Oeververbinding Westerschelde: ontwerp klaar Maatstaf voor ekonomie Topconferentie Warschau-Pakt IIihiSiikes Edelsmid ■F KipsEteFnj specialiteiten Hoe fe Puzzel(»fflffl»§ I BONN ZIET NIET AL TE VEEL PROBLEMEN EEN MERCEDES HUREN? Heroïnesmokkelaars Verzending zeepost SOUWENS AUTOVERHUUR Mercedes-Benz in trein aangehouden 3 mb 200 17 VARIA 19 7 6 NOVEMBER V R IJ D A G 26 16 Geen rol „zotte II schotjes" Dit woord: DOCTOR 8 7 5 6 3 2 4 1 Dit woord: TROPEN 9 10 11 12 14 16 9 20 Verlamd [24 [26 30 Dit woord: TOGA 31 32 33 34 35 36 □7 38 39 40 42 43 44 45 Dit woord: LIEFHEBBER Dit woord: PAROCHIE 7 B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023 - 317710. Over veen, Blaemendaalseweg 329, iel. 023 - 326250. I I Dë edelsmid in Haarlem Warmoesstraat (nr. 2), tussen Anegang en oude St. Bavo, smeedt het edele metaal ook tot nut en sier van manspersonen. De nieuwe Mercedes serie is niet goedkoop in aanschaf. Maar wel uiterst ekouomisch in gebruik. Want, wie ekonomische maatstaven 21 aan het autorijden aanlegt, mag zich niet beperken tot de aanschafprijs alleen. Ook onderhoudskosten,brandstofkosten, afschrijving en inruilwaarde dienen in de berekening betrokken te worden. En dan blijkt onomstotelijk de grote ekonomische waarde van een Mercedes. Kijk maar eens naar de altijd hoge inruilwaarde, die zich laat vertalen in uiterst lage jaarlijkse afschrijvingen. Kombineer dat met de lage onderhoudskosten, die uw Mercedes-dealer u dank zij J efficiency en vakmanschap kan bieden. Het resultaat is dan duidelijk: verrassend lage kosten per km. En is dat niet de enig juiste maatstaf voor de ekono mie van een auto? HAMBURG/DEN HAAG (DPA, ANP, Reuter) Maandag 1 novem ber: twee luchtmachtgeneraals krijgen ontslag in verband met een rel rond Hitlers voormalige kolonel-vlieger Hans-Ulrich Rudel. Nacht van zondag 9 op maandag 10 november: In de Kristalnacht, de nacht waarin in 1938 een grootscheeps progrom tegen joden plaatsvond, worden in verscheidene plaatsen in de Bondsrepubliek leuzen aangeplakt met opschriften als: „Kauf nicht bei Juden” (Koop niet bij joden). o 4|l 141 g Li I (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) o Puzzel(«te (ADVERTENTIE) toe; 32. Buitenland bezorgd over rechts extremisme in West-Duitsland Geheel nieuw uitlaatsysteem voor minder uitlaat- geruis en een langere levensduur. (29 (30 BEN HAAG (ANP). De komende week zijn de volgende knelpunten te verwachten op het Nederlandse wegen net: Breda-Rotterdam: op diverse plaatsen kans op vertraging door werkzaamhe den, in het bijzonder tussen Zevenbergen en Hendrik Ido Ambacht. Eindhoven-Tilburg-Bredarijbaanver- smalling bij Moergestel. Den Boseh-Tilburg: versmalde rijbaan op diverse plaatsen. Apeldoorn-Arnhem: in beide richtin gen kans op vertraging door werkzaam heden. Partei mogeli.jke voorkomen Het kledingstuk werd gewassen met water, loog en urine in grote kuipen, waarin de zogenaamde fullo of voller met blote voeten de stoffen stampte. In verscheidene steden hebben wij nog een Voldersgracht, een naam die her innert aan dit vak van lakenbereider en -behandelaar. Het wachten is slechts op toestemming van de regering aan de provincie Zee land om op de kapitaalmarkt 700 tot 800 miljoen gulden te lenen, die voor de bouw nodig zijn. Het gehele project kan in vijf jaar tot stand komen. In die periode zullen er gemiddeld 700 mensen werkzaam zijn. Bovendien zal de structuurverbetering, die de oeververbinding oplevert, onge twijfeld een groot aantal blijvende ar beidsplaatsen opleveren, aldus ir. Wen- tink. Natuurlijk bij Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 31 26 38 De maatstaf, waarmee andere auto 's worden vergeleken. ■P: De letters van het alfabet zijn genum merd van 1 tot en met 26. In de omschrijving worden de produkten gege ven. en meer mogelijkheden: paté, cervelaat, kookworst enz. Ondanks al deze activiteiten zijn zo wel de binnenlandse veiligheidsdienst als minister van binnenlandse zaken, Wer ner Maiihofer. overtuigd van de politieke onbelangrijkheid van deze groepen. In het openbare leven van de Bondsrepu bliek spelen zij geen rol en zij Vinden geen weerklank bij radio en televisie. Pas als dat wel het geval zou zijn, moet de justitie ingrijpen. Maihofer acht de rechtsradïoalen echter niet volkomen schadeloos. „Afzonderlijke militante ac tiviteiten tonen aan dat ook met rechts- extremistisch streven in het vervolg als mogelijk gevaar rekening moeten wor den gehouden en dat het nauwlettend in de gaten gehouden moet worden”.” Tenslotte de Duitsers zelf over hun nazi-verleden. Blijkens een deze week door het tijdschrift ..Quick” gepubliceerd opinie-onderzoek wil 93 procent dat een streep wordt getrokken door het nazi- verleden. Dertig procent van de onder vraagden meent dat het buitenland ge lijk heeft door nazimisdaden aan de kaak te blijven stellen en 83 procent is van oordeel dat Hitlers voormalige rech terhand Rudolf Hess vanwege zijn slechte gezondheid maar op vrije voeten moet worden gesteld. worden vaak verlamd door onderlinge ideologische twisten en zij verschrompe len als gevolg van de ouderdom van de nog overgebleven Hïtler-vereerders, al dus de binnenlandse veiligheidsdienst. De Westduitse BVD is bovendien Van oordeel dat zij een onevenredige publici teit krijgen, maar voorstanders van de democratie en bovenal de joodse ge meenschappen zeggen: „meteen de kop indrukken”. Een van de hardnekkigste neonazi’s en antisemieten is de Frankfortse advocaat Manfred Roeder, die dit jaar nog werd veroordeeld wegens ophitsing. In zijn brochure „Die Auschwitz-Lüge” (de leu gen van Auschwitz) had Roeder de mas- savernietlging van joden bestreden In de rechtszaal riepen zijn aanhangers: „Weg met de jodentirannie”. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. In die streken is het zeer warm, vandaar dat in de tropen betekent: in de hete luchtstreek en tropisch: ka rakteristiek voor of: afkomstig uit d( tropen.Zo spreekt men van tropische ziekten en van tropische gewassen. Ir tropische hitte en tropische regen is meestal van een vergelijking sprake zo heet als in de tropen. Bij ons is de toga de ambtskleding van hoogleraren, rechters, advocaten en predikanten. Het is een wijde tabbaard die over de gewone kleding wordt gedragen. De Romeinse toga Het is de „Verfassungsschutz”, de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (een van de drie Westduitse gehéime diensten), die de zaak in de gaten moet houden. Volgens het jaaroverzicht van 1975 van de „Ver fassungsschutz” telde de Bondsrepubliek toen 20.400 personen die waren aange sloten bij extreem echtse bewegingen op een bevolking van 57,9 miljoen personen. Bij de Nationaldemokratische Partei Deutschlands waren daarvan 10.800 aan gesloten, 700 personen minder dan het jaar tevoren. De overige groeperingen Het Griekse woord oikia betekent: huis. Paroikia wil zeggen: het wonen naast of bij iemand, dus: nabuur schap. woongemeenschap. In kerke lijke taal ontwikkelde zich dit woord tot parochie en de betekenis werd het kerkelijke gebied waarover een pastoor namens de bisschop het be stuur voert, kerspel, een woord waar in het woord kerk schuilgaat, maar dat nu wordt gebruikt voor platte landsgemeente. Het tweede deel van het woord kerspel is het zelfstandige naamwoord spel dat: boodschap bete kent en dat nog voortleeft in het Duitse beispiel: voorbeeld, eigenlijk: het erbij vertelde, de toegevoegde boodschap waardoor iets wordt ver duidelijkt. De zegswijze spreken voor eigen parochie wil zeggen: spreken ter behartiging van de eigen belan gen. was de kleding van de Romeinse burger zelf. Het was een meer- dan halfcirkelvormige lap van geelachtige wol die men eerst over de linker schouder wierp, dan onder de rechter arm doorhaalde en dan weer over de linkerschouder trok. Hoge overheden droegen een toga met purperen rand. UTRECHT (ANP). Het ontwerp voor een vaste oeververbinding in de Westerschelde is gereed. Als de regering het sein op groen zet, kan direct met de bouw worden begonnen. Dit heeft ir. H C. Wentink van de directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat gisteren be kendgemaakt op de jaarlijkse „betondag” van de Betonvereniging. Andere belangrijke ultrarechtsen zijn Gerard Frey, uitgever van de „Deut- schen Nationalzeitung” die, hoewel in dalende lijn, toch nog altijd een oplage van 94 000 exemplaren in 1975 had, Er win Schoenbor, d^e met zijn groepje „Deutscher Soldaten” drieste demonstra ties op touw zet en boer Thies Christop- hersen uit de omgeving van Flensburg. Sohoenbor is leider van de „NS-Freun- deskre'is” (Nationaal Socialistische Vrien denkring); welke groep het blad „1st Rassebewusstsein Verwerflich?” (is ras- senbewustzijn verwerpelijk) uitgeeft. Het jongste voorbeeld van rechtsradica- le activiteit was de poging tot oprichting in West-Berlijn van een plaatselijke af- De eigenlijke betekenis van het woord troop, Latijn tropus, Grieks trope is: keer, wending, verandering wisseling. Men gebruikt het woord in de stijlleer voor: de figuurlijke of overdrachtelijke betekenis van woor den, bijvoorbeeld: ik vloog naar huis voor: ik rende. Het meervoud tropen betekent dus eigenlijk: wendingen. Het wordt speciaal gebruikt om de aardstrook aan te duiden die wij ook de keerkringen noemen, het gebied evenwijdig met de evenaar, waartus sen de zon keert bij haar jaarlijkse (schijnbare) beweging om de aarde Prijswinnaars puzzel nummer 46: ƒ25,-:' J. Brendel-Scheffer, Stuyvesantstraat 62, Haarlem, ƒ25,-;: N. de Boer-Mijzen, Rembrandtlaan 41, IJmuiden, 15,-: Mej. C. Uitermark, Zwanenburgerdijk 514, Zwanenburg, 15,-J. Bragt, Rem brandtlaan 11, IJmuiden, 10,-: M. J. A. van Geffen, Laan van Berlijn 114, Haar lem ƒ10,-; Mevr. M. L. Manche, Narcis senstraat 17, Santpoort. Horizontaal: 1. 120; 5. 2450; 9. 5040; 11. 91200; 12. 180; 13- 156; 15. 60; 16. 100; 17. 115830; 19. 300; 20. 17550; 22. 2640; 24. 182; 25. 165; 26 1235; 28. 9240; 30. 16; 31. 21600; 33. 12. 35. 90; 36. 14; 37. 18; 38. 76950; 41. 52900; 44. 52700; 45. 5544. deling van de „Nationaalsoeialistischen Deutsche Arbeiterspartei” (NSDAP). Hieraan namen 13 personen deel, bij wie een 16-jarige scholier. Eveneens begin november kwamen in Mannheim duizend mensen bijeen om op initiatief van de „Deutsche Volksundon”, wat werd genoemd „gerechtigheid voor Duitslands helden” te eisen. Er werden adhesiebetuigingen van voormalige SS- ers uit Nederland en België voorgelezen. In dezelfde tijd stonden in Nedersak- sen twee mannen terecht wegens onder meer grafschennis op joodse kerkhoven. HENGELO (ANP). In de internatio nale trein op het traject Rheine Hengelo zijn gisteravond twee Chinezen aangehouden, die een koffer met vijftien kilo, heroïne bij zich hadden. De twee liepen tegen de lamp tijdens een contro le door de Koninklijke marechaussee en de douane. droge cracker besmeren met roomboter dikke schijf Kips'leverworst daarop cocktailsaus daarop vierkant blokje kaas garneren met stukjes gember uit: serie inzendingen op onze advertentie Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen ui terlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS BV”, POSTBUS 18 IJMUI DEN. q|. Een liefhebber is iemand die lief heeft. Het hangt er nu maar van af wat hij liefheeft om de „kleur” van het woord te bepalen. Vroeger kon men zeggen: God is een liefhebber van mensen, maar dat kan nu niet meer. De betekenis van het woord is verzwakt, eerst tot: een warme gene genheid koesterend voor iets, ergens aan gehecht zijnd. Men sprak van liefhebbers van het vaderland. Nog zwakker is de betekenis: voorstander, bevorderaar, beoefenaar. Hooft spreekt over de liefhebbers der vrij heid, maar men kan ook een liefheb ber van kaartspelen zijn, dus graag het spel spelen. En tenslotte wordt het woord toegepast op het gebruik van genotmiddelen. Iemand is een liefhebber van een goed glas wijn of van oesters. Ergens in liefhebberen wil zeggen: zich ergens mee bezig houden zonder vakbekwaamheid te bezitten. Breda-Gorcum: werkzaamheden op vele plaatsen, o.a. bij de brug Keizers- i veer. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: op diverse plaatsen is de rijbaan verlegd; verkeersbeperkende maatregelen. Amersfoort-Zwolle-Meppel: versmalde rijbanen ter hoogte van Hat tem. Zaterdag 20 november: In Wiesbaden wordt een grote bijeenkomst gehouden om te pleiten voor vrijlating van Rudolf Hess, de enige wegens oorlogsmisdaden veroordeelde naaste medewerker van Adolf Hitler, die nog door de geallieer den wordt gevangen gehouden in de Spandau-gevangenis in Berlijn. Een BOEKAREST (DPA, Reuter) In de Roemeense hoofdstad Boekarest is gis termiddag de topconferentie begonnen van de zeven landen van het Warschau- Pakt, de Oosteufopese tegenhanger van de NAVO. Het is de eerste maal dat de top van het Warschau-Pakt bijeenkomt sinds de Europese veiligheidsconferentie (CEVS) zomer ’75 werd afgerond met de verklaring van Helsinki. Waarnemers verwachten van de top in Boekarest voor de buitenwacht vooral een nieuw pleidooi voor ontwapening in Centraal-Europa. De top, formeel een zitting van het „politieke advieslichaam”, wordt bijge woond door de partijleiders, premiers, ministers van buitenlandse zaken en chefs van staven van de zeven leden staten (Bulgarije, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije. Verwacht wordt dat de top onder meer zal besluiten tot de vorming van een speciaal permanent overlegorgaan voor de ministers van buitenlandse za ken. v Vertikaal: 1. 240; 2. 48600; 3. 25; 4. 168; 5. 80; 6. 210'; 7. 115500; 8. 1200; 10. 260; 11. 24700; 14. 132; 17. 136890; 18. 11880; 21. 3990; 23. 2160; 26. 28800; 27- 247; 28. 30800; 29. 8820; 30. 1710; 32. 20; 34. 672; 39. 75; 40. 99; 42. 231; 43. 162. Argentinië ms „Cap San Dieo” nov.); Australië: ms „Lloydiana” nov); Brazilië: ms „Cap San Diego” (29 nov.); Canada: ms „C.P. Discoverer” (1 dec.); Chili: ms „Naxos” (25 nov.); Indo nesië: ms „Borussia” (29 nov.); Israël: ms „Samos Island” (30 nov.); Japan: ms „Tokyo Bay” (26 nov.); Kenya, Oeanda: Tanzanië: ms „Mokoto” (3 dec); Ned. Antillen: ms „Siraner” (26 nov.), ms „Hermes” (29 nov.); Verenigde Staten van Amerika: ms „American Legacy” (29 nov.), ms „Atlantic Crown” (30 nov.), ms „S.L. Galloway” (30 nov.); Z.-Afrika (Rep.) m.i v. Z.W.-Afrika: ms „Tourma lin” (30 nov.). gehouden in in Berlijn. blinde voormalige SS-officier voert het woord en verklaart trots op zijn SS- verleden te zijn. Op de voorste rij zit Adolf von Thadden, destijds de grote man van de (extreem-rechtse) National demokratische Partei Deutschlands (NPD). De mogelijke ordeverstoring moet worden voorkomen door „jonge Vikingen”. Amsterdam-Amersfoort: tussen Mui- den en Naarden wordt het verkeer over één rijbaan geleid. Rottendam-Rijswijk-Den Haag rij- baanversmalling bij het viaduct Pauw- molen. Zich geen grote zorgen. Sinds wereldoorlog twee is de Duitse soldaat geleerd te denken als politiek bewust individu en niet meer in de vorm van „Befehl is Befehl”, zegt men en ex treem-rechts boet ook onder de burgerij aan invloed in. Als beste bewijs voor dit standpunt noemt men het steeds geringer aantal mensen dat stemt op de NPD, voor naamste vergaarbak van zij die nooit leren. Bij de verkiezingen van 3 oktober van dit jaar kreeg de NPD maar 0,3 procent van de stemmen tegen in 1969 nog 4,3 procent. Volgens persberichten dreigt de partij door verkiezingsschulden failliet te gaan. Desondanks telt de Duitse Bondsrepu bliek, als andere democratische landen, extreem rechtse activisten en. tot de bekendste daarvan behoort Rudel. Er zijn echter kleine neonazistische splin tergroepen die een toenemende activiteit aan de dag leggen en daardoor de in druk wekken dat extreem rechts in de Bondsrpubliek groeit, zo zegt men Oplossing puzzel nummer 46. Horizontaal: 1- platina; 6. elegant; 11 ik; 12. naamval; 14. v.o.; 15. Loki; 17. ramp; 20. etter; 22. senor; 23. toet; 25. fiets; 27. Raab; 29. enkel; 31 rekke; 33. r.g.; 34 Rens; 36- edel; 38. o.l.; 39. ei; 40. va; 41. a.o.; 42. m.n.; 43. dl.; 44. sero; 46. Orel; 48. i.o-; 50. ouder; 52. ode; 54. salep: 56. oker; 57. brits; 59. rats; 60. egard; 62. schik; 64. gena; 66. hees; 67. r.p.; 69. namelijk; 72. on; 73. minzame; 74- afstand. „Steken in Duitsland de extreem- rechtsen de kop weer op?”,- zo vragen velen buiten de Bondsrepubliek zich af bij wie het oude wantrouwen tegen Duitsers weer is gewekt. „Waar staat het leger”, aldus vraagt men in kringen van de Sociaal-Democratische partij Jn Duitsland. Officieel Bonn ziet het gevaar niet. Ook na de affaire-Rudel zijn er geen gronden om aan te nemen dat extreem rechts aan politieke betekenis wint- De luchtmacht-generaals moesten ver trekken na opmerkingen over Herbert Wehner, fractieleider van de Sociaal- jmocraten in de Bondsdag. Toen van SPD-zijde vragen waren gesteld over de ontvangst van Rudel, (nog steeds be rucht om, zijn extreem-rechtse houding) op een luchtmacht-reüniie, hadden de generaals gezegd dat Rudel zich best bekeerd zou kunnen hebben, „evenals dat met sommige bondsdagleden (Weh ner) het geval was, die vroeger commu nist waren geweest. Maar Bonn maakt Vertikaal: 1. piaster; 2. l.k.; 3. inkt; 4. naïef; 5 Aa; 6 e.v.; 7 Lares; 8. Elan; 9 n.v.; 10. totebel; 13. m.t.; 15. leek; 16- otter; 18. morel; 19. prak; 21. rits; 22. stee; 24. ongeluk; 26. e.o.; 28. akoniet; 30. lever; 32. reces; 35- nar; 37. dar; 43. doodarm: 44. serge; 45. oord; 46. oets; 47. larie; 49. opstand; 51. deeg; 53. d.i.; 55. laks; 57. braam; 58. schijf; 61. Anna; 63. heks; 65. te; 68. pi; 70. me; 71- la; 72. on. Er is een duidelijk verschil tussen een doctor (Dr.) en een dokter, maar het is wel hetzelfde woord op ver schillende wijze geschreven. Het La tijnse werkwoord docére betekent: onderwijzen en een doctor is dus eigenlijk een leraar. Maar men ge bruikt het,' woord nu als titel van hen die door het schrijven en verdedigen van een proefschrift de hoogste aca demische graad bezitten. Voor die tijd, maar na het afleggen van het doctoraal examen is men doctorandus (Drs.) wat tegenwoordig ook een titel is, al betekent het woord: hij die nog doctor moet worden, hij die nog moet promoveren, De naam dokter wordt alleen gebruikt voor hem die in de medicijnen is afgestudeerd. Hij is arts, medicus, geneesheer.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17