Kil” is opgelost Franse regering procedeert tegen Parijse café’s f - I WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 BINNEN- EN BUITENLAND VOE 4 Raa Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. x ’n> B AF few;'i, Iatvp (ADVERTENTIE) Eigen risico binnen ziekenfonds p meer voor- dan tegenstanders (Va Kennismaking met zekerheid. ''♦Was»» (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) industrieweg 21 tel. (02510)29120 f| DEN HAAG. D’66 heeft de afgelo pen twee weken duizend nieuwe leden ingeschreven. Hiermee is voor een groot deel voldaan aan de eis van fractievoor zitter Terlouw dat de partij 1666 nieuwe leden moet boeken, wil h(j als lijsttrek ker van D’66 aan de verkiezingen mee doen. VE preste één j bouw heeft klaar; namei Panaj Het b wonir IJK tij der avon< benot voor van uittre huidi sioen Tei den daarc uit E VE gehot raads zijn met kank totaa dit a; geste nood: tien ingre teur aanl< geen tend mes ande aang Toer daardc als „e (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer hebben dins dag op de eerste dag van de begrotings behandeling van CRM in de Tweede Kamer veel lof toegezwaaid gekregen van met name de regeringsgezinde frac ties. Beide bewindslieden hebben er vol gens het CDA voor gezorgd dat het welzijnsbeleid in de loop van vier jaar werkelijke prioriteit in het totale kabi netsbeleid heeft gekregen. De socialisten wezen er nog eens op dat de uitgaven van het CRM-departement gestegen zijn van 3,1 miljard in 1973 tot 8,2 mil jard in 1977. De Kamer vond dat de welzij nsinstel- lingen moeten worden doorgelicht op hun doelmatigheid en dat er een her- scMkking moet komen van de beschik bare financiële middelen, zoals is aange- kondigd. Maar daarover moet dan wel maatregel en 14 percent heeft hierover geen mening. In het algemeen blijkt met de toeneming van het netto gezinsinko men het aantal voorstar ders van de overgang op waardevastheid te stijgen. VLISSINGEN (ANP). De moord op de 44-jarige VlisSingse reserve-schipper C. Jacobs is opgelost. De politie van Vlissingen heeft gisteravond vier arres taties in deze zaak verricht. Het lichaam van de man werd vorige week vrijdag door sportvissers in de Dordtsche Kil gevonden. Hiermee sloot hij aan op de voorafgaan de woorden van zijn raadsman. Het proces tegen de hoofdverpleger is de langste en duurste rechtszaak die in Nederland ooit tegen een persoon werd gehouden. Met veel onderbrekingen heeft de zitting alles bij elkaar bijna acht weken iri beslag genomen. Het ministerie van Justitie heeft een miljoen gulden aan extra kasten gehad. De inspanningen die het proces het personeel van de Maastrichtse rechtbank heeft gekost, is bovenmatig geweest. Een van de medewerkers is daardoor volledig overspannen geraakt. Twaalf tot vijftien mensen hebben zich dagelijks met de zaak bezig gehouden. Dat kwam alle maal boven op hun normale werkzaam heden. Slechts één volledige kracht kon extra worden ingezet- Ondanks de be reidwilligheid van het ministerie van Justitie mocht de rechtbank niet meer mensen aantrekken. Het geld is op. Voorts kampte de rechtbank met ruim tegebrek, waardoor andere rechtszaken in het gedrang kwamen. Wat de he< de afd bouw, bouw begint selijke het bi waren, met I plomp' dat d< het v( wonin; tijd ee sidieei die ti, omdat weinig Het vi ject w venrec tor. Di tje ni het toi willige woord bewon dat de bepaal den. E worde: maar LOS ANGELES (REUTER) The Observer, het hoog-aangeslagen en in vloedrijke Britse weekblad, is gekocht door de Atlantic Richfield Oil Company in Los Angeles in de Amerikaanse staat Californië, zo heeft een woordvoerder van de maatschappij gisteravond be kendgemaakt. Gisteren zijn in het Nationaal Automobielmuseum in Leidschendam enkele oude auto’s geveild. Eén van de pronkstukken was deze Maybach cabriolet (bouwjaar 1939), die voor f 48.000 van de hand ging. Deze wagen zou ooit hebben toebehoord aan Eva Braun, de geliefde van Adolf Hitler. Ruim de helft van het aantal onder vraagden verklaarde zich voorstander van een maatregel, waarbij de wel- vaartsvastheid van de sociale uitkerin gen plaats zou maken voor waardevast heid; 34 percent is tegen een dergelijke GENÈVE (Reuter. UPI, DPA). De Britse conferentievoorzitter Ivor Richard heeft gisteren een nieuw compromis voorstel gedaan voor een onafhankelijk- heidsdatum, in een poging de Rhodesië- conferentie in Genève te redden. Ri chard overhandigde Nkomo en Moegabe, de leiders van het patriottisch front, een document waarin staat dat de Britse regering „vast op het standpunt staat dat alle overeengekomen procedures in Rhodesië op tijd voltooid zullen zijn om mogelijk te maken dat onafhankelijk- flatie en werkloosheid over 1976 gedeelte van de prijscompensatie men eigenlijk recht op had (1,3 moest worden prijsgegeven. DEN HAAG (ANP) Dominee Theo Kotze, regionaal directeur van het Christelijk Instituut in Kaapstad, Zuid- Afrika, is gisteren veroordeeld tot vier maanden ’gevangenisstraf voorwaarde lijk, omdat hij heeft geweigerd te getui gen voor de commissie-Schlebusch. Deze commissie uit het Zuidafrikaanse parle ment heeft een onderzoek ingesteld naar de activiteiten van een aantal organisa ties die kritisch tegenover het Zuidafri kaanse regeringsbeleid staan. Onlangs is ook de directeur van heit Christelijk Instituut, ds. Beyers Naudé veroordeeld wegens zijn weigering om te getuigen, maar zijn straf werd afgekocht omdat iemand anders de boete betaalde. De rechtbank gaf Kotze niet de mogelijk heid een boete te betalen. NUNSPEET. De bondsraad van de Industriebond NVV heeft zich gisteren in Nunspeet met ruime meerderheid gesteld achter de uitgangspunten van het gecoördineerd arbeidsvoorwaarden beleid van de FNV. aan een motie waarin volledige prijs compensatie voor 1977 werd genoemd als voorwaarde vooi deelneming aan het gecoördineerd FNV-beleid. De federatieraad van de FNV kwam echter maandagavond tot de slotsom dat ten behoeve van de bestrijding van in- en werkloosheid over 1976 een waar pet.) Bestuursleden van de vakbond zeiden na de ruim twee uur durende besprekin gen dat zij de mijnwerkers zo spoedig mogelijk de vraag zullen voorleggen of het bestuur van de bond het recht moet krijgen acties te ondernemen wanneer dit nodig is. Na de voor- en nadelen van een gecoördineerd loonbeleid tegen elkaar te hebben afgewogen, heeft het hoogste beleidsbepalende orgaan van de Indus triebond NW „een veer gelaten”, zo zei voorzitter Arie Groenevelt na afloop van de bondsraadsvergadering. Volgens Groenevelt hield ongeveer eenderde deel van - de bondsraad vast De voorzitter van de vakbond, Joe Gormley, zei dat de meerderheid van het vakbondsbestuur geen openlijke kracht meting met de huidige Britse labourre- gering wenst. De regering sloot twee jaar geleden met de vakbonden een akkoord over loonmatiging dat tot op heden vrij goed is nageleefd. Ook is gevraagd hoe men stond tegen over het koppelen van de sociale uitke ringen aan de prijzen (waardevast) in plaats van aan de lonen (welvaartsvast) om aldus tot bezuiniging op de sociale voorzieningen te komen. heid wordt verleend per 1 maart 1978”. Conferentie-kringen zeggen dat de Britse regering daarmee 1 maart vaststelt als de uiterste datum waarop Rhodesië on afhankelijk wordt. Van de verschillende terreinen van de sociale zekerheid komt volgens 29 per cent van de ondervraagden de kinder bijslag als eerste voor bezuiniging in aanmerking. Ruim 23 percent is het geheel of grotendeels eens met de uit spraak, dat de kinderbijslag helemaal moet worden afgeschaft; bijna 61 per cent is het daarmee geheel of groten deels oneens. De grootte van het huis houden vertoont duidelijk samenhang met het gegeven antwoord. ALKMAAR. De Alkmaarse officier van justitie, mr. A. Josephus Jitta, heeft hoger beroep aangetekend in de zaak tegen de drie Chinezen die worden ver dacht van de moord op de 18-jarige Sau-Fan Cheung. Het meisje, een he- roïnekoerierster, werd 15 maart gewurgd gevonden in de berm van de Geesterweg te Akersloot. De Alkmaarse rechtbank sprak de drie verdachten gisteren vrij wegens gebrek aan bewijs en gelastte onmiddellijke invrijheidstelling van het drietal. Terlouw had zich na 25 mei uit de Kamer willen terugtrekken, maar op het congres van 6 november besloot hij aan te blijven als D’66 een duidelijke ople ving zou vertonen. Zo zouden er 66.000 handtekeningen binnen moeten komen van mensen die vinden dat D’66 aan de verkiezingen moet meedoen. De stand daarvan is nog niet bekend, maar vol gens het secretariaat van D’66 loopt het in de duizenden. Eén van de uitspraken, die aan de ondervraagden werden voorgelegd, be trof de invoering van een eigen risico voor ziekenfondsleden. Vóór invoering van een eigen risico sprak zich 56,2 percent uit; tegen invoering bleek 32,1 percent te zijn. De verdeling van de meningei\ over de eventuele invoering van een eigen risico vertoont samenhang met de aard van de werkkring de ondervraagden. MAASTRICHT (ANP) Na een proces van vele weken zal de rechtbank in Maastricht tot dinsdag 7 december moeten uitmaken of een 41-jarige hoofdverpleger uit Kerkrade schuldig is aan moord op bejaarde patiënten of niet. In zjjn laatste woord zei de verdachte, aan wie negen moorden ten laste z(jn gelegd, niet schuldig te zijn. Hij gaf de verduistering van geld, sieraden en andere goederen ten nadele van zjjn patiënten in de Lückerheidekliniek in Kerkrade wei toe. Omdat bij zich niét schuldig acht aan de dood van zijn patiënten vond ver dachte’het verschrikkelijk, dat er tijdens het proces zoveel naar voren is gebracht om zijn schuld te bewijzen. „Het doet mij pijn. Ik heb alleen maar mensen willen helpen. Ik wilde hun lijden hel pen verlichten. Ik wist niet dat insuline dodelijk was.” De hoofdverpleger zei zich altijd voor de zieke'medemens te hebben ingezet en er nimmer op uit te zijn geweest te doden. „Het zit me ontzettend dwars”, zo 'beëindigde de verdachte zijn betoog. ging Meij over jong getu: geen De vrede tussen de gereformeerde kerken in Zuid-Afrika en Nederland is intussen hersteld. Zij was verbroken door de Gereformeerde kerk van Suid Afrika (GKSA), de zogenaamde Dopper- kerk, om de leervrijheid die er in de gereformeerde kerken in Nederland zou heersen. De Nederlandse Gereformeerde kerk (NG-kerk) in Zuid-Afrika waartoe premier Vorster behoort had zich in het begin van dit jaar op ultimatieve wijze tot de gereformeerde kerken gericht- Haar bezwaar gold voor al de steun die in Nederland, via het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken wordt gegeven aan het anti- racisme-programma van die raad (PCR). LONDEN (DPA, Reuter). In Enge land is gisteren de vrees ontstaan dat de arbeiders in de kolen-industrie zullen gaan staken omdat het overleg tussen de werkgevers en de vakbonden van de mijnwerkers over vervroegde pensione ring op niets is uitgelopen. het netto gezinsinkomen. Naarmate het netto gezinsinkomen hoger is, is men in grotere getale voor invoering van een eigen risico. Een en ander werd vernomen van de voorzitters van de senaatscommissies van arbeid, financiën en economische zaken die het kabinetsberaad bijwoon den. Vorige week hadden vakbondsleiders regeringsvoorstellen om alle lonen te bevriezen „volkomen onaanvaardbaar” genoemd. Bij die gelegenheid herhaalden zij hun bezwaren tegen ingrijpende wijzi gingen in het indexeringsstelsel, al lieten zij ruimte voor enkele veranderingen. De vakbonden en de werkgevers gaan morgen verder praten over mogelijkhe den om de gestage stijging van de ar beidskosten te drukken. Premier Andre otti heeft hun een maand te tijd gegeven om een plan daarvoor uit te werken. W Lubro is meestal meteen een relatie voor ja ren Dat is de prak tijk. Lubro doet in Centrale Ver warming, luchtbehandeling, air conditioning en Joodgieters- werken. Denkt mee, installeert, verleent service en onderhoud. Alles dus in één vertrouwde, professionele hand Lubro. 'n goede békende van velen, maar nog niet Van allen Vandaar deze advertentie voldoende voorafgaand overleg plaats vinden. Aan dit overleg ontbreekt het in veel gevallen. Het uitblijven van een kaderwet, die de rechtszekerheid van gesubsidieerde instellingen moet regelen, werd door de Kamer als uiterst teleurstellend ervaren. VVD eh PvdA waren van oordeel dat er te weinig concrete effecten merkbaar zijn van Mëijers beleid ten aanzien van natuurbehoud en landschapsbescher- ming. Deze staatssecretaris heeft volgens de socialistische fractie weliswaar kans gezien dit CRM-pakket uit het hobbyis me te tillen, maar besluitvorming en uitvoering zijn gewoon te traag. De VVD noemde de besluiten van Meijer ten aanzien van het natuur- en landschaps behoud zelfs „tweeslachtig”. Het CDA drong voorts aan op een gedegen onderzoek naar de jeugdwerk loosheid, die onvoorstelbare vormen aan neemt. Tot dusver beschouwde Londen maart 1978 als streefdatum voor onaf hankelijkheid, die afhankelijk werd ge steld van de voortgang die wordt ge maakt bij de noodzakelijke procedures als de vorming van een interim-regering en het houden van verkiezingen. De blanke delegatie en twee van de vier nationalistische delegaties maakten daar tegen geen bezwaar, maar Nkomo en Moegabe verlangden dat Engeland zich on voorwaardelijk aan een vastgestelde onafhankelijkheidsdatum te verplichten. Het nieuwe compromis-voorstel komt gedeeltelijk, maar niet geheel, tegemoet, aan het standpunt van het patriottisch front. In het nlieuwe Britse voorstel blijft de onafihankelijkheidsdatum afhankelijk van het voorspoedig verloop van de voorbereidingen, zo merken waarnemers op. Het Britse document stelt verder voor eerst de besprekingen over de over gangsregering af te ronden alvorens een bepaalde datum voor de onafhankelijk heid te prikken. Richard kenschetste het document als „een poging de kennelijke verschillen tussen hun mensen en de onze te verzoenen.” Moegabe en Nkomo zeiden dat ze het document zullen be studeren, en waarschijnlijk vandaag met een reactie zouden komen. DEN HAAG (ANP) Er zijn meer voorstanders voor invoering van een eigen risico voor ziekenfondsleden dan tegenstanders tegen een dergelijke maatregel. Dit blijkt uit een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek over bezuinigingsmogelijkheden op het vlak van de sociale Van degenen die in loondienst zijn bij een particulier bedrijf, een stichting of een vereniging, is ruim de helft vóór en bijna 39 percent tegen. Van de zelfstan digen zijn 62 percent vóór en 20 péreent tegen. En van degenen, die in dienst zijn bij de overheid of bij een semi-over- heidinstelling, zijn 62 percent vóór een eigen risico en 29 percent tegen een eigen risico. Ook zijn er verschillen der uitkomsten naar gelang de hoogte van ROME (Reuter) De Italiaanse Christen-democratische minderheidsre gering van Giulio Andreotti heeft giste ren besloten af te zien van haar plan om de hogere Ionen geheel te bevriezen ter beperking van de arbeidskosten. In plaats daarvan zal het kabinet streven naar be perking van de loonstijgingen binnen het bestaande systeem om per drie maanden automatisch de lonen aan te passen aan het verloop van de kosten van het le vensonderhoud. PARIJS (Reuter). De Franse rege ring heeft een procedure aangespannen tegen 174 café’s en restaurants in Parijs omdat zij de landelijke prijsstop hebben overtreden door teveel te vragen voor drank en spijzen. Onder de boosdoeners zijn drie van de meest gerenommeerde gelegenheden in de Franse hoofdstad. Zij zouden minstens vijftig percent hogere prijzen hebben bedongen dan is toege staan krachtens de eind september afge- kondigde prijsstop. Atlantic Richfield, een van de grootste oliemaatschappijen in de Verenigde Sta ten, heeft 90 percent van het aandelen pakket van „The Observer Ltd.”, eige naars van het 185 jaar oude zondagsblad, aangekocht. De president van Atlan tic Richfield, Robert Anderson, heeft vol gens de woordvoerder gezegd dat het onafhankelijke weekblad alleen is ge kocht „om steun aan de Observer te ver schaffen”. De maatschappij weigert bij zonderheden te verstrekken, zoals de aan koopsom. Anderson heeft de overneming van het financieel noodlijdende blad om schreven als, een bescheiden investe ring”. The Observer is in het grootste deel van zijn bestaan een winstgevende publicatie gewenst, zei hij en ziet niet in waarom het geen sterk en levenskrach tig blad zou kunnen blijven. beverwijk ’.py I I. rCï .-ij

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4