WONINGBEHOEFTE DOOR BOUWFONDS GEANALYSEERD Overloop alleen biedt geen perspectieven CDA in Heemskerk achter Van Agt Neerlands Hoop brengt Bijstelling gemeenteprogram halverwege raadsperiode HERZIENING BELEID VAN CDA IN HEEMSKERK wisselvallig „Interieur” iraHi i’i' ju' n WIJZIGINGEN IN OPZET BLIJKEN GEEN VERBETERINGEN Kennemer Postzegelclub Ht' iz /Cï Lr MH BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 6 NOVEMBER 2 5 DONDERDAG 8 Overloop Voorlichting Kunstwerken Raadhuis Onderwijs Florissant Bejaardenzorg Onvrede Amendementen Sport Industrie ■te Zeevanck Voor die „bijsturing” draagt de commissie in het rapport onder meer de volgende ideeën aan. Subsidiebeleid e-w Wegen (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De leden van het CDA in Heemskerk hebben woens dagavond in zaal Dam het eerste jaarlijks advies van de permanente pro- gram-adviescommissie besproken. Dit advies is een tussentijds verslag (halverwege de raadsperiode van vier jaren) over uitvoering en „bijstu ring” van het CDA-gemeenteprogram. Suggesties (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Woensdagavond, half negen. Begrotingsbehandeling en rechtstreekse voetbalreportage ten spijt is de theaterzaal van „De Nieuwe Slof” tot op de laatste plaats bezet. Noch de gemeentepolitiek, noch Feyenoord’s Spaanse cup-capriolen wegen voor de ruim zeshonderd dicht opeengepakte toeschouwers op tegen de verrichtingen van Freek de Jonge en Bram Vermeulen, die op uitnodiging van de Stichting Theater Beverwijk hun „Neerlands Hoop Interieur” twee dagen lang in het ont moetingscentrum presenteren. Wat populariteit al niet vermag: niet al leen gisteravond een uitverkocht huis, maar voor de voorstelling van van avond ook al geen kaartje meer verkrijgbaar. Hetgeen maar weer eens bewijst, dat het in Beverwijk met de televisieverslaving nog wel meevalt. Langdradig (ADVERTENTIE) Jaarlijks bouwprogramma gesteld op 360 woningen i-12 -55, u. ire nd ;g. ie ■Ti 1- le t 1 Vanmiddag zijn B. en W. en de raad begonnen aan de laatste ronde van de begrotingsmarathon. (Van een onzer verslaggeefsters) t JOKE DIEBEN-FRERICHS. van Met de heer Aardenburg (CDA) was tot tel. De hamvraag is dan uiteraard: is het komisch duo al die belangstelling wer kelijk waard? Moeilijke vraag, moeilijk antwoord ja en nee. Ja, omdat „Inte rieur” weer de nodige rake grappen en uitstekende vondsten bevat en vakkun dig wordt gepresenteerd. Nee, omdat ik een voorstelling pas echt geslaagd vind als-ie mij ook bij een tweede bezoek weet te boeien. En dat was gisteravond maar ten dele het geval. toch als één van de betere nummers wil aanmerken. Voor de kunstzinnige aankleding van de verschillende wijken zijn de nodige gelden aanwezig. De commissie stelt vast dat er op dit gebied tot op heden „nog niets is gerealiseerd” en dringt aan op het ontwikkelen van ideeën. De commissie stelt vast dat er in de sector middelbaar beroepsonderwijs voor meisjes in de regio nog onvoldoende voorzieningen zijn. Gestreefd zou moeten worden naar een regionale school voor middelbaar beroepsonderwijs. Schoolart sen en logopedisten zouden moeten wor den opgenomen binnen de te ontwikke len regionale gezondheidszorg. Tegen de achtergrond van de bij de commissie bestaande indruk, dat in de regio gevestigde industrieën door hun Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering hebben commissie, CDA-be stuur fraktieleden en leden uitvoerig over een aantal punten uit het advies gediscussieerd. In de tekst zijn enkele wijzigingen aangebracht en enkele ali nea’s wérden na discussie geschrapt. Voor zover wij bovenstaand enkele beleids punten uit het uitvoerige rapport sa menvatten betreft dit de door de verga dering goedgekeurde en dus definitieve tekst. Uit het oorspronkelijke rapport werden enkele punten voor nader on derzoek teruggenomen. n t ol- en en la 28 r. er 1. ■t n Maar goed, tot vlak voor In hethoofdstuk sport vraagt de com missie om een spoedige uitspraak met betrekking tot een tweede sporthal. Voorts wil men onderzocht zien in hoe verre in het recreatieplan „Assumburg” nog voorzieningen kunnen worden ge troffen ten behoeve van de ongeorgani seerde sportbeoefening, naast de velden die alleen toegankelijk zijn voor leden van de betreffende verenigingen. Daarbij moet er volgens de commissie van wor- De commissie houdt het voor moge lijk, dat met betrekking tot het subsidie beleid van CRM een nauwelijks door zichtige situatie zal ontstaan en stelt vast, dat de ambtelijke diensten onvol doende bemand lijken om de taakver zwaring op te vangen, de gemeenteraad onvoldoende is voorbereid en de be staande overlegstructuur onvoldoende is aangepast. Redactie op de contributie voor deel neming aan verenigingsactiviteiten en op de entreegelden voor culturele evene menten en sportmanifestaties voor dege nen die hun inkomsten betrekken via ABW en AOW. In welke vorm dat zou kunnen zal worden besproken met de Gemeenschapsraad. De commissie is van mening, dat de zorg voor geestelijk ge handicapten meer aandacht dient te krijgen, met name ten aanzien van het vrijetijds- en vormingswerk. In die verklaring spreken de CDA- leden uit: „met bewondering te heb ben kennis genomen van de eerlijk heid en de moed van CDA-lijsttrek- ker en minister van Justitie de heer Van Agt.” Zij verklaren het met de keuze van het CDA-bestuur, de heer Van Agt te benoemen tot lijstaan voerder van het CDA, geheel eens te zijn. Zij spreken voorts de wens uit „dat in de komende, uiterst zware maanden voor de heer Van Agt. Gods rijke zegen op hem, zijn gezin en zijn arbeid moge rusten.” De commissie is van mening dat er een gebrek is aan goede coördinatie tussen verschillende omliggende gemeen ten en de Heemskerkse overheid inzake de uitvoering van verkeersplannen. Het wegdek van de Noordermaatweg maakt deze weg ongeschikt voor het recreatieve verkeer. De overweging deze weg voor het autoverkeer (behalve voor het agra rische verkeer) af te sluiten en middels een minder zware verharding de weg geschikt te maken als fiets- en wandel route, verdient naar het oordeel van de commissie aanbeveling, evenals in over leg met de gemeenten Beverwijk en Uitgeest, het aanleggen van een rijwiel- route naar Hoogovens. De overloop naar Alkmaar biedt Be verwijk weinig perspectief. De behoefte van Alkmaar aan woningen voor de eigen inwoners is dermate groot, dat ernstig rekening moet worden gehouden met een snelle daling van het voor de IJmond beschikbare woningareaal. Vol gend jaar komen er in Alkmaar voor de IJmond 210 gereed. Dit jaar al had men tekort aan de toegewezen 250 huizen, zo deelde wethouder Hoogeboom mee. Alk maar kan tot 1990 nog 11.000 woningen bouwen. „De overloop alleen biedt ons niet de oplossing. Ik hoop dat Van der Knoop (GS-lid) inziet dat toestemming om in de Velserbroekpolder en ten oosten van de rijksweg te bouwen geen veroor deling van zijn overloopbeleid Inhoudt, maar alleen een erkenning, dat de IJ mond een eigen woningbouwprogramma wil hebben”. van het nieuws Met betirekking tot de bouw van het nieuwe raadhuis pleit de commissie voor de mogelijkheid om bestuurs- en kader- vergaderingen van in de raad vertegen woordigde politieke partijen in dit raad huis te kunnen houden. In het kader van de gewestvorming voelt de commissie voor de gedachte om te komen tot een pre-gewest. Die uit spraak volgt op een beschouwing over het niet op bevredigende wijze funktio- neren van het grote aantal gemeen schappelijke regelingen waarin de ge meente Heemskerk thans deelneemt en waarbij er haast sprake is van een vierde bestuurslaag, maar dan onderver deeld in vele nauwelijks of helemaal niet te coördineren deelbesturen met elk slechts een taak. In het begin zag het er allemaal nog wel zo florissant uit. Bram en Freek openen de definitieve verisie van „Inte rieur” met een telefoon-act. waarin ze de Lockheed- en Menten-affaire aan de hand van een gefingeerd gesprek met Soestdijk op buitengewoon komische wijze vermengen. Daarna worden vanuit de rood-wit-blauwe huiskamer een snoepvertegenwoordiger De Jonge onder meer grappen gelanceerd over de trein kaping bij Wijster en de gijzeling van ambassade-personeel in Amsterdam. Uit stekende grollen, daar niet van, maar zo langzamerhand wel een beetje door de tijd achterhaald. Wat dat betreft zou programma geen kwaad In het kader van de bejaardenzorg staat de commissie onder meer decentra lisatie van het bejaardenwerk voor en integratie van het werk binnen de be staande wijkvoorzieningen. In het be jaardenwerk moet volgens de commissie bijzondere aandacht worden geschonken aan de inbreng van de bejaarden zelf. Genoemd wordt het delegeren van taken naar de bejaarden toe door de professio nele werkers(sters) en de vrijwilligers- (sters). rl hartstikke gezellig' BEVERWIJK Het bestuur van de Kennemer Postzegelclub herinnert de le den er aan, dat de eerstvolgende cluba vond op maandag 6 december wordt gehouden in „De Opgang”. Het voorstel van de heer Menist, om de commissie volkshuisvesting een soort bemiddelende rol te bedelen, kon bij de wethouder geen genade vinden. „Zo jaag de mensen op”, aldus wethouder Hoogeboom, „en loop je het risico dat de partijen tegenover elkaar komen te staan terwijl het ons er juist om gaat, de ontwikkelingen tot een goed einde te brengen”. Hoe Beverwijk aan deze analyse moet voldoen, was ook de wethouder niet duidelijk. Hij vertelde, dat het aantal woningzoekenden ten opzichte van vorig jaar september van 1392 tot 1524 gega digden is gestegen. Schrikbarende cijfers, te meer waar men er rekening mee houdt dat veel jongeren - wetende dat ze voorlopig toch niet aan bod zullen komen - zich nog niet hebben laten inschrijven en dus ook niet in het aantal woningzoekenden zijn verdisconteerd. wethouder Hoogeboom van mening, dat bij het leegkomen van Zeevanck in Wijk aan Zee de plannen voor vervangende woningbouw in feite al gereed moeten liggen. Evenals de heer De Wildt (CDA) hechtte de wethouder aan het bouwen van marktgericht woningen. Ook hij wilde de betrokkenheid van de toekom stige bewoners van nieuwbouwplannen bevorderen, waarbij hij echter wel het bouwtempo in de gaten wilde houden omdat bij uitstel „de bouwprijzen alleen maar hoger worden”. Verbaasd toonde wethouder Hooge boom zich over de vraag van CDA-er Hoekstra, wan eer de eerste woning in de Munnikenwegbuurt in aanbouw wordt genomen. Hij vond dit „vragen naar de bekende weg”: het overleg tus sen gemeente en bewonerscomité heeft tijd nodig, je moet met een blanco blad papier beginnen om te proberen met elkaar het doel te bereiken. aard slechts gebaat zijn bij werknemer» met een uitstekende lichamelijke conditie en/of een gedegen scholing, vraagt de commissie zich af, of een gericht beleid op het aantrekken van lichte industrie en ambachtelijke bedrijven niet meer dan een doel zal dienen. ring, het beleid wordt bijgebogen ten gunste van maatschappelijke en politie ke doelstellingen, die de onze niet zijn”, aldus het rapport. De commissie stelt derhalve voor op korte termijn tot ruim opgezette studiebijeenkomsten tijdens welke voorlichting wordt gegeven te ko men. Een tweede voorstel van de com missie is om een gemeentelijk jaarplan met de bijbehorende begroting samen te stellen en naast de gebruikelijke jaarre keningen van de instellingen jaarlijks een collectief evaluatierapport. „Op deze wijze kan een overzichtelijk totaalbeleid worden gevoerd”, aldus de commissie, nog steeds in het hoofdstuk subsidiebe leid. Veel aandacht wondt in het rapport besteed aan de gemeentelijke voorlich ting. Een meer constante en gestructu reerde opzet wordt noodzakelijk geacht. De commissie is van oordeel, dat die voorlichting in het totale welzijnspakket voor de komende jaren enige prioriteit verdient. f De door de raad gelanceerde sugges ties de bouwmogelijkheden in onder meer het Overbos en de omgeving van De Nieuwe Slof te bekijken, werden door de wethouder overgenomen. Hij wilde de situatie per gebied bekijken en toonde zich een voorstander van een zo goed mogelijke- en regelmatige woning bouw’, om op die manier de doorstro ming te bevorderen. Met de beheersgroep van de Pedagogi sche Academie zijn besprekingen ge voerd over de mogelijkheden tot wo ningbouw in de driehoek Romerkerk- weg-Baanstraat-Kees Delfsweg, terwijl met Hoogovens al eens contact over het Beijnecomplex aan de Spoorsingel is opgenomen. Hoogovens wil dit complex echter niet verkopen, tenzij de gemeente vervangende gronden aanbiedt en die zijn - zoals bekend - niet voorradig. De. gemeente staan vier mogelijkheden ter beschikking om de nood in elk geval een halt toe te roepen: bouwen, renova tie, overloop en hét opvoeren van de bezettingsgraad per woning. Wethouder Hoogeboom koos duidelijk voor de eerste maatregel. Hij verwees daarbij naar de plannen om ten oosten van Rijksweg 9 te bouwen: plannen, die alleen maar kunnen worden uitgevoerd wanneer het rijk de voorstellen niet alleen goed keurt, maar ook bereid is in financiële zin alle denkbare medewerking aan de ontsluitingskosten van het gebeid te ver lenen. Daarnaast wil het college de Vel- ser plannen om in de Velserbroekpolder te gaan bouwen krachtig ondersteunen. De commissie acht het niet verant woord de ontwikkelingen slechts te la ten volgen door een of twee „fraktiespe- cialisten”. „Komende ontwikkelingen dienen door de gehele fractie tijdig te worden gesignaleerd. Als dat niet ge beurt kan er een situatie onstaan, waar bij, vooral met betrekking tot de uitvoe- Theaterliefhebbers zullen zich onge twijfeld nog kunnen herinneren dat „Neerlands Hoop Interieur” nu ongeveer een jaar geleden als proefvoorstelling te zien was bij het Heemskerkse Assum- burgtheater. Aan die try-out hield ik prima herinneringen over. Logisch dat de verwachtingen over het uiteindelijke inhoud van zo’n programma dan redelijk omhoog gespannen zijn. In eerste instan tie nog enthousiast overviel me echter al voor de pauze een gevoel van teleurstel ling. „Interieur” verloopt dan wel een stuk vloeiender, maar is er inhoudelijk niet beter op geworden. En dat geeft reden tot droefenis. den uitgegaan, dat een ieder zich in het sport- en recreatiepark vrij kan „bewe gen”, zonder belemmerd te worden door allerlei verbodsbepalingen. De commissie vindt meer spel- en speelvoorzieningen noodzakelijk. „Andere opvattingen en normen die dan die van een fraai aange legd plantsoen dienen in de plannen te worden opgenomen, zoals klauter- en klimvoorzieningen”. enige aanpassing aan het actuele kunnen. Wie uit bovenstaande poging tot het afreageren van lichte onlustgevoelens meent te kunnen afleiden, dat ik me in „De Nieuwe Slof” maar wat heb zitten vervelen, komt bedrogen uit. Op de ke per beschouwd heb ik me namelijk best wel vermaakt. „Interieur zit wat wissel vallig, maar over het geheel genomen toch goed in elkaar, biedt voornamelijk amu sement op niveau en wordt door twee cabaretspecialisten van uitzonderlijk formaat voor het voetlicht gebracht. Be wijs daarvoor vormt alleen al het toe spraakje. waarin De Jonge er na de pauze blijk van geeft zich aardig in de eigenaardigheden van de Beverwijkse samenleving te hebben verdiept. HEEMSKERK. Op voorstel van het CDA-bestuur hebben de CDA- leden in Heemskerk die woensdaga vond in zaal Dam vergaderden over het gemeenteprogram voor de ko mende jaren aan het begin van de bijeenkomst een verklaring afgelegd, die vandaag aan minister Van Agt en het Centraal Verkiezingscomité van het CDA zal worden gezonden. voldoening bleek te geven dan de try- out versie. Hoewel het publiek zich ra zend enthousiast betoonde en talloze open doekjes ten beste gaf, is het toch moeoilijk, om daar vrede mee te hebben. De commissie is nadrukkelijk wel voorstander van een gedecentraliseerd beleid terzake en niet als voordelen een grotere eigen verantwoordelijkheid voor de gemeente en meer beleidsruimte om op typisch plaatselijke initiatieven te reageren alsmede de grotere mogelijk heden om verantwoordelijkheid met be trokken instellingen en groepen van burgers te gaan delen. Daarna komt men dit jaar nog een maal bijeen op maandag 20 december. In januari 1977 verspringt met wat de clubbijeenkomsten betreft naar de tweede en vierde maandag van elke maand. De aanvang is voor alle bijeen komsten bepaald op half acht. het stufnummer van de pauze geeft „Interieur” mede door de talrijke requisietengrapjes weinig, aanleiding tot kritiek. Daarna raken vaart en spontaniteit er een beetje uit. De Jonge’s optreden als joint-roker vond ik zelfs uitgesproken langdradig! de tekst is wel aardig, maar bevat te weinig hoogtepunten om aan het han delsmerk van Neerlands Hoop flit sende grappen, originele wendingen, hoog tempo voldoende recht te doen. Een ander bezwaar is, dat Vermeulen in vergelijking tot de Heemskerkse try- out veel meer vocale activiteit ten toon spreidt. Nu mag ik de muzikale helft van het tweetal graag horen zingen, maar na een liedje of vijf gaan de bekende, wat jammerende klanken hun uitwerking toch wel missen. De Neer lands Hoop Sound is karakteristiek maar vrij eenvormig van toon, waardoor je op den duur zo afgestompt raakt dat de teksten van de liedjes in het orgel- en gitaargeweld verloren dreigen te gaan. Tenslotte is het me een raadsel, waar om Bram en Freek diverse nummers zo sterk hebben ingekort of helemaal uit hun programma hebben geschrapt. Van de bruiloft van „Lieve vader en oom Henk” vond ik bijvoorbeeld maar een slap aftreksel terug, terwijl ik het (af gaande op alweer de proefvoorstelling) (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Beverwijk moet jaarlijks rond driehonderdzestig woningen bouwen. Aldus luidt de conclusie van het Bouwfonds, die de woningbehoefte in Beverwijk voor de komende jaren heeft geanalyseerd. Onderverdeeld gaat het om honderd woningwetwoningen waarvan vijftig specifieke bejaardenwoningen, tweehonderdtwintig premie-koopwonin-- gen en nog eens veertig woningen in de vrije sector, zo maakte wethouder A. Hoogeboom van volkshuisvesting gistermiddag tijdens de Beverwijkse begrotingsbehandeling bekend. Nee, dit toch wat kribbige stukje vloeit louter en alleen voort uit teleur stelling over een voorstelling, die minder

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9