9 FIFA optimistisch Kreuz boos op Brox Thuisclub in eerste helft volledig overspeeld t JRSh- 13 SPORT MAANDAG 2 9 NOVEMBER 19 7 6 I (Van onze sportredactie) Ruimte r •A-v. HAARLEM Afgelopen don derdag al was Cees Molenaar, met broer Klaas het leidende duo vor mend achter AZ, erg benieuwd naar de lichamelijke toestand van Piet van den Berg. De Haarlem- spits liep al weer twee weken te herstellen van een zoveelste aanslag op zijn benen. De bekerwedstrijd tegen Roda moest Van den Berg aan zich voorbij laten gaan en zon der de centrale aanvaller wist Haar lem zich in offensief opzicht geen raad. Bij een ontmoeting op Jum ping Amsterdam liet Molenaar al blijken nieuwsgierig te zijn naar het heroptreden van de man die verle den jaar topscorer in de eerste di visie was. Uiteraard vooral met het oog op de ontmoeting die zijn AZ gisteren in Haarlem moest afwer ken. Gelijkmaker W jé i 5? i SPORIEF De nieuwbouw drie stadions De vorderingen aan de bouw zijn aan VAN DEN BERG NIET Een van de vele doorbraken van Nico Jansen door de verdediging van NAC. Boskov gelijke spel (Van onze sportredactie) Ajax ontstellend improductief (Van onze sportredactie) JAN PREENEN PIETER MUL ROTTERDAM. Willy Kreuz is boos op Feyenoord. Hij vindt het niet op zijn plaats dat hij van directeur Guus Brox zelf een smoes moet verzinnen om af te schrijven voor de volgende week zondag in Malta te spelen WK-kwalificatie-in- terland MaltaOostenrijk. Kreuz wei gert ook een blessure voor te wenden. Feyenoord is verplicht om Kreuz zes maal per jaar aan het Oostenrijkse nati onale elftal af te staan. Op de dag dat Oostenrijk op Malta speelt, komt Feye noord thuis uit voor de competitiewed strijd tegen VVV. De geroemde aanvaller had gisteren de meevaller dat bewaker Theo Vonk aardig meewerkte aan de comeback. De Zo’n type speler miste de FC gister middag in de Meer waar niemand er in slaagde de verdediging langer dan een minuut te ontlasten. Zeker niet in de eerste helft toen Ajax zijn opponent nauwelijks over de middellijn liet ko men en doelman Piet Schrijvers pas na 35 minuten in actie moest komen na een schot van Wetzel. Feyenoord zal de boete van duizend gulden die het aan Wim Rijsbermen had opgelegd omdat die in een interview had verklaard dat directeur Guus Brox geen verstand van voetballen heeft, t Tugbe- talen. Dit is het resultaat van overleg dat heeft plaatsgevonden tussen Karei Jansen, de secretaris van de Vr ’en'iging voor Contractspelers en directeur Brox. het programma, waarbij Fifa-voorzit- ter Joao Havelange uit Brazilië het belangrijke probleem van de veilig heid aan de orde zal brengen. Dat was al na twaalf minuten spelen. AZ bouwde vervolgens een groot over wicht op. Haarlems middenveld speelde De zes dions in Buenos Aires (2), Rosario, Cordoba, Mendoza en Mar del Plata zullen, naar thans bekend, 220 miljoen gulden gaan kosten en aan 327.000 toeschouwers plaats bie den. Er worden in totaal 2,1 miljoen toegangsbiljetten gedrukt, waarvan de organisatoren er ten minste 1,7 mil joen hopen te verkopen evenveel als in 1974 in West-Duitsland. Dolle vreugde bij het merendeel van de ruim 17.000 bezoekers die zo’n wen ding niet voor mogelijk moeten hebben gehouden. Hughes prees na afloop te recht de inzet van zijn ploeg want op dat punt overtrof de t huisclub in de donkere tweede helft de formatie van Hans Kraay. Kist en Arntz (gele kaart voor een overtreding tegen Van den Ban) misten nog kansen, terwijl Boers- ma in het slot nog een keer schitterend reageerde op een kopbal van Vonk. Dat maakte een beetje de zwakke trap goed waarmee de Haarlem-keeper reageerde op een nog slechtere terugspeelbal van De Vries. AMSTERDAM. Ajax heeft gister middag gekozen voor de moeilijkste op lossing van het „probleem” FC Amster dam. De formatie van trainer Tomislav Ivic wist in de eerste helft geen keuze te doen uit een groot aantal mogelijkheden en werd na rust geconfronteerd met een steeds meer in zichzelf gelovende tegen stander, die pas twee minuten voor tijd op zijn tekortkomingen kon worden ge wezen schiet goed op en met de veranderin gen en verbeteringen aan de andere drie arena’s wordt in december een begin gemaakt. De stadions zijn dan ook niet het grootste probleem voor 1978” genstander en verloor hij zich in schijn bewegingen, die nauwelijks nog effect sorteerden. In die tweede helft ontbra ken ook de verrassende „ééntweetjes”, die tevoren zoveel verwarring hadden gesticht. Mede daardoor werd het voor een steeds trager spelend Ajax steeds moeilijker tegen een defensie, die naar mate het duel vorderde steeds omvang- rijker werd. Toch diende zich bij Am sterdam zo nu en dan iemand als aan valler aan, die dankzij de countertactiek, waartoe de FC was gedwongen, nog voor een verrassing had kunnen zorgen. In kansrijke posities (Otto, Van Veenen- daal) ontbrak het echter aan snelheid van handelen en overtuigingskracht. dilemma werd geplaatst. De linkervleu- gelspeler speelt vrijwel zeker komende zondag weer met de „Lieverdjes” tegen NAC, zodat zijn laatste optreden voor Ajax gistermiddag de nodige problemen met zich zou hebben meegebracht. Over igens twijfelt Geert er zelf nog aan of hij het komende weekeinde inderdaad al voor Amsterdam zal uitkomen: „Ik ga woensdag trainen bij Amsterdam, maar of ik meteen al zal spelen? Ik zie wel”. Volgens voorzitter De Stoop kan niets de rentree van Meyer in de équipe van Van de Meent in de weg staan. Alle partijen zouden het eens zijn over het bedrag, waarvoor Geert tot aan het eind van het seizoen wordt uitgeleend en alleen de handtekeningen moeten de transactie nog bekrachtigen. Stoop: „Het is nog slechts een formele aangelegenheid. Dinsdag word* er getekend, omdat we het met z’n allen eens zijn geworden. Amsterdam huurt dan Geert Meyer en krijgt een optie op aankoop”. Met Meyer lijkt Amsterdam zich in ieder geval te verzekeren van wat extra stootkracht in de aanval en van iemand die de bal aan de voet kan houden. Vlak voordat Ruud Geels de derby in de 88ste minuut toch nog van een doel punt wist te voorzien, leek het er even op dat een uiterst nerveuze Ivic een beroep zou doen op Geert Meyer in zijn streven om het klasseverschil eindelijk ook in de score tot uitdrukking te bren gen. Amsterdamtrainer Pim van de Meent: „Ik ben bang geweest dat Geert als nog zou worden ingezet. Stel dat hij nog een doelpunt had gemaakt dan had Ivic gezegd, laten we die maar houden”. Zover kwam het niet. Ivic liet alles bij het oude, waardoor Meyer niet voor een „Van den Berg en ik hebben nog een keer samen in het Nederlands amateu- relftal gespeeld. Dat was een jaar of dertien geleden. Hij moet een jaar of achttien geweest zjjn. ik was vijfender tig.” Na de twee goals waarmee de teruggekeerde schutter gisteren de kapi tale Alkmaarse formatie de das omdeed, schoot Van den Berg in de lach toen Molenaars woorden hem ter ore kwa men. „Ja, dat was een wedstrijd in Italië. Ik was toen amateur bij DWS en met Molenaar heb ik toen nog op een kamer geslapen. Hij voetbalde hij KFC en daar wilden ze me nog heen halen.” „Dit ook onderwerp van discussie op de driedaagse vergadering van het Fifa- comité, die vandaag in Buenos Aires begint onder leiding van Hermann Neuberger, voorzitter van de West- duitse voetbalbond. Dinsdag staat een ontmoeting tussen de Fifa-bonzen en de Argentijnse president Videla op Helemaal geloofwaardig kwam het toch echter allemaal niet over, waarop Boskov onmiddellijkz ijn mening herzag: „Ik heb NAC eerder in deze competitie al eens aan het werk gezien tegen FC Twente. Op eigen terrein een bijzonder sterke tegenstander, hoewel: zelfs met tien man had deze ploeg nooit of te nimmer tot 2-2 terug mogen komen. Je kunt bijvoorbeeld op balbezit gaan spe len, maar dat deed Feyenoord niet. Het bleef maar tikken en balverlies lijden.” Een fout overigens, die de Rotterdam mers ook al in de eerste helft hadden gemaakt. Feyenoord had weliswaar een enorm groot veldoverwicht, maar kon merkwaardigerwijs het initiatief nooit helemaal naar zich toetrekken. Kenne lijk bevreesd voor de faam die NAC-op- eigen-terrein vooruit is gesneld, werden er nauwelijks risico’s genomen en wei gerde men met hoge ballen de eenzame spits Nico Jansen voortreffelijk aan banden gelegd door (toekomstig ploegge noot?) Nikola Budisic van munitie te voorzien. AZ VERGAT TE SCOREN, 19.500 toe schouwers uitpuilende en kletsnatte NAC-stadion tegen de Rotterdamse ere- divisekoploper. Nadat Feyenoord al vrij snel na rust wat fortuinlijk op een 2-0- voorsprong was gekomen, leek NAC zijn tweede thuisnederlaag (eerder dit seizoen werd alleen schlemielig van Ajax verlo ren) tegemoet te gaan. Toen echter on- middellijk na het door NAC overi gens fel omstreden tweede Rotter damse doelpunt van Nico Jansen. Smits tegenscoorde, werd Feyenoord op slag door het nu pas ontketende NAC in een bijzonder spectaculair vervolg van de tweede speelhelft bijna tot een stunteli ge figurant gedegradeerd, waarbij de Rotterdammers aanvallend niet in staat waren om ook nog maar één goede aanval op te bouwen, terwijl er verdedi gend enorme blunders werden gemaakt. Moest Schrijvers sporadisch ingrijpen, zijn collega Jan Jongbloed had overwerk en had verscheidene malen assistentie nodig van De Leeuw en De Jong, die op de doellijn redden. Bovendien kwam Jongbloed eenmaal goed weg toen Geels de bal op de lat kopte. Het is een greep uit de mogelijkheden, die meer dan eens ontstonden na uitstekend voorbereidend werk van aanvoerder Ruud Krol. Hij, Hulshoff, Notten en Erkens betrokken terecht Tscheu la Ling vaak in het spel, die geen kind had aan vleugelverdediger Bianchi. Voor rust rondde Ling zijn sblo’.- af met voorzetten-op-maat. in het tweede bedrijf volstond Ling meestal echter met het zoekspelen van zijn te- Tenslotte besliste Geels, die zo lang in de schaduw van De Leeuw had gestaan, alsnog het duel door de bal uit een voorzet van Hulshoff via de binnenkant van de paal m te koppen: 1-0 Jongbloed. „Ik raak er al aan gewend dat Ajax ons nog op de valreep verslaat. Ik heb dat al vier, vijf keer meegemaakt”. Dat tweede doelpunt had de Rotter dammers vleugels moeten geven. Het tegenovergestelde was echter waar. Fey enoord begon bijzonder angstig en ner veus te spelen. Uit een vrije trap van Bakker kopte Brouwers de bal door naar Ton Smits, die daarop Treytel kansloos passeerde. Waarmee de Alkmaarse oefenmeester duidde op de goals van Van den Berg. Hij scoorde halverwege de tweede helft een simpele gelijkmaker, toen Heil een harde schuiver van Melgers, na een dubbele combinatie met de voor De Winkel ingevallen Caljouw, niet onder controle kreeg. Dezelfde Caljouw for ceerde met goed doorzetten tien minuten later een hoekschop. De effectvolle voorzet van De Kip leek een gretige prooi voor drie Alkmaarders te worden. Zij liepen elkaar echter omver en de glijdende Van den Berg schoot hoog in langs de vertwijfeld duikende Heil. ma kreeg de bal niet uit het doelgebied, aanvalsopbouw met lange trappen was uitgesloten. Maar bovendien stak AZ in prima vorm: De ploeg die met Chris Heil in het doel al zeven wedstrijden ongeslagen was, drukte Haarlem met overmacht op eigen helft terug. Van Marwijk en Metgod (rechtsbuiten) scho ten links en rechts langs Wentink en De Vries. Van Hanegem liep op het middenveld niet teveel maar deed grandioze dingen met de bal. Willem leverde prachtige passjes af die de aanvallers fraaie moge lijkheden boden. Wat inzet betreft gaf Willem ook het voorbeeld. Zo pikte hij met een sterke sliding Wentink de bal af toen Boersma de bal ten onrechte naar de gedekte George had uitgeworpen. Wentink probeerde te ruimen maar Van Hanegem blokte. Uit Van Marwijks voorzet gleed Kist de bal toen knap in. Piet van den Berg schreeuwt het uit na zijn tweede doelpunt. Van Rijnsoever (13) beseft dat zijn ingrijpen te laat kwam terwijl rechts Eef Melgers juichend opspringt. BUENOS AIRES. Anderhalf jaar voor het begin van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië wijst alles erop dat de zes benodigde stadions toch op tijd gereed zullen zijn. Na een inspectie tocht door Argentinië hebben de per schef van de Fifa, de Luxemburger René Courte, en een lid van het organisatiecomité, de Westduitser Hermann Joch, tenminste in Buenos Aires verklaard: „Wij zijn tevreden over datgene wat we hebben gezien. Het treffen tussen NAC. en Feyenoord leverde in de eerste helft vrijwel geen boeiende momenten op. Het echte voet- balspektakel was duidelijk gereserveerd voor de tweede 45 minuten, waarin Fey enoord tegen de verhouding in op een 1- 0 voorsprong kwam. Overigens wel uit een door Dick Schneider (eventjes tevo ren genoteerd door Corver) in de 55ste minuut benutte strafschop, toegekend nadat Bakker de opgerukte Rijsbergen onderuit had gehaald. Ook het tweede Feyenoord-doelpunt, in de 64ste minuut door Jansen, werd door NAC fel aange vochten. Feyenoordtrainer Vujadin Boskov: „Dat 2-2-gelijke spel is zonder meer een cadeautje aan de Bredase ploeg. Ais een ploeg als Feyenoord halverwege de tweede helft met 2-0 voor komt te staan, mogen de twee winstpunten toch nooit meer prijsgegeven worden.” Om vervolgens enkele verzachtende omstan digheden voor zijn team aan te voeren: „Op de eerste plaats was het die lood zware wedstrijd van woensdagavond voor de UEFA Cup tegen Espagnol en vervolgens hebben we het laatste uur tegen NAC zonder Wim Rijsbergen moe ten spelen na die botsing met Bakker.” is cadeautje” BREDA. „Tegen Feyenoord een 0- 2-achterstand wegwerken, notabene in één speelhelft, en tot 2-2 terugkomen, als je dat kunt, dan kun je als oefen meester van NAC niet anders dan uiter mate tevreden zijn,” aldus vatte Bob Maaskant de enorme vreugde in het Bredase kamp samen na het gelijkspel zondagmiddag in het met uitpuilende Iets minder dan 25 minuten resteerde daarna det Bredase ploeg Feyenoord een volledige knock out toe te dienen. On danks een reeks missers in de Rotter damse afweer slaagde NAC er echter niet in. Pas in de allerlaatste minuut, nadat even tevoren een falende Martin Vreysen vervangen was door Jan Ver- heyen, kwam NAC op 2-2, toen Nikola Budisic een omhaal van Ton Smits van af de rand van het strafschopgebied verzilverde. Het feest ging niet door en via RCH kwam Van den Berg bij Haarlem. Daar ontwikkelde hij zich tot een onmisken bare man in het spelpatroon. Voor Haarlem en de verschillende tegenstan ders scheelt het een slok op een borrel of Van den Berg meedoet of niet. De elf van Hughes rekenen helemaal op de spits die de bal kan vasthouden, het leer afschermt totdat de nodige versterking in de voorhoede is komen opdraven. De 31-jarige Zaankanter heeft bepaald geen superieure techniek noch is hij van het drammende Engelse type. Gevoel voor de bal heeft hij wel, vaak staat hij op de plek waar de bal schijnbaar toevallig heensprint. Een eigenschap die Gerd Müller groot maakte en waarmee Van den Berg op zijn niveau al zeer nuttige dingen deed. „Ik ben benieuwd naar de Japanse kranten”, kraaide Hughes na afloop. „Als meneer Hitachi (mede-spon- sor van AZ) dat leest dan wil-ie Van den Berg toch gauw overnemen.” Alkmaarse voorstopper gunde zijn te genstander de ruimte om een bal aan te nemen. Niet Van den Bergs sterkste punt, gezien de vele meters die hij immer nodig heeft om de bal onder controle te krijgen. Vonk kleeft in eigen verdediging altijd zeer, sterk tegen de vijandelijke spits maar Van den Berg is gewend geraakt, ook om minder te hoe ven incasseren, terug te vallen naar het middenveld. Hij benutte zijn vrijheid gisteren om met een paar soli zowel Van Rijnsoever als Vonk de hielen te laten zien. Uit zijn eerste voorzet schoot Mel gers (na rust vervanger van George) hard in, maar Heil redde met de voet. Kort daarop ging hij op identieke wijze te werk zonder dat daaruit direct gevaar ontstond. Van den Berg groeide echt in de wedstrijd zoals heel Haarlem pas echt aan de bak kwam toen het na de rust de storm in de rug had. De hard loeien de wind dwars over het veld was de thuisploeg in het eerste deel teveel ge weest. De aanvankelijke zwakke Boers te weing direct om veelvuldig voor het door Heil verdedigde doel te komen. Met name Wildbret leek tegen zijn oude club het duel in zijn eentje te willen beslis sen, maar toch was hij het die met enige mazzel De Winkel een goeie kans zou bieden. De Winkel omspeelde de Alk maarse goalie maar kon toen met zijn zwakke linkerbeen niet anders doen dan in het zijnet mikken. Een actie waarin Kist hem vooraf was gegaan. Spelbos had de blonde goalgatter keurig bediend, maar de vrijstaande Kist kogelde hard naast. De gevaarlijke schutter liet het er later in de eerste helft ook al bij liggen, toen hij geheel vrij voor Boersma kwam, nadat voorstopper Huyg, nog niet helemaal fit, op het d oor regen glad geworden veld uitgleed. Kist probeerde met een boogbal te scoren, maar Boers- ma’s armen reikten hoger dan hij ver wachtte. De Haarlem-keeper handelde ook correct bij inzetten van Nygaard. Hans Kraay later: „Ja, we hebben zoveel kansen gehad als je die laat liggen, dan kan je verliezen. Bij de rust had de wedstrijd al beslist moeten zijn. Zelfs na rust hadden we mogelijkheden toen Haarlem ruimte gaf door te gaan aan vallen. En dan vallen er twee belachelij ke doelpunten aan de andere kant.” V .X

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13