EEUWENLANGE STRIJD TUSSEN KERK EN STAAT Schilderkunst van 1945-1975 Anton Zischka oneens met pessimisme Club van Rome I LITERATUUR IN HET KORT Vestdijk-hausse ander soort naslagwerk Houden van zee-aquarium „Dit is je wereld”: Ml’ I - „a,j IJ- 11 w* !?1 Rijmpjes rond weervoorspelling 19 DONDERDAG 2 DECEMBER 19 76 WIJ ONTVINGEK ien f I Mag boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boèkenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken VAN GOOR ZONEN DEN HAAG v - VKÜtti <li WIM ilil. BK'tl t w 1 11 jrr «’r s Van Reformatie tot Revolutie met H.R. H.R. alleen H.R. H.S. te HEIN STEEHOUWER H. R. Het slot van Versailles voor de verbouwingen van Hardouin, Mansart en De Cotte. Een schilderij van Patel (1668). alleen naar ook onder De literaire korte en zeer pregnant geschreven verhandelin gen. Heel knap en heel boeiend. „Elseviers Zakatlas”, de 23ste druk van de laagst geprijsde complete za katlas. (ƒ8.90). In kort bestek is er veel in te vinden: Geografische en fysischgeografische gegevens, geogra fische kaarten, landentekst, alfabe tisch per werelddeel, vlaggen van alle onafhankelijke landen, register van alle op de kaarten voorkomende lan den. Handig voor kantoor en thuis. Jan de Hartog: „De oorlog van het Lam", het vierde en laatste deel van de vierdelige romancyclus: „Het Ko ninkrijk van de vrede”. „Eerste Hulp bij rampen”, georga niseerde geneeskundige hulpverlening. Tweede druk van deze zeer nuttige handleidling. Siegfried Lenz: „Het doordeweekse been, en andere verhalen”. W. Wie- kel-Berg zorgde voor de vertaling van de bundel van deze in Duitsland zeer veel gelezen auteur, 9.90). Joseph Joffo: „Applaus voor Anna”- Henriette Martens zorgde voor de vertaling van dit tweede boek van de Parijse Kapper, die kort geleden de buteerde met „Een zak vol knik kers”. Beide boeken hebben de vlucht voor het anti-semitisme als thema. 13.90). Geschiedschrijving blijft een uiterst lastige bezigheid. Zeker als je zo’n driehonderd jaar moet bundelen in zo'n 660 pagina’s, zoals gebeurt in het zevende deel van de Universele Wereldgeschiedenis, dat als beeldende titel meekreeg van de reformatie tot de revolutie. En met die reformatie wordt - natuurlijk de beweging van Luther bedoeld en met de revolutie de omwente ling die de Verenigde Staten geboren deed worden. Wat moet je doen met zo’n omvattend en ingrijpend stuk historie? Kun je aan alle verlangens recht doen? Moet je de grote lijnen aanhouden of ga je je ook op zijpaden begeven, omdat die juist zo interessant en onthullend kunnen zijn? Golo Mann, die de hoofd redactie voert van deze geschiedschrijving, besloot grote happen van zo op het oog afgeronde onderwerpen aan nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Maar die subjecten grijpen natuurlijk toch altijd weer in elkaar. Geschiedenis voedt zich nu eenmaal op de bodem van de historie. „Anti-stress programma”, met als ondertitel „Zo blijft u het dagelijks leven de baas” is van de Duitse dr. H. Lindemann, in het Nederlands be werkt door P. Fiedeldij Dop. Stress is de psychische beklemming die dé mens zichzelf aandoet, maar daartoe wel „aangespoord” door de moderne maatschappij. Hoe leert men er in vrede mee leven als de omstandighe den toch niet te veranderen zijn? De schrijver wijst daartoe allerlei wegen aan, ontleend zowel aan de westerse psychologie als aan ’oosterse metho den. Het is beslist een goed boek, zeker voor hen, die niet zo onder stress lijden, dat ze nog aan het lezen van dergelijke boeken toekomen. Die vinden er veel goede adviezen in op het gebied van ademhaling, ontspan ning, lichaamsbeweging en voeding. (14.90). les van documenten. Universele We reldgeschiedenis, deel zeven. „Van de reformatie tot de Revolutie”. Uitgeve rij .Scheltens en Giltay. loop van drie eeuwen ontwikkelde). Daniël Heartz neemt dit muzikale intermezzo voor zijn rekening. Zoals steeds vindt men in dit gedeelte van de geschiedschrijving veel illustraties plus een aantal intrigerende facsimi- essayist, dichter, en bo- Het houden van een zeeaquarium ligt tegenwoordig binnen ieders be reik. Het vereist natuurlijk wel een financiële injectie maar de nieuwste aquariumtechnieken zorgen ervoor dat een dergelijk „bassin” zelfs ge makkelijk in een huiskamer valt aan te leggen. Natuurlijk vormen een deskundige voorlichting en een ade quate begeleiding van een dergelijk arbeidsintensieve hobby een voor waarde om met succes zo’n aquarium te houden. Daarom is het een goed idee van Elsevier geweest om het Groot Zeeaquariumboek uit te geven. De prijs van 69 gulden is natuurlijk niet gering, maar dit omvangrijke werk is eigenlijk onontbeerlijk voor iedereen die met deze materie maken heeft. Het boek, geschreven door Karl Probst (praktijkman op dit terrein) en Jijrgen Lange (conserva tor bij het Wilhelmina Aquarium in Stuttgart), is schitterend uitgevoerd met ondermeer 200 prachtige kleu renfoto’s en instructieve tekeningen. De belangrijkste vissoorten worden beschreven en er worden deskundige aanwijzingen gegeven hoe deze dieren verzorgd moeten worden. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de aan schaffing, respectievelijk vangst, het vervoer, de eerste verzorging (over plaatsen en gewinning, quarantaine etc) het juiste voedsel en gedrag van de zeedieren. Kortom: Een bijzonder leerzaam en eigenlijk onmisbaar standaardwerk voor iedereen die een dergelijk aquarium er op na houdt of in de toekomst eventueel wil aan schaffen. „Kalorieënwijzer” van Mia Snelder, een uiterst nuttig boekje, klein en dun van formaat, om zo in je zak te steken en regelmatig en snel even te raadplegen. Want mensen: „We eten te veel.we drinken te veel...- Ingewikelde diëten hoeft echt niet voor de meeste te mollige mensen; niet eten is heel slecht, maar verant woord, bewust en gezond eten is echt niet zo moeilijk. En vooral niet snoe pen, dat is uitgesproken funest, ook voor het gebit en meestal maar een slechte gewoonte. M _,V 1 «Ss SIMON VESTDIJK is jarenlang de man ge weest van de kleine op lagen voor de grote le zers, de werkelijk geïn- teresseerden bedoel ik daarmee. Zijn „Aktaion onder de sterren”- las ik voor de oorlog, gevolgd door zijn kritieken op „Een liefde in avond land” van Denis de Rougemont in het blad „Groot Nederland” in de eerste oorlogsjaren, totdat het uiteraard moest verdwijnen. Maar wat niet verdween was mijn diepgaande inte resse in al wat mij van Vestdijk ogen is- destijds Het idee om een naslagwerk als dit te maken: gegevens, feiten en we tenswaardigheden gegroepeerd rond een onderwerp; zaken die met elkaar te maken hebben ook bij elkaar te presenteren; dat idee is geconcreti seerd door de Engelsman James Mit chell, natuurlijk met een fors redac tioneel team aan zijn zij. Vanuit Engeland zijn dit idee en zijn uitwer king uitgezwermd over de hele we reld. Zoals tegenwoordig steeds meer het geval is, ontstond er een coöpera tie, waardoor het mogelijk is grote uitgaven tot een feit te maken. Voor een land alleen als Nederland om maar iets te noemen zou het een utopie Zijn geweest zoiets te realise ren. In de serie: „Vakantie en vrije tijd” twee watersportboekjes: „Waterskiën” door E. en R- Pauli en „Windsurfing” door E. Prade. Beide sporten zijn de laatste jaren ook in Nederland erg „in”, reden genoeg voor liefhebbers om zich voor theorie, praktijk en techniek eens in deze boekjes te ver diepen. (ƒ8.90). TELEBOEK AMSTERDAM Na: „Prive over Prive” zijn nu ook de „Privé Geheimen” door Henk van der Meyden in drukvorm geopen baard. In de vorm van kleine stukjes geeft dit boek, als ware het een kaleidoseoop, herinneringen, ervarin gen, .belevenissen, ontmoetingen, be schouwingen en gedachten van de schrijver weer, 15,-.) L.J. VEEN-WAGENINGEN Dit zevende deel start met het tijdperk van Karel V, waarin wel zeer centraal de godsdienst staat. Ro me, tot dan toe oppermachtig - en dan bedoelen we het Vaticaanse Ro me - zag ineens zijn godsdienstige- dictatuur gebroken worden. Natuur lijk niet alleen door een Luther, een Zwingli, een Calvijn en diens ferven te aanhangers. Natuurlijk ook door innerlijke verzwakking, decadentie, hoogmoed en uiterlijk vertoon, dat vaak het gebrek aan geestelijke diep gang moest verhullen. Maar de faca des werden, met reusachtig gekraak in alle geledingen, neergehaald. Lu ther probeerde weer naar de kern terug te komen. En uiteindelijk profi teerde de roomskatholieke kerk daar ook spiritueel van. Het concilie van Trente schudde veel ballast over boord. Als een spannend verhaal laat zich weer de bekende - maar hier gedetailleerd uitgewerkte - geschiede nis lezen: de strijd van wereldlijke en geestelijke machthebbers om de hegemonie. Heinrich Lutz brengt het prima leesbaar over. Golo Mann neemt behalve de periode van de Dertigjarige Oorlog die ons in Neder land wellicht minder aanspreekt, om dat we het in die tijd in eigen land druk hadden met de vestiging van onze staat en de greep naar de com merciële (en daarna ook culturele) macht, ook het geestelijk leven in Europa aan het eind van de zeven tiende eeuw onder de loep. Over ons bloedeigen land gespro ken: er worden niet al te veel blad zijden aan besteed in dit toch wel Duits georiënteerde deel van de we reldgeschiedenis. (Misschien is dat wel goed, omdat ons vroeger immers altijd maar voorgehouden werd, dat wij een enorm belangrijke natie wa ren, die practisch op zijn eentje de wereldzeeën beheerste. Buitenlanders, zaken, waar we nu gerust mee leven. Overigens: als er geen acties waren gevoerd voor minstens wat meer zorg vuldigheid bij nieuwe soorten van energiewinning dan was er wellicht geen Club van Rome noch een Anton Zischka meer geweest. Men ziet het: dit „Wereld is nog steeds rijk” is een boek, dat tot discussiëren aanleiding geeft. Zischka is trouwens pas met zijn boek gekomen na het rapport van Rome. Die club heeft de grote aanzet tot het kritisch benaderen van ons maatschappelijk bestel gegeven. Alleen daarom al kan men die Club een prima stelletje mensen noemen, pessimistisch of niet. „De wereld is nog steeds rijk” verscheen bij uitge verij Keesing. Prijs f 49.50 Het is alles niet alleen voor degenen die als ik uit nostalgie her lezen, maar ook voor hen die later in de tijd en eventueel voor het eerst willen constateren hoe boeiend Vestdijk ei genlijk wei is voor hen, die aan alle kanten grasduinen in literatuur van gehalte. Ze kunnen hun persoonlijke me- M 5 Heinrich Mann: „De Onderdaan”, dat evenals zijn andere bekende boek: „De Blauwe Engel” al vele herdrukken heeft beleefd, maar altijd nog weer het lezen of herlezen waard is. Maar de Oostenrijker gaat verder: „Die prognoses passen, zoals gezegd, in het straatje van de communisten, die hun eigen noodlijdende economie „wetenschappelijk” kunnen recht vaardigen, en zij verschaffen materi aal aan allen, die de bestaande „wes telijke” economische orde van de hand wijzen”. En Zischka gaat nog even door met zijn aanvallen op de communisten - in de voortreffelijke geest van koude-oorlog-syndromen en McCarthy-jachten. Het komt er ei genlijk op neer dat de Club van Rome een vereniging is, die alleen maar ten dienste van het communis me pessismistische voorspellingen heeft gedaan. Gelukkig is het niet allemaal onzin wat „Rome” gezegd heeft. Zischka laat weten, dat er wel degelijk milieu- en grondstoffenproblemen zijn en dat er bevolkings- en maatschappijvraag- stukken bestaan. Zoals bijv, het recht van staking. Hij vindt, dat de slinger te ver is doorgeslagen: rechteloosheid sloeg om in teveel macht (van de vakbeweging, HR). Hij zegt: „Vroeger troffen stakingen de fabrikanten op hun gevoelige plaats, hun geldbuidel. Tegenwoordig treffen zij vooral de consumenten, die in meerderheid uit arbeiders bestaan”. Natuurlijk is zo’n aangehaald stukje tekst uit zijn ver band gerukt. Maar toch het geeft de stellingen aan vanwaar uit Zischka redeneert. Daar moet men al lezend rekening mee houden. Het boek heeft veel lezenswaardige stof. Het gaat in op een groot aantal problemen. Het draagt ook veel cij fermateriaal en gegevens aan. Ter overweging. En Zischka mag dan een optimistischer kijk op onze toekomst hebben, ook hij ontkomt niet aan de constatering, dat veel zaken ons bo ven het hoofd groeien of niet tot een oplossing komen. Het is gemakkelijk te zeggen, dat de atomaire krachtbron nen alleen maar moeten worden aan- gewendten dienste van de mensheid. Maar wie kent momenteel de gevol gen van de kernontwikkeling in de nabije of verre toekomst (neem eens het probleem van het opbergen van het atoomafval)? Dat kun je niet al leen afschuiven op angst voor het on bekende of door de redering op te zet ten: vroeger was men ook bang voor die tenslotte deze geschiedkundige bijbel samenstelden - zij het met Nederlandse inbreng in de Neder landse bewerking - zullen de zaken wel wat objectiever bekijken. Neem je dan maar aan. Ivan Roots bespreekt de ontwikke ling van Engeland vanaf Jacobus I tot en met de restauratie, kortom de Engelse Revolutie; Victor-Luzien Ta- pie volgt de ontwikkeling van Frank rijk - en daarmee van het westelijk Europa - in de eeuw van Lodewijk IV, een eeuw, waarin veel veran derde. de groei naar het Franse impe rialisme, dat op zijn beurt weer heel Europa tegen zich deed mobiliseren. Het einde van die eeuw bracht het verlies van Frankrijks staatskundige macht, maar de roem van Versailles bleef; de eulturele invloed. We schuiven een hondertal jaren op en belanden met Adam Wandrusz- ka in de achttiende eeuw. Ook nu weer: oorlogen, oorlogen, allianties, intrigues, staatshervormingen. Van de alleenheerser naar het verlichte abso lutisme. En natuurlijk zijn er ook nu weer, de conflicten tussen kerk en staat. Dat alles liep uit qp de Ver lichting, het protest tegen de uitslui tende macht van de traditie. Daaro ver handelt een essay van Fritz Schalk, die laat zien, dat de eeuw van het rationalisme tegelijkertijd de eeuw was, waarin de geschiedenis pas goed ontdekt werd. De grote geesten marcheren voorbij: Reaumur, Buffon, Voltaire, Herder. Gibbon. Voordat Edmund Morgan belandt bij de Ame rikaanse Revolutie - daar is dezer dagen bij het tweehonderdjarig be staan van de VS al heel wat over geschreven - vindt men in dit boek een samenvatting over de ontwikke ling van de muziek in Europa (in feite een willekeurige greep uit het rijke culturele leven, dat zich in de We kunnen ons voorstellen, dat de uitgeverij Het Spectrum met enige trots het vierdelig werk „Dit is je wereld” heeft aangekondigd. Het eerste deel van deze uitgave (ruim vijfhonderd pagina’s) is uitgekomen; de rest volgt in fe bruari 1977. Het is een encyclopedisch werk, maar dan niet in de gebruikelijke zin. Dus geen alfabetische registers, strak afgelijnd, met tekst en eventueel een toelichtende illustratie van het trefwoord. Maar ook geen neiging tot volledig heid, omdat men besefte dat men toch nooit compleet kan zijn. Natuurlijk is er wel naar gestreefd een degelijke selectie te maken. kal, I slot van het viertal boeken komt een register van trefwoorden (alfabe tisch), die voorkomen in de afzonder lijke artikelen. Het plezierige is, dat „Dit is je wereld” is opgezet als een goed be grijpelijke informatiebron. Geen technische hoogstandjes of voor de leek onbegrijpelijke vakteksten. De manier van opmaak en de enorme massa illustraties (tekeningen en fo to’s) noden tot kijken en lezen. Het is, zoals Mitchell opmerkt in zijn voorwoord, geen boekwerk om ontzag in te boezemen. Het is er om ter hand te worden genomen, gelezen, geraadpleegd. Men kan het er, zo geeft hij toe, wellicht ook 'wel eens oneens mee zijn. Dat laatste kan gebeuren op terreinen, waar alles nog in ontwikkeling is, waar emoties een rol spelen, waar nog geen pasklare formules klaar liggen. De redactie heeft zich uiteraard, zoals men bij werken als dit als eerste vereiste moet stellen objectief opgesteld, d.w.z. als het mogelijk is zowel het voor en tegen belicht. In de Neder landse uitgave zijn 32 pagina’s extra opgenomen, waarop de hoofdstukken worden bekeken vanuit onze situatie. „Dit is je wereld, een verkenning van alles wat wij weten” door James Mitchell, uitgeverij Spectrum, prijs per deel f 75. Vier delen. Formaat 21x28 cm. Totaal 2048 pagina’s. Er zijn heel wat rijmpjes over het weer. Ze stammen vaak uit het verre verleden. Zoals bijv. Morgenrood: water in de sloot; avondrood: mooi weer aan boord. Het zijn meestal grappige uitdrukkingen, die eigenlijk noopten tot noteren en er commen taar aan te verbinden. Zo verscheen een paar jaar geleden het alleraardig ste boekje .Reizen om de regenboog” van Noud van den Eerenbeemt. Er is nu een nieuwe verzameling versche nen. bij uitgeverij Boekencentrum BV, Den Haag, en geschreven door Jan Pelleboer. Deze langzamerhand bekende professionele weervoorspelléfl tdie o.a. twee telexapparaten thuis heeft staan voor de internationale weerrapporten) noemde zijn boek „Volksweerkunde, klopt het of niet”. Pelleboer heeft de volkse spreuken, rijmpjes en gezegden anders dan poë tisch benaderd. Hij is gaan bekijken wat de waarde van die uitdrukkingen in de praktijk is. De feiten DliJken dan natuurlijk omgekeerd te zijn. De weersomstandigheden leidden tot be paalde verschijnselen, die dan weer aanleiding gaven tot die versjes en rijmpjes. Zo zijn ze dan vaak te verklaren. Neem bijv. „Wanneer de rook naar d’aarde slaat, zeker dat het regenen gaat”. Rook uit de schoor steen bevat roet en andere deeltjes, die als condensatiekernen dienst doen. Is de lucht voldoende vochtig, dan zetten zich op deze deeltjes snel fijne druppeltjes af met als gevolg, dat de schoorsteendeeltjes zwaarder worden en neerslaan. Een goed weer-rijmpje dus Pelleboer loopt aldus het hele jaar weerkundig door en geeft bovendien uitleg van een aantal natuurver schijnselen, die met het weer te ma ken hebben. Daardoor ontstaat een lezenswaardig boek. Jammer, dat niet alle illustraties even fraai zijn Zo verdwijnt de regenboog van Rubens in het niets. De prijs van „Volksweerkunde” is f 18.90. IN DE SERIE kunst-kijkboeken op klein posterformaat van De Haan (U- nieboek) in Bussum is een nieuw deel verschenen dat „De Modernen” heet en in 104 reprodukties de schilder kunst van 1945-1975 in vogelvlucht behandelt. De repro’s zijn gekozen en de tekst is geschreven door Terry Measham. Yoke Westerweel-Ybema vertaalde deze grote paperback van ƒ18. De thematische rangschikking is opgebouwd met de onderwerpen het heelal, de aarde, de levende natuur, de mens zijn verleden en heden, zijn wetenschap en zijn techniek. Elk artikel staat op zich, maar binnen een hoofdstuk zijn de artikelen in logische volgorde achter elkaar ge plaatst. Als het nodig is vindt men bij elk artikel een verwijzing naar elders in het boekwerk. De bijschrif ten vormen samen met de vele illus traties en de hoofdtekst het informa tiepakket. Als je alles van een be paald onderdeel hebt gelezen heb je een aardig overzicht, een goed totaal beeld van het onderwerp. Aan het De 72-jarige Oostenrijkse schrijver Anton Zischka vindt eigenlijk alles wat via de Club van Rome tot ons gekomen is aan waarschuwingen over de gevaren, die het menselijk bestaan in onze technologische samenleving bedreigen, maar onzin. Hij meent, dat de Club van Rome niet wetenschap pelijk genoeg werkt Om hem even te citeren uit het boek „De wereld is nog steeds rijk”: Hóe valt de geweldi ge weerklank te verklaren, die de Club van Rome met zijn computer analyses verkreeg? Ondergangsprog- noses vinden weerklank bij christe nen, die nog steeds in het genieten van materiële goederen een „zonde’’ zien, die welstand als een bewijs van uitverkiezing beschouwen en armoede als een teken van verworpenheid. Die prognoses vinden weerklank bij soci alisten, voor wie economische groei en „profijt-economie” identiek zijn”. Dat laatste is al tekenend voor de instelling en het uitgangspunt van Zischka in dit boek, waarin hij een optimistische inventarisatie van de wereld wil geven. y Dertig jaar schilderkunst samen vatten in 104 reprodukties met bege leidende tekst is eigenlijk een onbe gonnen werk. De waarde die er op overschiet hangt af van de keuze van de samensteller. Die is echter wel goed en zodoende passeren inderdaad de belangrijkste kunstenaars en kunststijlen in het kort de revue. Het boek is nuttig voor hen, die de bij iedere reproduktie verschafte infor matie over de kunstenaar lezen als een inleiding voor verdere studie in werken met meer diepgang. Het gaat hier qm snelle informatie die wel goed wordt gegeven, bij repro’s, die eveneens goed van kleur zijn. Post scriptum: de enige genoemde Neder lander is Jan Dibbets met zijn foto's, Willem de Kooning als Amerikaanse Nederlander uitgezonderd. later gekomen. in litc kringen opgang maken de vraag of Vestdijk biet werkelijk leefde, maar alleen in zijn lité- ratuiur als een soort hooggestemd surrogaat voor levensonbekwaam- heid en als geneesmid del tegen zijn periodie ke diepe depressies, liet me eigenlijk koud. Hij was niet alleen een schrijver naar mijn hart, maar ook naar mijn verstand, hoewel hij dat destijds wel eens op de proef stelde, want wie kon hem bij houden- Vestdijk was groot als romancier en daar om hebben zijn talloze literaire essays niet al tijd alle aandacht ge kregen. Toch weet ik nog hoe ik destijds ge boeid was door zijn „Poolse Ruiter” en an dere essay-bundels,' waarin hij praktisch de gehele literatuur van twee eeuwen overzag in ning dan toetsen aan die van een uitnemend kenner. Simon Vestdijk was niet alleen de beroemde romancier en hij was ook muziekcriticus vendien „bloemlezer” en vertaler. Toen hij in de eerste oorlogsjaren als gijzelaar in Vught werkte aan zijn „Ru- meiland” groeide zijn belangstelling voor ver halen over zee en zee mansleven. Hij vertaal de er een groot aantal en bundelde ze in series als „De zee en de wal”, „De zee en het bijge loof” enzovoort. In to taal verzamelde hij zo drie bundels met korte verhalen van schrijvers als Daniel Defoe, Her man Melville, R. L. Ste venson, Joseph Conrad, Somerset Maugham en vele anderen. Enige van die verhalen uit deze bundels zijn eerder ge publiceerd geweest door Unieboek, verreweg de meeste echter al thans in deze vertalin-j gen niet. Uitgeverij Contact in Amsterdam had de manuscripten voor de drie bundesl ja ren op de plank liggen. Twee van de drie bun dels zijn nu verschenen, de derde volgt. Omdat de verhalen kort zijn is het verrukkelijke be- dlectuur. Veel lezers zullen er „oude liefdes” in terugvinden en jon geren krijgen een schat aan nieuws voorgezet. De bundels kosten 19,50 per stuk. Er heerst momenteel een Vestdijk-hausse, die ik hem graag bij zijn leven toebedeeld had gezien. Gelukkig ook waar het die essays be treft, destijds veel min der gevraagd dan zijn romans als „Rumeiland” en „De dokter en het lichte meisje”, dat zelfs wel per ongeluk Werd gekocht door mensen die niet onmiddellijk in de gaten hadden dat het niettemin om zware li teratuur ging, ook al heette het meisje licht te zijn. Welnu, voor de echte liefhebbers is „Lier en lancet” er weer, literatuurbeschou wingen over de meest uiteenlopende schrij vers, en (in dezelfde geest) „De Poolse rui ter”, beide als Athe neum paperback van Polak en Van Gennep in Amsterdam 25) en daarnevens de beroem de bundel „Essays in duo-decimo” en „Zuive re liefde”, verschenen bij de Amsterdamse Meulenhoff 19,50). 8

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19