Schockemöhle de grote afwezige van justitie V erlies Kinzo s Dopingaffaire in handen SPORTIEF I s ’•W SPORTRIEM Mackay: ontslag nos BMfl Toto/lotto r TIJDENS INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN IN OOSTDUITSE ROSTOCK Jumping Amsterdam IN LAATSTE PARTIJ VAN SCHAAKTWEEKAMP TIJDENS EUROPESE TITELSTRIJD BANDSTOTEN Herman Heskamp „teleurgesteld” SPORT 19 7 6 2 6 VR IJ D AG NOVEMBER Door Piet Teeling Gemotiveerd Test voor jeugdzwemsters Henk Noor en: zevende. Timman ongeïnspireerd LOTTO na TOTO Viktor Kortsnoi: royale zege. Record Van der Smissen Christ van aer Smissen: record. School voor autorensport (Van onze sportredactie) DEN HAAG (ANP). De uitkomsten van de lotto en de toto van week 47 zijn: Jackpot voor toto 48 van zondag 28 november a.s. 45.963,16. In deze toto vielen 1.807 prijzen. Inleg: 725.734,-. Partijzenbedrag: 344.723,65. derlander op het nippertje. Op een gege ven moment, bij de stand 155-182. leek hij zelfs kansloos. Dankzij een slotserie van 45 wist Christ de zaak echter nog te klaren. Evenals Van der Smissen zijn 19.809 prijzen. Prij zen bedrag: Siebert Scherz Dufeteile Van der Smissen Ceulemans Wafflard Kusters Müller 4 4 4 4 0 0 0 0 200 179 198 200 182 60 200 7 31 31 33 30 zeer on- 8.69 7.78 6.82 6.89 7.00 7.69 5.00 PARIJS (ANP). De ophefmakende dopingaffaire rond de Franse profwiel- renner Rachel Dard is in handen gege ven van de justitie. Dit werd besloten aan het einde van het onderzoek dat de Franse wielerbond in deze zaak heeft ingesteld. 132 80 40 59 43 46 39 33 21.05 11.76 8.00 7.40 8.66 7.87 6.40 5.90 5.66 7.52 8.01 21 21 8 8 Van der Smissen, de laatste twee jaar Europees kampioen, hield aan de ope ningsdag een score van 100 pet over. Eerder had hij namelijk, zij het met heel wat meer moeite, gewonnen van de Westduitser Günther Sibert. Werd Du- fetelle met 200 tegen 65 caramboles aan de kant gezet, van Siebert won de Ne- 05® BOTTROP. Christ van der Smissen heeft zich op de eerste dag van het Europese kampioenschap bandstoten in Bottrop voorgesteld met een Nederlands record partijmoyenne, (25.00), door in achtbeurlen te winnen van de Frans man Roland Dufeteile. Het oude record werd tot nu toe met negen beurten gedeeld door Van der Smissen en Vul- cus. Maritzka van der Linden is eigenlijk ook zo’n zwemtalentje. In feite moet zij over vier jaar Wijda Mazereeuw opvol gen. Het feit dat Ineke Ran en Maritzka van der Linden de nieuwe lichting van de Nederlands zwemtoekomst vormen heeft hen tot dusver alleen maar gemo tiveerd om door te gaan. Ineke Ran: „Enith trekt mij in feite naar de top. En Bij de cursus is naast het systeem van beoordeling van de rijders op vaste pun ten gekozen voor het observeren van de cursisten tijdens het rijden, door middel van het voorrijden of volgen van de instructeur met een Sports Car. Boven dien zal gebruik worden gemaakt van een zogeheten racesimulator, om de cur sisten ook buiten de baan het nodige bij te brengen. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat eenderde deel naar de jackpot van toto 48 van zondag 28 november a.s., het overige tweederde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2de en de 3de prijs. 2e prijs: 51 winnaars, die elk bruto 2.591,- ontvan gen. 3e prijs: 1.756 winnaars, die elk 94,- ontvangen. Henri Schouwink. Bovendien ligt het in de bedoeling van tijd tot tijd gastin- structeurs, met als bekendste naam Gijs van Lennep, in te huren. De kosten van een cursus bedragen 1600 gulden. Wan neer de cursist een eigen auto mee brengt dan kost een cursus 950 gulden. Tot nu toe heeft de CENAV al 18 cursisten ingeschreven, terwijl er ook drie reserves zijn. De lessen worden op 13 zaterdagochtenden, te beginnen op 27 november, van 9 tot 1 uur op het circuit van Zandvoort gegeven. De stand na twee ronden is: Ceulemans V. d. Smissen Scherz Müller Wafflard Öufetelle Siebert Kusters Hij liet ziah opereren en kreeg daarna een brief van het bestuur van de Franse club, waarin hem werd medegedeeld dat zijn contract werd geannuleerd- Avignon had inmiddels een derde buitenlander aangetrokken. Volgens de reglementen van de Franse voetbalbond was dat nu een te veel. Heskamp, die transfer vrij is, heeft Zich nu tot de Utrechtse chirurg dr. Strikwerda gewend. De voormalige topscorer van de eerste divisie is van mening dat Avignon hem volledig moet betalen. Hij heeft een tweejarig contract met deze club afgesloten. Heskamp heeft Zich nu tot een Nederlandse advocaat gewend die zijn belangen zal behartigen. Dieter Müller (Wdl) Roland Dufeteile (Fra) Emile Wafflard (Bel) Johann Scherz (Oos) Günther Siebert (Wdl) C. v. d. Smissen (Ned.) 200 Ward Kusters (Bel) R. Ceulemans (Bel) Met name Ineke Ran, die wordt ge noemd als de opvolgster van Entih Bri- tótha. is de laatste twee jaar omhoog geschoten. Op de Europese jeugdkampi oenschappen in Gene ve. twee jaar gele den. deed zij voor de eerste maal van zich spreken met een zege op de 100 meter inde tijd van 58,9. Tijdens de Spelen werd zij op de 200 meter vrije slag twaalfde voor de toekomst. Bij rust was de stand 58-43. Het eerste duel tussen beide teams was met 88-86 gewonnen door Kinzo. 30 40 18 80 25.00 7 132 28.58 36 16.28 6.25 6.45 ker dan deze testwedstrijden in Ros tock”. Datzelfde geldt eigenlijk ook voor de 14-jarige Rotterdamse Maritzka van der T.inden, die op haar favoriete nummer, de schoolslag, goede mogelijkheden voor de toekomst ziet. „Het ligt voor mij nog even anders”, zegt zij, ,want in feite ben ik pas sinds oktober voor de eerste maal in mijn zwemcarrière tot de centrale training doorgedrongen. Mijn trainer bij de zwemvereniging Rotterdam vond mij namelijk vorig jaar nog te jong om in die nationale ploeg mee te trainen. Daarom ben ik blij dat ik er dit jaar wel bij was. Ook al leverde het niet- trainen onder Bert Sitters toch een plaats op voor Montreal voor de 100 meter schoolslag”. Als instructeurs fungeren Alfred Ab- benes. Hans Deen, Rick van Kempen en Ineke Ran: opvplgster Enith Brigitha? men, ben ik al lang tevreden. De con currentie is tenslotte bijzonder groot, en het blijft uiteindeliijk een testwedstrijd om te zien in hoeverre de plaats die we tot dusver hebben ingenomen ten aan zien van de Oostbloklanden, is gewij zigd” Hoe groot die concurrentie wel is, mag blijken uit de deelname van de DDR zelf. Maar liefst 200 deelnemers hebben voor de verschillende nummers inge schreven. Zonder twijfel met het doel om een plaatsvervangster te vinden voor Komelia Ender, die volgens een zwem- bondfunctionaris hier in Rostock binnen afzienbare tijd in het huwelijk zal tre den met zwemmer Roland Matthes. De kleine Westduitser heeft nog maar zelden ontbroken in Amsterdam en had al tijdens de Spelen in Beaumont aan organisator Ben Arts toevertrouwd ook nu zeker weer van de partij te zullen zijn. „Maar Schockemöhle heeft weer last van zijn oude rugblessure gekre gen”, aldus een wat geplaagd kijkende Arts. „Hij heeft onlangs in Berlijn ook niet meegereden en moet enkele weken rust houden. We verwachten nog wel dat hij komt kijken”. Maar daar heeft het publiek gisteren al ongeveer 3000 man sterk weinig aan. Ook andere groten ontbraken op de eerste dag. Zo liet wereldkampioen Hartwig Steenken weten pas vandaag te zullen starten en was de Amerikaanse amazone Kathy Kusner -t— in gezelschap van de Austra liër Kevin Bachon nog niet gearri veerd. AMSTERDAM (ANP). Het eerste concours hippique, waarop alle te voren aangekondigde vedetten ook metterdaad verschijnen, moeten nog worden uitge vonden. Ook de 19de editie van Jumping Amsterdam, die gisteren in de Rai van start ging, heeft weer te kampen met een aantal onvoorziene afmeldingen en l coryfeeën, die het zich kunnen veroorlo ven zonder meer verstek te laten gaan. Bijzonder teleurstellend is het ontbreken van Olymnisch kampioen Alwin Schoc- kemShle. Op het circuit wordt al sinds jaren een cursus met gesloten wagens door het duo Slotemaker-Van Zalinge gegeven, maar het racen met de open Formule- wagens is een geheel andere zaak. Mede door deze cursus hoopt de CENAV het rijden in eenzitterracewagens te stimule ren, zodat dit binnen enkele jaren zal Resulteren in een of meer Nederlandse rijders die de top van racen zullen bereiken. Kortsnoi en Timman zullen elkaar overigens binnenkort weer ontmoe ten; namelijk aanstaande zaterdag bij het PTI-snelschaaktoernooi, ook te Leeuwarden, waaraan door alle Ne derlandse grootmeesters en meesters wordt deelgenomen. ROSTOCK. Het zwemtalent van nu moet over vier jaar tijdens de Olympi sche Spelen van Moskou de eer voor Nederlahd hoog houden. Zeker na de twee bronzen medailles die Enith Brigi tha op de vrije-slagnummers wist te behalen op de Olympische Spelen. Met dat uitgangspunt is gisteravond in het Oostduitse Rostock de Nederlandse jeugdploeg aangekomen om zich zater dag en zondag te meten met het nieuwe talent van de DDR, de Sowjet-Unie, Tjechoslowakije, Roemenië en Bulgarije. ne Edelijn moeten zien te evenaren. Daarom is het geen verrassing dat Rot terdamse Maritzka van der Linden en de Amsterdamse DJK-zwemster Ineke Ran de eer in Oost-Duitsland moeten hoog houden. Over de invitatiewedstrijden in Ros tock zegt zij: „Het hangt zo’n beetje van de omstandigheden af. Ik weet niet hoe snel het bad is, en dat is toch wel erg belangrijk. Daarom zou ik zelf al bijzon der blij zijn als ik tijdens deze wedstrij den in de buurt van mijn persoonlijke record kom. zowel op de 100 meter vlinderslag als op de 100 meter vrije slag. Je moet niet vergeten dat het nog erg vroeg in het seizoen is en dat we pas in oktober met de centrale training van Bert Sitters zijn begonnen. In feite is het Europees kampioenschap in augustus volgend jaar in Zweden veel belangrij- ZVVOLLE (ANP) Herman Heskamp, die als spits bij PEC en FC Groningen speelde en in het begin van dit seizoen naar Frankrijk afreisde om bij de eerste divisieclub Avignon zijn geluk te be proeven, is als een teleurgesteld man in Nederland teruggekeerd. In de eerste wedstrijd, die hij voor zijn nieuwe club speelde, kreeg hij last van een menis cus. nooi en ge afwezigheid uit de toernooiprak- tijk, was het voor velen de vraag of hij zijn oude, geweldige kracht zou kunnen hervinden. Hij heeft nu laten zien dat zijn vertrek uit de Sovjet unie hem zijn spelsterkte niet heeft doen verliezen. Wat vooral imponeer de was het grote gemak, waarmee hij diepe en wijd vertakte varianten complexen kon doorrekenen. Voor ie der, die deze tweekamp met aandacht DERBY (Reuter) De Engelse eerste divisieclub Derby County heeft manager Dave Mackay ontslagen. De 41-jarige gewezen Schotse international, die voor Tottenham Hotspur en Derby County uitkwam, was drie jaar in dienst van de club. In het eerste jaar bracht hij de ploeg uit Derby het kampioenschap. Vorig seizoen voerde hij de ploeg naar de vierde plaats. Toen bereikte Derby County de halve finales van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. ff 1 De grootste dopingaffaire uit de wie- lergeschiedenis ontstond op de laatste dag van de Ster der Beloften, een etap- pewedstrijd die op 1 oktober in Dax eindigde. Na de laatste etappe werden de Franse renners Rachel Dard en Barnard Boureau bij de dopingcontrole betrapt op frauduleuze handelingen door Bruno Chaumont, de verantwoordelijke arts. De ochtend na de controle werd Chau mont door Dard en Barnard Croyt, een amateurwielrenner, gedwongen de urine monsters te vernietigen. Dard, die heeft verklaard dat „dokter Chaumont de waarheid heeft gesproken”, heeft een boete van vijfduizend gulden gehad en is voor zes maanden geschorst. Dard heeft aangekondigd tegenover de officier van Justitie o.m. te zullen bewijzen dat de arts van zijn wielerploeg hem het ver boden preparaat cortisone en anabolika heeft voorgeschreven. Volgens Dard worden door wielrenners op grote schaal verboden middelen gebruikt: „daar zijn ook de beroemdste renners bij”. Henk Nooren werd zevende tijdens het eerste onderdeel, dat een overwin ning opleverde voor oud-wereldkampi- oen David Broome. De 36-jarige Engels man kwam in de barrage met 24 combi naties als laatste in actie en reed met Bally Will Well onberispelijk in de beste tijd: 37.00 seconden. De beste Nederlan der was Johan Heins, die met Severn Valleys 40.3 seconde nodig had en daar mee vierde werd. David Broome won later bp de avond ook het tweede onder deel, waarin direct op tijd werd gereden. In deze lotto vielen Inleg: ƒ3.490.549,-. 1.754.843,31. juist daardoor in Leeuwarden ge plaagd door een oude fouthet onder schatten van de mogelijkheden van de tegenstander. Zijn eerste drie ver- liespartijen kunnen alle worden ge weten aan zijn neiging om vervlak kende voortzettingen uit de weg te gaan. Qok als daar objectief geen reden voor is. In de laatste partij, toen de match al in zijn nadeel beslist was, speelde hij niet meer met zijn gewone kracht. Voor Timman en voor de Neder landse schaakwereld, zou het nuttig zijn als hij snel weer eens de gele genheid zou krijgen zich met een van ’s werelds sterkste tegenspelers te meten, maar dan in een wat langere reeks en op een tijdstip dat hij zich rustig kan voorbereiden en goed uit gerust aan de wedstrijd kan begin nen. Van de tweekamp verschijnt bin nen enkele dagen een matchbook, waarin alle acht duels zijn geanaly seerd. De gehele opbrengst van het boekje wordt beschikbaar gesteld aan de Nederlandse schaakvereniging voor visueel-gehandicapten. le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat een vijf de deel naar de jackpot van de lotto van week 48 van zondag 28 november a.s., het overige viervijfde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2de t.m. de 5de prijs. 2de prijs: 4 winnaars, die elk bruto 75.307,-1 ontvangen. 3de prijs: 167 win naars, die elk bruto 2.300,- ontvangen. 4de prijs: 8.372 winnaars, die elk 55,- ontvangen. 5de prijs: 11.266 winnaars, die elk 41,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van week 48 van zondag 28 november a.s. 135.427,26. In het burgerziekenhuis in Amsterdam is gisteren overleden Jan Timman, een vooral in voetbalkringen bekende naam. Timman maakte 14 jaar deel uit van het bestuur van de afdeling Amsterdam vart de KNVB, eerst als secretaris, daarna als penningmeester. In 1972 legde hij die laatste functie om gezond heidsredenen neer. Jan Timman. die de grote animator is geweest voor de Koninkrljksspe- len, is 66 jaar geworden. Wereldkampioen autoraces James Hunt is gisteren in Londen uitgeroepen tot Britse sportman van het jaar. Hunt kreeg 792 pun ten. Op de tweede plaats kwam John Curry, de Olympisch kampioen kunstrljden met 712 stemmen. Tot Britse sportvrouw van het jaar werd uitgeroepen Gillian Gilks, de badminton- kampioene. In Monaco is woensdag de stichting World Championship Racing (WCR) opgericht. De WCR is de vereniging van organisatoren van Grands Prix, die meetellen voor het wereld kampioenschap in de formule 1-klasse. Aange sloten zijn Argentinië, Spanje, Monaco, Italië, Frankrijk. West Duitsland en Nederland. De tuchtcommissie van de KNVB behan delt vanavond de strafzaken van de VVV- speler Pala en de Hagenaar Kila mondeling. Pala k>-eeg afgelopen zondag tijdens de voet balwedstrijd Den Haag-VVV een rode kaart van scheidsrechter Vervoort, Kilaeen gele. Sparta zal de sectie betaald voetbal van de KNVB voorstellen om bekerwedstrijden, die ook na verlenging nog niet zijn beslist over te spelen. AZ’67 heeft aangekondigd dit plan van Sparta te zullen steunen. Annie Borckink is gisteravond tijdens wedstrijden van de regio oost op de kunstijs baan van Deventer aanmerkelijk sneller ge weest dan twee leden van de kernploeg. Borckink won de 3000 meter in 5 minuten 9.5 sec. tweede werd Ina Steenbrugge in 5.26.3 en derde Christie Jaarsma in 5.31.3. Op de tweede dag van he internationale tennistoernooi in Kopenhagen heeft de Pool Wojtek Flbak met 6-7, 6-3, 6-2 gewonnen van de Italiaan Adriano Pamatta. Voorts won de Roemeen Hie Nastase met 1-6 6-3-6-4 van de Zweed Björn Borg. Wie wel maar Amsterdam kwam was Henk Nooren. De 22-jarige Zwollenaar had er pas een toernee van acht weken door de Verenigde Staten en Canada opzitten. „Ik heb daar behoorlijk in de prijzen gereden”, aldus de oud-Neder- lands kampioen, die drie paarden (Pluco. Funest en Jagermeester) had meegeno men. Momenteel staat de ploeg na dertien wedstrijden, waarvan er maar twee werden gewonnen, op de 19e plaats. In de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker schakelde AEK Athene Derby County uit. Ook Mackay’s assistent Des Anderson raakte zijn baan kwijt. Onlangs heeft zwembondvoorzitter Jaap van der Krol nog uitgesproken dat alles in het werk zal moeten worden gesteld om de aansluiting met de Euro pese top niet te verliezen. In dat kader moet eigenlijk de deelname van Neder land dit jaar worden gezien. Vorig jaar bleef de Nederlandse ploeg thuis, omdat bondscoach Bert Sitters wedstrijden in het zuiden van Oost-Duitsland prefe reerde met een betere bezetting. Er lopen in Nederland zwemtalenten genoeg rond die over vier jaar in Mos kou de successen van Brigitha en Dian- EERSTE RONDE 23 23 29 29 26 26 12 TWEEDE RONDE 119 200 65 200 200 114 194 200 59 46 43 35 39 45 22 12 106 16.25 LEEUWARDEN. Viktor Korts noi heeft de achtste en laatste partij van de schaaktweekamp in Leeuwar den tegen Jan Timman gewonnen. De eindstand werd daardoor 5^-2ü in het voordeel van Kortsnoi. In deze laatste partij die gistermorgen werd gespeeld, speelde Timman lusteloos en ongeïnspireerd. datzelfde geldt voor Maritzka ten op zichte van Wijda. Dat komt natuurlijk ook omdat wij zowel deel uitmaken van de dames- als van de jeugdploeg. Daar door denk ik er wanneer ik in het water lig nooit aan om Enith in te halen, maar achter haar als tweede aan te tikken”, aldus Ineke Ran. het Formule- Terwijl het uit eindelijk het doel moet zijn dat een van deze talentvolle coureurs ooit nog eens tot de Grand-Prixracerij zal doordrin gen. Het is duidelijk dat een der gelijke cursus een flinke financiële injectie ver eist. Het circuit moet worden gehuurd, er is 40.000 gulden in de aankoop van leswagens, die zullen worden onderhou- Voor de Amsterdamse liggen er dit weekeinde duidelijk pluspunten in het Neptune-zwembad in Rostock. Het is tenslotte een internationaal bad, dus 50 meter, en dat is iets dat in haar voor deel spreekt. In Amersfoort trainde zij ook in een 50-meterbad, waardoor zij er nu aan gewend is. Heit is overigens wel opmerkelijk dat de tijden van Ineke Ran op de 50 meter aanzienlijk beter zijn dan op de 25 meter. „Dat klopt”, zegt het 14-jarige meisje uit Badhoeve- dorp. „Het is een technische zaak. Ten slotte zijn mijn keerpunten nu niet be paald om over naar huis te schrijven”. Dat er dit weekeind geen uitschieters te verwachten zijn, onderstreept ook Marianne Heemskerk nog eens. Zij is mee als begeleidster van de KNZB. „Het zal zeker niet zo gaan als zestien jaar geleden in Leipzig, toen ik zelf een wereldrecord vestigde op de 200 meter vlinderslag. Wanneer de jongens in de buurt van hun persoonlijk record ko- den door Jaap Luyendijk, geïnvesteerd en er zijn vier instructeurs ingehuurd. De CENAV heeft zich daarom verzekerd van drie sponsors. Er zijn in totaal zes leswagens aangeschaft, vier Formule Fords en twee Formule Vee’s. Hij bedwong het parcours met een lengte van 650 meter, 12 hindernissen en 16 sprongen met het paard Jaegermeis- ter zonder fouten in 76.3 seconden. Anton Ebben kwam met Jumbo Design eveneens foutloos rond en werd zesde in 85.8 sec. volgde werd het steeds weer duidelijk dat hier niet zo maar een grootmees ter speelde, maar iemand van de absolute wereldtop. Timman begon de match in een stemming, die misschien niet de beste was voor een wedstrijd tegen een zo sterke tegenstander. Van de Olympia de in Haifa kwam hij enigszins ver moeid terug en ook beladen met lauweren. En misschien werd hij ZANDVOORT Met uitzondering van Carel Godin de Beaufort en Gijs van Lennep heeft Nederland nooit auto coureurs gehad die enige reputatie geno ten in de exclusieve wereld van de Grand-Prixracerij. De mogelijkheden voor talentvolle coureurs om ooit nog eens door te dringen tot de Formule-1 zijn in een land als Nederland natuur lijk erg gering en daarom heeft de CENAV (Circuit-Exploitatie Mij Neder landse Autosportrenvereniging) besloten om een eigen autorensportschool op te richten. nog zonder puntverlies Ceulemans, Scherz en Müller. Van hen rekende de Belg Ceulemans in zeven beurten af met zijn landgenoot Wafflard en had de Westduitse Müller liefst 31 beurten no dig om de Belg Kusters de baas te blijven. Opvallend is dat Ludo Dielis. die nog altijd de beste partij bandstoten (6 beur ten) achter zijn naam heeft staan, ab sent is. Kortsnoi kreeg met wit na een Konings-Indische opening duidelijk voordeel. Misschien teleurgesteld door het verloop van de match kon Tim man niet meer de kracht vinden om een sterke verdediging op te zetten. Zijn stelling verslechterde snel en hij werd met steeds meer dreigingen ge confronteerd, die tenslotte niet anders meer waren af te wenden dan door een wanhopig stukoffer. Daarna be sliste Kortsnoi de partij snel. Kortsnoi heeft deze match verdiend gewonnen. Na zijn wat zekere spel in het laatste IBM-toer- zijn gedwongen maandenlan-, TOURS In het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskam pioenen heren heeft de Nederlandse ti telhouder Kinzo in Tours met 121-100 verloren van de Franse kampioen L’As- po Tours.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 33