IN NOORD-SPAARNDAMMERPOLDER In memoriam Henk Schippers Sleepwerkzaamheden in tunnel in meer door brandweer 1978 niet U KUNT U KUNT MAARRR BORST DE ROOM Velsense ere-penning wordt in stand gehouden IjJ ECHTE PERSJES 8 P TAAK GEMEENTE TERUG NAAR RIJKSWATERSTAAT ALLEEN BELEID STIMULERINGSSCHOLEN MOET VERDER WORDEN ONTWIKKELD (“1 If* F - 9 4 5 IJMUIDEN-VELSEN DINSDAG 19 76 3 O NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) RAADSCOMMISSIE VERDEELD Uitzichtheuvel er voorbij lopen (Van een onzer verslaggeefsters) er inkijken Heemskerk Velsen WONINGINRICHTING •i' H W u kunt ook binnenkomen! NUTTIGE SINT NICOLAAS* GESCHENKEN: LADENKASTJES MIMI-SETS FAUTEUILS LEKTUURBAKKEN TIN TAFELKLEDEN SIERKLEEDJES UW BONTMANTEL EEN KOSTBAAR BEZIT!! EEN UNIEKE BEVEILIGING KADOIÜ PLEIN 1945 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier MK IJMOND De Onderwijs Bege leidingsdienst Midden Kennemer- land (de R.O.B.D.) heeft het eerste werkplan (voor 1977) bekend ge maakt. Een omvangrijk plan, waar in uitgangspunten en doelstellingen nog eens op een rijtje zijn gezet, waarin wordt weergegeven wat er tot nu toe is gebeurd en waarin uitgebreid dè plannen voor 1977 per gemeente worden vermeld. Het werkplan is tot stand gekomen in nauw overleg met het onderwijs, zo stellen stichtingsvoorzitter ir. P. van Rijn en directeur van de dienst J. Postema in hun voorwoord. ifï „Schapenpootwals” Stimuleringsscholen Het definitieve werkplan van drs. Landman, de medewerker voor stimule ringsscholen. zal binnenkort le ver wachten zijn. Hij zal zich bezig moeten houden met de 28 stimuleringsscholen die in deze regio bestaan. Hiervan staan er zes in Beverwijk, tien in Heemskerk en twaalf in Velsen. Beverwijk Castricum-U itgeest LOES DE FAUWE “*•1 (Van een onzer verslaggeefsters) kolossale heuvel in het landschap ver- (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggefsters) over (ADVERTENTIE) waar ■W“ - het t otale groot is. aanzien van de drie vaste mensen die bij de brandweer zijn gestationeerd voor de sleep- en bergingsactiviteiten in de tun nel. Ook heeft men lange tijdin twijfel gezeten over de aanschaf van aangepast materieel, maar omdat hief nog geen bestellingen waren gedaan, levert dat geen problemen meer op. activiteiten van de plaatselijke teams te verwachten zijn. Dat weten wij ook, daarom geven wij bij aankoop van een bontmantel U kunt nij overal zonder zorg uw mantel achterlaten. t/m vrijdag a.s. ook AVONDVERKOOP VELSEN. In de raadscommissie al gemene zaken is dinsdag onder voorzit terschap van burgemeester Reehorst wat vrijblijvend gefilosofeerd over „het insti tuut” erepenning en ereburgerschap. Dit naar aanleiding van een opmerking tij dens de begrotingsbehandeling van enke le weken geleden door Progressief Vel sen. bieke meter en daarvoor moet 1,2 mil joen kubieke meter stortmateriaal wor den aangevoerd. Een beeld van de Noord Spaarndammer polder waar binnen nu en zes jaar een schijnt. hen mogelijkheden te zelfstandig de zorg op zich te voor het kind in de klas dat meer dan normale aandacht behoeft. Met beleid dat ten aanzien van deze scholen moet worden gevoerd zal per gemeente worden vastgesteld. Dit omdat de drie gemeentes historisch verschillen de ontwikkelingen hebben en ten tweede omdat Spart overzichtelijker werkt zo wordt in het voorlopig plan gesteld. VELSEN. Grof afval zal de komende vijf jaar niet alleen naar de stortplaats in Beverwijk gebracht kunnen worden. Ook binnen de grenzen van de gemeente Velsen zal een aanvankelijk monsterachtige vuilberg verschijnen. En wel in de Noord Spaarndammerpolder. Het geheel wordt echter afgedekt met een laag teelaarde, waarna er een recreatieheuvel met een hoogste punt van 19 meter zal zijn ontstaan. Tussen de 100.000 en 200.000 mensen moeten er gelijktijdig een plezierige dag kunnen doorbrengen. Vanaf „De Heuvel” zal men een fraai uitzicht hebben over de bedrijvigheid op het Noordzeekanaal. Nog even kort gezegd is de taak van de dienst, zoals dat in de stichtingsstatu ten staat omschreven, tweeledig: het in overleg met de school geven van bege leiding, voorlichting en advies ten aan zien van pedagogisch-didactische aspec ten van het onderwijs in de scholen van de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen en ten aanzien van de pedagogisch didactische, psychologische, medische en maatschap pelijke zorg voor de individuele leerlin gen op deze scholen. datum kan beschikken zal beperkt zijn tot één speciale wagen. Maar dit alles betekent niet dat de Velsense diensten uitgeschakeld zijn. De politie zal uiter aard bij de tunnel actief blijven, de brandweer zal hulpverlening moeten blijven bieden wanneer bijvoorbeeld na ongevallen fhensen moeten worden uit gezaagd en ook de Velsense ongevallen dienst zal bij ven optreden waai’ dat nodig is. Een van de commissieleden vroeg zich af of het bij ongevallen geen verwarring zal geven wanneer zoveel partijen bij de hulpverlening zijn be trokken. De heer Reehorst verklaarde echter dat in zulke gevallen de politie de algehele leiding in handen houdt. Hij stelde overigens duidelijk dat het besluit om de samenwerking tussen het rijk cn de gemeente riet te verlengen, is genomen tegen het advies van de ge meente Velsen in. ereburger of -burgeres moet worden aangewezen en of de bestaande moge lijkheden van gouden penningen niet voor versobering in aanmerking komen. De tunnelsleepdiensten zullen na het aflopen van het contract door particulie re bedrijven worden gedaan, onder ver antwoording van Rijks Waterstaat. In een brief van het ministerie wordt ge steld dat men het besluit hiertoe voorde liger acht dan de huidige samenwerking met de gemeente: de particuliere be drijven hebben het materieel al en bo vendien, zo wordt gesteld, is de nieuwe regeling gunstiger ten aanzien van een zaak als werkgelegenheid. Het materieel waarover de gemeente (brandweer of politie) na de gestelde De commissie was over de zaak zeer verdeeld. Burgemeester Reehorst stelde het goed te vinden dat een gemeente de mogelijkheid heeft bepaalde verdienste lijke burgers waardering te laten blij ken. Hijzelf zag in richtlijnen niet veel heil, omdat men het daar vermoedelijk nooit over eens zal worden. Reagerend op de opmerking dat wat de een als verdienste beschouwd door andere groe peringen wel eens geheel anders kan worden gewaardeerd zei:„Ik vraag me af of het in deze gepolariseerde maatschap pij niet meer mogelijk is om met algemene stemmen in de raad te zeggen: die of die heeft, het verdiend, zonder te rubriceren in ’t is zo’n man, vanuit die politieke richting of met die religieuze achtergrond. Ik ben nog een illusionist die denkt dat je je daar inder daad boven kunt stellen. Als je dat niet kan, moet je het inderdaad afschaffen’-. De dienst moet ondersteuning verle nen bij de ontwikkeling en vernieuwing van onderwijsleerprocessen, bij het be vorderen van een optimale „loopbaan” in de school van alle leerlingen en de dienst moet helpen om te bereiken dat de school optimaal functioneert in de buurt. Deze achtergrond gedachten zijn gedetailleerd in doelstellingen weergege ven in een algemeen totaal plan. Daar naast is per gemeente ingedeeld welke De laatste erepenning werd dit jaar overhandigd aan oud-wethouder C. Oc- keloen, ter gelegenheid van diens ver trek naar Terneuzen. Sinds in 1948 de erepenning in Velsen werd ingesteld, zijn totaal vijftien heren tot ereburger uitgeroepen. het behandelingsplan. Naast deze leer- kracht-gerichte begeleiding vindt ook begeleiding van het schoolteam plaats. Men heeft voor deze vorm van het totaal gekozen omdat er een verweven heid is tussen de begeleiding van pro bleemkinderen en de systeembegeleiding. In Velsen functioneren diverse werk groepen die zich met verschillende on derdelen van onderwijsproblematiek be zig houden. Deze blijven doorgaan. Dan rest de gemeente Velsen, ook al voor de oprichting van de regio nale dienst een plaatselijk begeleidings team werkzaam was. Voor de algemene begeleiders zijn de scholen in groepen verdeeld, terwijl voor de specifieke be geleiders de verschillende klassen criteria zijn. Specifieke begeleiding wordt nood zakelijk wanneer bij leerlingen leerpro blemen ontstaan of tot uiting komen. Onderkenning van moeilijkheden, bege leiding en behandeling vallen onder de procedure die hier wordt gevolgd. Daarnaast zal het Velsense team met algemene1 begeleiding bezig zijn waarbij men zich richt op: de groep, de klas, de school, het onderwijssysteem, de materi alen, de methoden en de werkvormen. De algemeen begeleidsters (-ders) zijn belast met hulpverlening aan klasseleer- krachten die problemen ondervinden bij Men ziet geen perspectief in een over- legstructeur met 28 scholen. Of het sti muleringsbeleid wordt vastgesteld op grond van sociale indicatie of van „an- ders-taligheid’’, zal per school verschil len. Dit hangt samen met de redenen waarom bepaalde scholen stimulerings- scholen zijn geworden: op grond van het aantal kinderen met relatieve achter stand (sociale indicatie), op grond van het aantal buitenlandse kinderen of op grond van een mengvrom van beide. Ten derde is een beleid mogelijk dat wordt gebaseerd op de samenhang kleuter- en lagere school. Veel basisscholen hebben te kennen gegeven dat naar hun mening dat een stimuleringsbeleid hier alleen kan slagen wanneer de toeleverende kleuterscholen ook als stimulerings- school in het project worden betrokken. Het aangevoerde stortmateriaal zal met een enorme verdichtingsmachine ook wel „schapenpootwals” genoemd worden samengeperst tot de eerder vermelde 850.000 kubieke meter. De daarop aan te brengen laag teelaarde zal in dikte variëren van ongeveer 35 cm. waar gras wordt ingezaaid tot bijna een meter, waar bomen en struiken worden geplant. Overlast wordt volgens de heer Huisman zoveel mogelijk beperkt. „Het hele terrein wordt omgeven met een zandwal van drie meter hoog”, aldus de technisch hoofdambtenaar. „Daardoor zijn de werkzaamheden aan het oog onttrokken. Het gebied zal dag en nacht in de gaten worden gehouden om te voorkomen dat er van alles gerommeld wordt. Het zand voor de wal komt uit ben te graven ringsloot. Die sloot doet later weer dienst bij de waterhuishou ding van het gebied. Vanuit die sloot wordt het overtollige water geloosd op het Noordzeekanaal. Volgens de heer Huisman zullen con- tainerbedrijven er graag storten. Omdat het recreatieschap de gronden namelijk v>oor niets beschikbaar stelt, kunnen de stortgelden verhoudingsgewijs laag blij ven. „Ook Haarlem zal daar van kunnen profiteren”, zegt de heer Huisman. „De stortplaats in de Waarderpolder raakt volgend jaar namelijk vol en dan kun nen de containerbedrijven toch ergens met hun afval heen”. Aan de orde was de vraag of het verlenen van een ereburgerschap geen verouderde zaak was, of de penning niet altijd naar de mensen gaat die toevallig op de juiste manier of het hardst aan de weg timmeren, of er richtlijnen moeten komen volgens welke een toekomstige De meningen binnen de commissie ge hoord hebbende, stelde de heer Reehorst voor, de zaak in het college nog eens aan de orde te stellen en te bekijken of er nog een voorstel over moet komen. cultuur, hen begrip daarvoor bij te brengen en er hun liefde voor op te wekken, was een permanent streven. Vanuit die drang kwam Henk Schippers vijf jaar geleden op het idee zomers voorstellingen in de Ruï ne van Brederode te organiseren. On der de naam Ekstavd heeft dit evene- mens afgelopen zomer het eerste lus trum beleefd. Daarnaast was Henk Schippers de man achter het Jazz huis in Velsen, dat juist deze winter regelmatig is gaan draaien. Met als bij de Ekstavo- evenementen was ook hier Henk schippers de man die pro grammeerde en die daarvoor ook de goede musici wist te vinden voor zoveel vrienden en kennissen hun huis open stelde en die anderzijds voor Velsen unieke evenementen wist te organiseren, is nu niet meer. Zij zullen hem missen. De crematieplechtigheid heeft vrij dag morgen om tien uur op Wester- veld plaats. Gigantische afvalhoop wordt hart van recreatiecentrum Eerste werkplan ROBD komt met duidelijke plannen voor 1977 individuele onderwijshulp op het pro gramma. Hierbij wordt gedacht aan hulpverlening aan onderwijzend perso neel om hen mogelijkheden te geven nemen Bij dit project zijn zowel de Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude, het Cen traal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond als de provincie betrokken. De stichting is opdrachtgeefster, provinciale water staat zal het uitvoeren en het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond moet toestemming geven. Het algemeen be stuur van genoemd samenwerkingsver band vergadert woensdagavond in Be verwijk over deze kwestie. Afvalverwer kingsbedrijf IJmond moet zich over deze „uitzichtheuvel” uitspreken, omdat het ingevolge de gemeenschappelijke rege ling gehouden is, te bevorderen dat bin nen het CAIJ-gebied niet een nieuwe afvalstortplaats wordt ingericht. De ge meente Velsen heeft gevraagd goed te keuren dat binnen haar gemeentegren zen e en nieuwe stortplaats komt. Het dagelijks bestuur van het CAIJ wil die goedkeuring verlenen, onder voorwaarde dat de provincie de onvermijdelijk min dere opbrengsten van de stortplaats in Beverwijk compenseert. Onder bepaalde voorwaarden wil de provincie dat wel doen. Met zes voorstanders en drie tegen standers in de commissie kwam men daar dus niet uit. Wel werd overwogen of de voordracht voor ereburgerschap (meestal een collegevoorstel) ook moge lijk moet worden gemaakt voor groepe ringen uit de burgerij, maar men was het over eens dat dit zeer waarschijnlijk zou leiden tot onvermijdelijke weigerin gen, diskwalificaties en alle pijnlijke teleurstellingen vandien. PI ANt HJVVKj 58 42 IJMUIDEN TEL 15991 De onderhandelingen over dit punt zijn langdurig geweest: in 1974 werd de zaak aangekaart en de gemeente Velsen had in 1975 een beslissing verwacht. Dat dit niet is gebeurd, heeft voor de ge meente ondermeer consequenties ten VELSEN. Met ingang van 1 januari 1978 zal de brandweer van Velsen geen sleep- of bergingsacties meer verrichten in de Velsertunnel. Het rijk heeft aange- kondigd het lopende vijfjaren contract met de gemeente Velsen over deze werkzaamheden van de brandweer, dat afloopt op 31 december volgend jaar,niet meer te verlengen. Het rijk is van mening dat deze taak, uitgevoerd in een rjjks- tunnel, toch thuis horen bij Rijks Wa terstaat, gezien het geïntegreerd optre den van Rijks Waterstaat met de Vel sense brandweer en politie. Dit meldde dinsdagmiddag burgemeester Reehorst tijdens de vergadering van de raadscom missie algemene zaken. Zoals gezegd, vormt de uitzichtheuvel slechts een onderdeel van recreatiegebied dat 2750 ha Daarvan is 1750 ha aangekocht door de Stichting Beheer Landbouwgronden. Aan ligweiden is al 325 ha aangelegd, aan bos 225 ha en aan waterpartijen 50 ha. Met name de kanovijver ten zuiden van de aan .te leggen heuvel zal bij de recreanten tot de verbeelding spreken. Het gebied zal vrije-tijdsbesteders trek ken tot uit Amsterdam en Haarlem. Het werkplan voor Heemskerk kon worden opgesteld op grond van de erva ringen sinds de oprichting van een plaatselijk team in 1969. Daarbij werd opgenomen op welke punten de scholen behoefte hebben aan uitbreiding. Ook hier zijn de plannen gericht op onder- wijssysteembegeleiding en de begeleiding van individuele kinderen. Als aparte groepen worden de 4-8 jarigen, de 8-12 jarigen en (de gehele schoolbevolking) de 4-12 jarigen gezien. Voor de specifie ke groepen zijn planningen gemaakt, in een tijdschema vastgelegd. Ook in deze gemeente heeft de integratie bijzondere aandacht. - De „Uitzichtheuvel Spaarnwoude” zo als deze officieel wordt genoemd, vormt een betrekkelijk klein onderdeel van het deels nog aan te leggen recreatiegebied Spaarnwoude. Het is gesitueerd ten wes ten van Zijkanaal B (bij de munitieop- slag) en direct ten zuiden van het Noord zeekanaal. Ing. W. Huisman, technisch hoofdambtenaar bij Provinciale Water staat en belast met de afvalverwerking, heeft, de globale planning al klaar. „Ik denk dat we tegen het tweede kwartaal van 1977 kunnen beginnen. Over zes jaar moet het helemaal klaar zijn. In die heuvel komen drie toppen: van 19. van 13 en van 9 meter boven het maaiveld. De dienst Openbare Werken van de gemeente Velsen heeft het ont werp gemaakt. De totale oppervlakte bedraagt 20 ha en het project is kosten dekkend 'van opzet. Het Recreatieschap stelt de gronden „om niet” beschikbaar en de overige kosten moeten bestreden worden uit de opbrengsten van de stort gelden. Als basis voor de heuvel wordt grof afval, zoals sloop- en bouwmateria len gebruikt. Grond is namelijk niet voldoende beschikbaar. In etappes wordt eerst een circa 50 cm dikke bovenlaag verwijderd. Dan wordt het afval gestort en daarop komt die afgegraven teelaar de”. Uit schattingen van Provinciale Wa terstaat blijkt dat er heel wat container- vrachtwagens af en aan zullen moeten rijden, voordat de heuvel op gewenste hoogte is. De inhoud wordt 850.000 ku- Voor Beverwijk ziet het werkplan 1976-17 er als volgt uit: de nadruk ligt op systeembegeleiding (begeleiding van onderwijsprocessen), hulp aan kinderen met problemen, stimuleringsbeleid met daaruit voortvloeiend het Oranjebuurt- project en deelname aan landelijke werkgroepen die zich met onderwijsbe geleiding bezighouden. Bij de systeembegeleiding zal de inte gratie kleuter- en lager onderwijs cen traal staan. Bij hulp aan kinderen met problemen moet worden gedacht aan diegenen die eventueel in aanmerking komen voor buitengewoon onderwijs, waarvoor begeleiding en toestemming nodig is. Er is een regionale medewerker aan getrokken, drs. G. Landman, die zich met de stimuleringsscholen bezig houdt. Hij zal ook een uitgebreid werkplan opzetten. Onderwijl gaan de stimule ringsactiviteiten in de Oranjebuurt in Beverwijk, waar de Vondelschool en de Hendrik Mendeschool staan, door en worden tevens uitgebrpid. Ook in Castricum en Uitgeest staat de aansluiting kleuterbasisonderwijs cen traal. In een taal-leesproject wordt er hier aandacht aan besteed. De wereld oriëntatie is het tweede punt waar dit plaatselijk team zich op gaat richten. Men denkt daarbij voorlopig aan de bovenbouw van de lagere scholen. Dit omdat de vragen uit het onderwijs met juist deze, groep verband houden en ook omdat beschikbare materialen ook voor deze leeftijdsgroep is bestemd. Men is wel van mening dat de wereldoriëntatie eigenlijk voor kinderen van 4 tot 12 jaar zou moeten worden gerealiseerd. Als derde en laatste punt staat de Geheel onverwachtis is in Sant poort Henk Schippers overleden. Complicatie bij griep brak abrupt zijn zevenenvijftig jaar oude leven af Een leven dat in de meest fundamen tele betekenis van het woord vol waardig was. De zeer intensieve belangstelling voor mensen heeft niet alleen in de persoonlijke sfeer velen geholpen, be grip gegeven cn goed gedaan. Met zijn enorme belangstelling voor thea ter, muziek en literatuur, voor elk stukje cultuur dat z’n oorsprong vond in de betrokkenheid van de maker met dat wat in de wereld omgaat, schiep Henk Schippers een enthousi asme dat aanstekelijk was. De liefde voor muziek,en vooral moderne jazz, heeft hij op talloze menen onder wie veel jongeren, overgebracht. De jazzavonden, platenavonden thuis bij Henk Schippers zijn tien jaren lang voor de liefhebbers avon den geweest om op terug te zien of naar uit te kijken. Mensen kennis laten maken met deze vormen van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5