Westduitse dominee VREDESBETOGING als IN LONDEN WIL ECONOMISCHE Bisschoppen beschuldigen Poolse staat Zware bom bij kerncentrale mag Zuid-Afrika uit „INTERNATIONALE” ORDE OP SOCIALISTISCHE GRONDSLAG „laatste waarschuwing” Waarschuwing van geleding-Moezorewa: „Burgeroorlog bij ondemocratische keuze interim-bewind in Rhodesië" „Enige alternatief voor kapitalisme en communisme" J ■■MB OMWEG Politie Kaapstad slaat betoging uiteen OPROEP STRAUSS TOT GEMEENSCHAPPELIJKE STRATEGIE Bij Gotenburg: n bö Meisje gedood bij explosie in Ulster DE TENEN MARLÈNE 2 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1976 2 9 MAANDAG 3 door Nico Scheepmaker J in id in id al d n d n n >t Links: Naar schatting 15.000 mensen hebben zaterdag in Londen deelgenomen aan een vredes mars voor Noord-Ierland. Op de foto een beeld van de stoet op weg naar Trafalgar Square. GENÈVE (DPA/UPI). Het dertiende congres van de Socialistische Internationale, dat gisteren eindigde, heeft van de socialistische regeringen en partijen definitieve stappen geëist in de richting van een nieuwe economische orde op socialistische grondslag. Meningsverschillen Boven: Tijdens de bijeenkomst zongen Jane Ewart-Biggs (links), de weduwe van de Britse ambassadeur in Dublin die door een landmijn gedood werd, zangeres Joan Baez (midden) en Mai- riad Corrigan, medeoprichtster van de vredesbewe ging voor Ulster, gezamenlijk liederen. ri- ït- ïd ?n h- Afgevaardigden van zeker 50 socialistische partijen, onder wie staatshoofden en regeringsleiders, namen in Genève een resolutie aan waarin om ingrijpende maatregelen wordt gevraagd teneinde de volledige werkgelegenheid en een grotere invoer uit de ontwikkelings landen te waarborgen. Tot deze maatregelen behoren ook het vormen van gemeenschappelijk bezit en het toezicht op de ondernemingen. BONN (DPA). *- De Beierse Christelijk-Sociale Unie van Franz-Josef Strauss zal niet zon der ruggespraak met haar zuster partij, de CDU, in de rest van West-Duitsland gaan opereren. Met deze belofte probeerde het CSU-bestuur zaterdag de partij politieke gevolgen te bezweren van een controverse die ontstond toen de CSU-Bondsdagfraktie besloot zich in het vervolg onaf hankelijk te gaan opstellen. ■n (Van onze redacteur in Stock holm) STOCKHOLM Vlakbij de grootste kerncentrale van Zwe den, Ringhals, op 70 kilometer afstand van Gotenburg, is gister morgen een bom ontdekt, met een dynamietlading van 25 kg. De bom, voorzien van een 25 meter lange lont, werd gevonden nadat een dagblad in Gotenburg zater dagavond een anonieme brief kreeg, gewikkeld rond een dyna- mietpatroon. F F trijfel CSU wil geen algehele breuk met zusterpartij - .i J De meisjes waren van een dansfeest op weg naar huis toen zij in een leeg huis licht zagen branden. Zij heloten een onderzoek in te stellen, dat hun noodlottig werd. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in een bar in Newry vier mannen gewond door een bom, die onder een stoel was geplaatst. Ik zal één passage citeren, die naar het slot toe hooggespannen verwachtingen wekte en waarom ik erg heb moeten la chten. U moet wel zijn stem erbij denken, bijvoorbeeld door u voor te stellen dat u iemand op klompen over een grindpad hoort lopen. Na opgemerkt te hebben dan concurrentie, die gepaard gaat met het vrije ondernemerschap, een ware neurose is geworden omdat iedereen ook wil con curreren met anderen die in geen enkel opzicht potentiële mededingers zijn, zei mr. Gerbrandy: Die parlementaire breuk tussen de tot dan als één fraktie opererende partijen gaf aanleiding tot het vermoeden dat de CSU zich tevens zou gaan ontpoppen als vierde nationale partij. Tot dusver bepaal de de CSU zich tot haar achterland Beie ren, de andere Westduitse deelstaten aan de CDU overlatend. Met een vijf punten tellende verklaring trachtte het CSU-bestuur de vermoedens over een algehelé breuk te ontzenuwen. Geconstateerd werd, dat de CSU zich sta tutair op Beieren richt en, aldus de verkla ring van het partijbestuur, „aan deze toe stand zal niet zonder ruggespraak met de CDU worden getornd”. Strauss zelf deed gisteravond ook een poging de gemoederen wat te sussen. In In de brief stond: „Dit is de laatste waarschuwing, de volgende keer laten we beide reactoren van Ringhals in de lucht vliegen”. De brief was ondertekend met de letter M. Get gebied van de kerncentrale staat nu onder zware bewaking, maar de dader(s) zijn in hun opzet geslaagd omdat nu is aangetoond dat het mogelijk is de bewa kingsdienst te misleiden en een aanslag op de centrale te plegen. De initiatieven tot ontspanning in Euro pa te komen zouden nog voor de bijeen komst in Belgrado, die een vervolg moet zijn op de veiligheidsconferentie van Hel sinki, genomen móeten worden. De confe rentie van Belgrado zal het volgend jaar gehouden worden. Het congres ziet in het socialisme het enige alternatief voor het kapitalisme en het communisme die volgens de deelne mers de belangrijkste vormen van onder drukking in de moderne wereld zijn. In het debat over de economische ont- Vijf anderen, die tijdens of kort na de politie-inval werden aangehouden, zitten nog in hechtenis, krachtens de „wet ter onderdrukking van het terrorisme”. Die wet maakt mogelijk dat verdachten een half jaar in hechtenis worden gehouden voordat een aanklacht tegen hen wordt ingediend. In Kaapstad heeft de rellenpolitie een eind gemaakt aan een betoging van een honderdtal Afrikanen, die onder het zin- wikkehng traden auiaeujKe meningsver schillen aan de dag. Bondskanselier Hel mut Schmidt van West-Duitsland noemde de inflatie de voornaamste oorzaak van de economische crisis in de wereld en legde er de nadruk op dat het herstel van de economie in de afzonderlijke landen een voorwaarde is voor het scheppen van een nieuwe economische orde. Kanselier Bruno Kreisky van Oosten rijk was het hier niet mee eens. Volgens hem is de inflatie alleen maar een indica tor van deze crisis. Andere oorzaken, zoals de speculatie in de dollar en de speculatie in grondstoffen, moeten vol gens hem zeker niet minder ernstig wor den genomen. Ook de Nederlandse premier Joop den Uyl had kritiek op Schmidt. „Het door Bondskanselier Schmidt verdedigde eco nomische systeem heeft weliswaar tot grote successen geleid”, aldus premier Den Uyl, „maar ook tot een steeds groter wordende ongelijkheid”. Den Uyl waarschuwde voor het misluk ken van de Parijse grondstoffenconferen- Steve Biko, een leidende figuur in de „Black Consciousness Movement” (bewe ging voor zwarte bewustwording) is na honderd dagen hechtenis uit de gevange nis ontslagen. Hij was evenals honderden andere zwarte voormannen gearresteerd na de opstanden in de zwarte woongebie den. De overgrote meerderheid van hen zit nog gevangen. „De strijd”, aldus het herderlijk schrij ven, „is doorgedrongen tot de cultuur en de massamedia met sex, echtscheiding, abortus, pornografie, godslastering in de schouwburg, de bioscoop, de televisie, radio en boeken. Kinderen in vakantiekampen, op scho len en staatstehuizen krijgen te horen, dat zij geen religieuze medailles of kruisen moeten dragen en seminaristen worden opgeroepen voor de militaire dienst, in strijd met overeenkomsten tussen kerk en staat.” In het schrijven wordt er de nadruk op gevestigd, dat een groot deel van de Polen gelovig is en dat wanneer de staat de godsdienst aanvalt hij hen aanvalt. De bisschoppen verklaren, dat hoge posities ontoegankelijk zijn voor gegadig den als zij niet zeggen atheïst te zijn, ongeacht hun capaciteiten. fi nt ze iet iet is- JOHANNESBURG (AFP). De Zuid- afrikaanse autoriteiten hebben de West duitse dominee Reinhardt Bruckner, die donderdag werd gearresteerd tijdens de politie-inval bij kerkelijke organisaties in Johannesburg, toestemming gegeven het land te verlaten. ie ie ■ie er Is ns in id se d- st, jk is en en >e- iet rd >rt at de li- té ie 00 in •e- et m ai Mr. Levisson („Please, don’t recognize me!”, smeekte Marlène Dietrich; „herken me alsjeblieft niet!”) werd op het spreek gestoelte opgevolgd door mr. S. Gerbran dy, wiens af en toe uitschietende en kner pende stem herinnerde aan het feit dat hij een zoon van zijn vader is. Zijn rede was behalve leerzaam en hoogst interessant ook op diverse momenten heel amusant door zijn manier van formuleren. Ik vroeg hem na afloop of hij ook boeken had geschreven en ik stond al klaar om de titels te noteren omdat het me wel aanlok te een boek over bijvoorbeeld persvrij heid te lezen dat tegelijk informatief en hoogst leesbaar zou zijn. Maar hij verze kerde me dat hij maar één, technisch- juridisch werk had geschreven en dat was „taai als apehaar”. Toen mr. Levisson (die een keer in het Newyorkse warenhuis Macy’s opeens ont dekte dat hij naast Marlène Dietrich bij de toonbank stond) van zijn stoel naast de koningin oprees om zijn jubileumrede te houden waarin hij zei dat er bij allerlei overheidsinstanties een ware passie leeft tot het oprichten van eigen huisdrukkerij en en dat drukken weliswaar een fascine rende hobby is maar dat de oprichting van een huisdrukkerij niet noodzakelij kerwijs de meest economische benade ring biedt voor de vervaardiging van het benodigde drukwerk, ging een andere hoge functionaris van het verbond blik semsnel op de vrijgekomen stoel naast Hare Majesteit zitten, ongetwijfeld vol gens een ongeschreven wet die wil dat je de koningin nooit naast een lege stoel op de tocht mag laten zitten. Hij was kenne lijk eerste reserve, want toen mr. Levisson (hij keek Marlène Dietrich, onder de indruk van deze onverwachte ontmoeting, met grote ogen aan) klaar was met zijn rede en van het podium afdaalde, maakte hij de stoel schielijk vrij en trok zich weer terug op zijn eigen stoel! et s- jn er ig sn ie >1- ti- )0 m sn )0 sn n- a- >n n- m li ke üj n- JP jn or ui de ir is r.) ts m it- en de n- el ■r- sn te se ar r- ■n- li- an >n. *r- en «- de De drukkersorganisatie bestaat 75 jaar en had daar een mooi feest van gemaakt in het Congresgebouw in Amsterdam, in aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin, die bij het aanbreken van de pauze, toen Verbondsvoorzitter mr. R. A. Levisson haar linksaf over het brede lan ge gangpad tussen de in „donker kos tuum” geklede aanwezigen door naar de foyer wilde leiden waar zij bij thee, cake, koekjes en chocolaadjes een sigaretje zou opsteken, haar voorkeur te kennen gaf voor de dichtsbijzijnde zijdeur, zodat zij via een kleine omweg, maar zonder min zaam rondkijkend door de oranjegezinde menigte te hoeven waden, de thee, de versnaperingen en de sigaret langs een niet ingecalculeerde route bereikte. BELFAST (Reuter) Een meisje van 16 jaar is gisterochtend in Lurgan, ten zuidwesten van Belfast, door een bomont ploffing om het leven gekomen en twee van haar vriendinnen liepen verwondin gen op. Zaterdagavond kreeg een politieman een kogel in zijn nek in Dungiven. Hij maakte deel uit van een patrouille, die naar een brand was gezonden op een boerderij. De verklaring veroordeelt aanvallen op het geloof als een schending van burger rechten op grond van internationale handvesten en van de Poolse grondwet. tie, omdat dan de eerste stap naar een nieuwe economische orde onmogelijk wordt. Hij maande de westerse industrie landen de verplichtingen na te komen die zij op internationale conferenties op zich hebben genomen met betrekking tot een nieuwe economische orde. „De Europese gemeenschap, de VS en Japan”, aldus premier Den Uyl, „moeten erkennen dat het kritieke punt in de noord-zuid- verhoudineen bereikt is”. Het congres pleitte voorts voor hervat ting van de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten. Grondslag daarvoor die nen de resoluties van de veiligheidsraad, bekend als nummer 242 en nummer 338 te zijn. In deze resoluties wordt Israel aange spoord zich uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken en het zelfbe schikkingsrecht van de volkeren in het Midden-Oosten erkend. Het congres sprak zich uit tegen opleg ging van een regeling van buitenaf en voor het recht van alle volkeren in het Midden-Oosten hun eigen lot in handen te nemen en het recht op vreedzame coëxis tentie binnen veilige en erkende grenzen. De politie wilde gisteren alleen bevesti gen dat de bom onschadelijk was gemaakt. De experts spraken elkaar tegen over de gevolgen van een explosie van 25 kilo dynamiet op korte afstand van de kerncentrale. Medewerkers van de cen trale verklaarden dat er niets aan de hand zou zijn geweest. Anderen schokten de Zweden met de mededeling dat een groot gedeelte van Zuid-Zweden voor genera ties onbewoonbaar zou worden door uit stroom van radio-actief gas na een door de explosie veroorzaakt defect aan het koelwater syteem In andere, door het congres aangeno men resoluties, wordt gepleit voor nieuwe initiatieven om tot ontspanning in Europa te komen, stopzetting van de verspreiding van kernwapens en een wereldomspan nend toezicht op de in- en uitvoer van splijtbaar materiaal voor het vreedzame gebruik van kernenergie. „Om een voorbeeld te noemen dat dicht bij uw vloermat ligt en waar ik hopelijk niemand mee op de tenen trap: in het actuele vraagstuk van de pornografie is het benauwende niet dat men tegenwoor dig vrijmoedig praat en schrijft over sek sualiteit dat deed men tien, vijf en zelfs twee eeuwen geleden ook maar dat de ander voor de één niet wil en kan onder doen: als de één durft afbeelden met een blote hals, moet de ander beslist de borst onthullen, de derde de navel en de vierde de tenen. Wij durven voor elkaar niet meer onderdoen. Directeur Evert Eriksson van Ringhals verklaarde dat 100 percent beveiliging van de centrale onmogelijk is. Maar de veiligheidsmaatregelen zouden worden verscherpt. Volgens Eriksson is het de nachtmerrie van veiligheidsexperts dat een psychisch gestoorde zich toegang tot een reactorcentrale zou kunnen verschaf fen. De gevolgen van sabotage zouden dan erger kunnen zijn dan die van de atoom bommen op Hirosjima en Nagasaki. Voor de tv zei Strauss dat dit citaat door Der Spiegel uit zijn verband is gerukt. Zonder dat hij geen waardeoordeel over Kohl heeft willen geven. De Beierse politicus beweerde te weten dat Der Spiegel „duizenden marken” voor het bewuste artikel heeft neergeteld. Hij fulmineerde tegen de jonge christen democraten die het blad mededelingen zouden hebben gedaan over de inhoud van zijn praatje met hen. De bewuste leden van de „Junge Union”, aldus Strauss, „hebben zich daarmee een brevet van erbarmelijke minderwaardigheid afgegeven”. Kohl zelf wilde gisteravond niet zeggen of er op korte termijn een gesprek tussen hem en Strauss mag worden verwacht. Niet met zoveel woorden, maar duide lijk gepikeerd, verwees Kohl naar „bepaalde uitspraken” die eerst zouden moeten worden opgehelderd. WARSCHAU (Reuter). In alle Roomskatholieke kerken in Polen is gis teren een herderlijk schrijven voorgele zen, waarin kardinaal Stefan Wyszynski en de Poolse bisschoppen de Poolse staat ervan beschuldigen katholieke studenten te bedreigen en te chanteren in het kader van „een officieel complot om het atheïs me in te voeren”. een tv-interview riep hij de CDU op, „nu eindelijk aan te geven met welke gemeen schappelijke strategie er een eind kan worden gemaakt aan de socialistisch- liberale regeringscoalitie, welke bij de verkiezingen van 3 oktober met de hakken over de sloot als winnaar uit de bus kwam. Van centraal belang in de christen democratische controverse is overigens de slechte verstandhouding tussen Strauss en CDU-chef Helmut Kohl. Het nipte verlies van 3 oktober is door Strauss geweten aan een weinig overtui gend optreden van Kohl - de gemeen schappelijke lijsttrekker. De kille verstandhouding tussen beide heren daalde enige graden verder onder het nulpunt toen het weekblad „Der Spie gel” schreef dat Strauss zijn CDU-collega tegenover een jeugdafdeling van zijn par tij had afgeschilderd als „volslagen incompetent”. gen van vrijheidsliederen door het cen trum van Kaapstad trokken. Met span doeken protesteerden ze tegen de honder den doden die zijn gevallen tijdens opstanden in Soweto en andere zwarte woongebieden. Volgens ooggetuigen maakte de politie met de wapenstok hard handig een eind aan de demonstratie, maar er vielen geen ernstig gewonden. Er was opmerkelijk veel politie in de zaal. Ik telde tweeëndertig man, van wie dertig zich verdekt hadden opgesteld als leden van het Amsterdams Politie Korps, met bepluimde helmen op het hoofd en veelsoortige muziekinstrumenten in de hand waar ook werkelijk muziek uit kwam. De overige twee liepen in burger aan de staart van het stoetje hoogwaar digheidsbekleders, gingen met hun tweeën bescheiden links vooraan apart zitten om weer achter aan te sluiten toen de eregasten naar de thee oprukten en in de tussentijd zaten zij (de een achter in de dertig, de ander voor in de veertig, schat ik) geïnteresseerd te luisteren naar de jubileumrede van Verbondsvoorzitter Levisson, en het referaat van mr. S. Ger brandy over het thema van de jaarlijkse uitgave van Grafisch Nederland „Vrij heid van Drukpers”. De Westduitse ambassade had op zijn vrijlating aangedrongen. Bruckner was directeur van de „christelijke academie” in Johannesburg. Hij is vrijdagnacht onder politie-escorte naar het vliegveld van Johannesburg gebracht. maart 1978. Vandaag zouden in de Zwitserse conferentiestad de eigenlijke onder- handelingen over de samenstelling van een interim-regering beginnen. Komt die niet via verkiezingen tot stand, dan dreigt er volgens de groep-Moezorewa een burgeroorlog omdat zo’n regering de steun van het volk zou ontberen. Premier Ian Smith zei intussen gisteren tegen een Rhodesische krant: „Als men in Genève in het huidige tempo blijft doorpraten hebben we over 10 jaar nog geen regeling bereikt”. Smith’ strijdkrachten maakten bekend dat zij de afgelopen twee dagen zes zwarte guerrillastrijders hebben gedood. Daarmee zouden er in november aan guerrillazijde tot dusver 214 strijders zijn gesneuveld. Volgens hetzelfde legercommuniqué werden een blanke en een Afrikaan giste ren gedood toen hun voertuig in het zuidoosten bij Bikita in een hinderlaag reed. Vanuit Genève meldde een Zwitsers zendingsgenootschap dat een van haar werkers in Rhodesië, Paul Egli, door de Rhodesische veiligheidstroepen is gearres teerd. Het zou in de bedoeling liggen Egli voor de rechter te brengen, maar waarvan hij precies wordt verdacht is het genootschap niet bekend. SALISBURY (UPI/Reuter). De geleding-Moezorewa van de Afrikaanse Nati onale Raad (ANC) heeft gisteren gewaarschuwd dat er in Rhodesië een burgeroor log zal uitbreken wanneer de leider van een mogelijk interim-bewind niet langs democratische weg wordt gekozen. Deze waarschuwing was zowel aan het Brits- Amerikaanse adres, als aan dat van de omliggende Afrikaanse „frontlijn-staten” gericht. De ANC-geledmg van bisschep Moezorewa is een deel van de organisatie die een tijdlang het zwarte Rhodesische nationalisme overkoepelde. De belangrijkste andere facties worden geleid door Joshua Nkomo en Robert Moegabe, welke zich met het oog op de lopende onderhandelingen in Genève weer aaneensloten tot het „Patriottisch Front”. Ook Moezorewa is in Genève vertegenwoordigd. Zaterdag meldde Moezorewa’s ANC, dat zij beschikte over „onweerlegbaar” bewijs aangaande een Brits-Afrikaans „onderonsje” om Nkomo te laten fungeren als leider van de interim-regering die de periode tot onafhankelijkheid en een meerderheidsbewind zou moeten overbruggen. Over de ingangsdatum van dat meerderheidsbewind is in Genève inmiddels overeenstemming bereikt - uiterlijk 1 4*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3