Wethouder kreeg bloemetje CDA maakt zich sterk voor nieuwe Lichtboei MOTIE VRAAGT OM HERZIENING BESTEMMINGSPLAN Gatenplan van CDA CDA-beraad over program DE ROOIJ ZWI a T aawaaai Bouwens Autoverhuur a- MEVROUW C. RUURDA: i „HET GEBOUW MOET ER KOMEN” H ■I 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 76 NOVEMBER 24 I, - - J e J- nu LH UW BONTMANTEL EEN KOSTBAAR BEZIT!! EEN UNIEKE BEVEILIGING KADOÜ! larkt) enhoï (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De CDA-fractie in de gemeenteraad wil nu daadwer kelijk iets gaan doen aan de verwezenlijking van de nieuwe Lichtboei; een buurthuis, waarop iedereen in de wijken Oosterwijk, Meerestein en Zuid- broek zo met smart zit te wachten. Mevrouw M. C. Ruurda-Dekker kwam dinsdagmiddag tijdens de algemene beschouwingen over de begroting 1977 met twee moties op de proppen, die een snelle bouw van De Lichtboei op het braakliggende terrein achter het Willem Alexanderplantsoen mogelijk moeten maken. dat d de en WOENSDAG EEN VW 1200 HUREN? ^^^^^bouwjaar k 1976 b Sport Gasbedrijf Onderwijs PLEIN 1945 - 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier De Lichtboei Woonwagencentrum f 20,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Langere huurtijd op aanvrage. I Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 -• E* SB' OP J (Van een onzer verslaggeefsters) PvdA wil binnenstad nieuw leven inblazen -Al andere zaken beschikbaar komt. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) lijkse voor haar r v _1 Dat weten wij ook, daarom geven wij bij aankoop van een bontmantel U kunt nu overal zonder zorg uw mantel achterlaten. De CDA-fractie. Van links naar rechts: mr. A. Hoekstra, drs. J. de Wildt, mevr. C. Ruurda, P. J. Schipperus, K. Reimes, Jac. Aardenburg en P. Sigon. BEVERWIJK. Mr. A. Hoekstra lanceerde in de dinsdagmiddag ge houden begrotingsvergadering een se rie suggesties om de woonfunctie in het stadscentrum weer terug te bren gen en de bewinkeling niet te vergro ten. Het CDA-gatenplan, zoals hij het noemde, ziet er als volgt uit: klein bouwproject aan de Peper straat, hoek Kerkstraat. bebouwing van terreinen tussen de Peperstraat en de Hobbesteeg. In passing van een postkantoor op het terrein aan de zuidzijde van de Peper straat. woningbouw van een klein type in de hoek Arendsweg, Heemskerker- weg en Grote Houtweg, renovatie van het terrein, begrensd door Heemskerkwerg. Grote Houtweg en Hofdijkstraat, de de K. Reimes schetste een somber beeld van het financiële perspectief van de gemeente. Mr. Hoekstra pleitte in zijn beschou wing voor herbezinning op het Stadscen- trumplan, waarin een aantal hoofdlijnen vastgelegd kunnen worden: doorgaand verkeer, voetgangersgebieden, parkeerbe leid, spreiding van winkels en kantoren. Daarna splitsing van het plan in kleine onderdelen, zogenoemde subplannen, die werkgroepen verder uitwerken. Initiatieven voor het op peil houden van de winkelstand en het weer terugbren gen van de woonfunctie in dit gebied moeten worden bevorderd. 1 H - Het CDA-bestuur zal tijdens die bij eenkomst zijn oordeel over dit advies uitspreken. De PPAC wordt gevormd door mevrouw Th. Gruwel-Nieuwenstein en de hern K. de Jonge, A.F.M. van Herpen, L, van IJsseldijk, Th. v.d. Hei de, A. de Vries en P.KF. Dudmk (voor zitter) De ledenvergadering op 24 nov- member wordt gehouden in de boven zaal vain cafe Dim aa de Ruysdaelstraat. straat. Bij mr. A. Hoekstra kwam een gevoel van teleurstelling op nu bleek, dat de sanering van de Munnikenwegbuurt nog niets is opgeschoten. „We zijn even ver als een jaar geleden”, zei bij. Volgens mr. Hoekstra moet er een systeem zijn te bedenken om de onvrede over het tijdbeslag van de inspraak op te heffen. Hij vroeg van het college een schema, waaruit moet blijken wanneer er kan worden gebouwd en gerenoveerd. Het in het afgelopen jaar gevoerde sportbeleid kon de goedkeuring wegdra gen van D. Heinhuis, die zich namens de PvdA met sport en verkeer bezig hield. Wel wenste hij binnenkort duidelijkheid te krijgen over de bestemming van de velden aan de Aagtendij k en Hoflander- weg, waar de structuurplancommissie zich al geruime tijd over buigt. Persoon lijk zag hij als vervangende gebieden wel mogelijkheden in de omgeving van de Creutzberglaan, in het plan Overbos of in Westerhouit. Jammer vond hij het, dat nu op de begroting in feite maar 78.000 voor de sport is uitgetrokken er geen gelden meer beschikbaar zijn voor de plaatsing van de veelbesproken „ballenvangers”. Hij gaf het college in overweging toch L een groot gebouwencomplex in het gebied, gevormd door Jan Als weg, Baanstraat, Torenstraat en Kerk straat. In het gebouw een beperkt aantal bouwlagen met woningen. enkele van die ballenvangers te plaatsen en dan vooral bij sportvelden die aan wegen of waterpartijen grenzen. Wat de kosten betreft Beverwijk past dit jaar 71,32 per inwoner bij achtte de heer Heinhuis het noodzakelijk, de vin ger aan de pols te houden. Aan een trendmatige stijging van bepaalde tarie ven viel zijns inziens niet te ontkomen. Verontrust was het PvdA-raadslid over het (weer) stijgende aantal ver keersslachtoffers. Van het college wilde hij nu wel eens weten, hoe het met de aanleg van de Westelijke Randweg en verlengde Coentunnelweg staat. Meer samenspraak tussen de IJmondgemeen- ten leek hem in deze wenselijk. Tenslot te vroeg hij zich af, of het plan Wester- tuinen in verkeerstechnisch opzicht net zo zou worden aangepast als het com plex Büllerlaan. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Tijdens de jaarver gadering van de CDA-afdeling Heems kerk is een commissie benoemd die hal verwege de raadsperiode verslag uit zou brengen over uitvoering en bijstelling van het CDA-gemeenteprogram. Deze Permanente Program Advies Commissie (PPAC) heeft thans het eerste jaarlijks advies uitgebracht en dat zal worden besproken tijdens een speciale CDA-le- den-vergadering op 24 november. wethouder het beste. Daarom bood hij wethouder Hoogeboom een „energie rijk” dorpje aan. Nu ’t ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk zich nega tief opstel! als het er om gaat met een subsidie voor het miljoenenproject voor de dag te komen, wil de CDA-fractie, dat een raadsdelegatie samen met het bestuur en de staf van de Lichtboei naar het ministerie gaat om duidelijk te ma ken, dat niet subsidiëren van De Licht boei ernstige, onaanvaardbare gevolgen heeft voor een goede samenlevingsop bouw in de drie wijken. De tweede motie van het CDA inzake De Lichtboei staat een bundeling van krachten voor om een onverwijlde realisatie van De Lichtboei mogelijk te maken. Personeelszaken en onderwijs werden voor de PvdA behartigd door mevrouw W. Albrecht-de Korte. Zij ging allereerst in op bet advertentiebeleid van de ge meente Beverwijk, die bij het oproepen van sollicitanten niet vermeldt, dat ook vrouwelijke kandidaten welkom zijn. Tevens vroeg zij aandacht voor de handelwijze van het Gasbedrijf, dat bij het aantrekken van scholieren als gas- meteropnemer uitdrukkelijk om -jonge mannen” vraagt. Mevrouw Albrecht achtte dit een onjuiste zaak, waarbij zij overigens wel de vrees uftsprak „dat we hiertegen zullen moeten blijven vechten tot onze laatste ademsnik en dat is geen aanlokkelijk idee”. den aangebracht. En dat was heel wat: woningbouw op het terrein van Zee- vanck (als dat gesloopt mocht worden), verfraaiing van de dorpsweide, renovatie van de woningen in de Gasthuisstraat, woningbouw links van het voetpad aan de R. Aertzweg. Wijk aan Zee heeft gebrek aan een verzorgingstehuis voor bejaarden, vele bejaarden woningen, 1 en 2-persoonswoningen en gezinswoningen, aldus de heer Aardenburg, afkomstig uit Wijk aan Zee. Voor het functioneren van het deel- team Beverwijk van de Regionale Onder- wi j sibegeleidingsdienst Middeu-Kenne- merland had zij alle lof. met name waar het het Oranjebuurtproject betreft. Min der gelukkig betoonde ze zich met de pogingen om in Beverwijk een Montes sorischool van de grond te krijgen. „We zijn bevreesd voor een school met een elitair karakter”, zei mevrouw Albrecht, „waarbij de kans niet uitgesloten is dat er straks voor een zeer beperkt aantal kinderen een dure onderwijsvoorziening moet worden getroffen”. Was de Montessorischool BEVERWIJK-Bij de aanvang van de begrotingsdebatten in de Beverwijkse raad bracht burgemeester Hubers na- merts wethouder H. Janssen dank over voor het bloemstuk, dat raad en college hun zieke collega hebben gestuurd Ook voor het college betekende de eer ste uren van de begrotingsbehandeling een hele zit.1 Ruim vier uur aandachtig luisteren naar de op- een aanmerkingen niet de eerste prioriteit in het onder wijsbeleid: een duidelijk knelpunt vorm de voor de PvdA de huisvesting van De Zevensprong. Mevrouw Albrecht drong er bij wethouder Camfferman op aan, alles in het werk te stellen om de verhuizing van de Zevensprong van het Raamveld naar de voormalige Juliana- school zoveel mogelijk te bespoedigen. Mevrouw B. de Hen-Brand nam voor de PvdA het jeugd- en jongerenwerk onder de loep. Aandacht vroeg zij voor de nieuwbouw van >,De Lichtboei”, waarbij ze aandrong op nieuwe gesprek ken met de gemeente Heemskerk: „Mis schien moet er dan een andere plaats gezocht woraen en moet de opzet van het gebouw wat bescheidener worden. Mevrouw Ruurda legde de gemeente raad nog een derde motie voor om de negentigduizend gulden voor de Bever wijkse Speeltuin Centrale te verdelen. Zij wil het bedrag bestemmen voor zo wel subsidie aan deze Centrale als aan aanpassing van de speeltuinen aan de Huiderlaan en de Munnikenweide tot een zogenoemde open speeltuin. Hiermee verband houdt haar stelling, dat de 50.000,— in het meerjarenplan ^be stemd voor de speeltuinen) niet eerder zal worden verstrekt, dan nadat is ge bleken dat de inrichting van open speel tuinen aan de Huiderlaan en de Munni kenweide is gegarandeerd. Maar de motiekoek was nog niet op, want fractiegenoot K. Reimes kwam met de opmerking, dat Beverwijk priori teiten moet gaan stellen om belangrijke projecten/activiteiten veilig te gaan stellen, iln een motie kwam hij tot de volgende investeringen die niet gepleegd zouden moeten worden: inbreng van gronden te Wijk aan Zee, accommodatie voor raadsleden, en snoepgoed en rook warenverstrekking in de raad. Voorts verhoging van de hondenbelasting met een tientje, uitstel van de keus tussen de aanschaf van een ambulance en de bouw van een aula bij de Vondelschool, uitstel van de aanleg van een nooduit- laatriool te Wijk aan Zee, uitstel grote uitgave aan onderhoud van de Vuurlinie en uitstel van een gedeeltelijk herstel van de afscheiding van het hertenkamp en de kinderboerderij. Al met al geven deze besluiten de gemeente een extra verruiming van ongeveer 125.000,— en een uitstel over de besteding van 73.000.-, waardoor er 1,7 miljoen voor Het niet bouwen van De Lichtboei noemde mevrouw Ruurda een voor het CDA volstrekt onaanvaardbare zaak. „W(j mogen De Lichtboei niet vergeten. Het gebouw moet er komen”. Zij drong er bij de raad op aan de basis te leggen om zonder uitstel tot effectief handelen over te gaan. J. C. van Dijk sloot de socialistische sprekersrij af m et een betoog, waarin aandacht werd besteed aan het woonwa gencentrum. openbare werken, de mid denstand en het CAY. Het gebied aan De Brink vond de heer Van Dijk als mogelijkheid om een klein woonwagen centrum op te vestigen niet zo geslaagd. Daarnaast meende hij, dat men de be reidheid om op Beverwijks grondgebied een dependance van het woonwagencen trum te vestigen afhankelijk moest stel len van de medewerking van Castricum en Uitgeest. Meer inzicht wilde hij hebben in de opzetvan de groenvoorzieningen, terwijl hij wat de renovatie van de Breestraat betreft een volslagen gebrek aan infor matie signaleerde: „Het komt ons voor dat het college hierin volkomen ten onrechte een geheel eigen beleid en visie aan het voeren is”. De ontwikkelingen bij het CAY noem de de heer Van Dijk .verontrustend”: er kan naar zijn mening nauwelijks nog gesproken worden over een gemeen schappelijke regeling, want „iedere ge meente probeert er nu het voordeligst van af te komen”. Hij meldde, het verloop van de ondcrhandelingen „gela ten'-’ te zullen afwachten. De CDA-fractie, zo ging mevrouw Ruurda verder, meent, dat in het raam van de zeer beperkte financiële moge lijkheden onder de huidige omstandighe den het ontmoetingscentrum Alpha ge noegen moet nemen met een halve be roepskracht. De motie over het geld voor de speel tuincentrale kreeg van mevrouw Ruurda voldoende informatie mee om de raad wat discussiemateriaal te geven. Open speeltuinen in Beverwijk kunnen wor den gesitueerd aan de Huiderlaan en de Munnikenweide door de huidige speel tuinen aan te passen, uiteraard na rug gespraak met de buurtbewoners. van de raadsleden vraagt veel van je concentratie. Fractie-voorzitter P. J. Schipperus weet dat natuurlijk als oud- maar in elk geval is mijn fractie van mening dat het beleid erop gericht moet zijn, De Lichtboei toch zeker in 1978 aan een betere accommodatie te helpen” (Van een. onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De PvdA wil een nog nader af te bakenen gebied in de binnenstad bestemmen voor de woningbouw. M. Menist diende namens zijn fractie een motie in, waarin het college wordt verzocht haast te ma ken met het ontwerpen van een nieuw bestemmingsplan Stadscentrum. In dit plan moet overbewinkeling worden tegengegaan en dient ruimte te worden geschapen voor woningbouw. Daarbij denkt de PvdA met het oog op de hoge grondprijzen aan een vrij dichte bebouwing met zowel flats als eengezinswoningen, terwijl daarnaast uiteraard aandacht geschonken, zal moeten worden aan bijkomende voorzieningen als parkeerterreinen, groenstroken en speelveldjes voor de jeugd. Twee andere moties hield de heer Menist, die voor de PvdA de onderwer pen volkshuisvesting en ruimtelijke or dening behandelde, voorlopig nog achter de hand Een daarvan heeft betrekking op de Munnikenwegbuurt. Over de tussen ge meente en buurtbewoners gerezen pro blemen zei de socialistische woordvoer der, dat hoewel de inspraak een mooi ding is er op bepaalde ogenblikken wel beslissingen genomen moeten wor den om de voortgang van de werkzaam heden niet te vertragen. Hij pleitte voor de vaststelling van een rehabilitatieplan door de gemeente, waarna de buurtbewoners hun wensen eventueel in een nota kunnen neerleg gen. Voor de commissie volkshuisvesting zag hij bij de uiteindelijke opstelling van het bouwplan een bemiddelende rol weggelegd. De derde en laatste motie handelde over de woningnood. De heer Menist noemde het spijtig dat door factoren ais gezinsverdunning en gestegen welvaart vele woningen in Beverwijk als het ware onderbezet zijn. Hij vroeg zich af, welke mogelijkheden het college ten dienste staan om de bewoners tot ver- huizen te stimuleren. Nu de overloop voorlopig weinig soulaas aan de circa vijftienhonderd woningzoekenden lijkt te kunnen bieden, dienen volgens de PvdA rigoureuze maatregelen te worden getroffen. De eerste maatregel zou het volbouwen van de Velserbroekpolder met zo’n vierduizend woningen kunnen zijn, de tweede woningbouw ten oosten van Rijksweg 9. De heer Menist drong er bij het college op aan, hierover nog maals met de provincie te gaan praten. „Wij staan er erg slecht voor”, zei hij, hoewel er volgens de begroting voor de onrendabele projecten in 1977 1,6 miljoen beschikbaar is, steekt het werkelijke beeld schril hierbij af. Vol gens Reimes is slechts tien ton beschik baar, want ruim zes ton is afkomstig van de toevallige meevallers (geen nieuw politiebureau en Randweg en nog geen vuilverbranding. „Wij zullen priori teiten moeten stellen”, aldus Reimes, die met een uitvoerige nota kwam om be paalde investeringen niet uit te voeren om nog meer armslag te verwerven bij het vaststellen van prioriteiten. Drs. J. de Wildt stortte zich in het overloopbeleid. Hij waarschuwde de IJ- mond er voor niet tussen het wal en schip te vallen nu het nog steeds liard nodig is dat de Umond van zich laat horen. De maatschappelijke achterstand van deze regino wordt gemakkelijk over stemd door geluiden over verkrotting in de grote steden, aldus De Wildt en de gebrekkige sociale voorzieningen in de groeikernen. Een bescheiden opstelling van Beverwijk vond hij niet nodig, want ook „wij hebben recht op aandacht voor onze problemen, o.a. De Lichtboei en sa nering Munnikenwegbuurt. De CDA-woordvoerder hield het colle ge voor dat Beverwijk niets heeft aan een woningbouwproduktie die met hor ten en stoten verloopt. Een continue bouwstroom is geboden om uit de ergste woningnood te komen, zei hij. „Kleine woningbouwprojecten leveren het hoog ste doorstromingsrendement op, maar dan zal de produktie op gang moeten worden gehouden”. Een tweede element in zijn hoofdlijnenschets was de markt gerichtheid. De Wildt vond, dat er zicht moest komen op de woonwensen van een grote groep Beverwijkers, die niet in de registers van het huisvestingsbureau wordt aangetroffen. Een derde en laatste uitgangspunt van De Wildt hield betrek king op de betrokkenheid Van de bewo ners. Volgens de CDA’er een positieve stellingname, die centraal moet blijven staan. Nier zo tevreden was hij over de pogingen van het college om gedifferen tieerd te bouwse. „Nogmaals wijzen wij op de kwalijke gevolgen van het eten van de eenheidsworst, ons gepresenteerd vanuit de bouwwereld. Ook als gemeen te moeten we bouwers prikkelen tot inventiviteit en creativiteit. Voorop moet staan: een hoogwaardig woonklimaat door goede en voor de bevolking aan trekkelijke woningen”. Links van de CDA-fractie het socialisti sche deel van de raad. Van links naar rechts: mevr. B. de Hen, J. van Dijk, D. Heinhuis, K. Vermeulen, M. Menist en mevr. W. Albrecht. Uiterst rechts mr. Hoekstra. Hier een vreemde eend in de Voor de Alpha Soos had mevrouw De Hen slechts een halve, part-time staf- kracht in petto, die dan bij voorkeur met ingang van 1 februari 1977 zou moeten worden benoemd. Ze informeer de naar dé verdeling van stukjes duin- terrein onder de padvindersgroepen en brak een lans voor het voortbestaan van de Speeltuincentrale. „Heus niet alle speeltuinen liggen op hun gat”, zei me vrouw De Hen. die de gelegenheid te baat nam om al die vrijwilligers die zich met het speeltuinwerk bezig houden, hartelijk voor hun inzet te bedanken. Aan het college vroeg het socialisti sche raadslid contact met de nabuurge meenten op te nemen om te bezien, of de uitgifte van een gezamenlijk straten plan mogelijk is. Ze pleitte voor het houden van een gezondheidsonderzoek, voor een eenmalige gift van 1000 aan het preventiefonds van het Brandwon dencentrum en wilde tenslotte weten, of het college voornemens is .zoals vroe ger al eens is geopperd de straten in Westertuinen de namen van mannen en vrouwen uit het verzet te geven. Zelf betoonde ze zich hiervan een warm voorstandster. P. J. Sigon drong er bij het college op aan zich nu al te beraden wat te doen als het industrieterrein De Pijp is uit verkocht. De vraag naar grond zal de eerstkomende jaren wel onverminderd doorgaan, zo voorspelde hij. De oplossing van de woningnood lag volgens de heer Sigon in het bouwen van een wijk ten oosten van de rijksweg. „Samen met Heemskerk en Velsen moet nu het streekplan worden opengebroken”. De heer Sigon beschuldigde een aantal adressanten/omwonenden van Büllerlaan van het misbruik van mogelijkheid om bezwaar en beroep aan te tekenen tegen de voorgenomen bouw van het nieuwe belastingkantoor aan de Büllerlaan. „Elke adressant heeft vooraf geweten, dat deze vestiging er zou ko men. Hij had de vrije keuze al dan niet ter plekke een huis te kopen. Daarom is de houding van de mensen afkeurens- waardig”, zei hij. Aan de hand van de heer Jac. Aar denburg maakte de raad een rondgang door Wijk aan Zee om te kijken of er f#' W toy M 3^ k w jpNx 3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9