West-Duitsland laakt „tweeslachtigheid” Afrikaanse landen Acties voor hertelling stemmen COMITÉ WIL CARTER NIET IN WITTE HUIS België op zoek naar NOG NIET VERGETEN KOERDEN ZIJN I Meer politieke vluchtelingen in Zweden 1/ LICE” „gif schip” I n TURKSE HULP UIT NEDERLAND BONDSKANSELIER SCHMIDT OVER SCHEURING IN CDU-CSU-BLOK MONTAG Vrees voor politieke emoties na aardbeving in Turkije Hulp voor getroffen streek in Italië COLUMNIST BINNEN- EN BUITENLAND 2 3 VRIJDAG 2 6 19 7 6 NOVEMBER e Geen ruggespraak Te kort O BONN/MÜNCHEN Bondskanselier Helmut Schmidt heeft giste ren commentaar geleverd op de parlementaire scheuring in het christen-democratische CDU-CSU blok. Deze is formeel voltrokken door de fractie van de Beierse CSU, maar wordt algemeen beschouwt als het werk van voorman Franz-Josef Strauss. door Nico Scheep makerij) k (Van onze redacteur in Istanboel, Frans van Hasselt) ISTANBOEL. De naar schat ting 200.000 daklozen in Oost- Turkije hebben in barre weers omstandigheden hun tweede nacht in de openlucht moeten doorbrengen. In het gebied dat woensdag door een aardbeving werd getroffen die volgens voor zichtige ramingen zo’n 4000 doden heeft geëist, kan de gewon den en daklozen nauwelijks hulp worden geboden. Barre koude en hevige sneeuwval maken het de hulpploegen bijna onmogelijk via de verwoeste wegen of door de lucht de geïsoleerde dorpjes in het rampgebied te bereiken. „Strauss strooit ons met deze nieuwe aanval geen zand in de ogen”, schreef Schmidt gisteren in een bijdrage voor de „Bergedorfer zeitung”. Via de fragmentatie van het tot dusver bestaande politieke krachtenveld, schrijft Schmidt, „doet Strauss een koelbloedige poging de socialistische-liberale coalitie murw en stormrijp te maken en te bereiken dat er in Bonn „een conservatief-reactionaire regerings meerderheid” tot stand komt. Ontevredenheid Strauss strooit ons met deze aanval geen zand in de ogen J l 1 1 De acties zijn gericht op hertelling van stemmen, registratie l 1 1 Intussen stond Hofland voor de taak te bewijzen dat er voor mij tien anderen konden worden gevonden, en hij begon een wekelijkse rubriek in het supplement onder het pseudoniem Samuel Montag. De naam viel hem in toen hij een stuk van S. Montague zag in een der Engelse zon dagsbladen; hij schrapte de ue, en maakte van de S op eigen gezag Samuel. Tot mijn onuitsprekelijke leedvermaak verscheen de Samuel Montag-column zeer onregel matig, wat Hofland nu wijt aan beslom meringen rond het hoofdredacteurschap van de krant. „Maar wat je waarschijnlijk niet weet”, zei hij bij de Bezige Bij, ,Js dat deze bundel zijn ontstaan aan jouw laatste Hopper te danken heeft. Herinner je je niet meer wat je daarin geschreven hebt?” Ik had geen flauw idee meer, maar hij vertelde het me en ik heb het nu nog even opgezocht. Ik meldde mijn Volkskrantle- zers dat dit de laatste Hopper was, die tegelijk verscheen met mijn eerste Trijfel in de GPD-bladen. En ik mijmerde over de vraag wat de Volkskrant nu te doen stond: een opvolger zoeken, maar wie? Een vedette van een andere club kopen, bijvoorbeeld Simon Garmiggelt? Of een buitenlandse ster als Bernard Levin? „Of moet Henk Hofland nu eens eindelijk de kans krijgen om door te breken als Samu el Montag?” „Dat wou ik natuurlijk niet op me laten zitten, en daarom ben ik toen weer met die Montag-columns begonnen, maar nu echt wekelijks”, zei Henk Hofland. Zo ben ik dus toch nog, indirect, van nut geweest voor de Nederlandse' literatuur, want zijn columns zijn heel lezenswaardig, - het is zoiide «lat ik het zeg Sedert het begin van de jaren vijftig zijn, in samenwerking met de hoge com missaris voor vluchtelingen van de Ver enigde Naties, meer dan 250.000 vluchte lingen naar Zweden overgebracht. Voorts kwamen er vele duizenden individueel om asiel te vragen. BRUSSEL (ANP). De Europese com missie, het „dagelijks bestuur” van de EG, heeft bijna 15 miljoen Europese rekeneen heden (meer dan 50 miljoen gulden) uit het Europese landbouwfonds ter beschik king gesteld voor het herstel van de land bouw in de Italiaanse streek nabij Friuli, die in mei en september van dit jaar te lijden had van aardbevingen. Kort na het bekend worden van de grote aardbeving in Turkije is de Turk se gemeenschap in Nederland in aktie gekomen. Direkt werden er op vele adressen kleren en geld ingezameld. In de Amsterdamse Daniel Stalpertstraat heeft de Turkse gemeenschap meteen een grote inzameling gehouden onder alle Amsterdamse koffiehuizen en cafe’s. Van de Turkse luchtvaartmaat schappij Turkish Airlines kregen de „Amsterdamse Turken" de toezegging dat al hun goederen gratis naar Anka ra worden vervoerd. Op de foto worden alle binnenge brachte kleren uitgesorteerd en ver- zendklaar gemaakt. De Turkse regering heeft inmiddels het buitenland om hulp gevraagd, vooral voor geprefabriceerde huizen. Ook de NAVO heeft een Turks verzoek om hulp ontvan- gen. Secretaris-generaal Luns heeft de Turkse regering direct laten weten dat alle NAVO-leden klaar staan om, „in de geest van het bondgenootschap”, Turkije hulp te bieden. Het was gisteravond nog niet duidelijk of ook Nederlandse eenhe den in het kader van deze NAVO-hulp naar Turkije zouden worden gezonden. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) Washington Een merkwaardige coalitie van Republikeinse politici en de Amerikaanse arbeiderspartij (een kleine linkse groepering) poogt Jimmy Carters verkiezing tot president van de Verenigde Staten ongedaan te maken via gerechtelijke acties. In de staten New York, Ohio, Pennsylvania en Wisconsin zijn bij rechtbanken procedures aanhangig gemaakt. Deze sta ten vertegenwoordigen samen 103 stemmen in het kiescollege dat de president formeel moet aanwijzen; voldoende om Carter, die daarin een meerderheid van 56 stemmen heeft, eventueel van de overwinning te ontdoen. acties verklaard en de Republikeinse partij is er officieel niet bij betrokken. Ford doet alle mogelijke moeite om de overgang naar een nieuw bewind zo soepel mogelijk te maken in het belang van „een nationale eenheid”. Indien hij bij de pogingen om het tij alsnog te zijnen gunste te doen keren actief zou zijn, kan dit de tot nu toe goede verhoudingen tussen Carters kwartiermakers en de vertrekkende Ford-aanhang bemoeilijken. BONN (DPA). De regering van de Westduitse Bondsrepubliek maakt zich bezorgd over de „tweeslachtige hou ding” van de Afrikaanse landen. De regering in Bonn en de openbare mening in de Bondsrepubliek kunnen er geen begrip voor hebben dat de bilatera- gen worden de zwaargewonden naar de hoofdstad teruggevóerd, nadat zij tevo ren uren lang in de gang van het hospi taal van de stad Van hadden moeten liggen. Het is een grillig spel van het lot dat deze regering, die zo vervuld is van plan nen tot ontwikkeling op lange termijn van het verwaarloosde oosten, zich nu al voor de tweede keer in haar korte bestaan ziet geconfronteerd met acute problemen op de kortst denkbare termijn, betreffende dit gebied. Premier Demirel de waterstaatkundi ge, bekend als „danunenDouwer” praat van kiezers en in één geval op een nieuwe verkiezing. Middelpunt van het gebeuren is de republikein Guy van der Jagt, lid van het Huis van Afgevaardigden voor Michigan, Fords eigen staat. Hij is een goede vriend van Ford en voorzitter van de Republikeinse commissie voor de Congresverkiezingen. Van der Jagt concen treert zich vooral op de uitslagen in Ohio en Wisconsin, waar het gaat om 36 stemmen van kiesmannen, die Ford een totaal van 277 zouden kunnen geven: zeven meer dan de meerderheid. Dp procedures moeten snel worden afgewikkeld omdat het kiescollege op 13 december bijeen komt om de president te kiezen, een stemming waarvan de uitslag pas in januari bekend wordt gemaakt. Zij is voornamelijk een formaliteit. In het Carter-kamp is vooralsnog geen ongerustheid te bespeuren over de uitslag van deze Republikeinse onderneming, die de initiatie ven van de arbeiderspartij heeft overgenomen. In Ohio had Carter een zeer benauwde meerderheid van 9333 stemmen en in Wisconsin van 34.000 stenimen. In Ohio moet het hertellen maandag beginnen en op 9 december zijn voltooid. In Wisconsin zegt de arbeiderspartij dat 70.000 stemmen ongeldig zijn (meest Carter-kiezers) omdat de wet die de inschrijving van kiezers regelt niet deugt. Gehlhoff zei dat de Bondsrepubliek de Afrikanen steunt in hun streven naar volledige onafhankelijkheid, en uitte de hoop dat de onderhandelingen over de op een bijeenkomst van diplomaten van de landen van de organisatie van Afri kaanse eenheid. De SPD, vervolgt Schmidt, zal zich ech ter niet van de wijs laten brengen door de „nieuwe slagorde” van Strauss en neemt de bedreiging die ervan uitgaat serieus. bij voorkeur over de ontwikkeling van het Oosten in een termijn van tien jaar, waar in het het Westen in menig opzicht voorbij kan streven. Acht dammen, in Eufraat en Tigris, waarvan er nog maar één half is voltooid, moeten dan oost en west van elektriciteit voorzien en het Oosten maken tot een geïrrigeerd paradijs. Het splitsingsbesluit van de CSU is door Strauss c.s. genomen zonder rugge spraak met de partij-achterban. Van die zijde is hier en daar scherp geprotesteerd tegen Strauss’ actie, zodat een goedkeu ring achteraf nog niet zeker is. Zon de partij Strauss weigeren te dekken, dan is diens politieke spel nagenoeg zeker uige- speeld. In Beieren liggen al twee moties ter tafel voor een buitengewone partijvergadering van de CSU. Er zouden echter nog niet voldoende handtekeningen zijn om die vergadering inderdaad bijeen te roepen. Iemand die er niet aan twijfelt dat Strauss zal winnen is Klaus Matthiesen, SPD-fractievoorzitter en oppositieleider in de „Landtag” van Sleeswijk-Holstein. Matthiesen houdt er rekening mee dat de CSU al bij de verkiezingen van 1979 in deze noordelijkste deelstaat met een eigen lijst zal komen. gen heeft opengelaten. Er komt namelijk bij, dat dit hele gebied wordt bewoond door Koerden, onder wie radicale en sepe- ratistische stromingen de laatste tijd weer heviger schijnen los te barsten. Er zijn ook tekenen van enige coördinatie tussen de vanouds linkse Koerdische bewegingen in Turkije en de nu ook linkse Koerdische beweging in aangrenzend Irak. In Lice zouden vorig jaar grote partijen wapens aan het daglicht zijn gekomen. Het lijkt erop dat de vaten de afgelopen dagen bij stormweer overboord geslagen zijn van een schip. De indentiteit van dat schip is echter nog niet bekend. STOCKHOLM (UPI). De Zweedse regering heeft gisteren het cijfer voor toelating van poUtieke vluchtelingen met 500 tot 1250 verhoogd met het oog op de politieke situatie in Latijns-Amerika. Uit Ankara worden op grote schaal dekens, tenten en kleding aangevoerd, en ook dokters, waaraan in dit verwaarloos de gebied van ouds een schrijnend tekort bestond. Met dezelfde militaire viiegtui- BRUSSEL (ANP). In de Belgische kustplaatsen Oostende en Den Haan zijn in de afgelopen dagen in totaal tien vaten op het strand aangespoeld die natriumme- thylaat bevatten. Dat is een vloeistof die gevaarlijk is voor de mens en die boven dien, vermengd met zeewater, een explo sief mengsel kan opleveren. Uitgemaakt is inmiddels al dat de vaten afkomstig zijn van de B ASF-fabrieken te Ludwigshafen. i I 1 r t i s n a g n r t op het moment van de aardbeving bui tenshuis. Maar in sommige dorpen, zoals het uit 70 huizen bestaande Alikenli, waren er op de totale bevolking maar enkele overlevenden. Overal in de dorpjes zoeken de overlevenden naar in het puin bedolven familieleden. Met zijn Russische collega Kosygin zou Demirel eind deze maand een ontmoeting hebben in het afgelegen stadje Kars, ook in Oost-Turkije, waarbij gezamenlijk de eerste steen zou worden gelegd voor nog weer een dam in de rivier de Arpacay, terwille van elektriciteit voor Turkije en de Sovjet-Unie (tot nu toe wordt die in deze streek eenzijdig door de Russen gele verd). toekomst van Namibië en Rhodesië tot een goed eind worden gebracht. Hij zei dat Bonn dit jaar 41,5 percent van de bilaterale kapitaalshulp en 47 percent van de bilaterale technische hulp ten goede laat komen aan de Afrikaanse landen. „In de afgelopen periode is de toestand voor politieke vluchtelingen in Zuid- Amerika ernstig verslechterd”, aldus het Zweedse ministerie van Arbeid. Van maart 1976 tot juni 1977 zal Zweden in totaal 1250 vluchtelingen opnemen, voor namelijk uit Zuid-Amerika. Elke zaterdag stond er onder het pseu doniem „S” een rubriek in het Supple ment, totdat ik op een dag merkte dat een stukje over het liedje „Arme ouwe” van Gerard Cox geschrapt was. Dat bedje, dat vertederend maar op ongebruikelijke toon over de Koningin ging, was lovend door de cabaretcriticus van het Handels- blad besproken, en het enige wat ik gedaan had, was een week later aan Cox en de andere Lurelei-leden te vragen, hoe het zaalpubliek op dit bedje gereageerd had. Ik zag de redelijkheid van dit schrap pen dan ook met in, en verzocht vriende- bjk het alsnog de volgende week mee te nemen. Zo niet, dan hief ik de rubriek op. Hoofdredacteur Steketee, die ik toen voor het eerst ontmoette, zei „neuh”, een der tigtal redacteuren zette een reddingsactie op touw, een delegatie onderhandelde met de hoofdredactie, maar tijdens dit beraad zei Henk Hofland: „Ach, voor „S” tien anderen”, en het bleef dus nee. De ramp van Muradiye stelt de regering nu weer voor problemen van de aberkort- ste termijn - voor de komende dagen en voor de komende winter, waarin honderd duizenden daklozen moeten worden gehuisvest. Het is nog acutei dan bij de ramp van vorig jaai in Lice (3000 doden) die in septembei plaatsvond en vele vra- trijfel Evenwel, iri Republikeinse kringen worden de kansen op succes niet hoog aangeslagen. President Ford heeft zich tegen de Het getroffen gebied is dunbevolkt in dit Koerdische gedeelte van Turkije leven de mensen in primitieve behuizingen in kleine dorpjes De meesten van hen waren le betrekkingen tussen Bonn en de Afri kaanse landen goed zijn, terwijl de Bondsrepubbek voor het forum van de Verenigde Naties vaak met een „onvriendschappebjke houding” van de Afrikaanse landen wordt geconfron teerd. Staatssecretaris Walter Gehlhoff van Buitenlandse Zaken zei dit gisteren Dat zat zo. Maar laat ik er eerst even op wijzen dat de woorden „column” en „columnist” niet in de Van Dale staan, zelfs niet in de abemieuwste, maar wel in de Koenen, al stapt die van „column” met een u opeens over op „colomnist” met twee O’s (rubriekschrijver), zonder daarin gesteund te worden door de Engelstahge woordenboeken. Columnisten bestaan dus eigenbjk niet, maar ik was het toch, in het Algemeen Handelsblad, van 1963 tot 1966. Toen mij dit werd medegedeeld, verbet ik het Handelsbladgebouw, ik stapte Scheltema daarnaast binnen, belde hoofdredacteur Van der Pluym van de Volkskrant op, maakte een afspraak voor de volgende dag, en de week daarop, maar nu op maandag, had ik een wekebjkse rubriek in de Volkskrant onder de naam Hopper, een geuzennaam die ik gekozen had omdat Henk Hofland mij eens „de Hedda Hopper van de Nederlandse jour nalistiek” had genoeipd. Hedda Hopper was een Hobywoodse roddeltante. „De Colomnist kweekt over abes een precies even lange mening”, lees ik op het blaadje van zaterdag 30 juh 1977 in de Bescheurkalender 1977 („moppiger dan ooit”) van de heren Koot en Bie. Dat had ik dus nog helemaal niet mogen bekijken, maar tot mijn verontschuldiging kan ik zeggen dat ik pas vanaf juk erin ben gaan bladeren, in de hoop dat ik al die moppige teksten dan tegen de tijd dat ik ze trouw hartig op de aangegeven dag lees en af scheur weer vergeten zou zijn. Kees van Kooten was een van de columnisten (ik prefereer de aloude „u”) die vorige week door de Bezige Bij waren uitgenodigd om rond Henk Hofland geschaard op de foto te worden genomen (altijd nog beter dan op de hak!), in verband met de verschij ning van „Overpeinzingen”, een bundel columns van Samuel Montag. Er waren dertig columnisten uitgenodigd, ook waren er naar schatting een stuk of dertig vergeten, bovendien was de helft van de wél uitgenodigde schare niet op komen dagen, maar ik was er natuurkjk wel, want ik heb aan de wieg gestaan van Samuel Montag. Radio en televisie doen oproepen voor het afstaan van bloed - premier Demirel ging hierin voor - geld, kleren, en voor het tijdekjk ter beschikking steben van auto’s. Dit geschiedt voor het eerst op rekgieuze basis, iets wat 53 jaar lang in de seculaire Turkse repubkek ondenkbaar was en een uitvloeisel is van de deelname van de streng rekgieuze partij van Natio naal Behoud aan de regering. Kohl is van mening dat de twee christen-democratische partijen zich in alle rust en bezonkenheid dienen te bezin nen op het door de CSU-fractie (53 man) genomen besluit. Als de sphtsing van het christen democratische kamp gehandhaafd bbjft, zal de CDU in de nieuwe bondsdag (die 14 december bijeen komt) twee vice- voorzitterszetels voor zich opeisen. democratische eenheid niet in gevaar te brengen. Erhard zei niet veel te zien in Strauss’ nieuwe pohtieke these van het „gescheiden marcheren om gezamenkjk toe te slaan”. Bij de verkiezingen van 3 oktober behaalden CDU-CSU gezamenkjk 243 zetels. Als grootste fractie zouden zij ook de Bondsdagvoorzitter hebben mogen Jeveren. Na Strauss’ coup blijft de SPD echter de grootste fractie, zodat het voor zitterschap ook door een sociaal democraat zal worden bekleed. CDU-chef Helmut Kohl herhaalde giste ren en ditmaal ultimatief dat zijn partij abeen dan niet in Beieren zal gaan opereren als de CSU haar scheuring onge daan maakt en uitdrukkelijk afziet van zelfstandige acties buiten haar Beierse achterland. Voldoet de CSU niet aan deze dubbele voorwaarde, zo bet Kohl via de persdienst van zijn partij weten, dan zal de CDU onverbiddehjk met eigen hjsten deelnemen aan de verkiezingen in Beieren. Ook oud-bondskanseher Ludwig Erhard appebeerde gisteren, in een vraag gesprek met het boulevardblad „Bild”, aan de CSU om de christen- Na „Lice” heeft men van Koerdische zijde zijn ontevredenheid niet onderstoe len of banken gestoken. Dit voorjaar was er een mars van 1000 inwoners onder leiding van de burgemeester naar de stad Diyarbakir om te protesteren dat huizen niet waren gebouwd, die zouden zijn toe gezegd. Tot in Amsterdam hingen affi ches van Koerdische organisaties, waarop werd geponeerd dat de internationale hulp Lice nooit had bereikt. Gevreesd moet worden dat ook de nasleep van Muradiye politieke emoties zal opwekken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3