PvdA vergadert in Assumburg HULDIGING JUBILARISSEN BIJ VELSENSE BRANDWEER Spruijt Van Spanje naar OVER IJMUIDEN GESPROKEN I A I Competitie ’t Karpertje Kienwedstrijden Follow the line Lubbers Loodswezen IJmuidens Velseroord EXTRA RAADS VERGADERING OVER GASBEDRIJF Willemsplein (I) „BRANDWEER WACHT STEEDS OMVANGRUKER TAAK” Willemsplein (II) IJMOND 19 7 6 NOVEMBER WOENSDAG 2,4 6 door Jan [van Baarsel II Naaktstrand wtli - rS JA w volt: 5 u.: irvi- Max u.: )ood Jubilaris J. H. Jongboom Jubilaris G. de Vries 20 muzikale een het lens rde inge uur: (pre- Au- in schering Voordat burgemeester Reehorst over ging tot de huldiging memoreerde hij de huidige ontwikkeling in Nederland op het gebied van rampenbestrijding. Hoe wel de taak van de brandweerman zich al lang niet meer beperkt tot brandbestrij ding zag hij toch steeds meer en meer een ontwikkeling die gericht is' op hulp- dorp, gevolgd door de sleperswagens - een imposante stoet die enorm tot de verbeelding der kinderen sprak. „In de zaak nam Sint tenslotte op een modi versierde troon plaats, waar hij met Piet de cadeautjes uitreikte die per advertentie waren aangekon- digd, een en ander afhankelijk van het bestede bedrag. Onze acquisiteur A. Kaas en onze loopjongen als Piet kweten zich prima van hun taak. De heer J. Schol te Bergen: „Tot 1929, toen de binnenloodsdienst naar Am sterdam werd overgeplaatst, waren er: a. zeeloodsen die de schepen vanaf de buitengaats dobberende loodsboot naar de sluis brachten: b. binnenloodsen die de schepen vervolgens naar Amsterdam of Zaandam en een enkele keer naar de papierfabriek in Velsen brachten; c. buitenloodsen die de van Amsterdam/ Zaandam komende schepen in de sluis van de Amsterdamse binnenloods over namen en begeleidden tot builen de pieren of wat eigenlijk nog meer gebeurde tot voorbij het forteiland, waar ze door de „Assistent” (Zurmühlen) of de „Ju nior” (Wijsmuller) werden afgehaald. Er was een waarschuwingsdienst die werd waargenomen bij toerbeurt door wachtslieden, luisterend naar de namen Nars (Barend) Peeters en Willem Blinkhof; als ’s nachts door een van beiden aan de huisbel was getrokken hoorden we even later roepen: „De Gooie-boot binnen de pieren” of welke andere boot het dan ook was („Betsy Anna’’, „Y- stroom” of „Engels Londen” e.d.), waarop mijn vader dan „Ay Ay” terugriep’’. De heer C. Gravemaker te Driehuis, naar aanleiding van de bijdragen over „Het Hof”, het café-pension in de Breesaap van de familie Lubbers, grootouders van de tegenwoordige minister: „Mijn moeder, Aagje de Vrij, werd toen ze om streeks 1900 van Egmond naar IJmuiden kwam dienstbode in „Het Hof’. Toen ik met meneer Lubbers in contact kwam, kort voor hij minister werd, vertelde ik hem dat ik van mijn moeder veel over de familie Lubbers had gehoord. Ja, zei hij, ik ben een zoon van Lubbers in het bos en ik weet dat mijn vader bij uw moeder op schoot heeft gezeten”. De heer Chr. Visman te Driehuis: „Nog even een aanvulling op het verhaal „Follow the Line” over de reclame die Jac. Tellier in IJmuiden maakte om de passagiers van de toeristenschepen via een kalkstreep op straat van de loeris tensteiger naar zijn sigarenzaak te trekken. Nog dichter bij de steiger was de sigarenzaak van Adriaan van Nieuwkoop, óók in de Kanaalstraat. Toen deze de streep zag maakle hij een „aftakking*’ van de lijn naar zijn winkel. Over han dige concurrentie gesproken”. /eet an- iiwe i in /ere- cht" do. >ants Voor er deze De kla- :or- uit; ër- ille, ben tot naf iger een :er- v.d. en van u.: 21.30 I en jeUh De heer P. Luit (85) le IJmuiden: „In mijn gedachten zie ik Velseroord nog zoals deze plaats er zestig jaar geleden uitzag. De Tuchtschool met haar grote achtertuin (waar het Zeewegziekenhuis is gebouwd) stond aan de landelijke Zeeweg, toen een grindweg. Op de hoek Cederstraat-Zeeweg was de boerderij van Aris. Vanaf de Tussenbeeksweg, waar toen nog maar een paar huizen slon- den, liep aan de overzijde een beek. Van deze beek tot de spoorwegovergang was bosbeplanting. De Briniostraat, waar vanaf de Stationsweg maar enkele Van links naar rechts commandant De Jong, brandwacht Broek en burgemeester Reehorst bij de door de korpsleden zelf opgebouwde brandweerauto. Herinnering aan Velseroord: de „Ko lonie”, het houten vakantiehuis voor Amsterdamse kinderen aan de Groe neweg. (Foto uit collectie van de heer P. C. A. de Jong té IJmuiden). samen. Per rijtuig werd Sint van het station gehaald. Toen deze wilde in stappen bleek er voor hem geen plaats te zijn: vele winkeliers wilden de rijtoer namelijk meemaken. Er ontstond een woordenwisseling over de vraag wie zijn plaats aan St Nicolaas moest geven. „De jongste” besloot men. Maar de jongste weiger de pertinent: „Moet ik m’n plaats In het verslag van de fraktie, gepubli ceerd in „Rood Heemskerk” worden en kele kritische kanttekeningen geplaatst bij het gemeentelijke beleid. In het hoofdstuk „cultuur” constateert men dat er buiten het bibliotheekwezen en de volksmuziekschool in Heemskerk niet zoveel voor de cultuur wordt ge daan. „Vooral het vrijwilligerswerk komt zeer^op de tocht te staan. Hier zullen harde noten moeten worden ge kraakt”, aldus de fraktie. De heer P. C. A. de Jong te IJmuiden: „Ik heb het IJmuidense het omge keerd praten niet alleen horen spreken, maar ook een keer, voor de oorlog, door een jongen horen zingen. Dal ging zo: „Adnip.adnip, akel-akel, sla-ê raam vijf nettes diep”. Het was de grote schlager van toen: „Pinda-pinda. lekkar- lekka, als je maar vijf centen biedt”. (Enige lezers gaan een reconstructie op papier zetten van Oranjestraat en Kanaalstraat; alle gegevens zjjn welkom. Lezers die „een verhaal” vroegen over de beug- en haringvisserij verwijzen wij naar een eerder verschenen artikel, opgenomen in hel boek „Van Gat tot Stad”. Reacties op deze rubriek: schriftelijk met vermelding „Van Gat tot Stad”, telefonisch 023-378601). (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Partij van de Arbeid houdt op 29 november een leden-' vergadering in slot Assumburg. Op de agenda staan onder meer de verkiezing van een nieuw bestuur en de verslagen van fraktie en secretaris. „Het plan rijpte nog om de intocht van St. Nicolaas in 1932 per water vliegtuig vanuit Den Helder te doen geschieden. De marinecommandant van Den Helder voelde er veel voor. Maar het ministerie gaf geen toe stemming”. Tot zover de herinnerin gen van de heer Vis. In een ander gedeelte van de ge meente werkten de winkeliers wel VELSEN. Burgemeester drs. J. Reehorst heeft gisteravond twee brand weerlieden onderscheiden voor een aan tal jaren trouwe dienst bij de brandbe strijding. Het waren brandmeester G. de Vries en brandwacht J- H. Jongboom die respectievelijk 25 en 12’/» jaar in dienst ztfn bjj de brandweer. Voor elk der twee jubilarissen had de burgemeester, behal ve de officiële versierselen, een persoon lijk woord van waardering. Ook was er een begraafplaats op de hoogte van het tegenwoordige Marktplein, eigendom van de bewoners van de buitenplaatsen Waterland en Velserbeek. waar de families Van Tuyil van Serooskerken en Boreel van Hogelanden woon den”. afstaan aan iemand die door ons wordt betaald?” Omdat er toch wat geld in kas was huurde men toen maar ijlings een tweede rijtuig. huizen stonden, liep dood op het „Hanenland”. Later werd er het hoofdbureau van politie gebouwd. (Dit werd geopend in 1940 - JvB). Zo ook de Nijverheids school, de HBS, het zwembad en de Mulo-school. Hel station Velsen werd uit gebreid door een tunnel te graven onder de spoorlijn door, zodat er een in- en uitgang kwam aan het Brinioplein, waarvan de schooljeugd gebruik kon maken. De uitslagen waren: 2. F. v. Dessel 12- '2.24; 3. C. Martens 12- 2.14; 4. T Colo- nello 8- 1.73 en H. v. Dessel 9-1.32. De stand aan de top is nu: 1. A. Kouwenho ven 1181 punten; 2. H. v. Dessel 651; 3. T. Colonello 585. De volgende wedstrijd wordt gevist op 5 december. Men ver trekt dan om 7.30 uur bij café Sport aan de Alkmaarseweg. BEVERWIJK Maandagavond december wijdt Beverwijk een extra raadsvergadering aan het voorstel, het gasbedrijf in te brengen in een nieuwe gemeenschappelijke regeling. De bijeen komst begint om 19.30 uur in het Stads kantoor. „De concurrentie had het hele ge beuren, een week voor de grote dag, met lede ogen aangezien. In de jaren daarop werden wij dan ook geïmi teerd. Dit werd door de heer Warmer wan de firma Spruijt een uitdaging het nog spectaculairder aan te pak ken. Hij nam contact op met Wijs muller om St. Nicolaas per zeesleper binnen te halen. Wijsmuller stond onmididellijk klaar. Het was, meen ik, in 1930 dat de stoomsleepboot „Hec tor” de pieren binnenvoer met Sint en Piet aan boord, die door mij op een slingerend schip waren ge schminkt- Per advertentie was be kendgemaakt dat de grote stoomboot uit Spanje direct door moest varen en dat Sint en Piet daarom op de „Hector” waren overgestapt. Zo werd in IJmuiden al ver voor de oorlog een idee uitgewerkt dat jaren na de oorlog door Amsterdam zou worden overgenomen: Sint per sleepboot. naar binnen vloog. Dan gooiden de knechlen de bal in de smidse. Knikkeren cj~ het Willemsplein, in het speelkwartier bij de bomen: een kuiltje draaien en dan „kinkiespelen”; je mocht niet „duimen”. We waren klant bjj Helmig in de Am- stelstraat vlakbij: vier dropjes uit de fles voor 1 cent en we waren er nog ge- luukig mee ook”. BEVERWIJK. De hengelsportvere- niging ,,’t Karpertje” viste zondagmorgen de tweede wedstrijd in de wintercompe- titlie in de Leidsevaart. Dankzij het zach te weer was de opkomst goed. A. Kou- wenhoven bracht de wedstrijd op zijn naam met 37 Vissen met een totale lengte van 6.53 meter. Een ander punt waar men nogal uit voerig op ingaat is de strandrecreatie. Daarover schrijft de fraktie: „Tot onze schrik bleek deze zomer dat er een exploitant tot ons rustige strand was doorgedrongen. En dat rustige strand is iets waar we erg zuinig op moeten zijn. Mensen die een volledige strandaccom- modatie wensen kunnen hier direct in de omgeving op verschillende plaatsen terecht, maar er zijn er ook, die rustig, zonder patatlucht willen zonnebaden. Deze mensen moeten ook de kans krij gen en dat kan hier nog. We hebben schriftelijk vragen gesteld aan B. en W„ maar helaas werd onze bezorgdheid niet door het college gedeeld. Die bezorgd heid was er wel toen het ging om een stuk „naaktstrand”, aldus het fraktiever- slag, waarin verder wordt meegedeeld, dat de fraktie heeft bemiddeld bij een poging van een vereniging van strand huis j eseigenaren om in de gemeente Heemskerk een strook strand in pacht te verkrijgen. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. De heer Th. Bosschert te IJmuiden: „Wie aan het oude Willemsplein terug denkt herinnert zich de pomp en van later de muziektent. Maar vergeet niet de traditionele voetbalwedstrijden tussen de scholen op hel Willemsplein. Dat wer den veldslagen. Ik had toen als invalide aangepaste schoenen en daar zat heel wat kurk aan. Bjj een gemene overtreding werd de dader vastgepakt en moest ik hem flink tegen zyn benen trappen. O wee, als de bal bij Jak en De Rooy naar binnen vloog. Dan gooiden de knechlen de bal in de smidse. Knikkeren op „Eenmaal aan wal werd Sint we derom gevolgd door wagens met kis ten en dozen en het grote opschrift: „Van Spanje naar Spruijt”. Wat nie mand opviel: dat St. Nicolaas in een paar jaar flink was gegroeid. De plaats van de kleine heer Kaas werd nu ingenomen door de heer Osendarp. lang als een boom. De naaister had heel wat werk aan de kleding gehad. De heer G. F. Meesters te Haarlem: „Ook ik heb menigmaal de wandeling door het bos naar de vijver van Del Court (Rooswjjk - JvB) gemaakt om daar te gaan schaatsen. Maar het leren schaatsen gebeurde op het Willemsplein, toen de pomp er nog was. Als het ging vriezen gooiden we ’s avonds met emmers zo veel water op het plein dat we de volgende morgen een mooie ijsbaan hadden. Jammer van de pomp dat deze weg moest”. verlening bij alle soorten van calamitei ten, zowel in vredes- als oorlogstijd. Deze gang van zaken bracht hij ten nauwste in verband met het feit dat de „BB” bij de bevolking nooit erg wortel heeft geschoten. Hij was van mening dat de brandweer in de IJmond als sub- regio een grote mate vhn zelfstandigheid zou behouden bij de totstandkoming van de gewestvorming, waarbij de IJmond ingedeeld zal worden in de regio Kenne- merland. vendien zorgt de heer De Vries dat de brandweer een „goed lopende” organisa tie is omdat hij de zorg draagt voor de schoenmakerij die in eigen beheer wordt „geëxploiteerd”. De heer J. H. Jongboom vulde de gelederen van het Velsense korps 12*/2 jaar geleden aan. Burgemeester Reehorst complimenteerde hem voor de uitsteken de wijze waarop deze mam zorg draagt voor het onderhoud van de persluchtap- paratuur. Vervolgens liet de burgemeester zich, vergezeld van commandant H. M. de Jong, door hulpbevelvoerder G. Broek de nieuwste aanwinst van het korps toe lichten. Een conventionele spultwagen die door een team van negen mensen van het korps is omgebouwd tot een gespecialiseerd voertuig- Als grote bij zonderheid van deze wagen is wel dat hij met een snelheid van 50 kilometer per uur in staat is 1500 meter slang uit te leggen. „DE ECHTE St. Nicolaas en zijn knecht” - Ziet nu onze 16 St. Nico- laas-etalages. - Ook St. Nicolaas weet het: Bisschoff blijft goedkoper: - Au diëntie in onze magazijnen. - Voor de kinderen reeds bij aankoop van* 50 cent een verrassing:”. Deze en derge lijke reclamezinnen waren in het vooroorlogse IJmuiden schering en inslag. Herinneringen van de heer T. Vis te Santpoort: „Het feest voor de kin deren heeft altijd al in het teken van de commercie gestaan; in de jaren van 1924 tot en met 1933, waarover ik nu spreek, was dat heus niet anders. Wel anders was dat de Sint toen werd ingehaald door een firma. Tevoren had elke winkel van enige omvang een Sinterklaas in de zaak zitten. Maar de grootste zaken pro beerden elkaar de loef af te steken - „In die jaren werd de reclame bepaald door drie in IJmuiden geves tigde manufacturenzaken: de firma Biischoff, de firma Botman en de firma Spruijt, alle drie gevestigd op een steenworp afstand van elkaar in de Neptunusstraat, de Oranjestraat en de Kanaalstraat. Verder waren in IJmuiden nog de firma’s Van Praag Va Veuger gevestigd en over de brug de zaken van Tijssen en Feddema; de laatste firma’s bevonden zich een beetje buiten de concurrentiesfeer van de Oranjestraat en de Kanaal straat (het „Rondje”), doordat het daar ’s avonds lang niet zo druk was. „Wat de intocht van St. Nicolaas betreft, de eerste jaren gingen we het gezelschap gewoon van het station afhalen. Tevoren waren wij dan met alle benodigdheden naar de afdeling vrachtgoed gegaan. Sint en Zwarte Piet werden door mij in deze ruimte gekleed en geschminkt. Intussen wa ren mijn collega’s en de baas bezig klisten en dozen op een paar slepers wagens van de firma Boon te laden. ”Op de wagens hingen grote span doeken met de tekst: „Van Spanje naar Spruijt”. Nadat de in een adver tentie aangekondigde trein was bin nengekomen begaven Sint en Piet zich gewoon door de controle naar buiten. Ze stapten met onze baas, de heer Warmer, in een rijtuig en be gonnen aan een rondgang door het BEVERWIJK-HEEMSKERK. de liefhebbers van kienen is week weer volop gelegenheid, verjasclub „Meerestein" houdt vanavond dinsdag 23 november een kien- avond ih een der zalen van de Vrede- vorstkerk. Aanvang 8 uur. In het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhof la an kan men donderdagavond 25 november kienen om Sinterklaasprijzen. Voor de omlijsting zorgen de Twins. In het Heemskerkse buurthuis „De Zandkraai” aan de Handelstraat wordt vrijdagavond 26 november gekiend, eveneens in Sinterkilaassfeer. Vervolgens wendde hij zich tot de jubilarissen. De heer G. de Vries die in 1951 zijn entree maakte bij de Amster damse brandweer kwam in 1959 naar Velsen. Behalve een uitstekende brand- bestrijder had deze brandmeester zich doen kennen als een uiterst bekwame rapporteur van brandweeroperaties. Bo- -te K I -?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7