Storm slaat Menten in Zuid-Amerika?” Dossier van beul UIT UITGELEKT VERTROUWELIJK TELEGRAM BLIJKT: 28 l’/z jaar in la van ambtenaar die laten u nooit inde steek Omroepbijdrage wordt f 114 jongens van Zuiderpier Geen gratie voor Gilmore Idtadwp „Aardbeving in Estland door ongeluk met atoomduikboot was zo groot dat men dacht aan een aardbe ving. De explosie had een kracht van 4,5 op de schaal van Richter. Waar blijft het water Opa Breznjev nu? Geen Baader Meinhof-Iid toevallig gepakt Onbestendig Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan... KOOIJMAN SANITAIR B.V. ontkoppeling WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SIMON WIESENTHAL: Proces in Roermond ffnffffau/uummffm/ffffHHfmi (Van onze Haagse redactie) 2 Minnaar in 4 de wolken AGENDA pagina 6 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. -elektronische- batterij-aanstekers 9 11 15 15 17 18 19 23, 25 O A iX f IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling -f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),p.jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 et.- (Van een onzer verslaggevers) naar (Zie verder pagina 4) VS willen wig drijven tussen c arme landen en OPEC onze parlementariërs (Van onze correspondent) op (ADVERTENTIES) IHfh (ADVERTENTIE) Luidsprekers 10, 12 Tijdens zijn vlucht was La bel - le achterna gezeten door een po- litiehelikopter en nog een vlieg tuig. (Van onze correspondent, H. Ruyssenaars) D r. A. M. M e e r 1 o o Woorden zijn als bliksemstralen Men kan ermee folteren, kwetsen, loven en verguizen. Men kan er mee geestelijk doden. 50 het Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, TAG1TA Siegfried Haag was tot mei 1975 advo caat van Andreas Baader, tegen wie enkele weken geleden levenslang is ge elst wegens onder andere moord. Op 9 mei 1975 werd Haag gearresteerd, omdat hij verdacht werd van het feit wapens te hebben gesmokkeld uit Zwitserland naar de Bondsrepubliek. Met deze wa pens zou de aanslag op de ambassade in Stockholm zijn gepleegd. De volgende dag - 10 mei - moest Haag echter weer worden vrijgelaten omdat de rechtbank geen termen aanwezig achtte hem vast te houden. Volgens een woordvoerder van justitie is Haag een van de gevaarlijkste mensen van de Baader-Meinhof-groep. Hij zou de beweging „Revolutionair Cel” hebben opgericht teneinde het werk van An dreas Baader voort te zetten. Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag op 19 december van de Russische partijleider Breznjev verspreidt het pers bureau Tass deze foto van hem met zijn achterkleinkind Galya. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het dossier in de zaak van de Limburgse oorlogsmisdadiger, dat de Duitse justitie naar Nederland had gestuurd na het proces tegen oorlogsmis dadigers in Hamburg, heeft anderhalf jaar lang in een la van een ambtenaar van het ministerie van Justitie gelegen. Bibliotheek Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport De 20-jarige Theodore Labelle uit Seal Beach in Californië heeft kustbewoners gisteren de stuipen op het lijf gejaagd door met een gestolen vliegtuigje op boomtophoogte over stranden en huizen te vliegen. Hij reageerde sen woordenwisseling met zijn vriendin af. WENEN-AMSTERDAM „Menten is mijn overtuiging via Brussel of Frankfurt met een lijntoestel naar Zuid- Amerika ontvlucht. Niet met een parti culier vliegtuig. Hij heeft 12 uur de tijd gehad om ongemerkt te ontkomen en zal die tijd zo goed mogelijk hebben ge bruikt Een brandweerman op een snelweg in de buurt van de Amerikaanse stad Miami staat een beetje hulpeloos naast een fel brandende vrachtwagen. Toen de brand weerwagen ter plekke arriveerde bleek de waterpomp kapot te zijn. Het duurde acht minuten voor deze gerepareerd was. Toen was het voor de vrachtwagen al te laat. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Een feilloos kado dat het altijd doet. Ongeëven aarde kwaliteit en styling. Diverse modellen en uitvoeringen. Tanita-vurig aanbevolen v. Asperen B.V. Valkenswaard 04902 - 68 10- Het dossier, dat begin van de zomer van 1973 was opgestuurd, kwam pas begin 1975 weer boven water, toen een opvolger van de genoemde ambtenaar het vond. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie heeft minister Van Agt erop aangedrongen dat tegen de ambtenaar, die nog steeds in over heidsdienst is, maatregelen worden geno men. De oorlogsmisdadiger staat momenteel in Roermond terecht wegens het plegen van oorlogsmisdaden. Zijn naam kwam naar voren tijdens het vooronderzoek in de Hamburgse rechtszaak Ook tijdens het proces werd zijn naam genoemd als een van de beulen in het vernietigings-" kamp Bobroeisk. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN- Twee 16-jarige jongens uit Zandvoort, die gisteravond omstreeks 9 uur vanaf de zuiderpier naar de woeli ge zee keken, werden door een stevige golf van de pier geslagen. Een van hen kon zwemmend de kant bereiken. De ander kreeg ook weer vaste bodem on der de voeten, maar kon zich niet meer herinneren hoe dat gebeurde. Aangetrokkén door de bulderende zuidwesterstorm begaven de jongens zich op de strekdam. Halverwege parkeerden zij hun brommers tegen het afsluithek en klommen daarover heen om de zaak nog beter in ogenschouw te kunnen nemen. Een golf maakte een voortijdig einde aan de nachtelijke excursie. Van top tot teen overdekt met kneuzingen werden de knapen in hun natte plunje in het Zeewegziekenhuis met een warme kruik onder de wol gestopt. Een van de beide knapen liep bij het ongeluk een gapende wond op in zijn wang. SALT LAKE CITY (Reuter-UPI). Met 2 tegen 1 stem heeft de raad van gratie van Utah besloten dat het dood vonnis tegen Gary Gilmore moet worden uitgevoerd. Gilmore heeft zelf verzocht dat het vonnis door de kogel ten uitvoer wordt gelegd. De rechter kan nu een nieuwe execu- tiedatum vaststellen. De staat Utah wil dat Gilmore voor komende maandag wordt doodgeschoten óm juridische moeilijkheden te voorkomen in verband met een wet die eist dat terechtstellin gen binnen 60 dagen na de uitspraak worden verricht. De Kamer ging er voorts mee ak koord, dat voortaan de minister van CRM jaarlijks de hoogte van de om roepbijdrage vaststelt. Voor de verhoging worden geen wetsontwerpen meer inge diend, zoals tot dusverre het geval was. Verder stemde de Kamer voor ver dwijning van de STER-reclame om 19.00 uur. Voorts sprak de Kamer zich uit tegen ontkoppeling abonnement omroep- blad-lid omroepvereniging. (Zie verder RTV-pagina). DEN HAAG Op het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is een telegram uitgelekt, waaruit blijkt dat de Amerikaanse regering ernaar streeft de olielan den, verenigd in de OPEC, en de armste landen, die in Parijs bij de Noord-Zuiddialoog één delegatie vormen, uit elkaar te drijven. Vol gens het telegram willen de Ame rikanen dat de geïndustrialiseerde landen, waaronder Nederland, al het mogelijke doen om de band te verbreken tussen de Noord-Zuid- dialoog en de aanstaande aanpas sing van de olieprijzen. factor bij de beslissing over een olie- prijsverhoiging”. De Amerikaanse regering zegt verder over de kwestie van de olieprijsverho- ging: „Het resultaat van de ministeriële OPEC-bijeenkomst in december staat nog niet vast en wij geloven nog steeds dat een prijsstijging niet onvermijdelijk is”. t Intussen werd gisteren in Washington bekend, dat uitstel van de ministeriële bijeenkomst van de Noord-Zuiddialoog die oorspronkelijk net als de OPEC- vergadering op 15 december zou begin nen nu vrijwel zeker is. Met name de Amerikaanse regering wil uitstel, om de nieuwe president Jimmy Carter de gele genheid te geven zijn eigen ,stempel te de Dit is de overtuiging van Simon Wie senthal in Wenen, omdat „met name in Argentinië, via Rio of Sao Paulo, vele mogelijkheden zijn om elders gezochten op te vangen en te verbergen”. Wiesen thal erkent overigens op dit moment voor deze veronderstelling geen concrete aanwijzing te hebben. „Ik heb er geen ontvangen, maar ik twijfel er niet aan of ik zal er een krijgen zodra hij daar wordt gesigna leerd”, aldus Wiesenthal. Dat Menten niet tijdig was aangehouden noemde hij „voor Nederland een beschamende zaak”. De firma in Estland die de onderzeeër ontmantelt en tot schroot verwerkt plaatste enkele dagen na de aardbeving in het dag blad Sovjetskaja Estonia overlij densberichten, merendeel met de DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gisteren met de stemmen van de fracties van CPN, DS’70, SGP en PSP tegen, de voorgestelde verhoging van de omroepbijdrage goedgekeurd. De ze bijdrage wordt verhoogd van 108 tot f 114 per jaar voor hen, die tv en radio of alleen tv bezitten en van 33 tot f 34,50 per jaar voor degenen, die alleen een radio hebben. „Wij zijn succesvol geweest in de Noord-Zuiddialoog bij onze pogingen de remmende invloed van de armste landen op de OPEC-landen te versterken”, al dus de Amerikaanse tekst. „Een strategie die de twee (Noord-Zuiddialoog en olie prijs) aan elkaar verbindt, zou deze winst ongedaan maken en de effectivi teit en het nut van het bondgenootschap tussen armste landen en OPEC-landen bevestigen”. In Den Haag is grote opschudding ontstaan door het uitlekken van het document, dat in openhartige bewoor dingen de keiharde Amerikaanse stand- Volgens de rijkspolitie in Amsterdam leiden de tips die na Mentens vertrek zijn binnengekomen, geen van alle naar Mentens huidige verblijfplaats. Niet al leen is op alle luchthavens van Neder land, vanaf 15 november, nagegaan of Mentens grijze Simca Stationcar (63- DR-73) er stond, ook is van alle in Nederland geregistreerde vliegtuigen na gegaan welke vluchten zij in de eerste dagen vanaf Mentens vertrek, 14 novem ber, hebben gemaakt. Ook dit zoekwerk heeft niets opgeleverd. De Amsterdamse hoofdofficier van Justitie mr. A. N. Messchaert heeft be vestigd dat ook bij Mentens afwezigheid een gerechtelijk onderzoek tegen hem op gang kan worden gebracht (nu het vooronderzoek, dat tot zijn arrestatie moest leiden, is voltooid), maar dat tot dusver door het Openbaar Ministerie hierover niet is gesproken- Vooralsnog is het de bedoeling, dat Menten wordt aangehouden, aldus mr. Messchaert Men vermoedt dat hij de „regisseur” van de aanslag op de Westduitse ambas sade in Stockholm was. Verder gelooft het openbaar ministerie dat hij in au gustus 1972 een zogenaamd steunpunt voor de Baader-Meinhof-groep in Zuid- Frankrijk heeft opgericht. Na zijn escapade van ongeveer twee uur, tijdens welke Labelle ook nog enige keren over een Amerikaans oorlogsschip scheer de, vuurde de jongeman bij zijn landing een karabijn af. Hij trof ei niemand mee. Hij werd ter ondervraging meegenomen naar een politiebureau. ni|moplasi spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex-signs vinyl tekst „te vroeg van ons heengegaan”. Andere overlijdensberichten wer den geplaatst door de Russische geheime dienst KGB en door de firma Energie, Techniek, Mon tage in Tallinn. Volgens de berichten die zijn uitgelekt heeft het werk met deze on derzeeër plaats gehad in een ondergronds dok bij een scheenswertf. Aanvankelijk veel bewolking met regen, morgen overdag tijdelijk opklaringen en hier en daar een bui. Tot krachtig of hard toene mende en naar noordwest rui mende wind. Minimum tempera turen van 5 graden aan de kust tot dicht bij 0 graden in het bin nenland. Maxima omstreeks 7 graden. STOCKHOLM - Vol gens uit Estland afkom stige berichten is op 25 oktober in West-Estland, in de buurt van de Sow- jet-marinebasis Paldiski, een atoomonderzeeër van een oud type die ontman teld werd, ontploft. De kracht van de explosie drukken op het beleid tegenover Noord-Zuiddialoog, New York (bij de VN), Washington, Ottawa, Bonn, Londen, Brussel (bij de EEG) en Tokio blijkt, dat de Amerikaan se visie op de Noord-Zuiddialoog funda menteel verschilt van de Nederlandse. name minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) heeft meermalen gezegd dat een goed resultaat in Parijs noodzakelijk zou zijn, om de OPEC- landen ertoe te-bewegen de olieprijsver hoging te matigen. Volgens de Amerikaanse tekst van het telegram zou het hoe dan ook onmoge lijk zijn in Parijs een resultaat te berei ken dat bevredigend is voor de arme landen. In die situatie zouden de rijke landen, door te erkennen dat er een band bestaat tussen de olieprijzen en de Noord-Zuiddialoog, de olielanden alleen maar een excuus geven voor een forse prijsstijging. De OPEC-landen hebben trouwens openlijk te kennen gegeven dat zij een band zien tussen een een succes of mislukking van de Noord- Zuiddialoog en de aanstaande olieprijs verhoging. „Het is onwaarschijnlijk”, zegt de Amerikaanse tekst, „dat de OPEC- landen de CIES zien als een voorname WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 67e jaargang nummer 25 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. punten ten opzichte van de OPEC en de arme landen weergeeft. Het is uitgelekt in de vorm van een kopie van het telegram dat minister Van der Stoel heeft gezonden aan de Nederlandse dele gatie bij de Noord-Zuiddialoog in Parijs, Mpt via de Nederlandse ambassade in Parijs. ling: Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft onmiddellijk een onderzoek ge last naar de vraag via welke ambtenaar het document naar buiten is gebracht. Volgens diplomatieke kringen zal de verantwoordelijke ambtenaar zonder meer worden geschorst en waarschijn lijk ontslagen. De woordvoerder van het ministerie zei gisteren te betreuren dat het ver trouwelijke document is uitgelekt. Het ministerie vreest dat de relaties met de Amerikanen erdoor zullen worden ge schaad. Gisteravond kon de Amerikaanse ambassade in Den Haag nog geen com mentaar geven op de affaire. Een kopie van Van der Stoels code- telegram (in gedecodeerde versie) dook voor het eerst op in Amsterdam, tijdens de jaarvergadering van de Society for International Development, een organi satie van mensen die zich met ontwik kelingshulp bezighouden. Een van de aanwezigen daar was de Venezolaanse minister Manuel Perez-Guerrero, een van de belangrijkste figuren binnen de OPEC. Uit de Amerikaanse tekst, die op 22 november' zonder verder commentaar door minister Van der Stoel ter kennis is gebracht van de ambassades in Parijs, Genève, (bij de VN-organen aldaar), Het is minister Van Doom niet gelukt het front te doorbreken van volksverte genwoordigers, die op een of andere manier belang zien in de instandhouding van de in zwang zijnde maniertjes van abouneewinning door de omroepen via hun zogenaamde programmabladen. Die maniertjes zijn de minister een doom in het oog, evenals vele kij kers luisteraars, maar zal het een zorg zijn wat het volkje precies wil. Belangrijker voor het me rendeel van hen is het feit, dat zij ergens aan hun partij wagen wel een omroep hebben bungelen die in politiek opzicht dienstverlenend werkt. Via de zogenaamde programmabladen, die na tuurlijk veel meer doen dan alleen maar programma-informatie geven, kunnen zowel zieltjes voor de omroep als voor de levensbeschouwelijke beginselen der politieke partijen worden gewonnen. Vandaar dat iets meer dan de helft der Kamerleden zich door middel van een motie (KVP) heeft uitgesproken tegen de „ontkoppeling” die minister Van Doorn voor ogen stond. De tijd dat de omroepen zich afstan delijk opstelden tegenover de stromingen waaruit zij waren voortgekomen is voorbij. Alleen de VPRO en de AVRO worstelen met de moed der wanhoop tegen de stroom op. De AVRO omdat zij haar ideaal van „omroep voor gans het voiicjï - wdi hooghouden, de VPRO omdat een kleine groep mensen daar een zo oorspronkelijk en onafhankelijk moge lijk gebruik van het medium wil maken, desnoods met instemming van een mini male aanhang. Helaas echter is bij de huidige stand van zaken „wezenlijk goed gebruik van het medium” niet het mid del om leden te krijgen en dus ruime zendtijd te verwerven. Het middel bij uitstek is: zo handig mogelijk leuren met het programmablad. Men komt daarbij op het terrein van de weekbla den in magazine-formule, maar profi teert dan van het monopolie der pro- grammapublikatie. Het is een kwestie van oneigenlijk gebruik der programma gegevens ten bate van de concurrentie positie op de magazine-markt. Dat hele gedoe is nog verweven met verkoopsy stemen van boeken en grammofoonplaten, en het totale wervingspatroon van de omroepen is zodoende aangedikt met factoren die niets meer met de kwaliteit van de uitzendingen te maken hebben. Minister Van Doorn is er niet in ge slaagd deze situatie iets gezonder te maken. De omroepen kunnen ongestoord doorgaan zich te ontwikkelen tot com merciële bastions met steeds verfijnder werkende propagandamethoden, wier winst bestaat uit zendtijd en wier kwali teit als ethermedium zich vrijelijk kan verlagen tot het niveau van het platte amusement, slapjes gekruid met wat ideologie en wat cultuur. Want niet de kwaliteit, maar de voordelige aanbieding van het lijfblad zorgt voor de ledental len. Een voordeel van deze toestand is wel, dat de omroep die zichzelf respec teert er met zijn programma’s steeds duidelijker zal uitspringen. Als hij ten minste nog zendtijd overhoudt... BONN. Bij een routinecontrole de autobaan Frankfurt-Kassel is de 31- jarige Siegfried Haag gearresteerd- Haag wordt sinds mei van het vorig jaar internationaal gezocht. j*- ff-. wouw

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1