Is kettingbeding Hauser Orkater voor’t laatst met juridisch juist? in Velsen Slechts één raadslid stemde tegen J Zeekadettenkorps „IJmond” krijgt subsidie voor „Willem Beukelszn van AKEN Raad accoord met voortzetting opleiding handelsdiploma’s van de burgerlijke stand. Zijn beëdiging zal volgende week plaats hebben. „Famous Artist Ere-metaal op de helling i ERASMUS 5 FILMPLANNEN MET FRANS WEISZ STUITEN AF OP GELDPROBLEMEN 99 GARANTIE VOOR GEESTELIJKE HULPVERLENING SEMI-MILITAIREN IN PRAKTIJK ERG GEMOEDELIJK Gymnastieklokalen worden duurder Carillonklanken 4 IJMUIDEN-VELSEN V R IJ D A G 2 6 NOVEMBER 19 7 6 C. Hoek over grondverkoop: 49.50 Filmen met Weisz 99 Taxi’s GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? „Te hooi en te gras” VAN RIXEL zo'n drukker BOEKHANDEL „Het leven en werken van de Kabouter” Hotel-Café-Restaurant Spelen in Londen F- 1 UZ* VELSEN. Het Zeekadetten korps „IJmond” krijgt zijn subsidie van 20.000,voor de aanschaf van de „Willem Beukelszn”, het schip, dat het korps ter vervanging van de „Pieter Florisz” heeft kun nen kopen. In de raadscommissie waren er nogal wat bezwaren tegen de subsidie gerezen. Nu bleek tij dens de raadsvergadering, dat al leen de CPN tegen de subsidie stemde, omdat de partij het zee kadetkorps als een semi-militaire organisatie zag. Andere raadsleden, die aanvankelijk ook moeite met de organisatievorm van het korps had den, konden zich daar overheen zetten. SMj'-J l (ADVERTENTIE) f (ADVERTENTIE) I verslaggevers) (Van een onzer (ADVERTENTIE) VELSEN. Met ingang van 1 augus tus 1977 zullen de tarieven voor het gebruik van gymnastieklokalen stevig worden verhoogd. Voor lokalen met een vloeroppervlak van minder dan 200 vier kante meter zal 27 per uur moeten worden betaald. Grotere lokalen gaan zelfs 39 kosten. Omdat het gemeentebestuur zelf inziet dat deze prijsstijging het verenigingsle ven in moeilijkheden kan brengen heeft zij aan de dienst Sport en Recreatie, de Sportstichting en de stadhuisafdelingen Openbare Werken en Financiën voorge steld voor de sportverenigingen een dis- pensatieregeling uit te werken. IJMUIDEN. Een 35-jarige barkeeper uit Amsterdam is vannacht in IJmuiden aangehouden terwijl hij - enigszins onder invloed van alcohol - een auto bestuurde De man moest tenslotte een bloedproef ondergaan. Courant gaat verlaten. Hij sprak zijn waardering uit voor de heer Wetselaar, die vele jaren het gemeentelijk wel en wee heeft verslagen, gediend of bekriti seerd en zei het jammer te vinden, dat hij weg gaat. Hij wenste de chef van de IJmuider redactie veel goeds toe in zijn nieuwe werkkring. hele IJmond gaat. De semi-militaire op zet vond hij echter zo’n bezwaar, dat hij vond, dat het korps maar bij minister Vredeling moest aankloppen voor subsi die. een boek over boeren, vee en zo meer Rlen Poortvliet gebonden groot formaat 49.50 Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden ec au ec se nt en ar ok tie en Jit e- jk dj >e- ;ze ke ijs ia! Ier 3T- •en net len ing ?e- De as- /e- er- ie- hij ten iet aid >n- en it. et !Ï1 m au e- oe ij- ec en ng de ;e- lat /el ;e- nd 25 ir- de >r- en od ?e- it- ïze iet De „Willem Beukelszn", het voormalig visserijonderzoekingsvaartuig, dat de zee- kadetten zich als nieuw onderkomen hebben weten te verwerven. danks de strenge discipline bij een be langrijk deel van de jeugd belangstelling trekt, zozeer zelfs, dat er een hele wachtlijst is. Hij wees erop, dat een van de redenen van het college om de subsi die voor te stellen was, dat het korps nog nooit eerder om een subsidie ge vraagd heeft. Ook hem was tijdens de officiële overname van de „Willem Beu kelszn” gebleken, dat het semi-militaire karakter wel mee was gevallen. „De jongens staan dan wel in het gelid en de leiding ligt dan wel bij een comman dant. die ik bij vergissing als kapitein aansprak, maar de sfeer is erg gemoede lijk en ze noemen de commandant meestal gewoon „ome Arie”, aldus de wethouder. Hij vond het een zinvolle gedachte om subsidies voor verenigingen en organisaties, die de hele IJmond be strijken, eens in een regionaal overleg aan de orde te stellen, maar zag toch geen reden om deze subsidie te weige ren- IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. VVD” betoogde ir. G. A. Schoonkind dat inderdaad vorig jaar de VVD tegenstan der was geweest van de bedoelde oplei ding, maar dat de raad nu eenmaal anders heeft gestemd zodat zijn frac tie meent deze opleidingen een kans te moeten geven. Wethouder H. Scheeper was niet ver wonderd over de terughoudendheid van het CDA. Hij deelde mede dat de be langstelling voor de opleidingen nog al tijd geringer is dan tijdens het laatste jaar van de handelsavondschool. Niette min is het aantal aanmeldingen dit jaar beduidend groter geweest dan het jaar tevoren. Voor het komen met een nota over de gang van zaken had de wethou der een alternatief, ook al omdat in zijn ogen het woord „nota” nogal beladen is. Hij stelde voor regelmatig in de verga deringen van de commissie voor onder wijszaken, deze aangelegenheid te be spreken. Wat het particulier initiatief betrof, meende de heer Scheeper, dat als de overheid van oordeel is dat zij ergens de zorg over heeft, zij dat moet tonen ook. Met de notitie dat de heer Van Hoek beschouwd wordt als te hebben tegengestemd en met de stemmen van de andere raadsleden vóór, werd het voorstel daarna aangenomen (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Voor het eerst sinds ge ruime tijd zal Hauser Orkater weer eens op een Velsense bühne blinken. Voor drie avonden (vanavond, zaterdag- en zondagavond vanaf half negen) treden z(j op in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat, voor het laatst met hun (tweede) programma „Famous Artists”. Aan het slot van de raadsvergadering deelde burgemeester Reehorst aan de raadsleden mee, dat de journalist A. Wetselaar voor het laatst aan de persta fel had gezeten, omdat hij de IJmuider met honderden tekeningen in kleur van de bekende schilder Rlen Poortvliet gebonden, groot formaat Deze zomer ook nam Rob Boonzajer, de man die met het bespelen van de meest merkwaardige instrumenten voor een bijzondere entourage van het muzi kale deel zorgde, wegens tijdgebrek af scheid van de groep. In zijn plaats is nu de ex-Dzjatsh en ex-Baal acteur Peer Mascini aan het firmament verschenen. De optredens in Londen hebben al ge leerd dat het gemis van Boonzajer aar dig kon worden opgevangen en met ware blij moed komen langzaam de voorbereidingen voor „Het Vermoeden” met de nieuwe man erbij op gang. Sinds hat vertrek van zangeres Josée van Ier se! ziijn geen vrouwen in de gelederen opgenomen. „Volstrekt toeval”, zo wordt gezegd, „we zijn gewoon niet tegen een goeie meid opgelopen die het zou kun nen of willen doen”. En voorlopig schijnt dat geen problemen op te leve ren. Mevrouw N. Groot-Water zei, dat de PvdA zich over haar aanvankelijke aar zeling had heengezet. „Het is wel een fors bedrag, maar het is een éénmalige subsidie voor een speciaal doel”, zei zij. Bovendien was het semi-militaire karak ter haar erg meegevallen tijdens het bezoek, dat ze aan het korps gebracht had. „Discipline is in de scheepvaart normaal”, meende zij. Wel vond ze het erg jammer, dat er bij de zeekadetten geen plaats is voor meisjes. Zij hoopte van harte, dat het nog wel eens zover komt, dat ook meisjes bij de zeekadetten terecht kunnen. Progressief Velsens raadslid C. Hoek vond de statuten van het zeekadetkorps maar erg ondemocra tisch. „Een strenge hiërarchie ligt mij niet zo erg”, zei hij, maar zijn fractie kon toch wel met het verlenen van de subsidie meegaan. Wethouder H. Scheeper merkte in zijn antwoord op, dat het zeekadetkorps on- Zo’n film met ze maken is iets wat ik erg graag zou doen. Ik heb ze in Londen gezien en ook daar bleven ze recht overeind, echt, perfect, er zaten zeifs gillende meisjes naast me. Ze amuseren mij uitstekend en niet een uitschieter, maar allemaal., Ze hebben allemaal hun eigenaardigheden. Ik ben er van over tuigd dat ze maar een stap van een bepaalde erkenning af zjjn. Wat zij ma ken noem ik de lach van de jaren zeventig. Ja, van mijn kant bestaat een enorm verlangen die film te maken, maar ik weet niet of het ooit door zal gaan: voor zo’n film is veel geld nodig.” VELSEN. Grondverkoop voor het bouwen van twee woningen aan de Overbiltstraat in Santpoort was voor de CPN, Progressief Velsen en een deel van de PvdA-fractie. die voorstander zijn van erfpacht, reden genoeg om tegen het voorstel van het college te stemmen. C. Hoek van Progressief Velsen vroeg zich bovendien af in hoeverre het beding om de woningen enkel te verkopen aan mensen, die economisch aan de gemeen te gebonden zijn, juridisch juitst was, omdat het hier om een kettingbeding gaat en omdat van rijkswege huizen boven de 135.000 vrij zijn. Wethouder J. W. Meijer zei vertrouwen te hebben in een dergelijke overeenkomst en meende, dat het juridisch ook wel goed zat. Daarin vond hij steun bij VVD- raadslid mr. A. B. J. Koch. Ofschoon niet tegen stemmend heeft het CDA zich in deze zaak terughoudend opgesteld aldus deelde drs. N. E. A. M. Kraetzer. Als reden gaf hij op, dat de gemeente in wezen hier geen taak heeft een dergelijke cursus te organiseren. Na herinnerd te hebben aan hetgeen door hem namens het CDA in eerdere bespre kingen over dit onderwerp was gezegd, verklaarde de heer Kraetzer dat het CDA toch bereid is met het voorstel akkoord te gaan, mits de wethouder voor onderwijszaken binnen een jaar met een nota komt óver de gang van zaken. Ir. F. G. van Hoek, die op dat moment „de kleinst mogelijke minderheid” van de VVD vertegenwoordigde, zei van oor deel te zijn dat dergelijk onderwijs beter door het particulier initiatief kan wor den gegeven en dat dit dan bovendien ook goedkoper zal zijn. Hij zag in deze cursusen bovendien een stuk discrimi natie ten opzichte van andere opleidin gen die in eenzelfde vlak liggen, zoals typen en steno. Naar zijn mening is hier sprake van een historisch gegroeid iets, ontstaan na het opheffen van de handels avondschool. Verder wees hij er op, dat ook via het meao het mogelijk is derge lijke cursussen te volgen. Namens „de grootst mogelijke meerderheid van de VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 26 november 1976 van 16.00-17.00 uur op het stadhuiscarillon van Velsen ten ge hore zal worden gebracht luidt als volgt: 1. Prelude voor klokkenspel. Willem de Vries; 2. Thema Ostinato, Willem Vogel; 3. Sint Nicolaasliedjes (potpourri); 4. 3e Sonata, Valentin Nicolai: 5. Im- piomtu, Ferdinand Timmermans; 6. Sint Nicolaasliedjes (potpourri); 7. 2e kleine Suite voor beiaard. Leen ’t Hart; 8. Improvisatie, Hein de Ligt CPN-raadslid Th. Kruisman vond naast zijn hoofdbezwaar tegen de semi- militaire opzet, dat niet alleen de ge meente Velsen subsidie moet verlenen, maar ook de andere IJmondgemeenten, omdat het om een organisatie voor de Deze opkiikker hadden de dertien he ren -van Hauser waarschijnlijk wel no dig, na de zomer van 76 die wat teleur stellingen meebracht. Het aantal uitno digingen liep terug en - zoals Mare vertelt - het zomerverblijf in Friesland - de straatoptredens - is ook geen in drukwekkend succes geweest. Direktie en personeel verzorgen graag uw ir verjaarsfeest ir bruiloft of andere feestgelegenheid Gebruik DISCO en zaal zonder kosten Informeer even: Uw kopje koffie staat klaar. „Bij van Aken uit en thuis" VELSEN. - Met als enige tegenstemmer het VVD-raadslid ir. F. G. van Hoek is de gemeenteraad donderdagavond akkoord gegaan met het voorstel van burgemees ter en wethouders om de gemeentelijke opleiding voor handelsdiploma’s te conti nueren, dat het aantal cursisten dat zich heeft laten inschrijven aantoont dat hier in een behoefte wordt voorzien. Het college van B. en W. merkt in zijn voorstel echter wel op dat de ontwikke lingen kritisch zullen worden gevolgd en dat tijdig zal worden gereageerd. Hierna volgt nog een laatste serie voor stellingen met dit programma (waarvan drie weken - tot 15 januari - in het Shaffy in Amsterdam) en daarna is het met de Famous Artists afgelopen. Hau ser Orkater gaat dan werken aan een nieuw programma, dat de voorlopige titel „Het Vermoeden” meekrijgt. De try-outs hiervan starten op 1 april 1977, eveneens in het Amsterdamse Shaffy Theater. Gedurende drie avonden is het totaal- te zien in het Witte Tejater aan de den althans) wordt „Famous Artists” op theater van het Velsense Hauser Orkater Kanaalstraat. Voor het laatst (in IJmui- gevoerd, waaruit op de foto een scène. In het Londense ICA Theatre heeft Hauser Orkater vijf voorstellingen ver zorgd. Marc van Warmerdam, een van de spelers die zich nu ook met de zakelijke leiding van de groep bezig houdt: „We hebben daar vijf avonden prima gespeeld. Al was de zaal niet uitverkocht, het publiek was erg enthou siast. Ondanks het feit dat we geen tijd meer hadden om het programma aan te passen, dat wil zeggen teksten te verta len. We hadden een Engelstalig, verkla rend programma erbij en dat was blijk baar voldoende. Het is allemaal in zo verre succesvol geweest dat we in mei volgend jaar voor veertien dagen terug gaan.” Tijdens deze raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester drs. .1. Reehorst werd ook stilgestaan bij de beantwoording door B. en W. van de vragen van de heer C. Hoek (Progressief Velsen) over de veiligheidsvoorschriften voor taxi’s. De heer Hoek noemde de antwoorden uitgebreid maar had toch nog een paar vragen. Zo miste hij bij de argumentatie van het college diverse cijfers, zoals hoeveel personen worden er door een taxi langs de weg opgeno men (daar hier gesproken kan worden van een riskante groep); hoeveel maal wordt voor rekening gereden; hoeveel geld heeft de chauffeur op zak; waar zijn de handtekeningen van de chauf feurs, die akkoord zijn gegaan met het verzoek om vrijstelling van maatregelen door de ondernemers; wie hebben er zitting in de commissie van advies? Burgemeester Reehorst antwoordde dat het toch wel bezwaarlijk was cijfers bekend te maken. Zeker over de hoe veelheid geld welke een chauffeur bij zich heeft. Overigens valt de grootte van dat bedrag erg mee, want er wordt veel voor rekening van de klanten gereden aldus poogde hij de heer Hoek gerust te stellen. Dat de heer Hoek verschillen de „stukken” gemist had, was een be grijpelijke zaak in de procedure van vragen beantwoorden. Hij zetten uiteen, dat de ontheffings mogelijkheid er is voor die gemeenten, waar men vindt dat maatregelen niet nodig zijn. Toch blijven burgemeester en wethouders de verantwoordelijkheid houden, ook al is hier sprake van een gedeelde verantwoordelijkheid samen met de chauffeurs en de taxionderne- mers. Mocht het noodzakelijk zijn, dan zal de ontheffing worden ingetrokken. In de desbetreffende commissie heb ben zitting het raadslid mr. A. B. J. Koch (VVD); namens de werkgevers de heer Rademaker; namens de werkne mers de heer Horeman en namens de politie hoofdinspecteur Wijnstroom Aan het slot van de avond benoemde de raad de heer J. P. Egner te Bloemen- daal tot hoofd van de openbare lagere Jan Ligthartschool en werd wethouder Th. C. Witte benoemd tot ambtenaar VELSEN. Ten behoeve van hulp verlening aan mensen die in geestelijke moeilijkheden verkeren werd verleden jaar in Haarlem de Stichting Instituut voor Multidisciplinaire Psycho-therapie (IMP) opgericht. In verband met het regionale werkterrein van het IMP heeft men het gemeentebestuur een partiële garantie van 122.515 gevraagd voor rente en aflossing van een lening van 575.000. De raadscommissie voor sociale aange legenheden zal zich in haar vergadering van woensdag 1 december met deze materie bezig houden. Bovendien zal men het kwartaaloverzicht van de dienst Sociale Zaken bespreken. In de periode van juli tot september van dit jaar ontving die dienst 2208 klanten. Onge veer de helft van dat aantal diende een verzoek in om financiële bijstand. Afgezien van het nieuwe programma zijn er meer ambities. Een tweede lp is daar een van, maar interessanter Zijn de filmplannen. De „Warm Bros”, Alex, Vincent en Marc van Warmerdam, heb ben een script geschreven dat is geba seerd op het theaterprogramma. De be doeling is een bioscoopfilm van mini maal tachtig minuten. Als de film ooit wordt gemaakt, het geld is uiteraard het grootste probleem, wordt Frans Weisz (regisseur van ondermeer Flet Gangster meisje, Naakt over de schutting, Rooie Sien, Heb meelij Jet en De Inbreker) de regisseur. Dat is zeker. Frans Weisz is haas'; lyrisch over Hauser Orkater: „Ik ben uitzonderlijk door ze gefascineerd. Ik heb ze nu zes of zeven keer gezien en ben telkens met dezelfde positieve gedachte het theater uitgewandeld. Qua mentaliteit, initiatief en talent is het een bijzondere groep. Alvorens in het verre verschiet te duiken, is een terugblik de moeite waard. Hauser Orkater heeft enkele we ken geleden namelijk de eerste echte buitenlandse optredens (Londen) gehad, we laten dan de uitstapjes naar België even buiten beschouwing. VELSEN. Hebben penningen die van gemeentewege uitgereikt worden aan personen die zich op de een of andere wijze verdienstelijk hebben ge maakt nog wel zin? Over die vraag gaat de commissie voor algemene zaken zich maandag buigen in een vergadering die om vier uur begint in het Stadhuis. De zogenoemde bronzen of zilveren gemeen- tepenning werd evenals het gouden exemplaar (voor „bijzonder verdienste lijk”) ingesteld in 1948. Als men van mening is dat deze of een dergelijke blijk van waardering dient te blijven bestaan, dan wil men zich in ieder geval toch beraden over het vaststellen van criteria die aan de toekenning ten grondslag liggen. Overigens zal de com- misssie zich ook bezig houden met de problematiek rond het verwijderen van kapotte voertuigen uit de Velser tunnel. V w'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5