Treinramp Kenia eist zeker 13 levens Grote bankroof in Milaan naar Turkije Christendemocratische leiders hadden gesprek met Suarez Smith door trage gang van zaken ongeduldig Weer zending Rode Kruis Twee miljoen schade bij brand 1 MILJOENENBRAND IN FINLAND TREURIGHEID fan Moezorewa fel aangevallen in Zambia Spaanse premier eventueel bereid tot onderhandelingen L* JEWS j L ft JF Blanke onenigheid op conferentie in Windhoek Communisten Portugal doen voorstel aan socialisten Hoofdmoot BIBEB KLEINE BLAAS ANIMOVERLIES Na stilzwijgende overeenkomst Israel-Syrië 3 DINSDAG 3 O BINNEN- EN BUITENLAND NOVEMBER 19 7 6 1.,.^ door Nico Scheepmaker 1 MILAAN (AP). In het afge lopen weekeinde is ingebroken in een bijkantoor te Milaan van de Casse di Risparmio delle pro vince Lombarde, een van de gro te Italiaanse banken. Verontrust Politieke rol Oneer lijk” Spanning (Van onze redacteur in Barcelo na, Robbert Bosschart) MADRID. Concrete onder handelingen tussen premier Sua rez en Spanjes democratische oppositie zijn ten slotte binnen handbereik gekomen, na het bezoek dat de belangrijkste chris tendemocratische leiders zondag bij hem af legden. De afvaardi ging bestond uit de voormalige ministers Ruiz Gimenez en Gil Robles, plus de voormannen van de organisaties in Catalonië, Valencia, Galicië en het Basken land. Het was de eerste maal dat de premier officieel op zijn bureau een commissie van een nog niet gelegaliseerde partij ont ving. CAIRO (AP, AFP, UPI, Reuter) Libië heeft de Arabische liga gisteren officieel doen weten dat het heeft besloten zich terug te trekken uit de Arabische vredesmacht die thans in Libanon is gelegerd. Dit als gevolg van een recent besluit van de Arabische staatshoofden om de rol van de vredesmacht te veranderen van een „symbolische” in een die tot taak heeft „af te schrikken”. JflB trijfël Men verklaarde in deze kringen voorts 1 i i i l i Hoewel Peter van Bueren in andere gevallen natuurlijk .altijd gelijk heeft, zou zijn gelijk in dit geval wel eens discutabel kunnen zijn, omdat er vele soorten inter viewers over Gods akkers lopen en de ene soort kwalitatief niet onder hoeft te doen voor de andere. Je krijgt natuurlijk de meest letterlijke reproduktie van het gesprokene door de bandrecorder aan te zetten en daarna uit het overvloedige materiaal een keuze te maken voor het interview-artikel: zo doet Klaas Peere- boom het bijvoorbeeld, die zich niet beperkt tot het afluisteren van de bandjes om er onderweg uit te pikken wat hij nodig denkt te hebben, maar die de moeite neemt om ze (althans in grote lijnen) uit te tikken, waarna hij dikwijls nog een keer terug komt om de lacunes in'zijn verhaal op te vullen. Klaas Peereboom schrijft voor Het Parool. Volgens een mededeling van de politie zijn ongeveer 400 safeloketten leegge haald en wordt de waarde van de buit aan baar geld, juwelen, goud en andere kost baarheden geschat op ongeveer 4 miljard lire (4,5 miljoen dollar). Men neemt aan dat de acht a tien inbre kers het weekeinde rustig hebben doorge werkt. Gisteren werden in de kluis onder meer stukken brood, lege wijnflessen en lege sigarettenpakjes aangetroffen. Het betreft hier vermoedelijk de grootste ban kroof in Italië tot nu toe. Een Italiaanse krant noemde de roof „het werk van de gouden jongens” en vond dat de kraak „volmaakt was gezet”. Wanneer de inbrekers zijn binnenge drongen, kon men nog niet nagaan. Wel dat zij met behulp van valse sleutels waren binnengekomen. Arabische diplomatieke kringen in de Egyptische hoofdstad geloven dat de Libische stap is ingegeven door plannen die zouden bestaan om de Palestijnse commando’s te overreden hun zware artillerie bij de Arabische vredesmacht in te leveren. De Palestijnen vinden dit een aantas ting van het in 1969 in Cairo gesloten akkoord, op grond waarvan zij in hun bases in het zuiden van libanon de beschikking over zware wapens mogen hebben. PRETORIA (DPA). Als gevolg van meningsverschillen in de blanke delega tie is de zitting van de constitutionele conferentie over de toekomst van Nami bië gisteren in Windhoek uitgesteld. Duplessis, die als lid van de blanke delegatie ook deelneemt aan de conferen tie in Windhoek, eist dat ook in een onaf hankelijk Namibië de gescheiden woonge bieden voor mensen van verschillend ras blijven bestaan. Mudge heeft verklaard dat het hem niet kan schelën tot welk ras zijn buurman behoort. Deze kwestie moet eerst opgelost wor den, alvorens de conferentie regelingen kan treffen voor het plaatselijk bestuur. De meeste niet-blanke delegaties zijn tegen deze territoriale rassenscheiding. LISSABON (AFP). De leiding van de Portugese communistische partij heeft die van de socialistische een „dringende vergadering” voorgesteld, ter bespreking van de huidige situatie en het vraagstuk van de wederzijdse betrekkingen. dat Libië wil dat de vredesmacht zich niet stoort aan de waarschuwingen van Israel dat het geen Syrische troepen aan zijn grens met Libanon zal dulden. Politieke commentatoren in Tel Aviv geloven dat Israel bereid zou zijn bepaal de Syrische troepenconcentraties toe te staan op sleutelposities als de steden Tyrus en Nabatiya, zolang hun enige func tie het handhaven van de veiligheid in dit gebied zou zijn. Intussen bereiden de langs de grens met Libanon gelegerde Israëlische troepen zich voor op de winter. Premier Rabin verklaarde gisteren dat zij daar zullen blijven „zolang als dat nodig is”. Dë christelijke partijen zijn begonnen hun wapens in te zamelen, maar er doen hardnekkige geruchten de ronde dat zij grote hoeveelheden zware wapens in de bergen ten noordoosten van Beiroet ach ter de hand houden. Maar in politiek opzicht is er weinig opzienbarends van te verwachten, gezien het feit dat er al verscheidene „illegale” partijcongressen open en bloot in Madrid zijn gehouden en dat zelfs de communis ten er ongestoord hun provinciale bestuur in de openbaarheid hebben voorgesteld. Dat is nogal logisch. Men zou de Span jaarden even goed de vraag kunnen stel len of twee maal twee werkelijk wel vier is. Immers, de keus die het referendum hun biedt, gaat tussen Franco’s dictatoria le bewind en een soort democratie. De volksstemming hoeft niets meer te beslis sen, want regering en volk hebben al lang besloten dat er parlementsverkiezingen moeten komen. Het referendum is in wezen niets meer dan een formaliteit, waar de regering een imago mee probeert op te bouwen. Sinds Nkomo en Moegabe zich vorige week akkoord verklaarden met de Britse formule voor de onafhankelijkheidsda- tum, voert Richard ook met hen bilaterale gesprekken over het bestuur van Rhode- sië tot aan de datum van de onafhanke lijkheid. Premier Smith van Rhodesië heeft gis teren blijk gegeven van ongeduld over de trage gang van zaken in Genève. Hij heeft de voorzitter van de conferentie verzocht „niet langer voet te geven aan de stok paardjes van de zwarte nationalisten en terzake te komen”. Smith zei dat zijn regering zich gedwon gen zal zien alternatieve plannen te maken als er wordt afgeweken van het Brits-Amerikaanse akkoord”. De twee nationalistische leiders Nkomo en Moegabe, wier bereidverklaring om het vaststellen van een definitieve datum voor onafhankelijkheid uit te stellen de conferentie uit de impasse haalde, hebben gisteren Richard een verklaring overhan digd. Zij zeggen tot het uitstel bereid te zijn in het belang van de voortgang van de conferentie, maar dat zij vasthouden aan volledige onafhankelijkheid op 1 decem ber 1977 en dat zij zich het recht voorbe houden de datumkwestie opnieuw aan de orde te stellen. In Zambia zijn gisteren twee scherpe aanvallen gedaan op bisschop Abel Moe- Van de dertien gedelegeerden die in Nairobi de UNESCO-vergadering hadden bijgewoond is niemand gekwetst. Over hun nationaliteit is nog niets bekend. De gedelegeerden zaten in een deel van de trein dat niet ontspoord is. De trein ontspoorde op een brug, die het begaf, waarschijnlijk door het hoge water. De locomotief en zeven rijtuigen kwamen in de gezwollen rivier terecht. Er zouden nog mensen zitten in een wagon die onder water ligt, zodat het aantal doden nog kan stijgen. In totaal zaten er ongeveer 600 passagiers in de trein. Mwale zei ondermeer, dat Zambia gelooft in het recht van de zwarte bevol king van Rhodesië om zijn eigen leiders te kiezen en dat Moezorewa en de zijnen in de handen bijten die hen hebben gevoed, omdat zonder de hulp van de „frontlijn” staten, de guerilla-oorlog in Rhodesië nooit in zijn huidige stadium zou zijn gekomen. Nkomo is in het Afrikaanse nationale congres de rivaal van Moezorewa. MADE (ANP). Een brand in een confectie-atelier in de Brabantse plaats Made heeft gisteravond voor bijna twee miljoen gulden schade aangericht. Per soonlijke ongelukken hebben zich bij de brand die om half zeven uitbrak niet voorgedaan. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie was het voor de derde maal in enkele jaren tijd dat het confectie- atelier door brand werd getroffen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. En een bandrecorder? „Daar kan ik zelf niet tegen, ik zou steeds in de zenuwen zitten dat hij het niet deed. Bovendien hebben veel mensen er een hekel aan. Ik heb Margaret Mead tweemaal achtereen geïnterviewd, de eerste keer met blocnote, en de volgende dag omdat ik toen maar een uur de tijd had, met een bandrecor der. Maar toen raakte ze geïrriteerd: „Ik hou daar niet van”, zei ze. En Van Riel zei dat hij blij was dat ik met een blocnote was gekomen. En als ik nu met een ban drecorder was gekomen, vroeg ik? Dan had ik een heel ander verhaal gehouden, omdat ik dan tegenover een apparaat had gezeten, zei hij”. Het nadeel van haar werkwijze, gaf Bibeb toe, was dat ze zich nooit kon veroorloven sherry te drinken tijdens het interview Een van onze beste interviewers, Aad van der Mijn, die vroeger voor Het Parool en tegenwoordig vooral voor Avenue schrijft, heeft tot een jaar of tien geleden zeker niet aan het ideaalbeeld van de interviewer beantwoord dat Peter van Bueren in de Volkskrant schetst. Hij maakte geen enkele notitie, maar spoedde zich na afloop meteen naar huis om razendsnel alles op te schrijven wat hij zich herinnerde. Hij heeft nooit klachten gehad dat het qua inhoud of toon niet klopte. Maar deze werkwijze was zo uit puttend dat hij tegenwoordig zijn geheu gen steunt met krabbeltjes op een blocno te. Hij peinst er niet over een bandrecor der te gebruiken: je krijgt dan veel meer dan je nodig hebt (je selecteert al schrij vend, zei Bibeb ook al), en los van het tijdverlies bestaat ook het gevaar van animoverlies, zodat je niet meer ziet wat nu eigenlijk saillant was tijdens het inter view. In zijn tv-recensie in de Volkskrant van gisteren meldde Peter van Bueren dat Henri Knap in Zienswijze „collega’s aan raadde bij een interview geen blocnote mee te nemen, maar na afloop op straat gauw wat trefwoorden te noteren en alles in een café uit te werken. Daarmee de journalistiek parodiërend in al haar treu righeid”. De leiding van de Nasionale Partij, die ook in Namibië (Zuidwest-Afrika) aan het bewind is, had gister een spoedzitting van de partij belegd om een diepgaand con flict tussen de als gematigd beschouwde conferentievoorzitter Dirk Mudge, en de zeer conservatieve leider van de Nasiona le Partij in Namibië, A. Duplessis, bij te leggen. Libië zou voorts verontrust zijn over de berichten dat Syrië de Palestijnse com mando’s had verzocht geen guerrilla- aanvallen op Israel meer te ondernemen. pen bij elkaar steken om een gezamenlij ke commissie van onderhandelaars te benoemen. De christen-democraten heb ben nu alleen nog het terrein verkend. Zij herinnerden Suarez aan de reeds bekende eisen van de oppositie, die de 36 partijen in het weekeinde opnieuw her haalden met betrekking tot hun houding tegenover het referendum van december. Dat wil zeggen: algehele vrijheid voor het optreden van alle partijen, communisten incluis; toegang tot pers, radio én de staat stelevisie en opheffing van Franco’s staat spartij, die ook in de begroting voor 1977 opnieuw vijf miljard peseta’s (200 miljoen gulden) toegewezen kreeg. Maar het belangrijkste punt is en blijft de onder- handeling over de nieuwe kieswet voor de komende verkiezingen, die misschien reeds in maart zullen plaatsvinden. Tot enkele Spaanse hoofdredacteuren en politici is het al doorgedrongen dat het een poging van Suarez is om zijn eigen politieke rol uit te bouwen. Maar bijna de gehele linkse oppositie is in de val gelopen en verspilt veel energie om te protesteren tegen den referendum dat in een sfeer van gedeeltelijke, en niet totale, politieke vrij heid plaats vindt. Al heeft zij in theorie gelijk, de praktijk wijst uit dat de regering op een overweldigende stembusoverwin ning kan rekenen. DARAJANI (AP). Bij de treinramp gisteren in Kenia zijn volgens de laatste gegevens zeker dertien mensen omgekomen en 40 gewond, aldus is van officiële zijde meegedeeld. Slechts het lijkje van een kind kon worden geborgen, de overige doden konden in de chaos nog niet worden bereikt. De Zambiaanse minister van buiten landse zaken Siteke Mwale noemde de beweringen, die Moezorewa tijdens hel weekeinde heeft gedaan, „ongefundeerd, oneerlijk en teleurstellend”. De Syriërs bezitten daarvoor de macht omdat zij, de hoofdmoot van het Arabi sche vredesleger vormend, de bevoorra- dingswegen naar de Palestijnse kampen beheersen. Daarbij heeft Syrië zich ook nog beijverd de onder zijn supervisie staande Palestijnse guerrilla-organisatie El Saika naar de Palestijnse kampen iri Libanon te laten terugkeren, waaruit deze Bibeb, die haar interviews voor Vrij Nederland maakt, zit aan één stuk door met grote letters op grote vellen papier te schrijven zonder naar het papier te kij ken. „Ik hou erg van letterlijk, ook in de volgorde van de woorden omdat die heel persoonlijk is”. Ze noteert daarbij meestal niet de hele woorden en moet het inter view daarom bij voorkeur diezelfde avond of nacht nog uitwerken, om zich de woorden te kunnen herinneren die ze in enkele letters heeft samengevat. Haar eigen steno dus. Heeft ze er ooit over gedacht echt steno te leren? Nee, van Willem Drees jr. had ze trouwens begre pen dat je met steno heel fout kan komen te zitten als je slordig bent, omdat er dan al gauw iets anders komt te staan. Hoewel de spanning langs de 145 kilo meter lange grens in het bergachtige gebied de laatste dagen wat is geluwd, maakte de premier duidelijk dat er geen plannen zijn de infanterie en pantsereen- heden terug te trekken. Deze waren een week geleden naar het gebied gedirigeerd. Op dezelfde manier maakt de grote lan delijke socialistische partij PSOE veel ophef over haar congres, dat van 5 tot 8 december in Madrid zal plaatsvinden. Wil ly Brandt, die al ontmoetingen met koning Juan Carlos en premier Suarez qp zijn agenda heeft staan, Mario Soares, Michael Foot, Olof Palme en Francois Mitterrand en andere socialistische lei ders uit West-Europa, zoals de Nederland se PvdA-voorzitster len van den Heuvel, komen het congres prestige bijzetten. De rechtse leider Camille Chamoun deed een beroep op het algemeen opper bevel van de Arabische vredesmacht geweld te gebruiken tegen degenen die weigeren mee te werken aan de pogingen de veiligheid te herstellen. Het voorstel is gedaan in een brief die op 24 november is verstuurd en waaraan gisteren ruchtbaarheid werd gegeven. Volgens de communisten is spoed gebo den „gezien het kritieke ogenblik in het bestaan van de natie, waar reactionaire en rechtse krachten de revolutie meer en meer bedreigen”. Volgens de communisten schiet de rege ring van de socialistische premier Mario Soares tekort bij het nemen van energieke en krachtige maatregelen tegen „terroristische activiteiten”. Zij verwijten de regering verder te bezwijken onder de druk van het „groot kapitaal en het groot-grondbezit” en maatregelen te nemen die de agrarische hervorming en de levensomstandigheden van de arbeiders in gevaar brengen. Ten slotte waren daar ook nog de heel persoonlijke „interviews” van Willem (Wittkampf), die van begin tot eind alleen zijn gesprekspartner aan het woord liet, zonder tijdens het gesprek iets te noteren. Alleen ging hij om het kwartier naar de wc, zich verontschuldigend voor zijn „kleine blaas”, en daar noteerde hij dan bliksemsnel op kleine stukjes papier in enkele woorden het zojuist besprokene, waarna hij het gesprek weer „opgelucht” kon hervatten Een beeld van de ravage die ontstond na de treinramp in Kenia, toen de nachttrein van Mombassa naar de hoofdstad Nairobi ontspoorde. In Varkaus in Oost-Finland heeft de grootste brand in de geschiedenis van Finland een papierfabriek totaal verwoest. De politie vermoedt dat er sabotage is gepleegd. Bij de miljoenenbrand werd niemand van de 250 arbeiders van de papierfabriek gewond. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Allon, stelde gisteren een Israelisch-Libanees akkoord voor over methoden om de vrede langs de grens te bewaren. „Israël heeft geen geschil met Libanon en wij hopen dat Libanon spoe dig de volledige soevereiniteit over zijn gehele gebied zal herkrijgen”, aldus Allon in een gesprek met journalisten. Ik ken trouwens geen enkele intervie wende journalist die steno gebruikt. Is dat niet wonderbaar? Ik heb op het congres van de Russische joden in Brussel eens een Sovjet-KGB-agent „ontmaskerd” doordat ik zag dat hij, zich voordoend als een ijverig notities makende journalist, steno gebruikte. Dat kan dus nooit een journalist zijn, was mijn conclusie. Van Arabische zijde in Beiroet herin nerde men eraan dat Libië op de vorige maand in Cairo gehouden topconferentie had toegezegd drie miljoen dollar voor de instandhouding van het vredesleger bij te dragen, maar dat het deze betaling zou inhouden als het zijn troepen zou terug trekken. GENÈVE (ÜPI-REUTER). De voorzitter van de Rhodesiëconferentie in Genève, Ivor Richard, heeft gisteren met de nationalistische leiders Joshua Nkomo en Robert Moegabe de samenstelling van een interim-regering voor Rhodesië besproken. Na afloop zei Richard dat het gesprek „een zeer nuttige inleidende discussie” was, die vanmiddag wordt voortgezet. Richard had een gedetailleerde uiteenzetting gegeven van de Britse voorstellen voor het overgangsbewind, dat Rhodesië tot uiterlijk 1 maart 1978 zal regeren. Vandaag zullen Nkomo en Moegabe hun visie daarop geven. zorewa, die beweert „onomstotelijk bewijs” te hebben dat de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda een complot leidt om Nkomo aan het hoofd van de Rhodesische interimregering te krijgen. Eén van de christendemocratische lei ders verklaarde nadien dat het gedurende de twee uur durende bespreking nog niet tot onderhandelingen was gekomen, maar dat Suarez zich daartoe in beginsel open had gesteld. Daarmee zal men echter pas beginnen als de 36 oppositiepartijen (van gematigde christen-democraten tot en met maoïsten), die zaterdag al in Madrid bijeen kwamen, morgen opnieuw de kop- De Italiaanse wet verbiedt dat men goud in baren en buitenlandse valuta in zijn bezit heeft en dus is de kans niet bar groot dat de gedupeerden hun verlies bij de politie zullen aanmelden. DEN HAAG (ANP, AP). Op verzoek van de Turkse Rode Halve Maan heeft het Nederlandse Rode Kruis gisteroch tend besloten tot een nieuwe hulpzending naar het rampgebied in Oost-Turkije, waar zich vorige week een zeer ernstige aardbeving heeft voorgedaan. Voor dit doel zijn gisterochtend 3500 slaapzakken gekocht en 10.000 plastic zakken voor het afnemen en verstrekken van bloed plus de daarvoor benodigde toedieningsappa- ratuur. In Turkije zelf kan nog steeds de beno digde hoeveelheid bloed worden ingeza meld, maar er ontstaat een tekort aan bovengemeld materiaal. Voorts zullen na de eerste dekenzending van vorige week nog eens 5100 dekens, worden overge- vlogfen. In het rampgebied is men gisteren begonnen met het gereedmaken van vier tentenkampen die plaats bieden aan naar schatting 40.000 mensen. Namens de hulpdiensten is evenwel ver klaard dat veel slachtoffers van de ramp hun verwoeste dorpen niet willen verla ten, in weerwil van de kou. Men gelooft dat zij .tenslotte toch allemaal zullen weg trekken. Nu dit gebeurt wordt het vredesleger behalve door Syrië alleen nog maar doel treffend gesteund door Saoedi-Arabië en Soedan. De Libische stap kwam nadat Syrië en Israel een stilzwijgende overeen stemming bereikt schenen te hebben waarbij Syrië de Palestijnse commando’s in bedwang zou houden en Israel in ruil daarvoor geen bezwaar meer zou maken tegen de aanwezigheid van een klein con tingent van de Arabische vredesmacht in dichter bij de grens met Israel gelegen gebieden. bij de gevechten van juni dit jaar was verdreven Arabische vredesmacht Libië trekt zich terug uit

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3