Vermoeide en boze ex-huishoudster van Menten: Puzzelrit i van TZB AFSCHEID TWEE WERKNEMERS CREMATORIUM WESTERVELD Marine vervangt verouderde helikopters door nieuwe Lynx „Hij vertelde mij ook altijd waar hij heen ging...” fyfanyrijk mmtm afb ftet faMt, morrmi tojwn,. ■M MMM JJ BETER LEVEN de Bijenkorfj^jg F ii lil! Vijf bemanningsleden van overvaren Franse vissersboot vermist EERSTE ZES VOOR OPSPORINGS- EN REDDINGSWERK a Wasserij DUYN IJMUID2N-VELSEN 19 7 6 ZATERDAG 2 7 NOVEMBER B Goed uitgerust Velsen NHl lliii IJMUIDEN. De Koninklijke Marine is begonnen met de vervan ging van haar helicopter-bestand. De eerste zes nieuwe helicopters van het merk „Westland Lynx” zijn bestemd voor het squadron op De Kooi, waar ze mede ingezet zullen worden voor het opsporings- en reddingswerk boven zee. Directeur Ch. van der Zweep van de Kon. Noord Zuid Hollandse Reddings Maatschappij toonde zich zeer ver heugd met dit bericht, al had hij liever gezien, dat er voor het opspo rings- en reddingswerk speciale he licopters waren gekomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Ik heb niets met de zaak van meneer Menten te maken. Ik weet er ook niets van. Toen ik ervan hoorde via de zogenoemde „besmette leiding” en de TROS-uit- zending werd ik verdrietig en het ik gehuild. Ik ben nu in een hoek gemanipuleerd en talloze mensen vallen mij en mijn zusters lastig door aan te bellen en te informeren. Ik wens dat niet meer. Laat u ons alstublieft met rust”. Deze woorden sprak vrijdag in het hoofdbureau van politie te Velsen de voormalige huishoudster van de familie Men ten, de 67-jarige Suzanne de Haan, woonachtig in Velsen-Noord, die op neutraal terrein een verklaring wenste af te leggen aan de regiona le pers. 1 V® -miljoen -miljoen -miljoen - miljoen golfte stand ONDERTROUWD (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Amsterdam DRIEHUIS. In Crematorium Wes- terveld is gistermiddag afscheid geno men van twee werknemers die met pen sioen zijn gegaan. Dat zijn opzichter J. M. Quakkelaar en technisch opzichter C. A. Hilie. De nieuwe „Westland Lynx” helicopter, die de verouderde „Agusta Bell” bij de Kon. Marine gaat vervangen. Suzanne de Haan, de 67-jarige ex-huis- houdster van Menten, tijdens het afleg gen van haar verklaring in het hoofdbu reau van politie in Velsen. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 De heer G. van der Meer sprak na mens het personeel een kort woord tot de heren Quakkelaar en Hille. Beiden kregen een enveloppe met inhoud. Be heerder C. H. Innemée tenslotte dankte de heer Quakkelaar speciaal voor de wijze waarop hij hem in de specifieke gebruiken en gewoonten van een crema torium heeft ingewijd. En de heer Hille had hem op technisch gebied behoorlijk wat bij kunnen brengen. Beide heren werden daarvoor op symbolische wijze verrast met een grote doos sigaren. De scheidende functionarissen met echt genotes. Zittend de heer Quakkelaar met De namen van de gelukkige prijs winnaars staan als gewoonlijk op de puzzelpagina. De tien periodepnjzen met o.a. een fraaie Ford Fiesta L zijn er uit. Nog meer heuglijk nieuws is, dat we de anderhalf miljoen zijn gepasseerd. En dat allemaal omdat u voor uw inzen ding 1,25 extra postzegels hebt ge plakt op een briefkaart of 1,25 via de giro hebt gestort ten behoeve van het Nationaal Cultureel en Sociaal Fonds „Beter Leven.” S.F. van Gelder, Hoogwoud, M. Nieuw koop - G. Tooms, Dongen, H. de Bie - J.C. Bruijns, IJmuiden, W.J. van Es - L.M. Braam, IJmuiden, K.N. Klooster- huis - J.A. Pel, IJmuiden, S. Visser - M. van Onselen, IJmuiden- Toch was hij blij, dat de Westland Lynx die oude toestellen gaat vervangen, omdat ze in ieder geval veel beter in staat zullen zijn hulp te bieden. Officieel heeft de KNZHRM niet verzocht om vervanging van de helicopters, maar in persoonlijke contacten heeft men er wel meermalen bij Defensie op aangedron gen. De heer Van der Zweep roemde ook de goede samenwerking tussen de Koninklijke Marine en de reddingsmaat- schappij- Momenteel zijn bij de marine helicop ters van het merk „Agusta Bell” in gebruik- In de komende tijd zullen al deze toestellen vervangen worden door de „Westland Lynx.” Het eerste nieuwe toestel is vorige week in Engeland aan de Marine overgedragen, maar zal voor lopig in Engeland blijven om daar de bemanningen vertrouwd te maken met het toestel. In het voorjaar worden de eerste zes Westlands op vliegveld De Kooi verwacht. De heer Hille (62) heeft de 40 jaar zo goed als vol gemaakt en gaat met ver vroegd pensioen. Van hem herinnerde de heer Geuns vooral dat hij zo knap is in het oplossen van technische problemen. „Een cadeau uitzoeken was voor U niet zo moeilijk”, aldus de spreker. „We ge ven U gewoon een bepaald bedrag en daar kunt U met Uw handigheid zeker mee uit de voeten”. Beide echtgenotes van de scheidende medewerkers, werden door de heer Geuns evenmin vergeten. Zij werden in de bloemetjes gezet. De totale opbrengst is na tien we ken puzzelen 1.605.880,88 echtgenote en staand de heer Hille met zijn vrouw. hun doel boven zee moesten begeleiden. Bij reddingsoperaties moest men daarom vaak een beroep doen op Belgische, Duitse of Deense helicopters, die wel in staat waren op adequate wijze bij op sporingen of reddingen hulp te bieden. Op De Kooi zijn momenteel nog zeven Agusta Bells gestationeerd, die gebruikt worden voor opsporingen en reddingen op zee. In de praktijk bleken deze ver ouderde toestellen echter niet voor hun taak berekend. Bij slecht weer moesten ze aan de grond blijven, ze hadden een te kleine actieradius en waren voor hun navigatie en verbindingen afhankelijk van de Neptune-verkenningsvliegtuigen, die de helicopters in veel gevallen naar Wat geagiteerd las zij haar verklaring voor. Daarin kwam naar voren dat zij al driie-en-een-half jaar niet meer in dienst is als huishoudster, maar niettemin re gelmatig naar mevrouw Menten op be zoek ging om haar te helpen, aangezien deze geen hulp kon krijgen en ziekelijk is. „Ik beschouwde haar als een goede vriendin, die ik gewoon moest bijstaan. Met meneer Menten had ik ook een goede verstandhouding. Toen ik bij hem in dienst was behandelde ik bij zijn afwezigheid zijn correspondentie. Hij vertelde mij ook altijd waar hij heen ging. Hij liet mij ook de brieven lezen, die hij schreef aan de Procureur-Gene- OVERLEDEN: P.I.I. Schepers, 63 jr-, Santpoort. J. van Croonenberg, 49 jaar, echtgenote van W. H. Heuverkamp, IJmuiden, G. Scholts, A. de Gier - M. Breur, Haarlem, IJmuiden. A.G.H.C. Poldervaart, 73 jr., echtgenoot van: C.C- van der Woert, Driehuis. In het ontvangstcentrum waar veel collega’s, vrienden en familieleden bijeen waren gekomen, sprak mr. H. van Geuns, voorzitter van de Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie, beide mensen als eerste toe. Van de heer Quakkelaar (65), kon hij alleen maar goede dingen melden. „En dat was drie jaar geleden, toen U het 40-jarig dienst- jubileum vierde, eigenlijk al hetzelfde”, merkte hij op. Het afscheidscadeau van de vereniging bestond uit een fraaie stereo-muziekinstallatie. De oplossing van de week was: SINT JAN IS ONZE INSPANNING WAARD. raai en aan de heer Peters, commandant der rijksrecherche en verbonden aan het parket van de procureur-generaal in Amsterdam. Ik geloof ook lang niet alles van wat er over meneer Menten wordt gezegd Overigens hoe kan ik oordelen over een zaak waarover al zo lang proces wordt gevoerd? Er is gesproken over een Poolse huishoudster, die ken ik niet, die heb ik ook nooit aangetroffen bij de familie Menten. Ook is geschreven als zou ik Poolse brieven hebben ver taald voor meneer Menten. Nou ik spreek wel wat talen, maar geen Chi nees en ook geen Pools. De donderdag en vrijdag voorafgaande aan die 15-de november was ik gewoon thuis in Vel sen-Noord. Zaterdag ben ik er heen gegaan, zondag heb ik de familie zien weggaan en afgelopen dinsdag ben ik teruggekomen in Velsen-Noord bij mijn twee zusters. Daar willen we met rust worden gelaten. Het is vreselijk dat sommige mensen zelfs hun hoofd om draaien als ze ons zien”. De directeur van de KNZHRM, Ch. van der Zweep was blij, dat de eerste zes nieuwe toestellen een taak krijgen bij het opsporings- en reddingswerk. Hij vond het echter jammer, dat de Marine er niet toe is overgegaan om daarvoor specifieke toestellen, zoals de „Seaking”, aan te schaffen, toestellen, die in de ons omliggende landen, zoals Noorwegen, Zweden, Denemarken en België wel voor dit werk aanwezig zjjn. Deze toe stellen zijn in staat 21 passagiers mee te nemen. x NWI. Suzanne de Haan, die 12’/s jaar in vaste dienst is geweest bij de familie Menten - die tevens verklaarde het ple gen van misdaden afgrijselijk te vinden - wilde verder niets meer loslaten. Alle vragen Menten betreffende verwees zij naar de - niet aanwezige - heer Peters. Wel stelde zij er prijs op te verklaren dat zij geheel uit eigen beweging tot de wat zij noemde „verklaring”, te zijn gekomen; dat zij niet verdacht wordt en volledige bewegingsvrijheid geniet. De nieuwe Westland Lynx is aanzien lijk beter voor haar taken bij de marine en ook bij het opsporings- en reddings werk berekend. De toestellen hebben een actie-radiius van 600 kilometer, zijn uit gerust met radar, een all-weather navi- gatie-systeem, automatische besturing en hebben bovendien sterk verbeterde ver- bindingsapparatuur. De toestellen zijn uitgerust met twee Rolls Royce motoren van elk 900 pk, die de Westlands een kruissnelheid van 240 km. per uur geven. De toestellen krijgen een driekoppige bemanning en bieden daarnaast plaats aan zeven personen. De oude Agusta Bells hadden twee bemanningsleden met ruimte voor zes personen. GEBOREN: C. Sin jewel - Stas, Z.,- IJmuiden. H.T. van Duijvenvoorde - Pie tersen, d., IJmuiden. J. Windhorst - De Jonigh, d„ IJmuiden. R. van Wijk, IJmuiden, en A. Porck, IJmuiden, A. Schut, Amsterdam en: T.B. de Quartel, IJmuiden, J.H. Knight, Heemskerk en: C.M. Spijkerman, Sant poort, N.C. Koedijk, IJmuiden en: M.M. Hoogland, IJmuiden, R. Westerwal, IJ muiden en A.E. Zwart, IJmuiden, T.J. Haubrich, Amsterdam en: L. M. Bak- kum, IJmuiden, D O.J. Meulebrouck, Santpoort en: A.G.G. van der Aar, IJ muiden, W. van Veelen, Driehuis en: S. Beute, Driehuis, K. Noortman, Beverwijk en: J. van der Linden, Velsen-Noord, P.F. van Norden, IJmuiden en: H. de Krou, IJmuiden. Inmiddels is de pot voor de extra duizendjes aangegroeid tot 9.928,32. Ook volgende week gaan er weer dik honderd prijzen de deur uit, w.o. vijf mille en twee en een half duizend gulden belastingvrij. IJMUIDEN. Bij de aanvaring tus sen het Vlaardinger vissersvaartuig „Mo nica” en de Franse vissersboot „Aurore Boreale” in de Ierse Zee zijn vermoede lijk vijf Franse opvarenden om het le ven gekomen. Ondanks intensieve speur acties met twee helikopters, een Nimrod verkenningsvliegtuig en een Brits oor logsschip zijn geen van de vijf vermisten gevonden. De Monica heeft twee Franse vissers aan boord kunnen nemen, die in de haven van Cobh in Ierland in een ziekenhuis zijn opgenomen. Hoe de aanvaring is ontstaan is nog niet duidelijk. Het drama heeft zich zo snel afgespeeld, dat de bemanning van de „Monica” zelfs niet heeft kunnen constateren, hoe het Franse schip eruit zag. Vrijdagmiddag om twee uur is de Monica in de Ierse havenplaats Cobh aangekomen. Geen van de bemanningsle den van het Nederlandse vissersschip heeft letsel opgelopen en een eerste onderzoek van het schip toonde geen schade aan. IJMUIDEN Autosportvereriiging „de Rijmonders” ongeniseert zondag middag een puzzelrit voor A, B en C- klasse- Vanaf half twee kan men zich aanmelden aan de starttafel in de Pe truszaal aan de Mercuriusstraat. Juist voor kinderen is dit een aantrekkelijke rit, want zij moeten tijdens de rit op drachten vervullen en krijgen na afloop allemaal een prijsje. Ook is het in deze Sint Nicolaasrit mogelijk om te starten in een Al-klasse, zonder kinderen. GEHUWD: A. G de Gier - M. Breur, Haarlem, A.A.C.M. Oosterbaan - E.J.M. Kuypers, Hoorn, R. Venema - A.E. van den Heu vel, IJmuiden, P.A. van der Mije - T. Keesman, Wognum, W.H.V. Doesburg - Vanaf 29 november tot en met 3 december zijn we elke avond tot 21.00 uur geopend. (Maandag 29 november v.a. 13.00 uur.) Keus genoeg dus aan laatste momenten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5