V erkeersknoop na botsing bij Vogelkooien Telfout ontdekt: meevaller Velsertunnel van miljoen voor Zandvoort Dagje uit in Haven Düsseldorf Statenlid Hille overleden Thi opengetrapt E ETD NOORD-HOLLAND MAAKT VERNIETIGEND RAPPORT f I I Auto’s doelwit van wandaden isky In de Vishal ■i I HF APARTE MAATSCHAPPIJ OM VOORSCHRIFTEN TE ONTDUIKEN CONCERT IN Kort politienieuws Geen spreekuur r.fd burgemeester i WIJK AAN DUIN Klaveri asdrive ESI 13 DINSDAG 19 76 REGIO 3 0 NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) Olie Drie mogelijkheden BIJ INBRAAK RAADSCOMMISSIE WIL BELASTING NU MINDER VERHOGEN Negatief saldo ■hl HAARLEM Een voorhaven bij IJmuiden kan niet alleen Uit milieu- ovehwegingen maar ook op grond van economische argumenten worden afgewezen. De kosten-baten-analyse zal op grond van nieuwe cijfers een verlies van honderd miljoen gulden te zien geven in plaats van het aan vankelijk berekende positieve saldo van negentig miljoen gulden. De uitbouw van de Amsterdamse haven zonder voorhaven of container haven bij IJmuiden is nog mogelijk, zowel op het terrein van stukgoed als van massagoed. Deze mogelijkheden zijn evenwel beperkt. De basisge dachten van het Voorhavenplan, de havenontwikkeling in de richting van de kust, blijft de moeite van het overwegen waard. Dit zijn de voornaam ste conclusies uit een onderzoek naar haven en voorhaven, door de eco nomisch technologische dienst voor Noord-Holland. 88 S Gebotteld int hart van Schotland Voorhaven ook economisch ontraden (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Transavia negeert lawaainormen De door een consortium van vijf Eu- Scheldenborg, De Airbus een een 3 n 8 n Inbraak - Door een raam in te slaan verschaften inbrekers zich toegang tot een bouwkeet aan de Beverwijkse Ring- vaartweg. Diverse spullen werden ver nield, maar er wordt niets vermist. DE MAANDELIJKSE busreis naar Düsseldorf wordt deze maand gehou den op zaterdag 18 december. Niet de eerste zaterdag van de maand dus zoals normaal het geval is. Dat heeft te maken met de Sinterklaasviering het aanstaande weekeinde. DE PRIJS voor dit dagje Düssel dorf is zoals op alle andere zaterda gen: 21; voor kinderen tot 12 jaar 18. Bij die prijs is koffie en gebak op de heenreis en een reisverzekering inbegrepen. Kaarten voor deze busreis zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van deze krant. schol schol HEEMSKERK Burgemeester H.Nie- len is verhinderd woensdag zijn weeke lijks spreekuur te houden. Dankzij de ontdekte meevaller kan het begrote tekort van bijna een half miljoen gulden worden weggewerkt. De begrotingscommissie wil dat de andere halve miljoen gulden wordt komen om te laden of te lossen. Daar naast zijn er nog 7.000 arbeidsplaatsen direkt aan de haven gebonden en 5.000 (Van onze stadsredactie) u a 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Uit het kantoor van de provinciale griffie aan het Frederikspark zijn gedu rende het afgelopen weekeinde drie re kenmachines gestolen, een bandrecorder, een koptelefoon enz een hoeveelheid kof fie. De totale waarde is nog onbekend. Op een postzegelbeurs aan de Jans- straat is zaterdag van een Haarlemmer een aktentas met albums gestolen- De eigenaar geeft een waarde op van 750 gulden. SCHIPHOL. Transavia stuurt zijn jaar oude airbus in januari terug naar de fabriek in het Franse Toulouse. De aanschaf is een verkeerde beslissing ge weest en het door nogal wat manke menten geplaagde vliegtuig wordt voor Transavia te duur. Er komen drie Boein.gs-737 voor in de plaats: twee in de lente, één eind volgend jaar, aldus directeur mr. P. D. O. Hanrath. besteed om eerder weggesnoeide uit gaven weer in de begroting op te nemen. Het gaat daarbij onder meer om rente-aflossing en de aanvulling van de reserves van het woningbe drijf Er zal daardoor geen overschot ontstaan, maar wel een sluitende be groting. ZANDVOORT De financiële toe- stand van de gemeente Zandvoort is een stuk rooskleuriger dan in de begroting voor 1977 tot uiting kwam. In die begroting blijkt een telfout te zijn gemaakt, waarbij een miljoen gulden teveel aan uitgaven is ge boekt. De raadscommisie die het ge meentelijke huishoudboek onder de loep neemt, heeft deze telfout ont dekt. HET VERTREK naar Düsseldorf is vanaf de halte Sportfondsenbad, Fre derikspark in Haarlem om acht uur ’s morgens; terugkomst aldaar tien uur ’s avonds. Voor deelnemers uit IJmuiden bestaat er ook gelegenheid daar op te stappen, om half acht ’s morgens bij het kantoor van de IJ- muider Courant, Lange Nieuwstraat 427. Burgemeester en wethouders had den in hun aanbiedingsbrief bij de begroting voorgesteld om een aantal gemeentelijke tarieven en belastingen te verhogen. Ondanks de meevaller van een miljoen wil de raadscommis sie de tariefsverhogingen van zeven procent toch doorvoeren. Het doel ervan is niet zozeer het wegwerken van een begrotingstekort, maar meer Bij een inbraak in een kledingzaak aan de Herensingel zijn pantalons, jacks, jassen en bontjassen gestolèn van nog onbekende waarden. Van een bouwwerk op de Oude Groenmarkt zijn twee zaag machines gestolen ter waarde van 1100 gulden. HAARLEM. Onbekenden hebben bij een inbraak in een natuursteenbe- drijf aan de Korte Verspronckweg deu ren van volières opengetrapt, waardoor alle aanwezige vogels ontsnapt zijn. Ook werden fossielen kapotgegooid en vellen met postzegels gestolen. De totale schade bedraagt 550 gulden. zal stimuleren. De voorspellingen van het Voorhavenrapport en van de Commissie £eehavenoverleg, kunnen daarvoor ech ter niet als maatstaf dienen. Deze prog noses worden namelijk in belangrijke mate bepaald door de ontwikkelingen in de jaren 1965-1970”, een periode van ongekende economische groei”. De groei is echter gestagneerd. En daarmee is in het Voorhavenrapport geen rekening gehouden. „Doet men dat wel, dan komen de cijfers héél wat lager uit”, aldus het ETD-rapport. „Dit betekent, dat de kosten-batenanalyse moet worden bij gesteld. Het rapport van de commissie Zeehavenoverleg komt op een positief saldo van 90 miljoen gulden. Na hertyerekening zal een negatief saldo van minimaal 100 miljoen gulden te voorschijn komen”, aldus de ETD. Als de ETD vervolgens een „vooruit geschoven containerterminal” binnen de pieren van IJmuiden vergelijkt met een volledige Voorhaven, „dan blijkt het verschil zich te beperken tot het massa goed, dat alleen via een Voorhaven kan worden gestimuleerd”. Wat betreft het stukgoed en containers is er echter geen verschil. „De nieuwe containerprognose is dermate beperkt van omgang (onge veer 1 miljoen ton), dat de grotere maat van een Voorhaven hier niet van invloed is”. BEVERWIJK. Donderdagavond 2 december houdt de klaverjasvereniging Meerstein een open klaverjasdrive in een der zalen van de Vredevorstkerk. Aanvang 20 uur. De aanschaf van drie nieuwe vliegtui- gen noopt Transavia intussen wel tot het aantrekken van meer personeel. „Een kleine aanvulling va(n circa honderd man”, aldus Hanrath. Met de aanschaf van de drie Boeings-737 beschikt Trans avia eind volgend jaar over acht van deze vliegtuigen, waarmee de'verwachte meer gespreide vakantiemarkt beter kan worden bediend. Transavia neemt geen genoegen met het Nederlandse voorschrift dat vlieg tuigmotoren een bepaald maximum aan lawaai mogen voortbrengen, terwijl deze regels in andere landen minder stringent zijn. De Boeings-737 voldoen wel aan de huidige eisen, maar de grotere en oudere Boeings-707 niet. Een van de twee die Transavia heeft, gaat er in januari uit. ,.De werkgelegenheid in de voorhaven of containerterminal zelf beperkt zich tot maximaal 300 arbeidskrachten in di rekt haven-gebonden sfeer. Voor de to tale met de haven samenhangende werkgelegenheid kan de stukgoedsector (inclusief containers en roll-on en roll off) echter aanmerkelijk belangrijker zijn dan de massasector. De huidige verhouding tussen stukgoed- en massa- goedwerkgelegenheid is 11 2”, aldus de ETD. Diefstal - Een inwoner van Castri- cum heeft bij de Beverwijkse politie aangifte gedaan van diefstal van zijn polstasje. Het tasje, waarin tien cheques en een betaalpas zaten, verdween uit een café in de binnenstad. Het ETD-rapport wil proberen de dis cussie voor- of tegen een Voorhaven terug te brengen tot de volgende vraag stelling: „Wat is de feitelijke ontwikke ling in de Amsterdamse haven, wat zijn de sterke punten, wat de zwakke; wat is de betekenis voor de werkgelegenheid en met welke toekomstige ontwikkelingen mogen we rekening houden”. Aan een dergelijke benadering is volgens de ETD ropese landen waaronder Nederland (Fokker) gebouWde airbus heeft 345 zitplaatsen, een capaciteit die te groot bleek te zijn voor het deze zomer zo sterk verminderde vakantievervoer naar Spanje. Dit was echter al in januari voorspeld, terwijl Transavia het contract voor de huur van de airbus met een Optie op een nieuwe die in 1977 zou komen afsloot op de dag van, leve ring: 14 mei. Transavia voert verder aan dat de touroperators er geen prijs op stelden voor hun groepen een vliegtuig te moe ten delen met de klanten van andere touroperators. Martin Schröder van Martinair vindt het echter een onwaar achtig argument. Passagiers vliegen lie ver mét een qua capaciteit vergelijkbare DC-10, ook een zogenaamde wide body, dan met een kleiner toestel, is zijn ervaring. De touroperators, hebben veel minder keus dan Transavia doet voorko men, aldus Schröder. VELSEN. Ruim anderhalf uur heeft het spitsuurverkeer door de Vel sertunnel last gehad van een kettingbot sing aan de noordzijde van de tunned. Rond kwart over acht vanmorgen raakten drie auto’s bij een kettingbot sing betrokken. Er ontstond zware mate riële schade, maar geen van de inzitten den liep letsel op. Binnen enkele minu ten liep het verkeer richting Haarlem- Amsterdam echter vast. Er ontstond een file van ruim vijf kilometer, terwijl ook pp de afslagen naar Beverwijk en Vel- sen-Noord stremmingen optraden. Tegen kwart voer taen was d‘e verkeersknoop öpgelost. Het mannenkoor wordt aangevuld met enkele dames van .Animo” Zij zullen bekende liederen zingen, zoals La Mon- tanara”, „Poor Lonesome cowboy” en „De twaalf rovers”.' De tenor Gerrit Knook zingt onder meer „My Old Kentucky home”. Piet de Reuver, die de leiding heeft van het concert, zal zelf de prelude tot de eerste acte uit La Traviata” spelen. De entreeprijs is gesteld op 3,-.Be jaarden en degenen die slecht ter been zijn kunnen zich voor vervoer opgeven bij het buurthuis aan de Wilgenhoflaan, telefoonn 20944. Verder wordt vastgesteld, dat de ont wikkeling van de zeehavenindustrie in Amsterdam niet geheel volgens de ver wachtingen is verlopen. De olieraffinage en petro-chemie bijvoorbeeld vestigden zich liever bij bestaande olie- en. che- miecomplexen (de agglomeratievoordelen in Rotterdam, Antwerpen en het Ruhr- gebied) en op plaatsen met grote over heidsbijdragen. Amsterdam kan dergelij ke agglomeratievoordelen niet aanbie den, onder andere doordat de spil, van het petro-chemische proces (de nafta- kraker) ontbreekt. De ETW wijst er op, dat. de expansie in yle petro-chemische sector reeds enige jaren geleden tot stilstand is gekomen Gevallen van nieuwvestiging zullen de komende jaren in Europa zelden voor komen én blijken sinds de aanleg van de pijpleiding als transportmiddel niet aan diepe (aanvoer)havens gebonden fe zijn. Zo voorziet Rotterdam zowel Antwerpen als Amsterdam en het Ruhrgebied met pijpleidingen van ruwe olie. I De'drie genoemde mogelijkheden ver gelijkend, stelt de ETD. dat een Voorha- van de omzet van droog massagoed (ertsen, kolen, graan) en van containers behoefte, omdat alle gegevens over ha venontwikkelingen nog slechts op een manier dreigen te kunnen functioneren: als argumenten voor of tegen de voor haven. In het rapport worden de drie moge lijkheden: een haven beperkt tot het huidige areaal, een haven met een con- tainer-of roll-on-roll-of-haven en een haven met voorhaven naast elkaar gezet en met elkaar vergeleken. Het rapport stelt vast dat in de Am sterdamse massagoedoverslag de door voer naar Duitsland en zee-zeevervoer naar de Oostzee en Engeland een belan grijke rol spelen. De Amsterdamse ha ven concurreert hier met verschillende andere havens. Dit geeft -volgens de ETD onzekerheden in de vervoersstroom. De stukgoed-vervoersstroom blijft (afgezien van conjuncturele schommelingen) ech ter constant. En het containeraandeel blijft gestaag. De werkgelegenheid in de scheeps bouw blijft zich betrekkelijk onafhanke lijk van de vervoersstromen ontwikke len. De werkgelegenheid wordt meer beïnvloed door fusieverschijnselen, aan tallen nieuwbouworders en arbeidsmarkt- aspecten. Van de totaal 6.000 mensen Een verhoging met tien procent wordt wenselijk geacht, omdat vorig jaar de belastingtarieven ongewijzigd zijn gebleven en een regelmatige ver hoging wel noodzakelijk wordt ge vonden. Burgemeester en wethouders hebben nog niet laten weten of ze met de gesuggereerde geringere ver hoging kunnen instemmen. Ze zullen zich hierover nog beraden. BEVERWIJK Donderdagavond 2 december zal het mannenkoor Zang- lust” op uitnodiging van de buurthuis staf een concert verzorgen in het buurt huis „Wijk aan Duin aan de Wilgen hoflaan. I s Ongeval - Een 7-jarig meisje uit Heemskerk is gisteren met verwondin gen aan haar hoofd en een hersenschud ding in het St. Josef ziekenhuis öpgeno- men. Het kind was op het plein achter de Deutzstraat aan het spelen in een aanhar.gwagentje, toen dit wagentje plotseling op drift raakte en tegen een muur tot stilstand kwam. Het, meisje raakte met haar hoofd tussen wagentje en muur bekneld. Het rapport is een ondersteuning van het standpunt van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Zoals geméld zijn GS van mening dat een voorhaven bij IJmuiden moet worden afgewezen. Zij vinden echter, dat de mogelijkheden voor een roll-on-roll-off of containerha ven moeten worden onderzocht. Het rapport (voluit: „Haven en Voorhaven, een economische analyse van de ontwik kelingen in en rond de Amsterdamse haven tot 1976, met een evaluatie van drie havenvarianten) komt uit, vlak voordat de discussie over de Nota van Uitgangspunten" voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied in Provinciale Staten losbarst (op 6 december) VELSEN. De bezitter van een per sonenauto uit .Santpoort, die hem in de Dinkgrevelaan geparkeerd had, vond maandag zijn auto terug met een openge sneden linnen dak. In de Breelstraat in IJmuiden vond de politie maandagmiddag een auto met doorverbonden bedrading. Een onder zoekje leerde, dat de wagen afkomstig was uit Velsen-Noord, waar hij in het weekend was geparkeerd aan de Duin- vlietstraat. De eigenaar had zijn auto overigens nog niet gemist. arbeidsplaatsen in bedrijven die voor hun aan- en afvoer van de haven af hankelijk zijn. Je kunt echter de arbeidsplaatsen in de vervoersstroom in de zeehaven nog op een andere manier indelen: volgens die indeling zijn 11.000 arbeidsplaatsen gebonden aan het stukgoed-vervoer. ruim 1.000 aan het kleinscheepsmassa- goed en bijna 1.000 aan het groot- scheepsmassagoed. Minder dan duizend arbeidsplaatsen kunnen direkt worden beïnvloed door de toenemende scheeps- groottes in het massagoedvervoer, aldus het ETD-rapport. (en dus door een Voorhaven red.-) De haven van IJmuiden met op de voorgrond de plaats waar de voorhaven aange legd zou moeten worden. Het natuurgebied Duin en Kruidberg (rechtsonder) dat door de industrie „verloren” gaat. een aanpassing aan de algemene prijsstijging. De voorgestelde verho ging van de onroerend-goedbelasting mei twintig procent Vindt de com- m.ssie echter aan de hoge kant. Nu Zandvoort minder krap bij kas blijkt te zitten wil zij die verhoging terug brengen van twintig tot tien procent. Heeft "body", een heel bijzondere volle smaak en geur. Voor nog géén veertien gulden r.-j te koop bij 600 "DELCAVE” slijters en wijnhandelaren, herkenbaar aan het vignet op de deur. ZAANSTAD. Het PvdA-statenlid M. J. Hille is maandagnacht op 63-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Zaandam overleden aan de gevolgen van een har- ‘taanvab Marinus Jacobus Hille is wethouder van Zaandam geweest van 1945 dot 1968 Daarna werd hij benoemd tot burge meester van Wormerveer, een functie die hij bekleedde tot 1974 toen zijn gemeente opging in het grote Zaanstad. Hille werd toen weer gemeenteraadslid. Hij was lid van de partijraad van de ter van Nut van 't Algemeen, voorzitter Partij van de Arbeid, Landelijk voorzit- van de stichting Ortho-pedagogisch cen trum Noord-Holland en voorzitter van de federatie muziekscholen Noord-Hol land. Vrijdagochtend om elf uur wordt het stoffelijk overschot van de heer Hille gecremeerd te Driehuis Westerveld. die in de Amsterdamse scheepsbouw werken, zijn er minder dan 1.000 betrok ken bij de reparatie van schepen die Maandag aangekomen: Thalia 4, Bar ry; Teutonia. Rotterdam; Hoegh travel ler, Yokohama; Stirling Swort, Cont Plat, IJmuiden. Maandag vertrokken: Borkum, Em den: Commandant llenry, Duinkerken; Widar, Saldanha Bay, IJmuiden. Dinsdag aangekomen: Trier, Antwer pen: Sea Bure, Cont. Plat; Jan, Tillbury; British Trent, Saltend; Naxos, Bremen; Ekfors, Stavanger; Brodnica, Bremen; Cohoyo Maru, Georgetown^ Pasadena, Rotterdam; Frank Pais, Havanna; Rog- ness, Rotterdam, IJmuiden; Iggesund, Ig- gesund, Zaandam. Dinsdag vertrokken: Delfzijl, Zaandam. De andere mag van de rijksluchtvaart dienst nog twee jaar mee, hoewel het toestel thans pas vier jaar oud is. Trans avia krijgt geen toestemming voor een vervangende 707, omdat dit toestel zo veel herrie maakt. Om dit te ontduiken is Transavia nu van plan buiten Nederland Transavia International op te richten, in welke maatschappij onder meer de lawaaiige vliegtuigen worden ondergebracht. Voor niet in Nederland geregistreerde toestel len gelden de geluidseisen namelijk niet. „We hoeven niet de vracht van Schiphol door andere maatschappijen te laten weghalen, die we zelf even goed kunnen wegbrengen”, aldus Hanrath. Een tweede, voor Transavia belangrij ker overweging voor de oprichting van Transavia International is de groeiende vraag in Saoedi-Arabië. Transavia zal daar voor een periode van drie jaar een flink deel van zijn potentieel naar over brengen, onder meer om in Saoedische opdracht een lijnennet op te zetten. Hiervoor denkt Transavia 60 a 70 man personeel nodig te hebben, dat voor een deel uit Nederland zal komen. DELEAVE av Daft tel.015-569324* xwiffiSiisaiSSSSSSSSï Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 10.700 kg. tong, 130 kisten tarbot en griet, 301 kisten kabeljauw, 595 kis ten koolvis, 121 kisten schelvis, 433 kis ten wijting, 1296 kisten schol, 161 kisten schar, 4 kisten haring, 28 kisten makreel, 238 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 15.53- 13.79, grote tong 13,28-12,92, groot- middel tong 13,63-13.05, kleinmiddel tong 14.54- 13,29, tong een 15,21-13,51, tong twee 12,82-11,19. Per 40 kg.: haring een 40, makreel twee 72-30, grote leng 85, kleine leng 88, hake een 222-88, hake twee 190-170, hake drie 162-142; witte koolvis een 73; witte koolvis drie 90, tarbot 406-240, griet 254-134, kabeljauw een 204-132, kabeljauw twee 158-107, kabeljauw drie 144-104, kabeljauw vier 134-114. kabel jauw vijf 134-92, koolvis twee 84-71, koolvis drie 75-64, koolvis vier 64-59, schelvis een 120-82, schelvis twee 124-82, schelvis vier 90-76, schol een 112-84, schol twee 112-94, schol drie 112-92. schol vier 112-94, schar 82-64, wijting drie 114-76, inktvis 220. De besommingen waren: KW 4 f 4.15Ö, KW 22 12.550, KW 25 9.860, KW 29 6.700, KW 34 38.280, KW 51 2.120. KW 88 8.000. KW 105 58.170, KW 117 36.600, KW 145 11.120, KW 149 6.000. KW 152 9.000, KW 170 74.900, KW 174 5.250, KW 175 28.800, KW 187 6.370, KW 189 10.000, KW 194 9.340, KW 214 6.730, KW 221 4.970, SCH 173 7.560, SCH 256 6.300. IJM 44 21.860, IJM 154 8.950. u

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13