Duitse kampioen mist vijf internationals BORUSSIA GETROFFEN DOOR ZWARE SLAGEN Honkbalnegental zwaar gehandicapt naar WK Tijdens EK bandstoten Haast leidde tot fouten SPORT!'- Geen verzoening in racewereld ■R--' 99 iHi’T .■J 4 15 19 7 6 SPORT ZATERDAG 2 7 NOVEMBER Ellende Ongunstig 1- t- Handtekeningen Eerzuchtig F, sw BWI l f - - - (Van onze sportredactie) zonder de Borussen staan Dan De Pierre d (Van onze sportredactie) Van der Smissen valt ver terug Van der Smissen: Niet zo goed in vorm. PIETER MUL. van de de Udo Lattek: „Ik heb tegen mezelf gezegd: nou laat nu maar eens zien dat het zonder cracks ook lukt. Nou vergeet het maar”. gebruikelijk is, dan gebeurt dat zondag middag in de rechtstreekse ontmoeting tussen de twee beste bandstoters in Bot trop. En daarin ligt, zoals hij zelf al heeft toegegeven, de enige (geringe) kans voor Van der Smissen. die wedstrijd tegen de Tsjechen zei de arts: Berti, je moet acuut onder het mes. Je hebt een lelijke spierscheuring in je lies. Daar sta je dan. Misschien dat ik maandag naar huis mag, maar dan moet ik nog vele weken rusten. Ik ben be nieuwd hoe lang het met Heynckes gaat duren. Wat moeten we toch zonder zo’n aanvaller?”. n r, se g. r'1 ?n 1- m jd :te ik ar P- s- er er n- g. Het belangrijkste probleem school in het feit dat de organisatie aan Taiwan moest worden ontnomen toen bleek dat Cuba (titelhouder van de FIBA) niet vah plan was naar de concurrent van de Volksrepubliek China af te reizen. Voor de KNBSB betekende de verschuiving in Harry Wouters te overmoedig Klisters, door het puur verdedigende spel wel zijn eigen kans naar het hier namaals verwijzend, was echter al ver slagen. Van der Smissen behoefde niet meer naar de gemiddelden te kijken: Ceulemans 15.78 en Van der Smissen 9.23. Als het toernooi geen vroegtijgdïge beslissing krijgt, zoals de laatste tijd wel reen, die de Nederlander brachten dat hij op drie voor de eindstreep miste. al die eens de Ceulemans kan uitstekend voor zijn eigen zaken zangen. Toch wilde hij het zekere voor het onzekere nemen en ging, als hij gelijktijdig met Kusters op zijn stoel zat, een tweespraak aan. Kusters ken immers Van der Smissen naar een fors aantal beurten slepen en daarmee Ceulemans aan het kampioenschap hel pen. Kusters had daar geen bezwaar tegen. De ongeïnspireerde Ceulemans ge bruikte zelf tegen de al ever lusteloos akterende Günter Siberet net zoveel beurten als in zijn twee eerste partijen samen (19). Toen de Belg zijn spulletjes had opgeborgen, begon voor Van der Smissen het gevecht pas. Verlies zou hem vrijwel ogenblikkelijk uitschakelen. Johann Scherz en Dieter Muller waren hem in de eerste middagpartijen daarin voorgegaan. Van der Smissen wilde daar echter niets van weten. „Het gemiddelde is niet belangrijk meer. Daarin kan ik Raymond toch niet meer benaderen- Dus moet ik gewoon alles winnen”, luchtte de Brabander zijn hart. Van der Smissen sloeg na een sessie van drie uur weer op het juiste moment toe. Toen de Belg de partij naar zijn hand dreigde te zetten kwam de Nederlander terug. Donderdag nog verwierp de organisa tie van constructeurs, die vooraanstaan de autofabrikanten en coureurs verte genwoordigt, voorstellen om vrijdag in Parijs met vertegenwoordigers van WCR rond de tafel te gaan zitten. Hoofdthema zou dan de financiële problematiek rond de organisatie van de Grote Prijzen zijn. Volgens Duffeler is WCR „steeds bereid woordvoerders van de concurrerende or ganisatie te ontmoeten. Ze 'runnen daar voor toch niet doof blijven.” BOTTROP. Het gaat nog steeds niet echt goed met Christ van der Smis sen. Vrijdag zag het er in Bottrop zelfs even naar uit, dat de Nederlander zijn Europese titel bandstoten al zeer vroeg tijdig kon inleveren. Na zijn prestatie van donderdagavond, toen hij het Ne derlands partijgemiddelde op zes beurten bracht, viel Van der Smissen gisteren weer ver terug. Moeizaam worstelde hij zich door de partij tegen de Belg Ward Kusters. De zege, die pas na 31 beurten werd bewerkstelligd, hield de Willibror- der nog in de race met de aanmerkelijk gemakkelijker spelende Raymond Ceule mans. Allan Simonsen, de 1 meter 68 kleine Deense aanvaller, komt het stadion bin nen. Niet om zich bij de uitgedunde spelersgroep aan te sluiten, maar om wat handtekeningen op foto’s te krabbe len. Ook Simonsen is geblesseerd, al speelt hij misschien vandaag weer. „Ik ben de hele week gemasseerd, heb ta bletten en spuitjes gehad en als het een beetje meezit ben ik weer snel van de partij. Het gaat anders wel knullig bij ons. Zo gaat alles naar wens, een dag later zit je in de puree. Dat de toekomst voor ons donker is weten we allemaal, maar ik geloof dat we het desondanks redden. We hebben gelukkig gelijke spe lers op de wisselbank”. mag dromen van het prijzige bont plaatste zich met speculator als derde. De Nederlandse deelnemers weerden zich in dit combinatiespringconcours ge ducht. Naast de tweede prijs voor Wou ters van den Oudenweyer was er ook een vierde plek van Henk Nooren. De pas deze week van een langdurige tour nee door de Verenigde Staten en Canada teruggekeerde Zwollenaar moest in de barrage als eerste van start gaan en deed dat foutloos in 60,4 seconden. Har ry Wiering viel als tiende nog net bin nen de prijzen. De 32-jarige Brabander, die niet bepaald uitblinkt door een goede „Zit”, maakte een springfout. Gastland Columbia lijkt met het evenement even grote problemen in huis te hebben gehaald als de KNBSB met haar besluit deel te nemen. Van de ruim 30 leden van de AINBA hebben er maar 12 ingeschreven. Naast Nederland en Columbia gaat het om Cuba, de Domini caanse Republiek, Guatemala, Japan, Mexico, Nigaraqua, Panama, Porto Rico, de Verenigde Staten en Taiwan. Tot aan het begin van deze week was het deel nemen van Guatemala en de VS om financiële reden nog onzeker. Bovendien bestond de kans dat Honduras alsnog naar Zuid-Amerika zou afreizen. Een onplezierige situatie voor de organisato ren, die derhalve tien dagen voor het begin van het toernooi nog geen zeker heid kennen over het speelschema. Wel duidelijk is, dat Nederland aan treedt in Cartagena, gelegen aan de noordkust bij de Caribische Zee en met 350.000 inwoners de vijfde stad van het land. Daar zal ook ’s middags gespeeld moeten worden bij een temperatuur van KLOPT DAT? „Nou, ten dele. Simonsen kan dat wel vinden, maar ik Weet beter dan hij wat voor vlees ik in de kuip heb. Ik kan hooguit een, twee spelers van de reser vebank rijp maken voor de basiself, maar ik weet echt niet waar ik die vier andere vandaan moet halen. Niet dat die jongens geen talent hebben, maar ze hebben geen enkele Bundesliga-ervaring, laat staan dat ze rijp zijn voor het Het Bokelbergstadion ligt er koud, verlaten bij. De allerlaatste herfstblade ren dwarrelen tussen de lichtmasten door en zelfs het fletse straaltje najaars zon werkt niet inspirerend. Zijn weinige haren nog nat van de douche, stapt Lattek de sjieke ontvangs- thal van het stadion binnen. Duitslands meest geplaagde voetbalbons van dit moment filosofeert over de kruisweg die hij moet gaan. „Je kan nog zo’n goede voetbaltrainer zijn, zonder klassespelers kom je niet aan de top. Denk eens na: mijn zes internationals zijn voor kortere of lan gere tijd uitgeschakeld. Net in een fase waarin de ploeg goed draaide. Je hebt het kunnen zien tegen HVS vorige week zaterdag. We gingen de boot in als kleine jongens. Het was een troep voor onze goal. Wanorde, geen organisatie. Dat was het Gladbach-zonder-Vogts. Ik heb wat afgetrild langs die zijlijn. Ook met Vogts en al die anderen hadden we het moeilijk gehad in Hamburg, maar afgegaan waren we zeker niet. Nu heb ben we een paar knullige doelpunten langs de oren gehad waar menigeen van wakker heeft gelegen”. AMSTERDAM. Voor het begin van Jumping Amsterdam had een optimisti sche Harry Wouters van den Oudenwey er al aangekondigd er erg veel zin in te hebben- „Zet de champagne maar vast klaar”, zei de 43-jarige Nederlandse kampioen met een knipoog. „Ik denk dat ik wel prijsjes zal weghalen”. Dat de Elstenaar niet overdreef bewees hij vrij dag in het eerste springconcours. Bijna slaagde hij erin de eerste prijs van 1500 gulden mee naar huis te nemen. Met zijn vertrouwde paard Salerno had Wouters van den Oudenweyer als twee de deelnemer in de barrage met 16 combinaties een bekeken parkoers gere den. Lange tijd bleef de prestatie van de technisch begaafde ruiter (foutloos in 55,9 seconden) onaangetast. Weliswaar bleven enkele deelnemers onder de tijd van de altijd goedgehumeurde Nederlan der, maar de haastige spoed bleek in de meeste gevallen goed voor springfouten. Uiteindelijk zou Wouters van den Ou denweyer worden onttroond door een amazone. De Engelse Caroline Bradley had kennelijk de nertsmantel ter waarde van 20.000 gulden in gedachten, die ligt te wachten op de beste Amazone van Jumping Amsterdam. Met dat beetje ge luk dat in zulke gewaagde ritten nu éénmaal onontbeerlijk is, „sleurde” Ca roline Bradley haar paard Bernard naar een tijd van 55,0 seconden. Zo kwam Wouters van den Oudenweyer tussen twee amazones terecht, want de 19- jarlige Debbie Johnsey die ook nog ff „Kijk, je gaat niet naar zo’n wereld kampioenschap om te leren. Dat kun je er wel, maar dat is niet de reden om tegaan. Je gaat omdat je lid bent van die wereldorganisatie en je je op het hoogst mogelijke niveau wilt meten. Je moet je realiseren dat het Nederlands honkbal minder toptalenten heeft dan een aantal jaren terug., de kritiek zal in de komende tijd ook nog wel toenemen. Maar ik durf wel te stellen dat dit team representatief is voor ons honkbal. Na tuurlijk werken we wel aan de toe komst, onder meer via de individuele opleiding die we nu op de zogenoemde honkbalsehool geven. Maar je kunt niet altijd denken aan wat komen gaat, in het heden moet je ook resultaat heb ben”. ■L Na vele, vele moeizame beurten had hij het binnen zijn bereik de ontmoeting uit te maken met een redelijke serie. Als niet de nerveuze arbiter zich in de zaak had gemengd. Deze pakte een bal van het laken zonder deze af te tekenen en ging hem met zijn zakdoek schoonve gen. Op goed geluk legde hij de bal weer op het laken. Van der Smissen keek stomverbaasd toe. Hij maakte de carambole en begon aan een serie. Met de laatste vijf caramboles te gaan, maakte de arbiter twee telfouten achte- zo van slag caramboles „Asl we nu nee hadden gezegd tegen deze titelstrijd omdat die voor ons in een ongunstige tijd wordt gehouden, dan hadden we voor de eerste tien jaar niet meer naar een W.K. hoeven gaan. Je zou jezelf volledig hebben afgesloten. Naar Cuba gingen we drie jaar terug bijna zonder enige voorbereiding, dat is nu beter geregeld. Manager Ernie Myers en de coaches Hamilton Richardson en Leen Volkerijk hebben geregeld telefo nisch contact gehad, we treffen hen p Curacao”. Gezien de namen van de inschrijvende landen is het inderdaad niet onwaar schijnlijk dat de titelstrijd voortdurend in dezelfde omgeving en in ezelfde periode zal worden gehouden. De AIN- BA zal Holland wel dankbaar zijn dat het verschijnt, want de. kampioen van de Oude Wereld Italië, schittert door afwe zigheid. Wonderlijk voor wie verwacht had dat de Azzurri met de ten langen leste veroverde Europese kroon wel zou den willen pronken. Bindsvoorzitter der Heijden houdt het erop dat zwakke lire hoofdschuldige is aan Italiaanse absentie. tussen de 30 en 40 graden. Reden voor Jules de Pierre om blij te zijn dat een dokter het team begeleidt. „Drie jaar geleden trad ik bij het wereldkampioenschap in Cuba voor het eerst op als ploegleider. Door spanningen en hitte kreeg een van onze spelers die astmatisch was, hetet in het stadion vreselijk benauwd. Nu was de medische dienst in het hotel prima, maar voordat je daar bent met zo iemand...Voor de fysiotherapeut, die het drukst bezet is van ons allemaal, is het ook fijn dat hij iemand naast zich heeft met wie hij over zijn werk kan praten”. „Dit is een representatief team HAARLEM „Drie weken terug bracht bracht onzekerheid over Bertil Haage de hele trip nog aan het wanke len. Opnieuw dreigde een werper voor het honkbalteam af te vallen, want Haage zit ergens in de opleidingssfeer in militaire dienst. Als hij ook nog had bedankt voor die reis naar het wereld kampioenschap zouden we niet zijn ge gaan”. Woorden van Jules de Pierre, veel geplaagde chef d'Equipe van het Neder lands honkbalteam, dat van 3 tot en met 19 december gaat deelnemen aan de strijd om de wereldtitel in het Coumbi- aanse Cartagena. De nieuwe wereldbond AINBA bijna een jaar geleden voortge komen uit de concurreerende organisz- ties FIBA en FEMBA, zet in Zuid- Amerika haar eerste titelstrijd op poten. Pijnen, Karstens, Knetemann en Jan Raas zijn de Nederlandse prof wielrenners die mee zullen doen aan de ploegomnium van 11 december tussen Nederlandse en Belgische wielrenners. Voor de Belgen verschijnen Ser- cu, Van Linden, De Witte en Ferdinand Bracke. Jos Hermens doet niet mee aan de 52e Silvesterloop van het Braziliaanse Sao Paulo. De Nijmeegse atleet werd voor deze tijdens de jaarwisseling op het programma staande klassieker uitgenodigd door de KNAU. Gerard Tertbroke vervangt hem. De finale van het toernooi om het open- tafeltenniskampioenschap van Zweden voor landenploegen gaat tussen Zweden en Honga rije. Coach Hamilton Richardson (links) is hier in gesprek met Herman Beidschat, de pitcher die op het laatste moment toch nog kwam opdraven om mee naar Colombia te gaan. Bovendien werden de zes Burussia- internationals ook geselecteerd voor het Westduitse nationale team. „Ik heb eerst diep ademgehaald, even naar de blauwe lucht gekeken en toen tegen mezelf gezegd: nou Lattek, hier sta je dan. Toon het volk maar dat je ook zonder je cracks opzienbarend voet bal kunt spelen. Een onmogelijkheid na tuurlijk”. „Die twee interlands, tegen Tsjechosl- wowakije en Roemenië, kwamen niet alleen mij, maar ook mijn vakgenoten slecht uit. Je zit midden in de competi tie, daar heb je je handen aan vol. Komt voor ons nog de Europa-Cup bij. Toch ook geen kleinigheid. En je moet het niet riskeren tegen onze voetbalbond te zeggen: ik sta voor dit vriendschappelij ke duel geen spelers af. Dan snij je in je eigen vingers. De betrokken speler wacht onherroepelijk een schorsing. Komt bij, dat ze in dit land ontzettend eerzuchtig zijn om voor de nationale Mannschaft uit te komen. Al is het voor voor spek en bonen”. MONCHENGLADBACH-KEULEN Zelfs wanneer Udo Lattek goed gehu meurd is maakt hij een norse indruk. De dag waarop wij met de oefenmeester van Borussia Mönchengladbach hebben afgesproken was bij nader inzien geen al te beste keuze. Lattek is niet te genieten. Hij trekt een gezicht dat zeven dagen onweer voorspelt en is aanvankelijk heel kortaf. Later draait-ie wat bij en kan er zowaar nog een glimlachje af, zij het heel zuinigjes. Toch alle begrip voor Latteks houding. Hij staat voor de haast onmogelijk klus om met zes geblesseerde basisspelers toch koploper in de Bundesliga te blij ven, terwijl Bayern M.nchen als een aasgier boven een Gladbachse prooi fladdert. Danner, Wimmer, Stielike en Simon sen zijn niet op de grasmat, maar lopen de deur plat bij de medische staf van de club. Paniek in voetballend Gladbach. Op het moment dat Lattek met ons van gedachten wisselt gaat vijftig kilometer verder aanvalsleider en internationaal Jupp Heynckes onder het mes. Meniscu soperatie. Drie maanden uit de running. PARIJS (Reuter). Eén woordvoer der van de recentelijk opgerichte orga nisatie van Grand Prix-organisatoren (WCR) uitte in Parijs felle kritiek op de organisatie van constructeurs. „Ze heb ben uit het oog verloren waar het in deze sport om gaat,” vertelde Patrick Duffeler, „sommigen zijn uitsluitend zelfzuchtig”. Duffeler verklaarde een verslaggever van het Engelse persbureau Reuter: „Ik geloof dat de autosport van het publiek is en niet van een aantal mensen, die er geld uit willen halen.” Wat moeten „Der Berti”? Vogts: „Gewoon doorgaan. De man die op mijn plaats komt te staan moet denken: ik zal Vogts eventjes uit de basiself spelen. Dan komt alles wel oke...” Vogts informeert hoe de stemming in Mönchengladbach is. De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat er donkere wolken boven Bokelberg hangen. Vogts: „Ik had niet anders verwacht. Alles liep als een trein, goals, punten. Het publiek wilden- thousiast. Ik hoop een ding: dat onze supporters begrip hebben voor Lattek. Zelfs hij kan geen ijzer met handen breken”. Maar Borussia Mönchengladbach plukt nu de wrange vruchten. Punten verlies, kampioenschap in gevaar, min der toeschouwers, terwijl een geblesseer de speler toch ook geen premie vangt. „Lattek: „Dat laatste hebben we hier wel ondervangen. De speler krijgt, vanaf het moment dat hij geblesseerd raakt, zes weken premie ftitbetaald. De voet balbond (DFB) betaalt hiervan ook een gedeelte. Maar schiet ik, als trainer, daar wat mee op? En denk je dat ons publiek er genoegen mee neemt als de Borussen verliezen omdat ze zoveel geblesseerde spelers hebben? De mensen zijn hier zo verwend, ze zien hier zo vaak hartver warmend voetbal, dat je eenvoudigweg niet alleen moet winnen, maar ook nog oogstrelend spel moet demonstreren. En hoe wil ik dat nu doen zonder Vogts, zonder Heynckes, zonder Danner, zonder Wimmer, zonder Stielike en zonder Si monsen? Als jij het weet, houd ik mee aanbevolen.” „Het is in de Bundesliga nog altijd zo dat puntenverlies minder toeschouwers betekent. Dat kunnen we ons niet per mitteren. Als je een blik zou werpen in onze boekhouuding, begrijp je mijn zor gen. Tot nu toe is onze penningmeester nog tevreden, mede dank zij Europa- Cupinkomsten. Maar zodra we minder dan 25.000 tribuneklanten gaan trekken, begint de noodklok te luiden”. plaats (naar Columbia) en tijd (decem ber in plaats van deptember) ellende. De subsidiegever, in feite de toto-lotto-orga- nisatie, moest opnieuw om geld voor de trip worden gevraagd. De begenodigde 55.000 gulden bestemmingsuitkering kwam er zonder verwikkelingen. Sportief bezien betekenden de ver schuivingen een bron van ellende. Alle reerst sloot de titelstrijd niet meer aan op het Nederland honkbalseizoen. Spe lers raken uit hun ritme, de tempera tuur daalt en oefenwedstrijden kun j wel vergeten. December is een eind in het studiejaar en dat betekende dat beste werper Charel Urbanus de sporta- cademie niet kon laten schieten. Ook Nederlands tweede werper, Nol Been- ders, schreef af, maar om diens argu ment: „Het past niet in mijn voorberei ding vah de nieuwe honkbalcompetitie”, geeft De Pierre niet veel Geldt dat alleen voor hem dan? Hoe zit het dan met de andere spelers? Achtervanger Paul Smit brak tot over maat van ramp zijn been in een optre den als voetbalkeeper. Tot verrassing van velen in de honkbalwereld kwam toen plots Herman Beidschat uit de hoge hoed. De 36-jarige Beidschat mocht na tijden zijn rentree maken in het natio nale team. Een man die de jonge wer- persstaf vanuit zijn routine van dienst kan zijn, maar geen figuur die tussen de sterkste honkbalamateurs tot de sterren zal kunnen rijzen. Beidschat mocht eerst niet van zijn baas, uiteindelijk weer wel. Wat moet je met zo’n verzwakte ploeg nu op een wereldkampioenschap? Tijd om De Pierre het woord te gunnen. „Wat het weer betreft op die dagen van centrale training zeg ik maar: Onze- Lieve-Heer is ons gunstiger gezind dan de pers. Een zaterdag maar hadden we motregen, de rest was prima. Urbanus en Beenders zijn inderdaad belangrijke tegenvallers maar ondanks hun afwezig heid ben ik van mening dat deze ploeg beter is dan die waarmee wij eind 1973 in Cuba aantraden. In het begin deden we het daar beroerd, maar later speel den we goede wedstrijden. Dat zal ook nu zeker het geval zijn. Misschien win nen we wel meer dan een ontmoeting”. internationale cupvoetbal.” „Eerlijk, je mag best weten dat ik enorm somber ben gestemd. De eerste keer dat ik echt in de put zit. En in dit vak moet je heel reëel zijn: blessures kunnen Lattek wel kop gaan kosten. Hoor je de buiten wacht al roepen, dan had hij maar moeten zorgen voor volwassen vervan gers?”. Lof en loon liggen dicht bij elkaar, hou dat goed in de gaten”. Keulen, universiteitsklinkiek, afdeling orthopedie, vierde etage. Een lange, lege gang. Krukken, rolstoelen en andere re validerende voorwerpen staan langs de muur. Zuster Alice roept „Psst”, want Jupp Heynckes komt zojuist van de operatietafel vandaan. Berti Vogts, strompelend door de, gang op iets te grote ribluwelen pantoffels, is lichame lijk alweer wat opgeknapt. Geestelijk is de stoere verdediger het evenbeeld van Udo Lattek. Vogts: „Ik kan het allemaal moeilijk begrijpen. Waarom wordt een ploeg zo getroffen? Ikzelf heb ooit vijf maanden buitenspel gestaan door een meniscusoperatie. Na De overgang van ons brute herfstweer naar hartje Zuidamerikaanse zomer wordt niet in een keer gemaakt. Giste ren is het team met acht begeleiders naar Curasao vertrokken, waar het ge zelschap dirie en een halve dag blijft. De laatste dag van deze maand wordt de sprang naar het vasteland gemaakt. De Pierre hoopt op de Antillen drie duels te kunnen afwerken, oefenwedstrijden die de Oranje-selectie in Nederland hele maal niet heeft kunnen spelen sinds de centrale training op 9 oktober startte. De Pierre: „Dat is een handicap die je moet accepteren als je ruim na onze competitie toch naar een kampioenschap toegaat”. De 45-jarige Haarlemer, tevens lid van het bondsbestuur, duidt er een van de moeilijkheden mee aan waarmee de bond zich geconfronteerd zal in de voorbereiding op het mondiale titelge vecht. i? I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15