Frans vissersschip gezonken VS en Israel na aanvaring niet eens over Libanon LUBBERS IN VERTROUWELIJKE MEDEDELING TOT KAMERCOMMISSIES: Drinkwater Rotterdam bevat veel fluoride Weer schokken 40 1 Eis: levenslang voor Limburgse kampbeul „Monica” VL89 Brandstichter in Utrechtse wijk 99 Menten maakte 2 ton over naar Kamervoorzitter Kortenhorst’ in Turkije WRAK WACHT NOC STEEDS B Puinhoop Vaassen ■ii Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Morgen opklaringen AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Britse twijfels over „Euroverkiezingen” „Crisis voorkomen” I I? 1 HPT’* (Van onze parlementsredactie) Hoofdredacteur Accent: Gevoelloos 2 I 4 1 J pagina 6 I Puzzel Gastenboek Radio en tv Strips Kunst Modejournaal Foto/Film Beurs Economie Sport KENNEMERLAAN HK. SNELL1USSTR. TEL. 14652 Zie advertentie elders in dit blad o' GRATIS L.P.G. GASINSTALLATIE? lb E I- R' F| WK3' I Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendori I I - r IJmuider Courant Lao Tse: p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling - f 13 BEIROET, veel goedkoper dan verwacht de minister over de (Van onze redactie binnenland) van (Zie verder pag. 2) (ADVERTENTIES) de ■«059 project zal van het rijk slechts een garantie van 300 tot 350 miljoen gulden vergen en niet de aanvan kelijk geraamde 700 a 750 miljoen. waardoor de wereldmarktprijs aan merkelijk zal stijgen. niumverrijking volgens de ultracentri fugemethode. laatste reis maakte. De oorzaak van de aanvaring is nog niet duidelijk. Na het zinken van het Franse schip heeft de Monica enige tijd naar overleven den gezocht. Voor de geredden vroeg Hoe meer wetten en bevelen, hoe meer rovers en bandieten. et ile ie tt. lie ite n- Luidsprekers 34, 36, 37, 38, 39 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, net tó- ize el- XX IF- or: en Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgen overdag opklarin gen en slechts hier en daar een bui. Krachtige, aan de kust tot stormachtige wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen omstreeks 7 graden, maxima morgen ongeveer 9 graden. grond van de Drinkwaterleidingwet flu- oridetoevoeging te verplichten. Gezien mede het van nature aanwezige fluori- degehalte vond Kastelein Rotterdam „gunstig voor eventuele wederinvoering van de fluoridering”. TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA). In het Midden-Oosten zijn gis teren intensieve diplomatieke besprekin gen gevoerd om te voorkomen dat In zuidelijk Libanon een crisis ontstaat. Een archieffoto uit 1970 van het Nederlandse koopvaardijschip Amsterdam, dat op zijn eerste reis, in 1749, in de buurt van het Engelse Heastings zonk. Nog steeds wordt in ons land op plannen gebroed om het schip en mhoua als geheel te lichten en voor archeologisch onderzoek terug te brengen. Voor deze operatie zou ongeveer 4500 ton zand verplaatst moeten worden. Verwachting van het KNMI tot zaterdagavond: De afloop van het fluorideringsdebat in het parlement veroorzaakte in de tandartsenkring droefenis, zo constateer de Kastelein, die vandaag na zes jaar voorzitterschap aftrad. Maar hij vond dat de tandartsen niet bij de pakken moeten neerzitten. Zij hebben wel dege lijk tot taak alternatieve mogelijkheden aan te dragen. Al met al is de kwestie-fluoridering nog niet van de baan, stelae de NMT- voorzitter, gezien het feit dat Rotterdam zich niet bij het stoppen van de fluori dering neerlegt. Het gemeentebestuur onderzoekt nu de mogelijkheden of de staat alsnog kan worden verplicht op UTRECHT Er zit nog altijd vr(j veel fluoride in het Rotterdamse drinkwater, hoewel de officiële fluoridering is stopgezet. Van dit feit maakte de voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde, M. Kastelein, vanmorgen melding op de algemene vergadering. Volgens opgave van het laboratorium der drinkwater leiding bevat het water 0,5 a 0.6 mg fluoride per liter. Dat is ongeveer gelijk aan het fluoridegehalte van de Rijn bij Lobith. De voorstanders van fluoridering vinden een minimum van 1 mg per liter gewenst. (Van onze correspondent) ROERMOND. Officier van Justitie mr. M. J. Bruigom heeft vanmorgen levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 58-jarige Limburger, die verdacht wordt van ernstige oorlogsmisdaden in een nazi-werkkamp in Rusland. Mr. Bruigom sprak deze eis uit in zijn requi sitoir vooi de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond. (Zie verder pagina 2). Plaatselijk Nieuws 6, 7, 8, 9, 13, 15 17 .21 23 23 25 27 27 28 29 33, 35 vissersplaats Loriënt, aan boord had. Gesproken wordt over drie of vijf vermisten en twee of drie beman ningsleden, die door de „Monica” uit zee zijn opgepikt. De Monica is met de geredden, die ernstig gewond zijn, op weg naar de Ierse havenplaats Cobh. het schip onmiddellijke doktershulp. Schepen in de omgeving is gevraagd hulp te bieden bij het zoeken naar eventuele overlevenden. Van de 497 miljoen diie nodig is voor het ultracentrifugeproject kan 35 per cent met geld van een internationaal bankenconsortium worden gefinancierd. De „Monica” is woensdag met zes tien man uit de thuishaven IJmuiden uitgevaren om te vissen in de zuide lijke wateren van de Ierse Zee. Het is een diepvrieshektrawler van de yiaardingse rederij Kwakkelstein. Schipper is J. L van der Harst, die al 25 jaar schipper is en juist zijn Voor het resterende bedrag zullen lenin gen met staatsgaranties nodig zijn. Verwacht wordt dat door het grote tekort aan verrij kingscapaciteit in de jaren tachtig een redelijk perspectief wordt geboden voor uitbreiding' tot bo ven de 2000 ton. Optimistisch is toekomstige werkgelegenheid in Almelo. Hij noemt aantallen van 1500 in 1980 en zo’n 2500 een paar jaar later. Daarnaast wijst hij op het zogeheten uitstralingsef fect dat de ultraeentrifugevestiging in Almelo zal hebben in de vorm van werkgelegenheid bij toeleveringsbedrij ven. (Van onze correspondent) UTRECHT De bewoners van oude stadswijk in Utrecht-Noord zijn de afgelopen nachten in paniek geraakt door een brandstichter. Nadat een onbe kende vannacht voor de derde maal benzine door de brievenbus had gegooid, gevolgd door een brandende lucifer, hebben de buurtbewoners vrijwel alle brievenbussen dichtgespijkerd. Ook heb ben ze de Utrechtse politie gedreigd zelf een straatwacht in te stellen en de dader „dood te slaan” als de politie niet snel zorgt voor een intensieve bewaking. Hoewel de branden tot nu toe steeds snel zijn gedoofd, maken de bewoners zich grote zorgen. De huizen in deze oude wijk staan dicht op elkaar, en de enige vluchtmogelijkheid bestaat uit de gang en de voordeur. De eerste brand, in de nacht van dinsdag op woensdag, liep nog goed af, maar de tweede, in de nacht van woensdag op donderdag, was al ernstiger; daarbij kwamen enkele Lubbers schrijft de Kamercommissies dat de thans afgesloten contracten voor 60 percent betrekking hebben op Duitse afnemers en voor 30 percent op Britse^ klanten. Op langere termijn, de periode na 1990, is er binnen de dan geschapen 2000-tcnscapaciteit nog verkoopruimte beschikbaar. Berekeningen tonen aan dat in 1990 het internationale tekort aan verrij kingscapaciteit 30.000 ton zal be dragen- Gezien de prijsstijging die uit deze krapte zal voortvloeien kunnen voor het uranium verrij kingsprojeet in Almelo gunstige financiële resultaten worden verwacht, aldus de minister. Volgens Lubbers zijn er dan ook goede commerciële perspectieven voor ura- Dit heeft minister Lubbers (Econo mische Zaken) in een uiterst ver trouwelijk stuk meegedeeld aan de Kamercommissies van Buitenland se Zaken, Economische Zaken en van Kernenergie. De bewindsman verwacht tevens een veel grotere vraag naar verrijkt uranium dan aanvankelijk werd verondersteld, De treurige aianblik die het Molukse woonoord te Vaassen biedt, is waar schijnlijk een realistische en schrijnende illustratie van de puinhoop waartoe de verhouding tussen de Nederlandse rege ring en de Molukse gemeenschap verval len is. Na de treinkaping en bezettingsactie door Molukse jongeren in december 1975 is, niet het minst door inspanningen van Nederlandse kant, een procedure op gang gekomen die zowel op meer begrip voor de Molukse frustraties als op een reële regeling van de speciale status der Molukse gemeenschap in de Nederlandse samenleving uitliep. Deze speciale status is intussen in de wet vastgelegd, waar door de voornaamste angst van de Mo lukkers. namelijk dat zij hun culturele en politieke identiteit zouden verliezen, zijn argument verloor. De huivesting in Vaassen was primi tief en oncomfortabel, maar blijkbaar juist daardoor symbolisch voor de aparte plaats die de Molukkers in de Neder landse samenleving wensten te blijven innemen. Lekkende daken, gebrekkige wasgelegenheid, defecte sanitaire voor zieningen, modderstraten, brandgevaar, tocht en andere misère hielpen de Mo lukkers dagelijks herinneren aan het feit dat zij niet hier thuishoorden, dat zij bannelingen waren, dat zij een ideaal koesterden dat niet in Nederland bereik baar was. Nederlandse nuchterheid en exotische emoties leidden tot een nieuwe botsing, toen de overheid besloot het Molukse concentratiekamp af te breken en de vrijwillige kampgevangenen te huisvesten in comfortabeler huizen van steen, uitgerust met de luxe die in een Nederlands huis normdal 'wordt geacht. Op dat moment begon in de Molukse gemeenschap de terreur de kop op te steken. Een spoor van redelijkheid en begrip voor de Nederlandse overwegin gen werd binnen die gemeenschap met dreigementen gesmoord. Kennelijk onder druk van een minderheid en bang om het stempel van -verrader der Molukse zaak” op het voorhoofd te krijgen, ver zetten de Molukkers zich tegen de sloop van hun kamp. En aangezien in Neder land de overheid zich heeft aangeleerd om haar gezag dadelijk met geweld te handhaven als de tegenstander zwak ge noeg is, ging woonkamp Vaassen met inboedel en al tegen de vlakte. De kleine terreurgroep schoot met scherp, maar delfde op dat moment het onderspit. Nu ligt de boel er miserabel bij. Er wordt niets meer gedaan, omdat de vei ligheid van slopers en opruimers niet gewaarborgd is. De kleine terreurgroep zegeviert en houdt de Molukse gemeen schap in haar ban. De onredelijkheid heeft het gewonnen en haar vlag wap pert boven de puinhopen. De Molukse gemeenschap staat tussen twee vuren. Zij is als een patiënt, die hardhandig op de operatietafel is gekwakt om een noodzakelijke ingreep te ondergaan, maar daar nu nog steeds ligt omdat de chirurg zijn incisiemes niet durft te gebruiken. In zijn brief zet de bewindsman uiteen dat Ultra-Ccntrifuge Nederland zal wor den opgezet als een commerciële NV. Na de hiervoor benodigde herstructurering zal het bedrijf, zoals iedere commerciële NV. kunnen profiteren van investeririgs- faciliteiten. LONDEN (AP). Het is mogelijk dat de Europese Gemeenschap niet in staat zal zijn de eerste directe verkiezingen voor het Europese parlement volgens plan in 1978 te houden, omdat Groot- Brittannië niet op tijd gereed zal zijn, zo heeft een commissie an het Britse la gerhuis vandaag meegedeeld. De commissie schrijft in haar derde rapport over de verkiezingen, dat het Britse parlement niet in staat is het eens te worden over de manier waarop de leden van het Europese parlement moe ten worden gekozen. Het zou het verder niet eens kunnen worden over het aan tal zetels dat Schotland en Wales in het parlement mogen krijgen en waar de grenzen van de kiesdistricten moeten „Uitbreiding ultracentrifuge is IJMUIDEN Bij een aanvaring tussen de Nederlandse vissersboot „Monica” VL 89 en een Frans vissers vaartuig donderdagavond bij Zuid- lerland, is de Fransman onmiddellijk gezonken. Nog niet duidelijk is, hoe veel bemanningsleden de Franse boot de „Aurore Boreale" uit de Franse VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 21 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. De Amerikaanse zaakgelastigde in Beiroet, George Lane, bracht een bezoek aan de Libanese president Elias Sarkis „om problemen van wederzijds belang” te bespreken. Een functionaris van Lane’s staf zei dat de gesprekken voornamelijk bedoeld waren om te voorkomen dat „een van de betrokken partijen een onverwachte stap doet die een crisis in het gebied zou kunnen veroorzaken”. De Verenigde Staten fungeren als „doorgeefluik" tussen de standpunten van Israel enerzijds en Syrië en Libanon anderzijds. Volgens welingelichte bron nen in Washington hebben de VS echter geweigerd de Israëlische eis dat Syrië zuidelijk Libanon niet binnentrekt, aan Damascus over te brengen. Deze weigering zou ingegeven zijn door de! opvatting Van Washington dat Syrië niet kan voorkomen dat Palestij - nen vanuit het betrokken gebied aanval len uitvoeren op Israel (zoals Tel Aviv geëist heeft), wanneer zijn troepen het gebied niet beheersen. De linkse leider Kamal Joemblatt be schuldigde de rechtse christenen ervan via zee versterkingen naar zuidelijk Li banon te hebben gezonden. Woordvoerders van de Arabische vre desmacht in Libanon zeiden gisteren dat voorlopig gewacht zal worden met het zenden van een groep van ongeveer 50 soldaten die de zuidelijke havenstad Ty- rus onder controle van de vredesmacht moeten brengen. Een Amerikaanse televisie maatschappij heeft de 53-jarige weersverwachtinglezer Tex An toine geschorst, nadat een door hem voor de camera geuite op merking een vloed van protesten had ontketend. De onderneming beschuldigt Antoine ervan een kwetsende en gevoelloze opmer king gemaakt te hebben. Enkele minuten na een bericht over de verkrachting van een achtjarig meisje had de „weerle- zer” Confucius aangehaald en gezegd, dat men onder bepaalde omstandigheden niets anders kan doen van een verkrachting te genieten. Binhen 25 minuten kwamen er bij de televisiemaatschappij ABC meer dan 665 protest- telefoontjes binnen. Antoine bood kort daarna op verzoek van de leiding van de nieuwsredactie voor de camera zijn verontschuldigingen aan. De minister brengt in zijn vertrouwe lijke mededeling de Kamerleden nog eens de voordelen ten opzichte van het Franse gasdiffusiesysteem in herinnering (kartere bouwtijd voor (uitbreiding en minder elektriciteitsverbruik). De in Al melo in aanbouw zijnde verrijkin.gsfa- briek van 200 ton wordt ingericht met centrifuges die voor de helft door Ne derland en voor de andere helft door West-Duitsland worden geleverd. Ook voor de 1000-tonsverrijkingsfabriek wordt een soortgelijke regeling overwo gen. Het ultracentrifugelaboratorium in Amsterdam zal worden overgeplaatst naar Almelo. - DEN HAAG De uitbreiding van het Almelose ultracentrifuge- DEN HAAG (ANP). De hoofdre dacteur van het weekblad Accent, Hans Knoop, heeft een drietal bankafschriften gezien die aantonen dat de van oorlogs misdaden verdachte Pieter Menten 200.000 gulden heeft overgemaakt op de rekening van de toenmalige Kamervoor zitter (tevens advocaat van Menten), de KVP-er Kortenhorst. Knoop heeft dit meegedeeld aan de juridisch adviseur van de KVP, aldus een verklaring de KVP-fractie. De KVP heeft tot dusver ontkend dat de twee ton aan de partij zou zijn geschonken. Vorige week liet de KVP weten dat uit een intern onderzoek in de boeken van de partij niets van zo’n gift is gebleken of van welke gift van Men ten dan ook. MURADIYE (Reuter, UPI). In het gebied in Oost-Turkije dat woensdag door een zware aardbeving werd getrof fen, hebben zich gisteren nieuwe schok ken voorgedaan. Hoewel deze schokken voor zover bekend, de toch al grote schade niet hebben vergroot, vormden zij toch een belemmering voor het red dingswerk. Het koude weer, met sneeuwbuien en temperaturen onder het vriespunt, be lemmert ook het reddingswerk en de hulpverlening. De eerste nacht na de beving moesten vrijwel alle overleven den in de open lucht doorbrengen. De weinige beschikbare tenten waren be stemd voor de vrouwen en kinderen. Mede als gevolg van de moeilijke be reikbaarheid van het getroffen gebied was er in de loop van gisteren nog niet veel verbetering in de situatie van de daklozen gekomen. Iraanse autoriteiten deelden in Teheran mee, dat aan hun kant van de grens 14 dorpen zijn verwoest. Het aantal slachtoffers liëp in de diverse berichten uiteen van 5 tot 20. Van eventuele schade en slachtoffers aan de Russische kant van de grens is van de zijde van Moskou geen melding gemaakt. (Zie ook pagina 3)

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1