breidt zich uit Schamel Espanol in grimmig duel op eigen veld geklopt KOLN OVERBLUFT DOOR RANGERS Gerard Tebroke naar Brazilië? SPORWHB 1 ter introduktie van 13^ Dagverse magere chocolade-vla. „Rapport nog niet helder voor ogen” voor 1;24 (literpak) Frankrijk Doping schandaal in Nieuw van de Melk Unie. Lp ■I chocolade VAN DOORN OVER CHR1STIAANSE: een miljoen gulden aan prijzen A 19 7 6 NOVEMBER DONDERDAG 25 t Beginfase 4 Provocerend geweld 1 t Een verchroomde „Duet” dubbelwandi ge theepot, inhoud 10 koppen van ƒ45,- en aangeboden door Metaalwa- renfabriek G. Bredemeijer B.V. te Hil versum. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven - melkunie Zioen/eHs, wet* n SriAAKEMOOKMOt?. MWM KALOM&&J- iKIWerZR y 31 SPORT I v Ie n. Nico Jansen duelleert met bewaker Defelipe van Espanol. In het midden is Willy Kreuz toeschouwer. (ADVERTENTIE) FEYENOORD AL BIJNA IN VOLGENDE UEFA-RONDE (Van onze speciale?verslaggever) (ADVERTENTIE) chaotische na [C^c] :;S.1 De Nijmegenaar Jos Hermens, die in eerste instantie werd uitgenodigd, accep teerde deze invitatie niet, waarna de KNAU besloot Gerard Tebroke als deel nemer voor te stellen. Jos Hermens zal overigens wel op 11 december in Londen tijdens een interna tionale cross aan de start komen. Zater dag aanstaande neemt Jos Hermens deel aan een cross in Newcastle. M »r DUBBELWANDIG LANGER DAN EEN UUR OP TEMPERATUUR 1AN' BREDEMEIJER HILVERSUM luxe we TAAiwARere ote jze rrft. Ing de ak- Inl en: 8; rn- arp er- 10- Voor rust was de cornerverhouding al 4-1 in het voordeel van Espanol. Mira culeus ontsnapte het doel van Feyenoord in die tweede helft dan ook enkele malen aan een doorboring en de objec tieve waarnemer moest ten slotte wel femel 'N- BARCELONA Als dit Espanol in staat is om Real Madrid met 4-1 te verslaan, hoe zwak is Real Madrid momenteel dan wel? Dat was een van de vragen die zich gisteravond opdrong na de 0-1 zege van Feyenoord op Espanol in Barcelona. Deze Spaanse formatie presenteerde zich als een schamele ploeg zonder al te veel technische en taktische kwaliteiten, een formatie die het vooral van fysiek geweld moet hebben. Na de kleine, maar kostbare 0-1 zege van Feyenoord gisteravond in Barcelona, is het dan ook vrijwel zeker dat de Rotterdammers de kwartfinales van het UEFA Cup-toernooi zullen halen. verzilverd worden, kende aanvalsspel eerste helft tegen verbazingwekkend na rust wel zoveel uitgespeelde kansen kregen, want die uitgespeelde kansen waren er voor rust nauwelijks geweest. tot de conclusie komen dat de Spanjaar den in die tweede helft wel een gelijk spel verdiend hadden. Evenals in de wedstrijd tegen Real Madrid, zondag jl., ontwikkelde Espanol ook nu in de tweede helft het grootste gevaar. Er was echter een opmerkelijk verschil met die krachtmeting tegen de ploeg uit Madrid: toen scoorde Espanol na de rust drie maal (uitslag 4-1), maar tegen Feyenoord kon geen enkele kans Na het deerniswek- van Espanol in de Feyenoord was het dat de Spanjaarden Rachel Dard die zijn loopbaan als wielrenner door deze straf volledig verknoeid ziet heeft via een open brief aan het sportdagblad l’Équipe gereageerd. In die brief deed hij een felle aanval op de hele Franse wie lersport. Volgens Dard gebruiken alle Franse beroepsrenners stimulerende middelen. Hij toonde onder andere een recept, waarmee de arts van zijn wielerploeg hem het verboden prepa raat cortisone en anabolika voor schreef. Daarmee zijn voor het eerst artsen en de bond betrokken geraakt bij het dopingschandaal. Het moet somber gesteld zijn met het Spaanse topvoetbal als dit Espanol in staat is om in de top van de nationale competitie mee te draaien. Weliswaar kwam Feyenoord na een beheerst ge speelde eerste helft na rust onder druk te staan maar kennelijk lieten de Rot terdammers zich in die periode toch nog nerveus maken door het furieuze pu bliek van Espanol dat tot op een meter van de zijlijn zit. Ongetwijfeld zal Feye noord voor eigen publiek de buit ever 14 dagen zonder al te veel moeite definitief binnenslepen. Kaiserslautern, dat in Rot terdam al met 5-0 afgedroogd werd, was in ieder geval een sterkere tegenstander dan dit primitief voetballende Espanol. Opstellingen: Espanol: Fernandez, Molinos, Verdugo, Amado en Defelipe, Aquino, Cuesta en José Manuel, Jeremias, Osorio en Mara- non. Feyenoord: Treytel. Schneider, Rijs- bergen. Van de Korput en Vos, De Jong, Wim Jansen en Kreuz, Vreijsen, Nico Jansen en Van Deinsen. Scheidsrechter: Prokop (Oost-Duitsland). 40.000 toeschouwers. Juventus Turijn (Ita) Tsjachtjor Donetzk (Sov) 3-0 (3-0). Doelpuntenma kers: Pettega, Tardelli en Boninsegna. Aantal toeschouwers: 50.000. Alleen in de beginfase lieten de Rot terdammers zich even overrompelen toen Maranon op links als een pijl door de Feyenoord-defensie sneed, maar doel man Eddie Treytel wierp zich precies op tijd voor de voeten van spits Fernandez die de voorzet van Maranon bijna be reikte. En terwijl Espanol daarna steeds rommeliger ging spelen, bracht Feyen oord meer lijn in het spel. En al in de tiende minuut was de Rotterdamse ploeg zeer dicht bij een treffer toen Kreuz na een combinatie tussen Theo de Jong en Wim Jansen alleen voor de boomlange doelman Fernandez opdook, maar hoog over het doel knalde. Bijzonder pover was de overwinning van Molenbeek op Schalke’04, de tweede Duitse vertegenwoordiger in dit beker toernooi. Vier minuten voor tijd moesten de Duitsers de witte vlag hijsen toen Lafont van grote afstand raak schoot. Maar of deze treffer voldoende zal blij ken voor de Belgen om de laatste acht te halen valt te betwijfelen. Dat is niet het geval voor Barcelona, dat tegen Oesters gemakelijk naar een 0-3 zege liep, waarin Neeskens met een doelpunt een aandeel had. De grootste zege kwam op naam van FC Magdgburg dat het Hongaarse Vide oton Szekerfehervar met 5-0 oprolde, zodat de tweede wedstrijd geen proble men meer voor de Oostduitsers zal ople veren. Tyll scoorde twee doelpunten van het quintet. Het Griekse AEK, de ploeg van de voormalige Nederlandse bonds coach Fadrhonc greep een 2-0 winst ten nadele rode Ster Belgrado, wat in de praktijk neerkomt op de volgende ronde. Juventus tenslotte bleef met 3-0 het Russische Tsjachtor Donetz de baas, waardoor ook voor de Italianen het bereiken van de laatste acht voor het grijpen ligt. DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn heeft op dit ogenblik geen afgerond oordeel over het rapport van de commissie-Christiaanse. Tijdens het debat over de CRM-begroting in de Tweede Kamer zei de minister, reagerend op de opmerkingen van uit de fracties van PvdA, KVP en VVD, dat het rapport hem nog niet helder voor ogen staat. Wel zei hij goede nota te hebben genomen van het standpunt van KVP-kamerlid Du Chatinier dat subsidiëring tjjdelük dient te zijn en dat niet tot subsidiëring mag worden besloten als gezondmaking niet duidelijk wordt aangetoond. Graag had de minister tjjdens het debat allerlei oordelen ten beste gegeven. „Maar dat is niet onze stijl van werken. Het veld moet nog redelijk tjjd hebben om zelf standpunten te formuleren”. Vandaar dat de minister nog eerst met zijn medewerkers over het rapport wil discussiëren. „Ik wil heel goed de lijn weten. Bovendien zal er nog heel wat gerekend moeten worden”. Intussen hoeft een discussie over de topsport, zoals de minister die zich voorstelt, niet mager te zijn. Hij heeft al overleg met de topsport toegezegd en hij staat nog verder open voor allerlei soorten van inspraak. Tot de WD-er Keja, die het bereikte in de afgelopen jaren pover had genoemd: kort na de behandeling van de Nota Sportbeleid is aan de meest betrokken organi saties contact opgenomen om tot een overlegsituatie te komen. Dat was in februari 1975. Eind september 1976 verscheen het werkstuk van de georganiseerde sport. Dit is geen verwijt, maar het toont wel aan hoe moeilijk deze aangelegenheid is. De hele problematiek van de topsport zou tijdens een openbare discussiedag aan de orde moeten worden gesteld, vindt Van Doorn. Pas dan zal een zinvol gesprek met de vaste kamercommissie voor CRM kunnen worden gevoerd. Van Doorn wees er op dat hij zich in zijn advisering aan de topsport niet al te stevig kan aandienen. Hij kan niet verder gaan dan dringende verzoeken omdat de sport in Nederland niet voor een groot percentage afhankelijk is van de rijksover heid. Betere verhoudingen met de organisaties, op weg naar een nationaal sport- overleg, noemde Van Doorn van groot belang. De shirtreclame noemde de minister een nogal ingewikkelde zaak die zich niet tot het betaald voetbal beperkt. Meningsvorming op zijn departement vraagt tijd, ook al omdat de meest betrokkenen hun mening nog moeten inbrengen. PARIJS (AFP) Het doping schandaal rond de 25-jarige Franse profwielrenner Rachel Dard wordt steeds groter en begint langzamer hand gigantische vormen aan te ne men. Op 18 november werd Rachel Dard voor een half jaar geschorst en kreeg hij een boete van 5.000 gulden wegens frauduleuze handelingen bij de dopingcontrole aan het einde van de etappewedstrijd Ster der Beloften in Dax en bedreiging van de dokter die de controle uitvoerde. Dat laatste gebeurde in Parijs de ochtend na de controle. De arts werd gedwongen de urinestalen te vernietigen. melkunie Inderdaad kan in het Europese Cup voetbal de beste stuurman bij tijd en wijle langs de kant staan. Want terwijl in de turbulente krachtmeting tussen Espanol en Feyenoord de befaamde top- arbiter Rudi Gloeckner uit Oost-Duits land door de scheidsrechterscommissie van de UEFA een bijrolletje mocht vervullen als grensrechter, kon zijn landgenoot Adolf Prokop de grimmige Queens Park Rangers (GBR) l.FC Köln 3-0 (2-0). Doelpuntenmakers: Gi vens, Webb en Bowles. Aantal toe schouwers: 25.000. Ongetwijfeld realiseerde Prokop zich in de rust dat hij harder moest optreden tegen het provocerend geweld want met alleen maar een regen van vrije trappen was deze rommelige, vaak chaotische slijtageslag niet in de hand te houden. In dit strijdtoneel was de gele kaart die Fernandez Amado enkele minuten rust te zien kreeg, dan ook vanzelfspre kend. Amado had Nico Jansen in een halve heupzwaai genomen. Maar ook Feyenoord bleef het geel niet bespaard. Op het moment dat de Braziliaanse neger Jeremiaz een overtreding had ge maakt en Feyenoord dus terecht een vrije trap mocht nemen, attaqueerde Verdugo centrale verdediger Wim Rijs- bergen die de bal wilde pakken. Rijsber- gen duwde terug en kreeg prompt de gele kaart te zien, een weinig overtui gende strafmaatregel van Prokop. In zijn begeerte om te scoren liep Jan van Deinsen na 34 minuten in de tweede helft even onbeholpen als keihard in op doelman Fernandez. Toen arbiter Prokop de Nederlander tenslotte had bevrijd uit een kluwen van Spaanse spelers liet hij Van Deinsen terecht ook het geel zien. (Van onze sportredactie) ARNHEM De Arnhemse ClKO-at- leet Gerard Tebroke is door de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie voor gedragen als deelnemer aan de 52e Syl vester corrida die elk jaar rond de jaarwisseling in het Braziliaanse Sao Paolo wordt gehouden. I iJILa ,4 veldslag maar ternauwernood in de hand houden. Reeds tijdens de wereld kampioenschappen in Mexico in 1970 maakte Gloeckner furore maar nu figu reerde hij langs de zijlijn. Moeiteloos kon Adolf Prokop twee weken geleden de interland tussen België en Noord- lerland in de hand houden, maar aan dit Europa-Cupgevecht in Barcelona waarin het fysieke geweld vaak meedogenloos werd toegepast, had hij een veel zwaar dere klus. Hoewel ook Feyenoord dat geweld niet schuwde, gingen toch vooral de Spanjaarden zich te buiten aan grove overtredingen. Maar zo koelbloedig en beheerst als de Rotterdammers voor rust de Spaanse furie aan banden wisten te leggen, zo nerveus opereerden ze vaak in de twee de helft. Het temperamentvolle Espanol, opgezweept door het vaak hysterische publiek, zocht in die periode voortdu rend de aanval en vaak wankelde de Rotterdamse ploeg langs de rand van de afgrond. Typerend is dan ook dat de Spanjaarden in die tweede helft acht corners mochten nemen tegen Feye noord niet een. Espanol toonde zich zonder meer een slechte verliezer. In het gevecht van man tegen man moesten de Rotterdam mers bij herhaling met een flitsend reactievermogen bikkelharde charges en trapbewegingen van de Spanjaarden ontwijken. Vooral aanvoerder Defelipe, speciaal belast met de bewaking van Nico Jansen, kon kennelijk de achter stand die de Spaanse formatie al in de 12e minuut opliep, nauwelijks verkrop pen. Heftig misbaar maakte hij over een bloedneus, die hij toevallig had op gelopen, en waardoor zijn shirt rood besmeurd werd. Voortdurend was hij uit op revanche en vlak voor rust schopte hij Nico Jansen zo keihard onderuit, dat het verbazingwekkend was dat scheids rechter Prokop de gele kaart niet trok. Volslagen onverwacht sloeg Nico Jan sen reeds in de tiende minuut doeltref fend toe. Later zou hij lachend vertel len: „Het was niet het mooiste doelpunt dat ik tot nu toe in mijn loopbaan heb gescoord, maar wel een belangrijke tref fer”. De bonkige Rotterdamse spits ving in die 12e minuut in hét centrum een verdwaalde bal op, rommelde langs wat Spanjaarden en knalde onmiddellijk op doel. Maar ongetwijfeld zou hij geen succes hebben gehad als centrale verde diger Defilipe het schot niet van richting had veranderd: 0-1. Hoewel Espanol na rust veel offensie- ver opereerde, had Feyenoord al snel een schitterende kans om nog verder weg te lopen. Vreijsen bereikte Nico Jansen die in vrijstaande positie de bal precies in handen van doelman Fernan dez gleed. Een regen van kansen kreeg Espanol niettemin. Toen verdediger Har- rie Vos even verslapte en de snelle Armado liet gaan, dook deze Spanjaard alleen voor Eddie Treytel die met een in reflex uitgestoken been redde. Treytel bewees daarmee weer eens dat hij geen enkele hinder meer had van de blessure die zijn linkerkuit in de dagen voor de wedstrijd plaagde. Integendeel, Treytel speelde een schitterende wedstrijd. Maar de kansen voor Espanol bleven komen: Aquino schoot na een corner rakelings over; Jeremiaz kopte tegen de lat; Gues- ta kogelde alleen voor Treytel gekomen net naast en uit een vrije trap joeg Maranon de bal zo bikkelhard langs de muur dat het een wonder mocht heten dat Treytel zijn vuist nog onder de bal kreeg. Toch had Feyenoord met een nog riantere voorsprong naar Rotterdam kunnen afreizen toen Jan van Deinsen een droomkans kreeg maar tegen de paal kogelde. Het maakte in feite maar weinig uit, want na deze 1-0 behoeft Feyenoord zich met de thuiswedstrijd voor de boeg nauwelijks zorgen te ma ken. Een plaats bij de laatste acht in dit UEFA-Cuptoernooi lijkt zeker. DEN HAAG De opvallendste ver richting uit de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker werd ver richt door het Londense Queens Park Rangers, dat zich door een 3-0 zege op 1. FC Köln reeds zeker kan wanen van een plaats in de kwartfinales. Reeds bij rust was een 2-0 score bereikt doordat de Londenaren zeer agressief van start gingen en de Duitse vertegenwoordiger volkomen overbluften. Opvallend was ook de nederlaag die AC Milaan leed in Bilbao tegen Atletico Bilbao: 4-1. Carlos en Dani met elk twee treffers waren de dominerende figuren in dit treffen, dat 35.000 toeschouwers trok. Royal Kobayashi raakte in Seoel zijn wereldtitel boksen in het vedergewicht (WBC- versie) kwijt. De Japanner verloor op punten van de Koreaan Ym Dongkyun. De nationale ijshockey ploeg van Oost- Duitsland heeft ook zijn tweede wedstrijd tegen Joegoslavië gewonnen: 8-2. De eerste wedstrijd in Zagreb, eindigde in een 9-3 overwinning. Lasse Viren zal niet deelnemen aan rite Fukokuoka-marathon in Japan op 5 decem ber. De olympisch kampioen op de 5 en 10 km sukkelt met een voetblessure. Jimmy Connors is de best verdienende prof-tennisser van 1976. Evenals vorig jaar tenniste hij ruim 1,5 miljoen gulden bij elkaar. Het feit dat John Walker meedoet weer houdt de Tanzaniaanse wereldrecordhouder op de 1500 meter, Filbert Bayl. ervan mee te doen aan de atletiekwedstrijden in Sydney, volgend jaar januari. In de Engelse voetballeague werd woens dag een duel verspeeld. New Castle won met 4-1 van Everton. In een viermanstoernooi in Kopenhagen versloeg Borg de Italiaan Panatta. Fibak verraste Nastase: 6-3 en 6-4. Tijdens het concours hippique in Berlijn boekte de Zwitser Gabathuler op Harley een verrassende zege. David Broome eindigde als tweede en derde met de paarden Philco en Jagermeister. Bij een tennistoernooi in het Japanse Kobe zijn de halve finales Drysdale-Roche en Oran- tes-Newcombe. FC Magdeburg (Odl.) Videoton Szekerfehervar (Hon) 5-0 (ruststand 2-0). Doelpuntenmakers: Streich, Tyll (2x), Mewes en Pommerenke. Aantal toe schouwers: 15.000. AEK Athene (Gri) Rode Ster Bel grado (Joe) 2-0 (2-0)- Doelpuntenmakers: Papaidannou en Mavros. Aantal toe schouwers: 28.000. Oesters Vaxjoe (Zwe) FC Barcelo na (Spa) 0-3 (0-1). Doelpuntenmakers: Neeskens en Clares. (2x). Aantal toe schouwers: 18.000. RWD Molenbeek (Bel) Schalke ’04 (WDL) 1-0 (0-0). Doelpuntenmaker: La font. Aantal toeschouwers: 20.000. Atletico Bilbao AC Milan 4-1 (1-1). Doelpuntenmakers: Atletico: Dani (2x, waarvan een uit een strafschop) en Car los (2x) AC Milan: Capello. Aantal toe schouwers: 35.000. 4/

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31