Antieke ikonen in Het Prinsenhof zwak vioolconcert Aznavour wacht arrestatiebevel Grote toeloop voor BKR Mozart-opera komt terug Weloverwogen spel in dus zet de kaas uit het vuistje maar Haar! De Utrecht handhaaft haar toppositie op het gebied van winstdeling. Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. i tijdens opnamen Decadente sereniteit bij Leonor Fini Acteur overlijdt VORMINGSTONEEL GAAT ZICH LANDELIJK MANIFESTEREN Kersjes leidt in romantische werken 3lpt g DINSDAG 19 7 6 30 NOVEMBER UTRECHT 4 1 HAARLEM. Het vormings toneel in ons land voelt zich bedreigd door de bezuinigingen die minister Harry van Doorn van CRM graag ziet. Die bedrei ging leidt tot een landelijke mani festatie van groepen, gezelschap pen die zich met gericht vor mingstoneel bezighouden. Er zul len overal in het land extra voor stellingen worden gegeven en het ligt in de bedoeling dat er in Amsterdam een slotmanifestatie komt. In Haarlem zullen door verschillende groepen tien voor stellingen worden gebracht. De eerste daarvan wordt gespeeld door het gezelschap De Voortzet ting, een nog jonge groep die vor mingstoneel op verstaanbare wij ze wil brengen. De Voortzetting komt met een opvoering van Bon tekoe, een productie die in maart van dit jaar in première ging en waarover al eerder in deze krant werd geschreven. AVRONed. 2) Gebroeders Hammond Bijna een vijfde deel van de premies voor levensverzekeringen (in vaktermen: individuele kapitaal- en renteverzekeringen) komt over het afgelopen jaar als winstdeling aan verzekerden ten goede. Daarmee handhaaft de Utrecht zich aan de top op het gebied van winstdeling. (Dat mag ook wel als je het al sinds 1883* doet.) KUNST S s Beeld schrift DVFRTFNTTE) Idealisme bij De Voortzetting BURBANK (Reuter). De (ADVERTENTIE) Daar staat AMEV achter. De Utrecht legde als eerste en enige NV het recht op winstdeling bij de oprichting (1883) in de statuten vast. s r Een der olieverven van Leonor Fini. JOHAN VAN KEMPEN De minister wijst in een behandeling van schriftelijke kamervragen naar aan leiding van zijn begroting op de bijzonde re kwetsbaarheid van de beeldend kunste naars als de algemene economische toe stand slecht is. Ook is er volgens de bewindsman tijdens een recessie een gro tere toeloop tot het beroep van beeldend kunstenaar via onderwijsinstellingen. Cijfers tonen aan, dat tot een paar jaar geleden er een vaste verhouding was tus sen het aantal geregistreerde werklozen en het aantal BKR’ers. Die verhouding bedroeg ongeveer één op honderd. In 1966 waren er 44.700 werklozen en 445 BKR- kunstenaars. De afgelopen drie jaar is het aantal BKR’ers in deze ontwikkeling ech ter iets achtergebleven. BONTEKOE wordt op 2 december donderdag aanstaande opgevoerd in het café De Egelantier aan de Gasthuis- vest. Het gaat om een bewerking van het oorspsronkelijke journaal van schipper Bontekoe die in de zeventiende eeuw met een nieuw schip naar het toenmalige Indië voer. Het schip verging door ontploffing, het scheepsjournaal ging verloren, maar de schipper tekende nadien alles op uit zijn geheugen. Er kwam een uitstekend verkocht boek van uit en later schreef Johan Fabricius er nog eens een jongens boek overheen. DE VOORTZETTING is een gezelschap dat nu ongeveer anderhalf jaar bezig is. De groep bestaat uit mensen die zich volledig voor de goede zaak willen inzet ten. Om in de dagelijkse levensbehoeften te voorzien hebben de meesten er nog een baan bij. Maar het idealisme, politiek vor mingstheater, staat voorop. Kortstondig De rechter van instructie in Versailles zei dat hij een nationaal of internationaal arrestatiebevel zal uitvaardigen als Azna vour zich niet meldt. De zanger, die in het Zwitserse Crans Montana woont, zei de gang van zaken niet te begrijpen Hij had zijn advocaat opgedragen de rechter van instructie mee te delen dat hij niet op de vastgestelde datum kon verschijnen omdat hij dan onderweg van de Verenigde Staten naar Zwitserland was Een nieuwe oproep had hij niet ontvangen. I itsluitend bij u« drogist en apotheek MAN MACHT is de werktitel van de nieuwe produktie. Hans van der Veldenp „De opzet van dat stuk is dat het niet definitief af hoeft te zijn. Er moeten ver- 'anderingen-mogelijk blijven. Het zal mis schien anderhalf uur gaan duren, maar de produktie is uit allemaal losse onderdelen samengesteld. Het blijven losse scènes. Moeten we ergens een half uurtje vullen, dan kan dat zonder bezwaar met een afgerond geheel. We laten er beelden in zien van mensen in verschillende landen en wel in hun eigen bepalende omstandig heden. Het wordt geen lopend verhaal, de DE SPELERSGROEP bestaat uit zes personen. Alles doen zij met elkaar, spe len, de kantoorwerkzaamheden, zakelijke belangen, aquisitie. En dat nog in de uren waarin zij vrij zijn van hun gewone dage lijkse werkzaamheden. Puur idealisme dat ondanks alle moeilijkheden toch tot de volwaardige Bontekoe-produktie leid de. Bontekoe werd her en der in het land gespeeld. In Groningen, Den Helder, Spij- kenisse en Delft, om maar enkele uiteenlo pende plaatsen te noemen. Maar toch vindt De Voortzetting dat een produktie als Bontekoe niet aan de eisen van bedoeld vormingstoneel voldoet. Daarom is men nu, ondanks goede reacties bij voorstellingen, bezig aan een nieuwe pro duktie. Het is de bedoeling dat die in januari in première gaat. Aan het eind van die maand, of in februari, komt er een opvoering van in de Toneelschuur in Haarlem. aangevraagd. De Raad' voor de Kunst geeft adviezen in de richting van project subsidie, maar het blijft een vicieuze cir kel. Onze resultaten worden direct beïn vloed door het gebrek aan geld. Je kunt niemand zekerheid bieden. We hebben nu spelers die naar elders verdwijnen omdat ze daar een goed contract krijgen aange boden. Dat kun je ze niet kwalijk nemen, er is nu eenmaal een materiële situatie. Leonor is een „produkt” van een bijna niet meer bestaand milieu, behal ve wellicht in Fellini-films. In het begin van deze eeuw is ze geboren binnen de kring van een rijke familie van zeer gemengde bloede. Ze is in Triëst opge voed door een patriarchale vader, die liever een zoon had gehad Ze leefde, omringd van Jugendstil-meubilair in een decadent-artistieke wereld als een eigenlijk veel late telg uit een geslacht, dat ook toen ai in een voorbije periode thuis hoorde Ze heeft zich van de familie losge maakt en werd in Parijs schilderes in de kring van de surrealisten, waartus sen ze zich met groot gemak bewoog. Later is Firn haar stijl gaan wijzigen en het werk, nu m Form te vinden, beantwoordt geheel aan het beeld, dat men van haar de laatste tien a vijftien laai gewend is te zien ling tot vroeger. Nu geen sfinxen meer, geen draken, alleen die vrouwen in groepjes in vertrekken meestal zon der vensters en soms „in dialoog” met nogal demonische kinderen, een wereld van sierlijk ingehouden ver derf. structuur is heel anders dan bij Bon tekoe.” „MET BONTEKOE, maar zeker met de nieuwe produktie, richten we ons vooral op open jongerencentra, waar mensen toch naar toe komen. Dus niet op bijeen komsten waar toch al het publiek komt dat het met ons eens is. Daarnaast zullen we in het Shaffy-circuit meedraaien. We zijn ook op zoek naar nieuwe mensen die met ons willen meewerken. Daaraan wor den geen toneelopleidingseisen gesteld, maar we willen wel dat ze het met onze ideologie eens zijn. Het is niet allemaal even gemakkelijk, maar na ruim een jaar echt werken zien we voldoende perspec tief om door te gaan”. DE VOORSTELLLING in De Egelan tier begint donderdagavond om 20.00 uur. Direct erna willen de acteurs samen met het publiek over de inhoud praten. Dis cussie na afloop vormt als „nazorg” een wezenlijk onderdeel van het programma van De Voortzetting. n rt >r n AMSTERDAM. Anton Kersjes leid de gisteravond „zijn” Amsterdams Phil- harmonisch Orkest in een Romantisch concert. Dat gold dan weliswaar niet voor de ter opening van het programma gespeelde ouverture „l’Isola disabitata” van Haydn, waarbij je weer eens duide lijk bepaald werd bij het feit dat Haydn ook in een dergelijk onbekend werk als geniaal symfonicus uit de hoek kan komen. De perfecte verzorging van de uitvoering onderstreepte het fijn afgewo gen compositorisch en orkestraal con- ken van een harem, waarbinnen gehei me erotische betrekkingen bestaan, ondanks het feit, dat de vrouwen elkaar vaak schijnen te negeren. Het zijn „humanoïde” vrouwen die toch niet tot onze werkelijkheid beho ren Ze leven in een onheilige vervoe ring Ze vertonen zich aan de toeschou wer maar beschermd door een stilte als in een aquarium Ze hebben de afwezige gezichten en vereenzamen in eikaars gezelschap, waarin ze schim mige marionetten worden in zachte pasteltinten en decoratieve composi ties Ze zijn als de vrouwenfiguren uit de Jugendstil, vlak en met weinig relief geschilderd, m soms sierlijk-decadente en klassieke houdingen. Het zijn hek sen met weinig bloed en zoveel te meer bezwerende geest, verwikkeld in een zwijgend drama onderkoeld acterend. Er staat niets teveel op haar magisch- realistische schilderijen, in tegenstel- Na de pauze was er de onontkoombare, feestelijke charme van Tsjaikovski’s, in fantasierijk orkestraal gewaad gestoken balletsuite „Doornroosje Kersje bereik te, via de hem eigen duidelijke slagtech niek in elegante gebaren, met het APhO een vaak zwierig, dan weer poëtisch muzi kaal resultaat. In het derde deel, „Entr’ac te” geheten, culmineerde die poëzie in een waar sprookje. Je merkte dat Tsjaikovski in dit kleine geraffineerde meesterstukje voor viool en orkest, meer te vertellen had dan Dvorak in diens hele vioolconcert Dat was dan mede te danken aan concert meester Ronald Masm's gave vertolking van de fijnzinnige vioolsolo, waaruit bleek dat deze violist qua muzikale gevoeligheid j zeker niet onder doet voor Herman Kreb bers. De 43-jarige acteur kreeg in de studio’s van Burbank in de staat Califomië een hartaanval. Bij aankomst in een hospitaal bleek hij te zijn overleden. Hij was al enkele weken bezig met de opname van de film over de Israëlische aanval op het vliegveld Entebbe in Oeganda. Bij de actie werden de passagiers van een vliegtuig bevrijd uit handen van Palestijnse com- J mando’s. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het aantal kunste naars dat onder de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) valt, is de laatste vier jaar verdubbeld. In 1972 werden nog ruim 1000 kunstenaars op deze manier door de overheid gesteund; dit jaar schat het ministerie van sociale zaken het aan tal op 2000. Volgens minister Boersma van sociale zaken is er een direct verband tussen de slechte economische situatie en de toeloop van de BKR. zwarte En daarbinnen vond ze haar eigen plaats met een beeldvorming die welis waar fantastisch was en vaak geliëerd aan het surrealisme maar die er deels ook weer geheel buiten valt. Leonor Fini beriep zich op het symbolisme uit de vorige eeuw, de jaren rond 1880. Ze ging weer sfinxen schilderen, chimea- ra’s, fabelwezens, schedels en andere infernalia. Ze deed dat bovendien in een aantal schilderstijlen. Vanuit een fijnschilderstijl ontwikkelde ze haar buitenissige wereld evengoed als van uit georganiseerde kleurvlakken van onbepaalde en vloeiende vormen Ze kon het allemaal en vaak heel knap, maai vooral intngrerend dooi de beeldvorming, hoewel die slechts een herhaling was van vonge-eeuwse voor beelden. De vormen van Fini’s vrouwen zeg maar zusters is vaak licht gedefor meerd. Daarmee legt ze bepaalde eroti sche klemtonen, anderzijds weer getemperd door het uiterst milde kleu rengamma, dat weinig zware accenten heeft binnen op elkaar afgestemde halftinten. Het is een unieke wereld, die van Leonor Fini, met niets verwisselbaar en de geest ademend van een unieke vrouw, een der grootste schilderessen van dit moment, vermoedelijk zelfs voor toeschouwers die decadentie ver afschuwen. trast van alle stemmingen die in deze ouverture op klassieke wijze tegenover elkaar worden gesteld. Alle overige programmadelen hadden een uitgesproken Romantische signatuur. Herman Krebbers was de, als altijd rots vast bevrouwbare, virtuoze solist in het Vioolconcert van Dvorak. Als compositie is dit aangenaam klinkende concert niet sterk van architectuur. Er is geen goed evenwicht tussen de solopartij en de orkesttutti; eerste en tweede deel gaan om absoluut onduidelijke redenen recht streeks in elkaar over en het slotrondó een gecastreerde Slavische dans hangt er wat wezensvreemd achteraan. Maar in een weloverwogen realisatie als hier, klinkt het geheel, ondanks de wat zwakke melodiek en de vele spanningslo- ze plekken, voor een keer nog wel onder houdend WelM beeld9 Firn schildert bijna al tri o «rouweii soms ook Kinderen Die vrouwen zijn naakt ot gekleed voor een tijdeloos tableaux vivant een onwer KelijF bailei een theatrale naremwe- reid Wain daarvan ben ie vooral getui ge naai schilderijen vertonen de trek- DELFT. Het stedelijk museum Het Prinsenhof in Delft exposeert van 17 december tot 17 januari Griekse, Russi sche en Byzantijnse ikonen uit de 14e-18e eeuw. De tentoonstelling is georganiseerd door Michel van Rijn uit Amsterdam en Edouard Dergazarin uit Londen. De col lectie omvat 86 ikonen uit particuliere verzamelingen als de Tolentino-collectie, die van het Elisabeth Seton-college en de Bradley verzameling. (ADVERTENTIE) VERSAILLES (UPI, AFP). Een rechtbank in Versailles heeft de Franse zanger Charles Aznavour gisteren gedagvaard, nadat hij niet was versche nen bij een rechter die zijn aangiften voor de inkomstenbelasting onderzoekt. Het bedrag dat hij in 1972 en 1973 te weinig zou hebben opgegeven, wordt op drie miljoen francs geschat. Floxil zuigtabletten helpen snel, voordat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en niondholte-infecties. lkunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. Zelf behoor ik tot de bewonderaars en voor mij is de expositie van haar olieverven en grafiek t.e.m 16 decem ber in Galerie Forni Rosmarijnsteeg 7 in Amsterdam een niet te missen gebeurtenis Evenals in 1974 zal Gótz Friedrich de voorstelling regisseren, Michael Gielen heeft de muzikale leiding. Er zullen vier voorstellingen in Amsterdam komen, op 13, 15, 19, en 29 december, twee in Sche- veningen (10 en 17 december). Daarnaast komt de opera op 21 december in Rotter dam en op 1 januari in Utrecht. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Nederlandse Operastichting komt met een serie van acht voorstellingen van Mozart’s „Le noz- ze di Figaro”. De eerste voorstelling van deze opera, die in dezelfde produktie deel uitmaakte van het Holland Festival van 1974, zal op 10 december zijn in het Cir custheater in Scheveningen. BURBANK (Reuter). De zwarte acteur Godfrey Cambridge is gisteren tijdens de filmopnamen van „Victory at Entebbe” aan een hartaanval overleden. In de film vertolkte Cambridge de rol van de Oegandese president Idi Amin. Repetitiefoto van één van de losse scènes uit de nieuwe produktie van De Voortzetting, die in januari klaar moet zijn. vond de groep een welkome gastvrijheid bij toneelgroep Sater in Amsterdam, daarna enige tijd in een leegstaand fabriekje in de hoofdstad om toch weer naar Sater terug te keren. Als alles meezit zou er in januart een Hoofdstedelijke oplossing kunnen komen, maar daarover moet de afdeling kunstzaken van het Amsterdamse stadhuis nog beslissen. „BIJ SATER repeteren is natuurlijk fijn”, zegt Hans van der Velden, als hij samen met Georges Englander over het gezelschap praat. „Maar je bent wel steeds gast. We kunnen maar twee dagen per week echt met de hele groep werken. We hebben helemaal geen subsidie. Wel LEONOR FINI de naam van een schilderes, die je in handboeken (behalve in Franse) nauwelijks vindt. Toch is er over haarveel geschreven en wel door literaire figuren als Moravia, Genet, Paul Elouard, Jean Cocteau en vele anderen. Dat deden ze dan in prachtlievende monografieën of cata logi en in de meest lovende bewoordin gen. Met andere woorden, het is een schilderes met als bestemming een gro te kring van speciale bewonderaars van een speciaal type kunst, in Frank rijk Peinture Fantasmagorique genoemd, het fabelachtige zusje van het „gevestigde” surrealisme. Een bin nen de stijlen van vandaag eigenlijk niet te plaatsen type kunst, omdat het althans in het geval van Leonor Fini zo eigenzinnig is. In haar geval bovendien met een zo eigen signatuur, dat elke andere, ook die van haar zelf, volstrekt overbodig is. Ze is een begrip, door de een bewonderd, door een ander met weinig woorden af te doen. door Hein Steehouwer

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17