Nieuwe PPR-voorzitter Wijnand van Hoogevest: 99 ATOOMVERSNELLER IN WATERGRAAFSMEER Jetses-kindertjes poppenmaker Peter Schenk inspireren Al 600 voor Christus bestond opmerkelijke landbouwmethode w Uit proefschrift J. Brongers blijkt: POPPEN EN VINGERHOEDEN IN OUD VLAARDINGS VISSERSHUISJE 99 99 BOS X...' SF k z U DINSDAG 30 NOVEMBER 19 7 6 (Van onze corespondent) NAVO Kostbaar Vingerhoeden LEERSUM Uitgerekend in het nogal christelijke en behoudende Leersum wonen de voorzitters van twee linkse partijen: len van den Heuvel van de PvdA en Wijnand van Hoogevest van de Politieke Partij Radikalen. De 49-jarige Van Hoogevest is onlangs door het con gres van zijn partij tot voorzitter gekozen. Hij is sinds de oprichting in 1968 lid van de PPR. Van Hoo gevest komt uit de PvdA, die hij de rug toekeerde omdat de partij naar zijn zeggen „steeds verder verbur gerlijkte”. Kemenergie Leesplank-kindertjes Akkers Werkloosheid „Gebruiksvoorwerpen” Vaassen Z 23 - Verdelen van werk heeft tot ons heer (Door Leens Macare) „Een kwestie van oefenen, van steeds maar weer ogen tekenen. Het lukt bij- Eën bijzondere eigenschap van de ver sneller maakt het magelijk om meerdere produkten van één atoomkernbotsing ge- Behalve op fysisch en radiochemisch gebied, liggen er ook onderzoekmogelijk- heden in de biomedische wetenschappen. Van Hoogevest en zijn partij hebben hier, zo blijkt uit zijn antwoord, geen concrete plannen voor uitgewerkt. „Wij stellen ons voorlopig ten doel, de men- gelse, Franse en Duitse porseleinfabrie ken. een hoedje van echt Delfts blauw, naast een imitatie-exemplaar dat zijn be staan aan de souvenirindustrie dankt. paalde hoogte kunnen de inkomens niet blijven groeien. Alles moet per slot van rekening betaald worden en dus betaal- baarblijven”. De bereidheid bij de mensen om een deel van hun inkomen af te staan lijkt ons nauwelijks aanwezig. Hoe wilt u dat veranderen? Peter Schenk heeft definitief gebroken met de franje van een beroep dat hem vele jaren in en buiten Nederland aan het werk hield: mode-ontwerper en des- sinateur voor Nederlandse textielbedrij ven. Nu woont hij in een meer dan honderd jaar oud vissershuisje in Vlaar- dingen waar hij intensief bezig is met enkele hobbies die toch weer met zijn vroegere creatieve beroep te maken heb ben: het verzamelen van oude vinger hoeden en antieke poppen, en het zelf AMSTERDAM (ANP). Een 200 me ter lange ondergrondse tunnel en een drietal hallen zijn onlangs bouwkundig opgeleverd aan het Instituut voor Kern fysisch Onderzoek (IKO) in het weten schappelijk centrum Watergraafsmeer in Amsterdam- maken van poppen in „nostalgische” kleertjes. Die poppen zijn niet te koop, ze worden hoogstens eens uitgeleend als expositiemateriaal. geving zullen niet te overzien zijn. Daar om blijven wij kernenergie afwijzen”. Je hoort veelvuldig zeggen dat de sociale uitkeringen te hoog zijn, waar door voor veel werklozen de financiële prikkel ontbreekt om weer aan het werk te gaan. De mensen die dat beweren, zeggen dat er genoeg werk aan de win- voorbeeld nooit om tweemaal dezelfde kleur ogen te maken”. Zijn andere grote hobby, het verzame len van oude vingerhoeden, dateert uit het begin van zijn loopbaan in het modevak. In 1945 stapt Peter Schenk, boerenzoon uit Noord-Holland een tex tielfabriek in het zuiden des lands bin nen om „het vak” van de grond af te leren. In de avonduren doet hij textiel school en kunstnijverheidsschool, haalt achtereenvolgens tien vakdiploma’s en brengt die in de daaropvolgende jaren in binnen- en buitenland in de praktijk: in het hoedenvak, het confectiebedrijf, als dessinateur en ontwerper van badmode- collecties. De verzamelkoorts heeft hem dan al te pakken, want bij het eerste geslaagde vakexamen heeft hij van zijn grootmoeder een oud „familie-vinger- hoedje” gekregen. pen, is hij zlef voortdurend op zoek Gefascineerd door de technieken die poppenmakers in de loop der eeuwen gebruikten en waarvan hij details terug vindt in zijn verzameling antieke pop pen. Is hij zelf voortdurend op zoek naar nieuwe technieken. Tussen zijn kinderpoppen leunen kleine elegante „kleipopjes” die hij uit darwiklei model leert en na het schuren en schilderen met oxaanolie behandelt. Soms neemt hij als uitgangspunt een poppepruikje van echt haar in een schitterende kleur rood, blond of zwart en begint vanuit die pruik een pop op te bouwen. „Zolang ik mijn handen kan gebrui ken wil ik bezig blijven”, zegt Peter Schenk, die zonder enige reserve en met grote openhartigheid praat over het feit dat zijn lichamelijke gezondheid hem in de komende tijd onherroepelijk steeds verder in de steek zal laten. Hij praat daarbij vooral over wat hij in de hem resterende tijd nog kan en wil doen. „Wat ik fijn vind: mensen uit mijn omgeving iets leren van al die textiel technieken die ik zelf in mijn vak heb geleerd. Dat doe ik geheel pro deo. Voor mij zijn de materiële kanten van dit leven weggevallen. Ik wil nog wel graag iets doorgeven van de waarde die mijn vakdiploma’s altijd hebben betekend”. sen en ook de andere politieke partijen voor onze ideeën te interesseren”. Als radicaal in de politiek voelt hij zich uitstekend thuis in de PPR. „Wij zijn een beginselpartij, die zich in aller lei zaken uiterst principieel opstelt”. Wijnand van Hoogevest wil dat uitgangs punt met vuur verdedigen en uitdragen. Ieder die werken wil, moet ook aan het werk kunnen, zo luidt een van de uitgangspunten van de PPR. Hoe wil zijn partij dat bereiken? „Heel consequent zeggen wij: Verdelen van werk heeft tot gevolg verdelen van inkomen. De totale beschikbare loonsom mag daarbij evenwel niet-verder stijgen. Gebeurt dat wel, dan prijzen we ons uit de markt en loopt de uitvoer gevaar. Dan zou er enorme werkloosheid ont staan. We moeten ter wille van de werkgelegenheid toe naar een betere verdeling van de inkomens. Helaas ge beurt daar nog te weinig aan. De actie- ven willen bijvoorbeeld nog altijd hun inkomsten behouden en wentelen daar voor, in deze tijd van neergaande econo mie, de lasten af op de niet-actieven”. In een duidelijk inkomensbeleid ziet Van Hoogevest tevens een doorbreking van de prestatiemoraal. „Geef je de mensen tot en met de middengroepen een behoorlijk inkomen, dan wordt de prikkel tot steeds hogere inkomens weg genomen. Bovendien bereik je dat de mensen hun werk als zinvoller gaan ervaren”. „Mensen die iets van kernenergie zeg gen te weten, sussen de bevolking met hun bewering dat er niets mis kan gaan, omdat de centrales met afdoende veilig heidsmaatregelen zijn omgeven. Wij zeg gen dat er wel iets mis kan lopen. De gevolgen voor het milieu en de leefom- Wij twijfelen eraan, of het nu wel zp zinvol is, dat uw partij de kernenergie afwijst. Vlak over de grens, in West- Duitsland en België, worden die centra- ties al gebouwd. Als er iets mis zou gaan, zitten we in ons land toch al niet zo veilig. Maar met principiële stellingname los je een werkloosheidsprobleem niet op. „Nee, maar we stellen ons daarbij de vraag: hoe Jos je nu de gevolgen van dat afwijzen op. Nou, we vinden dat er van alles te doen valt op het gebied van warmte-isolatietechnieken, een geweldi ge bron van werkgelegenheid. En dan de kleinschaligheid. Kleinere bedrijven ko men de werkgelegenheid ten goede. Voorts zie ik een mogelijkhed in werk- tjdverkorting”. Als we hem tegenwerpen dat korter werken een erg kostbare aangelegenheid is, beaamt Van Hoogevest dat volmon dig. „Dat kost inderdaad handen vol geld. Maar de mensen moeten ook bij invoering van werktijdverkortingen de bereidheid hebben een stuk van hun inkomen in te leveren. Boven een be- „De kosten tellen voor ons niet alleen hierbij. Wij wijzen de NAVO af, omdat deze organisatie meewerkt aan het opja gen van de bewapenng”. Tot slot brengen wij een uitspraak van AR-leider Aantjes op tafel: De PPR is de luis in de pels van de PvdA. Van Hoogevest: „Ik vind dat een ge weldige uitspraak. Een pels is iets waar in men zich warm voelt opgeborgen. Aan de andere kant is het natuurlijk niet leuk, als je eigen partij wordt vergeleken met een luis, een dier dat alleen maai’ geschikt is om doodgedrukt te worden. In die vergelijking zie ik een stukje polarisatie, waarvan ik in de verkiezingsstrijd afstand hoop te kunnen nemen”. Het huisje staat in eo’n merkwaardige buurt die in meer oude Nederlandse stadjes te vinden is. Een oud stadsge deelte waar zich het patroon begint af te tekenen van een gemêleerde bevol king: tussen de traditioneel ingerichte huizen met de eenmaal per veertien dagen gewassen vitrages staan de onor thodox-uitziende geveltjes waarachter jonge gezinnen wonen. Bloembakken op de stoep, een bankje naast de voordeur, breeduitgroeiende planten achter de ra men. Peter Schenk voelt zich er thuis als een vis in het water. Regelmatig gaat zijn hand omhoog ter begroeting van buren die de ramen van zijn huisje passeren. De kousjes voor zijn poppen worden gebreid door iemand uit de buurt, voor het maken van de leren schoentjes en laarsjes heeft hij een schoenmaker gevonden die naast ouder wets vakmanschap ook nog plezier heeft in het maken van dit kostelijk mini- schoeisel. De lijfjes van „Ot, Sien en Trui” en hun vriendjes maakt Peter Schenk uit materialen die hij uit Zwitserland laat komen. De ledematen worden eerst op tricotstof getekend en daarna met een speciaal soort watten opgevuld. Twee plastic buizen van verschillende dikte en een glashouten latje zijn de hulpmidde len bij dit werk. De hoof dj es zijn het resultaat van een schier eindeloos mo- delleringsproces met watten, lijm en stof. „Uitdrukking brengen in de ogen, dat is het moeilijkste werk”, zegt hij. Met de nieuwe versneller wordt aan elektronen een energie gegeven van 300 miljoen elektronvolt. De onderzoekers laten de versnelde elektronen botsen met atoomkernen en vangen de produk ten on, d'.c b’i dn b ’’n' vr’jk o n. 7j proberen zij nieuwe informatie te ver krijgen over ae atoomkernen. O;- en tv-? n r.e ven Het plan dateert van 1965. Na positieve - adviezen van binnen- en buitenlandse experts hechtte de toenma lige minister van Onderwijs en’ Weten schappen ei 1971 zijn goedkeuring aan Die eerste, destijds bijna anderhalve eeuw oude vingerhoed, is gevolgd door tientallen exemplaren uit de vorige eeuw. Forse pretentieloze doppen die door kleermakers werden gebruikt en duidelijk de sporen van dit professioneel gebruik dragen, naast een fijngesneden gouden vingerhoedje dat ooit huwelijks geschenk van een vrouw is geweest. Por seleinen vingerhoeden uit beroemde En- (Van onze correspondent) GRONINGEN Zo’n 600 jaar voor Christus ontwikkelden de bewoners van de zandvlaktes in Noordoost-Nederland een nogal opmerkelijke landbouwmetho de. De belangrijkste voordelen van de nieuwe methode waren: de grond raakte minder snel uitgeput en de bodem vruchtbaarheid werd vergroot door hu mus op de akkers te brengen. Dit staat in het proefschrift van de 43-jarige heer J. A. Brongers, medewer ker van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek in Amersfoort. Onlangs promoveerde hij tot doctor in de letteren aan de rijksuniversiteit in Groningen. Dr. Brongers verrichtte vooral in Drente onderzoek naar de bruikbaarheid van luchtfotografie bij het in kaart brengen van de zogenaamde „Celtic- fields”. Ook bestudeerde hij het gebruik van deze velden. De naam suggereert een verband met het oude volk van de Kelten, maar dat is volgens de Brongers volkomen ten onrechte. VLAARDINGEN. Soms valt het le ven van een mens uiteen in twee werel den die totaal verschillend van elkaar zijn. Dat gebeurde, nog niet zo lang geleden, met het leven van Peter Schenk. Na 30 jaar van rusteloos wer ken in het mode- en textielvak sloegen de lichamelijke gevolgen toe van jdrie jaar concentratiekampverblijf tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het betekende, naast veel andere dingen, een radicale streep onder wat hij nu noemt „een leven waarin ik geleefd werd, waarin steeds nieuwe dingen moesten worden gedaan. Dat woord moeten is voor mij een eng woord geworden. Ik hoef geluk kig niet meer”. Ceitic-fields zijn vierkante stukken land, van elkaar gescheiden door lage walletjes. Ze komen in het noordooosten van ons land voor, maar ook in Enge land, Noord-Duitsland en Denemarken. Deze nieuwbouw wordt de huisvesting voor een 200 meter lange versneller en de bijkomende apparatuur om atoom kernen te onderzoeken. Een deel van de apparatuur heeft begin september reeds met succes een proef doorstaan. De aan vulling van het instrumentarium zal nog verscheidene jaren vergen. Ze werden in de tweede helft van de zeventiende eeuw al beschreven door de Coevorder predikant Picardt. Hij be schouwde ze als heidense legerplaatsen. De welhaast legendarische prof. Van Giffen stelde in de dertiger jaren vast dat het hier om prehistorische akkers ging. In diezelfde tijd werd door de oud- directeur van de topografische dienst, C. A. J. von Frijta’g Drabbe, ontdekt dat deze akkers heel goed op luchtfoto’s zijn te herkennen. De PPR wil dat de NAVO als hoek steen uit het Nederlandse veiligheidsbe leid verdwijnt. Nederland moet zijn lid maatschap dus opzeggen? „Ja, ons land moet op termijn uit de NAVO stappen. Wij vinden de huidige bewapeningswedloop - waaraan de NA VO volop meedoet - volsterkt gekken werk, Oost en West wantrouwen elkaar en zoeken het daarom in een steeds verder opvoeren van de bewapening. Dat onderlinge wantrouwen moet je ter dis cussie stellen. Daarbij moeten we kwetsbaar durven opstellen”. Kwetsbaar opstellen, betekent dat het leger handhaven? Dan kun je dat uit een oogpunt van kosten toch het best in NAVO-verband doen? lijktijdig op te vangen. In dit opzicht bestaan er maar twee vergelijkbare ver snellers op de wereld. Het IKO is in 1946 opaericht door de gemeente Amste 'dam. de, Philips fabrie- n~ v.-ar Fundamenteel ?r *Maisr‘e. Via c.e laatste '.'J subsidie van het ministe- Onaerwijs en Wetenschappen, voor de nieuwe versneller De spelende kindertjes op de leesplank en op de prenten van Jetses zijn grote inspiratiebronnen bij het maken van zijn poppen. Hij kleedt ze aan met ouderwet se streep- en bloemetj esstoffen, met boezelaars, met hoedjes uit smalle ge kleurde sisalbandjes, soms met een ge borduurd antiek poppejurkje. Zelf ziet hij zijn voorliefde voor die ouderwetse kindermode ook wel een beetje als „een reactie op het jarenlang meedoen in de modieuze wedloop, het ontwerpen van steeds weer nieuwe modelijnen”. De PPR zegt de werkloosheid te wil len terugdringen. Tegelijkertijd is uw partij tegen verdere economische groei vanwege de gevolgen voor het milieu, de grondstoffen en de Derde Wereld. Ook wil de PPR geen uitbreiding van de verrijkingsfabriek voor uranium in Al melo (een utbreiding die werk zou bie den aan 2500 man) en voorts huldigt ze het standpunt dat de schoen- en textiel industrie maar moeten worden overge heveld naar de ontwikkelingslanden. Dat zijn toch duidelijk tegengestelde uit gangspunten? Van Hoogevest: „De PPR wil selectie ve groei. Kernenergie en alles wat daar mee samenhangt, wijzen wij principieel af”. Peter Schenk wijst talloze details aan: de porseleinmakers hebben hun vinger hoeden versierd, met bloem- en vogel- motieven, de zilversmeden met hartjes, engeltjes, Franse lelies. Hij vertelt over vingerhoeden die in speciale series zijn gemaakt, bijvoorbeeld met verschillende diermotiefjes. Uit zo’n serie met ge ëmailleerde rand bezit hij een zilveren en een doublé exemplaar, het ene in München opgespoord, het andere in Den Haag. Op zeker ogenblik is hij zijn verzameling gaan uitbreiden met scha ren, naaietuis en andere accessoires die allemaal met „het vak” te maken heb ben. Bizarre bedenksels zijn erbij, zoals een meetlint in een bewerkt ivoren hou- dertje: in het hand vat je zit een minia- tuurvergrootglas dat een religieus mid deleeuws tafereeltje met een moralise rende Franse spreuk blijkt te bevatten. Wat bij verzamelaars waarschijnlijk zelden gebeurt: Schenk beschouwt zijn verzameling niet uitsluitend als een kof fertje vol curiosa, maar ook als een reservoir van nuchtere gebruiksvoorwer- gevolg verdelen van inkomen” In het onderzoek van dr. Brongers is verder een opgraving in Vaassen (bij Apeldoorn) opgenomen. Daar is een Cel- tic-field afgegraven en de ouderdom van de aangetroffen voorwerpen is met de C-14-methode (waarbij de radio-activi- teit in het voorwerp wordt gemeten) vastgesteld. Dr. Brongers heeft vastge steld dat de prehistorische bewoners een stelsel invoerden waarbij jaarlijks de te verbouwen produkten wisselden of slechts enkele jaren achtereen werden verbouwd. Verder kreeg de grond geruime tijd de gelegenheid weer „op krachten te ko men” en dan werd er niets verbouwd. Ook bewerkte men de grond al met humus. De walletjes ontstonden door ontginningsafval en uitgeputte akker grond. Dat werd aan de kant gelegd. Z-- tWW kei is. Zij wijzen op de vele advertenties waarin functies worden aangeboden, en twijfelen er daarbij aan of ieder die werken kan, ook wel aan het werk wil. Wat vindt u daarvan? „Met het woord prikkel kan ik niet zo goed uit de weg. Volgens mij ligt de zaak anders. Bij de arbeidsbureaus staan dan wel veel mensen als werkzoekend ingeschreven, maar alleen met die in schrijving en de bemiddeling zoals die nu in zijn werk gaat, komen ze niet verder. Er moet meer gedaan worden aan her- en bijscholing. De mensen zijn als gevolg van de geweldige technische vooruitgang in hun arbeidssituatie kwetsbaar geworden. Die kwetsbaarheid kun je voor een deel opvangen door bredere vorming en scholing”. sas® I-#*»».*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23