Voornamelijk in Henk Burgwal VVCS en FBO lopen kwaad weg Amateurs willen Knobel niet meer Van Marie: .Dat is onmogelijk Met Philishave kom je zeker met iets goeds voor t dedaa. „affaire” O n ij f I PHILIPS I oppen. fi w I I Philishave. Een naam, die staat voor een wereldbefaamd scheersysteem. Drie ronde, verende scheerkoppen. Driemaal twaalf supersnelle mesjes, voor snel, comfortabel en schoon uitscheren. 1 Driemaal negentig scheersleuven, die zowel korte als lange haren in één keer meepakken. Wie zou zo’n dege- lijk stuk scheer- A techniek niet in z’n bezit willen hebben? 19 76 M AAN DAG 2 9 NOVEMBER 15 SPORT Uitputtend Schokkend Ongelukkig Spijtig ZEIST Tijdens de jaarvergade ring van het amateurvoetbal in Zeist, is het bondsbestuur door ver schillende afgevaardigden aange vallen. Aanleiding tot het offensief was de behandeling van de zaak Burgwal en de daarmee verbonden „gouden handdruk” voor de „ont slagen’ secretaris-penningmeester van ruim 800 000 gulden. De kritiek richtte zich op het gebrek aan in formatie, de financiële afwikkeling van de affaire, het niet geven van het recht van weerwoord aan de heer Burgwal, de behandeling van de ex-secretaris-penningmeester en het passeren van de financiële com missie bij de kostbare ontslagpro cedure. Afkeuring Philishave 90-Super 12. Scheert >ndler. dieper, schoner dankzij de 36 mesjes. Functionele, slanke vorm. Geheel inklapbare tondeuse voor snor en bakkebaarden. Handige aan/uit- schakelaar. Soepel, los spiraalsnoer. 1 n luxe cassette H P 1126) f 140,- De Philishave 90-Super 12 met instel bare scheerdiepte. Scheert nog sneller, dieper en schoner, dankzij de 36 mesjes inplaats van 18. Instelbaar op liefst negen standen, dat betekent extra scheercomtort. Met geheel inklapbare tondeuse voor snor en bakkebaarden, handige aan/uitschakelaar en los spiraal snoer. In luxe cassette(HP 1121) f159,-. Batterijshaver. ’n Beetje buitenbeentje in de familie, met z’n twee j koppen en 2 x 6 I mesjes. Is dan ook typisch voor buiten ontworpen: voor in de caravan, op het water, noem maar op. Vier Philips 1,5 Volt batte rijtjes zorgen voor vele, vele malen snel en comfortabel scheren. Altijd handig om erbij te hebben. Inklusief fraai reiser ui. (HP 1207) f69,50. Oplaadbaar en instelbaar scherende Philishave 90-Super 12. Eén keer opiaden is genoeg voor ca. 2 weken scheren zonder stop contact. Scheerdiepte is instelbaar op 9 standen. Dat geeft extra scheercomfort. De teller geeft aan hoe vaak er na het opladen geschoren is. Handig. Natuurlijk met los snoer, luxe cassette en inklapbare tondeuse (HP 1308) f223,- 3 I fc philS AMATEURS VALLEN BONDSBESTUUR AAN (ADVERTENTIE) brengen. IPHIIIP» De bestuurders van het amateurvoetbal immers dragen niet in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor de handel wijze van het bondsbestuur en dat colle ge komt over twee weken voor de lopen van de amateurafgevaardigden die enigs zins geprikkeld duidelijk maakten wei nig waardering te kunnen opbrengen voor het bokkenschieten van het hoogste bestuurscollege van Nederlands grootste sportbond. Amateur-voorzitter Jo van Marie, te vens vice-voorzitter van het algemeen bondsbestuur, antwoordde dat de ama teurs zich op het standpunt stellen dat het Nederlands elftal naar zijn mening niet slechts de betaalde sectie raakt en dat de vertegenwoordigers van de ama teurs in het bondsbestuur vierkant tegen de terugkeer van de heer Knobel rijn. ZEIST. De algemene vergadering betaald voetbal heeft zaterdag de prof- sectie niet uit de impasse gehaald waar in het is geraakt doordat de belangen verenigingen weinig voelen voor hervat ting van het gesprek met het sectiebe stuur. Integendeel, na een korte maar uiterst bewogen bijeenkomst, is de kloof breder dan ooit. De weigering van voor zitter mr. Jacques Hogewoning om de praeses van de FBO, Guus Couwenberg, als toehoorder aanwezig, het woord te geven, vormde de inleiding van een tumultueuze ontwikkeling. Drs. Martin Snoeck, eerste man van de Vereniging van Contract Spelers, sprong vervolgens naar de microfoon en riep geëmotio neerd: „Ik wens een voorschotje op de inspraak. Ik eis namens de VVCS en de WON het woord om ons standpunt hier te verdedigen.” Hogewoning stond ook dat verzoek niet toe, waarop de verte genwoordigers van de FBO. de VVCS en van de belangenorganisatie van oefen meesters de vergadering verlieten. Eer der hadden de VVCS en de WON al laten weten niets te zien in nieuw over leg met het huidige sectiebestuur. Een vernieuwing van de amateurbepa- lingen wordt noodzakelijk geacht, deels als aanpassing aan de bestaande situatie, gedeeltelijk ook om op een golflengte te komen die met het buitenland vergelijk baar is onder het motto „gelijke monni ken, gelijke knippen”. „Zonder iets te suggereren”, stelde Van Marie, „durf ik te beweren dat er als wij de Uuitse ama- teurbepalingen zouden hanteren, nog maar weinig voetballers in Nederland overblijven, die bereid zijn een contract te aanvaarden bij een club uit de eerste divisie.” Vergeefs heeft afgevaardigde Goude- monds tevoren gewaarschuwd voor de politieke gevolgen: „Als we niet één front kunnen maken, dan walst de poli tiek over de sport heen.” De vergadering accepteerde heel gemakkelijk dat de problemen ook nu vooruitgeschoven werden. Aan de behandeling van het rapport Christiaanse en dat van de structuurcommissie kwam men eigenlijk niet toe. De toezegging dat in januari en februari in vier regionale vergaderingen het sectiebestuur en clubs de materie zullen behandelen, werd zonder discussie aanvaard. ZEIST. Wanneer het aan het ama teurvoetbal ligt, zal George Knobel niet terugkeren als bondscoach, zelfs niet voor een korte periode. In de rondvraag van de laatste vergadering van het ama teurvoetbal - oude stijl - riep Herman Feringa uit: „Knobel mag niet, zoals hier en daar wordt gesuggereerd, terug keren als bondscoach, zelfs niet als inte- rim-coach. Wanneer dat zou gebeuren, maakt de bond zich ronduit belachelijk.” Tussen alle bedrijven door vond sectie- I bestuurvoorzitter Jacques Hogewoning I (links) nog wel tijd voor een onderonsje. 1 Na bijna vier uur vergaderen aan vaardden de afgevaardigden die uitleg, omdat mede al was vastgesteld —op voorstel van afgevaardigde Feringa dat de zaak-Burgwal in de complete bondsvergadering op 11 december nog eens uitputtend behandeld zal worden. Bij de moties, die tegen dit beleid werden uitgesproken, gingen die van de heren Ducee (afdeling Leiden) en Wil lems (district Zuid) het verst. Zij beiden zegden het vertrouwen in het bondsbe stuur op. Hun moties werden echter, netzomin als de andere, die wat voor zichtiger waren, niet in stemming ge bracht, omdat de aanval zich niet richtte op het bestuur van de sectie amateur voetbal, maar op het bondsbestuur en dus beter behandeld kon worden in de bondsvergadering van 11 december. De vergadering aanvaardde zonder stem ming de suggestie de behandeling te verschuiven naar de bondsvergadering, nadat zijn voorzitter Van Marie had toegezegd dat de komende bondsverga- Er kwamen meer punten naar voren in de bijeenkomst van de amateurs die het gehele voetbal raken. Voorzitter Van Marie haalde in zijn openingswoord - bijna een troonrede, die meer dan een uur vergde - ondermeer de volgende vier punten naar voren: Amateurwed- strijden op de toto en de daaruit voort vloeiende financiële consequenties, ver nieuwing van de amateurbepalingen, de clubhuizen- en kantines en het rapport Christiaanse. Van Marie was niet geluk kig met sommige aanbevelingen uit het rapport Christiaanse. De instelling van een klasse van onafhankelijken vooral was voor hem moeilijk verteerbaar. „Het rapport vermeldt dit slechts, maar geeft niet aan hoe de uitwerking zal dienen te geschieden. Feitelijke situatie is echter dat het instellen van een klasse van onafhankelijken, een vermenging van amateurs met contractspelers, veel die per ingrijpt in de top van het amateur- dan in de staart van het betaalde voet bal. De sanering van het betaalde voet bal wordt aan het amateurvoetbal opge- hangen en ik weet al wie de schuld krijgt wanneer het niet lukt.” Welke Philishave u oo hij staat voor snel, glad en diep uitscheren. Het bestuur kan op dit moment geen mededeling doen wanneer een nieuwe beperkende regeling zal ingaan en of de toepassing eventueel met terugwerkende kracht zal geschieden. Van Marie haalde verder aan dat het amateurvoetbal het „gat” in de toto op 19 december en 2 januari door de winterstop van de profs zal vullen. Een uiterst ongelukkige situatie, te meer daar in het rapport van de rege ringscommissie Christiaanse, die plannen heeft tot gezondmaking van de profsec- tie door sanering en tijdelijke rijkssubsi- die, ervan wordt uitgegaan dat er een goede samenwerking moet zijn tussen alle belanghebbenden in het betaald voetbal. Simonse stelde dat tot het moment van de vergadering de voorlichting een zijdig is geweest doordat informatie al leen maar van en via het bondsbestuur is gekomen. „Er is geen enkel verweer gehoord van Burgwal, is er een bepaalde oorzaak waardoor wij van de indere partij geen enkele mededeling hebben ontvangen?” informeerde hij verder. Bondsbestuurder Martien Kastermans schokte daarna enigszins de vergadering met een mededeling die tot de conclusie zou kunnen leiden dat Burgwal niet alleen een zwijgplicht is opgelegd, maar dat de gouden handdruk van ruim acht ton een gebaar is geweest waarmee de bond het zwijgen van Burgwal heeft gekocht. Zwijggeld dus. Kastermans, be last met zaken financiën en personeels beleid betreffende, zei namelijk woorde lijk: „In de gesloten overeenkomst met Burgwal staat de clausule dat hij zich van verweer dient te onthouden, tenzij hij meent door de KNVB te worden aangevallen”. dering in twee delen zal worden ge splitst. Ten eerste het deel, waarin de zaak-Burgwal wordt behandeld, en daarna de gewone bondsvergadering. Tenslotte werden ook de financiële stuk ken, met de omstreden 815.000 gulden van Burgwal, aanvaard, onder de toe voeging „onder opschortende voorwaar den”, wat betreft de behandeling van de zaak-Burgwal in de bondsvergadering op 11 december. Het incident vond plaats toen het interim-rapport van de structuurcom missie betaald voetbal aan de orde was, waarvan Couwenberg de praeses is. „Wat ik te zeggen had, was helemaal niet zo schokkend,” zei Couwenberg la ter, „maar het is toch te dwaas dat ik als voorzitter van de commissie niets mag zeggen. Ik zit hier helemaal niet om rommël te schoppen. Ik zit hier om de belangen van de clubs te verdedigen. En als ik niets mag zeggen is mijn verblijf zinloos.” Verontwaardigd rea geerde ook bestuurslid Gerard Brouwer: „Tijdens de behandeling van het rapport zijn pertinente onjuistheden gezegd, dat wilden wij recht zetten. Het was ronduit schandalig zoals het hier is voorgedra gen. Het heeft geen zin meer om in te gaan op een uitnodiging om weer te gaan praten.” Deel van het gesprek was ook de aanval van de horeca op de clubkanti- nes, die zich niet zouden storen aan sluitingsuren, lagere prijzen in rekening brengen en gebouwd zijn met subsidie. „Een interdepartementale werkgroep is tot de conclusie gekomen dat de be staande situatie niet kan voortduren”, zei de voorzitter. „Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels aan de gemeentebesturen meegedeeld dat in de toekomst voor sportkantines geen ontheffing meer zal worden verleend voor de eisen van handelskennis en dat de beheerder met goed gevolg een vak- bekwaamheidsproef cafébedrijf, dan wel een z.g. bierproef moet hebben afgelegd. t De meeste van de sprekers in de bijna twee uur vergende behandeling van de zaak-Burgwal trokken zich wei nig aan van de gevolgen van de beslis sing van het bondsbestuur voor de ont slagen secretaris-penningmeester. Slechts de heren Troost (zaterdagvoetbal), en Si monse (Zuid) spraken nadrukkelijk over meer dan het gebrek aan informatie en openheid waardoor de afgevaardigden zich nogal op de tenen getrapt voelden door de gouden handdruk plus het passe ren van de financiële commissie. Troost zei, net als alle andere sprekers, na het gebeurde minder vertrouwen in het bondsbestuur te hebben gekregen. Hij sprak van een slecht personeelsbeleid, veroordeelde de eenzijdige mededelingen en de samenstelling van de commissie- Kastermans waardoor het bondsbestuur zelf oordeelde over handelingen van het bondsbestuur en de vernedering Burgwal aangedaan door hem per telegram te verbieden het sportcentrum nog te be treden. Troost kondigde aan in de bondsvergadering een motie van afkeu ring met betrekking tot het beleid in de zaak-Burgwal te zullen brengen en te vragen om een objectieve commissie van onderzoek, die haar bevindingen over het beleid van het bondsbestuur en de procedure die heeft geleid tot het ont slag dient te publiceren in het bondsor gaan. Hier is hij in gesprek met Kernkamp en Twente-voorzitter Masman. Joop van der Klink, directeur van De Graafschap, verwoordde toen het te laat was bij de rondvraag de mening van velen met de spijtige uitspraak: „Het verloop viel ons bijzonder tegen. De vergadering, die de partijen dichter bij elkaar had moeten brengen, leidde tot een verdere verwijdering.” Jacques Ho gewoning verdedigde zijn besluit Cou wenberg het woord niet te geven met de uitleg dat hij dan ook een vertegen woordiger van de VVCS had moeten toestaan zijn mening naar voren te „Het is niet verstandig,” zo betoogde hij, „in grote gezelschappen zaken te bespreken waarbij felle emoties kunnen loskomen”. Hij zegde wel toe de belangenorganisaties uit te zullen nodi gen om rond de tafel te gaan zitten. Tevoren had Hogewoning geweigerd in te aan op een verzoek van de heer Masman over te gaan tot schorsing van de vergadering. De voorzitter van FC Twente wilde zelf nagaan of de belangen organisaties in staat zijn tijdig de ma terie in eigen kring te bespreken. Eerder had Jos Coler, erelid en lid van de commissie Christiaanse, wel het spreek gestoelte mogen bestijgen. Hij benadruk te dat de medezeggenschap die de com missie nastreeft betrekking heeft op ver tegenwoordiging van de belangenorgani saties in de algemene vergadering, als mede op de instelling van een goedwer- kende ondernemingsraad. De commissie vond niet, zo vervolgde hij, dat de organisaties ook in het bestuur vertegen woordigd moeten zijn. Hogewoning vermeed aanvankelijk bij de behandeling van het interimrapport te spreken over deze vertegenwoordiging op bestuurlijk niveau. Later zei hij er „geen moeite mee te hebben.” Een uit spraak die hij tenslotte weer afzwakte. Vermoedelijk zullen de vier regionale vergaderingen met de clubs uitmonden in een buitengewone algemene vergade ring. Die moet dan worden gehouden voor 7 maart. Dat is de datum waarop een gesprek tussen het sectiebestuur en de vaste commissies van CRM en sociale zaken is vastgesteld. PhiushS i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15