Herstructurering wegtransport kan onrust bij chauffeurs wegnemen F ri iyju Diefstal van toonbank LilTU See before you buy Q NIEUW J van WIN ■9» r OVER VAN GROOT BOUWPROJECT n uim BERVOETS KADOT1P! BERVOETS KADOTIP! Afd. keukens bdvwmatrah L Rembrandt Christelijke politiek Hokkenshow oude doffers x: Werkgroep postte bij AMRO-filialen dames- en heren loden-, tweed- en regenkleding L WILD-WEST BEDRIJFSTAK” VOLGENS VAKBONDSWOORDVOERDERS 13 IJMOND 19 7 6 VRIJ DAG 2 6 NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) Abnormaal Vakmensen i Til Velsen-IJmuiden Hh ‘l HAARLEM. „Hoe hoger de kostprijs van produkten wordt, hoe min der er voor het transport overblijft. Goederentransport betekent voor de bedrijven een sluitpost. Daarom worden de problemen bij de ondernemin gen die de artikelen naar de plaats van bestemming moeten brengen steeds groter. Zelfs de transportbedrijven die het goed met hun mensen menen, worden door oneerlijke concurrentie van charterbedrijven en de druk van verladers die zelf de vrachtprijs vaststellen (of anders naar een andere vervoerder stappen) gedwongen hun financiële moeilijkheden op de chauf feurs af te wentelen”. Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 Bewustwording F* rf' Noodsprongen IhWP W (ADVERTENTIE) - «WH ■Z 4- kW PETER MOOJEN, IJmuiden. (ADVERTENTIE) laatste restanten Medische verzorging b Itefi 10, Be- Consultatie- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) W - - De serie 8300. Gekleurde elektronische aanstekers. Wondertjes van techniek, verkrijgbaar in 4 prachtige kleuren. Uitvoering in bikkelhard emaille. (Ook geheel verchroomd leverbaar). Ga hem nu zien bij uw sigarenwinkelier. 97,- 92,- 87,- „Ridders van de weg", die voor een laag basisloon vaak tot zeventien uur per dag in hun vrachtwagen zitten. Deze foto herinnert aan de grensblokkade in 1974. rig transport voorhanden. Wij hebben dat persoonlijk ervaren.” bejaardenhulp, maandag tot en vrijdag van uur in het De verslaggeving over^ de Velsense vergadering noopt mij tot wat aanvul lende opmerkingen bij het verslag van het door u „langdradig” genoemde de batje tussen de CDA’er Hans de Boer en PvdA-wethouder Harry Scheeper. Waar ging het om in die dialoog? Hans de Boer verklaarde dat kiezen voor het CDA een politieke keuze inhoudt name lijk kiezen voor christelijke politiek, ge baseerd op het evangelie. Harry Schee- In ,uw blad van zaterdag (Erbij) staat een afbeelding, voorstellende een portret van een onbekende, in 1667 geschilderd door Rembrandt. Een zekere familie Ra- thenau is (of was) in het bezit van een zelfportret van Rembrandt, geschilderd in het jaar van zijn dood (1669) dat een frappante gelijkenis vertoont (behoudens de hoofdbedekking) met dat van 1667. En wel in die mate dat men met vrij grote zekerheid mag aannemen dat die „onbekende” Rembrandt zelf is. W. BEIBOER. Bloemendaal In een café in de Smedestraat zijn bij een inbraak twee speelautomaten open gebroken. Ook verdwenen langspeelpla ten en apparatuur ter waarde van 300 gulden. Drie auto’s, geparkeerd voor een be drijf aan de Kampervest, zijn donderdag beschadigd.“Banden werden lekgestoken en antennes vernield. Schade 300 gulden. Haarlem, Grote Houtstraat 46, tel. 321695 voor in jer dat naar zijn mening kiezen voor een christelijke partij op zich geen politieke keuze inhoudt, omdat dat nog niets zegt over de voor hem fundamentele keuze, voor of tegen het socialisme. Omdat te illustreren zei hij de volgende (door de IJmuider Courant verkeerd geciteerde) woorden: „Er zijn wel christelijke socia listen in de PvdA, maar geen socialisti sche christenen in het CDA (het vet gezette ontbrak in uw verslag). Dat uw verslaggever deze discussie niet helemaal heeft kunnen volgen is niet zo erg, maar laat hij een zin die hij niet begrijpt niet meteen een „kreet” noemen. Naschrift redactie: Door ons werd wet houder Scheeper woordelijk geciteerd. Overigens mèt of zonder CDA respectie velijk PvdA blijft de opmerking van de wethouder een „kreet”. Dat heeft niets te maken met het wel of niet kunnen volgen van een dergelijke discussie. voor in Nijverheidsweg 27 Haarlem 023 - 319120 (toestel 23) SANTPOORT Artsen. Dr. H. Strik, Hoofdstraat 165, tel. 023-378310. Apotheek. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1, Haarlem, tel. 023-260800. (ook grote maten) morris (bi) de Grote Markt) i n i ilRf HEEMSKERK Artsen. Voor de groep artsen Bakker, Hazenberg, Kloek. Van Monsjou, Naber, Schumacher, Schutte en Van der Torre wordt als volgt waargenomen. J. J. van Monsjou, Rijsstraatweg 16, Heemskerk, tel. 32240: van vrijdagavond 20 uur tot zondgavond 24 uur; C. J. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484 (van zondagochtend 0 uur tot zondagavond 24 uur). Voor dringende gevallen houden deze artsen spreekuren op zaterdag en zondag van 10 tot 10.30 en van 17 tot 17.30 uur. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie Beverwijk. Dierenambulance. Voor noodgevallen van vrijdagavond 20 uur tot zondaga- hoogte 200 cm x 60 x 60 cm 102,- f BEVERWIJK Artsen Voor de groep artsen Bona- rius, Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddin- gius Rolink. De Ruiter, Takken, Verse- lewel de Witt Hamer en Visser wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen '9 uur door M. Plantinga, Noorderwijkweg 1, Bever wijk, tel. 23340. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondag morgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door G. A. Takken, Julianaweg 44, Wijk aan Zee. tel. 02517-333. Rode Kruisziekenhuis, Vondellaan. Be verwijk, tel. 29131 (voor gesprekken met patiënten 29101). Voor de interne-, klas se-, kraam-, chirurgische- en algemene afdeling: dagelijks van 16 tot 16.30 en van 19 tot 20 uur; voor de brandwonden- afdeling: geen vaste bezoektijden, maar afspraak maken met hoofdverpleegkun dige of diens waarnemer; voor de bewa- kingsafdeling: dagelijks van 14 tot 14.30 en van 18.30 tot 19 uur (slechts een bezoeker toegestaan); voor de kinderaf deling: dagelijks van 11 tot 12.30 en van 14 tot 18.30 uur. St. Jozefziekenhi|is, M. H. Hannie Zaterdag 27 november houdt de ver voersfederatie een landelijke kaderver- gadering. Dan wordt besloten of de ac ties van de chauffeurs worden gesteund. Een vonk is voldoende om ook de strijd in Noord-Holland te laten ontbranden. De omstandigheden waaronder de chauffeurs moeten werken kunnen wor den vergeleken met die van 1930. Ab normale werkdagen van 17 uur zijn op het binnenlandse vervoer niets bijzon ders”, aldus de féderatiewoordvoerders.” St. Jozefziekenhi|is, Ingen Housz- straat, Heemskerk, 'tel. 39100. Dagelijks van 13.45 tot 14.30 en van 18.45 tot 19.45 uur. Daardoor komt het ook dat er weinig chauffeurs georganiseerd zijn. In het gebied van Den Helder tot Hillegom heeft de vakbond 1300 leden. De mensen zijn moeilijk bereikbaar, als ze eens een keer thuiskomen, blijven ze natuurlijk in het gezin. Hoewel het beroep vele Bakkenist stelde een uitgebreider on derzoek in waarbij nog eens 25 bedrij ven bétrokken werden. In mei ’76 kwam het eindrapport uit, dat zelfs tekorten van 120 bruto per week aantoont. Daarna werd in de Vaste Commissie Overleg Arbeidsvoorwaarden (VCOA), waarin zowel werkgevers als werkne mers zitting hebben, de kwestie bespro ken en vastgesteld dat de achterstand in de CAO moest warden verwertk. De helft van de bedrijven wenste toen wel structuurhervorming. Veel ondernemin gen houden echter vast aan de oude CAO ondanks de bewezen achterstand in beloning. De moeilijkheden in het be- roepsgoederenvervoer maken het vak voor de chauffeurs steeds minder aan trekkelijk. „Dat je veel van de wereld "iet is waar, maar daar is de lol gauw af. Het verloop is erg groot; zo om de vier jaar zie je een nieuw bestand. Bij de KLM, NS en de expeditietak houdt men zich aan de 40-urige werk week. Daar verklaren ze ons voor ach terlijk.” Het bureau Bakkenist, Spit Co. heeft de problematiek bestudeerd en een rapport uitgebracht. Daaruit conclu deerden de werkgevers dat er vergele ken met de minimumlonen geen achter stand is in de beloning. De vervoersbon- den becijferden echter tekorten tot ne gentig gulden bruto per week, gebaseerd op gemiddelde CAO-lonen. Het hoogste jaarinkomen dat een ervaren chauffeur kan verdienen is thans zo’n 20.000. bezorgd p.st. afgehaald ongemonteerd ongem -afgeh. alle prijzen incl. B.T.W. Zeewegziekenhuis, Zeeweg, IJmuiden, tel. 02550-19100. Verpleegafdeling alsme de intensive- en coronary-care (ook Kennemergaarde in Santpoort) :dagelijks van 10.30 tot 11, 16 tot 16.30 en van 19 tot 20 uur; kinderafdeling: dagelijks van 10.30 tot 11, 14.15 tot 15 en van 18 tot 18.30 uur; paviljoen Velserduin: dage lijks van 16 tot 17 en van 19 tot 20 uur. HAARLEM. Van de toonbank van een winkel aan de Grote Houtstraat is donderdag een modelraceauto op af standsbediening gestolen ter waarde van 700 gulden. BEVERWIJK Zondag 27 november houdt de postduivenvereniging „Ons Ge noegen” de laatste hokkenshow in café „Sport” aan de Alkmaarseweg. Dan ko men de oude doffers voor de keurmees ter. ...uit haar "warm aanbevolen" pantoffel kollektie. Deze met warme Teddy gevoerde hakpan- toffel bieden wij aan in bruin, zwart, bleu of rose velours. Géén 24,95 maar als gag ftp surpriseprijs .X. De geslaagde hokkenshow zal worden besloten met de traditionele verkoop van bonnen van jonge duiven uit het broed 1977. Een aantal gerenommeerde duivenfok kers heeft een aantal jonge duiven be schikbaar gesteld, onder andere de Be- verw'ijkse duivenfokkers Castricum en Zoontjes, maar ook zijn er bonnen voor duiven uit het hok van fokker De Leeuw uit Halfweg. De prijzen van de hokkenshow zullen worden uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst op zaterdag 11 december in café „Sport”. Voor dringende gevallen houden deze artsen tijdens het weekeinde spreekuren op zaterdag van 17 tot 17.30 en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond - Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester. Vos eh Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zon dag door J. A. Hommes, Wingerd 5, Beverwijk, tel. 30047. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zon dagdienst in de periode van vrijdag 26 november 17.30 uur tot vrijdag 3 decem ber 17.30 uur: apotheek Kroonenberg, Wijkerbaanl3, Beverwijk, tel. 30815. Dierenarts. J. Borsje, Graaf Willem 11-laan 36, Heemskerk, tel. 30046. Dierenambulance. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde de maand van 19 tot 20 gebouw voor de Geestelijke Volksgezond heid,Moensplein 10, Beverwijk. Wit Gele-Kruis. Weekenddienst: Zus ter I. de Mink, Verl. Koepellaan 3, Bloemendaal, tel. 023-256362 (van vrijdag avond 18 uur tot maandagochtend 7 uur). Groene Kruis. Weekenddienst: zuster P. J. Luiting, Vlaanderenstraat 8, Bever wijk, tel. 34543. Gezinsverzorging en Spreekuren leidsters met vrijdag van 9 tot 10 uur in het Om vergunningen voor een bepaald vervoersquantum te behouden moeten de chauffeurs soms met lege vrachtwa gens heen en terug naar de grens rijden voor stempels in de ritmachtiging- Door i n.i|A.en xxct is, <xu sn - de vaak 90-urige werkweken hebben de beroepschauffeurs weinig chauffeurs die. overwerk uitbetaald krij gen wel een goed inkomen, maar bij langdurige ziekte of ongeval vallen ze terug op een uitkering die is gebaseerd op het lage loon. „Er is nu al jaren op alle mogelijke niveaus overleg gaande, maar je kunt daarmee niet tot in het oneindige doorgaan. De mensen zijn het vond 20 uur: algemeen alarmnummer 38295. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster M. Ruiter, Ridder Amoud- laan 1, Heemskerk, tel. 32644. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Seorelstraat 46. Heemskerk, tel. 32247 (zie ook Beverwijk). Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren: maandag tot en met vrij dag van 9 tot 10 uur: Simon van Haer- lemstraat 148, Heemskerk, tel. 32430 en 37452. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren op dinsdag van 14 tot 15 en op vrijdag van 9 tot 12 uur in De Jansheeren, Kerkweg 47, Heemskerk, Tel. 35083. Moeders voor moeders. Contactadres; mevr. B. Tunteler - Siderius, Schumann- straat 7, Heemskerk, tel. 33534. wijkgebouw aan de Büllerlaan verwijk, tel. 35215. Verloskundige. Mevrouw J. Kruidenberg - van Saaze, Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur voor gezinsverzorging alsmede voor hulp aan bejaarden en langdurig zieken in het ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof Kerkstraat 46, Beverwijk, tel. 29195. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: Van der Hoopstraat 27, Beverwijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Beverwijk, tel. 26177. f avonturiers lokt, is de laatste jaren toch moeilijk aan personeel te komen. Dat houdt verband met de hogere eisen van vajrhakwaanxheid die veel ondememin- gen nu stellen. Bovendien hebben de werknemersorganisaties een leerlingen stelsel afgedwongen, waaraan aanko mende chauffeurs twee jaar moeten deelnemen- Dat is ook wel noodzakelijk, want het materieel wordt steeds duur der. Het betekent echter wel dat het ver loop zal moeten afnemen en dat kan als de werkomstandigheden beter worden. Mede door de komst van de Chauffeurs- school in Lunteren komen er steeds meer vakmensen In de transportwereld en die willen een betere beloning dan avonturiers, die met honderd uur rijden per week een aardig inkomen hebben, maar nietverder kijkent Het is een slij tageslag waar 1 voor voelen. Voor de vakmensen is een herstructurering bij de ondernemingen absoluut noodzakelijk. De bedrijven die dat wel en andere die dat niet willen knokken zich kapot en het personeel wordt daar de dupe van. De overheid kijkt toe, al heeft Van Hul ten wel een goed wetsontwerp in die zin ingediend”, aldus de federatiewoordvoerders. Artsen. Van zaterdag 10 tot zondag 24 uur kan men via de dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoénde arts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huis arts. Apotheken: Apotheek Kuijlman, Lan ge Nieuwstraat 403, IJmuiden, tel. 14204. Tandarts: S. M. D. Jones, Luxemburg - laan 525, Heemskerk, tel. 02510-37935. Voor spoedeisende gevallen zaterdag en zondag tussen 17 en 17.30 uur. Wijkverpleging Wit Gele Kruis. In lichtingen over weekeinddiensten onder telefoonnummer 02550-15645. Dierenarts: dr. T. H. Winkel, Van Tuyllweg 17, Velsen, tel. 02550-11236 en dr. W. Ressang, De Waal Malefeitlaan 4. Aerdenhout, tel. 023-240291. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren dage lijks van 9 tot 10 uur, De Noostraat 4, IJmuiden, tel. 02550-10661. Interkerkelijke Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Velserduinweg 52, dage lijks van 9 tot 10 uur, tel. 02550-13830. Spreekuur Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Maandag tot en met donderdag 8.30 uur. Spaarnestraat. Vrij dag 8.30-10 uur in principe alleen in uiterst dringende gevallen. Groene Kruis IJmond. Spreekuren maandag tot en met vrijdag 9-10 uur Wijkgebouw Andromedastraat 3, tel. 02550-13936 (inlichtingen over wijkver pleging tel. 02550-19643. Samenwerkende Groene Kruisvereni gingen. Inlichtingen over de weekend dienst wijkverpleging tel. 02550-19043. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 10-11 uur. Tel. 02550-18263. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND - De werkgroep Zuidelijk Afrika - IJmond is donderdagavond en vrijdagmiddag gaan posten bij alle bankfilialen van de AMRO in de IJ mond onder het motte „AMRO steunt apartheid, zeg uw rekening op”. Uitge reikt werden brieven, waarin de Zuid- Afrika-problematiek en de houding van de AMRO-bank is samengevat. De werkgroep vermeldt ih de brief de groe peringen die de actie ondersteunen, te weten PvdA, PPR, PSP, Wereldraad van Kerken, Pax Christi, AABN, BOA, KAI- ROS, X-Y-beweging; Kritische Gemeente IJmond, de groepering Kerk en Samen leving van de hervormde kerk in Bever wijk en de Wereldwinkel IJmuiden. goed zat en toe aan bewustwording. Ze moeten nu zichzelf gaan beschermen, maar ook dé bonafide bedrijven tegen de ondernemingen die de herstructure ring ih de Weg staan en waar tot op dit moment nog geen klappen zijn gevallen. Wij hopen dat op tijd het verstand wordt teruggevonden om deze recht vaardige zaak op te lossen”, aldus de woordvoerders van district Noord-West van de Vervoersfederatie, die overigens nog 'geen plannen voor acties hebben, .zoals in Zuid-Holland. Wel wordt duide lijk dat bij het beroepsgoederenvervoer sprake is van een chaotische ontwikke ling en als niet snel tot 'structuurhervor ming wordt overgegaan leidt dat tot zelfvernietiging van deze bedrijfstak volgens de woordvoerders. Wat voor noodsprongen nemen de be drijven om het hoofd boven water te houden? „Wel ze betalen bijvoorbeeld te lage lonen, beknibbelen op onkostenver goedingen. of verwerken deze in de lo nen, waardoor de argeloze chauffeur de mdruk krijgt dat hij meer verdient dan de CAO aangeeft. Verder nemen bedrij ven hun toevlucht tot „nep-faillissemen- ten” en beginnen een straat verder op nieuw met hetzelfde personeel. Ook komt het voor dat ze de vrachtwagens (zo’n 100.000) aan de chauffeurs verko pen en daarna per lading betalen. Weer andere sluiten maar voor een paar au to’s verzekeringen af en betalen daar ook slechts belasting voor; mocht er iets gebeuren, dan valt dat altijd wel „te regelen”. Er zlijn grotere bedrijven die inkrimpen en daarna gebruik maken van chartermaatschappijen die goedkope buitenlandse krachten op de vrachtauto’s zetten. Tenslotte worden er ook* wel contante betalingen verricht, of een overeenkomst voor een vast bedrag on geacht het aarital werkuren met de be stuurder gesloten.” Veel werkgevers zeggen dat ze het CAO-loon onmogelijk kunnen betalen. De goedkope charterbedrijven brengen de bonafide transportondernemingen die hun „ridders van de weg” wel CAO-loon betalen de genadeslag toe. „Wat bij een normaal bedrijf niet mogelijk is, kan bij het beroepsgoederenvervoer; deze maand- zijn er zelfs werkgevers door de rechter gedwongen CAO-loon te betalen” vol gens de woordvoerders van de vakbond. „Over interne problemen mogen de chauffeurs niet eens spreken, doen ze dat wel dan is er wel een heel onplezie- Verontwaardigd vertelden twee woordvoerders van district noord-west van de Vervoersfederatie NVV-NKV over deze „wild-west-bedrijfstak” in Ne derland die 12.000 bedrijven telt, met gemiddeld vier vrachtwagens. De grens blokkade in november 1974 luidde de narnst onder de chauffeurs in en vorig jaar waren er opnieuw demonstratie voor betere arbeidsvoorwaarden. De werkgevers erkenden een loonachter stand van 100 bruto per week, maar betaalden slechts 25. Deze week zijn er opnieuw plannen bekend gemaakt voor acties in Zuid-Holland. GLW TAKE P 20320 2020 w 2 2

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13